11. 12. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 12. 2002
"Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc byl včera [pondělí 2. 12. 2002] na regionálním sněmu ODS Ústeckého kraje schválen jako kandidát Ústeckého kraje do výkonné rady Občanské demokratické strany. Dalším kandidátem je Jaroslav Kubera, senátor a primátor města Teplice. Volby se budou konat na celostátním kongresu ODS v Mariánských Lázních dne 15. prosince 2002."

Co je na této zprávě zajímavého? Nezveřejnil ji ani některý z českých sdělovacích prostředků ani webové stránky ODS. Rozesílá ji tisková Romana Konečná, tisková mluvčí Ústeckého kraje.

11. 12. 2002
Týden před výplatou a v ledničce máte jen materiál na ledovou pochoutku. Tedy seškrábanou námrazu s pachem dříve uložených jídel. V rohu možná zapomenutý kompot. Diagnóza peněženky jasná -- prognóza infaustní. Podobnými slovy komentují lékaři beznadějné případy. Spořádaný občan se zhroutí, ale praktik vychovaný velkoměstským kapitalismem 90. let 20. století, bere kabát a telefon a jde lovit peníze.

(V jiné verzi vyšel tento článek nedávno v Magazínu Lidových novin.)

11. 12. 2002
Skutečný "kapitalismus" - ne to, co existuje v České republice - se soustřeďuje na to, aby lidem - zákazníkům, spotřebitelům - vytáhl z kapsy bezbolestně co největší množství peněz, i ty, které nemají. Stinnou stránkou ekonomiky, založené na úvěrových a debetních kartách, je to, že je nesmírně lehké nakupovat zboží a služby prostřednictvím úvěrových či debetních karet telefonem či přes internet (tak koupíte např. i pojištění na domácnost nebo letenku do zahraničí ) a nadělat si dluhy.

Jak jednoduché je získat úvěrovou kartu řekněme na stránkách společnosti www.egg.com. Zažádal jsem tam nedávno na doporučení známého o úvěrovou kartu. Vyplnil jsem stručný dotazník na síti a okamžitě jsem dostal kredit ve výši 10 000 liber (cca 500 000 českých korun). S tím, že si mohu na tuto kartu převést všechny své případné dluhy na jiných úvěrových kartách, a po dobu prvního půl roku nebudu muset z půjčených peněz hradit vůbec žádný úrok.

Není divu, že lidé v západních společnostech takovému pokušení propadají. nehorázně vysoké úroky, které účtují zákazníkům v českých zastavárnách podle článku Radka Mokrého tamější překupníci, nejsou nakonec ničím ve srovnáním s tím, čemu propadají občané západních zemí, kteří mají k dispozici sofistikované finanční a bankovní služby. Podle stránek společnosti BBC měla začátkem roku 2002 každá britská domácnost dluh ve výši 27 000 liber. Podle nejnovějších informací britského tisku se tato zadluženost v posledních měsících ještě zvýšila. Ekonomové varují, že pokud by došlo k vážnější hospodářské krizi a k vyšší míře nezaměstnanosti, tato obrovská zadluženost může mnoha lidem vyvolat velké problémy.

11. 12. 2002

Tabákové firmy prohrály tento týden právní bitvu, v jejímž rámci se snažily zabránit přijetí zákona, který jim přikazuje tisknout na krabičkách cigaret nová, přísná varování.

Podle rozhodnutí Evropského soudního dvoru bude od září zakázáno výrobcům cigaret, aby označovaly své výrobky adjektivy "light" a "mild"

Zdravotní varování bude muset na balíčku cigaret pokrývat 30 procent jeho přední strany a 40 procent jeho zadní strany.

Vlády členských zemí EU budou mít nyní možnost donutit výrobce cigaret, aby tiskli na balíčcích cigaret drastické fotografie hnijících dásní, zažloutlých zubů a kouřením zničených plic. Tabákové firmy budou nuceny snížit procento dehtu a nikotinu v cigaretách a budou muset uvádět přesný seznam všech látek, které cigarety obsahují.

Mluvčí British Medical Association, která prosazovala tuto novou směrnici, její schválení přivítala: "Každý den musejí lékaři v Evropě čelit utrpení a smrti, způsobovaným tabákem. Kuřáci mají právo na jasné a přesné informace o zdravotních důsledcích kouření. Mají také právo na to, aby byli chráněni před zavádějícími tvrzeními, že jsou některé cigarety bezpečnější než jiné. Tabák ročně v Evropě usmrcuje více než 500 000 lidí. Jsme přesvědčeni, že tato opatření zachrání životy."

(Podrobnosti v angličtině jsou např zde.)

11. 12. 2002
V Turkmenistánu došlo k pokusu o atentát na prezidenta Separmurada Nijazova. Prezident z něj obvinil opozici. Její představitelé prohlašují, že akci zorganizoval sám Nijazov. Oligarchický politický systém této středoasijské země udivuje svět svými "specifiky" již jedenáct let. Všímáme si toho, co na této zprávě česká média pominula.
11. 12. 2002
V Praze se 4. 12. na očekávané ilegální demonstraci sešlo na deset tisíc extremistů. Policie proti shromáždění nezasáhla ani ve chvíli, kdy dav začal demolovat budovu jednoho z ministerstev. Následný zakázaný pochod zcela ochromil dopravu v Praze, když zastavil provoz na magistrále. Přestože na demonstraci dohlíželo na osmdesát policistů, ani v tento moment nedošlo k zásahu. Po přečtení projevů na Václavském náměstí se radikálové, ozbrojení tyčemi a dalšími zbraněmi, rozešli do přilehlých hospod. Výsledná bilance řádění výtržníků, z nichž část byla již během demonstrace pod vlivem alkoholu, je škoda ve výši několika set tisíc korun a kolaps dopravy v Praze. Policejní mluvčí se nechal slyšet, že by zásah policistů vyvolal ještě větší škody...

Co to je za podivnou zprávu? Je vymyšlená, nebo dva roky stará?

11. 12. 2002

Vam z vas, kdo jste meli moznost kdy navstivit slavny Department of Artificial Intelligence na University of Edinburgh (po spojeni s Computer Science, Cognitive Science a AIAI nyni School of Informatics) chci rict, jak je mi lito nedozirne skody, ktera vznikla nasledkem pozaru v sobotu.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/scotland/2558655.stm

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/scotland/2557217.stm a

http://www.informatics.ed.ac.uk/emergency/

Zatimco se snad uz vsechny technicke obory prestehovaly za mesto do noveho campusu (Kings Buildings), lide na South Bridge se nebyli ochotni vzdat svych laboratori v extremne stisnenych prostorach na rusne ulici v centru Edinburghu. 80 South Bridge byl pojmem jak pro AI vedeckou komunitu tak hlavne pro lidi, kteri tam kdy pracovali. Mnoho profesoru, vyzkumniku, doktorandu a studentu zde v poslednich destiletich svou vlastni cestou participovalo na formovani evropske alternativy vyzkumu strojove inteligence.

Pro nesmirne inspirativni atmosferu ve ctyrech patrech laboratori, kancelari a malinkatych poslucharen byla klicova knihovna. V male podkrovni mistnosti plne te nejkvalitnejsi literatury v oboru pracovala mila a laskava ceska Olga Franks (viz zde). Organizaci a opatrovanim knih, casopisu, disertacnich a master thesi (vcetne te me) stravila poslednich dvacet let sveho pracovniho zivota. Nechci byt pateticky ale vzdy, kdyz jsem se po letech vracel na South Bridge, posadil jsem do knihovny s vyhledem na Arthur's Seat (dominantni hora uprostred mesta) a vnimal atmosferu, ktera do znacne miry formovala me 'twenties'. Knihovna vyhorela a nic z ni nezbylo. 80 South Bridge bude mimo provoz nekolik let. Troufam si tvrdit, ze jedna era AI v Edinburghu se uzavrela.

Vítězka dostává finanční cenu
11. 12. 2002
Výroční literární cenu o nejlepší esej, kterou vypisuje British Czech and Slovak Association (BCSA), získala Susan Reynoldsová z Oxfordu za svou esej o návštěvě anglické spisovatelky George Eliotové v Praze v roce 1858. Reynoldsová pracuje na slovanském oddělení knihovny Taylor Institution Library v Oxfordu a vyučuje také moderním jazykům.

Britská česko-slovenská asociace usiluje o zviditelnění informací o životě v ČR a na Slovensku ve všech jeho aspektech - v historii, v politice, ve vědě, v ekonomice i v kultuře. Níže publikujeme podrobné tiskové prohlášení asociace k této soutěži v angličtině.

5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
9. 12. 2002
>Vzhledem k tomu, že jsem měl chráněné a konkrétní místo v listu, kde jsem mohl podrobněji rozvádět určité argumenty, byla to pro mě vynikající příležitost zkoumat problémy či argumenty jen pro věc samu: například kde končí antisionismus a začíná antisemitismus, nebo jaký je rozdíl mezi realismem či fatalismem v politice. A že jsem to mohl dělat pravidelně, dostal jsem se i do míst, kam bych se jinak býval asi nedostal - třeba do Prahy, když jsem tam hodnotil úsilí o vytvoření romského národa, anebo do severoanglického města Redcar, kde jsem zkoumal myšlenku, zda je rozumné tam založit regionální parlament.

Gary Younge, černošský analytik a komentátor listu Guardian, přestává nyní psát komentáře a přechází v tomto deníku na jiné místo, na místo reportéra v New Yorku. Ve svém posledním komentáři se zamyslel nad některými aspekty své komentátorské práce, vzhledem k tomu, že je černoch. Nejzajímavější myšlenky shrnujeme:

10. 12. 2002
"Drzost," psalo se v titulku jedné recenze. Studie Richarda A. Posnera Public Intellectuals: A Study of Decline (Veřejní intelektuálové: Studie úpadku), Harvard University Press, $29,95, vyvolala velké množství záporných recenzí. Podrobně se touto knihou zabýval v časopise Philosophy and Literature Dennis Dutton, novozélandský šéfredaktor stránek Arts and Letters Daily:
9. 12. 2002
V sobotu 7. prosince proběhlo zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD, kde se - mimo jiné - měl nejvyšší orgán strany mezi sjezdy dohodnout na taktice ČSSD k prezidentským volbám. Součástí tohoto rozhodování byla i prezentace a definitivní nominace kandidátů.

Nemá smysl zde popisovat to, co v minulých dnech už zveřejnila ČTK či další média [ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 8 | 9 ], protože to jsou převážně stejné informace, které měli k dispozici všichni novináři. Veřejná "dělostřelecká" příprava v médiích před první volbou dala stejné šance všem. Všichni jsme také stáli v předsálí uzavřeného jednání a všichni jsme slyšeli pouze to, co byli ochotni říci ti členové pléna, kteří vyšli ven.

Má ale smysl zamyslet se nad tím, co se událo uvnitř a co vlastně očekávaly od tohoto "kruciálního" jednání jednotlivé vlivové skupiny v ČSSD. V Britských listech to už před sobotním jednáním učinil rozsáhlou analýzou Martin Kunštek z redakce Ekonoma, který si na závěr položil jednoduchou otázku, kterou však pohříchu nechává otevřenou: "Koho místo Špidly do čela ČSSD?" Pokusím se na ni odpovědět.

10. 12. 2002
V říjnu t.r. vydala ČTK zprávu, informující o publikaci "Jedenáct přikázání", kterou vydali dva italští katoličtí novináři -- Roberto Berreta a Elisabetta Broliová. Jedná se o spolupracovníky deníku italských biskupů Avvenire, kteří ve své knize popisují nejednoznačnosti a nepravdy, uvedené v Bibli a v evangeliích. V předmluvě od pracovníka vatikánského ministerstva kultury Mgr. Giafranka Ravasiho je konstatováno, že oba autoři odvedli přesnou demytizační práci. Zdá se tedy, že církev proti této knize neprotestuje, spíše ji vítá, i když některá odhalení jsou skutečně šokující. Osobně se podivuji tomu, že autoři teprve dnes docházejí k poznatku, že se nemůže věřit všemu, co je v Bibli uvedeno.
2. 12. 2002
Příjmy od čtenářů - sponzorů za měsíc listopad byly 5321 Kč a 70,97 euro, výdaje pouze 457 Kč, zůstatek vzrostl na 15 640 Kč a 70,97 eur. Není to mnoho... Všichni spolupracovníci Britských listů nyní pracují pro list dobrovolně bez nároku na odměnu či dokonce na režii své práce, kterou si hradí stále sami ze svého. Tento stav začíná být ale dlouhodobě neudržitelný, zvláště tehdy, když chceme čtenářům dodávat obrazové informace ve vysoké kvalitě, ojediněle i videa či zvuk. Britské listy např. pokrývaly proběhlý summit NATO a protesty v pražských ulicích několika dobrovolnými fotoreportéry. Výsledkem je rozsáhlé fotozpravodajství v galeriích. To vše bez nároku na rozpočet Britských listů, i když nákady se pohybovaly v tisících. Veškeré fotografie nabízíme v originálním rozlišení, což je na webu poměrně unikátní...

Pokuste se tedy zlepšit finanční situaci Britských listů i vy, kteří jste je doposud sice četli, ale nepřispěli. Zaplatíte si tak jen to, co využíváte stále solidárně zdarma - námi veřejně poskytovanou a vámi přijímanou službu - nezávislý zdroj informací i místo pro své diskuse.

Většina ze čtenářů Britských listů nepatří mezi nemajetné, naopak. Jsou mezi vámi majitelé a ředitelé firem, poslanci, senátoři i vládní úředníci. Je slušné váš trvalý zájem o Britské listy podpořit, protože ony tu jsou pro vás a bez vaší spouúčasti nebudou. Za poslední měsíc poskytlo z průměrného denního počtu cca 5500 čtenářů (přibližně 3500 osob čte každý všední den BL na webu, cca 2000 osob dostává Britské listy emailem) finanční příspěvek na provoz BL cca 10 lidí.

Výpisy z bankovního konta Občanského sdružení Britské listy budeme aktualizovat v následujících několika dnech, jakmile to bude časově a technicky možné.

Trestní oznámení, které jsme podali na bývalého jednatele OSBL, Tomáše Pecinu, pro podezření ze zpronevěry, prošetřuje stále kriminální služba Policie ČR.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet č.: 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1. Variabilní symbol pro příspěvky 2002 (ti, po nichž chce banka konstantní symbol, mohou použít 0558). Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

2. 12. 2002
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2002 Mluvčí Ústeckého kraje rozesílá zprávy ODS David  Hertl
11. 12. 2002 V Turkmenistánu diktatura nevadí, je tam zemní plyn Ondřej  Rojčík
11. 12. 2002 Tabákové firmy prohrály další právní bitvu   
11. 12. 2002 Británie: průměrná britská domácnost má dluh ve výši 27 000 liber (1,4 milionu Kč) Jan  Čulík
11. 12. 2002 Drahý prachy Radek  Mokrý
10. 12. 2002 Nepravdy v Bibli Josef  Veger
9. 12. 2002 Británie: vrcholí zuřivá diskuse o přistěhovalectví   
9. 12. 2002 Poslanec Vidím: Referendum? Rozhodovat za občany je moje právo! Radek  Batelka
9. 12. 2002 Zákonné dupání po občanských právech Zdeněk  Jemelík
9. 12. 2002 Zemědělci přišli pozdě. Bush už tu není Topí  Pigula

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2002 Tentokrát se bojím   
6. 12. 2002 Evropané stále nepodporují invazi do Iráku   
5. 12. 2002 Jsme zmanipulováváni pro válku proti Saddámu Husajnovi   
4. 12. 2002 Habermas o Evropě, USA a o Iráku   
4. 12. 2002 Je-li Saddám Husajn takové monstrum, proč jsme ho vyzbrojili a obchodovali s ním?   
3. 12. 2002 Terorismus funguje   
2. 12. 2002 Šaron se dostal do pasti: umožnil bin Ladenovi určovat scénář války proti terorismu   
29. 11. 2002 Proč Američané tolerují saúdský terorismus?   
26. 11. 2002 Z Jugoslávie se pašují zbraně do Iráku   
25. 11. 2002 NATO: žádná vize v Praze   

Summit NATO v Praze RSS 2.0      Historie >
26. 11. 2002 Summit - Havlův nedramatický epilog Josef  Trnka
25. 11. 2002 NATO: žádná vize v Praze   
25. 11. 2002 Nejistota: jaká bude budoucnost NATO a sjednocené Evropy?   
25. 11. 2002 Ze summitu NATO: kdy se hodí francouzština   
25. 11. 2002 Už se to láme... Jan  Čulík
22. 11. 2002 NATO: Pražští vyděrači   
21. 11. 2002 Svět, NATO a my Petr  Kužvart
21. 11. 2002 NATO ztratilo nepřítele a hledá novou roli   
21. 11. 2002 Falešné dredy
aneb jak nevyšel pokus o policejní transparent
Jindřich  Lukáš
21. 11. 2002 Zakázaná zbraň: slova Fabiano  Golgo

Povodně a změna klimatu RSS 2.0      Historie >
2. 11. 2002 Karlín volá o pomoc   
21. 10. 2002 Prosba o pomoc Jiří  Svoboda
19. 9. 2002 Co chcete vědět o ochranném systému metra a bojíte se zeptat   
16. 9. 2002 IBC Pobřežní: Libor Ambrozek svým způsobem uspokojil Jaromíra Kohlíčka Štěpán  Kotrba
12. 9. 2002 Akademicky trvalá udržitelnost Topí  Pigula
11. 9. 2002 Co vlastně znamenaly nedávné záplavy Eugen  Haičman
11. 9. 2002 Obavy se potvrdily: Dioxiny ze Spolany jsou v Labi   
9. 9. 2002 Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich Jan  Zeman
9. 9. 2002 Pražské metro: Subterra čerpá tam, kam ji poslalo město Praha Štěpán  Kotrba, Radek Mokrý

Školství RSS 2.0      Historie >
26. 11. 2002 Stávková pohotovost v SOŠ na Praze 3   
20. 11. 2002 Ve jménu (vysokoškolského) zákona Topí  Pigula
30. 10. 2002 (Britské) univerzity "potřebují vybírat vysoké školné, mají-li obstát v mezinárodní konkurenci"   
11. 10. 2002 NATOidní normalizace? Účast na politickém školení je zase povinná... Václav  Votruba
9. 10. 2002 Škola včera, dnes... a možná ještě zítra Darius  Nosreti
23. 9. 2002 Skandál se známkováním britských maturit   
3. 9. 2002 Učitelé, zvedněte hlavu! Výzva k vyhlášení stávky   
2. 9. 2002 Klubko zmijí
aneb zneprůhlednění veřejné zakázky MŠMT na školení ICT koordinátorů
Jan  Wagner
30. 8. 2002 Učitelé nemohou hradit škody po povodních ze svých platů Radek  Sárközi
8. 8. 2002 Kritické myšlení   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
27. 11. 2002 Nigérie: má být popraven novinář   
27. 11. 2002 Feminismus, muslimský fundamentalismus a soutěž Miss World - už jen v třetím světě   
26. 11. 2002 V Londýně nebo v Africe, soutěž Miss World je stále ponižující   
21. 10. 2002 Sex nebo vztah?   
2. 10. 2002 Ženy v Iráku jsou svobodnější než v jiných arabských zemích   
29. 9. 2002 Feminismus - zbraň ženské emancipace Jean Bethke Elshtain
23. 9. 2002 Feminismus jako "mediální bublina" Eva  Presová
22. 9. 2002 Británie: další smrt malého dítěte, další selhání sociálních služeb   
17. 9. 2002 Nečisté kšeftovanie s právami žien Lubomír  Sedláčik
16. 9. 2002 Prostitutky: jsou terčem obrovské míry násilí   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
7. 12. 2002 Hrůzné informace o řediteli brněnského studia ČT Zdeněk  Drahoš
5. 12. 2002 Kterak Jan Čulík pomáhal České televizi pochovat Netopýra Karel  Mašita
4. 12. 2002 Nával do televízneho kresla Lubomír  Sedláčik
3. 12. 2002 Investigace nebo propaganda? Jan  Čulík
2. 12. 2002 Zákon o ČT anebo jablko sváru? Vladimíra Al-Maliki Levá, Lubomír Brožek
2. 12. 2002 Veřejná služba a televizní prostituti Jan  Paul
28. 11. 2002 Otevřený dopis pěti členům Rady ČT, kteří se zasloužili o setrvání Jiřího Balvína ve funkci generálního ředitele ČT   
28. 11. 2002 ČT: zvykové právo a kamarádšoft Jan  Čulík
28. 11. 2002 K dopisu FITESU a ARASU Štěpán  Kotrba