9. 7. 2003
Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výtiMnohými favorizovaný kandidát na generálního ředitele České televize zaslal sice Britským listům podrobný životopis, ale přece jen o sobě neřekl úplně vše.
|
Mnozí si už nevzpomenou, jak probíhlala "televizní rebelie" - stávka v České televizi v zimě 2000-2001. A mnozí si už nevzpomenou, že jedním z aktivních stávkujících byl právě Jiří Janeček. A tak se po Marku Vítkovi, Adamu Komersovi a dalších propagátorech televizní služby ve vlastním (nikoliv veřejném) zájmu, nikým nekontrolované a objektivními principy neřízené "svobody slova" a "ochrany demokracie" pro několik redaktorů a jejich přátel cestou zmanipulovaných demonstrací, účelové propagandy ve vysílání a podpůrného selfpromo ve "zpravodajství" a "publicistice" veřejnoprávní stanice - za peníze nás všech koncesionářů - snaží dál upevnit pozici a navíc získat křeslo nejvyšší i ředitel televizního zpravodajství. Cestou konkurzu. Budiž permanentní revoluce pochválena. Může pokračovat i letos. Tehdy v roce 2001 napsal redakční kolega poznámku o úrovni veřejné služby v ČT, v níž uvedl, že čeká pouze na uvedení nového publicistického pořadu ČT: "Studio odveta"... V době, kdy mnozí podléhali emocím a slzeli při pohledu na tisíce svíček, při táhlé melodii Louise Armstronga a brutálně manipulativním sestřihu zpomalených záběrů "hrdinných" "revolucionářů", tehdy se ve mě "něco" vzepřelo a nemohl jsem. Byl jsem jednoznačně proti. Instinktivně, jako zvíře zahnané z prostoru racionality do kouta emocí, které nechci nebo nedokážu sdílet. Proti profesionálům, kteří zneužili možnost i znalosti a mediální magii proměnili v černou mši. A mezi nimi byl tehdy i kandidát na funkci generálního ředitele Jiří Janeček. Usmíval se a mával těm naivkům dole. Napsal jsem tehdy do mimořádné "revoluční" přílohy Britských listů: Jelikož většinu oněch politických i mediálních "scénáristů", "herců" i "režisérů" znám - mnohé ještě z dob studií, mnohé z té první "revoluce" (ve které jsem klíči nezvonil), mnohé z dob překabátění, mnohé z dob pozdějšího "Klondyku". Pamatuji si tehdejší gesta, tehdejší scénáře, tehdejší patos. Pamatuji si i tehdejší bezcharakterní a zištné manipulace, které jsou dnes vydávány za historii téměř čítankovou. Zažívám-li stejné (a stejně falešné, stejně lživé) argumenty znovu, vidím-li dnes heslo "Svobodné volby", slyším-li dnes dav skandovat "Svobodu, svobodu", nemohu se ubránit cynickému komentáři na adresu naivků, kteří se asi nikdy nepoučí. ... ...Tyto fotografie nejsou strohou, objektivní informací, ale subjektivním postojem. Mým postojem k záběrům, které viděl objektivní objektiv mého digitálního fotoaparátu. Neslintám jako ten pes. Píšu.
Na snímku z 2. ledna 2001 je Jiří Janeček spolu s redaktorkami Toušlovou a Sedláčkovou. Cyklus fotoreportáží s komentáři ze zimní televizní rebelie 2000 -2001 na Kavčích horách - foto a text: Štěpán Kotrba ARCHIV BL Britské listy v době televizní rebelie 2000 -2001 na Kavčích horách - prosinec 2000 ARCHIV BL Britské listy v době televizní rebelie 2000 -2001 na Kavčích horách - leden 2001 ARCHIV BL |