- Relativně klidná situace kolem Jižní Osetie se prudce změnila večer 1. srpna, kdy gruzínská strana přistoupila k masivnímu ostřelování města Cchinvali a dalších obydlených míst. V zóně konfliktu probíhal několik hodin boj s použitím lehkých střelných zbraní, granátometů a minometů. Objevily se první oběti na životech a významné škody na majetku. Jižní Osetie začala evakuaci svých obyvatel do Severní Osetie, za první dva dny od ostřelování tak opustilo své domy 2,5 tisíce obyvatel.
- 2. srpna navštívil Jižní Osetii státní ministr Gruzie pro otázky reintegrace T. Jakobašvili a po setkáních s představiteli Mise pozorovatelů OBSE, s náčelníkem štábu mírových operací Ministerstva obrany Gruzie M. Kurašvilim a velitelem smíšených sil na udržování míru (SSPM) generálem M. Kulachmetovem prohlásil, že vedení Gruzie nevidí jinou alternativu než přímé rozhovory mezi Tbilisi a Cchinvali a je připraveno k provedení takových rozhovorů bez předběžných podmínek. Vedení Gruzie, řekl T. Jakobašvili, přijme všechna opatření pro politické urovnání situace.
- 3. srpna pokračovala gruzínská strana ve stahování vojsk k hranicím Jižní Osetie. Z vojenské základny v Gori se směrem k Cchinvali vydala kolona dělostřelectva, složená z dělostřeleckého oddílu houfnic D–30 a dvou minometných baterií, které jsou součástí 4. mechanizované pěší brigády ministerstva obrany Gruzie.
- 6. srpna se do regionu vypravil velvyslanec se zvláštním posláním ministerstva zahraničních věcí Ruské federace J. F. Popov. Díky jeho úsilí byla připravena půda pro provedení schůzky v Cchinvali mezi T. Jakobašvilim a vicepremiérem Jižní Osetie B. Čočijevem. Toto setkání se ovšem neuskutečnilo, neboť 7. srpna bylo obnoveno ostřelování Cchinvali a dalších míst.
- 7. srpna se pak uskutečnila v Tbilisi schůzka J. F. Popova a T. Jakobašviliho, kde se znovu posuzovaly perspektivy organizace schůzky v třístranném formátu. Po tomto setkání se jeho účastníci samostatně vydali do Jižní Osetie. T. Jakobašvili se po setkání s obyvateli gruzínských vesnic vrátil zpět do Tbilisi. J. F. Popov zůstal v místě štábu mírotvůrců.
- 7. srpna ve stejné době Gruzie rozmístila 27 odpalovacích zařízení raketometů „Grad“ nedaleko Gori. Ve směru k Jižní Osetii prošla další kolona vojenské techniky. Z Kutaisi směrem ke Gori bylo přesunuto 20 nákladních automobilů s vojáky, 20 džípů Toyota se zabudovanými kulomety, tři bojová vozidla pěchoty, tři raketomety a tři kanóny.
- 7. srpna odpoledne pak bylo okolí Cchinvali ostřelováno dělostřelectvem z větších ráží, které bylo umístěno u gruzínských vesnic Nikoli a Ergneti.
- 7. srpna v 15:45 hod. opustili gruzínští vojenští pozorovatelé štáb mírotvorců a svá pozorovatelská stanoviště.
- 7. srpna večer pak oznámil T. Jakobašvili, že gruzínská strana na určitou dobu jednostranně přerušuje palbu v zóně konfliktu. Podle jeho slov si gruzínská strana přeje ukázat cchinvalskému vedení „naprostou nesmyslnost ozbrojeného střetnutí“. T. Jakobašvili oznámil, že je ochoten společně s velvyslancem MZV RF se zvláštním posláním M. J. Popovem se vypravit do zóny konfliktu a posadit se za stůl a začít rozhovory.
- 7. srpna v 19:40 hod. vystoupil M. Saakašvili s proslovem k lidu Gruzie. Řekl, že ve čtvrtek večer vydal rozkaz všem gruzínským vojenským jednotkám, neodpovídat na palbu v zóně konfliktu v regionu Cchinvali. „Chci se obrátit na ty, kteří nyní střílejí na gruzínské policisty. Chci s plnou odpovědností říci, že před několika hodinami jsem přijal velmi těžké rozhodnutí – neodpovídat na palbu“, zdůraznil prezident.
- 7. srpna ve 22:35 hod. tj. za tři hodiny po prohlášení M. Saakašviliho, Gruzie zahájila útok proti Jižní Osetii.
- 7. srpna ve 23:15 hod. začaly boje a ostřelování s použitím granátometů a minometů.
- 7. srpna ve ve 23:45 hod. začala palba z raketometů.
- 8. srpna v 0:20 hod. začala dělostřelecká palba.
- 8. srpna v 1:20 hod. za zvuků dělostřelecké kanonády začal pohyb gruzínských vojsk k východní části Cchinvali.
- V noci na 8. srpna velitel mírových operací spojeného štábu Ministerstva obrany Gruzie M. Kurašvili prohlásil v televizi „Rustavi-2“, že gruzínská strana přijala rozhodnutí o obnovení ústavního pořádku v zóně konfliktu.
- 8. srpna ráno bombardovalo gruzínské letectvo Jižní Osetii. Pět bombardérů SU-25 bombardovalo sídliště Tkverneti. Kromě toho byla také bombardována kolona s humanitární pomocí ze Severní Osetie.
- 8. srpna dopoledne T. Jakobašvili oznámil, že Cchinvali je téměř plně obklíčeno gruzínskými jednotkami, ale my si nepřejeme materiální škody ani oběti na životech a proto ještě jednou navrhujeme lídrům separatistů začít přímé rozhovory o zastavení palby a deeskalaci situace v zóně konfliktu. V důsledku nočního ostřelování z gruzínské strany byla poškozena řada budov v prostoru štábu ruských mírotvorců v Cchinvali. Shořela budova parlamentu Jižní Osetie, byl poškozen komplex vládních budov, hořely i několika poschoďové obytné domy a další stavby v centru města. Směrem k Cchinvali se vydala kolona gruzínských tanků a pěchota.
- 8. srpna kolem poledne gruzínská vojska nehledě na odpor jihoosetinských jednotek získala kontrolu nad Cchinvali a nad osmi jihoosetinskými vesnicemi.
V souvislosti s přicházejícími zprávami o tom, že objektem gruzínského útoku se stali i ruští mírotvorci, náměstkyně gruzínského ministra zahraničí E. Zguladze prohlásila na brífinku v Tbilisi, že gruzínská vojska „všemi silami ochraňují mírotvorce před palbou“. Velitel smíšených sil na udržení míru (SSPM) v zóně gruzínsko–osetinského konfliktu M. Kulachmetov to ohodnotil jako naprostou lež a pokus gruzínské strany zmást světovou veřejnost. Při plnění svých úkolů zahynulo 15 ruských mírotvorců. Za čtyři dny tragických událostí zahynulo více než dva tisíce lidí, zejména Osetinců. Několik tisíc lidí, z toho více než 100 ruských vojáků ze sborů SSPM, bylo zraněno. Více než 30 tisíc obyvatel Jižní Osetie bylo nuceno opustit své domovy.
- V podmínkách pokračujícího přímého ohrožení životů ruských občanů v Jižní Osetii a souladu s právem na sebeobranu v rámci možnosti na provedení operace na přinucení k míru, jak to předpokládá mezinárodního právo, přesunulo Rusko 8. srpna odpoledne do Jižní Osetie dodatečné síly na podporu ruských mírotvorců a na ochranu pokojného obyvatelstva.
Zdroj: Обстановка вокруг Южной Осетии: цифры и факты mid.ru
|