10. 12. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 12. 2002

Deset uchazečských členských zemí EU, které mají vstoupit do evropské organizace na jaře roku 2004 bylo v pondělí varováno, že jejich vstup by mohl být odložen o tři roky, pokud neustoupí od svých požadavků více peněz.

Dánské předsednictvo EU se bude v Bruselu pokoušet o vyřešení těchto problémů před nadcházející vrcholnou schůzkou EU v Kodani, která tam má být zahájena ve čtvrtek.

Polsko o minulém víkendu nekompromisně trvalo na svých požadavcích - chce větší dotace do zemědělství a větší návratnost svých příspěvků do rozpočtu EU.

Pokud na poslední chvíli nedojde ke krizi, vrcholná schůzka v Kodani by měla zahájit přijímací proces do EU pro Polsko, Maďarsko, Českou republiku, Slovinsko, Slovensko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Maltu a Kypr. Proces přijímání má být ukončen v roce 2004. Nespokojeny s dosud vyjednanými podmínkami jsou Polsko, Česká republika, Slovinsko a Malta.

(Podrobnosti v angličtině jsou např. zde.)

9. 12. 2002
Nikdo neví jistě, jak bude po rozšíření Evropská unie jednat. Evropští politikové budou muset zajistit, aby její rozšíření neznamenalo její úpadek, argumentovala v neděli v týdeníku Observer Kirsty Hughesová:
9. 12. 2002
>Vzhledem k tomu, že jsem měl chráněné a konkrétní místo v listu, kde jsem mohl podrobněji rozvádět určité argumenty, byla to pro mě vynikající příležitost zkoumat problémy či argumenty jen pro věc samu: například kde končí antisionismus a začíná antisemitismus, nebo jaký je rozdíl mezi realismem či fatalismem v politice. A že jsem to mohl dělat pravidelně, dostal jsem se i do míst, kam bych se jinak býval asi nedostal - třeba do Prahy, když jsem tam hodnotil úsilí o vytvoření romského národa, anebo do severoanglického města Redcar, kde jsem zkoumal myšlenku, zda je rozumné tam založit regionální parlament.

Gary Younge, černošský analytik a komentátor listu Guardian, přestává nyní psát komentáře a přechází v tomto deníku na jiné místo, na místo reportéra v New Yorku. Ve svém posledním komentáři se zamyslel nad některými aspekty své komentátorské práce, vzhledem k tomu, že je černoch. Nejzajímavější myšlenky shrnujeme:

10. 12. 2002
"Drzost," psalo se v titulku jedné recenze. Studie Richarda A. Posnera Public Intellectuals: A Study of Decline (Veřejní intelektuálové: Studie úpadku), Harvard University Press, $29,95, vyvolala velké množství záporných recenzí. Podrobně se touto knihou zabýval v časopise Philosophy and Literature Dennis Dutton, novozélandský šéfredaktor stránek Arts and Letters Daily:
9. 12. 2002
V sobotu 7. prosince proběhlo zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD, kde se - mimo jiné - měl nejvyšší orgán strany mezi sjezdy dohodnout na taktice ČSSD k prezidentským volbám. Součástí tohoto rozhodování byla i prezentace a definitivní nominace kandidátů.

Nemá smysl zde popisovat to, co v minulých dnech už zveřejnila ČTK či další média [ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 8 | 9 ], protože to jsou převážně stejné informace, které měli k dispozici všichni novináři. Veřejná "dělostřelecká" příprava v médiích před první volbou dala stejné šance všem. Všichni jsme také stáli v předsálí uzavřeného jednání a všichni jsme slyšeli pouze to, co byli ochotni říci ti členové pléna, kteří vyšli ven.

Má ale smysl zamyslet se nad tím, co se událo uvnitř a co vlastně očekávaly od tohoto "kruciálního" jednání jednotlivé vlivové skupiny v ČSSD. V Britských listech to už před sobotním jednáním učinil rozsáhlou analýzou Martin Kunštek z redakce Ekonoma, který si na závěr položil jednoduchou otázku, kterou však pohříchu nechává otevřenou: "Koho místo Špidly do čela ČSSD?" Pokusím se na ni odpovědět.

10. 12. 2002
V říjnu t.r. vydala ČTK zprávu, informující o publikaci "Jedenáct přikázání", kterou vydali dva italští katoličtí novináři -- Roberto Berreta a Elisabetta Broliová. Jedná se o spolupracovníky deníku italských biskupů Avvenire, kteří ve své knize popisují nejednoznačnosti a nepravdy, uvedené v Bibli a v evangeliích. V předmluvě od pracovníka vatikánského ministerstva kultury Mgr. Giafranka Ravasiho je konstatováno, že oba autoři odvedli přesnou demytizační práci. Zdá se tedy, že církev proti této knize neprotestuje, spíše ji vítá, i když některá odhalení jsou skutečně šokující. Osobně se podivuji tomu, že autoři teprve dnes docházejí k poznatku, že se nemůže věřit všemu, co je v Bibli uvedeno.
5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
Lidová tvořivost - v reakci na umělecké dílo Jiřího Davida
9. 12. 2002
Jan Paul, Jiří Přibáň
Názor Jiřího Přibáně (viz níže) nepovažuji za zvlášť přínosný, je poučný tím, jak lze velmi snadno vyrobit z klubka nití zdánlivě silný provaz. Jeho úvaha vypadá na první pohled sice poutavě, nicméně dle mého názoru je trochu prostinká, s řadou trhlin nejen v logice věci. Předně tvrzení, že "význam díla není dán tím, co zobrazuje, nýbrž jeho vztahem k ostatním artefaktům a postavením v rámci určitého kontextu", je sofisma, jež účelově ústí v definování "historické Prahy" jako pohlednicového kýče (to všichni víme), který spolu s dalším kýčem (o to se dohadujeme) vytváří alibi pro názor, že umístění tohoto artefaktu na Hradě nemá předem daný význam. Pak vzniká ovšem otázka, proč tam vlastně je.

9. 12. 2002
Občanské sdružení Hnutí za přímou demokracii iniciovalo před krátkým časem petici, která po poslancích a senátorech požadovala uzákonění zákona o obecném referendu (viz. zde). Kromě trvale platných argumentů pro přijetí tohoto zákona byla petice iniciována i vývojem událostí okolo (pravděpodobně) nastávající války v Iráku.

Na tuto petici reagoval poslanec Jan Vidím (ODS) a rozeslal jejím signatářům následující "odpověď":

9. 12. 2002
Nechají-li se slyšet dvě tak významné veřejné osobnosti z protilehlých pólů politického spektra, jako jsou paní poslankyně Miroslava Němcová a pan místopředseda vlády JUDr. Pavel Rychetský, že nejsou spokojeny s fungováním justice, je to varovné znamení. Lze mu rozumět pouze jako upozornění, že stát ve velkém rozsahu selhává v jedné ze svých nezastupitelných funkcí.
9. 12. 2002
Je to zvláštní. Na několik stovek demonstrantů a 2 hozená rajčata v rámci protestů NATO dorazilo 12 000 policistů, speciální zásahové jednotky a střechy obsadili ostřelovači. O pár dnů později vyrazilo do ulic několik tisíc demonstrantů, kteří dostanou dotace, když je sucho, a jindy, když prší. Vzhledem k jejich počtu byla nasazena necelá stovka policistů. Udávaná škoda je vyčíslená na zhruba čtvrt milionu korun. Čeští venkované zablokovali dopravu vědouce, že jdou nepovolenou trasou. Nechali policií odklonit dopravu, aby mohli projít zakázanou trasou a strážci zákona nakonec ustoupili "do předem připravených pozic". Prý by se při zásahu muselo sáhnout k násilí.

Ale nejsou policisté placeni právě za udržení pořádku a zákonnosti v ulicích? Tentokrát jde o selhání, které zřejmě nikoho nepostihne.

7. 12. 2002
Jsou to téměř dva roky, co se o sobě dočítám hrůzné informace, alarmující skutečnosti a téměř neuvěřitelné interpretace různých témat ze života brněnského studia České televize. Ve vynalézavosti a ve schopnosti dosáhnout co nejdrsnějšího, propagandistického účinku ve zdrcujících kritikách mého působení v televizi dosud jednoznačně vedli Zdeněk Plachý, údajně hudební skladatel a režisér, Břetislav Rychlík, konstruktér celé kampaně, a Jakub Patočka, který značku Literárních novin obětoval ve prospěch účelových politizujících textů.

Toto je vyjádření ředitele brněnského studia ČT Zdeňka Drahoše ke kritickému článku od Jiřího Leschtiny, publikovanému nedávno v Literárních novinách. Zdeněk Drahoš ho poskytl Českému rozhlasu 6, kde se vysílal v sobotu 7. 12. v 18. 10 v pořadu Názory a argumenty spolu s dalšími materiály k této tematice, citacemi z původního Leschtinova článku a mj. i komentářem Jana Čulíka k této věci, převzatým z Britských listů.)

6. 12. 2002
Antonín J. Liehm, Minulost v přítomnosti Antonín J. Liehm, Minulost v přítomnosti, Host, Brno, 2002, 200 stran, 179 Kč, ISBN 80-7294-073-2

"V druhé polovině devadesátých let mě požádal Fedor Gál o předmluvu k českému a slovenskému vydání Semprunova posledního románu. Našim čtenářům je třeba vysvětlit autorovu životní pouť, aby knížce porozuměli, napsal mi. Předmluvu jsem v termínu i rozsahu dodal a zakrátko jsem byl požádán o schůzku. Předmluva je krásná, jenom je třeba škrtnout všechno o tom, jak byl Semprun v komunistickém odboji proti nacistům i proti Frankovi, i jedním z nejvyšších představitelů španělské KS. Poškodilo by to knížku na trhu. Pochopitelně jsem odmítl s tím, že mi ten požadavek připomíná leccos z ne tak dávné minulosti. Rozešli jsme se s tím, že předmluva vyjde tak, jak jsem ji napsal. Za pár týdnů jsem se po telefonu dověděl, že kniha je tak krásná, že žádnou předmluvu nepotřebuje. Dostanu samozřejmě slíbené dva tisíce a mohu předmluvu uveřejnit jinde."

2. 12. 2002
Příjmy od čtenářů - sponzorů za měsíc listopad byly 5321 Kč a 70,97 euro, výdaje pouze 457 Kč, zůstatek vzrostl na 15 640 Kč a 70,97 eur. Není to mnoho... Všichni spolupracovníci Britských listů nyní pracují pro list dobrovolně bez nároku na odměnu či dokonce na režii své práce, kterou si hradí stále sami ze svého. Tento stav začíná být ale dlouhodobě neudržitelný, zvláště tehdy, když chceme čtenářům dodávat obrazové informace ve vysoké kvalitě, ojediněle i videa či zvuk. Britské listy např. pokrývaly proběhlý summit NATO a protesty v pražských ulicích několika dobrovolnými fotoreportéry. Výsledkem je rozsáhlé fotozpravodajství v galeriích. To vše bez nároku na rozpočet Britských listů, i když nákady se pohybovaly v tisících. Veškeré fotografie nabízíme v originálním rozlišení, což je na webu poměrně unikátní...

Pokuste se tedy zlepšit finanční situaci Britských listů i vy, kteří jste je doposud sice četli, ale nepřispěli. Zaplatíte si tak jen to, co využíváte stále solidárně zdarma - námi veřejně poskytovanou a vámi přijímanou službu - nezávislý zdroj informací i místo pro své diskuse.

Většina ze čtenářů Britských listů nepatří mezi nemajetné, naopak. Jsou mezi vámi majitelé a ředitelé firem, poslanci, senátoři i vládní úředníci. Je slušné váš trvalý zájem o Britské listy podpořit, protože ony tu jsou pro vás a bez vaší spouúčasti nebudou. Za poslední měsíc poskytlo z průměrného denního počtu cca 5500 čtenářů (přibližně 3500 osob čte každý všední den BL na webu, cca 2000 osob dostává Britské listy emailem) finanční příspěvek na provoz BL cca 10 lidí.

Výpisy z bankovního konta Občanského sdružení Britské listy budeme aktualizovat v následujících několika dnech, jakmile to bude časově a technicky možné.

Trestní oznámení, které jsme podali na bývalého jednatele OSBL, Tomáše Pecinu, pro podezření ze zpronevěry, prošetřuje stále kriminální služba Policie ČR.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet č.: 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1. Variabilní symbol pro příspěvky 2002 (ti, po nichž chce banka konstantní symbol, mohou použít 0558). Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

2. 12. 2002
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2002 Nepravdy v Bibli Josef  Veger
9. 12. 2002 Británie: vrcholí zuřivá diskuse o přistěhovalectví   
9. 12. 2002 Poslanec Vidím: Referendum? Rozhodovat za občany je moje právo! Radek  Batelka
9. 12. 2002 Zákonné dupání po občanských právech Zdeněk  Jemelík
9. 12. 2002 Zemědělci přišli pozdě. Bush už tu není Topí  Pigula
9. 12. 2002 Hradčany se budou dobře prodávat se Srdcem i bez něho Jan  Paul, Jiří Přibáň
7. 12. 2002 Hrůzné informace o řediteli brněnského studia ČT Zdeněk  Drahoš
6. 12. 2002 Štěpánu Kotrbovi: Jděte už konečně k čertu, demagogu! Tomáš  Pospíšil
6. 12. 2002 Levicové bědování - ale s novými informacemi a s noblesou Jan  Čulík

Summit NATO v Praze RSS 2.0      Historie >
26. 11. 2002 Summit - Havlův nedramatický epilog Josef  Trnka
25. 11. 2002 NATO: žádná vize v Praze   
25. 11. 2002 Nejistota: jaká bude budoucnost NATO a sjednocené Evropy?   
25. 11. 2002 Ze summitu NATO: kdy se hodí francouzština   
25. 11. 2002 Už se to láme... Jan  Čulík
22. 11. 2002 NATO: Pražští vyděrači   
21. 11. 2002 Svět, NATO a my Petr  Kužvart
21. 11. 2002 NATO ztratilo nepřítele a hledá novou roli   
21. 11. 2002 Falešné dredy
aneb jak nevyšel pokus o policejní transparent
Jindřich  Lukáš
21. 11. 2002 Zakázaná zbraň: slova Fabiano  Golgo

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2002 Tentokrát se bojím   
6. 12. 2002 Evropané stále nepodporují invazi do Iráku   
5. 12. 2002 Jsme zmanipulováváni pro válku proti Saddámu Husajnovi   
4. 12. 2002 Habermas o Evropě, USA a o Iráku   
4. 12. 2002 Je-li Saddám Husajn takové monstrum, proč jsme ho vyzbrojili a obchodovali s ním?   
3. 12. 2002 Terorismus funguje   
2. 12. 2002 Šaron se dostal do pasti: umožnil bin Ladenovi určovat scénář války proti terorismu   
29. 11. 2002 Proč Američané tolerují saúdský terorismus?   
26. 11. 2002 Z Jugoslávie se pašují zbraně do Iráku   
25. 11. 2002 NATO: žádná vize v Praze   

Povodně a změna klimatu RSS 2.0      Historie >
2. 11. 2002 Karlín volá o pomoc   
21. 10. 2002 Prosba o pomoc Jiří  Svoboda
19. 9. 2002 Co chcete vědět o ochranném systému metra a bojíte se zeptat   
16. 9. 2002 IBC Pobřežní: Libor Ambrozek svým způsobem uspokojil Jaromíra Kohlíčka Štěpán  Kotrba
12. 9. 2002 Akademicky trvalá udržitelnost Topí  Pigula
11. 9. 2002 Co vlastně znamenaly nedávné záplavy Eugen  Haičman
11. 9. 2002 Obavy se potvrdily: Dioxiny ze Spolany jsou v Labi   
9. 9. 2002 Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich Jan  Zeman
9. 9. 2002 Pražské metro: Subterra čerpá tam, kam ji poslalo město Praha Štěpán  Kotrba, Radek Mokrý

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
7. 12. 2002 Hrůzné informace o řediteli brněnského studia ČT Zdeněk  Drahoš
5. 12. 2002 Kterak Jan Čulík pomáhal České televizi pochovat Netopýra Karel  Mašita
4. 12. 2002 Nával do televízneho kresla Lubomír  Sedláčik
3. 12. 2002 Investigace nebo propaganda? Jan  Čulík
2. 12. 2002 Zákon o ČT anebo jablko sváru? Vladimíra Al-Maliki Levá, Lubomír Brožek
2. 12. 2002 Veřejná služba a televizní prostituti Jan  Paul
28. 11. 2002 Otevřený dopis pěti členům Rady ČT, kteří se zasloužili o setrvání Jiřího Balvína ve funkci generálního ředitele ČT   
28. 11. 2002 ČT: zvykové právo a kamarádšoft Jan  Čulík
28. 11. 2002 K dopisu FITESU a ARASU Štěpán  Kotrba

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
27. 11. 2002 Nigérie: má být popraven novinář   
27. 11. 2002 Feminismus, muslimský fundamentalismus a soutěž Miss World - už jen v třetím světě   
26. 11. 2002 V Londýně nebo v Africe, soutěž Miss World je stále ponižující   
21. 10. 2002 Sex nebo vztah?   
2. 10. 2002 Ženy v Iráku jsou svobodnější než v jiných arabských zemích   
29. 9. 2002 Feminismus - zbraň ženské emancipace Jean Bethke Elshtain
23. 9. 2002 Feminismus jako "mediální bublina" Eva  Presová
22. 9. 2002 Británie: další smrt malého dítěte, další selhání sociálních služeb   
17. 9. 2002 Nečisté kšeftovanie s právami žien Lubomír  Sedláčik
16. 9. 2002 Prostitutky: jsou terčem obrovské míry násilí   

Školství RSS 2.0      Historie >
26. 11. 2002 Stávková pohotovost v SOŠ na Praze 3   
20. 11. 2002 Ve jménu (vysokoškolského) zákona Topí  Pigula
30. 10. 2002 (Britské) univerzity "potřebují vybírat vysoké školné, mají-li obstát v mezinárodní konkurenci"   
11. 10. 2002 NATOidní normalizace? Účast na politickém školení je zase povinná... Václav  Votruba
9. 10. 2002 Škola včera, dnes... a možná ještě zítra Darius  Nosreti
23. 9. 2002 Skandál se známkováním britských maturit   
3. 9. 2002 Učitelé, zvedněte hlavu! Výzva k vyhlášení stávky   
2. 9. 2002 Klubko zmijí
aneb zneprůhlednění veřejné zakázky MŠMT na školení ICT koordinátorů
Jan  Wagner
30. 8. 2002 Učitelé nemohou hradit škody po povodních ze svých platů Radek  Sárközi
8. 8. 2002 Kritické myšlení