22. 8. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 8. 2008

Situace kolem Jižní Osetie: čísla a fakta -- viděná z ruské strany

ŠOK │ Vzhledem k pokračujícím jednostranným informacím z gruzínské strany a absenci analýzy příčin „dvoudenní války“ mezi Gruzií a Jižní Osetií, považujeme za potřebné nahlédnout do počátků konfliktu též z druhé strany. Přinášíme vám proto časový harmonogram od 1. do 8. srpna 2008 tak, jak ho vidí Rusko. Přinášíme ho s tím, že nelze – stejně jako gruzínské údaje – dnes ověřit z opravdu nezávislých zdrojů, „kdo si začal“. Mezinárodní pozorovatelský tým OSN opustil svá kontrolní stanoviště ještě před započetím bojů. Ale slyšena by měla být i druhá strana, kteroužto zásadu většina českých médií ignoruje. Ruské jednotky v Jižní Osetii mají už patnáct let na základě mezinárodních dohod statut „modrých přileb“ a slouží zde k vynucení klidu zbraní po válkách za nezávislost Jižní Osetie po rozpadu SSSR na počátku 90. let minulého století.

 • Relativně klidná situace kolem Jižní Osetie se prudce změnila večer 1. srpna, kdy gruzínská strana přistoupila k masivnímu ostřelování města Cchinvali a dalších obydlených míst. V zóně konfliktu probíhal několik hodin boj s použitím lehkých střelných zbraní, granátometů a minometů. Objevily se první oběti na životech a významné škody na majetku. Jižní Osetie začala evakuaci svých obyvatel do Severní Osetie, za první dva dny od ostřelování tak opustilo své domy 2,5 tisíce obyvatel.
 • 2. srpna navštívil Jižní Osetii státní ministr Gruzie pro otázky reintegrace T. Jakobašvili a po setkáních s představiteli Mise pozorovatelů OBSE, s náčelníkem štábu mírových operací Ministerstva obrany Gruzie M. Kurašvilim a velitelem smíšených sil na udržování míru (SSPM) generálem M. Kulachmetovem prohlásil, že vedení Gruzie nevidí jinou alternativu než přímé rozhovory mezi Tbilisi a Cchinvali a je připraveno k provedení takových rozhovorů bez předběžných podmínek. Vedení Gruzie, řekl T. Jakobašvili, přijme všechna opatření pro politické urovnání situace.
 • 3. srpna pokračovala gruzínská strana ve stahování vojsk k hranicím Jižní Osetie. Z vojenské základny v Gori se směrem k Cchinvali vydala kolona dělostřelectva, složená z dělostřeleckého oddílu houfnic D–30 a dvou minometných baterií, které jsou součástí 4. mechanizované pěší brigády ministerstva obrany Gruzie.
 • 6. srpna se do regionu vypravil velvyslanec se zvláštním posláním ministerstva zahraničních věcí Ruské federace J. F. Popov. Díky jeho úsilí byla připravena půda pro provedení schůzky v Cchinvali mezi T. Jakobašvilim a vicepremiérem Jižní Osetie B. Čočijevem. Toto setkání se ovšem neuskutečnilo, neboť 7. srpna bylo obnoveno ostřelování Cchinvali a dalších míst.
 • 7. srpna se pak uskutečnila v Tbilisi schůzka J. F. Popova a T. Jakobašviliho, kde se znovu posuzovaly perspektivy organizace schůzky v třístranném formátu. Po tomto setkání se jeho účastníci samostatně vydali do Jižní Osetie. T. Jakobašvili se po setkání s obyvateli gruzínských vesnic vrátil zpět do Tbilisi. J. F. Popov zůstal v místě štábu mírotvůrců.
 • 7. srpna ve stejné době Gruzie rozmístila 27 odpalovacích zařízení raketometů „Grad“ nedaleko Gori. Ve směru k Jižní Osetii prošla další kolona vojenské techniky. Z Kutaisi směrem ke Gori bylo přesunuto 20 nákladních automobilů s vojáky, 20 džípů Toyota se zabudovanými kulomety, tři bojová vozidla pěchoty, tři raketomety a tři kanóny.
 • 7. srpna odpoledne pak bylo okolí Cchinvali ostřelováno dělostřelectvem z větších ráží, které bylo umístěno u gruzínských vesnic Nikoli a Ergneti.
 • 7. srpna v 15:45 hod. opustili gruzínští vojenští pozorovatelé štáb mírotvorců a svá pozorovatelská stanoviště.
 • 7. srpna večer pak oznámil T. Jakobašvili, že gruzínská strana na určitou dobu jednostranně přerušuje palbu v zóně konfliktu. Podle jeho slov si gruzínská strana přeje ukázat cchinvalskému vedení „naprostou nesmyslnost ozbrojeného střetnutí“. T. Jakobašvili oznámil, že je ochoten společně s velvyslancem MZV RF se zvláštním posláním M. J. Popovem se vypravit do zóny konfliktu a posadit se za stůl a začít rozhovory.
 • 7. srpna v 19:40 hod. vystoupil M. Saakašvili s proslovem k lidu Gruzie. Řekl, že ve čtvrtek večer vydal rozkaz všem gruzínským vojenským jednotkám, neodpovídat na palbu v zóně konfliktu v regionu Cchinvali. „Chci se obrátit na ty, kteří nyní střílejí na gruzínské policisty. Chci s plnou odpovědností říci, že před několika hodinami jsem přijal velmi těžké rozhodnutí – neodpovídat na palbu“, zdůraznil prezident.
 • 7. srpna ve 22:35 hod. tj. za tři hodiny po prohlášení M. Saakašviliho, Gruzie zahájila útok proti Jižní Osetii.
 • 7. srpna ve 23:15 hod. začaly boje a ostřelování s použitím granátometů a minometů.
 • 7. srpna ve ve 23:45 hod. začala palba z raketometů.
 • 8. srpna v 0:20 hod. začala dělostřelecká palba.
 • 8. srpna v 1:20 hod. za zvuků dělostřelecké kanonády začal pohyb gruzínských vojsk k východní části Cchinvali.
 • V noci na 8. srpna velitel mírových operací spojeného štábu Ministerstva obrany Gruzie M. Kurašvili prohlásil v televizi „Rustavi-2“, že gruzínská strana přijala rozhodnutí o obnovení ústavního pořádku v zóně konfliktu.
 • 8. srpna ráno bombardovalo gruzínské letectvo Jižní Osetii. Pět bombardérů SU-25 bombardovalo sídliště Tkverneti. Kromě toho byla také bombardována kolona s humanitární pomocí ze Severní Osetie.
 • 8. srpna dopoledne T. Jakobašvili oznámil, že Cchinvali je téměř plně obklíčeno gruzínskými jednotkami, ale my si nepřejeme materiální škody ani oběti na životech a proto ještě jednou navrhujeme lídrům separatistů začít přímé rozhovory o zastavení palby a deeskalaci situace v zóně konfliktu. V důsledku nočního ostřelování z gruzínské strany byla poškozena řada budov v prostoru štábu ruských mírotvorců v Cchinvali. Shořela budova parlamentu Jižní Osetie, byl poškozen komplex vládních budov, hořely i několika poschoďové obytné domy a další stavby v centru města. Směrem k Cchinvali se vydala kolona gruzínských tanků a pěchota.
 • 8. srpna kolem poledne gruzínská vojska nehledě na odpor jihoosetinských jednotek získala kontrolu nad Cchinvali a nad osmi jihoosetinskými vesnicemi.

V souvislosti s přicházejícími zprávami o tom, že objektem gruzínského útoku se stali i ruští mírotvorci, náměstkyně gruzínského ministra zahraničí E. Zguladze prohlásila na brífinku v Tbilisi, že gruzínská vojska „všemi silami ochraňují mírotvorce před palbou“. Velitel smíšených sil na udržení míru (SSPM) v zóně gruzínsko–osetinského konfliktu M. Kulachmetov to ohodnotil jako naprostou lež a pokus gruzínské strany zmást světovou veřejnost. Při plnění svých úkolů zahynulo 15 ruských mírotvorců.

Za čtyři dny tragických událostí zahynulo více než dva tisíce lidí, zejména Osetinců. Několik tisíc lidí, z toho více než 100 ruských vojáků ze sborů SSPM, bylo zraněno. Více než 30 tisíc obyvatel Jižní Osetie bylo nuceno opustit své domovy.

 • V podmínkách pokračujícího přímého ohrožení životů ruských občanů v Jižní Osetii a souladu s právem na sebeobranu v rámci možnosti na provedení operace na přinucení k míru, jak to předpokládá mezinárodního právo, přesunulo Rusko 8. srpna odpoledne do Jižní Osetie dodatečné síly na podporu ruských mírotvorců a na ochranu pokojného obyvatelstva.

Zdroj: Обстановка вокруг Южной Осетии: цифры и факты mid.ru

                 
Obsah vydání       22. 8. 2008
24. 8. 2008 Pravděpodobná nástupkyně Saakašviliho letí do USA Karel  Dolejší
24. 8. 2008 Nestabilita v Gruzii zasáhla přepravu kaspické ropy Karel  Dolejší
23. 8. 2008 Bylo odpoledne... Josef  Škvorecký
23. 8. 2008 Škvoreckého Mirákl: Politická detektivka? Petr  Kleňha
24. 8. 2008 Situace kolem Jižní Osetie: čísla a fakta -- viděná z ruské strany
23. 8. 2008 Američané usmrtili 76 afghánských civilistů, konstatuje afghánské ministerstvo vnitra
23. 8. 2008 Většina zbraní dobytých ruskou armádou v Gruzii byla modernizována na Ukrajině
22. 8. 2008 Česká republika si zahrává s jaderným ohněm Jakub  Rolčík
22. 8. 2008 IANSA: Kdo prodal německé útočné pušky do Gruzie?
23. 8. 2008 Standa chce radar František  Řezáč
23. 8. 2008 Kučera čistící žleby pro jiné pacholky Miloslav  Štěrba
23. 8. 2008 Barack Obama jmenoval Joea Bidena pro funkci viceprezidenta
23. 8. 2008 Centrum CIA v Makedonii staví firma, která dělala pro Saddáma
22. 8. 2008 Rusko: Odchod vojsk z Gruzie "byl dokončen"
22. 8. 2008 "Reakce ruských jednotek v Jižní Osetii byla zcela oprávněná"
22. 8. 2008 Polsko--americká deklarace -- rizika ihned, posílení bezpečnosti (snad) od roku 2012 Karel  Dolejší
22. 8. 2008 Jestliže se Čechům radar nelíbí, mohou přece Topolánka vyhnat z funkce
22. 8. 2008 Reformy r. 1968 byly důležité, protože začaly
22. 8. 2008 Slabost elit Jindřich  Pilař
22. 8. 2008 Jak nejlépe čelit normalizaci František  Řezáč
22. 8. 2008 Human Rights Watch: Gruzínské civilisty zabíjí nevybuchlá ruská kazetová munice
22. 8. 2008 Informace Britských listů o válce v Gruzii byly velkým zklamáním
22. 8. 2008 Pražský Fleet Sheet: Bilak jako Havel
22. 8. 2008 Saakašvili pokazil Američanům plány útoku na Írán
22. 8. 2008 Americký ultrakonzervativec kritizuje Bushovu vládu za válku v Gruzii
22. 8. 2008 Pražské jaro, komunismus, kapitalismus a globalizační tlaky Jan  Čulík
22. 8. 2008 Za normalizace národ zotročený nebyl
21. 8. 2003 O mentalitě svlačce Jan  Čulík
14. 10. 2002 "Vstupujeme do časů, kdy se bude říkat: 'Je to sice Čech, ale je to slušný člověk'" Jan  Čulík
22. 8. 2008 1938, 1968, 2008: Radar a "Střídání stráží" Petr  Glivický
21. 8. 2008 1968: Skandinávský socialismus jako vzor pro demokratizaci Pavel  Čámský
22. 8. 2008 Barbora Špotáková jako česká Jana z Arku? Jan  Prokeš
22. 8. 2008 Sergej Lavrov: NATO potřebuje Rusko více, než Rusko potřebuje NATO
22. 8. 2008 USA "věděly předem o začátku války na Kavkaze," tvrdí ruský tisk
22. 8. 2008 Ukrajina se chystá na válku s Ruskem. Strach, nebo taktika? Radmila  Zemanová - Kopecká
22. 8. 2008 Citát dne (včerejšího), aneb energická politika zahřeje
22. 8. 2008 Srpen 1968: Kapitalismus není žádná varianta k socialismu Boris  Cvek
22. 8. 2008 Schválením amerického radaru "zůstaneme na Západě" Martin  Štumpf
22. 8. 2008 Proč se ČR chová schizofrenně? Jindřich  Pilař
22. 8. 2008 O americký ostnatý drát ještě ostnatější!! Milan  Kohout
22. 8. 2008 Bankovní komunismus, aneb den bankovní svobody Jiří  Beránek
22. 8. 2008 AT&T vám přináší předvolební sjezd demokratů ... a republikánský sjezd jakbysmet! Greg  Evans
22. 8. 2008 Copak mají Spojené státy nárok odsuzovat humanitární intervence? Daniel  Veselý
21. 8. 2008 Michael  Marčák
22. 8. 2008 Vládní experti: elektromagnetické pole vyzařované plánovaným "brdským" radarem nepředstavuje zdravotní rizika
21. 8. 2008 Každý trh je regulovaný zákony, obyčeji a dobrými zvyklostmi! Boris  Cvek
20. 8. 2008 Štětinu usvědčují ze lži i analytici Parlamentního institutu
21. 8. 2008 Chceš do NATO? Zastřel si svého arcivévodu! Karel  Dolejší
20. 8. 2008 Vstup Gruzie a Ukrajiny do NATO může být více rizikem než přínosem Radmila  Zemanová - Kopecká
21. 8. 2008 21. srpen 1968 očima autorů Britských listů v minulých letech
21. 8. 2008 Srpnová noc v České televizi: Perfektně zvládnuté téma Štěpán  Kotrba
22. 8. 2008 Srpnovou noc na obrazovce ČT sledovaly více než dva miliony diváků
21. 8. 2008 1968: Jak bylo těsto nádherně zaděláno..., kolik kvásku se do něj vešlo Michal  Vimmer
21. 8. 2008 Co levice osmašedesátníkům dluží ... Miroslav  Tejkl
20. 8. 2008 1968 -- energie ztracené naděje Jiří  Dolejš
22. 8. 2008 1968: Sociální demokraté podporovali demokratizační proces Jiří  Paroubek
22. 8. 2008 DOKUMENT: Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti po XIII. sjezdu KSČ
21. 8. 2008 Deklarace o strategické spolupráci mezi USA a Polskem
20. 8. 2008 Ctihodným velvyslancům České republiky a Polské republiky z Osla: Ve věci jaderných zbraní a raketové obrany
22. 8. 2008 V láhvi s medem okolo Islandu Bohumil  Kartous
20. 8. 2008 Na co se můžeme těšit v blízké budoucnosti? Miloslav  Štěrba
22. 8. 2008 Bankovní služby s poplatky či bez poplatků?
21. 8. 2008 USA--Gruzie--Polsko, neboli odmítání rozhovorů jako politická zbraň Uwe  Ladwig
22. 8. 2008 Americké rakety v Polsku nejsou s to ohrožovat Rusko
21. 8. 2008 Jednostranný pohled historiků na rok 1968 Jiří  Jírovec
9. 8. 2008 Hospodaření OSBL za červenec 2008