22. 10. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 10. 2002
Ministerstvo vnitra České republiky vydalo velmi kontroverzní desatero, jímž se mají občané údajně řídit při blížícím se zasedání NATO. Občanské právní hlídky však upozornily, že dokument nerespektuje české zákony a v mnoha ohledech je náběhem na policejní stát. Je dobře, že server idnes publikoval v úterý podrobný právní rozbor tohoto policejního desatera od Občanských právních hlídek (viz zde), který zveřejňujeme níže. Server idnes cituje k záležitosti Jiřího Kopala z OPH:

Policie musí postupovat pouze v mezích určených Listinou základních práv a svobod a Ústavou a z nich vyplývajících zákonů. V tomto případě musí tedy dodržovat především platný policejní zákon. Poučky policie však tato základní ustanovení v některých bodech vůbec nerespektují. Policejní desatero je z právního hlediska nekompetentní. Předání pokynů veřejnosti takovýmto způsobem považujeme za nehodné státních institucí jakými jsou ministerstvo vnitra a policie v demokratickém právním státě. Policie pokračuje v právně rozporných vyjádřeních, která porušují Ústavu, Listinu základních práv a svobod i policejní zákon a tím i základy demokracie a právního státu.

21. 10. 2002
Anglicky nyní vychází nejnovější román Milana Kundery Nevědomost (Ignorance), kniha o zkušenosti exilu a o návratech do rodné země, kterou Kundera publikoval nejprve ve Španělsku v roce 2001 - měl zřejmě pocit, že Španělsko, země s dědictvím frankistické diktatury, kam se po jejím pádu vraceli exulanti, kteří "své rodné zemi už nerozuměli", je místem, které na Západě nejpravděpodobněji porozumí jeho nového románu nejlépe. Kunderova Nevědomost je tedy nyní konečně k dispozici i v angličtině a v anglosaských zemích o ní vycházejí pochvalné kritiky. Vrátíme se k nejnovějšímu Kunderovu románu vlastní recenzí, dnes jen informujeme o názorech jiných. Tak spisovatel Allan Massie napsal v deníku Scotsman:
21. 10. 2002
Kundera se vrací k známým tématům, míní recenzentka deníku New York Times. Opakovat se, to je součástí jeho hry s čtenářem, která nás vyvádí z rovnováhy. Nebyli jsme tu už předtím? V návratu českého exulanta do kamenitého kraje zrady a ztracené lásky, v souboji mezi pamětí a zapomínáním? Kunderovo dílo vyvolává odpověď: "Ano," jenže jeho Nevědomost jde dál, za už jednou definovaná témata, k odměně složitých a dojemných variací.
22. 10. 2002

Kontroverzní francouzský spisovatel Michel Houellebecq byl v úterý ve Francii osvobozen. Soud odmítl obvinění, že Houellebecq podněcoval k rasismu tím, že konstatoval, že je "islám pitomé náboženství". (Podrobnosti v angličtině viz zde, v Britských listech jsme o jeho případu psali zde.)

22. 10. 2002

Internetový průmysl v Británii odmítl poskytnout policii a výzvědným agenturám přístup k záznamům britských uživatelů internetu a emailu. Plán ministra vnitra Blunketta umožnit policii a výzvědným službám v nové situaci po 11. září přístup k datům uživatelů elektronických služeb se tak setkal s novými problémy.

Poskytovatelé internetových služeb sdělili britskému ministerstvu vnitra, že nejsou ochotni dobrovolně skladovat osobní informace o svých zákaznících po dlouhou dobu, aby k nim mohla mít přístup policie či rozvědka. Tyto soukromé firmy jsou "právem znepokojeny" úsilím vlády zneužívat právo občanů na soukromí i náklady, které by musely hradit, kdyby byly nuceny skladovat údaje svých zákazníků po dlouhou dobu. (Podrobnosti v angličtině jsou např. zde.)

22. 10. 2002

Včera popoludní zadržali členovia Policajného zboru SR veľkopodnikateľa Jozefa Majského pri pokuse vycestovať pravdepodobne do Rakúska. Oznámil to riaditeľ Úradu justičnej polície Anton Kulich. Majského podľa jeho slov zadržali v súvislosti s krachom podvodných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia, ktorých majiteľ Vladimír Fruni, vydaný chorvátskymi orgánmi z úteku, už dlhší čas sedí vo vyšetrovacej väzbe. Pri domovej prehliadke, ktorú v polovici septembra urobila polícia v Majského vile, sa našli "isté listinné dôkazy" , ktoré polícia vyhodnocuje.

Podrobnosti oznámia orgány činné v trestnom konaní v priebehu dneška. Už teraz ale možno v stručnosti komentovať, že ak nepôjde len o "kozmetický" krok, nová Dzurindova vláda si týmto značne vylepší reputáciu. Bohorovnosť Jozefa Majského, ktorý neobyčajne bezočivo a s bohorovnosťou verejne v médiách vyhlasoval korupciu za svoju bežnú pracovnú metódu a dokonca tvrdil že mal priamy vplyv na zostavovanie vlády, totiž už presahovala aj u nás bežné medze. Majského manželka Diana Dubovská, poslankyňa NR SR za Mečiarovo HZDS, sa k udalostiam zatiaľ nevyjadrila.

21. 10. 2002
Celá Irská republika si oddechla, že tamější debata o Evropské unii mohla skončit. Premiér Bertie Ahern může nyní vystupovat tento týden na summitu v Bruselu hrdě, přestože jeho popularita v samotném Irsku rychle klesá kvůli korupci v Irsku a kvůli problémům s irskou ekonomikou. Nyní se mohou vedoucí představitelé členských zemí Evropské unie v klidu vrátit ke smlouvání o tom, kdo bude platit účet za sjednocení evropského kontinentu, napsal v pondělí k výsledkům referenda o EU v Irsku list Guardian a pokračoval:
22. 10. 2002
Jestlipak si všichni ti evropští politikové, kteří tak chválí výsledek nového irského referenda, ve skutečnosti přečetli tu smlouvu z Nice. Po celém kontinentě charakterizují komentátoři výsledek irského referenda jako hlas ve prospěch rozšiřování Evropské unie. Jenže smlouva z Nice se o rozšiřování EU skoro nezmiňuje, míní list Daily Telegraph:
22. 10. 2002
Činitelé varovali, že bude ještě nutné překonat množství vážných překážek, než bude moci 10 žadatelských zemí vstoupit do Evropské unie, napsal v pondělí list Independent:
22. 10. 2002
Evropská unie by se měla zamyslet nad tím, že má problém jak vyvolat souhlas veřejnosti s tím, co činí, domnívá se pondělní redakční komentář deníku Independent:
22. 10. 2002
Počkal som jeden týždeň. Profesionálne sa venujem problematike rasizmu, neonacizmu a tolerancie už roky v iniciatíve Ľudia proti rasizmu. Promptne reagujeme na udalosti, no po futbalovom víkende sme ostali týždeň ticho. Náročky. Chceli sme vidieť odpoveď slovenskej spoločnosti na hrôzu, ktorá sa objavila na štadióne a neskôr v zahraničí.
21. 10. 2002

Pokud vás zajímá debata s místopředsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, kterou jsme v pondělí večer absolvovali s Karlem Hvížďalou za moderování Radka Kubička, bude se vysílat zítra, v úterý v 15.10 na frekvencích ČRo 6, tedy 1233 nebo 1287 kHz (střední vlny), či na internetu. Repríza je v sobotu také v 15.10. Pořad se jmenuje "Média v postmoderním světě", píše Václav Žák.

21. 10. 2002

Hamilton (Bermudy)/Praha 21. října 2002 - Společnost Central Media Entreprises Ltd. (CME) dnes oznámila, že amsterodamský obvodní soud zamítl veškeré nároky Vladimíra Železného, kterými požadoval zvrácení rozhodnutí amsterodamského arbitrážního tribunálu. Tím byl odsouzen k zaplacení částky 27,1 milionů dolarů společnosti CME. Soud zamítl Železného požadavky v plném rozsahu a nařídil mu, aby uhradil náklady soudního řízení. (Citováno ve zkráceném znění z tiskové zprávy společnosti CME.)

Arbitrážní rozsudek z 9. září 2001 shledal Vladimíra Železného vinným z porušení smlouvy o prodeji akcií mezi ním a CME. Arbitrážní tribunál mu nařídil, aby společnosti CME zaplatil částku 23,35 milionů dolarů a úroky. Bez ohledu na toto rozhodnutí mezinárodního arbitrážního tribunálu Železný déle než osmnáct měsíců povinnou částku neplatil. Nedávno však CME na úhradu Železného dluhu obdržela od společností CET 21 a MEF Holding částku 28,9 milionů dolarů. Železnému tak zbývá zaplatit ještě náklady na soudní řízení a dále náklady na výkon amsterodamského arbitrážního rozhodnutí v Rakousku, Francii, USA a v České republice.

21. 10. 2002
V úterý 15. října vydaly Policie ČR a české ministerstvo vnitra informace týkající se připravovaných bezpečnostních opatření k nadcházející vrcholné schůzce NATO, která se má konat v Praze. Liga lidských práv která nedávno vznikla v České republice vyčleněním z nevládní organizace Ekologický právní servis, jehož Občanské právní hlídky se zabývají obranou lidských práv už dlouhodoběji, objevila v prohlášení Policie ČR a ministerstva vnitra některé závažné rozpory. Příspěvek připravil Jan Čulík.

Tento komentář Jana Čulíka se vysílal v pátek 18. října v 18.10 v pořadu Názory a argumenty stanice Český rozhlas 6.

21. 10. 2002

V západních zemích bývá právní povinností, provozujete-li restauraci či kavárnu a prodáváte-li veřejnosti jídlo, pití a občerstvení, že poskytujete zákazníkům také možnost dojít si v podniku zadarmo na záchod.

To, jak se zdá, neplatí v restauraci McDonald na brněnském náměstí Svobody. Tam, i když si zakoupíte celý oběd, po vás tvrdě vyžadují 5 Kč za použití záchodu. Leda, pravil jednomu našemu čtenáři o víkendu svůdně zaměstnanec restaurace, kdybyste si koupili ještě jeden oběd, pak bychom vás na záchod pustili zadarmo...

Že je vybírání pětikoruny za toaletu dosti nestandardní praxí, se v brněnském McDonaldu projevuje zřejmě už i tím, že namísto stvrzenky za těch pět korun dostal zákazník o víkendu paragon s nápisem "poukaz na slevu". (O žádnou slevu nešlo.)

Jestli by se do brněnského McDonaldu neměli podívat místní pracovníci komunálního úřadu či hygienické služby... (JČ)

V Británii jsou veřejné záchodky (s výjimkou těch, které provozují kontroverzní a nepříliš funkční, zprivatizované a zanedbané železnice) zásadně zadarmo. Do restaurace, která požaduje od zákazníka platbu za záchod, nechoďte - chovejte se tržně!

21. 10. 2002
Předminulou neděli došlo při fotbalovém zápase Anglie-Slovensko v Bratislavě ze strany slovenských fanoušků k rasistickým incidentům, angličtí fanoušci se zase chovali násilně. Anglická Fotbalová asociace se v této věci octla minulý týden v ohnisku kontroverze, jak o tom v sobotu informoval list Guardian: "Pokus anglické Fotbalové asociace vysvětlit chování anglických fanoušků v Bratislavě [tím, že prý byli k násilí vyprovokováni až rasismem Slováků] se jí zle vymstil. [Britský] tisk na to reagoval s pohrdáním a, což je vážnější, anglická Fotbalová asociace se dostala do kontroverze s policejní institucí, jejímž úkolem je bojovat proti chuligánství:"
Vergilius
21. 10. 2002
Nejpodstatnější není gramatika, ale četba dodnes nesmírně aktuálních - starořeckých a starořímských literárních textů.

Řecké i latinské příběhy jsou přitom plné archetypů lidského chování: hrdinů i zbabělců, vůdců i bezbarvých členů tlup, mudrců i pitomců, žen hrdých, vzdorujících, i těch, které se vždy podřizují, křiváků a lidí čestných, pokorných i pyšných, tvůrců i ničitelů. Homérovi hrdinové jsou tak dnešní, ať bohové či lidé; Eurípidova Médeia silou zabít vlastní děti ochromuje, při Sókratově řeči v Platónově Obhajobě leckde mrazí. Plautovy hry jsou legrační, Ciceronovy řeči proti Katilinovi odvážné, Caesarovy Zápisky ve své úspornosti pozoruhodné, Ovidiovy milostné verše dokážou inspirovat, Martialovy epigramy rozesmát, Marcus Aurelius přimět k zamyšlení.

Člověk, který je v současnosti znalý latiny a staré řečtiny, ten, kdo se zabývá antickou literaturou, je považován přinejlepším za podivína, za osobu, která snuje v potemnělém podkroví za svitu svící své (velkolepé) dílo, jemuž nikdo nerozumí a které nikomu nepřekáží. Řečtinář a latiník je v obecném povědomí skleníkový tvor, vycházející ven jen do universitních knihoven a za nákupem potravin, tajnůstkář, žijící obklopen svým Homérem, Platónem, Catonem a Vergiliem, bytost mrzutá, nemotorná, nepřátelská a ve světě naprosto neuplatnitelná.

Příčina tkví jednak v mizivé znalosti těchto dvou jazyků u dnešních generací (zkuste si sami zjistit, kolik lidí si je vůbec vědomo, že existuje nějaká stará a nová řečtina), jednak v přerušení kontinuity, vazby mezi starověku kulturou a kulturou soudobou.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

1. 10. 2002
Občanské sdružení Britské listy (OSBL) děkuje sponzorům, kteří na nás ani v tomto složitém období nezanevřeli a i nadále poskytovali prostředky na udržení chodu Britských listů.

Budeme vděční za každý drobný příspěvek, který je možno zaslat na účet č.: 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1. Variabilní symbol pro příspěvky 2002 (ti, po nichž chce banka konstantní symbol, mohou použít 0558).Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

Všichni spolupracovníci Britských listů pracují pro časopis bezplatně; dotují časopis podstatným pracovním popř. i finančním nasazením z vlastní kapsy.

V rámci plnění slibu, že o stavu hospodaření Vás budeme pravidelně informovat, předkládáme přehled o hospodaření OSBL za září 2002.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
22. 10. 2002 Pocit nadřazenosti   
22. 10. 2002 Co zase uniklo panu Sedláčikovi v kauze Mário? Libor  Bláha
22. 10. 2002 ČR: Náběh k policejnímu státu?   
22. 10. 2002 Výsledek irského referenda neznamená, že Evropa může ignorovat důvody pro odmítání smlouvy z Nice   
22. 10. 2002 Vyhlásme vojnu rasizmu na Slovensku! Ladislav  Ďurkovič
21. 10. 2002 Kundera zkoumá exil a návrat   
21. 10. 2002 Kundera, Nevědomost: Nikdy nevstoupíš dvakrát do téže země   
21. 10. 2002 Vyhněte se McDonaldu na brněnském náměstí Svobody   
21. 10. 2002 Tiskový mluvčí izraelské vlády: "západní média jsou pod přímou kontrolou Jásira Arafata"   
21. 10. 2002 Příčiny potíží českých soudních exekutorů Karel  Mašita

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2002 Měl by být svržen Saddám Husajn? Jan  Čulík
16. 10. 2002 Bude po masakru v Bali dalším terčem Británie?   
16. 10. 2002 Masakr v Bali musí znamenat, že se skoncuje s válkou proti Iráku   
9. 10. 2002 Amerika: národ, který nechce jít do války   
8. 10. 2002 Američané se už osm let snaží zabránit řešení irácké krize   
7. 10. 2002 Klíčovým faktorem při jednání Rady bezpečnosti o Iráku je ropa   
7. 10. 2002 Afghánistán: rok po zahájení války   
7. 10. 2002 Irák: Je to peklo: pohřbívají tam lidi zaživa pod asfalt   
4. 10. 2002 Válka v Iráku: Cílem je globální nadvláda USA   
3. 10. 2002 Bush: "Jdeme do války jen tehdy, je-li to nutné v zájmu bezpečnosti a spravedlnosti"   

Školství RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2002 NATOidní normalizace? Účast na politickém školení je zase povinná... Václav  Votruba
9. 10. 2002 Škola včera, dnes... a možná ještě zítra Darius  Nosreti
23. 9. 2002 Skandál se známkováním britských maturit   
3. 9. 2002 Učitelé, zvedněte hlavu! Výzva k vyhlášení stávky   
2. 9. 2002 Klubko zmijí
aneb zneprůhlednění veřejné zakázky MŠMT na školení ICT koordinátorů
Jan  Wagner
30. 8. 2002 Učitelé nemohou hradit škody po povodních ze svých platů Radek  Sárközi
8. 8. 2002 Kritické myšlení   
3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
21. 10. 2002 Sex nebo vztah?   
2. 10. 2002 Ženy v Iráku jsou svobodnější než v jiných arabských zemích   
29. 9. 2002 Feminismus - zbraň ženské emancipace Jean Bethke Elshtain
23. 9. 2002 Feminismus jako "mediální bublina" Eva  Presová
22. 9. 2002 Británie: další smrt malého dítěte, další selhání sociálních služeb   
17. 9. 2002 Nečisté kšeftovanie s právami žien Lubomír  Sedláčik
16. 9. 2002 Prostitutky: jsou terčem obrovské míry násilí   
5. 9. 2002 "Ale já nejsem žádná feministka" Jan  Čulík
28. 8. 2002 Postavení žen Vojtěch  Polák
19. 8. 2002 Velká Británie: Velký růst domácího násilí - a co v ČR?   

Povodně a změna klimatu RSS 2.0      Historie >
21. 10. 2002 Prosba o pomoc Jiří  Svoboda
19. 9. 2002 Co chcete vědět o ochranném systému metra a bojíte se zeptat   
16. 9. 2002 IBC Pobřežní: Libor Ambrozek svým způsobem uspokojil Jaromíra Kohlíčka Štěpán  Kotrba
12. 9. 2002 Akademicky trvalá udržitelnost Topí  Pigula
11. 9. 2002 Co vlastně znamenaly nedávné záplavy Eugen  Haičman
11. 9. 2002 Obavy se potvrdily: Dioxiny ze Spolany jsou v Labi   
9. 9. 2002 Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich Jan  Zeman
9. 9. 2002 Pražské metro: Subterra čerpá tam, kam ji poslalo město Praha Štěpán  Kotrba, Radek Mokrý
6. 9. 2002 Spolana: Místo seriózní odpovědi přišla snaha o diskreditaci Štěpán  Kotrba

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2002 Programovým komorníkům v České televizi Vítězslav  Čížek
18. 9. 2002 Jaké byly včerejší Události v České televizi? Jan  Čulík
17. 9. 2002 "Nová" Česká televize Fabiano  Golgo
17. 9. 2002 Britská vláda vynucuje od nového digitálního televizního okruhu přísné programové podmínky   
16. 9. 2002 Skandál v BBC? Jan  Čulík
23. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Česká televize se lepšila postupně Jan  Paul
22. 8. 2002 Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize Zdeněk  Duspiva
15. 8. 2002 Tragický Klepetko Filip  Rožánek
15. 8. 2002 Dobrá Markéta Fialová   
14. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Povodňový pragocentrismus České televize? Jan  Paul