27. 6. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 6. 2003
tisková zpráva Ligy lidských práv

Ve známém případu napadení Roma Karla Billého, který byl brutálně zbit v květnu 2001 policisty z Karlových Varů, došlo k prvnímu rozuzlení. Dnes, 27. 6. 2003, odsoudil chebský okresní soud tři z pěti obviněných policistů za spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele na 10 měsíců s podmíněným odkladem na dva roky. Na neuvěřitelně krátké období dvou let jim bylo soudem zakázáno působit u policie.

27. 6. 2003
Šéf zpravodajství společnosti BBC Richard Sambrook energicky odmítl útoky Alastaira Campbella, tiskového mluvčího Tonyho Blaira, proti této veřejnoprávní institucí. Obvinil Campbella, že vede "osobní mstivou kampaň" proti novinářům, angažovaným v kontroverzi ohledně neexistujících iráckých zbraní hromadného ničení. V devítistránkovém dopise Sambrook konstatoval, že se BBC nemíní omlouvat za tvrzení, která odvysílala a která zpochybňují věrohodnost první oficiální zprávy britské vlády týkající se iráckých zbraní hromadného ničení.
Jack Straw
27. 6. 2003
Promiňte, to není - to - to - to se vám nesnažím říct. Ale samozřej - Ne, promiňte, bylo to v - ještě jednou, já -

V pátek vystoupil britský ministr zahraničních věcí Jack Straw před parlamentním výborem Dolní sněmovny, kde byl vyslýchán ohledně toho, kdy britská vláda včlenila do své oficiální zprávy o Iráku kontroverzní tvrzení, že Saddám Husajn může zaútočit svými zbraněmi hromadného ničení do 45 minut. Zde je výňatek z tohoto pozoruhodného vystoupení. Vysílal ho britský rozhlas v pátek v podvečer:

27. 6. 2003
Ve čtvrtek zaútočila britská vláda bezprecedentním způsobem na veřejnoprávní BBC a požadovala omluvu za její tvrzení, že prý Blairovi lidé zkreslili a nepřípustně zdramatizovali oficiální zprávu o irácké hrozbě. Na tiskové konferenci s Vladimírem Putinem, který je v Británii na návštěvě, Tony Blair úmyslně odmítl odpovídat na otázky reportérů společnosti BBC. Jeho mluvčí dodal, že britská vláda nebude s BBC spolupracovat, "dokud se neomluví". Někteří labourističtí poslanci však poukázali na to, že se britská vláda jen snaží tímto umělým skandálem odvést pozornost od toho, že dosud nebyly nalezeny žádné irácké zbraně hromadného ničení.
27. 6. 2003
Během svého vystoupení před parlamentním výborem Dolní sněmovny se hlavní propagandista Tonyho Blaira, Alastair Campbell, rozhodl, že nejlepší obranou je útok. Během pohovoru, kdy byl dotazován o nepřesvědčivých "důkazech", které britská vláda zdramatizovala, aby přesvědčila národ k souhlasu s útokem na Irák, Campbell ostře zaútočil na veřejnoprávní společnost BBC, že o této věci referovala neférově. Vyvolalo to zajímavou diskusi o nezávislosti novinářské práce.
27. 6. 2003
Mluvčí Tonyho Blaira Alastair Campbell se vyjádřil, že BBC lže a neprávem obvinila britského premiéra a vládu, že zaútočila na Irák kvůli falešným záminkám. Ve čtvrtek ráno v pořadu Today rozhlasu BBC k tomu proběhla zajímavá diskuse s Timem Allenem, bývalým poradcem Tonyho Blaira.
Vladimír Špidla hypnotizuje demonstranty
27. 6. 2003
Když v pondělí demonstrovali odboráři před Strakovou akademií, vznikl spor o to, zda jich přišlo Milanem Štěchem avizovaných pět tisíc, nebo méně.
27. 6. 2003

O Knižním veletrhu, konanému v Tchaj-peji ve dnech 11.-16. února 2003

Tchaj-pej

Letošní tchaj-pejská přehlídka knižní kultury (TIBE 2003 -- Taipei International Book Exhibition 2003) byla zasvěcena České republice. To pro českého čtenáře jistě není žádná novinka, nestává se přece každý den , aby se ČR stala centrem pozornosti, nota bene její knižní kultura, navíc v zemi tak vzdálené a odlišné, a naše domácí média události jistě věnovala zaslouženou pozornost.

27. 6. 2003
Když se rozhodne veřejně promluvit psychiatr, je to ojedinělé. Když se rozhodne promluvit o práci kolegů, je to ještě ojedinělejší. A když se rozhodne psychiatr promluvit o pacientovi (a narušenými osobnostmi jsme všichni), stane se z psychiatra osoba nenáviděná. Protože profesionální pohled je vše jiné, než na co jsme zvyklí z médií. Příspěvek psychiatra k mediální vraždě patří mezi pohledy profesionální.
Miloš Zeman už jako důchodce z Vysočiny
27. 6. 2003

Návrh kariérního řádu pro politickou stranu a několik vysvětlivek

Miloš Zeman
přetištěno bez svolení autora z vnitrostranického "odbojného" listu 3D

Problém našich politických stran
je problémem jejich vůdců

T. G. Masaryk

Úvodem -- již několik měsíců odmítám desítky žádostí o rozhovory a jiná veřejná vystoupení, protože nechci poškozovat sociální demokracii. Marně. Deník Právo nedávno na titulní stránce publikoval můj údajný interview, v němž jsem měl oznámit svůj úmysl vrátit se znovu do politiky. Pravý opak je pravda, a žádný interview se nekonal. Vzpomínám si na výrok z totalitních dob "lže jako Rudé právo", a zdá se mi, že tradice zůstává zachována...

27. 6. 2003
Vědci uvedli na trh novou pilulku, Polypill, kombinaci šesti různých substancí, která neutralizuje záporné důsledky západního, sedavého životního stylu a snižuje prý počet infarktů a mrtvic u lidí až o 80 procent.
27. 6. 2003
Tisková zpráva Klubu Dětí Země

"Cílem naší snahy je vytvoření pracovního týmu, který by dohodl koncepci výstavby společně užívaných stožárů pro všechny tři operátory. V této skupině by měli být zástupci operátorů, orgánů státní samosprávy i nevládních neziskových organizací" říká Irena Melčová, zástupce Klubu Dětí Země.

27. 6. 2003

Hádanice hasičů z Formanova filmu Hoří, má panenko, nebo posezení strejdů ze Svazu chovatelů drobného zvířectva - podobně vypadaly sjezdy české Strany zelených, dlouhodobou izolací vysušené jako treska. Pasivita, šeď, rekapitulace chronických neúspěchů, žádná jiskra, sem tam získaný mandátek na malém městě, pár dominantních zvláštních person, bezostyšně orajících s postarší unavenou členskou základnou. Očekávaný mimořádný sjezd SZ kontrastoval s touto chmurnou tradicí už pár metrů za dveřmi Kongresového centra brněnského Výstaviště, kam se 5.- 6. dubna 2003 sjely promluvit si o partajní pokladně a dalším směřování strany dvě rozdurděná křídla SZ - staří demokraté a přivandrovalí pučisté podle jedněch, tuneláři a tmavozelení reformisté podle druhých.

27. 6. 2003
Odjakživa se jí říkalo U rakviček, oficiální název U Rychtáře vlastně nikdo neznal. Nalézala se na rohu Staromáku a Dlouhé třídy, v sousedství pohřebního ústavu, kde naskládané rakve vonívaly čerstvým dřevem.
27. 6. 2003
Sir Denis Thatcher, manžel bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové, zemřel ve čtvrtek v londýnské nemocnici ve věku 88 let.
27. 6. 2003

Provokace Spojených států a upevňování režimu

Gianni Minà
V Havaně bylo mezi 3. a 7. dubnem 2003 odsouzeno v urychlených procesech několik desítek disidentů "za porušování zákona o ochraně kubánské národní nezávislosti a kubánského hospodářství". Jedenáctého dubna byli narychlo odsouzeni a popraveni tři muži, kteří se pod výhružkou zabití ostatních pasažérů zmocnili trajektu. Toto přitvrzování režimu potvrzuje eskalaci napětí mezi Kubou a Spojenými státy, která se projevuje i zvýšenou agresivitou ze strany tzv. jestřábů v americké administrativě.
27. 6. 2003
Tisková zpráva Amnesty International ČR

26. červen, byl vyhlášen Organizací spojených národů Mezinárodním dnem na podporu obětí mučení. Místní skupiny celosvětové nevládní organizace Amnesty International, která se zabývá ochranou lidských práv, včetně brněnské, pražské a pardubické zřizují infostánky, které přibližují problematiku mučení.

27. 6. 2003
Podle čtvrtečního rozsudku byla únorová stávka Federace řidičů tramvají (FŘT) nelegální. Jak to ostatně komentoval předseda této odborové organizace A. Dub - stává se zvykem, že obyčejní lidé, kteří se v tomto státě domáhají svých práv, činí tak bez šance na zastání.
27. 6. 2003
ČRo 6, 27. 6. 2003, 10:10 Média v postmoderním světě

Radko KUBIČKO, moderátor   Začíná pořad o médiích, informacích a novinářích, začíná pořad Média v postmoderním světě. Od mikrofonu Českého rozhlasu 6 zdraví Radko Kubičko. Média veřejné služby, to je téma, které v tomto pořadu probíráme velmi často. Dnes tak učiníme v sestřihu diskuse, která minulý týden proběhla v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, pod záštitou poslankyně Taťány Fischerové, nezávislé členky poslaneckého klubu Unie svobody-Demokratické unie. Diskusi moderovala Jana Ulbrychová, která uvede téma i hosty.

26. 6. 2003
V rámci reformy veřejných financí uvažuje vláda také o zeštíhlení státního aparátu. Mělo by se to dotknout například některých ministerstev. Kterých, to nikdo z ministrů neupřesnil. Faktem je, že se hovoří například o resortech školství, kultury a místního rozvoje. Ministerstva, jejichž práci by do značné míry mohli převzít krajské úřady. Druhou kategorií jsou ministerstva, která zatím v praxi příliš neprokázala svou užitečnost. Například ministerstvo informatiky.
27. 6. 2003
Norberto Vilar, Buenos Aires

Na stretnutí v Asuncióne, paraguajskom hlavnom meste, sa prezidenti Luis Ignazio Lula z Brazílie, Néstor Kirchner z Argentíny, Jorge Battle z Uruguaja a domáci Luis González Macchi dohodli na realizácii toho, čo doteraz ostávalo len snom -- spoločného regionálneho trhu do roku 2006.

26. 6. 2003
Přečetl jsem si, že Rada České televize z formálních důvodů vyřadila z výběrového řízení na post generálního ředitele čtyři kandidáty. Jedním z nich je Peter Duhan, kterému prý chybí , jak uvedl server iDnes "prohlášení o nekonfliktnosti zájmů". Mohl bych být rád, že mi odpadl jeden soupeř, a asi si neposloužím u výběrové komise, ale nedá mi to.
26. 6. 2003
"V těchto dnech Lukašenkův režim likviduje další zbytky národního školství: Jedno z posledních lyceí s výukou v běloruštině - Národní státní humanitní lyceum Jakuba Kolasa - bude asi zavřeno, samozřejmě bez rozumných nebo obhajitelných důvod," píše unavený Ondřej Hausenblas, který se právě vrátil z pobytu v Bělorusku. Zde je - stručně - hrst jeho prvních postřehů.
No jo, a teď kudy?
27. 6. 2003

26. 6. 2003
Brigita Schmögnerová

Existuje sociálny model EÚ? Odpoveď na otázku je zložitejšia a nedá sa na ňu odpovedať áno, respektíve nie. Prečo? Sociálna politika patrí medzi také druhy politík, za ktoré zodpovedajú členské štáty únie (tzv. národné politiky).

Druhý diel: Európsky sociálny model BL

26. 6. 2003
Místopředseda Poslanecké sněmovny českého parlamentu za ODS Ivan Langer zase jednou předvedl ukázku libového mediálního gestíčka.
26. 6. 2003
Šéf ruského státu Vladimír Putin navštívil Británii. Deník Times ho chválí jako "vynikajícího politika":
26. 6. 2003
ANALÝZA

Minulý týždeň dokončil európsky konvent svoj návrh Ústavy Európskej únie. Jeho prezident Valéry Giscard d'Estaing verí, že dokument vydrží päťdesiat rokov. Na prvý pokus je to dobré, no terajší návrh má dátum spotreby okolo roku 2008.

26. 6. 2003
Agresivního brněnského antikomunistu Lumíra Šimečka odsoudil ve středu Městský soud v Brně na pět měsíců s tvrdou ostrahou. Chování pana Šimečka je sice docela podivné, avšak odsuzovat do vězení člověka, který se zdá být spíše psychicky nemocen, je, zdá se nám nespravedlivým šikanováním. Citujeme ze (subjektivního) svědectví Claudie Nikolajenkové, pokusíme se získat objektivní informace:
25. 6. 2003
Návrh Evropské ústavy, jak jej předložil předseda Konventu Valéry Giscard d'Estaing, posiluje některé občanské prvky budoucí Evropské unie. Zachovává si ovšem stále značnou míru institucionální schizofrenie.
27. 6. 2003

BL procházejí v současnosti podstatnými technickými změnami. V jejich důsledku rušíme přes prázdniny dosavadní diskusní fóra, od září zavedeme v rámci nového redakčního systému diskusní fóra nová, ale jinak koncipovaná. Omlouváme se čtenářům, kteří respektovali základní pravidla slušné diskuse na fórech Britských listů, že jsou tímto dočasným opatřením postiženi. Prosíme, posílejte své názory na zveřejněné texty na adresu redakce@blisty.cz, autorovi či přímo šéfredaktorovi culik@blisty.cz.

27. 6. 2003

Příběh o virtální relativitě reality

Psal se patnáctý říjen roku dvoutisícího druhého a již od půlnoci bylo něco jinak. Ptáte se možná jak "jinak", pokud trváte na odpovědi, čtěte dál, jistě se dozvíte mnoho nového. Počítejte s tím, že jestli jste slabší povahy, budete velmi pravděpodobně potřebovat lékařskou pomoc. Pokud máte iluze o světě a technologiích, přijdete o ně. To, co vám chci totiž sdělit, velmi pravděpodobně změní vaše dosavadní chápání soudobého internetu.
31. 5. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
28. 6. 2003 Británie a Irák:
"Když se vysílají lži!" Zuřivý Campbell se vnutil do televizního studia
  
28. 6. 2003 Británie a Irák:
BBC Campbellovi: Vedete mstivou kampaň proti naší novinářské práci
  
27. 6. 2003 Wow, Viewegh! Petr  Fiala
27. 6. 2003 Srba bude mlčet Ivan  David
27. 6. 2003 Pilulka, která "snižuje počet infarktů o 80 procent"   
27. 6. 2003 Jak se čistila strana
aneb konec Pseudozelených v Čechách
Pavel  Pečínka
26. 6. 2003 Reforma v půli cesty IV.
Směrem k outsourcingu ministerstva
Jiří  Kofránek
26. 6. 2003 Reforma v půli cesty III. ještě jednou
Ostuda ministerstva, ostuda vlády
Štěpán  Kotrba
26. 6. 2003 Vyřazení Duhana znamená, že Rada ČT chce prohlášení, jež nemá oporu v zákoně Petr  Štěpánek
26. 6. 2003 Libové protikomunistické gestíčko poslance Langera Karel  Mašita

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
26. 6. 2003 PNS ovládá distribuci tisku ze 75 procent. Je to už monopol ?   
20. 6. 2003 Ďábelská iridologie Štěpán  Kotrba
19. 6. 2003 Monopol je nebo není monopolem?   
13. 6. 2003 Další hrátky v ČR s verbálními trestnými činy Jan  Čulík
12. 6. 2003 Konec legrace i demokracie:
policie Bobošíkovou vyšetřuje stále!
Štěpán  Kotrba
9. 6. 2003 Postihy novinářů: již neheroldovat, lébrž nutno konat Karel  Mašita
6. 6. 2003 Bobošíková už snad může být klidná, Válová ještě nikoliv Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Dokumenty v kauze Válová: "Hon na svobodu slova" má už šest ulovených zajíců Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Faksimile trestního oznámení na Irenu Válovou Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 BHHRG: Czech media representatives harassed as EU referendum draws near   

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
25. 6. 2003 Evropská ústava: smlouva, která ukrývá občany Josef  Brož
25. 6. 2003 Optimistická "řecká" ozvěna a její možná falešná echa Miloš  Dokulil
25. 6. 2003 Koniec polstoročného manželstva Radovan  Geist
19. 6. 2003 EKONOMICKÁ STUDIE: Snížení daně z příjmu právnických osob a podpora investování Miloš  Pick
18. 6. 2003 Vyšetřuje se chybějící milion euro   
16. 6. 2003 Češi schválili vstup do EU   
16. 6. 2003 Občanství vyžaduje aktivní participaci - aneb nejsme ovce Štěpán  Kotrba
16. 6. 2003 Jak to také mohlo dopadnout... Štěpán  Kotrba
16. 6. 2003 Český Kocourkov ztrácí suverenitu Josef  Trnka
14. 6. 2003 83 procent účastníků referenda zřejmě v pátek hlasovalo ANO   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
29. 6. 2003 Reportér BBC chce žalovat britského ministra   
28. 6. 2003 Británie a Irák:
"Když se vysílají lži!" Zuřivý Campbell se vnutil do televizního studia
  
28. 6. 2003 Británie a Irák:
BBC Campbellovi: Vedete mstivou kampaň proti naší novinářské práci
  
27. 6. 2003 Smějí novináři užívat anonymní zdroje?   
27. 6. 2003 Britská vláda útočí na sdělovací prostředky   
27. 6. 2003 BBC ostře odmítla útok od britské vlády   
27. 6. 2003 Jak "vysvětloval" problém s kontroverzní zprávou o iráckých zbraních Jack Straw   
26. 6. 2003 Koncentrační tábor dnešních dnů Tomáš  Linhart
24. 6. 2003 V Belgii nebudou moci soudit George Bushe   
23. 6. 2003 "Neukázněná BBC" v táboře v zálivu Guantánamo   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2003 Rumsfeld kritizoval belgické soudy   
2. 6. 2003 Paranoja Radovan  Geist
15. 5. 2003 Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny Michael  Ehrke
12. 5. 2003 O motivaci útoku na Irák   
30. 4. 2003 Vyslanci virtuální reality v Iráku Mojmír  Babáček
30. 4. 2003 Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda Štěpán  Kotrba
25. 4. 2003 Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! Petr  Baubín, Štěpán Kotrba
4. 4. 2003 Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané?   
28. 3. 2003 Ropa je príčinou, ekológia alternatívou Martin  Nevada

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2003 Wow, Viewegh! Petr  Fiala
18. 6. 2003 Dousková je červená knihovna Jiří  Škuba
17. 6. 2003 Maminka Irena  Dousková
17. 6. 2003 Mother Irena  Dousková
17. 6. 2003 Ještě jednou Irena Dousková Jan  Čulík
16. 6. 2003 O tom, jak život uplývá mezi prsty Jan  Čulík
16. 6. 2003 Doktor Kott přemítá Irena  Dousková
13. 6. 2003 Šlendrián v BL je snad horší než SARS Petr  Fiala
6. 6. 2003 Divoké víno ještě po 39 letech   
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery