1. 7. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 7. 2002
Americké válečné vrtulníky a letadla střílely v pondělí na afghánskou svatbu, přičemž podle svědků a zdravotniků usmrtily či zranily nejméně 250 civilistů. K útoku došlo ve vesnici Kakarak v provincii Uruzgan na jihu Afghánistánu, kde hledají speciální americké jednotky zbývající bojovníky z Talibánu a z al Qaedy. Jeden svědek, který přežil, sdělil reportérům v nemocnici v Kandaháru, že byl útok zahájen krátce po půlnoci a trval déle než dvě hodiny: pak se přesunuly do oblasti pozemní speciální americké jednotky. (Podrobnosti v angličtině jsou např. zde nebo zde.)
1. 7. 2002

Martina Navrátilová ostře kritizuje v posledním vydání německého týdeníku Die Zeit Spojené státy. V dlouhém článku tam konstatuje, že v některých ohledech jsou Spojené státy zemí tak manipulativní a tak utlačitelskou, jako byl československý komunistický režim, před nímž uprchla před 27 lety. (Informace v angličtině jsou například zde).

V týdeníku Die Zeit napsala Navrátilová minulý čtvrtek, že uprchla z Československa, protože tam nebylo možno svobodně myslet ani mluvit - avšak že skončila ve světě, kde vládne podobný útlak. "Nejabsurdnější na mém útěku od nespravedlnosti bylo to, že jsem si prostě jen vyměnila jeden systém, který potlačoval názory, za systém jiný," píše Navrátilová. Dodává: "Republikáni ve Spojených státech manipulují veřejným míněním a zametají citlivé otázky pod koberec." Zdůraznila, že je zklamána, že jsou "rozhodnutí v Americe činěna čistě na základě toho, kolik to vydělá peněz, a nikoliv na základě toho, nakolik to může uškodit zdraví, morálce či životnímu prostředí." Ve svém dlouhém, filozofujícím článku zdůrazňuje Navrátilová, která bojuje za práva zvířat a za práva homosexuálů, že doufala ve "společnost, v níž vládnou srdce, nikoliv diáře [podnikatelů]". Kritizovala také, že se v Americe neustále požaduje "snášenlivost": "Nenávidím to slovo. Jestliže se každý den pořád hovoří o snášenlivosti, je to, jako když musíte tolerovat člověka, který smrdí, tím, že si zacpáváte nos. Už tu pseudosnášenlivost nemohu vydržet."

1. 7. 2002
Obě hlavní ceny na desátém mezinárodním filmovém festivalu ART FILM v Trenčianských Teplicích získal v pátek za svůj ELFilm vynikající mladý český filmový režisér Jakub Sommer. Česká média to nezaznamenala. - Od soboty 21. do soboty 29. června jsem pracoval na tomto festivalu jako člen poroty. Byla to zajímavá zkušenost, o níž snad stojí zato napsat pár slov.
1. 7. 2002
"Představte si sňatek, který se odloží o patnáct let, protože je nevěsta zlá a pořád se nemůže rozmyslet. Kdo by se pak ze svatby radoval, až k ní konečně dojde? A taková je nyní nálada při sjednocování Evropy, dlouho rozdělované ostnatými dráty. Už se ani nehovoří o sjednocování, je to jen nudné 'rozšiřování EU'. A tak každý vypne televizi. Nedávná vrcholná schůzka v Seville potvrdila, že Evropská unie zamýšlí přijmout 10 nových členských zemí do roku 2004 - bude to pouhých 15 let po pádu berlínské zdi! Zároveň byla nejtvrdší finanční vyjednávání odložena až na dobu po německých volbách letos na podzim. A v Seville se vedoucí představitelé EU daleko více zajímali o to, jak zabránit lidem, aby se do Evropy dostali, než aby jim v tom pomáhali. Hlavním tématem dne není vítání kolegů Evropanů do EU, ale pronásledování přistěhovalců," napsal při příležitosti nedávného summitu v Seville Timothy Garton Ash:
1. 7. 2002
"Nyní, když dosáhl počet nevinných civilních obětí usmrcených neúmyslně v Afghánistánu americkým bombardováním stejného počtu osob usmrcených při útocích na věžáky Světového obchodního centra, můžeme nyní snad umístit tyto události do širšího, i když nikoliv méně tragického kontextu," napsal v sobotu v deníku Guardian spisovatel a myslitel John Berger a pokračoval: "Musíme se postavit tváří v tvář nové otázce: je větším zlem či zločinem zabíjet lidi úmyslně anebo je systematicky usmrcovat slepě? (Systematicky, protože tatáž logika americké válečné strategie byla poprvé použita při válce v Perském zálivu.) Neznám odpověď na tuto otázku. Přímo na místě, mezi tříštivými, kazetovými bombami, shozenými letadly B52 anebo v dusivém kouři v Church Street na Manhattanu, je možné, že se etické soudy nedají srovnávat."
1. 7. 2002
Šéfové britské armády vyjadřovali o víkendu velké rozhořčení nad hrozbou Washingtonu, že odvolá veškeré své vojáky ze zahraničních mírotvorných akcí v důsledku konfliktu ohledně nového mezinárodního trestního soudního sboru. Spojené státy a jejich evropští spojenci se v této věci dostali do ostrého sporu. Washington požaduje, aby měli američtí vojáci imunitu před tímto novým soudem a aby soud neměl právo je ani zatýkat, ani zahájit proti nim trestní stíhání. Jinak Američané vyhrožují, že stáhnout své jednotky z mezinárodních mírotvorných operací.
1. 7. 2002
Pomalu už to začíná být podezřelé. Totiž: tahle při sestavování nové české vlády neustále opakovaná dělení na "silová" a méně významná ministerstva. Jako by ta "silová" byla důležitá jen kvůli penězům (finance), zbraním (obrana), pořádku a státní správě (vnitro). Mezi ta "méně důležitá" se pořád a jaksi "tradičně" zařazuje též ministerstvo spravedlnosti. Což ale nemá žádný důvod, leda snad jen v přehlížení tuzemského právního (ne)pořádku ze strany většiny českých nejvyšších "ústavních činitelů". Neboť kdyby se pozorně podívali na českou Ústavu, tak už v jejím článku 1 by se dověděli, že ČR není pouze "demokratickým", ale je také "právním státem". Mezi prioritami všech sestavovatelů těch vlád tedy už řadu let "pracuje" jakýsi neviditelný ústavně právní rozpor.
1. 7. 2002
"Vážený pane šéfredaktore,

s jistým zpožděním jsem si přečetl text o velkopanském chování na českém velvyslanectví v Pekingu i čtenářské připomínky, které vyvolal. Protože za stav a práci českého velvyslanectví v Číně - a koneckonců i za obraz, jenž se o něm vytváří - odpovídám, cítím povinnost reagovat," píše Tomáš Smetánka, velvyslanec ČR v Číně a pokračuje:

1. 7. 2002
Před časem jsem zde informovala o tom, že ostravské centrum Silesia Medical odmítá sdělovat byť i jen řádově předpokládané částky za vyšetření. V pátek mi přišla (poněkud zpožděná) odpověď přímo od ministerstva zdravotnictví. Ve vyjádření bohužel chybí sdělení, zda jsou zdravotnická zařízení povinna sdělovat výši finanční zátěže pacienta telefonicky či e-mailem.
Mikoláš Dzurinda
1. 7. 2002
Prax presvedčivo ukázala, že založenie politického programu na negativistickom pilieri, teda stále priživovanom "strachu z návratu Vladimíra Mečiara", sa stáva čoraz viac kontraproduktívnym. Pre garnitúru Mikuláša Dzurindu sú najnepríjemnejšie najmä náznaky západných politikov svedčiace o tom, že činitelia EÚ Slovensko až tak čiernobielo nevidia a skôr u nich prevláda pragmatizmus. Včerajšia obsiahla televízna beseda šéfov všetkých významnejších strán, venovaná prejavu prezidenta SR o stave republiky, premiérovi tiež veľmi nepomohla. Nemá okolo seba konzultantov, ktorí by mu poradili, že obhajovanie neobhájiteľného s preňho v poslednom čase už typickým arogantným úsmevom, mu ešte viac škodí ?
1. 7. 2002
Konec tomu může udělat letošní běh "Letní školy historie". Proběhne již po patnácté (vidíte tu vytrvalost a optimismus? :-)) na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ve dnech 29.6. - 3.7. 2002. Zúčastní se ho přes dvě stě učitelů společenskovědních předmětů základních a středních škol z celé republiky. Pořádá jej Ústav profesionálního rozvoje pracovníků školství Pedagogické fakulty UK v Praze, ve spolupráci s Národním ústavem odborného vzdělávání a Centrem pro reformu maturitní zkoušky.

Vřele doporučujeme kolegům novinářům z některých mainstreamových deníků...

V pondělí, 1. července jsou na pořadu témata:

 • Český cestovatel Emil Holub
 • Ekonomická reforma v Československu
 • Kultura na Slovensku koncem 50. let
 • Krize režimu v letech 1953-57 v Československu
 • Demokratický kontext roku 1968 (v Československu a ve světě).
 • 28. 6. 2002
  V BL už několik měsíců monitorujeme situaci ohledně skupování českých novin dvěma zahraničními podnikatelskými skupinami. Daniela Pilařová podala před časem žádost na Antimonopolní úřad ČR o prošetření celé situace. Dnes k ní došlo toto vyjádření:
  28. 6. 2002

  Dne 28. června 2002 se konala v Trenčianských Teplicích schůze předsednictva Občanské sdružení Britské listy (OSBL), která přijala Jednací řád předsednictva a uložila úkoly k přípravě Valné hromady, která proběhne v Praze v druhé polovině července 2002. Přesný termín a místo budou zveřejněny v Britských listech.

  17. 6. 2002

  Nový správce redakčního systému Britských listů Dominik Joe Pantůček nyní energicky dokončuje různé dosud nedodělané funkce redakčního systému, za což mu velmi děkujeme. Právě byl zprovozněn seznam článků podle autorů, zatím od 1. 10. 2001. Klikněte na Autory Britských listů a v seznamu pak u každého jména na uvedený počet článků: zobrazí se vám odkazy na všechny texty, které jednotliví autoři pro BL napsali od loňského října.

  14. 5. 2002

  Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována.

  Pište prosím na tuto . Děkuji.

  Šéfredaktor.

  5. 7. 2002
  Vladimír Nálevka, Miloš Mendel, Oskar Krejčí, Stanislav Komárek, Zdeněk Zbořil, Ivo T. Budil, Martin Hekrdla, Bob Fliedr, Tomáš Halík

  Posledním dílem Čtení na pokračování ze sborníku Evropského literárního klubu s názvem Střet civilizací ? a podtitulem Dominance Západu, nebo dialog světových kultur ukončujeme deset týdnů trvající prezentaci této knihy.

  Je věnovaná aktuálním politickým, ekonomickým, kulturním a geografickým problémům soudobé civilizace, závažným celospolečenským otázkám, jak je v zostřeném světle vnímáme především po tragických teroristických útocích na mocenská a ekonomická centra Spojených států amerických v loňském roce. Do popředí se vynořuje nové geopolitické uspořádání zeměkoule, které by mělo obnovit narušenou rovnováhu sil, kdy po zániku bipolárního světa hrozí nekontrolované světové konflikty. V minulosti se zánikem Západu zabývali N.J. Danilevskij, O. Spengler nebo A. Toynbee. Světovým bestsellerem se však stala až práce amerického politologa Samuela Huntingtona, který se obává, že s koncem studené války skončila západní fáze mezinárodní politiky a do popředí se posunula konfrontace Západu s ostatními civilizacemi v podobě ničivých válečných konfliktů. Naopak jeho protihráč F. Fukuyama v eseji "Konec dějin?" tvrdí, že nastává epocha definitivního vítězství kapitalismu a liberalismu, a tím i konec dějin. S předkládanými názory a myšlenkami polemizuje deset odborníků z našich vědeckých a vysokoškolských pracovišť, nezávislých novinářů a publicistů. Všichni odborníci si v knize kladou otázku, jak je možné nadcházející konflikty řešit. Zda je možné mezi technicky vyspělým a bohatým Západem a okolním světem vést smysluplný dialog, který by měl přispět k trvalejší harmonii politického vývoje jednotlivých krizových regionů a k celosvětově udržitelnému míru.

  Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako třetí svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-31-9, 192 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, a budou přístupné z níže uvedeného obsahu.

   Úvod  Vladimír Nálevka  Konec dějin a střet civilizací 
   1.  Miloš MendelStřet civilizací ve světle vědy
  Střet civilizací jako produkt vědecké postmoderny
  Obecné slabiny paradigmatické metody
  Konkrétní slabiny paradigmatické metody
      Západní civilizace
      Slovansko-pravoslavná civilizace
      Konfuciánská civilizace
      Islámská civilizace
  Skutečné příčiny střetů
   
   2.  Oskar Krejčí  Hrozivé proroctví
  Rytmus politické teorie
  Nejasné pojmy
  Kultura versus ideologie
  Doktrinální rozpor
  Rizika historiografie
  Soužití civilizací
   
   3.  Stanislav Komárek  Prorokovali proroci... 
   4.  Luboš Kropáček   Model spíše varovný
  Alternativa: jediná univerzální civilizace
  Alternativa: dva světy
  Islámský okruh
  Křesťanský pohled
   
   5.  Zdeněk Zbořil  Střed a střet civilizací  
   6.  Ivo T. Budil   Střet kultur a vzpoura proti modernitě 
   7.  Martin Hekrdla  Postmoderní sociální konflikt
  Sociální zdroje "boží pomsty"?
  Boží stíny jediného světa
  Problémy s modernizací
  Vzpomínky na budoucnost
  Čtení událostí
   
   8.  Bob Fliedr   Když odnikud někam, tak jinudy
  Muslimové a války protestantů s katolíky
  Oltář je dál než trůn
  Střetávání dialogů
  Svoboda a náboženství
  Sňatek Východu a Západu
   
   9.  Tomáš Halík  Nový světový řád" a náboženství 
  21. 1. 2002
  Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
  Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
  1. 7. 2002 Je větším zločinem zabíjet lidi úmyslně anebo je systematicky usmrcovat slepě?   
  1. 7. 2002 Deprimující svatba: Evropa proměnila rozšiřování EU v dřinu, vykonávanou s nechutí   
  1. 7. 2002 Martina Navrátilová: "V USA bývá takový útlak, jako byl za komunismu v Československu"   
  1. 7. 2002 Český velvyslanec: Na velvyslanectví ČR v Pekingu se nechováme velkopansky Tomáš  Smetánka
  1. 7. 2002 Na filmovém festivalu v Trenčianských Teplicích dostal hlavní ceny Čech Jakub Sommer Jan  Čulík
  1. 7. 2002 Ministerstvo zdravotnictví informuje o finanční zátěži pacientů u dobrovolných vyšetření Daniela  Pilařová
  28. 6. 2002 Antimonopolní úřad se vyjadřuje ke skupování českého tisku   
  28. 6. 2002 Zatčený aktivista: Nejste strana občanská ani demokratická! Otakar  van Gemund
  28. 6. 2002 Jak nás mystifikují překladatelé v knihách i médiích Daniela  Pilařová
  28. 6. 2002 Klausův telefonát voličům lze z psychologického hlediska pochválit Daniela  Pilařová

  Volby 2002 RSS 2.0      Historie >
  28. 6. 2002 Klausův telefonát voličům lze z psychologického hlediska pochválit Daniela  Pilařová
  28. 6. 2002 Pravice hledá stranu občanského typu Tomáš  Jarmara
  28. 6. 2002 Zatčený aktivista: Nejste strana občanská ani demokratická! Otakar  van Gemund
  27. 6. 2002 My generation Josef  Trnka
  25. 6. 2002 Nedělní Sedmička - duet Klause s Grebeníčkem Petr  Jánský
  24. 6. 2002 ČSSD: "Kompromis by měl odpovídat volebnímu výsledku," tvrdí Zdeněk Škromach Štěpán  Kotrba
  21. 6. 2002 Karma a komunismus Michal  Rusek
  20. 6. 2002 Poznámka na okraj poznámky o malování čertů na zdi Štěpán  Kotrba
  19. 6. 2002 Fotogalerie z voleb: Pracovník ČSSD rozbil Štěpánu Kotrbovi fotoaparát Petr  Pokorný, Štěpán Kotrba

  Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
  21. 6. 2002 Karma a komunismus Michal  Rusek
  13. 6. 2002 Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů   
  11. 6. 2002 O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit Václav  Žák
  6. 6. 2002 Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty Štěpán  Kotrba
  5. 6. 2002 KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům Pavel  Macháček
  3. 6. 2002 "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein Lubomír  Sedláčik
  21. 5. 2002 Nad českými novinami: Klaus, Marvanová, komunistický komentátor, vraždy a PR Jan  Čulík
  14. 5. 2002 Historikové proti znásilňování dějin Jaroslav  Pánek, Jiří Pešek
  13. 5. 2002 Národnostní a náboženské menšiny v tisíciletých dějinách českých zemí Jaroslav  Pánek

  Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
  19. 6. 2002 Britská vláda nebude zavádět "chartu pro čmuchaly"   
  11. 6. 2002 Devět měsíců poté - aneb co se stalo a proč Bushka  Bryndová, Bernard Weiner
  5. 6. 2002 Proč nikdo nemá rád novináře (aneb jsou média vymknuta z kloubů)? Miloš  Čermák
  20. 5. 2002 Chlapi sobě Jan  Čulík
  29. 4. 2002 Konec českého tisku - v druhém vydání, tentokráte bez otazníku Jan  Čulík
  26. 4. 2002 Spor o Abraháma - co Židy, křesťany a muslimy rozděluje a co je spojuje Stanislav  Heczko
  26. 4. 2002 Bezdomovectví v zrcadle Všeobecné deklarace lidských práv Jaroslav  Jirušek
  22. 4. 2002 Reflex versus větrné mlýny Tomáš  Pecina
  3. 4. 2002 Členka Výboru pro národní bezpečnost: Čí je to vlastně válka? Bushka  Bryndová

  Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
  5. 6. 2002 Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí   
  6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
  23. 4. 2002 Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! Jan  Čulík
  11. 4. 2002 Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? Anna  Wintrová
  8. 4. 2002 Tak máme novou miss 2002... Daniela  Pilařová
  26. 3. 2002 Další žena v Nigérii odsouzena k ukamenování   
  25. 3. 2002 Anarchistky zatčeny za účast na protipotratové demonstraci Štěpán  Kotrba
  22. 3. 2002 Náboženství a demokracie Dominik  Lukeš
  19. 3. 2002 Znásilněná nigerijská žena má být ukamenována k smrti   
  11. 3. 2002 MDŽ 2002: Místo kytičky demonstrace Štěpán  Kotrba

  Školství RSS 2.0      Historie >
  20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
  13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
  10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
  4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo
  29. 5. 2002 Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy   
  22. 5. 2002 Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? Aleš  Žďárek
  17. 5. 2002 Učitelia ako ovce Lubomír  Sedláčik
  14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek
  10. 5. 2002 Učitelé, pomozte nám s novými internetovými stránkami! Radek  Sárközi
  29. 4. 2002 "Výchovné metody" v České republice Jan  Šťastný

  Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
  27. 6. 2002 Balvín instaloval odposlechy na Kavčích horách Petr  Jánský
  20. 6. 2002 RRTV: Digitální média veřejné služby Zdeněk  Duspiva
  16. 6. 2002 Uspávající B. Klepetko neprojevil nejmenší schopnost usměrňovat první povolební diskuzní pořad Daniela  Pilařová
  12. 6. 2002 Méně té vody, chlapče! Méně té vody! Petr  Štěpánek
  7. 6. 2002 Konec katů v Čechách Martin  Štumpf
  7. 6. 2002 Bude Katovna nahrazena něčím lepším? Jan  Čulík
  28. 5. 2002 "Oni to dělali, tak to já můžu taky..." - jak paní Dědečková rozumí právu a etice Fabiano  Golgo
  27. 5. 2002 Sdělovací prostředky nejsou překážkou komunikace Jan  Čulík
  27. 5. 2002 Dementi: můj syn v Americe nepracoval, byl zatčen už na letišti Jana  Dědečková
  27. 5. 2002 Produkční v České televizi nejsou zkorumpovaní Jindřich  Bareš