27. 6. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 6. 2002
Šokující zprávu oznámila Jolana Voldánová: Na záznamových pracovištích ČT byla objevena špionážní zpravodajská technika - skryté kamery a mikrofony. Kabely od těchto zařízení vedly do kanceláří GŘ Balvína. Ten řekl, že odposlechy nechal instalovat kvůli podezření, že se na uvedených pracovištích provádějí práce pro soukromé účely.
26. 6. 2002

WorldCom, druhá největší americká telefonní společnost, která prodává mezistátní telefonní hovory, čelí bankrotu poté, co přiznala, že lživě přeháněla své zisky ve výročních zprávách o 3,8 miliard dolarů. Je to nejnovější finanční skandál, který zasáhl mezinárodní finanční trhy. Firma WorldCom uvedla, že její hlavní účetní Scott Sullivan, protizákonným způsobem uváděl ve výročních zprávách výdaje jako investice, aby finanční situace firmy vypadala lépe než ve skutečnosti. Firma nyní propouští 17 000 lidí a má dluhy ve výši 30 miliard dolarů. Bude to zřejmě větší skandál, než byl nedávný bankrot energetické firmy Enron.

Tento podvod zřejmě vyvolá další otázky ohledně auditorské firmy Arthur Andersen, což je tatáž firma, která kontrolovala účetnictví firmy Enron. (Podrobnosti v angličtině jsou zde.)

27. 6. 2002
Přestože Británie podporuje z Evropských zemí americkou zahraniční politiku snad nejvěrněji, tento týden Velká Británie opustila Spojené státy v tom smyslu, že se přidala k Evropě, která vyjádřila ostrý nesouhlas s mírovým plůánem George Bushe. Jde o první vážný konflikt v otázkách zahraniční politiky mezi Tonym Blairem a Georgem Bushem od té doby, co před 21 měsíci začalo palestinské povstání.Po neshodách, k nimž došlo ve středu při jednání skupiny G8 v Kanadě, odmítli Tony Blair a britský ministr zahraničních věcí Jack Straw otevřeně požadavek Spojených států, aby rezignoval palestinský vedoucí představitel Jásir Arafat. Blair zdůraznil, že o tom, kdo má stát v čele palestinského národa, musejí mít možnost rozhodovat sami Palestinci. - Podrobnosti v angličtině najdete např. zde.
20. 6. 2002
Je slyšet šest různých požadavků ohledně palestinských reforem a volem. Pět z nich je z palestinského hlediska naprosto irelevantních a k ničemu, napsal známý palestinský politolog Edward Said, který vyučuje na Columbia University, v egyptském listě Al Ahram:
26. 6. 2002
"Izraelci zahájili tento týden trestné akce proti americké globální televizní společnosti CNN poté, co její zakladatel, Ted Turner, obvinil Izrael z terorismu". (viz zde).

Toto prohlášení dal T.Turner možná z nepozornosti, ale možná, že ze zvýšené pozornosti. Vždyť impérium CNN není ve svých špičkách spolkem hlupáků, ale zcela jistě spolkem vysoce sofistikovaných pragmatiků. (Intelektuál by řekl, že až nechutně manipulativních - ale kolik z intelektuálů založilo (fungující) světovou instituci). Hodně dobří manipulátoři když udělají krok A (vždy pouze nicotný a odvádějící pozornost) se soustředí na krok B (už zásadnější pro jejich věc).

26. 6. 2002
Na Staroměstském náměstí, v přilehlých pražských ulicích a v okolí hradu Karlštejn kvete malý strážnický byznys. Někteří strážníci Policie ČR účelově pokutují nelegální a pochůzkové prodavače a podle dostupných informací jim vystavují i pravé pokutové bločky. Avšak o několik dní později nebo hned, ale o několik set metrů dále, tyto bločky vykupují zpět 30 korun za kus. Kdo na byznys přistoupí, má méně problémů a v den výkupu je bez pokuty.
1. 7. 2002
Konec tomu může udělat letošní běh "Letní školy historie". Proběhne již po patnácté (vidíte tu vytrvalost a optimismus? :-)) na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ve dnech 29.6. - 3.7. 2002. Zúčastní se ho přes dvě stě učitelů společenskovědních předmětů základních a středních škol z celé republiky. Pořádá jej Ústav profesionálního rozvoje pracovníků školství Pedagogické fakulty UK v Praze, ve spolupráci s Národním ústavem odborného vzdělávání a Centrem pro reformu maturitní zkoušky.

Vřele doporučujeme kolegům novinářům z některých mainstreamových deníků...

V pondělí, 1. července jsou na pořadu témata:

 • Český cestovatel Emil Holub
 • Ekonomická reforma v Československu
 • Kultura na Slovensku koncem 50. let
 • Krize režimu v letech 1953-57 v Československu
 • Demokratický kontext roku 1968 (v Československu a ve světě).
 • 27. 6. 2002
  "V souvislosti s připravovaným odchodem Vladimíra Železného z vedení TV NOVA a z funkce jednatele v CET 21 oznámil majoritní vlastník ČNTS, společnost Central European Media Enteprises (CME), že jeho nároky vůči CET 21 zůstávají nedotčeny. Nejzávažnější je přitom spor na určení neplatnosti odstoupení od servisní smlouvy, na určení její exkluzivity a na určení povinnosti společnosti CET 21 zajišťovat televizní vysílání TV NOVA výhradně prostřednictvím ČNTS. Další jednání v této věci je nařízeno již na 12. září 2002, tedy na období, kdy Stockholmská arbitráž bude určovat výši náhrady škody, kterou bude Česká republika povinna uhradit CME za zničení její investice do ČNTS způsobené pochybením Rady pro rozhlasové a televizní vysílání v součinnosti s Vladimírem Železným. Požadavek CME byl vyčíslen na 526,9 milionů dolarů a příslušného úroku." - Toto je tisková zpráva společnosti CME.
  26. 6. 2002
  Ak súhlasíme s postmoderným heslom "mysli globálne, konaj lokálne", nemôžeme prehliadnuť ani tu v strednej Európe tieň, ktorý vrhajú na svetové dianie udalosti v africkej Zimbabwe. Totalitný režim prezidenta Mugabeho začal od pondelka rátať "countdown" 45 dňovej lehoty, po ktorej musia bieli farmári opustiť svoje pozemky. Výlučne s osobnými vecami, a pod hrozbou väzenských a iných sankcií, ktoré by znamenali v praxi ich pravdepodobnú fyzickú likvidáciu. Čo na tento, nie náhodou nacistické pogromy navlas pripomínajúci počin, hovoria zahraničné i slovenské médiá a inokedy tak "agilní" bojovníci proti rasizmu a diskriminácii ? Čuduj sa svete - temer nič. Alebo sa tomu netreba čudovať ?
  Ilustrační foto - Tomáš Pecina
  25. 6. 2002

  Paradoxy dvou podob levicové politiky

  České dráhy chystají propouštění, ale podle dostupných informací se hodlají zbavit hlavně lidí, kterým chybí pouhých několik let do penze a nabrat mladé. Nabízí se otázka, co s nimi bude potom, čím se bude živit člověk po třiceti letech u dráhy? Je pro ně připravena nějaká pomoc, třeba v podobě rekvalifikačních kursů?
  26. 6. 2002
  V pradávných časech antiky, kdy ve starém Řecku a z počátku i Římě, vznikal systém demokracie (demos cratias - vláda lidu) platilo, že svatý je výsledek hlasování svobodných občanů. Ne mocenských skupin stojících v příšeří mramorových paláců a chrámů. Jak je to dnes či jak to bude zítra? Za soumrak systému vlády lidu lze označit praxi, kdy strany, které před voliči deklarují jako levicové a hájící zájmy pracujících, ve své vládní praxi předvádí závody v privatizaci, deregulaci trhů a odbourávání pravidel ochraňujících právě pracující, kteří je zvolili.
  Josef Žáček, Nebeští ptáci, komb. technika , 1991
  26. 6. 2002
  V pražské galerii Behémót zahájil v úterý 25.6.2002 v 18.00 hodin filosof Petr Rezek novou výstavu předního českého umělce Josefa Žáčka, pod názvem Oči velkoměsta. Autor v ní zůstává věrný svému základnímu tématu, jímž je zobrazení lidského údělu, který je v tomto případě metamorfozovaný do černých obrazů nekonkrétních zvířat.
  27. 6. 2002
  V Brně v současnosti probíhá vlna rušení přechodů pro chodce. Bude-li splněn plán Odboru dopravy MMB bezezbytku, přijdou Brňané během léta o takřka stovku přechodů. Rozhodování o likvidaci přechodů se děje za zavřenými dveřmi, bez odborných podkladů a bez možnosti jeho ovlivnění ze strany veřejnosti. Úředníci brněnského magistrátu tímto způsobem reagují na ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, které zavedlo přednost chodců na přechodech. Podle plánů magistrátu má rušení přechodů pro chodce proběhnout ve čtyřech fázích. První etapa, ve které bylo zrušeno 6 přechodů už proběhla, druhá, ve které bylo rozhodnuto o zániku 95 z nich, je právě realizována. Jako podklad slouží tzv. Metodika pro zabezpečení, instalaci a rušení přechodů na území statutárního města Brna, která však trpí závažnými nedostatky. Především absencí konkrétních parametrů využívanosti přechodu (není stanoven nejdůležitější, údaj při jaké frekvenci chodců je třeba zvažovat zrušení přechodu). "Takovýto materiál je na samé hranici toho, čemu by se dalo říkat metodika," říká ing. Michal Sklenář z Centra dopravního výzkumu. Dále metodika počítá s paušální likvidací určitého typu přechodů (především přechodů na vedlejších silnicích v blízkosti křižovatky). Stejně tak neopodstatněně počítá s likvidací každého přechodu v blízkosti křižovatky, jsou-li dva na ramenech hlavní komunikace. - Toto je zpráva organizace Nesehnutí.
  27. 6. 2002
  V roce 1990 po velké plyšové revoluci, kdy se ve společnosti vzedmula vlna humanismu, se jedna maminka rozhodla, že svému postiženému synovi ukáže, jak vypadá svět. Navštívila několik školek, jeslí a ústavů a zjistila, že vše je úplně jinak. Plyš se proměnil v beton. Nikdo jejího syna, který sice nechodil, skoro nemluvil, ale za to se krásně smál, nechtěl přijmout a vlastně ani vidět. Představa, že bude nucená se svým synem zůstat napořád doma se stala noční můrou, která jí v noci nedala spát. Jak zahnat můru? Je známo, že můry, hlavně ty noční se bojí, odvahy a jasných rozhodnutí. Takže maminka vytáhla do boje proti nepochopení, hlouposti a sobectví. Mnoho odborníků se s úsměvem odmítavě vyjadřovalo k jejímu nápadu zřídit na normální školce oddělení pro děti s mentálním postižením, které by se mohly s těmi normálními sblížit. Vymýšleli komplikace, proč toto zařízení nemůže existovat a jaké hrozné problémy s sebou přinese. Mýlili se.
  Karikatura Štěpána Mareše
  24. 6. 2002

  V článku Ilustrace a karikatura v českém tisku jsem se před časem zabýval stavem české karikatury a kvalitou ilustrátorů v tištěných médiích. Měsíčníky jsem vynechal, protože se v nich v tomto oboru celkem nic převratně zajímavého neděje. Kreslené ilustraci ne příliš vynikajících kvalit se asi nejvíce věnuje Playboy a pak trochu Xantypa. Za zmínku snad stojí, že Playboy dával jako jediný v devadesátých letech prostor i renomovaným výtvarným umělcům, stylově velmi rozrůzněným, zatímco Xantypa má standardně dobrého dvorního kreslíře pana Sládka. Silně komiksovou polohu zaujímá svými docela odvážnými kresbami značka Danglár v časopise Quo. Stylově je sice hodně blízko americkým komiksům sedmdesátých let, ale jeho kresby se vyznačují bravurní linkou a strhujícím stylizačním grifem. Danglár ovládá anatomii a je schopen nakreslit poutavě i přesvědčivě cokoli. To, s čím se lopotí třeba v Mladém světě a nebo v Týdnu, zvládnul by Danglár na jedničku.

  27. 6. 2002
  V deníku festivalu ARTFILM v Trenčianských Teplicích na Slovensku, který se konal tento týden, vyšlo několik rozhovorů s členy poroty. Citujeme ze středečního čísla: "Posledný člen poroty, ktorého nám ešte zostáva predstaviť je Čech žijúci v Škótsku Jan Čulík. Muž so zaujímavým životným osudom sa väčšinu svojho života pohybuje medzi dvoma kultúrami a niekoľkými paralelnými aktivitami: je novinárom, vysokoškolským pedagógom, literárnym vedcom, ale aktívne sa angažuje aj vo filme."
  25. 6. 2002
  Před historickým vítězstvím Spojených států nad Mexikem ve světovém mistrovství ve fotbale v minulých dnech pozval mexický prezident Vincente Fox prezidenta George Bushe, aby oba jako výraz přátelství dvou sousedících národů sledovali toto fotbalové utkání společně. Člen Bushova pracovního týmu na to odpověděl: Bohužel, ne, pan prezident budou tou dobou dávno spát. Pozorovatelé a analytikové v amerických sdělovacích prostředcích to hodnotili jako neuvěřitelnou nezdvořilost prezidenta, jehož pracovní tým prý nyní ztratil směr i orientaci a potácí se od jednoho problému k druhému, namísto aby vládl, přestože ještě po určitou dobu bude moci využívat kapitál jednoty národa v ohrožení, který vznikl po 11. září, konstatoval v neděli v týdeníku Observer známý britský reportér Ed Vulliamy.
  FOTOGALERIE z Vysokého Mýta
  25. 6. 2002
  Starosta Vysokého Mýta, který loni 1. září rozpustil shromáždění blokující část silnice I/35 ve městě, postupoval prý - podle České tiskové kanceláře - v souladu se zákonem. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové. Nepochybili podle stejného zdroje ani policisté, jejichž zásah blokádu silnice ukončil. ČTK to 20. 6. řekl vedoucí právního odboru Vysokého Mýta Libor Poláček. Jak je to doopravdy? O čem opravdu rozhodl Krajský soud? A jak? Dle názoru právníků Ekologického právního servisu se jedná o protiústavní rozsudek.

  Reportéři Britských listů tehdy byli na místě, pořídili z demonstrace AUDIOZÁZNAMY, FOTOGALERII Pavla Dosoudila a FOTOGALERII Heleny Svatošové a referovaly v ČLÁNKU o průběhu demonstrace Totalitní návyky policie z Vysokého Mýta". Policisté se ohradili proti "očerňování policie" v novinách společnosti KAROSA a. s. Vysoké Mýto "Karosář". Reportérka Helena Svatošová reagovala na policejní polemiku ČLÁNKEM "Totalitní návyky policie z Vysokého Mýta II.". Reagovali i sami demonstranti z iniciativy Ulice patří lidem... Nikdo netušil, že spravedlnost je opravdu slepá.

  25. 6. 2002
  Nedávná zpráva o zrušení zamýšleného průzkumu HVB Bank, které bylo způsobeno množstvím klientských nesouhlasů s předáváním jejich osobních údajů a telefonních spojení, svědčí o tom, že veřejnost začíná citlivě reagovat a snaží se využívat zákonné možnosti k ochraně svého soukromí. Úřad pro ochranu osobních údajů se setkal v poslední době zejména s velmi ostrou reakcí veřejnosti na sběr osobních údajů reklamními agenturami. Úřad v této souvislosti informoval prostřednictvím médií veřejnost o principu udílení souhlasu k použití osobních údajů a o možnostech a způsobech odvolání souhlasu. Sdělila to mluvčí úřadu Hana Štěpánková.
  14. 5. 2002

  Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována.

  Pište prosím na tuto . Děkuji.

  Šéfredaktor.

  5. 7. 2002
  Vladimír Nálevka, Miloš Mendel, Oskar Krejčí, Stanislav Komárek, Zdeněk Zbořil, Ivo T. Budil, Martin Hekrdla, Bob Fliedr, Tomáš Halík

  Posledním dílem Čtení na pokračování ze sborníku Evropského literárního klubu s názvem Střet civilizací ? a podtitulem Dominance Západu, nebo dialog světových kultur ukončujeme deset týdnů trvající prezentaci této knihy.

  Je věnovaná aktuálním politickým, ekonomickým, kulturním a geografickým problémům soudobé civilizace, závažným celospolečenským otázkám, jak je v zostřeném světle vnímáme především po tragických teroristických útocích na mocenská a ekonomická centra Spojených států amerických v loňském roce. Do popředí se vynořuje nové geopolitické uspořádání zeměkoule, které by mělo obnovit narušenou rovnováhu sil, kdy po zániku bipolárního světa hrozí nekontrolované světové konflikty. V minulosti se zánikem Západu zabývali N.J. Danilevskij, O. Spengler nebo A. Toynbee. Světovým bestsellerem se však stala až práce amerického politologa Samuela Huntingtona, který se obává, že s koncem studené války skončila západní fáze mezinárodní politiky a do popředí se posunula konfrontace Západu s ostatními civilizacemi v podobě ničivých válečných konfliktů. Naopak jeho protihráč F. Fukuyama v eseji "Konec dějin?" tvrdí, že nastává epocha definitivního vítězství kapitalismu a liberalismu, a tím i konec dějin. S předkládanými názory a myšlenkami polemizuje deset odborníků z našich vědeckých a vysokoškolských pracovišť, nezávislých novinářů a publicistů. Všichni odborníci si v knize kladou otázku, jak je možné nadcházející konflikty řešit. Zda je možné mezi technicky vyspělým a bohatým Západem a okolním světem vést smysluplný dialog, který by měl přispět k trvalejší harmonii politického vývoje jednotlivých krizových regionů a k celosvětově udržitelnému míru.

  Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako třetí svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-31-9, 192 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, a budou přístupné z níže uvedeného obsahu.

   Úvod  Vladimír Nálevka  Konec dějin a střet civilizací 
   1.  Miloš MendelStřet civilizací ve světle vědy
  Střet civilizací jako produkt vědecké postmoderny
  Obecné slabiny paradigmatické metody
  Konkrétní slabiny paradigmatické metody
      Západní civilizace
      Slovansko-pravoslavná civilizace
      Konfuciánská civilizace
      Islámská civilizace
  Skutečné příčiny střetů
   
   2.  Oskar Krejčí  Hrozivé proroctví
  Rytmus politické teorie
  Nejasné pojmy
  Kultura versus ideologie
  Doktrinální rozpor
  Rizika historiografie
  Soužití civilizací
   
   3.  Stanislav Komárek  Prorokovali proroci... 
   4.  Luboš Kropáček   Model spíše varovný
  Alternativa: jediná univerzální civilizace
  Alternativa: dva světy
  Islámský okruh
  Křesťanský pohled
   
   5.  Zdeněk Zbořil  Střed a střet civilizací  
   6.  Ivo T. Budil   Střet kultur a vzpoura proti modernitě 
   7.  Martin Hekrdla  Postmoderní sociální konflikt
  Sociální zdroje "boží pomsty"?
  Boží stíny jediného světa
  Problémy s modernizací
  Vzpomínky na budoucnost
  Čtení událostí
   
   8.  Bob Fliedr   Když odnikud někam, tak jinudy
  Muslimové a války protestantů s katolíky
  Oltář je dál než trůn
  Střetávání dialogů
  Svoboda a náboženství
  Sňatek Východu a Západu
   
   9.  Tomáš Halík  Nový světový řád" a náboženství 
  21. 1. 2002
  Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
  Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
  27. 6. 2002 Výpalnícke maniere herca - ministra Lubomír  Sedláčik
  27. 6. 2002 Balvín instaloval odposlechy na Kavčích horách Petr  Jánský
  27. 6. 2002 Úřad pro ochranu osobních údajů doplňuje služby   
  27. 6. 2002 Mezi Británií a Spojenými státy došlo k rozkolu ohledně Blízkého východu   
  27. 6. 2002 Festival Artfilm: "Predstavujeme porotu: Jan Čulík"   
  26. 6. 2002 Další americký podnikatelský skandál: Firma WorldCom přiznala, že lhala ve výročních zprávách   
  26. 6. 2002 CNN jen analyzovala situaci a byla první - toť vše Jaroslav  Pour
  26. 6. 2002 Malý policejní byznys Radek  Mokrý
  26. 6. 2002 Kulturní monitor: Josef Žáček - "Oči velkoměsta" Jan  Paul
  25. 6. 2002 Bushův vládní tým "začíná vypadat zranitelně"   

  Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
  21. 6. 2002 7.   Postmoderní sociální konflikt Martin  Hekrdla
  18. 6. 2002 Hrozbu nukleárního konfliktu nelze podceňovat Vladimír  Koníček
  18. 6. 2002 Splněný sen "mladého" Havla - konec NATO v Praze Miroslav  Polreich
  18. 6. 2002 Bude se stavět plynovod přes Afghánistán   
  14. 6. 2002 Západní rozvědky nebudou schopny zavést účinná preventivní opatření proti terorismu   
  14. 6. 2002 Dokumentární film o amerických "válečných zločinech" "šokoval Evropu"   
  12. 6. 2002 Nově zatčený americký "terorista" zahajuje svou právní obranu proti vládě USA   
  11. 6. 2002 Afghanistán se prý vrací k demokracii, ale tamější vzdělanci jsou znepokojeni   
  11. 6. 2002 Ashcroft: USA překazily možný útok "špinavou" jadernou bombou   
  11. 6. 2002 Devět měsíců poté - aneb co se stalo a proč Bushka  Bryndová

  Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
  5. 6. 2002 Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí   
  6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
  23. 4. 2002 Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! Jan  Čulík
  11. 4. 2002 Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? Anna  Wintrová
  8. 4. 2002 Tak máme novou miss 2002... Daniela  Pilařová
  26. 3. 2002 Další žena v Nigérii odsouzena k ukamenování   
  25. 3. 2002 Anarchistky zatčeny za účast na protipotratové demonstraci Štěpán  Kotrba
  22. 3. 2002 Náboženství a demokracie Dominik  Lukeš
  19. 3. 2002 Znásilněná nigerijská žena má být ukamenována k smrti   
  11. 3. 2002 MDŽ 2002: Místo kytičky demonstrace Štěpán  Kotrba

  Školství RSS 2.0      Historie >
  20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
  13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
  10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
  4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo
  29. 5. 2002 Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy   
  22. 5. 2002 Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? Aleš  Žďárek
  17. 5. 2002 Učitelia ako ovce Lubomír  Sedláčik
  14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek
  10. 5. 2002 Učitelé, pomozte nám s novými internetovými stránkami! Radek  Sárközi
  29. 4. 2002 "Výchovné metody" v České republice Jan  Šťastný

  Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
  21. 6. 2002 Karma a komunismus Michal  Rusek
  13. 6. 2002 Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů   
  11. 6. 2002 O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit Václav  Žák
  6. 6. 2002 Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty Štěpán  Kotrba
  5. 6. 2002 KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům Pavel  Macháček
  3. 6. 2002 "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein Lubomír  Sedláčik
  21. 5. 2002 Nad českými novinami: Klaus, Marvanová, komunistický komentátor, vraždy a PR Jan  Čulík
  14. 5. 2002 Historikové proti znásilňování dějin Jaroslav  Pánek, Jiří Pešek
  13. 5. 2002 Národnostní a náboženské menšiny v tisíciletých dějinách českých zemí Jaroslav  Pánek

  Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
  27. 6. 2002 Balvín instaloval odposlechy na Kavčích horách Petr  Jánský
  20. 6. 2002 RRTV: Digitální média veřejné služby Zdeněk  Duspiva
  16. 6. 2002 Uspávající B. Klepetko neprojevil nejmenší schopnost usměrňovat první povolební diskuzní pořad Daniela  Pilařová
  12. 6. 2002 Méně té vody, chlapče! Méně té vody! Petr  Štěpánek
  7. 6. 2002 Konec katů v Čechách Martin  Štumpf
  7. 6. 2002 Bude Katovna nahrazena něčím lepším? Jan  Čulík
  28. 5. 2002 "Oni to dělali, tak to já můžu taky..." - jak paní Dědečková rozumí právu a etice Fabiano  Golgo
  27. 5. 2002 Sdělovací prostředky nejsou překážkou komunikace Jan  Čulík
  27. 5. 2002 Dementi: můj syn v Americe nepracoval, byl zatčen už na letišti Jana  Dědečková
  27. 5. 2002 Produkční v České televizi nejsou zkorumpovaní Jindřich  Bareš