18. 3. 2003
Na protest proti válce v Iráku rezignoval v pondělí na svou funkci labouristický předseda Dolní sněmovny Robin Cook. Labourističtí poslanci ho odměnili bouřlivým potleskem, při němž povstali, když oznámil, že bude v úterý hlasovat proti vojenskému útoku na Irák.
Odstupující šéf britské Dolní sněmovny rezignoval, protože, jak uvedl, se staví proti vojenské akci bez schválení Radou bezpečnosti OSN. Pronesl v této věci projev hned poté, co Jack Straw, jeho nástupce ve funkci ministra zahraničních věcí, promluvil ve sněmovně ve prospěch útoku proti Iráku. Podle komentátora televize BBC Andrewa Marra byla Cookova rezignační řeč v parlamentě v pondělí večer "bezpochyby jedním z nejefektivnějších rezignačních projevů v moderní britské politice". Britský parlament zažil v pondělí v této věci "nesmírně dramatický den". Podle jiných analytiků se dostává ve Velké Británii svou nepochopitelnou podporou pro Bushovu válku premiér Tony Blair do opravdu velkých politických obtíží, viz anglicky např. ZDE. Shrnutí Cookova rezignačního projevu v Dolní sněmovně - v češtině BL |
Nad touto otázkou se v dnešních BL zamýšlí Petr Kuča ZDE.
Individuální aktivita ve veřejném zájmu je nesmírně důležitá, už proto, aby člověk nemusel sám sebou pohrdat a nemusel si připadat jako ovce.
Buďme však realističtí a uvědomme si, že v současném případě pravděpodobně mezinárodní protesty, jakkoliv silné, už Georgi Bushovi nezabrání v útoku na Irák.
Je jasné, že motivací pro tuto válku není osvobození iráckým režimem utlačovaných lidí, to se dalo udělat dávno a jinak, kdyby osud utlačovaných a mučených Iráčanů Spojené státy skutečně zajímal.
Hrozbou není jen to, že při útoku mohou zahynout mnozí nevinní lidé, ale i to, že se úspěšnou válkou proti Iráku USA prosadí jako zdánlivě zcela neovlivnitelná mocnost, která si pak bud vojensky po světě dělat, co se jí zachce. Destabilizační potenciál nynější Bushovy války je tedy veliký, přesto, že se všichni jistě v tuto chvíli musíme modlit, aby byla co nejkratší a co nejúspěšnější, když už do ní ten agresivní americký prezident navzdory všem varováním chce jít, aby byl Saddám Husajn rychle svržen, aby zahynulo co nejméně lidí a aby v důsledku neuvážené americké vojenské akce nakonec nevznikla nějaká třetí světová válka...
Potíž je, že to případné americké vítězství nad iráckým režimem je možná stejně nebezpečné, jako kdyby "jen" během neúspěšné americké vojenské akce došlo k destabilizaci Blízkého východu a přidružených oblastí. Pokud teď Američané vyhrají, budou na koni. Chovají se arogantně proto, že je světová rovnováha sil už teď narušena. Jak arogantně a nebezpečně se budou Spojené státy celosvětově chovat, potvrdí-li si podruhé, že "vyhráli" v nějaké místní válce?
Význam systematických protestů obyčejných lidí tedy není jen v současných snahách zabránit této velmi kontroverzní válce proti Iráku - tyto snahy už asi nebudou úspěšné - ale i v tom, že vytvoří pro budoucnost silný alternativní hlas, který budou muset politikové brát v úvahu a počítat s ním.
Ať už si o nedokonalosti demokracie myslíme cokoliv, v mnoha zemích světa přece jen do značné míry existuje. Pokud si nyní začnou politikové jako Tony Blair dělat, co se jim zachce, navzdory přání drtivé většiny společnosti, nutně to vyvolá velkou společenskou diskusi o tom, zda to politici s tou demokracií tedy myslí vážně. Už nyní začíná velmi významný proces přehodnocování současných demokratických politických systémů - a možná i jejich reformy - právě směrem k větší demokracii, založené na nových technologických prostředcích.
Proto jsou mezinárodní protesty tak důležité a proto je tak tristní, že se z řad české veřejnosti neozve skoro žádná reakce - ani pro, ani proti - jen dál existuje mrtvolné ticho, jako by vlastní osud nikoho nezajímal...
Jenže lidi budou mít jen takový svět, jaký si ho udělají. Není pravda, že "na Češích nezáleží, stejně to všechno nakonec dopadne proti nám".
Takže, Petr Kuča má pravdu: Jednejme - nějak... Nestavme se to pozice mrtvého brouka, to nepomůže.
18. 3. 2003
KONTINUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ BRITSKÝCH LISTŮ OSN: Hans Blix pochybuje, že by Saddám Husajn v případě útoku Spojených států na Irák použil chemické alebo biologické zbraně, protože by tím proti sobě postavil světovou veřejnost.
Podle znalců mezinárodní politiky je iráckou největší zbraní právě odpor světové veřejnosti k válce, kterou většina analytiků označuje za záminku USA, jak se dostat k největším á nejlaciněji těžitelným světovým zásobám ropy a získat těžební licence, když v současnosti jejich většinu v Iráku drží Francie. ŘECKO: Řecko, které předsedá v současnosti Evropské unii, se domnívá, že irácká krize jednoznačně prokázala nutnost společné zahraniční a obranné politiky Unie. "Řecko se války nezúčastní. Násilí považujeme za poslední možnost, pro kterou je potřeba jednoznačný souhlas OSN", uvedl řecký premiér Kostas Simitis v televizním projevu a současně zapochyboval, zda ještě vůbec existuje šance na mírové řešení.
SAUDSKÁ ARÁBIE: Saudové jsou proti válce v Iráku, ale nemají tu moc zastavit USA a Británii. Prohlásil to saudský ministr vnitra, princ Naif. Saudská arábie prohlásila už dříve, že nepovolí americkým jednotkám útok na Irák ze svého území tak, jak to učinila v době války v Zálivu roku 1991. "Podle nás je stále ještě možnost přijetí nové rezoluce OSN a mírové řešení krize," zdůraznil princ Naif.
DÁNSKO Sociálně demokratická opozice, která je proti válce bez nového mandátu RB, oznámila po setkání s liberálně demokratickým premiérem Andersem Foghem Rasmussenem, že Dánsko má zájem se zúčastnit války v Iráku. Vláda chce do oblasti vyslat ponorku Saelen, vojenské plavidlo Olfert Fischer a jednotku elitních vojáků. Vládní návrh má ve středu projednat parlament.
NĚMECKO, FRANCIE - 12:05:
"Neexistuje důvod pro započetí války v Iráku, ani důvod pro ukončení inspekčního procesu s cílem odzbrojit Irák," řekl Gerhard Schröder v tříminutovém televizním "projevu k národu".
Německý kancléř má pochybnosti, zda nyní ještě zůstává šance na mír, přesto, že většina zemí RB OSN i většina světa je proti válce. Stejný názor zastává i Francie. Jacques Chirac vyzval svět k respektování mezinárodního práva a členské státu RB k zachování jednoty v rámci rezoluce OSN 1441. Irák dnes nepředstavuje okamžitou hrozbu, která by ospravedlnila okamžitou válku", zdůraznil francouzský prezident.
STARŠÍ ZPRÁVY |
17. 3. 2003
Pondělí 21:00: Spojené státy a Velká Británie v pondělí zrušily veškeré pokusy prosadit v Radě bezpečnosti OSN druhou rezoluci o Iráku. Ukázalo se totiž s jistotou, že takovou rezoluci by Rada bezpečnosti OSN odmítla. Washington konstatoval, že to znamená, "že veškeré další možnosti pro diplomatické vyjednávání přestaly existovat" a že je tedy zjevné, že ke konfliktu dojde během několika dní. Předseda britské Dolní sněmovny, labourista Robin Cook, odstoupil z britské vlády. Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer konstatoval: "Spojené národy selhaly a rozhodly se nevynutit své vlastní požadavky, aby Irák okamžitě odzbrojil." Americký prezident George Bush pronese ve 20 hodin washingtonského času (ve 02.00 hodiny středoevropského času) projev k národu. Očekává se, že v něm bude požadovat, aby irácký prezident Saddám Husajn do několika dní opustil Irák, anebo že se stane jeho země terčem vojenského útoku. Bush na to dá zřejmě Saddámovi lhůtu 24 - 48 hodin. Irák tento návrh okamžitě odmítl. |
18. 3. 2003
Válečný konflikt v Iráku, který hrozí již několik měsíců a blíží se k jeho vyvrcholení, je zdrojem rozporů jak mezi obyčejnými občany, tak mezi politiky napříč kontinenty. Také Evropa zaznamenala trhliny názorové jednoty a zpochybnila se naděje na úspěch jednotné zahraniční a bezpečnostní politiky EU. Je zřejmé, že co země, to poněkud jiný názor na zapojení ve válce v Iráku, který zejména vyplývá ze vztahů a aktivit té či oné země na Blízkém východě. Ale i země, které v počátcích vystupovaly jednotně v podpoře válečného konfliktu, poněkud ztrácejí dech.
|
18. 3. 2003
Venku je snad mlha nebo co, v těchhle hodinách člověk těžko pozná co ještě je ranní opar a co už ne.
Stojím nad pokapaným pultem a systematicky do sebe cpu nádražní stravu. Sousto za soustem, knedlík po knedlíku. Zapíjím pivem. K polozaschlé mapě různých kapalin přidávám své vlastní stopy. Kapku po kapce. |
18. 3. 2003
Lékaři po celém světě hledají lék pro nevyléčitelnou formu zápalu plic, kterou šíří cestující letadly po všech kontinentech. Prvním případem onemocnění touto chorobou v Británii byl zřejmě muž, která se právě navrátil z Hongkongu.
Světová zdravotnická organizace vydala o víkendu mimořádné varování. Nová nemoc je prý "celosvětovou hrozbou" a vyskytla se už na třech kontinentech. Jde o akutní onemocnění dýchacích cest, nemoc, podobající se chřipce, která pochází z jihovýchodní Asie a z Číny. Zatím na ni zemřelo asi devět osob. Celkem bylo za poslední týden touto nemocí nakaženo asi 200 lidí. |
18. 3. 2003
V pondělí
komentátor ČT1 řekl, že od války nás možná již dělí jen několik desítek hodin. Všichni se
asi shodneme na tom, že tato válka s Irákem může a bude mít dalekosáhlé následky. Věřte nebo
nevěřte, dějiny se tvoří přímo před našima očima!
Cítím velkou zodpovědnost. Chci udělat aspoň něco, cokoliv, nemám žaludek na to jen nečinně sedět a čekat, až mi válku ukážou v televizi. |
18. 3. 2003
Která z následujících pěti vět je lživá?
Sovětští vojáci mučili své zajatce a znásilňovali ženy na osvobozovaném území. Křesťanské paramilitantní jednotky zašívali vepřové hlavy do těl muslimských poražených. Američtí agenti udávali Saddámovi jeho protivníky, čímž je vystavili mučení a popravě. Nacisté, stejně tak jako komunisté a američtí vojáci v jihovýchodní Asii používali mučení jako prostředek k získání informací. Kdo odpověděl, že všechny jsou pravdivé, získává pomyslný bod a postupuje dále. Mučení je naprosto běžná součást vedení války či ideologického boje. |
18. 3. 2003
Tady najdete nejinteligentnejsi clanek dne :-))), upozorňuje Jiří Kopal:
a dodává: o to lepsi jsou clanky v Observeru: - o arogantní rozpínavosti BBC, kterou "skoro nikdo nemá rád": a zajimava je obecna vypoved o Americanech a jejich sobectvi, lenosti apod. z hlediska jejich obezity Poznámka JČ: K článku o BBC se vrátíme, jakmile dovolí čas. Myslím, že je trochu neférové vybírat si zrovna Právo (viz níže) protože obdobně "zajímavý" článek na toto téma jsem našel i jinde v českém tisku...:) Avšak, pars pro toto: |
18. 3. 2003
Když vladyka Dalibor z Kozojed, muž starobylého rodu, jehož předek s králem Janem Lucemburským u Kreščaku hrdinsky bojoval, začal opevňovat chánovskou tvrz, bylo již na obranu pozdě. Veliký houf zbrojnošů Adama Ploskovského z Drahonic nemilosrdně udeřil na povstalce a mnoho jich pobil, schytal a krutě ztrestal. A také zemana Dalibora zajal. Tak se dostal mladý zastánce utiskovaného lidu do pout. V železech ho zavezli do Prahy a uvrhli do věže, vystavěné nad Jelením příkopem na ochranu Pražského hradu. Poslední poschodí bylo bez oken, bez světla, bez dveří. Vězně do něho spustili po provazu, aby již odtud nevyšel živý. Jsou-li velcí mužové posuzováni podle činů, které vykonali, má Dalibor zajištěnu nehynoucí slávu. Byl z polistopadových politiků jediný, komu ležel na srdci osud českých Romů, potomků starých Indů, hlásajících učení božské Kálí, pohlcující své oběti za živa.
|
18. 3. 2003
Neúspěch či úspěch komise přímo závisí na schopnosti nebo neschopnosti arabských zemí definovat společné arabské zájmy a předsadit je před jednotlivé zájmy arabských zemí a před velmocenské ambice cizích zemí.
Jádrem problému a trojským koněm arabského postoje vůči vojenskému zásahu proti Iráku je rozdílný přístup arabských zemí k USA a selektivní přístup USA k arabským zemím při prosazování vlastních hegemonistických cílů na Blízkém východě. |
18. 3. 2003
Z informace katarské televize al-Džazíra a dalších zdrojů přeložila Jana Malá Tisícovka palestiských demonstrantů se včera zúčastnila symbolického pohřbu americké mírové aktivistky, která zahynula pod koly izraelského vojenského bagru. Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že třiadvacetiletou americkou studentku Rachel Corrie z Washingtonu přejel v neděli izraelský bagr, když se pokoušela zabránit zbourání dvou palestinských domů v Rafahu. Vyjádřilo hlubokou lítost nad její smrtí, kterou označilo za tragickou. Uvedlo, že aktivistka patřila k skupinám solidarity s palestinským lidem a zůčastnila se akce International Solidarity Movement. Ministerstvo odmítlo nehodu odsoudit, ale poukázalo na to, že oznámilo Izraeli, že očekává, že věc bude podrobně vyšetřena.
Informace v angličtině BBC |
18. 3. 2003
Stanovisko ČMKOS Rada ČMKOS konaná dne 10. března 2003 se vyslovuje za mírové odzbrojení Iráku a odmítá jednostranné ultimativní vojenské řešení tohoto konfliktu mimo rámec Rady bezpečnosti OSN. Upozorňuje, že dopady podobného postupu by stále častěji mohly být zneužívány k nahrazení mírových řešení použitím síly jako zdánlivě legitimního prostředku. Spolu s ostatními členskými organizacemi Evropské odborové konfederace, ale i americkými a dalšími odbory, vyjadřuje ČMKOS přesvědčení, že této válce a s ní spojenými destabilizačními dopady na Středním a Blízkém východě, ale i v jiných oblastech světa, lze stále zabránit. |
18. 3. 2003
Nevěřím vlastní očím a uším. Mezinárodní arbitráž vynesla verdikt nad ochranou investice zahraniční společnosti CME, a nikdo za nic nemůže. Pana Železného se to netýká, tedy ani jeho CET 21 alias TV Nova, či jak se ta jeho mnohohlavá saň dnes jmenuje; pan Štěpánek nevidí důvod, proč by měl nést odpovědnost on či někdo z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání; pan Langer dokonce prohlásil jako novopečený učitel našich mladých právníků, že by stát neměl platit nic.
Jde dobrým příkladem těm budoucím soudcům, advokátům a státním zástupcům, kterým přednáší právo na olomoucké univerzitě. Dokonce i ministr financí je doposud klidný, byť mu ze státní kasy odchází denně dva miliony korun penále. Snad až nový pan prezident, jako hlava českého státu, přivede chlapce z party hic k rozumu a vysvětlí jim, jako mravný Čech a dobrý hospodář, že by měli rychle zaplatit. |
18. 3. 2003
Vážený pane šéfredaktore, vím, že rád činíte pod některé kontroverzní texty poznámky, které většinou jsou zcela na místě. Proto mne dnes překvapilo, že jste nekomentoval níže citované vyjádření pana Kellera. Toto vyjádření je dozajista urážející pro všechny ty Pražáky, kteří nosili čaj do zahrady ambasády NSR, jinak pomáhali občanům tehdejší NDR, demonstrovali v tzv Palachově týdnu v téže v době, kdy pan Keller schůzoval v KSČ někde, kde? V Brně, v Ostravě? Považuji za tristní, aby vysokoškolský učitel, pyšnící se titulem profesora, tímto způsoben dehonestoval jinou část občanů též země, nota bene takovýmto paušalizujícím způsobem. Úryvek z rozhovoru s p. Kellerem:
"V Čechách platí nepsané pravidlo "Nechceme být poslední". Když si vzpomínám např. na rok 89, tak se proti komunizmu již demonstrovalo všude, jenom ne v Praze. Pražáci pořád ještě vykrádali trabanty Němcům z NDR, kteří se přes zeď šplhali na západoněmeckou ambasádu. A teprve někdy koncem listopadu začali skandovat: "Nechceme být poslední". Myslím, že podobný efekt se uplatní i dnes; naši lidé jsou velice konformní, ale jakmile zjistí, že se demonstruje a protestuje opravdu všude, tak, dokonce i ten pražský občan, si řekne, že nechce být tím posledním"
Kritizovaný rozhovor je ZDE |
18. 3. 2003
Gn 4, 8-15 |
17. 3. 2003
Nevím, zda jsem naprostý pacifista, protože si neumím představit situaci, kdyby mě třeba někdo přepadl a byly by v ohrožení moje děti, tak myslím, že bych se bránil dost neúprosně, ale, co se týče těch válek, kterých jsme svědky, tak to jsou všechno války vyloženě špinavé. To znamená, že jde o války, ve kterých jde o něco úplně jiného, než co se lidem tvrdí, že ve všech těchto případech jde. Tam rozhodně nejde o lidská práva, protože je absurdní, aby někdo válčil o lidská práva a při tom pozabíjel spoustu lidí, o jejichž práva se údajně tolik zajímá. Takže, když si vezmeme války, které proběhly na světě po skončení II. světové války, tak vždycky tam byly geopolitické, mocenské zájmy, kontrola surovin, soupeření o vliv mezi dvěma světovými mocnostmi a těžko bychom našli nějaké důvody na ospravedlnění toho zabíjení. Od konce II. světové války v těch dalších válkách, v těch takzvaně malých a drobných, padly desítky milionů lidí.
Ze záznamu setkání protiválečných aktivistů v Klubu Atlantik v Ostravě 14. 3. 2003 |
17. 3. 2003
Všichni se bojí čehokoli nového, jiného, druhého. Jedni proto, aby jim "nové" nesebralo mylnou leč líbivou představu o vyjímečnosti. Druzí aby jim "jiné" nesebralo místo na výsluní, místo v médiích, místo na katedře, místo v úřadě. Všichni si vyhoví, jen nevpustit nové, podezřelé. Tradice pomlouvat, odhalovat stinné stránky či kritizovat vlastní společnost, jak již to chceme nazývat, je stará zřejmě jako lidstvo samo. Zde nás nezajímá kverulanství jako všudypřítomný společenský pohyb. Půjde nám o ono využití odstupu, který získá intelektuál či myslitel ať již cestováním či studiem, ale rozhodně díky schopnosti kritického pozorová! ní a uvažování. Toto je schopnost, kterou by se intelektuál měl vyznačovat především -- a přídavek "kritický" jej odlišuje od špiona, který pozoruje a uvažuje. K diskusi o "české národní povaze", kterou oživil Fabiano Golgo ZDE Britským listům zaslal Antonín Kosík. Text původně vyšel ZDE
|
17. 3. 2003
Řekneme-li o někom, že "všechno ví, všechno zná" není to totéž, jako "všechno ví a všechno zná -- lépe". Příkladem budiž jistý středoevropský, rasistický a policejní stát šikulů, kde se krádež zaměňuje za invenci, blábolení označuje jako fantasie, kulturní úroveň si tam pletou se schopností, jistě chvályhodnou, vyměnit žárovku nebo dát drátek místo pojistky, jako umělci se tleská každému, kdo vystrčí holou prdel -- se souhlasem patřičných institucí, a jako obejda je odsouzen ten, kdo toto povolení nemá.
|
17. 3. 2003
"Moc a vliv USA jsou kolosálně přeceňovány, americké impérium nebude existovat. Svět je příliš velký a dynamický na to, aby se nechal ovládat jedinou mocností", říká francouzský historik a demograf Emmanuel Todd (*1951) v rozhovoru, který na počátku února vyšel v Neue Zürcher Zeitung. Todd je držitelem doktorátu historie z cambridžské univerzity a mohu snad dodat pro některé z českých čtenářů, že není komunistou. Pokud se jím cítil v mládí být, v posledních dvaceti letech se považuje "za poměrně tvrdého antikomunistu." Ve své knize "La chute finale" (Poslední pád) z roku 1976 pak na základě demografických a ekonomických údajů předpověděl jako jeden z prvních rozpad sovětského impéria.
O rozhovoru referuje Tomáš Linhart, kompletní rozhovor v němčině je ZDE |
17. 3. 2003
Jan Čulík textem Havárie autobusu: "Zavřete řidiče!" ZDE a Fabiano Golgo článkem "O české solidaritě: Po nás ať přijde potopa" ZDE propojili zdánlivě odlišné téma v jeden celek problému asociálního chování některých jedinců ve společnosti a jeho společenské tolerance. Šéfredaktor BL se pod dojmem článku z Práva ale ptá: "Nebylo by rozumné namísto případného trestního stíhání řidiče silnici rekonstruovat tak, aby tam neumírali lidé?" Podobný postoj dovedený ad absurdum by ovšem předpokládal, že všechny silnice se napřímí a zbaví zatáček tak, aby jejich obtížnost řidiče příliš při jízdě nezatěžovala.
|
18. 3. 2003
Nijaká inštitúcia sa nesmie tváriť, že má hotové odpovedeRadovan Geist, Martin Muránsky
Karol Moravčík, katolícky kňaz, teológ a publicista
Narodil sa 16. augusta 1952 v Žiline. V sedemdesiatych rokoch študoval teológiu na Cyrilo-metodskej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave. V deväťdesiatych rokoch popri práci farára študoval na Katolíckej teologickej fakulte Viedenskej univerzity. Odborne sa venuje zvlášť fundamentálnej teológii. Od roku 1999 je predsedom Teologického fóra, združenia záujemcov o teológiu a filozofiu v duchu II. vatikánskeho koncilu a v kontexte súčasnej vedy a kultúry. Spolupracuje s redakciou časopisu Listy pre dialóg medzi teológiou, filozofiou a politikou, v ktorom aj najčastejšie publikuje. |
18. 3. 2003
Každý človek má legitímne právo vyjadriť sa ku všetkému, čo vplýva na jeho životRadoslav Kovács
Mám dvadsaťštyri rokov a som študentom tretieho ročníka FHPV Prešovskej univerzity. Nie je mi ľahostajné, v akej krajine budem
žiť a realizovať svoje sny, a práve preto som za vypísanie referenda o vstupe našej krajiny do medzinárodnej organizácie.
Máme plné právo žiadať možnosť vyjadriť sa o takej dôležitej otázke, ako je táto. To, že dôležitá je, priamo i nepriamo potvrdzujú všetky naše vládne elity. A právo vyplýva z toho, že náš vstup, či jeho odmietnutie, poznačí život všetkých občanov i ďalšie pokolenia vo všetkých oblastiach života.
|
18. 3. 2003
Radovan Geist
Referendum sa stalo na Slovensku symbolom fiaska. Všetky doterajšie buď
zmanipulovala štátna moc, alebo odignorovali občania. Na obzore je však ďalšie.
Okrem želaného dieťaťa - hlasovania o vstupe do Európskej únie - sa rodí aj
jedno nechcené. Výzva Nech rozhodnú občania, ktorú podpísalo 38 osobností
verejného života, žiada vyhlásenie referenda o vstupe do Severoatlantickej
aliancie. Ak sa to dieťa skutočne narodí, bude sa od svojich súrodencov líšiť.
|
5. 3. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli.
Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 100 111 3917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu. Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem. |
5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční. |
18. 6. 2004
Ceník reklamy na BL |
13. 3. 2003
Dosahuje nyní více než 3500 návštěv (visits) denně, K tomu je nutno přičíst cca 2000 čtenářů, dostávajících Britské listy každodenně emailem. Během měsíce února zaznamenaly BL přístup z více než 39 000 IP adres. (Údaje, uvedené v tabulce, publikované níže, zaznamenávají za březen 2003 informace jen do 11.3.)
|
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
18. 3. 2003 | Dramatickým protiválečným projevem odstoupil předseda britské Dolní sněmovny Robin Cook | ||
18. 3. 2003 | Je odložení cesty komise Ligy arabských států do Bagdádu neúspěchem arabské diplomacie? | Ivana Bošinová | |
18. 3. 2003 | Světem se šíří smrtelné onemocnění dýchacích cest | ||
18. 3. 2003 | Mučení jako ideologie | Topí Pigula | |
18. 3. 2003 | Má člověk šanci něco ovlivnit? | Jan Čulík | |
18. 3. 2003 | Válka v Iráku budí rozpaky | Markéta Reedová | |
18. 3. 2003 | NOVÉ POVĚSTI ČESKÉ tentokráte o Romech a Daliborovi z Kozojed |
||
17. 3. 2003 | Amatérova analýza: Co je dobrého a co je špatného na Mladé frontě Dnes | Vladimír Bernard | |
17. 3. 2003 | O (českém) sebebičování a společenské odpovědnosti | Jan Čulík | |
16. 3. 2003 | ČR a CME jednají o způsobu úhrady |
Útok na USA, Afghánistán, Irák | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
18. 3. 2003 | Válka v Iráku budí rozpaky | Markéta Reedová | |
18. 3. 2003 | Budeme jenom nečinně přihlížet? | Petr Kuča | |
18. 3. 2003 | ČMKOS chce mírové řešení irácké krize | ||
18. 3. 2003 | Je odložení cesty komise Ligy arabských států do Bagdádu neúspěchem arabské diplomacie? | Ivana Bošinová | |
18. 3. 2003 | Dramatickým protiválečným projevem odstoupil předseda britské Dolní sněmovny Robin Cook | ||
18. 3. 2003 | Včera, dnes a zítra | ||
17. 3. 2003 | Snadná cesta ke změně režimu | Miloš Kaláb | |
17. 3. 2003 | Jean Chrétien: "Válka s Irákem je vyhraná" | Miloš Kaláb | |
17. 3. 2003 | Válečná kampaň v Iráku jako výraz americké slabosti | ||
16. 3. 2003 | Prezident Bush vydal Iráku ultimátum |
Česká literatura | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
7. 3. 2003 | Prague Structuralism and Fictional Worlds: In Honour of Professor Lubomír Doležel's 80th Birthday | ||
5. 2. 2003 | Vysvědčení | Jaroslav Hutka | |
28. 1. 2003 | The significance of Jan Hus for Czech history | Kathryn Murphy | |
28. 1. 2003 | Zemřel profesor Alexander Stich | Jan Čulík | |
28. 1. 2003 | Sebrané spisy básníka Miroslava Holuba | ||
28. 1. 2003 | České postoje: Hus i Švejk jako obrana proti útlaku | Kathryn Murphy | |
27. 1. 2003 | Čulíkův "básník trapnosti" | Kathryn Murphy | |
22. 1. 2003 | Finančnice - na motivy K.J. Erbena | ||
21. 1. 2003 | O (české) literatuře v Britských listech | ||
20. 1. 2003 | Co číst a k čemu to vést | Jan Čulík |
Volba prezidenta ČR | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
13. 3. 2003 | Překvapí prezident Václav Klaus? | Jiří Witzany | |
10. 3. 2003 | Zpětné zrcátko a čelní sklo na další cestu | Miloš Dokulil | |
6. 3. 2003 | Raději Klause, než nechat volit lid | Martin Gřeš | |
5. 3. 2003 | "Klaus podporoval Miloševiče" | Tomáš Linhart | |
5. 3. 2003 | Bude Klaus prezidentem tunelářů nebo slušných lidí? | Zdeněk Štancl | |
5. 3. 2003 | Slepí spoluobčané a volby prezidentů... | Viliam Baláž | |
4. 3. 2003 | Klaus: Budu se snažit stát oběma nohama na zemi | Vladimír Rott | |
4. 3. 2003 | Nacionalismus versus kosmopolitní postoj? | Jan Čulík | |
3. 3. 2003 | Klausova šance: kdokoliv bude lepším prezidentem než Havel, kdokoliv je lepším politikem než Špidla | Štěpán Kotrba | |
3. 3. 2003 | Media po dovršené volbě ještě neusazená | Josef Trnka |
Genderová nerovnost ve společnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
17. 3. 2003 | Kontrola ministerstva zakrýva násilnú sterilizáciu | Martina Ferenčíková | |
7. 3. 2003 | 8. březen - mezinárodní den žen | ||
6. 3. 2003 | Mezinárodní den žen - Kostlivec jen ve skříních socanů, nebo i ultra-liberálů? | Ivo V. Fencl | |
24. 2. 2003 | Sterilizácia Rómok: Rasizmus a diskriminácia vo slovenských nemocniciach? | Martina Ferenčíková | |
24. 2. 2003 | O sterilizácii rómských žien | Lubomír Sedláčik | |
21. 2. 2003 | Vagina monology v Brně | ||
12. 2. 2003 | Saddám Husajn a "profesionálne ženy" | Lubomír Sedláčik | |
28. 1. 2003 | Muži jsou nemožní, prezidentka by pomohla | Marie Haisová | |
15. 1. 2003 | I na ženách se teď zkouší viagra... | ||
7. 1. 2003 | Z vězení v Afghánistánu do vězení v Americe |
Školství | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
12. 3. 2003 | Počítejte s námi! | Petr Bilík | |
12. 3. 2003 | Maturity bez "matiky" | Miloš Dokulil | |
10. 3. 2003 | Tabu, tabula rasa a ta buranská povaha | Ondřej Hausenblas | |
27. 2. 2003 | Za co se udělují zápočty na škole, kde učí Jan Sokol a Zdeněk Pinc | Jan Čulík | |
26. 2. 2003 | Hejtman Moravskoslezského kraje považuje slova Jaroslava Rösslera za urážlivá | Jaroslav Hlaváček | |
12. 2. 2003 | Nemyslím, že by byl Jan Sokol špatným prezidentem | Vojtěch Polák | |
1. 2. 2003 | Schůzka nespokojených pedagogů - výsledky z jednání | Radek Sárközi | |
27. 1. 2003 | Čeští učitelé jsou na tom špatně, ale ani nevíme jak | Ivo V. Fencl | |
17. 1. 2003 | ŠKOLSTVÍ: Nízké platy učitelů odnesou především žáci | Radek Sárközi | |
14. 1. 2003 | České školství versus Charta učitelů z roku 1966 | Radek Sárközi |
Sdělovací prostředky | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
12. 3. 2003 | O ČT a o Jiřím Balvínovi: Zdroje a "zdroje" | Fabiano Golgo | |
10. 3. 2003 | Reakce: Ohrožuje ČT přípravou svého digitálního vysílání české komerční televize? | Jan Čulík | |
10. 3. 2003 | Jaké to bylo v České televizi dne 11. září 2001 | Jan Čulík | |
7. 3. 2003 | Dopis České televizi: Nezkreslujte zpravodajství | ||
27. 2. 2003 | Agónie v České televizi pokračuje | Jan Čulík | |
24. 2. 2003 | Zlatá éra sa skončila, Rybníčkov "očisťovací" tím v STV začal svoju kúru | Martina Nemethová | |
16. 2. 2003 | Redaktoři ČT se porvali s odvolaným ředitelem: "Sesadili jsme Balvína a teď mu můžeme dát ještě přes držku" | Jan Čulík | |
16. 2. 2003 | Ukradená televize aneb co na obrazovce nebylo | Petr Štěpánek | |
13. 2. 2003 | Monitor Jan Paula : Česká televize účelově zkreslila Romanův příběh | Jan Paul | |
30. 1. 2003 | Rybníček chce vybudovať konkurenciu Markíze, ale... Zrušil jedinú konkurencieschopnú reláciu! |
Jana Matúšová |