11. 6. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 6. 2003
V pozoruhodném interview pro středeční list Guardian zaútočil Hans Blix, hlavní zbrojní inspektor OSN, na "bastardy", kteří se pokoušeli ochromit jeho práci během tří let, kdy zastával tento svůj prestižní úřad. Zcela otevřeně a nediplomaticky zaútočil Blix na své kritiky ve Washingtonu i v Iráku.
11. 6. 2003
Situace na Blízkém východě byla vždy složitá, ale teď je naděje. Vznikla se svržením Saddáma Husajna. George Bush totiž pochopil, že vojenská moc je "kouzelným oštěpem, který uzdravuje zároveň s tím, jak zraňuje" - to je názor britského konzervativního historika Nialla Fergusona:
11. 6. 2003

Známý britský dramatik Harold Pinter vyzval v úterý večer v londýnském Národním divadle při příležitosti vernisáže výstavy válečné poezie britského premiéra Tonyho Blaira, aby odstoupil. V rozhovoru, který se vysílal v britském rozhlase ve středu ráno, přiznal Pinter, že pro Blaira hlasoval v předposledních britských všeobecných volbách v roce 1997, avšak že je pro něho neobyčejným zklamáním, že se ukázalo, že je Blair gangster, vrah a pokrytec.

(Čekám, jestli podle českého vzoru ho Blair zažaluje podle "zákonů na ochranu osobnosti"...:) )

11. 6. 2003
Po prohledání 230 míst už nevědí Američané, kde dál v Iráku hledat Saddámovy biologické a chemické zbraně. Podle pozorovatelů to povede k zesílení tlaku, aby Kongres začal vyšetřovat toto "obrovské selhání amerických výzvědných organizací".
11. 6. 2003
Výbor britského parlamentu pro výzvědné služby a pro bezpečnost konstatoval, že oficiální zpráva britské vlády o iráckých zbraních hromadného ničení z letošního února, která obsahovala údaje z doktorské práce jednoho amerického studenta, nebyla před zveřejněním schválena šéfy britské rozvědky.
11. 6. 2003

42 procent dotazovaných voličů se bude referenda o vstupu ČR do EU účastnit rozhodně, 35 procent spíše a 16 se účastnit nebude. Ze všech dotazovaných občanů (tedy i těch, kteří k referendu nepůjdou) podporuje vstup ČR do EU 63 procent občanů, 22 procent jej odmítá a 15 nemá vyhraněný názor. CVVM se dotazovala ve dnech 19. - 25. května 2003 969 českých voličů.

11. 6. 2003
Bavorský premiér Edmund Stoiber zahájil o víkendu v Mnichově svou volební kampaň pro místní volby, které se budou konat v září. V "sudetoněmecký den" v neděli 8. června zaútočil na sousední Českou republiku za to, že nezrušila před vstupem do EU Benešovy dekrety. Jeho publikum bouřlivě tleskalo, když se Stoiber vyjádřil, že jsou Benešovy dekrety "urážkou evropského pořádku hodnot". Vladimír Špidla na to reagoval, že všeobecně přijímaným názorem je, že ČR na vstup do EU připravena.

Podrobnosti v angličtině ZDE
11. 6. 2003
tisková zpráva Sdružení "Děkujeme, odejděte!"

Každá volba je riziko. V referendu o vstupu České republiky do Evropské unie nebudeme volit ani peklo, ani ráj. Budeme volit svou budoucnost. Poprvé bez politických stran -- přímou volbou.

11. 6. 2003

Pár kritických poznámek

Stala se podivná věc. Když se rozhodovalo o rozdělení Československa v roce 1992, ačkoli se referendum přímo nabízelo, dopadlo to tak, že si rozpad společného státu domluvily politické reprezentace mezi sebou -- o nás a bez nás.
11. 6. 2003
PODPORA

Učitelský odborový klub podporuje vstup České republiky do Evropské unie. Doufáme, že všichni učitelé půjdou k referendu a budou hlasovat pro vstup do EU. Od vstupu do EU očekáváme především možnost pracovat v zemích Evrospké unie, protože vláda se rozhodla hodit české učitele i celé veřejné školství přes palubu. Jsme proti vládním škrtům ve školství, shledáváme, že vláda nehodlá plnit vlastní programové prohlášení a že svým voličům lhala, ale referendum není hlasováním o důvěře vládě. Jde o budoucnost celé země, kterou vidíme v Evropské unii a s jinou vládou.

Radek Sárközi

11. 6. 2003
Email od premiéra, aby lidé hlasovali v referendu pro vstup do EU, byl "chybou v komunikaci" mezi agenturami, informovala ČTK.
11. 6. 2003
Před několika dny přinesly sdělovací prostředky otřesnou informaci o napadení dvanáctileté dívky dvěma o dva roky staršími romskými dívkami.
11. 6. 2003
Izrael v úterý přiznal, že se pokusil zavraždit vedoucího představitele organizace Hamas útokem, který palestinský premiér Mahmoud Abbas označil za "teroristický" čin. Bílý dům útok kritizoval a poukázal na to, že by mohl ohrozit mírový proces na Blízkém východě.
11. 6. 2003
Rozpoutali jste válku, tož máte válku, Palestinci!
11. 6. 2003
Podle nejnovějšího genetického výzkumu lidstvo před 70 000 lety málem vymřelo, v určitou dobu žilo na světě jen asi 2000 lidí. Proto mají dodnes všichni lidé velmi podobnou genetickou strukturu.
10. 6. 2003
Kouří-li postavy ve filmu či na obrazovce, vede to dospívající děti ke kouření, zjistila studie, publikovaná v britském lékařském časopise The Lancet.
11. 6. 2003
Roslin Institute nedaleko Edinburku, který před lety vyklonoval ovci Dolly, obdržel nyní první britskou licenci na výrobu embryonálních kmenových buněk z lidských vajíček.
11. 6. 2003
Zdravotní a sociální pojištění členů domácnosti není vázáno na zaměstnání živitele rodiny. Pokud tedy Slovák je zaměstnán v ČR, platí sociální a zdravotní pojištění zde.

Polemika z článkem Jaroslava Krajčiho, ZDE

10. 6. 2003
Na rozšíření EU o nové členy v květnu příštího roku se vlády kandidátských zemí připravují již pěknou řádku let. V popředí jejich snah je integrace do podstatně bohatší a vyvinutější ekonomiky. Ale všechny tyto nové země EU budou konfrontovány s řadou změn, jejichž následkům se nemohou vůbec, nebo jen v malé míře, bránit. Nejhorší budou zřejmě problémy v zemědělství.
10. 6. 2003
Není dobrá a špatná reklama. Je jen dobrá reklama Neobjeví-li se jednoho dne reklama v televizi a na ulicích, svět se ponoří do chaosu.

10. 6. 2003
Markéta Brousková
Vážení čtenářové, nezoufejte! Nepochybně ráčíte být při rozumu a čtete tudíž správně. Jen vám jaksi uniklo, že se ta třetí už dávno odestála. Ostatně v tom nejste sami. Díky atomovému patu jsme přece všichni vespolek a přibližně víc než třicet let sdíleli mylnou představu, že si navzdory monstru hovíme v závětří a těšíme se přitom i jistému blahobytu.

9. 6. 2003

Podrobně jsme se v minulých dnech zabývali v Britských listech případy Jany Bobošíkové a Ireny Válové, na něž bylo - skandálním způsobem - podáno trestní oznámení, v prvním případě za normální novinářskou práci a v druhém případě za přednesení zprávy ve veřejném zájmu v Poslanecké sněmovně a její medializaci na tiskové konferenci a v článcích.

Všechny články k tomuto tématu naleznete v BL ZDE, rozsáhlé původní rozhovory s Janou Bobošíkovou a Irenou Válovou na toto téma jsou ZDE a ZDE. Faksimile trestního oznámení na Janu Bobošíkovou je v BL ZDE, faksimile trestního oznámení na Irenu Válovou je ZDE.

5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
31. 5. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
11. 6. 2003 Za výchovu dětí odpovídají bez pardónu rodiče, stát si nemůže dovolit pasivitu Eduard  Vacek
11. 6. 2003 Americká armáda je "kouzelným oštěpem k řešení problémů"   
11. 6. 2003 Američané prohledali 230 míst, zbraně hromadného ničení nenašli   
11. 6. 2003 Blix: "Bastardi" v Pentagonu se mě snažili pomluvit   
10. 6. 2003 Rozšiřování EU: problémy pro nové členy Vladimír  Rott
10. 6. 2003 Není dobrá a špatná reklama Antonín  Kosík
10. 6. 2003 Jak vyhrát čtvrtou světovou válku Markéta  Brousková
10. 6. 2003 Projekt Český sen poukázal i na nefunkčnost českých médií Jan  Čulík
9. 6. 2003 Kde jsou irácké zbraně hromadného ničení?   
9. 6. 2003 O dětech popravených komunistů   

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
11. 6. 2003 Hlas pro Evropskou unii   
11. 6. 2003 Odpůrci EU se musejí v ČR referenda účastnit Petr  Kužvart
11. 6. 2003 Učitelský odborový klub podporuje vstup do EU   
11. 6. 2003 Chyba v článku o EU od pana Krajčiho Dalibor  Žůrek
10. 6. 2003 Rozšiřování EU: problémy pro nové členy Vladimír  Rott
9. 6. 2003 (D)Evian(ti) Radovan  Geist
9. 6. 2003 Český vstup do EU: Pozor na kocovinu, euroeufemisté! Josef  Brož
9. 6. 2003 Polsko řeklo ANO Evropské unii třemi čtvrtinami hlasů   
5. 6. 2003 Kdež sú Boží bojovníci Jaroslav  Malý
5. 6. 2003 "Máme protilátku vůči neobjektivní kampani pro EU"   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2003 Postihy novinářů: již neheroldovat, lébrž nutno konat Karel  Mašita
6. 6. 2003 Bobošíková už snad může být klidná, Válová ještě nikoliv Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Dokumenty v kauze Válová: "Hon na svobodu slova" má už šest ulovených zajíců Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Faksimile trestního oznámení na Irenu Válovou Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 BHHRG: Czech media representatives harassed as EU referendum draws near   
6. 6. 2003 Málo známá oxfordská lidskoprávní skupina hájí Bobošíkovou, Železného a TV Nova jako "hlas nezávislosti"   
5. 6. 2003 Irena Válová: "Chtějí mě zastrašit, protože hovořím o monopolizaci českého tisku" Jan  Čulík
5. 6. 2003 Dokumenty k případu Bobošíková: "Trestní oznámení podávám proto, že už toho mám dost" Štěpán  Kotrba
5. 6. 2003 More harassment of journalists in the Czech Republic   
5. 6. 2003 Petr Uhl se domnívá, že o Bobošíkovou vůbec nejde Štěpán  Kotrba

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
11. 6. 2003 Americká armáda je "kouzelným oštěpem k řešení problémů"   
11. 6. 2003 Američané prohledali 230 míst, zbraně hromadného ničení nenašli   
11. 6. 2003 Harold Pinter: "Blair je gangster, vrah a pokrytec" Jan  Čulík
11. 6. 2003 Blix: "Bastardi" v Pentagonu se mě snažili pomluvit   
6. 6. 2003 Poláci v Iráku Vojciech  Kość
6. 6. 2003 Tony Blair a zfalšované dokumenty o Iráku   
2. 6. 2003 Irák zaplaven tříštivými bombami   
1. 6. 2003 Životopisec Saddáma Husajna: útok na Irák byl oprávněný   
31. 5. 2003 Straw a Powell: "Výzvědné informace o Iráku nebyly spolehlivé"   
30. 5. 2003 Blair: Útok proti Iráku byl "definující událostí" 21. století...   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
2. 6. 2003 Paranoja Radovan  Geist
15. 5. 2003 Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny Michael  Ehrke
12. 5. 2003 O motivaci útoku na Irák   
30. 4. 2003 Vyslanci virtuální reality v Iráku Mojmír  Babáček
30. 4. 2003 Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda Štěpán  Kotrba
25. 4. 2003 Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! Petr  Baubín, Štěpán Kotrba
4. 4. 2003 Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané?   
28. 3. 2003 Ropa je príčinou, ekológia alternatívou Martin  Nevada
25. 3. 2003 Blesková válka s.r.o. Oskar  Krejčí

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 6. 2003 Divoké víno ještě po 39 letech   
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
22. 5. 2003 Vrh křídel: antologie, která chyběla   
9. 5. 2003 Mezinárodní konference Hašek a Švejk -- humor tisíciletí   
9. 5. 2003 Hašek and Švejk -- Humor of the Millennium   
9. 5. 2003 Mušle vylovené z oceánu času Kathryn  Murphy
9. 5. 2003 Shells fished out of the ocean of time Kathryn  Murphy
7. 5. 2003 Včely Jaroslav  Hutka
30. 4. 2003 Nová kniha Michala Viewegha: Už absolutní rutina Jan  Čulík
24. 4. 2003 Zrazuji lidi, firmu nebo vlast? Jaroslav  Vejvoda

Milan Kundera RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
18. 4. 2003 Stesk jako paměť domova Svatava  Urbanová
3. 1. 2003 Milan Kundera a jeho Nevědomost: Láska a odpor k vlastnímu hnízdu Jan  Čulík
20. 12. 2002 Milan Kundera jako "didaktik komiky"?   
3. 12. 2002 O české exilové literatuře: Problém identity mezi domovem a cizinou Martin  Pilař
25. 10. 2002 Byla éra stalinismu dobou "naivní bezstarostnosti"? Jan  Čulík
23. 10. 2002 Neohrabaná nová Kunderova novela   
21. 10. 2002 Kundera, Nevědomost: Nikdy nevstoupíš dvakrát do téže země   
21. 10. 2002 Kundera zkoumá exil a návrat