Dělníci, elita i pašeráci
17. 12. 2010 / Pavel Pečínka
Policejní razie na nenápadné domky, v jejichž útrobách hrčí šicí stroje a skladuje se padělané zboží, tvoří záporný pól českovietnamského soužití. Extrémní pracovitost, odříkání, vynikající organizovanost a vzájemné vazby, k tomu jistá uzavřenost rodin a komunit z jihovýchodní Asie, to může přinášet různé důsledky. Kladné v tom, že na některých středních školách už vyrůstá a české žáky hravě trumfne vietnamská elita, která už prožije lepší život než jejich rodiče, umounění od vazelíny v 70. a 80. letech v českých fabrikách. Jenže... vídáme kromě česky mluvících Vietnamců ve skupinách svých spolužáků někde třeba smíšené skupiny Čechů a Vietnamců, jak jdou po práci do hospody, na kulečník nebo fotbal? Zde uzavřenost starší generace, jazyková i kulturní, ještě doznívá. To ovšem pořád hovoříme o vzdělané, v Česku dobře etablované vrstvě.
Dobře uchycená pašerácká síť vadí víc státním orgánům než českým zákazníkům. Ti sice občas nadávají na rozpadající se šmejd, ale na druhou stranu oceňují (nejen v době krize) nízkou cenu a snadnou dostupnost zboží. Vrstva kšeftařů se izoluje víc, o to hůř se ji daří policii odhalovat.
Nejohroženější část pak tvoří češtinu nezvládající vietnamští rolníci, nalákaní sem do montoven na údajně výhodnou práci, o níž zase rychle přišli. Pokud se o jejich osud český stát nebude zajímat, bude to za čas hasit policie. Ovšem za cenu mnohem vyšších nákladů.
Brněnský deník Rovnost, 14.12.2010
Vytisknout