POHLED ZE ZÁPADU:

Nynější krizi způsobila revoluce z r. 1968

22. 8. 2010

Paradoxně to byla právě levicová revoluční kultura, která posilovala touhu zlikvidovat regulaci bank a omezení poválečného fixního systému měnových kurzů. Všichni chtěli uniknout nudě života na předměstí a řízeného kapitalismu.

Ze zpětného pohledu je jasné, jak revoluce z roku 1968 vedla k nesmyslnému zmatku sedmdesátých let, k jistotám thatcherismu a k velkému nesmyslnému úvěrovému boomu devadesátých a nultých let - k úvěrovým bublinám, které vytvořily deregulované banky.

Číňané dostali tutéž nestabilní nabídku jako Západ. Můžete se oblékat jak chcete, mít milenky mimo manželství a nakupovat do zblbnutí. Nesmíte ale zpochybňovat politický pořádek - uvažovat o novém způsobu, jak by se lidské bytosti mohly sdružovat a organizovat.

Západní poválečná generace tzv. "baby boomers" z padesátých let čelí nyní pohodlnému stáří. Pro své děti vytvořila svět masivní zadluženosti a naprosté nejistoty, argumentuje v týdeníku Observer známý ekonomický novinář Will Hutton (60).

Tzv."baby boomers", lidé, kteří se narodili v prvním poválečném desetiletí 1945-1955, měli život volné lásky, obědů ve škole zadarmo, studovali na univerzitě zadarmo, budou mít dobré starobní důchody, celý život se těšili plné zaměstnanosti a mají obrovský prospěch z toho, že po dobu posledních 40 let trvale rostly ceny nemovitostí. Svým dětem odkazují astronomické ceny domů a bytů, dluhy a v podstatě neexistující penze. Šedesátiletý Brit je v roce 2010 člověk s obrovskými privilegii - je terčem nenávisti i obdivu.

Nápaditost pro společnost bez reflexe

22. 8. 2010 / Boris Cvek

Hutton nabízí pohled, který do mrtvolné nudy globální žranice a všeobecné zábavy úniku před sebou přináší čerstvý závan odpovědného realismu.

Velice Vám děkuji za článek pana Huttona z Observeru! píše Boris Cvek. Nedovedu posoudit míru jeho pravdivosti a dokonce si myslím, že u takových bilancí mnoha desítek let vývoje ani nelze být "pravdivý". Lze být podnětný a podnětnost článku pana Huttona je již v tom, že naši současnost zasazuje do širšího kontextu poválečného vývoje kulturního i politického. To je něco, co tu zoufale chybí, neboť jsme si zvykli už od 90. let myslet ve schématech zcela ahistorických, jako by naše společnost byla definována tím, jak chápe sama sebe.

K VÝROČÍ SRPNOVÉ INVAZE A PRAŽSKÉHO JARA 1968

Co způsobilo, že lidé Husákovu normalizaci přijali

20. 8. 2010 / Jan Čulík

Paulina Bren, The Greengrocer and his TV: The Culture of Communism after the 1968 Prague Spring. (Zelinář a jeho televize: Kultura za komunismu po Pražském jaru 1968). Cornell University Press 2010. ISBN 978-0-8014-7642-6

Tahle knížka je historickou a sociologickou prací, není to monografie z oboru filmové či televizní vědy. Paulina Bren líčí kulturně-společenskou historii české části Československa během dvou desetiletí od potlačení demokratického experimentu Pražského jara r. 1968 do konce osmdesátých let. Přesvědčivě dokazuje, že si československé komunistické vedení v reakci na potlačení reform Pražského jara vypracovalo zvláštní charakteristickou politickou kulturu a že československá veřejnost ji spontánně přijala. S těmito závěry Pauliny Bren plně souhlasím a rád bych dodal, na základě vlastní zkušenosti a výzkumu, že zvláštní společenské zvyklosti, které vznikly v Československu v sedmdesátých a v osmdesátých letech, dodnes přežívají jako základní rysy postkomunistické české společnosti.

Lidé se o veřejné věci začnou starat, že budeme překvapeni

20. 8. 2010 / Ivan Jordák

Chtěl bych se vyjádřit k článku "Co způsobilo, že lidé Husákovu normalizaci přijali". Četl jsem jej několikrát, a nakonec, abych se vyjádřil lapidárně, divil jsem se, že se autorka původního textu, a autor článku diví. Navíc si i myslím, že někde si poněkud i upravují obraz skutečnosti, která tu byla, a která tu je, a potom přes všechnu snahu o poznání, se nemohou dobrat pravdivé odpovědi. Přesto všechno, musím zdůraznit, že článek patří k těm nejlepším, které jsem měl o celé této věci možnost poznat, píše Ivan Jordák.

ČESKÁ POLITIKA JE OBRÁCENÁ DO MINULOSTI

Roman Joch představuje fosilní strnulost

22. 8. 2010 / Boris Cvek

George Washington, kdyby žil dnes, by rozhodně nebyl trilobit jochovského typu.

Docela na mne zapůsobil rozhovor s Romanem Jochem v sobotních Lidových novinách, v němž např. tento dříve nechvalně známý homofob prohlašuje, že sexuální orientace je pro něj něco jako otázka osobní preference srovnatelná s volbou jedné značky piva před jinou. Něco takového prý nelze zakazovat a odsuzovat. To je postoj absolutně vzdálený semínovským klerofašistům.

An English version of this article is in CLICK HERE

Poznámka zcela loajálního občana

22. 8. 2010 / Miloslav Štěrba

Veřejnoprávní Radiožurnál nabízí v nedělním dopoledni oddechově laděné informace. Po sobotním večeru (či noci) je to logické, dá se předpokládat menší soustředěnost posluchačů na obsah. K pravidelným tématům patří doporučení, kde a jak strávit druhý víkendový den. Dnes mě zaujalo pozvání na trutnovský festival uváděný jako "Open Air Music". K názvu: Co kdyby tak naše odpovědná ministerstva (kultury, školství) požadovala, aby ve veřejnoprávních sdělovacích prostředcích nacházely prostor k reklamě pouze akce, jejíž názvy budou uváděny v českém jazyce. Jsem malý národ. Trvání na uvedené podmínce by se mělo stát samozřejmostí, což, v jiné podobě, konají i daleko větší státní společenství (Francie).

Amerika hysterčí ohledně Libyjce Megrahiho, avšak důkazy naznačují, že je nevinný

22. 8. 2010 / Jan Čulík

Nyní, kolem prvního výročí od doby, kdy skotská vláda dala milost ze zdravotních důvodů a propustila z vězení těžce nemocného Libyjce Abdelbaset al Megrahiho, odsouzeného za atentát proti americkému letounu, který v prosinci. 1988 havaroval v Lockerbie, přičemž zahynulo 270 lidí, propadají americký prezident Obama, ministryně zahraničí Clintonová a američtí senátoři hysterickým záchvatům a požadují na skotské vládě, aby byl al Megrahi "vrácen do vězení". Skotská vláda americkou kritiku odmítá, odmítla i drzou žádost amerických senátorů, kteří si dovolili chtít přijet do Skotska tamější státní činitele v této věci vyšetřovat, a právem poukázala na to, že skotská administrativa není podřízena americké vládě ani americkému parlamentu.

Švédská prokuratura zrušila žalobu ze "znásilnění", uvalenou na zakladatele Wikileaks Juliana Assangeho

22. 8. 2010

Julian Assange, zakladatel serveru Wikileaks, se octl uprostřed pozoruhodné kontroverze týkající se falešného obvinění proti němu, když na něho švédská vláda vydala zatykač za znásilnění a sexuální obtěžování a hned poté ho zrušila.

Švédský bulvární list Expressen publikoval falešnou informaci, že dvě Švédky Assangeho obvinily ze znásilnění. Žádné ženy však údajné znásilnění, jehož by se měl dopustit Assange, neoznámily na policii. Assange obvinění na tiskové konferenci popřel a uvedl, že je součástí diskreditační kampaně proti němu.

Australan Assange pobývá v současnosti ve Švédsku, kde má wikileaks své servery, protože zveřejnění vládních dokumentů je tam chráněno švédskou vládou.

Málokdo ví, že Švédsko má od roku 1766 zákon o svobodě informací, který zajišťuje svobodu tisku a zároveň od té doby dává právo každému švédskému občanovi k přístupu k vládním dokumentům. Kromě toho, švédské zákony chrání občany, kteří v zaměstnání či ve vládě objeví nepravosti a prozradí je veřejnosti. Proto umístil Assange servery wikileaks právě ve Švédsku.

Velmi osvěžující pohled Romana Jocha (podle Petra Nečase)

21. 8. 2010 / Marie Saša Lienau

Pomalé přesunování současně vládnoucí moci na barevné škále směrem k hnědé barvě se zdá být už téměř nezastavitelné. Premiérův výběr ředitele tzv. Občanského institutu Romana Jocha svým poradcem pro lidská práva a zahraniční politiku je toho důkazem. Joch prohlásil v nedávno odvysílaném "Interview ČT24", že nejenže ho premiér vybral za svého poradce, protože ten "má právo obklopit se lidmi, kteří sdílejí jeho názor na věc", ale také se zařadil do "hlavního proudu české politiky", protože jeho názory odpovídají většině společnosti.

K tomu: Jan Čulík, "Prime Minister Petr Nečas: The views of my adviser for human rights (who advocates torture) are very refreshing" ZDE

Víte, co brání prodeji západního zboží v Česku za levnější ceny? České nálepky

20. 8. 2010 / Jan Čulík

Deník E15.cz otiskl reakci tiskové mluvčí firmy Lidl na článek Britských listů, který poukázal na to, že západní supermarkety v ČR velmi často prodávají zboží v Česku za daleko vyšší ceny než na Západě, přestože kupní síla Čechů je daleko nižší. Tisková mluvčí firmy Lidl reagovala blábolem:

An English version of this article is in CLICK HERE

Záhada:

V zemích s nižší kupní silou je zboží dražší

20. 8. 2010

Občas jezdíme nakupovat do Furth im Wald v Německu, kde v nákupních střediscích Lidl, Penny ev. Norma nacházíme v regálech zboží stejné, které je prodáváno i ve stejnojmenných obchodech v ČR, a to s českým popiskem, avšak v Německu za nižší ceny.

Nic tedy nebrání podnikavým lidem nakoupit zboží tam a prodávat s českým popiskem u nás.

Naproti tomu v nově otevřené prodejně Kik v Plzni na Borech (nikoli Kika) prodávají různé produkty (např. oděvní součásti) opatřené visačkou uvádějící ceny platné pro několik států a v různých měnách, v

Manažerské poradenské firmy jsou podvod

20. 8. 2010

OECD provedla studii rozvinutých ekonomik za posledních dvacet let a zjistila, že růst produktivity podniků je největší v těch zemích, kde je nejobtížnější propouštět zaměstnance. Čím lépe zacházíte se zaměstnanci, tím lépe pracují.

Během falešného hospodářského rozkvětu v devadesátých a nultých letech nám podstrčili tisíce podvodných projektů. Skoncujte s vládní regulací finančního systému! Proměňte banky v kasina! Dávejte ředitelům podniků pětsetkrát větší platy než jsou platy zaměstnanců! Vznikne svět totální podnikatelské efektivity! To všechno radily manažerské poradenské firmy, píše v deníku Independent Johann Hari.

Britské zdravotnictví vydalo loni na manažerské konzultanty 9 miliard Kč

21. 8. 2010

"Zdravotnické trusty" britského státního zdravotnictví vydaly loni na manažerské konzultanty 300 milionů liber (9 miliard Kč) - skoro tutéž částku, jakou zdravotnictví ročně vydává na léčbu rakoviny kůže a plic a tolik peněz, za něž by bylo možno platit 10 000 zdravotních sester.

Z dat, která zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, vyplývá, že zdravotnické úřady používaly práci manažerských konzultantů ze soukromého sektoru k restrukturalizaci zdravotnictví. Platily za to z kapes daňových poplatníků.

íránská křižující střela Nasr-1

Čína otevřela v Íránu továrnu na rakety

21. 8. 2010

MOČ│ŠOK│ Čína zahájila minulý měsíc v Íránu raketový plán, přestože Spojené státy a jejich spojenci tlačili Peking k podpoře nového kola tvrdých ekonomických sankcí vůči islámské republice kvůli jejímu jadernému programu, ohlásil týdeník Jane's Defense. Jedná se o vojenský závazek, starý již dvě desetiletí, a vzhledem k neochotě Ruska poskytnout Íráncům vyspělý protivzdušný raketový systém k obraně před případnými americkými nebo izraelskými nálety, se závazek bude rozšiřovat.

Češi, jděte studovat do zahraničí!

21. 8. 2010 / Jan Čulík

V Británii je v těchto dnech tisk posedlý skutečností, že až 170 000 žadatelů o studium na vysokých školách se navzdory svým vynikajícím výsledkům u maturit na školu nedostane. Kromě toho, britští studenti čelí břemenu nesmyslně vysokého univerzitního školného (3290 liber ročně). Odhaduje se, že studenti, kteří začnou studovat na anglických univerzitách letos na podzim (na skotských univerzitách se školné neplatí) se do absolutoria zadluží částkou 23 000 liber (690 000 Kč). Z tohoto důvodu, jak v sobotu uvedl britský deník Independent, se za posledních 24 hodiny rozhodly tisíce studentů na vysoké škole nestudovat: zůstala jim totiž možnost studovat jen na méně významných univerzitách v oborech, o které nestojí, a tak se jim to zadlužení nevyplatí.

Avšak je tady ještě jiná možnost, a tu šíří konzervativní britský deník Daily Telegraph. V sobotu 21. srpna vydal článek: "Studenti, svět na vás čeká!" Deník doporučuje, aby se angličtí studenti vykašlali na nesmyslně drahé anglické univerzity a studovali v Evropě - kde četné univerzity nabízejí kurzy v angličtině. Myslím, že stejný apel platí i pro české studenty. Každý, kdo má zkušenost z vnějšího světa, vidí, jak jsou mladí lidé v ČR tvrdě ovlivňováni hrubě pokleslým diskursem českých médií i často zastaralým způsobem výuky i myšlení na českých školách. Chcete se vytrhnout izolovanému českému myšlenkovému stereotypu? Jděte studovat do zahraničí! Otevřete svou mysl!

Copak nového nám přinese výročí 21. srpna 68?

20. 8. 2010 / Miloslav Štěrba

V současné době budování vyspělé kapitalistické společnosti nás známé výročí vrací do doby, kdy naši spojenci zaplavili tuto zemi vojenskou technikou a tím ukončili období přesvědčování našich vládců o svém pohledu na vývoj u nás. Nemyslím si, že MfDnes či Právo, budou referovat o srpnu 68 jinak než je tu zvykem. Tudiž se budou vzpomínat oběti (zcela zbytečné, náhodné), zapějí se ódy na rozvahu národa, který podpořil své komunistické šéfy v jejich naivním trucpodniku zvaném Pražské jaro.

Antonín Liehm (tehdy 84) ve Skotsku v dubnu 2008

Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968

21. 8. 2014

"Na co se tu stojí?" - "Na svobodu, paní."
Pavel Kohout
Jak se posílalo Poselství ZDE

◄ Editor svazku "Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež" (1988) Antonín Liehm (tehdy 84) ve Skotsku v dubnu 2008. (Když jsem mu v červnu 2012 v Paříži telefonoval, Liehm, nyní osmaosmdesátiletý, reagoval: "Pane Čulík, vy ještě žijete?" (JČ) )

Všeobecné znalosti toho, co se v Československu dělo v šedesátých letech a zejména v období tzv. Pražského jara 1968, jsou značně omezené. Mladá fronta Dnes a Lidové noviny publikují o tomto období naprosté nesmysly, Jan Hřebejk a Filip Renč točí o něm filmy, které jsou o Československu na jakési jiné planetě. Málokdo se začte do toho, o co v té době v Československu skutečně šlo. Přitom je to zajímavé a dodnes aktuální.

V době posledního velkého kulatého výročí Pražského jara, v roce 1988, sestavil novinář, kritik a autor A.J. Liehm reprezentativní antologii nejzávažnějších více než 130 textů, publikovaných během jara 1968 v rámci tehdejší celospolečenské diskuse. Dal ji ironický podtitul "Čítanka pro děti a mládež". Této Čítanky je dnes zapotřebí možná ještě o mnoho více, než tomu bylo před dvaceti lety. Člověk by měl znát své kořeny.

Ve spolupráci s A.J. Liehmem a za pomoci historika Viléma Prečana jsme tuto antologii významných textů zprostředkovali i mladším generacím a předkládáme ji tímto pro studijní účely kompletní v digitální formě. ČTĚTE! │Jan Čulík

Publikace má tento úvod:

Milé děti, jinoši a dívky

před dvaceti lety bylo v Čechách i na Slovensku jaro. Mnozí z vás nebyli ještě na světě, jiní se sotva batolili, ostatní teprve rozum brali. Dnes se ptáte, jak to vlastně bylo, co bylo a proč. Tak jsme pro vás sestavili čítanku, abyste si mohli přečíst aspoň něco z toho, co se tenkrát myslelo, psalo a dokonce říkalo nahlas, ba i v rozhlase, v televizi a do telefonu. Najdete tu tříšť textů, která není, ani nechtěla být úplná, ani nemá být historickou dokumentací či úplným přehledem. Prostě průřez, čítanka, jak se ji podařilo dát dohromady v nesnadných podmínkách. Ať je vám k užitku i radosti, k poučení i pobavení. A možná, že po ni sáhnou se vzpomínkou na vlastní školní léta i tatínek s maminkou.

Kdyby se vám zdálo, že to či ono připomíná něco z vaší vlastní zkušenosti, vězte, že jde o podobnost čistě náhodnou.

S přáním pěkného jara 1988.

Redakce.

P.S. Texty jsme řadili chronologicky, abyste nezapomněli, že historie probíhá v čase. Proto také vlastní čítanku uvádějí texty projevů na Sjezdu československých spisovatelů v červnu 1967, které mohly být uveřejněny teprve na jaře 1968. Poslední texty jsou z 15. 8. 1968. O pár dnů později, 21. srpna, začalo nové dějinné období, jehož čítanku už budete muset pro svoje děti a vnuky sestavit vy.

Mělčiny: Způsobuje internet naše zblbnutí?

20. 8. 2010

Americký analytik Nicholas Carr argumentuje v knize The Shallows (Mělčiny), že užívání internetu a neustálé nervózní přeskakování od jednoho média k druhému (internet, mobilní telefon, MP3 přehrávač, televize) mění neurální trasy v lidském mozku. Varuje, že to může připravit člověka o schopnosti, které mu umožnily vyjít z jeskyně a dojít až před obrazovku počítače.

Angličtina

20. 8. 2010 / František Řezáč

Rád bych upozornil čtenáře Britských listů na zprávu ČT24 která obsahuje i záznam projevu ministerského předsedy Churchilla. Při jeho poslechu jsem se neubránil dojetí - tahle to asi kdysi znělo v naší chatě z Londýna. I když to praskalo a zněla k tomu rušička.

Chválím ČT4 za takto vypravenou zprávu! Všimněte si, jak On vyslovuje jméno amerického presidenta Roosevelta: rousevelt, žádnej "růzvelt".

Kdyby nám české televize více dávaly filmy v původním znění s titulky, neslýchali bychom "koloredo" místo kolorádo a místo "čikego" by se správně říkalo šigágou. Prostě by k nám mluvili, zadarmo, rodilí mluvčí. Snad se toho jednou dočkáme aspoň na ČT2.

Na to by jeden nepřišel...

21. 8. 2010 / Miloslav Štěrba

Jestli si někdo myslí, že stále větší možnosti vedoucího pracovníka při stanovení výše odměn zaměstnanců ve státní sféře jsou cestou ke zvýšení úrovně veřejných služeb, tak tedy pozor na něho. Dost na tom, že je máme ve vládě. Zrovna včera o tom jeden ministr diskutoval s šéfkou odborů státních zaměstnanců Alenou Vondrovou. Teď už víme, že lékař, učitel nebo úředník je zaškatulkován do stejné množiny zaměstnanců jako sběrač borůvek nebo prodavač tlakových hrnců. Stačí jen dokázat sbírat úsměvy klientů či rafinovaně nabízet své akademické služby. Ostatní za vás zařídí objektivní a spravedlivý pan šéf, který je k výkonu funkce obdařen mimořádnou schopností myslet současně na zájmy společnosti a na rozpočet pana ministra.

Tábory pro bezdomovce mohou být užitečné

20. 8. 2010 / Tomáš Stýblo

Ve svém článku popsal Fabiano Golgo několik typu bezdomovců, pro které asi ten bezdomovecký tábor navrhovaný ODS skutečně nemá smysl. Tito lidé už mají z života na ulicích nový životní styl. Existuje ale ještě jiná skupina bezdomovců - tu tvoří lidé, kteří se bezdomovci stanou kvůli nějaké krizové situaci, ne kvůli svým vlastnostem.

Tábor pro bezdomovce

20. 8. 2010

Na Britských listech se vede delší diskuse o táboru pro bezdomovce na okraji hlavního města. Protože jsem v zařízení pro bezdomovce také nějakou dobu pracoval, dovolím si napsat své postřehy. Zaprvé, někteří bezdomovci skutečně nechtějí nebo nemohou dodržovat pravidla, nutná jak k získání zaměstnání, tak k pobytu v dosavadních zařízeních pro bezdomovce. Kolik % z nich spíše nechce a kolik % z nich spíše nemůže si nedovolím odhadovat, tak dlouho praxi, jako Fabiano Golgo, v daném oboru nemám, píše Václav David.

Ilustrace k táborům pro bezdomovce

20. 8. 2010 / Martin Škabraha

K článku Tomáše Stýbla jen takovou žánrovou ilustraci. ZDE najdete ukázku ze slavného filmu Vittoria de Sica "Zázrak v Miláně". Ukazuje prostředí jednoho takového - ovšem neoficiálního - bezdomoveckého tábora. Ten Janečkův tábor bude možná o něco luxusnější, ostatně, žijeme přece ve 21. století, píše Martin Škabraha.

Mimochodem, postavy Sicova filmu si na místě sloužícím spíše jako skládka svépomocí postaví z odpadu jakési malé městečko, které však má padnout za oběť developerským plánů radnice.

Člověka zamrazí, když si uvědomí, jak jsou filmy italského neorealisty stále aktuální.

Obrovské množství plovoucích odpadků v Atlantiku

20. 8. 2010

V severním Atlantickém oceánu bylo poprvé zdokumentováno obrovské množství odpadků z umělé hmoty. Odpadky se skládají z úlomků, které nejsou větší než pár milimetrů, avšak jejich množství a koncentrace jsou tak obrovské, že vědce naprosto konsternovaly. Ohrožují život biologických druhů v mořích. Postižen těmito úlomky je prostor o velikosti 800x800 km. Obdobná koncentrace odpadků existuje i v Tichém oceánu.

Na vodní hladině jsou soustřeďěny jen úlomky umělé hmoty, které jsou lehčí než voda, není však vyloučeno, že umělá hmota, těžší než voda, je koncentrována v hloubce moří.

Podrobnosti v angličtině ZDE

ČeskoSlovensko má talent. A vždycky ho mělo!

19. 8. 2010 / Bohumil Kartous

Viděl jsem kdysi v nějakém retrospektivním pořadu ČT moc zajímavý záznam někdy ze sedmdesátých nebo raných osmdesátých let. Jednalo se o "chvilku poezie". Dva mladí a na první pohled velmi nadějní herci recitovali s budovatelským nadšením budovatelskou báseň (už si nevzpomínám na slova či autora). Obsah byl, s určitým odstupem, dost pitomý, nicméně výkon herců, jakkoliv se podílel na pitomosti pořadu, byl výborný. Pokud bych neznal historicko politický kontext, který je zdrojem pitomosti jakéhokoliv takového spektáklu, nevěděl, že ti lidé to dělají kvůli svému vlastnímu zájmu, nikoliv z přesvědčení, myslel bych si, že spějeme ke společnosti, v níž se jedinec touží obětovat pro společnost ve vrcholném stádiu historického materialismu.

Jen 16 procent Číňanů dodržuje tradice mravních a duchovních rituálů

19. 8. 2010

"Jak můžeš sloužit duchům, když dosud neumíš sloužit lidem?"
Konfucius

ŠOK│ Deník čínské mládeže CYOL provedl nedávno průzkum veřejného mínění s 3622 respondenty, jak respektují dnešní Číňané tradiční rituály. Výsledky ukázaly, že jen 16,1% lidí ještě následují tradiční rituály života, 70,8% lidí respektuje pouze některé z běžně používaných protokolárních situací, 12,0% lidí sdělilo, že tradice respektuje velmi málo a 1,0% dotázaných řeklo, že nezachovává téměř žádné. Minulost se v Číně dodnes, v duchu tradic konfucianismu, považuje za zlatý věk. "Nečiň lidem to, co nechceš, aby oni činili tobě." Základem konfucianismu byla vždy idea, že lidé mají žít v harmonii jeden s druhým, se společenstvím a s přírodou. Každý člověk by měl ovládat pět dovedností : vybrané chování, ušlechtilost, dobrou vůli, píli a laskavost. Konfucius říkal: "Studuj, jako kdybys nikdy nemohl dosáhnout dokonalosti, jako kdybys měl strach, že své znalosti ztratíš." Muž by měl své kvality v pěti dovednostech využít i pro řízení státu.

Požadavky Pentagonu na čínskou armádu jsou nesplnitelné, varují vědci

19. 8. 2010

Spojené státy si stěžují, že tajnůstkářství čínské armády může vést k "chybným prognózám", avšak experti varují, že Čína nemůže přijmout požadovanou míru otevřenosti

Čínská armáda nemůže přijmout požadavky Washingtonu na otevřenost, varovali tento týden odborníci v Pekingu poté, co analýza amerického ministerstva obrany si stěžovala, že čínská armáda svým tajnůstkářstvím "zvyšuje potenciál pro neporozumění a pro chybné prognózy".

Odpalovací kontejner Dong Feng  DF-21C na přehlídce

ANALÝZA

Jak Američané mystifikují sami sebe: Čína nedisponuje protilodní balistickou střelou

19. 8. 2010 / Štěpán Kotrba

Pokrok ve vědě a technice tvoří sny. Technologie je jako kouzelný střevíček. Možná se jednoho dne objeví technologie, kterou lidstvo nezvládne řídit, a zničí nás všechny. Přesto lidstvo vždy platí poplatky dopředu za hledání novějších a lepších technologií.

bývalí plukovníci Čínské lidové armády, Qiao Liang a Wang Xiangsui:
Neomezená válka - Úvahy o válce a taktice v éře globalizace
1999, PLA Literature and Arts Publishing, Peking

Zpráva Pentagonu "China Military Power Report 2010", ketrou mají Britské listy k dispozici, varuje před zvýšením vojenských kapacit Číny, zejména s ohledem na americké zájmy při udržení prozápadního systému na Tchajwanu. Američtí vojensko-zpravodajští analytici už několik měsíců bijí na poplach. Důvodem je údajná existence balistické rakety použitelné proti americkým letadlovým lodím. Chloubě impéria. Skrytým důvodem americké paniky je ale nejspíše uměle mediálně zesilovaná potřeba Raytheonu a dalších zbrojních výrobců získat další astronomické prostředky z amerického vojenského rozpočtu na příští rok. USA se tak budou bránit proti hrozbě, která nejspíše neexistuje. Ale mohla by... Možná...

Historik Vilém Prečan: Odcházím z vědecké rady ÚSTR

19. 8. 2010

Řediteli Ústavu pro studium totalitních režimů Mgr. Danieli Hermanovi

19. srpna 2010

Vážený pane řediteli,

v dopise ze 14. srpna 2010, jehož přijetí jste mi včera potvrdil, jsem mimo jiné uvedl, že neodmítnu ani v budoucnu ústavu žádnou službu, budu-li o ní požádán. Zároveň jsem však podotkl, že jsem rozhodnut se s ústavem zcela rozejít, jestliže by v něm měli natrvalo zůstat lidé typu tzv. neustrčených, pro které se stal ústav jen dobrým bydlem, a přitom ho svým vystupováním rádoby lidí "víry pravé" jen diskreditují v očích zainteresované veřejnosti.

Podpora Romanu Jochovi, budoucímu poradci předsedy vlády

19. 8. 2010

Je načase se [nepřátelům společnosti], jimž umožňuje jejich projevy publikovat a manifestovat demokratický režim -- který ohrožují -- postavit a začít krok za krokem napravovat důsledky jejich zhoubného počínání.

tisková zpráva Konzervativní strany

Praha 19. srpna 2010

Konzervativní strana s uspokojením přijala zprávu, že se ředitel Občanského institutu pan Roman Joch má stát poradcem premiéra pro oblast lidských práv a zahraniční politiku. Je to -- po otevřeném vyslovení podpory III. odboji, jmenovitě pak skupině bratří Mašínů, a uznání oprávněnosti bojovat proti komunistické totalitě se zbraní v ruce -- další příslib toho, že je naše vláda rozhodnuta postavit se otevřeně proti levici a její chybné, občanským svobodám nepřátelské politice.

Neprokázané propagandistické obvinění z Konzervativní strany

19. 8. 2010

V tiskové zprávě Konzervativní strany se píše: "Pokřik vychází od stejných lidí, kteří se stavěli proti umístění stanice protiraketové obrany armády USA na našem území, proti pevné vazbě s našimi spojenci, tedy od těch, kteří byli ovlivňováni ruskými agenty." Žádná spojitost protiradarového hnutí s ruskými agenty nebyla prokázána, jedná se o neprokázané propagandistické tvrzení, míní Petr Břeň.

Zákonem stanoveno: Žádné násilí (v novinách)

Hugo Chavez vnutil tisku růžové brýle

20. 8. 2010 / Fabiano Golgo

Venezuelské soudy ve čtvrtek rozhodly, na žádost generálního prokurátora Hugo Chaveze, že během následujících třiceti dnů (shodou okolností v době, kdy se konají regionální volby pro nižší komoru parlamentu a do místních správ) "nebude venezuelský tisk zveřejňovat žádné fotografie násilí, jako například mrtvoly či zraněné lidi" a také bude zakázáno psát "o válkách a hmotné agresi". Soudní rozhodnutí obsahuje nebezpečně mlhavou formulaci "nebo cokoliv, co by narušilo psychiku či morálku dětí". (To jsem nevěděl, že děti čtou noviny.)

Francie deportovala rumunské Romy

20. 8. 2010

Asi 70 rumunských Romů deportovala Francie letecky zpět do Rumunska v rámci kontroverzní politiky, kterou podpořil francouzský prezident Sarkozy.

Francouzská vláda tvrdí, že tím praktikuje "slušnou a humánní politiku", protože deportacemi řeší problém nelidských životních podmínek Romů.

Jak pochopit americký úpadek

19. 8. 2010

Podobně jako letní horko, obavy z hrozícího amerického úpadku doléhají dnes na Washington, píše Michael Hirsh v týdeníku Newsweek. "Američané se nespokojí s tím být na druhém místě," vykřikoval prezident Obama na jednom politickém shromáždění v srpnu 2010. Jenže Spojené státy jsou na jedenáctém místě. Pokračuje nejhorší recese od třicátých let a války v Afghánistánu a v Iráku.

Prezident Obama se nyní zaměřil na zlepšování školství. Ve školství jsou Spojené státy na 12. místě. "Země, která bude mít lepší školský systém než my, nad námi zítra zvítězí," varovala americká ministryně školství Arne Duncanová. To není jen rétorika. Z nedávné studie firmy McKinsey and Co., vyplývá, že rostoucí propast v kvalitě vzdělávání mezi USA a jinými čelnými zeměmi "vyvolává ekonomický ekvivalent trvalé celostátní recese".

Newsweek: Nejlépe se na světě žije ve Finsku, ČR je globálně nejlepším místem pro sex

19. 8. 2010

Americký zpravodajský týdeník Newsweek sestavil žebříček kvality života v jednotlivých zemích světa podle stavu zdravotnictví, školství, ekonomiky a politiky.

V žebříčku vévodí skandinávské země. USA je na 11. místě, Velká Británie na 15., Česká republika na 25. místě; ČR je druhou nejlepší postkomunistickou zemí, za Slovinskem. Polsko je na 29. místě, Slovensko je na 30. místě, Maďarsko je na 33. místě.

Ve školství je ČR na 18. místě, ve zdravotnictví na 26., v kvalitě života na 28., v ekonomickém dynamismu na 37. a v politickém prostředí na 20. místě.

Jak už to ale u takových statistických žebříčků bývá, některé výsledky se zdají být hodně sporné. Tak například podle Newsweeku se Česká republika umístila ohledně kvality politického prostředí o hodně vepředu před Británií, je na 20. místě, zatímco Británie na 33. místě...

Podle týdeníku Newsweek je ČR globálně nejlepším místem pro sex: "Podle průzkumu globálního sexu od firmy Durex, výrobce kondomů: "Češi praktikují sex tak často jako Francouzi, začínají s pohlavním životem tak brzo jako Holanďani a obávají se pohlavních nemocí tak málo jako Italové."

Žebříček vypadá takto:

Spojené státy stáhly své vojáky z Iráku

20. 8. 2010

Po sedmi a půl letech odešla z Iráku poslední americká bojová vojska - čtrnáct dní před Obamovou lhůtou, ohlášenou na 31. srpna. Avšak v zemi zůstává asi 50 000 členů amerického personálu v "poradní a pomocné roli". Jejich hlavním úkolem je výcvik iráckých bezpečnostních jednotek.

Interaktivní mapa deníku Guardian s podrobnostmi o odchodu vojsk ZDE

Jižní Korea zablokovala severokorejskou propagandu na twitteru

20. 8. 2010

Jižní Korea zablokovala pro uživatele ve své zemi oficiální komunikační kanál na twitteru poté, co tam Severní Korea začala vydávat pochvalné zprávy o režimu ve své zemi. V prohlášení, tkeré vydala jihokorejská Komise pro komunikační standardy, se uvádí, že na twitteru vydávala Severní Korea "protizákonné informace", které "chválily a glorifikovaly Severní Koreu", což je zakázáno podle jihokorejských zákonů na ochranu bezpečnosti. Severokorejské zprávy na twitteru začalo za pár dní sledovat 7500 Jihokorejců.

Naopak severokorejský kanál na YouTube, který byl založen minulý měsíc, v Jižní Koreji zakázán nebyl.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Facebook zavádí lokalizaci uživatelů - uprostřed obav, že je to může ohrozit

20. 8. 2010

Sociální síť Facebook zavádí - nejprve jen v USA - službu Facebook Places, která umožní uživatelům přihlásit se na Facebook na konkrétním místě a zveřejnit na webu, kde přesně uživatel je.

Nová služba umožní uživatelům sdílet jejich lokaci s přáteli a s celou sítí Facebooku, ale vyvolá znepokojení ohledně bezpečnosti. Uživatelé budou také moci prohlížet místní obchody, kluby a další místa pro veřejnost ve snaze zjistit, kteří přátelé jsou nablízku. Mohlo by to ohrozit jejich bezpečí.

Mně pozitivní zprávy nechybějí

20. 8. 2010 / Petr Wagner

Paní Fischerová napsala článek o úloze medií v povodních - ZDE.

Pokud jsem věc správně pochopil, jde jí o negativní informování a chybí jí pozitivní zprávy.

Tady bych si, pro sebe zcela netypicky , dovolil se médií zastat. Nevím jak v oblasti Kamenice ale u nás na Liberecku je trochu nanic si v médiích číst o hrdinských skutcích a dobrovolných obětech a pomoci.

Nicméně informace, že se krajem potulují zloději, že kradou, že si lidé z cizích krajů jezdí zadarmo fasovat vodu, šaty a dámské vložky či jídlo místním k užitku je. Dají si totiž pozor. Nejsem zastánce filosofie, že jenom špatná zpráva je zpráva, ale zpráva, že se tyto věci dějí, bohužel zpráva se značnou informační hodnotou je. Proto bych se v tomto případě přikláněl k pravdivému informování.

Co je to Nečas za katolíka, že se paktuje s takovými lidmi?

19. 8. 2010 / Boris Cvek

Stále jsem čekal na vyjádření samotného Nečase k Jochově případu a konečně jsem se dočkal. Jsem však velice zklamán. ZDE

Nečas by měl jasně říci, které názory Romana Jocha (zejména v oblasti lidských práv, protože v té oblasti má Joch premiérovi radit) považuje za inspirativní a existují-li podle něj také nějaké Jochovy názory, které do politické kultury západní civilizace 21. století prostě nepatří.

Joch se může stát pro ODS, která už je i tak ve fatální krizi a které hrozí odsunutí k bezvýznamnosti ze strany pánů Kalouska a Schwazenberga, poslední ránou.

Chválím Romana Jocha

19. 8. 2010 / Lukáš Lhoťan

Osobně bych se rád vyjádřil k poradci premiéra Nečase Romanu Jochovi za jeho veřejnou obhajobu práv českých muslimů na svobodný náboženský život a výstavbu mešit. Přes skutečnost, že z mnoha názory pana Romana Jocha nesouhlasím, musím ocenit, že jeho postoj vůči muslimům ukazuje zásadní rozdíl oproti jiným kritikům muslimů a islamofobům.

Boris Cvek: Jsem proti Jochovi a byl jsem pro americký radar v ČR

19. 8. 2010 / Boris Cvek

V tiskové zprávě Konzervativní strany se píše: "Pokřik vychází od stejných lidí, kteří se stavěli proti umístění stanice protiraketové obrany armády USA na našem území, proti pevné vazbě s našimi spojenci, tedy od těch, kteří byli ovlivňováni ruskými agenty." Žádná spojitost protiradarového hnutí s ruskými agenty nebyla prokázána, jedná se o neprokázané propagandistické tvrzení, míní Petr Břeň.

Boris Cvek k tomu dodává: K tomu mohu pouze dodat, že jsem se jako jeden z prvních jasně vyjádřil proti nominaci Romana Jocha do role premiérova poradce a zároveň jsem v Britských listech vždy dával najevo svou podporu vybudování radarové základny USA na území ČR a dlouhodobě také patřím ke stoupencům NATO a těsné transatlantické vazby (takové hodnoty ostatně vyznával i bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman a nejsou tedy omezeny nutně jen na pravičáky nebo konzervativce, tím méně na ultrakatolické fašisty z Konzervativní strany).

Jan Bohdal odstoupil z funkce člena Rady České tiskové kanceláře

19. 8. 2010 / Jan Bohdal

tiskové prohlášení

Po zvážení všech okolností a s ohledem na níže popsané důvody jsem ve čtvrtek 19. srpna 2010 odstoupil z funkce člena Rady České tiskové kanceláře, do které jsem byl zvolen usnesením č. 1168 Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dne 1. dubna 2009. Důvodem mého odstoupení jsou nedostatky ve fungování tohoto orgánu, pro jejichž řešení není za strany členů Rady ČTK žádná vůle, a to přes opakovaná upozornění z mé strany.

Devět z deseti Němců požaduje jiný hospodářský systém

19. 8. 2010

< "Ať jde kapitalismus do prdele!". Nápis na zdi domu v Bavorsku. "Většina Němců má stejný názor," píše pod obrázkem týdeník Der Spiegel.

Jsou to pozoruhodná čísla, píše německý týdeník Der Spiegel: 88 procent Němců si přeje "nový ekonomický pořádek". Kapitalismus podle nich nezajišťuje ani "sociální rovnost ve společnosti", ani "ochranu životního prostředí", ani "nezachází odpovědně se zdroji".

Šéf společnosti Google: Opravdu mám obavy ohledně dnešní facebookové generace

19. 8. 2010

Eric Schmidt, generální ředitel společnosti Google, vydal vážné varování ohledně obrovského množství osobních informací, které lidé zveřejňují na internetu. Dodal, že mnozí z nich budou v budoucnu nuceni si změnit jméno, aby unikli své minulosti na internetu.

"Nejsem si jist, že společnost dobře rozumí tomu, co se stane, když všechno bude k dispozici, všichni to budou vědět a bude to zaznamenáno všemi na věčné časy," řekl. "Musíme o těchto věcech začít jako společnost uvažovat."

Kudla do zad malým podnikatelům, ale i zákazníkům

19. 8. 2010 / Jiří Baťa

Nečasova vláda se chystá (podle HN z 18. srpna) zrušit zákon, jenž upravoval dodavatelsko-odběratelské vztahy mezi hypermarkety a drobnými podnikateli, především českými zemědělci. Tyto záměry jsou souhrnem dohody koaličních partnerů, jmenovitě ministra financí Kalouska (TOP 09), ministra průmyslu a obchodu Kocourka (ODS) a ministra zemědělství Fuksy (ODS), tedy 2:1 pro ODS. Jejich důvody jsou z obecného pohledu sice irelevantní, zato zcela jasné z pohledu zájmu o posílení vlivu v oblasti silných mezinárodních obchodních řetězců. Jako sláma z bot z toho kouká špatně utajovaný tlak supermarketových lobbistů.

Zákazníci jsou pro banky v ČR prostě oběti k oškubání

19. 8. 2010 / Jan Stejskal

Se zájmem jsem si přečetl článek "Nejsou bankovní poplatky jako bankovní poplatky" od Patrika Nachera včetně odkazů na analýzu hospodaření čtyř největších bank bez započítání vlivu poplatků. Jsou to velmi pozoruhodná čísla, která bezesporu opravňují k závěru, že klient zmíněných bank slouží především jako objekt oškubání. Vyplývá z nich totiž, že bez poplatků (nebo bez jejich redukce na přijatelnou míru) by bankám rozhodně nehrozil žádný kolaps. Pozoruhodné je na těch číslech i to, že se u zmíněných bank poplatky nijak zásadně neliší a že tedy lze dokonce předpokládat nějakou formu dohody, i když pro ni třeba přímé důkazy chybí, píše Jan Stejskal.

Staré dobré Rakousko?

19. 8. 2010 / František Řezáč

V návaznosti na glosu Josefa Brože o Pamětech komorníka bych si dovolil doporučit všem nostalgikům, amatérským i placeným velebitelům starého Rakouska a jeho stařičkého mocnáře dvě knihy rakouské historičky Brigitte Hamann, které jsou u nás k mání v originále i dobrém překladu: Hitlerova Vídeň a Bertha von Suttner, život pro mír. Další informace ZDE

Roman Joch jde s dobou

18. 8. 2010 / Jan Keller

Rozhodnutí jmenovat Romana Jocha poradcem premiéra Nečase pro lidská práva mnohé doslova šokovala. Poukazují na dlouhou řadu jeho názorů, které skandálním způsobem upírají celým kategoriím lidí nejen práva politická a sociální, ale ve svém důsledku i základní práva občanská.

Čína ekonomicky předstihla Japonsko

17. 8. 2010

Čína v druhém čtvrtletí roku 2010 předstihla hospodářsky Japonsko a stala se druhou největší světovou ekonomikou. Vznikl tak další mezník v proměně zchudlého komunistického státu v hospodářskou supervelmoc.

Čínská ekonomika v současnosti roste rychlostí asi 9 procent ročně a někteří odborníci očekávají, že Čína hospodářsky předstihne Spojené státy už v roce 2030. Obrovská finanční moc Čína má velké politické důsledky.

Upoutávka na Český mír na webu

17. 8. 2010

CZECH PEACE extended trailer 7 min 40 sec from Filip Remunda on Vimeo.

Na filmovém festivalu v Karlových Varech a na Festivalu nad řekou v Písku se letos promítal nový film Víta Klusáka a Filipa Remundy Český mír, který výstižně zdokumentoval několikaleté panoptikum, které se odehrávalo v České republice kolem plánovaného radaru, který měl být postaven v Brdech. Recenze Britských listů je ZDE. Na internet umístil Filip Remunda tuto sedmiminutovou upoutávku, která myslím charakterizuje film dost dobře. Pobavíte se.

Film je natočen docela moorovsky, se smyslem pro ironii, komiku a absurditu, a tak není divu, že ho doporučuje americkému publiku i Michael Moore ZDE.

Na DVD má Český mír vyjít v ČR na podzim.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2010

3. 8. 2010

V červenci 2010 přispělo finančně na Britské listy 234 osob celkovou částkou 57307.45 Kč. Příjem z reklamy byl 4000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.7. 2010 částku 324 934.53 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 2041,81 euro. Jsme plni uznání vůči čtenářům Britských listů, že na nedávno zveřejněnou prosbu o finanční podporu reagovali během několika týdnů darováním celkové částky více než půl milionu korun. Mnohokrát děkujeme a prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.