15. 7. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 7. 2003
Čelní ministři britské vlády přiznávají, že nebude možno repatriovat dva britské vězně, kteří čelí americkému vojenskému tribunálu v zálivu Guantánamo, a postavit je před soud v Británii. Tony Blair se právě chystá na návštěvu Spojených států a chtěl Američanům nabídnout, že Británie postaví tyto dvě osoby před soud v jejich vlasti. Právníci však poukazují na to, že to nebude možné, protože výzvědné informace jsou nepřípustné u soudu jako důkazy. Právníci také argumentují, že to, že oba muži byli zadržováni bez přístupu k právníkům po dobu 18 měsíců, znemožňuje jakýkoliv spravedlivý soudní proces.

Podrobnosti v angličtině ZDE
Sloupek

Téma, o němž chci dneska psát, je banální, přesto však neznamená, že není důležité.

Starší čtenáři si jistě ještě pamatují, jak odporně vypadaly v Československu veřejné záchodky v hostincích a v restauracích za socialismu. To všechno je většinou už jen dávno minulá noční můra - málokdy člověk dnes v restauraci v ČR najde takový záchod, nad nímž by se mu opravdu zvedal žaludek. Jsou ovšem výjimky, třeba záchodky na autobusových nádražích v různých místech České republiky - nejen že se v ČR za použití veřejného záchodku PLATÍ, na což si zvykám jen s velkými potížemi (v Británii je vstup na veřejné záchodky, s výjimkou záchodků britských železnic :) samozřejmě zadarmo, stejně jako vstup do státem vlastněných muzeí a galerií), ale na těch nejzaplivanějších českých veřejných záchodcích přežívá ještě neuvěřitelný, děsný, ponižující zvyk, že zaplatíte pět korun a za ně vám umolousaná zřízenkyně utrhne pro vaše "osobní použití" čtyřicet centimetrů toaletního papíru...

Ne, s tím se člověk setkává už jen opravdu málokdy. Odmítám samozřejmě na těchto "civilizačních výdobytcích" platit, s poukazem na to, že nebudu dávat peníze za špinavý ručník a ze záchodu se linoucí smrad mě natolik ochromuje, že bych nenašel peněženku.

Zřejmě pod vlivem německé turistické a restaurační kultury však většinou tyto hrůzy v České republice už pominuly, tedy - znovu opakuji - především v restauracích. Skoro už jediná instituce, která si zachovává děsivý standard nečistoty z období komunismu, a to nejen na záchodcích, jsou kupodivu České dráhy. Proč?

Letos v létě se České dráhy pokusily začít něco dělat proti odlivu cestujícíh a snížily na české poměry předražené jízdné svých většinou zpožděných železničních spojů.

Něco o tom vím, letos na jaře jsem se hodně najezdil mezi Prahou, Brnem a Ostravou. Načas nepřijel nikdy žádný vlak.

Znám studenty z mimopražských vysokých škol, kteří musejí vlakem dojíždět několikrát týdně. Je velmi nepříjemné, když si člověk nemůže vůbec předem organizovat čas. Železnice sice inzerují určitý jízdní řád, avšak vlak dojede většinou s půlhodinovým až hodinovým zpožděním. Už to jistě odrazuje od užívání železnice, když například autobusová doprava mezi Prahou a Brnem byla donedávna podstatně levnější, spolehlivější a ČISTŠÍ než vlak.

To, v jak neuvěřitelně špinavém stavu je většina českých vlaků, je skutečně pozoruhodné. Chtějí-li české dráhy zpět přilákat cestující, nemohly by se věnovat tomu, co přece musí být organizační maličkost - že by občas - tedy, podstatně častěji než nyní - železniční vagóny zevnitř i zvnějšku umyly?

V minulých dnech jsem znovu několikrát jel v ČR vlakem - a návštěva záchodu ve vlaky bývá skutečně zážitek. Jistě, něco málo se od komunismu změnilo: nyní najdete většinou na vagónovém záchodě pár papírových kapesníků, na záchodě teče voda a je tam smradlavé erární mýdlo. Jenže odporná špína, jaká je dodnes na vlakových záchodech, je skutečně rekordní, je nepopsatelná.

Velmi podobné to bývá s čistotou - spíše tedy nečistotou sedadel v železničních kupé, která musí cestující většinou nejprve otřít, má-li se odvážit si na ně sednout, a stejné je to i s neuvěřitelně špinavými okny. Všimli jste si, že z oken železničních vagónů skoro není jejich šedí či žlutí vidět ven? Někdy okna kvetou i trochu do zelena, protože už na nich rostou nějaké mikroorganismy... Proč musí být odporné se čekoholiv v železničním vagónu dotknout?

Včera jsem jel vlakem z Dobřichovic do Prahy: díval jsem se oknem vagónu ven skrze něco, co vypadalo jako přischlé zvratky...

České dráhy, alespoň co se čistoty týče, to je tedy skutečně i nadále skanzen socialismu. Pročpak tomu asi tak je? Nevědí ředitelé ani zaměstnanci Českých drah, že si takto mizernou službou nad sebou podepisují ortel smrti? Málokdo z cestujících bude ochoten dlouhodoběji tolerovat takto ponižující podmínky přepravy donekonečna.

Anebo si železniční bossové myslí, že cestující se nevzbouří nikdy? A že vlastně ani nevědí, že jinde ve světě železnice dodržuje určité základní kulturní normy?

Poznámka z vlaku, úterý 9.00: Shodou okolností jsem právě nastoupil v Praze do vlaku směr Žilina, po dlouhé době je to projednou čistý a moderní vlak. Škoda, že jich není víc... (I v tomto novém vlaku je však na záchodě vyvrácen odpadkový koš na papírové ručníky...)

PPS: Poznámka ze zpátečního vlaku, úterý 16.30: I ve zpátečním vlaku je na záchodě vyvrácen odpadkový koš na papírové ručníky (že by to byla specialita Českých drah?) a urvané prkýnko od záchodu.

15. 7. 2003
Většina programátorů odmítá politiku jako vrchol pokrytectví, a věnovali se proto profesi, která je založena na důslednosti a logice, napsal v nedělním Observeru John Naughton a pokračoval: Potíž ovšem je, že jakmile se internet stal masovým médiem, politika do něj pronikla. Vláda nad informacemi byla vždycky nástrojem všech režimů a státy bojují proti všemu, co hrozí oslabit jejich kontrolu v této oblasti. Co proti tomu dělat?
15. 7. 2003
Saddám Husajn a Ali Hassan al-Majid, známý také jako chemický Ali, se skrývají v zemědělské oblasti malých vesnic na řece Tigris mezi Bagdádem a městem Samarra, konstatoval bývalý vysoký činitel irácké rozvědky.
15. 7. 2003
tisková zpráva Hnutí Duha

Hnutí DUHA má k dispozici utajovaný dodatek návrhu energetické politiky, který přiznává "principiální rozpor" mezi touto koncepcí a připravovaným programem ministerstva životního prostředí usilujícím o snížení znečištění. Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí jeho existenci popřelo.

15. 7. 2003
Miroslav Mareš: Pravicový extremismus a radikalismus v ČR, 656 stran, 650 Kč, vydalo nakladatelství Barrister & Principal a Centrum strategických studií.

Brněnský politolog Miroslav Mareš, věnující se již několik let současným českým ultrapravičákům, vydal k tomuto tématu v květnu tohoto roku knihu. Jejích 656 stran jsem si nemusel kupovat za hříšnou cenu 650 Kč, neboť redakce A-kontra dostala recenzní výtisk. Vzácná slušnost, která se vůči alternativním časopisům jinak skoro neuplatňuje. Dlužno dodat, že slušnost hodná lepší knihy.

15. 7. 2003

Co říká řecký poslanec Evropského parlamentu o bezpečnostní politice EU

Costas Alissandrakis
EU intenzivně rozvíjí společnou zahraniční, bezpečnostní a obrannou politiku. Navzdory jejím vnitřním rozporům to už mělo značné dopady na světovou rovnováhu sil. Vyplývá z toho velmi důležitá otázka: Bude EU fungovat ve prospěch míru, pomůže vytvářet bezpečnější prostředí na naší planetě anebo situaci zhorší a postaví před lidstvo nová nebezpečí? Tento stručný příspěvek si nečiní nárok na poskytnutí vyčerpávajících odpovědí; jeho cílem je spíše vypíchnout několik důležitých faktů, rozeznat klíčové otázky a rozpoutat širší debatu.
15. 7. 2003
Lubomír Ptáček se ve svém textu Kdo si neví rady s jazykem ZDE zamýšlí nad vazbou slova "bezradnost" a nad významy několika slov. Činí tak jen na základě svých pocitů, aniž by si správnost domněnek ověřil v jakékoli jazykové příručce.
15. 7. 2003

Staré i nové (nezodpovězené) otázky

Axel Kahn
Záznam autorovy přednášky, kterou přednesl 28. dubna 2000 ve Francouzském institutu v Praze

Genetika vyvolává a priori - a ještě více a posteriori - řadu etických otázek. Počátky této nové vědy o přenosu dědičných znaků se obvykle kladou do r. 1865, kdy J. Mendel publikoval své výsledky křížení rostlin, a znovuobjevena byla r. 1900. Od začátku vyvolávala značný ohlas, protože evoluční teorii dodala konzistenci, ale na druhou stranu měla ideologické, politické a sociální důsledky, které všichni známe. Popravdě řečeno, i přes své mládí ovlivnila společenský vývoj v zemích naší civilizace nejvíc ze všech vědeckých disciplín. Pravděpodobně je to tím, že v první polovině století sloužila jako ideologické alibi. Existuje ovšem nebezpečí, že tyto problémy budou přetrvávat.

Tuberkulóza
15. 7. 2003
Zatímco v nedávné minulosti byla potřeba a efektivnost povinného hromadného očkování v podstatě všeobecně uznávána, v současných podmínkách se jeho kritika stává tak trochu módou: každý má přece sám odpovědnost za své zdraví, sám ať rozhoduje o tom, zda se (nebo své děti) dá, nebo nedá očkovat... Většina takových diskusí je spíše "akademických", takže skutečné škody nezpůsobují. Přesto nemusí být zbytečné připomenout zcela nedávnou zkušenost, kterou některé země dost těžce zaplatily.
15. 7. 2003
Edward W. Campion
Suspicions about the Safety of Vaccines, N Engl J Med, Vol. 347, 2002, č. 19, s. 1474,5 ; volně přeložil MUDr. Plesník, Studijní materiál důchodce, č. 153, březen 2003

Očkování je jedním z nejúspěšnějších výdobytků medicíny. Může ochránit celou populaci před potenciálně nebezpečnými nemocemi. Protože se obvykle očkují zdravé osoby, zvláště děti, je třeba každou pochybnost o bezpečnosti vakcinace brát velmi vážně Ale i podle nejpřísnějších měřítek je celková bezpečnost vakcín mimořádně vysoká. Přes četné výsledky testů, dokazující bezpečnost vakcín, jsou stále široce publikovány nedoložená obvinění o jejich škodlivosti. Rozšiřování takových pochyb o účinnosti a neškodnosti očkování může být pro veřejné zdraví velmi škodlivé. V současné době jde třeba o domněnky některých lidí, že živý atenuovaný virus spalniček v kombinované vakcíně proti spalničkám,příušnicím a zarděnkám- MMR, vyvolává autismus...

15. 7. 2003
Hana Cabrnochová

Systém primární péče založený na zachování dvou odborností praktických lékařů se projevil jako nejlépe vyhovující, a to i z pohledu existujících systémů péče o dítě v zahraničí. Systém, kdy o dítě v České republice pečuje v primární péči praktický lékař pro děti a dorost, umožňuje realizovat takové preventivní programy v tak vysokém počtu, jako v případě očkování dokladuje vysoká proočkovanost dětské populace (procento dětí očkovaných v jednotlivých imunizačních programech).

I přes ze zákona nepovinnou registraci u praktických lékařů se v případě dětské populace podařilo dosáhnout proregistrovanosti přesahující 98 %. Proočkovanost dětské populace se pohybuje ve stejných číslech.

15. 7. 2003
George Soros
14. 7. 2003

Byl jsem vždy pro odstranění Saddama Husseina, který byl v důsledku svých chemických a biologických zbraní mnohem nebezpečnějším diktátorem než Miloševič. Přesto hluboce nesouhlasím s Bushovou politikou, nejen v Iráku, ale vůbec, argumentuje George Soros v článku, který vyšel v časopise American Prospect v červnu 2003.

A takhle, dceruško, vypadá anarchista... FOTOGALERIE z demonstrace k výročí 17. 11., proti NATO a kapitalismu
14. 7. 2003
ANALÝZA

Většina textu zprávy se - konečně a správně - věnuje pravicovému extremismu s návazností na neonacistickou ideologii.

Chválit text nemusíme, i když některé pasáže by si to zasloužily. Policisté se pochválí zcela jistě sami. Věnujme se ale hrubým chybám zprávy, kterou bohužel žádný z připomínkových orgánů a státních organizací nerozporoval. Zpráva bohužel také stále ještě není přístupná veřejnosti na serveru MV a tak zveřejňujeme její text (bez záruky) alespoň my. Bohužel bez příloh, které ale máme spolu s autorizovaným textem vládního dokumentu k dispozici alespoň v papírovém vydání.

HTM 880 kB ZPRÁVA
MSWord DOC 1,1 MB ZPRÁVA
14. 7. 2003
Tak se stalo, co jsme již v březnu předvídali. Irácká města padla, režim se zhroutil a slepou uličku okupace Iráku dnes chápou už i okupanti samotní. Množí se partyzánské útoky na jejich vojska.
Praha, Václavské náměstí v srpnu 1968
14. 7. 2003

"Pražské jaro 1968 bylo v podstatě bojem dvou frakcí uvnitř KSČ," shrnuje zasvěceně část politické reprezentace. "Byl to pokus o kvadraturu kruhu, o spojení socialismu a demokracie, tržního a plánovaného hospodářství", dodávají přemýšlivější. "Krátká epizoda bez významu pro současnost", shoduje se s nimi podstatná část veřejnosti. Pokud nám takový způsob vidění historie postačuje, můžeme se s tím spokojit a obrátit svou pozornost k věcem důležitějším. Přesto stojí za připomenutí, že koncem šedesátých let nevládla v Čechách blbá nálada.

14. 7. 2003

Válka zpravodajských služeb, která se rozhořela téměř mezi všemi centrálami po nástupu sociální demokracie k moci, měla na svém počátku jednu příčinu. Tou byla koncepce týmu Jaroslava Bašty, po rozsáhlých analýzách uvnitř zpravodajské komunity navrhující premiérovi sloučení některých služeb i jejich agentur a tím zefektivnění komunikace a účinnosti špionážní práce. Proti ní se postavila jiná koncepce, tvrdící téměř totéž, ale přeorganizovávající služby jinak. Spor se rozhořel mezi "horizontální" a "vertikální" reformou služeb. Zjistilo se ale, že služby jsou nereformovatelné, jejich prorostlost do institucí státu i v rozporu se zákonem je maximální a kvalita informací minimální...

14. 7. 2003

Před rokem a pár měsíci jsem v Britských listech vydala článek o teroristických útocích z 11. září 2001, který dosáhl překvapivé čtenosti - více než 42 000 zhlédnutí. Od té doby se seběhlo mnoho událostí, které dle mého názoru jen potvrdily mé tehdejší tušení, že v USA se k moci dostala klika lidí, kteří si svou nebezpečností a bezohledností nezadají s těmi nejhoršími zločinci z dějin lidstva.

11. 7. 2003
Humbuk kolem Českého snu se mi zdá nepříjemným dokladem o omezenosti sdíleného kulturního minima, které je ještě v Čechách "prodejné". Mediální úspěch akce totiž svědčí o tom, že ochota věnovat se tématu se vyčerpává na podobnosti prezentace díla s tím, "s čím všichni mají zkušenost" - totiž s reklamou na nakupování.
1. 7. 2003

V červnu 2003 byla dokončena rekonstrukce účetnictví, která byla dlouho znemožňována jedním bývalým spolupracovníkem. Byly také vypracovány finanční zprávy za rok 2001 a 2002, které budou v následujících dnech na stránkách BL zveřejněny.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
27. 6. 2003

BL procházejí v současnosti podstatnými technickými změnami. V jejich důsledku rušíme přes prázdniny dosavadní diskusní fóra, od září zavedeme v rámci nového redakčního systému diskusní fóra nová, ale jinak koncipovaná. Omlouváme se čtenářům, kteří respektovali základní pravidla slušné diskuse na fórech Britských listů, že jsou tímto dočasným opatřením postiženi. Prosíme, posílejte své názory na zveřejněné texty na adresu redakce@blisty.cz, autorovi či přímo šéfredaktorovi culik@blisty.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
15. 7. 2003 Nová kniha o české ultrapravici Ondřej  Slačálek
15. 7. 2003 Shromážděme na internetu veškeré informace o politicích   
15. 7. 2003 Jezdit vlakem v ČR je zážitek, ale umyjte si pak ruce Jan  Čulík
15. 7. 2003 Hnutí DUHA má dokument, jehož existenci MPO popírá   
15. 7. 2003 Británie se vzdává boje za své občany v Guantánamu   
15. 7. 2003 Genetika, medicína a společnost Axel  Kahn
15. 7. 2003 Co způsobily kampaně proti očkování   
14. 7. 2003 Korán - co obsahuje i z křesťanství a judaismu   
14. 7. 2003 Kdo dnes může bez povolení odposlouchávat i poslance? Štěpán  Kotrba
14. 7. 2003 Co říká zpráva Ministerstva vnitra o extremismu a co už neříkají média Štěpán  Kotrba

BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2003 Downing Street: "ZHN budou nalezeny"   
10. 7. 2003 Britský ministr obrany v dalším dopise jmenoval "zrádce"   
9. 7. 2003 Britská vláda se snaží donutit BBC, aby prozradila svůj důvěrný zdroj   
7. 7. 2003 BBC dostala své informace přímo od šéfa MI6   
7. 7. 2003 Dolní sněmovna shledala Campbella "nevinným"   
4. 7. 2003 BBC (trochu) ustupuje britské vládě   
1. 7. 2003 Británie: Varování: Voliči nemají rádi politiky, kteří se chovají agresivně   
1. 7. 2003 Norman Tebbit: "BBC si proti vládě nevymýšlí lži"   
28. 6. 2003 Británie a Irák:
"Když se vysílají lži!" Zuřivý Campbell se vnutil do televizního studia
  
28. 6. 2003 Británie a Irák:
BBC Campbellovi: Vedete mstivou kampaň proti naší novinářské práci
  

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
15. 7. 2003 Saddám Husajn se "skrývá u Bagdádu"   
14. 7. 2003 Co dál v Iráku a po Iráku? Petr  Kužvart
12. 7. 2003 Vinu za falešnou zprávu o irácké koupi uranu na sebe vzal šéf CIA   
11. 7. 2003 Bílý dům "lhal ohledně hrozby od Saddáma Husajna"   
11. 7. 2003 Downing Street: "ZHN budou nalezeny"   
10. 7. 2003 Tajná izraelská jednotka ovlivňovala americké výzvědné informace   
9. 7. 2003 Britská kontroverze o Iráku: Blair zaútočil na parlamentní výbor   
9. 7. 2003 Irák: Bílý dům přiznal chybu ve výzvědných informacích   
7. 7. 2003 Guantánamo: přiznejte se, nebo zemřete   
7. 7. 2003 Dolní sněmovna shledala Campbella "nevinným"   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2003 Rumsfeld kritizoval belgické soudy   
2. 6. 2003 Paranoja Radovan  Geist
15. 5. 2003 Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny Michael  Ehrke
12. 5. 2003 O motivaci útoku na Irák   
30. 4. 2003 Vyslanci virtuální reality v Iráku Mojmír  Babáček
30. 4. 2003 Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda Štěpán  Kotrba
25. 4. 2003 Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! Petr  Baubín, Štěpán Kotrba
4. 4. 2003 Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané?   
28. 3. 2003 Ropa je príčinou, ekológia alternatívou Martin  Nevada

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
9. 7. 2003 České soudy kriminalizují i názory vyslovené na internetových diskusních fórech   
5. 7. 2003 Pomluva už nemá být trestným činem Karel  Mašita
26. 6. 2003 PNS ovládá distribuci tisku ze 75 procent. Je to už monopol ?   
20. 6. 2003 Ďábelská iridologie Štěpán  Kotrba
19. 6. 2003 Monopol je nebo není monopolem?   
13. 6. 2003 Další hrátky v ČR s verbálními trestnými činy Jan  Čulík
12. 6. 2003 Konec legrace i demokracie:
policie Bobošíkovou vyšetřuje stále!
Štěpán  Kotrba
9. 6. 2003 Postihy novinářů: již neheroldovat, lébrž nutno konat Karel  Mašita
6. 6. 2003 Bobošíková už snad může být klidná, Válová ještě nikoliv Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Dokumenty v kauze Válová: "Hon na svobodu slova" má už šest ulovených zajíců Štěpán  Kotrba

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2003 Co psal Toni Negri před rokem:
Obnova italské levice mimo rámec sociáldemokratismu
Toni  Negri
30. 6. 2003 EU vs. Rakousko-Uhersko Petr  Homoláč
30. 6. 2003 Pozadu o 38 rokov? Andrej  Sablič
25. 6. 2003 Evropská ústava: smlouva, která ukrývá občany Josef  Brož
25. 6. 2003 Optimistická "řecká" ozvěna a její možná falešná echa Miloš  Dokulil
25. 6. 2003 Koniec polstoročného manželstva Radovan  Geist
19. 6. 2003 EKONOMICKÁ STUDIE: Snížení daně z příjmu právnických osob a podpora investování Miloš  Pick
18. 6. 2003 Vyšetřuje se chybějící milion euro   
16. 6. 2003 Češi schválili vstup do EU   
16. 6. 2003 Občanství vyžaduje aktivní participaci - aneb nejsme ovce Štěpán  Kotrba

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2003 Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka Jaroslava  Čajová
7. 7. 2003 Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí Petr  Fiala
27. 6. 2003 Wow, Viewegh! Petr  Fiala
18. 6. 2003 Dousková je červená knihovna Jiří  Škuba
17. 6. 2003 Maminka Irena  Dousková
17. 6. 2003 Mother Irena  Dousková
17. 6. 2003 Ještě jednou Irena Dousková Jan  Čulík
16. 6. 2003 O tom, jak život uplývá mezi prsty Jan  Čulík
16. 6. 2003 Doktor Kott přemítá Irena  Dousková
13. 6. 2003 Šlendrián v BL je snad horší než SARS Petr  Fiala