22. 8. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 8. 2008

ANALÝZA DOPADŮ GRUZÍNSKÉ PORÁŽKY

Saakašvili pokazil Američanům plány útoku na Írán

JU│ŠOK│ Teď, když už je ostrá fáze gruzínsko – jihoosetinského konfliktu pryč, je nutno se zamyslet nad jeho pozadím, píší v obsáhlém analytickém komentáři ruské Izvestije. Možná je již čas zamyslet se důkladněji nad tím, co a kdo tímto konfliktem sledoval. Jak jsme nejednou předpokládali, jestli se nějaký konflikt dal v tuto dobu očekávat, pak to byl možný úder na Írán, a zejména pak raketové údery na jeho jaderná zařízení a vojenské objekty.

Když vrcholil konflikt v Jižní Osetii, objevila se zpráva o tom, že Írán vypustil jakousi družici. Jak se ukázalo, byla to vlastně jen maketa a to dokazuje, že družice není ještě hotová. Proč tolik spěchali, když již v minulosti tvrdili, že družici vypustí někdy konce záři nebo v říjnu? Podle našich dotázaných expertů však nejde vůbec o nějakou maketu. Důležité je, že existuje prostředek, kterým se dá tato maketa vypustit. Proto Írán tímto způsobem jen chtěl ukázat, že možná má nosiče, které by mohly být jakýmisi balistickými raketami. Podle různých odhadů těchto raket není více než čtyři, možná šest (vždycky se k takovým příležitostem připravují náhradní nosiče).

Zkusme se představit, co by se však stalo, kdyby Saakašvili nerozpoutal tento konflikt a Írán podle plánů, které již dříve oznámil, vypustil někdy v říjnu skutečnou družici. Nepochybně by následovala vojenská operace – série přesných úderů na jaderná, vojenská a další strategicky významná zařízení v Íránu. Dnes Írán vypustil kus železa a je ticho. Proč asi? Protože tyto údery na Írán není odkud provést.

Pokud totiž mají USA zaútočit na Írán, pak k tomu musí mít odpovídající základnu – přesněji nějaké území ve vzdálenosti 500 - 600 km od uvedených cílů. A položme si otázku, která země by tak asi mohla dát souhlas k tomu, aby se stala základnou pro podobné přípravy?

Ázerbájdžán to sotva může být – mezi mnoha argumenty je nejvýznamnějším ten, že na území Íránu žije příliš mnoho Ázerbájdžánců. Turecko to také nebude, protože jeho souhlas by vyvolal sotva představitelné problémy s věřícími – většina Turků vyznává stejnou odnož islámu jako Íránci a vedl by k okamžité reakci islamistů, kteří beztak mají zájem získat moc v tomto zatím světském státě. Navíc Turecko, jak známo, zablokovalo možnost, že by americké válečné lodě mohly proplouvat tureckými úžinami do Černého moře, a to dokonce i vezou-li humanitární pomoc. Proto Turecko nedovolí průjezd těmito úžinami pro skupinu amerických válečných lodí na čele s letadlovou lodí do Černého moře a dotud provést letecký úder na Írán. Arménie také nepřichází v úvahu. Izrael je daleko je otázkou, zda se chce tak otevřeně angažovat v úderu na Írán.

Pak už zbývá jen Gruzie. To je to místo, které jak jsme už nyní pochopili, nabídl Saakašvili ochotně Americe. A společně s ní, jak uvádějí někteří experti je tu ještě jedna země -Ukrajina.

Našemu válečnému dopisovateli v Abcházii místní domobrana, která se vrátila z území Gruzie, vyprávěla, že slovanští, konkrétně ukrajinští žoldnéři se angažovali nejen v gruzínské armádě. V místech dislokaci komplexů protivzdušné obrany údajně na vlastní oči viděli lidé z místní domobrany instrukce a další dokumenty potvrzující, že palbu na ruská letadla vedli profesionální ukrajinští vojáci.

Tato informace přesně zapadá do celé mozaiky úvah, zejména budeme-li předpokládat, že Ukrajina se připravovala na spolupráci při zabezpečení úderů na Írán a rozvinula v Gruzii komplexy PVO, kterými se měly chránit letecké základny pro americké letouny – zejména ty, z nichž by startovaly křídlaté rakety s plochou dráhou letu k úderu na Írán. Přitom v Gruzii byla rozmístěna nejen technika, ale byly provedeny i nezbytné přípravné propočty a nácviky, pro případ, že by došlo k odvetnému úderu ze strany íránského letectva.

K čemu to potřebuje Ukrajina a Gruzie? Odpověď je jednoduchá - Saakašvili i Juščenko to potřebují k tomu, aby mohli ukázat, že pomohli při těchto úderech a tudíž jejich země jsou tak zapojeny do programu přípravy na členství v NATO. Toho se jim nepodařilo dosáhnout legální cestou na summitu v Bukurešti, kvůli odmítavé reakci některých evropských států, ale je známo, že Američané i přesto pokračují v této přípravě.

Saakašvili, který uvěřil ve vlastní nepostradatelnost pro USA, si představoval, že prokáže takové služby při úderu na Írán, a proto se rozhodl využít situaci k tomu, aby si vyřešil svoje vnitřní problémy jednou ranou. Úvaha to v podstatě nebyla špatná – výměnou za poskytnutí základen pro údery na Írán, bude Washington nucen prominout mu agresi proti Jižní Osetii a Abcházii a dokonce ho v tom může i podpořit. Přitom jakoukoli formou včetně vojenské pomoci. Je očividné, že Saakašvili počítal s okamžitým úspěchem, s tím, že to zvládne za den či dva. Byla tam i jednoduchá taktická úvaha.

Reakce ruské strany se opozdí a úder raketomety na Cchinvali vyvolá masový útěk obyvatelstva, které se v tisících vydá po jediné cestě směrem k Rokskému tunelu a zablokuje ho. Pak ruská armáda nebude moci tento tunel použít a to dá gruzínské straně dostatek času k dobytí Cchinvali, ke vztyčení gruzínské vlajky nad zničenou budovou místní vlády a současně dojde k nastolení vlády gruzínské loutky Sanakojeva a prohlásí se, že území přechází pod kontrolu gruzínské vlády. Pak začnou působit mezinárodní mechanismy a USA už zařídí, že všichni budou mlčet a zavřou oči nad genocidou a válečnými zločiny gruzínského režimu.

Jenomže ruská reakce byla daleko rychlejší a efektivnější, než počítal Saakašvili a – pravděpodobně - i jeho američtí instruktoři. Přitom to taky byla dostatečně gramotná akce – nedošlo jen k vytěsnění gruzínských jednotek, které zaútočily na Cchinvali, ale k úderům na tu vojenskou a dopravní infrastrukturu, kterou využívala gruzínská armáda nebo jí mohla použít i při útoky na ruská vojska, které vstoupila do Osetie. Proto směřovaly letecké údery na letiště, kde byly přesnými údery zničeny přistávací dráhy. Byly obsazeny všechny důležité komunikační křižovatky, na nichž se dal kontrolovat provoz a tak se znemožnily přesuny vojsk do oblasti konfliktu a znemožnila se účinná obrana a přísun rezerv pro gruzínské jednotky.

Právě proto Američané tak bouřlivě reagují na vstup ruských vojsk – reakce Washingtonu nemají daleko k hysterii. Saakašvili totiž oklamal nejen sám sebe, on svými akcemi znemožnil i americký úder na Írán. A Teherán, jak se zdá, již plně „plně přečetl“ celý scénář, zorientoval se a pochopil – to je ideální chvíle k tomu vypustit raketu – a to dokonce i bez družice. V tyto dny Američané nebyli schopni tvrdě reagovat na íránskou zkoušku rakety a provést úder na Írán z území Gruzie. Tím spíše, že pokusy přemístit americké vojenské jednotky do Gruzie by mohly být ruskou stranou chápány jako začátek agrese proti Rusku a setkaly by se s odpovídající reakcí ruských jednotek. Dokonce ani v situaci takové hysterie si Amerika nemohla dovolit jít na přímou konfrontaci s Ruskem.

Nakonec stojí za zmínku i přímé angažmá Condoleezy Riceové. Nejedenou ujišťovala všechny, že „plně kontroluje“ Saakašviliho. Ovšem ten „požírač kravat“ teď ukázal něco úplně jiného. Vždyť její sázka na Saakašviliho to byl víc, než jenom pokus pomoci republikánům vyhrát podzimní volby. Ona se již viděla, jak za čtyři roky se může posadit do křesla viceprezidenta. A možná, že nejen jako „vice“. Nynější neúspěch Riceové v Evropě, která není ochotna bezpodmínečně a bezmyšlenkovitě souhlasit s pozicí USA v tomto konfliktu , což byle dokumentováno i na zasedání NATO, může vést ke konci její politické kariéry. Proto ty sotva rozumné řeči a hysterie.

Ovšem nás musí daleko více zajímat, co bude, až naše vojska odejdou těch opozic, kde jsou dnes. Uděláme to, co chtějí USA, aby sem mohli rychle vyslat nějaké svoje jednotky – možná jednotky NATO, nebo mezinárodní jednotky, kterými budou moci zablokovat naše mírotvorce? A Američané se pak pokusí co nejrychleji obnovit přistávací dráhy a infrastrukturu na letištích, aby sem mohli co nejrychleji přesunout svoje letectvo a pak zaútočí. Washington nemá moc času – údery je nutno provést do voleb. Protože pak na sebe odpovědnost vezme odcházející administrativa. Bushovi je to už úplně jedno – bude spokojeně řídit svoji rodinnou ropnou společnost a bude se zabývat byznysem A McCain dokončí, za bylo započato. Nejde o to, že Rusko by se snažilo to nějak Americe znepříjemnit.

Rozvrat Íránu – to jen výchozí moment, z něhož se začne rozhodujícím způsobem měnit okolí Ruska (a Rusko bude obkličováno soustavou amerických vojenských základen). O tom jsme nejednou psali. A pro naše politiky to není žádné tajemství. Jen prostým Ukrajincům a Gruzíncům nedochází, do jaké hry je zatahují jejich Americe podlézající Saakašvili a Juščenko. Americkou „humanitární pomoc“ dostává Saakašvili prostřednictvím Pentagonu, nikoli společenských organizací. Ty k tomu nikdo ani nepustí. To znamená, že operace Írán pokračuje dál, ptají se Izvestije.

Komentář

Ruslan Puchov, ředitel Centra analýz, strategií a technologií k tomu dodává, že je očividné, že Američané připravují vojenskou operaci proti Íránu podle iráckého vzoru. Zda se uskuteční či nikoli je zatím otevřené, ale přípravy k ní běží stále naplno. Podíváme-li na okolí Íránu je nám jasné, že nikdo není ochoten dát dispozici svoje území s celou svojí infrastrukturou, základnami.

Američané proto potřebují Gruzii jako předmostí, tím spíše, že Turecko není ochotno se takového dobrodružství zúčastnit. Je to proto, že Američané stále silněji podporují Kurdy a to až do toho, že by si vytvořili vlastní stát a část území by odtrhli od Turecka. Přirozeně, že s tím turecké veřejné mínění nikdy nemůže souhlasit. Proto také již v roce 2003 Turecko nedovolilo průchod amerických vojsk přes své území při invazi do Iráku.

Ze stejných důvodů jim nedá k dispozici svoje území Ázerbájdžán. Kdyby zde byly americké základny, dají se očekávat odvetné údery íránské armády na jeho území. Ázerbájdžánci jsou navíc také šíité a proto by takové angažmá vedlo v Ázerbájdžánu k povstání. Toho si je Ilcham Alijev moc dobře vědom. Proto zbývá jen Saakašvili, který si myslí, že od toho svého angažmá ve prospěch Ameriky získá nějaké zvláštní preference.

ИЗВЕСТИЯ: Саакашвили сорвал планы американского удара по Ирану ZDE

                 
Obsah vydání       22. 8. 2008
24. 8. 2008 Pravděpodobná nástupkyně Saakašviliho letí do USA Karel  Dolejší
24. 8. 2008 Nestabilita v Gruzii zasáhla přepravu kaspické ropy Karel  Dolejší
23. 8. 2008 Bylo odpoledne... Josef  Škvorecký
23. 8. 2008 Škvoreckého Mirákl: Politická detektivka? Petr  Kleňha
24. 8. 2008 Situace kolem Jižní Osetie: čísla a fakta -- viděná z ruské strany
23. 8. 2008 Američané usmrtili 76 afghánských civilistů, konstatuje afghánské ministerstvo vnitra
23. 8. 2008 Většina zbraní dobytých ruskou armádou v Gruzii byla modernizována na Ukrajině
22. 8. 2008 Česká republika si zahrává s jaderným ohněm Jakub  Rolčík
22. 8. 2008 IANSA: Kdo prodal německé útočné pušky do Gruzie?
23. 8. 2008 Standa chce radar František  Řezáč
23. 8. 2008 Kučera čistící žleby pro jiné pacholky Miloslav  Štěrba
23. 8. 2008 Barack Obama jmenoval Joea Bidena pro funkci viceprezidenta
23. 8. 2008 Centrum CIA v Makedonii staví firma, která dělala pro Saddáma
22. 8. 2008 Rusko: Odchod vojsk z Gruzie "byl dokončen"
22. 8. 2008 "Reakce ruských jednotek v Jižní Osetii byla zcela oprávněná"
22. 8. 2008 Polsko--americká deklarace -- rizika ihned, posílení bezpečnosti (snad) od roku 2012 Karel  Dolejší
22. 8. 2008 Jestliže se Čechům radar nelíbí, mohou přece Topolánka vyhnat z funkce
22. 8. 2008 Reformy r. 1968 byly důležité, protože začaly
22. 8. 2008 Slabost elit Jindřich  Pilař
22. 8. 2008 Jak nejlépe čelit normalizaci František  Řezáč
22. 8. 2008 Human Rights Watch: Gruzínské civilisty zabíjí nevybuchlá ruská kazetová munice
22. 8. 2008 Informace Britských listů o válce v Gruzii byly velkým zklamáním
22. 8. 2008 Pražský Fleet Sheet: Bilak jako Havel
22. 8. 2008 Saakašvili pokazil Američanům plány útoku na Írán
22. 8. 2008 Americký ultrakonzervativec kritizuje Bushovu vládu za válku v Gruzii
22. 8. 2008 Pražské jaro, komunismus, kapitalismus a globalizační tlaky Jan  Čulík
22. 8. 2008 Za normalizace národ zotročený nebyl
21. 8. 2003 O mentalitě svlačce Jan  Čulík
14. 10. 2002 "Vstupujeme do časů, kdy se bude říkat: 'Je to sice Čech, ale je to slušný člověk'" Jan  Čulík
22. 8. 2008 1938, 1968, 2008: Radar a "Střídání stráží" Petr  Glivický
21. 8. 2008 1968: Skandinávský socialismus jako vzor pro demokratizaci Pavel  Čámský
22. 8. 2008 Barbora Špotáková jako česká Jana z Arku? Jan  Prokeš
22. 8. 2008 Sergej Lavrov: NATO potřebuje Rusko více, než Rusko potřebuje NATO
22. 8. 2008 USA "věděly předem o začátku války na Kavkaze," tvrdí ruský tisk
22. 8. 2008 Ukrajina se chystá na válku s Ruskem. Strach, nebo taktika? Radmila  Zemanová - Kopecká
22. 8. 2008 Citát dne (včerejšího), aneb energická politika zahřeje
22. 8. 2008 Srpen 1968: Kapitalismus není žádná varianta k socialismu Boris  Cvek
22. 8. 2008 Schválením amerického radaru "zůstaneme na Západě" Martin  Štumpf
22. 8. 2008 Proč se ČR chová schizofrenně? Jindřich  Pilař
22. 8. 2008 O americký ostnatý drát ještě ostnatější!! Milan  Kohout
22. 8. 2008 Bankovní komunismus, aneb den bankovní svobody Jiří  Beránek
22. 8. 2008 AT&T vám přináší předvolební sjezd demokratů ... a republikánský sjezd jakbysmet! Greg  Evans
22. 8. 2008 Copak mají Spojené státy nárok odsuzovat humanitární intervence? Daniel  Veselý
21. 8. 2008 Michael  Marčák
22. 8. 2008 Vládní experti: elektromagnetické pole vyzařované plánovaným "brdským" radarem nepředstavuje zdravotní rizika
21. 8. 2008 Každý trh je regulovaný zákony, obyčeji a dobrými zvyklostmi! Boris  Cvek
20. 8. 2008 Štětinu usvědčují ze lži i analytici Parlamentního institutu
21. 8. 2008 Chceš do NATO? Zastřel si svého arcivévodu! Karel  Dolejší
20. 8. 2008 Vstup Gruzie a Ukrajiny do NATO může být více rizikem než přínosem Radmila  Zemanová - Kopecká
21. 8. 2008 21. srpen 1968 očima autorů Britských listů v minulých letech
21. 8. 2008 Srpnová noc v České televizi: Perfektně zvládnuté téma Štěpán  Kotrba
22. 8. 2008 Srpnovou noc na obrazovce ČT sledovaly více než dva miliony diváků
21. 8. 2008 1968: Jak bylo těsto nádherně zaděláno..., kolik kvásku se do něj vešlo Michal  Vimmer
21. 8. 2008 Co levice osmašedesátníkům dluží ... Miroslav  Tejkl
20. 8. 2008 1968 -- energie ztracené naděje Jiří  Dolejš
22. 8. 2008 1968: Sociální demokraté podporovali demokratizační proces Jiří  Paroubek
22. 8. 2008 DOKUMENT: Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti po XIII. sjezdu KSČ
21. 8. 2008 Deklarace o strategické spolupráci mezi USA a Polskem
20. 8. 2008 Ctihodným velvyslancům České republiky a Polské republiky z Osla: Ve věci jaderných zbraní a raketové obrany
22. 8. 2008 V láhvi s medem okolo Islandu Bohumil  Kartous
20. 8. 2008 Na co se můžeme těšit v blízké budoucnosti? Miloslav  Štěrba
22. 8. 2008 Bankovní služby s poplatky či bez poplatků?
21. 8. 2008 USA--Gruzie--Polsko, neboli odmítání rozhovorů jako politická zbraň Uwe  Ladwig
22. 8. 2008 Americké rakety v Polsku nejsou s to ohrožovat Rusko
21. 8. 2008 Jednostranný pohled historiků na rok 1968 Jiří  Jírovec
9. 8. 2008 Hospodaření OSBL za červenec 2008