6. 8. 2003
E-mail lidoveckému ministru dopravy Šimonovskému, který mají v rukou Britské listy, je dokonalou ukázkou vysokého lobbingu. Ukázku, jak se to dělá, aby přesně vytipovaná a "spřátelená" firma zvítězila "čistě" a "bezúplatně" v tendru na výnosnou státní zakázku za 100 000 000 Kč, předvedl odborník na slovo vzatý - bývalý ministr dopravy za ČSSD, Doc. Ing. Antonín Peltrám CSc.
Stačí jen nastavit podmínky tak, aby zlatá rybka musela uvíznout v síti u toho správného rybáře. "Koaliční" výměna vnitrostranických strategických informací o personálních otázkách je pak dokonalou demonstrací vztahů, které panují nyní uvnitř sociální demokracie. Není křesťanským symbolem už dva tisíce let právě mlčenlivá ryba? |
Potřebovali jsme v pondělí urychleně dopravit zásilku z Mariánských Lázní na pražskou adresu. Odesilatel v Mariánských Lázních - bohužel! - zvolil expresní službu České pošty EMS. Doporučujeme, nepoužívejte! Je nespolehlivá. Slyšte tento příběh.
Za doručení malého balíčku do Prahy zaplatil odesílatel 120 Kč. Na dotaz, dokdy bude Česká pošta schopna balíček doručit, jmenovali sami pracovníci pošty v Mariánských Lázních lhůtu do 10 hodin v úterý dopoledne.
V úterý čekal adresát na příslušné pražské adrese do 10.30 hodin dopoledne, zásilka nepřišla. Musel se posléze odebrat do města; ani po návratu na danou adresu kolem 14 hodin v úterý odpoledne nebylo po balíčku ani stopy, ani poštovní doručovatel nenechal na místě žádné oznámení.
Adresát uvědomil odesílatele balíčku v Mariánských Lázních, že se balíček ztratil. Na odesilatelův dotaz v Mariánských Lázních odpověděla pracovnice tamější pošty, že nemůže osud balíčku, odeslaného rychlostní službou EMS, v Praze zjišťovat, protože nemá na žádné pražské pošty telefon, má jen seznam jejich poštovních směrovacích čísel.
Až na velmi důrazné naléhání pak telefonní čísla pražských pošt přece jen nějak sehnala a zjistila, že prý byl balíček dodán na pražskou adresu v 11 hodin (na dotaz, proč až o hodinu později, než dokud se Česká pošta balíček zaručila doručit, se nám dostalo odpovědi: "Oni toho mají moc...")
Adresát tedy posléze strávil asi hodinu výpravou na příslušnou obvodní poštu, kde jsme konečně asi v 15 hodin u přepážky balíků ("Ona tady paní úřednice není, ale ona přijde...") zdrženou zásilku dávno po termínu obdrželi. Přestože na zásilce odesílací pošta Mariánské Lázně jasně označila dobu doručení jako 10 hodin ráno, na zásilce bylo dopsáno rukou pražského doručovatele: "Doručeno v 11 hodin. Na místě nebylo zanecháno oznámení o uložení zásilky, protože dům byl zamčený." (Jak asi normálně doručují pošťáci v této čtvrti do činžovních domů poštu?)
Upozornili jsme úřednici u přepážky, že Česká pošta nesplnila podmínky smlouvy, uzavřené se zákazníkem, totiž doručení zásilky do inzerované doby, která byla součástí smlouvy rychlostní přepravy balíčku, a že tedy požadujeme navrácení peněz. Nenásledovala žádná reakce.
Telefonním dotazem zjistil odesílatel v Mariánských lázních, že pokud bude chtít v této věci podat reklamaci, bude muset za reklamační formulář předem zaplatit 50 Kč.
Je to kapitalismus, který zešílel: Službu neposkytujeme, plýtváme zákazníkovým časem ("máme toho moc") ale peníze z vás budeme tahat při každé příležitosti.
6. 8. 2003
Ohledně hlučné restaurace "La Bodeguita Del Medio" v Kaprově ulici č. 5 na Starém Městě, která do jedné hodiny v noci vyhrává ryčnou hudbu, dostala moje matka od Hygienické stanice hlavního města Prahy tento dopis. Vyplývá z něho, že se proti neomaleným restauratérům snad - dá něco podniknout. Ukazuje se totiž, že už v květnu 2003 Hygienická stanice hl. m. Prahy restauraci zakázala provozování hudebních produkcí:
|
6. 8. 2003
Před odjezdem z České republiky se mi nashromáždily v kapse drobné za 200 Kč. Vydal jsem se s nimi na poslední chvíli přes ulici, na poštu v Praze 1, Kaprově ulici a u přepážky Poštovní spořitelny (!) jsem požádal, aby měl těch několik deseti, dvaceti a pětikorun vyměnili za papírovou bankovku. Odpověď zněla: "Peníze nevyměňujeme, od toho je Postservis v Jindřišské ulici." Představa, že se potáhnu s pár desetikorunami do Jindřišské, mi připadala absurdní, tak jsem se dost nevěřícně zeptal úřednice, zda to myslí vážně. Myslela. Vzal jsem tedy své drobné a zašel do obchodu s potravinami naproti této poště. Dvěstěkorunovou bankovku mi tam za drobné dali okamžitě. Vrátil jsem se s ní na poštu k příslušné přepážce a zeptal jsem se paní úřednice, jestli jí není trapně. Nebylo. Další pozoruhodná zkušenost s kapitalismem, který zešílel.
|
6. 8. 2003
Je politováníhodné, že zahraniční nadnárodní firmy v 90. letech velmi rychle přišly na to, že česká zaměstnanecká legislativa je děravá a že odbory v zemi jsou velmi slabé na to, aby se zaměstnanců důrazným způsobem zastaly. Proto se mnohé tyto firmy chovají jako ve třetím světě a o zaměstnanecké etice snad v životě neslyšely. Vědí, že mnoho Čechů raději bude mlčet a dělat svou práci za nepříznivých podmínek a za nízké platy, protože se na jejich stranu nemá kdo postavit. Do podobné situace, ve které se ocitl Jan Čulík při své cestě vlakem z Uherského Hradiště do Prahy ZDE, se jistě dostávají tisíce cestujících druhé vlakové třídy v České republice každý den. Tento článek vyšel ve středečním vydání nedopatřením bez posledních dvou odstavců, takže se ztratila pointa, autorce se omlouváme. |
6. 8. 2003
V právně nepevném českém státě existuje pozoruhodně sprostá praxe, jak zaměstnavatelé okrádají své zaměstnance. Shodou okolností jsme to v úterý zaznamenali rovnou ze dvou nezávislých zdrojů. O co jde?
|
6. 8. 2003
Jednou z nemnoha institucí v České republice, která dlouhodobě naplňuje svoje poslání i evropské standardy, je nepochybně Nejvyšší kontrolní úřad. Také proto celá česká veřejnost s pohnutím přijala zprávu o úmrtí prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu JUDr. Lubomíra Voleníka,
neboť právě JUDr. Voleník byl tím vzácným člověkem, který svým zásadovým přístupem i vahou své charismatické osobnosti nesmazatelně přispěl k pozitivnímu vnímání NKÚ jako instituce, kterou od jejího založení deset let řídil.
|
6. 8. 2003
Při pohledu zevnitř -- tedy zevnitř hranic České republiky -- se zdá, že česká kinematografie zažívá stále svá slavná léta, vzkvétá a v zahraničí se nemluví o ničem jiném než o ní. Za vzor se dává nejen oskarový Kolja, ale i různé úspěchy jiných filmů na menších -- méně známých či skoro neznámých -- festivalech po celém světě.
|
6. 8. 2003
..."(Vzhledem ke způsobu, jak dr. Kelly zemřel, je však zřejmě nepravděpodobné, že by to byla vražda, argumentuje britská policie. Sundal si totiž náramkové hodinky, podřezal si žíly na zápěstí a vykrvácel.)"
Je-li tedy nyní řeč o sundaných hodinkách a zápěstích -- tak lze opravdu dost úspěšně pochybovat, že by si Dr. Kelly mohl takto způsobit smrt sám. Třeba mu někdo pomohl. Otevřené rány jsou pro spoustu čertovin ideální kamufláží. Ku zametání stop pomohl možná i ten déšť, když pomineme časovou prodlevu mezi nalezením mrtvoly a její oficiální identifikací. Jestli si dobře vzpomínám, našli jej odpoledne a na identifikaci si počkali do rána. Vždyť ta rodina byla snad nedaleko, nebo já to špatně chápu, rozhodně se i to nějak nezdá. |
6. 8. 2003
Vážený pane Čulíku,
v době konání akce CzechTek jsem byl s rodinou na dovolené na chalupě mezi Jičínem a Sobotkou. V noci nás budilo jakési temné dunění a nemohli jsme dlouho přijít na to co to je. Nakonec nám to došlo. Toto je polemika článkem ZDE. |
6. 8. 2003
Vazeni,
chtel bych se vyjadrit k poznamce redakce pod clankem "5. 8. 2003 - CzechTek: organizátoři by měli být popohnáni k plné odpovědnosti (Jan Krejčí)", ZDE píše Jan Kořista: |
6. 8. 2003
Přečetl jsem si Váš sloupek o ČD a o vlacích vůbec, ZDE. Zrovna dneska jsem absolvolal cestu z Třebíče do Ostravy a zpět. To vše v jednom dni, což znamená, že jsem s naší monopolní drážní společností strávil asi 11 hodin a najel jsem s jejími vlaky asi 500 km. (To je průměrná cestovní rychlost 45 km/h - pozn. JČ)
Taky rád samozřejmě sedím v expresu, kde funguje klimatizace a jsou tam příjemná křesílka, ale ne dneska... |
6. 8. 2003
Vazeny pane Culik,
jezdete vice vlakem po Evrope, nez zase budete psat lacine vyplody o Vasem cestovani na ceske zeleznici! Toto je reakce na článek ZDE |
6. 8. 2003
Souhlasim s Vasim
rozhorcenim nad urovni komunistickeho statniho podniku CD ZDE. Sam bych se
nedokazal natolik ovladat, abych mohl podobny clanek napsat bez sprosteho
slova na kazdem radku. Vlakem jsem dojizdel postupne do skoly a pak do
prace kazdodenne asi 10 let. Dnes by me do nej nedostal zpet ani litr
naturalu za 40 Kc.
Jednu vec Vam musim ale vytknout. V clanku pisete: |
6. 8. 2003
Váženy pane Čulíku,
vždy mě potěší, jak lehce si hrajete s fakty, ZDE. Chápu, že nikdo není odboník na všechno, nicméně založit svoji argumentaci na zjevně nesmyslných faktech by se skutečně nemělo v seriózních novinách stávat.
|
5. 8. 2003
Sdělovací prostředky mimo Velkou Británii se příliš nezajímaly o problémy s pochybnou oficiální zprávou britské vlády o Iráku; jakmile však zemřel David Kelly, situace se výrazně změnila. Pondělní deník Guardian přinesl informace o tom, jak píší o "aféře Kelly" novináři ve Francii, v Japonsku, v Americe a v Itálii:
|
5. 8. 2003
Byla nabídka nových českých filmů na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti horší než loni?
|
5. 8. 2003
O. Hausenblas napsal rozhořčený článek o jednorázové uzavírce silnice kvůli Rallye Pačejov ZDE. Jeho zkušenost je samozřejmě nepříjemná, ale ještě nepříjemnější je, když jsou kvůli zájmům menšiny komunikace zrušeny úplně a nenávratně. To je případ Kamlachova plotu v Sezimově Ústí. Ředitel Centra odborné přípravy tam se svolením městského zastupitelstva oplotil velký kus města a vykopal nebo přehradil chodníky a cesty. Jak mohlo dojít k takové bezohlednosti? |
5. 8. 2003
Církev svatá opět potvrdila svoji třídu. I po dvou tisících letech není schopna utajit, že vše, co s sebou přináší pokrok a poznání, je pro ni dílem ďáblovým. Zato tmářství a stáda poslušných oveček, které čas od času přivede církev ke stříži v nějakém povedeném mocenském sporu, to je jiná káva. Bylo by zábavné sledovat, jak církev bojuje s vědeckým poznáním, kdyby při tom nebyla tak úspěšná. Jak snadné by bylo parafrázovat Che Guevarru a říci že církev je jako ryba a lidská blbost je voda, ve které plave, a mávnout nad tím rukou. Kdyby...
|
4. 8. 2003
Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení. V červenci 2003 obdrželo Občanské sdružení Britské listy od čtenářských sponzorů celkem 7260,00 Kč. Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. |
18. 6. 2004
Ceník reklamy na BL |
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
6. 8. 2003 | Vyberte předsedu Nejvyššího kontrolního úřadu bez politikaření | Bohdan Dvořák | |
6. 8. 2003 | CzechTek budil lidi na ploše 615 km2 | Jaromír Zlámal | |
6. 8. 2003 | Krize české kinematografie? | Jan Lipšanský | |
6. 8. 2003 | Nebát se - a nejde zdaleka jen o vlaky | Ilona Bílková | |
6. 8. 2003 | Jak se v ČR kradou platy | Jan Čulík | |
6. 8. 2003 | Proti hlučné restauraci lze zasáhnout - snad | Jan Čulík | |
5. 8. 2003 | Když se ruší cesty | Marie Lipoldová | |
5. 8. 2003 | LFŠ závěrem: Letošní Filmovka ve srovnání s loňskou | Jan Čulík | |
5. 8. 2003 | Jak smrt Davida Kellyho zaujala zahraniční média | ||
5. 8. 2003 | Děsí mě ten kontrast | Jan Čulík |
Letní filmová škola, Uherské Hradiště | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
5. 8. 2003 | LFŠ závěrem: Letošní Filmovka ve srovnání s loňskou | Jan Čulík | |
4. 8. 2003 | Letní filmová škola: Lesní chodci a Nevěrné hry | Jan Čulík | |
1. 8. 2003 | Letní filmová škola: natáčejí teď čeští dokumentaristé hlavně filmy "o samorostech"? | Jan Čulík | |
31. 7. 2003 | Letní filmová škola: Remundová velmi příjemně překvapila | Jan Čulík | |
25. 7. 2003 | ČT "mediálním partnerem" Letní filmové školy v Uherském Hradišti | ||
5. 8. 2002 | Naposledy z Uherského Hradiště: zamyšlení nad českými filmy | Jan Čulík | |
2. 8. 2002 | Z Uherského Hradiště: Formanův Amadeus - stále je to výjimečné, vynikající dílo | Jan Čulík | |
1. 8. 2002 | Uherské Hradiště: Liehmovy Ostře sledované filmy a diskuse kolem nich | Jan Čulík | |
31. 7. 2002 | Organizace Letní filmové školy v Uherském Hradišti se stává chaotičtější | Jan Čulík | |
29. 7. 2002 | Letní filmová škola: většinou vynikající filmy, trochu chaotická organizace | Jan Čulík |
Narušování občanského soužití | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
6. 8. 2003 | CzechTek budil lidi na ploše 615 km2 | Jaromír Zlámal | |
6. 8. 2003 | Nelze omlouvat, když někdo obtěžuje lidi hlukem | ||
6. 8. 2003 | Proti hlučné restauraci lze zasáhnout - snad | Jan Čulík | |
5. 8. 2003 | V dnešní postmoderní společnosti neexistuje v ČR konformita | Jan Maršák | |
5. 8. 2003 | CzechTek: organizátoři by měli být popohnáni k plné odpovědnosti | Jan Krejčí | |
5. 8. 2003 | Když se ruší cesty | Marie Lipoldová | |
4. 8. 2003 | CzechTek, rozhořčení měšťáci a spravedlnost pro všechny | Štěpán Kotrba | |
4. 8. 2003 | "Bloodymindedness"? | Jan Čulík | |
4. 8. 2003 | Propastná hysterie davu | Karel Mašita | |
31. 7. 2003 | Konečná reakce k Rally Pačejov: Nezajímají nás věci veřejného zájmu | Ondřej Hausenblas |
DIY, tekno a CzechTek | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
6. 8. 2003 | CzechTek budil lidi na ploše 615 km2 | Jaromír Zlámal | |
6. 8. 2003 | Nelze omlouvat, když někdo obtěžuje lidi hlukem | ||
5. 8. 2003 | V dnešní postmoderní společnosti neexistuje v ČR konformita | Jan Maršák | |
5. 8. 2003 | CzechTek: organizátoři by měli být popohnáni k plné odpovědnosti | Jan Krejčí | |
4. 8. 2003 | CzechTek, rozhořčení měšťáci a spravedlnost pro všechny | Štěpán Kotrba | |
4. 8. 2003 | "Bloodymindedness"? | Jan Čulík | |
4. 8. 2003 | Propastná hysterie davu | Karel Mašita | |
4. 8. 2003 | Pořadatelé CzechTeku v on-line rozhovoru Britských listů | ||
31. 7. 2003 | CzechTek 03: One Tribe, One Vibe | Jan "RaveBoy" Němec | |
31. 7. 2003 | CzechTek 03: válka papírů a razítek, hysterická starostka, soudkyně v klidu | Štěpán Kotrba |
BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
6. 8. 2003 | Jak zemřel dr. Kelly? | Tomáš Krček | |
5. 8. 2003 | Jak smrt Davida Kellyho zaujala zahraniční média | ||
5. 8. 2003 | Důvěra v BBC poklesla | ||
4. 8. 2003 | Andrew Gilligan: "Nikdy jsem svou verzi události nepozměnil" | ||
3. 8. 2003 | Šéf britské rozvědky odchází po rozkolu kvůli Iráku | ||
31. 7. 2003 | CIA varovala britskou vládu, aby neužívala tvrzení o 45 minutách | ||
30. 7. 2003 | Konec novinářství v Čechách? | Jan Čulík | |
30. 7. 2003 | Tony Blair se vyhnul otázkám ohledně Davida Kellyho | ||
29. 7. 2003 | Britská vláda bere zpět hrozby proti BBC | ||
28. 7. 2003 | Gavyn Davies: "Blairovo zastrašování zničí BBC" |
Útok na USA, Afghánistán, Irák | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
3. 8. 2003 | Šéf britské rozvědky odchází po rozkolu kvůli Iráku | ||
30. 7. 2003 | Spojené státy jsou nyní náboženství | ||
29. 7. 2003 | Saddám Husajn "truchlí po svých synech" | ||
24. 7. 2003 | Amnesty International obvinila americkou armádu, že v Iráku porušuje lidská práva | ||
24. 7. 2003 | USA vydaly fotografie mrtvých synů Saddáma Husajna | ||
22. 7. 2003 | Británie: kontroverze o Iráku vedly k poklesu popularity labouristů i Tonyho Blaira | ||
15. 7. 2003 | Saddám Husajn se "skrývá u Bagdádu" | ||
14. 7. 2003 | Co dál v Iráku a po Iráku? | Petr Kužvart | |
12. 7. 2003 | Vinu za falešnou zprávu o irácké koupi uranu na sebe vzal šéf CIA | ||
11. 7. 2003 | Bílý dům "lhal ohledně hrozby od Saddáma Husajna" |
Hon na svobodu slova | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
9. 7. 2003 | České soudy kriminalizují i názory vyslovené na internetových diskusních fórech | ||
5. 7. 2003 | Pomluva už nemá být trestným činem | Karel Mašita | |
26. 6. 2003 | PNS ovládá distribuci tisku ze 75 procent. Je to už monopol ? | ||
20. 6. 2003 | Ďábelská iridologie | Štěpán Kotrba | |
19. 6. 2003 | Monopol je nebo není monopolem? | ||
13. 6. 2003 | Další hrátky v ČR s verbálními trestnými činy | Jan Čulík | |
12. 6. 2003 | Konec legrace i demokracie: policie Bobošíkovou vyšetřuje stále! |
Štěpán Kotrba | |
9. 6. 2003 | Postihy novinářů: již neheroldovat, lébrž nutno konat | Karel Mašita | |
6. 6. 2003 | Bobošíková už snad může být klidná, Válová ještě nikoliv | Štěpán Kotrba | |
6. 6. 2003 | Dokumenty v kauze Válová: "Hon na svobodu slova" má už šest ulovených zajíců | Štěpán Kotrba |
Evropská unie | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
3. 7. 2003 | Co psal Toni Negri před rokem: Obnova italské levice mimo rámec sociáldemokratismu |
Toni Negri | |
30. 6. 2003 | EU vs. Rakousko-Uhersko | Petr Homoláč | |
30. 6. 2003 | Pozadu o 38 rokov? | Andrej Sablič | |
25. 6. 2003 | Evropská ústava: smlouva, která ukrývá občany | Josef Brož | |
25. 6. 2003 | Optimistická "řecká" ozvěna a její možná falešná echa | Miloš Dokulil | |
25. 6. 2003 | Koniec polstoročného manželstva | Radovan Geist | |
19. 6. 2003 | EKONOMICKÁ STUDIE: Snížení daně z příjmu právnických osob a podpora investování | Miloš Pick | |
18. 6. 2003 | Vyšetřuje se chybějící milion euro | ||
16. 6. 2003 | Češi schválili vstup do EU | ||
16. 6. 2003 | Občanství vyžaduje aktivní participaci - aneb nejsme ovce | Štěpán Kotrba |
Česká literatura | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
11. 7. 2003 | Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka | Jaroslava Čajová | |
7. 7. 2003 | Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí | Petr Fiala | |
27. 6. 2003 | Wow, Viewegh! | Petr Fiala | |
18. 6. 2003 | Dousková je červená knihovna | Jiří Škuba | |
17. 6. 2003 | Maminka | Irena Dousková | |
17. 6. 2003 | Mother | Irena Dousková | |
17. 6. 2003 | Ještě jednou Irena Dousková | Jan Čulík | |
16. 6. 2003 | O tom, jak život uplývá mezi prsty | Jan Čulík | |
16. 6. 2003 | Doktor Kott přemítá | Irena Dousková | |
13. 6. 2003 | Šlendrián v BL je snad horší než SARS | Petr Fiala |