30. 6. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Homér
30. 6. 2003

"Ó, vy psi, z vás každý se domníval, že se už domů
nevrátím z trojské země, že moje jste mrhali jmění,
násilím tady v mém domě jste sváděli služebné ženy,
také manželku mou, ač žil jsem, jste sváděli k sňatku,
hrůzu jste neměli z bohů, co sídlí na širém nebi,
ani že později lidé vás budou stíhati hněvem.
Nyní za to vám všem jsou určena osidla zkázy."

Řekl a bledá hrůza je rázem pojala všechny,
každý se rozhlížel kolem, kam náhlé záhubě ujít.

HomérNaše paměť se ocitla v bezprostředním ohrožení. Nebezpečí zapomnění den ode dne sílí a znamení jsou neblahá. My, lidé paměti, čelíme neustávajícímu, promyšlenému a nepřetržitému nátlaku. Věže naší tvrze jsou už zbaveny střech a lučištníků, kteří ji kdysi hájili střelami pravdy, ve zdech jsou trhliny, jimiž hrozí vpád beztvarého zapomnění, a hradby jsou na některých místech sesuty tak, že už nelze rozlišit, co bylo dříve pouští a co záštitou před ní. Poušť vábí šálivými obrazy krásných barev a lidé zmámeni opouštějí svou poslední pevnost, zříkají se paměti a jsou pohlceni zapomněním. "Nezabývejme se minulostí, hleďme do budoucnosti," pravil včera vyvolávač a mnoho lidí vyšlo s ním do pustiny. Zapomnění, popelavé mračno bez tváře, je pozřelo svým vírem, vsrklo je lačnými ústy a letělo dál.

30. 6. 2003

Bývalý pražský zastupitel za ČSSD Karel Berka podal ústavní stížnost s návrhem na zrušení části volebního zákona a s návrhem na prohlášení neplatnosti voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy. Tato žaloba leží u českých soudů sedm měsíců bez výsledku. Ústavní soud není schopen dodnes rozhodnout, zda zastupitelé získali mandáty v souladu s Ústavou a volebním zákonem nebo ne. Berka namítá soudu, že od roku 2000 je Praha zároveň i krajem, ale v listopadu 2000 se v Praze volby krajských zastupitelů nekonaly. Britské listy se obrátí s oficiálním dotazem na Radu Českého rozhlasu a Radu České televize, z jakého důvodu byla informace o žalobě, jejíž vítězství by mělo katastrofální právní následky pro život hlavního města, potlačena.

Ústavní stížnost [pdf, 134 kb] ARCHIV BL
Inzerát, který sdružení Občané za svá práva vydalo v Mladé frontě 13. 6. 2003 [pdf, 20 kb] ARCHIV BL
30. 6. 2003
Na osm let do vězení s ostrahou dnes poslal českobudějovický krajský soud bývalého generálního sekretáře ministra zahraničí Karla Srbu. Shledal ho vinným z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Rozsudek dosud nenabyl právní moci. Informovala o tom ČTK. (Na jejím serveru při té příležitosti jeden ze čtenářů poznamenal: Znáte ten starý vtip, ne? "Kolik jsi dostal", ptají se v kriminále nováčka. "Pět let." "A za co?" "Za nic." "Nekecej, za to se dává deset!" - Dnes už jsme dál, dnes už jen osm. ;-) )
30. 6. 2003
Na počátku týdne vzkázal premiér občanům, že když se nebude na nich šetřit, tak za 10 let klesnou důchody i platy na polovinu. Není důvod mu nevěřit, protože zhruba před rokem prohlašoval pravý opak. Zpoza Atlantiku i zevnitř z kruhů ODS jsme byli varováni před Orwellem, ač ve funkčním modelu jeho státu se pohybujeme už dlouhá léta. Jistý občan, nikoli kníže, jak sám neopomenul poznamenat, adresoval z usedlosti na Vysočině své straně hraběcí rady, jak řešit marasmus v ní, přestože se na jeho vzniku aktivně podílel.
30. 6. 2003
Když Marcel Duchamp vystavil v galerii sušák na lahve, řada lidí se s ohledem na neobvyklost jeho počínání docela oprávněně ptala, jak je to možné. Na první pohled se zdá, že pointa byla jasná, umělec umístil banální předmět do prostoru, kde divák tradičně očekával umění, čímž zpochybnil galerii (co je to vlastně galerie?) i samotný sušák na láhve (co je vlastně sušák na láhve?).
30. 6. 2003
Radovan Geist
V Obchodníkoch s vesmírom opísal Kurt Vonnegut plne industrializovanú spoločnosť, v ktorej sa už poľnohospodárske zvieratá nechovali, ale jednoducho rástli -- geneticky upravené mäso narastalo okolo trubíc s prúdiacim výživným roztokom ako rakovinový nádor a robotníci z neho orezávali len obrovské pláty.
Alastair Campbell
28. 6. 2003
K zcela bezprecedentní události došlo v pátek večer v sílící kontroverzi mezi britskou vládou a veřejnoprávní společností BBC ohledně údajné vládní manipulace týkající se Iráku. Když dostal mocný tiskový mluvčí Tonyho Blaira Alastair Campbell od šéfa zpravodajství BBC devítistránkový dopis, v němž mu bylo energicky sděleno, že se BBC nebude nijak omlouvat, Campbell si vynutil - ačkoliv byl už předtím vedením pořadu odmítnut - živé interview v komerční televizi Channel Four. Prostě se dostavil do budovy těsně po začátku vysílání hlavních večerních zpráv a dožadoval se přístupu do studia. Podle pozorovatelů tím vážně ohrozil svou další politickou kariéru. Podrobnosti níže:

Český překlad devítistránkové reakce ředitele zpravodajství BBC na Campbellovy útoky BL

Richard Sambrook
28. 6. 2003
Ředitel zpravodajství BBC Richard Sambrook odpověděl na útoky od Alastaira Campbella, tiskového mluvčího Tonyho Blaira, bezprecedentním devítistránkovým dopisem, který společnost BBC vydala jako svou tiskovou zprávu. Je to nesmírně zajímavá analýza vztahu mezi novináři a vládou v době válečné krize i příspěvek k tomu, zda je přípustné, aby vláda využívala pro politicko-propagandistické účely důvěrných informací výzvědných služeb.
Andrew Gilligan
29. 6. 2003
Hádka mezi britskou vládou a společností BBC v sobotu dramaticky eskalovala, když oznámil reportér BBC Andrew Gilligan, autor reportáže, podle níž úřad britského premiéra záměrně "zdramatizoval" důkazy proti Saddámu Husajnovi, že bude žalovat za pomluvu člena britského vládního týmu.
Jack Straw
27. 6. 2003
Promiňte, to není - to - to - to se vám nesnažím říct. Ale samozřej - Ne, promiňte, bylo to v - ještě jednou, já -

V pátek vystoupil britský ministr zahraničních věcí Jack Straw před parlamentním výborem Dolní sněmovny, kde byl vyslýchán ohledně toho, kdy britská vláda včlenila do své oficiální zprávy o Iráku kontroverzní tvrzení, že Saddám Husajn může zaútočit svými zbraněmi hromadného ničení do 45 minut. Zde je výňatek z tohoto pozoruhodného vystoupení. Vysílal ho britský rozhlas v pátek v podvečer:

29. 6. 2003
V Bagdádu byl nalezen "nouzový plán plenění a sabotáží" pro případ americké invaze. Vypracovala ho prý v lednu irácká rozvědka a Američané usuzují, že je zřejmě "autentický".
27. 6. 2003
tisková zpráva Ligy lidských práv

Ve známém případu napadení Roma Karla Billého, který byl brutálně zbit v květnu 2001 policisty z Karlových Varů, došlo k prvnímu rozuzlení. Dnes, 27. 6. 2003, odsoudil chebský okresní soud tři z pěti obviněných policistů za spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele na 10 měsíců s podmíněným odkladem na dva roky. Na neuvěřitelně krátké období dvou let jim bylo soudem zakázáno působit u policie.

27. 6. 2003
Když se rozhodne veřejně promluvit psychiatr, je to ojedinělé. Když se rozhodne promluvit o práci kolegů, je to ještě ojedinělejší. A když se rozhodne psychiatr promluvit o pacientovi (a narušenými osobnostmi jsme všichni), stane se z psychiatra osoba nenáviděná. Protože profesionální pohled je vše jiné, než na co jsme zvyklí z médií. Příspěvek psychiatra k mediální vraždě patří mezi pohledy profesionální.
30. 6. 2003

Začíná se rýsovat dohoda o změně kompetenčního zákona

Mírně prognostická úvaha Britských listů z minulého týdne o redukci počtu ministerstev Michala Kubíčka a Štěpána Kotrby padla na úrodnou půdu. Podle názoru premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) pro Hospodářské noviny, by se mělo přemýšlet nad tím, zda není možné některá ministerstva sloučit nebo úplně zrušit. Deníku tyto úvahy koalice potvrdili i šéfové US-DEU Petr Mareš a KDU-ČSL Cyril Svoboda. Pro je i místopředseda sněmovny, komunistický poslanec Filip, který se domnívá, že ministerstev by stačilo devět, desátým členem vlády by pak byl premiér. Z kuloárů ústředního výboru ČSSD, který zasedal o víkendu v Kongresovém centru v Praze, vyplývá, že uvnitř sociální demokracie i jejího poslaneckého klubu získá plán podporu, zvláště když povede k omezení vlivu US-DEU a KDU-ČSL ve vládě.

Vláda bude rušit některá ministerstva. Kteří ministři dokáží obhájit své židle? BL

30. 6. 2003

Dojde ke změnám v oficální protidrogové politice státu, nebo jde o bouři ve sklenici vody ? Krátký pokus o politický komentář z klávesnice webmastera stránek LEGALIZACE.CZ, serveru, který se zasazuje o legalizaci konopných drog. Jde tedy o pohled zaujatý, ale zasvěcený. A proto stojí za zveřejnění. Protože úvahy o nasmyslnosti kriminalizace konopných drog už nepronášejí pouze jejich spotřebitelé, rozumný postoj zaujala už i Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky a místopředseda vlády Mareš. Proti němu stojí nepoučitelný protidrogový bojovník Komorous, jehož stanovisko bylo v tak příkrém rozporu s postojem expertů i představitele vlády, že zavdalo podnět k otázkám, kdo ten zelený na ježka ostříhaný mozek vlastně řídí. Ministr vnitra si totoiž s postojem svého podřízeného "jaksi neví rady"...

Obálka knihy Harry Potter a Fénixův řád
30. 6. 2003
Hannah Čulík
Říká se, že kdo si počká, ten se dočká něčeho dobrého, a se vší tou reklamou, která předcházela vydání knihy Harry Potter a Fénixův řád, to byl pocit, který měli mnozí z nás. Kniha byla objemnější než všechny její předchůdkyně a zajímavější a záhadnější, a tak se Harry Potter rychle stal tématem číslo jedna na rtech mladých lidí i dospělých po celém světě.
Hannah Čulík
30. 6. 2003
Hannah Čulík

They say that good things come to those who wait, and with all the hype that lead to the eventual release of Harry Potter and the Order of the Phoenix, that is certainly how many of us felt. Thicker than any of its predecessors and more intriguing than ever before, Harry Potter has fast become the number one topic on the lips of youngsters and adults alike all over the globe.

30. 6. 2003
Jaká doporučující kritéria také bude požadovat ČSSD od svých kandidátů v nadcházejících evropských volbách. Zpracoval je vedoucí zahraničního oddělení ČSSD Vladimír Müller pro poslední zasedání ústředního výboru strany. Co slovo, to perla.
30. 6. 2003
Vážená redakcia "Hospodárskeho denníka"!

Nakoľko sa považujete za "odborný denník", nemali by ste nekriticky zverejňovať nepodložené "makroekonomické ilúzie" aj keď ich autorom je "ekonomická kapacita", vláda či prognostický ústav. Takýto otvorený výsmech historickej pravde a jej vývoju naozaj nie je namieste na stránkach odborného denníka.

A nemohl bych v té vládě zůstat jenom já?
30. 6. 2003

Nefertiti
30. 6. 2003
Revolucionári sú tí, čo chcú radikálne zmeniť svet. Niekedy si neuvedomujú, že hoci sily, proti ktorým zdvihli svoju zbraň, si zasluhujú násilný koniec, treba riešiť aj otázku, čo ďalej. Túto otázku s náležitou správnosťou nedokázala zodpovedať ani jedna doterajšia revolúcia.

Zachovalo sa veľa jej obrazov a sôch, takže veľmi dobre vieme, ako vyzerala. Ak by niekto usporiadal súťaž krásy žien, ktoré zasiahli do svetových dejín, s veľkou pravdepodobnosťou by ju vyhrala. Hoci sa predstavy o ženskej kráse časom značne menili, za krásavicu ju pokladali starovekí Egypťania aj ľudia v našej dobe. Meno Nefertiti v jazyku starých Egypťanov znamená "kráska prišla".

30. 6. 2003
Kdysi se nám z RU podařilo utéci a dokonce jsme se významně podíleli na jeho rozbití. Chtěli jsme samostatnost, byli jsme sebevědomý a dynamický národ. Dnes jsme však o 85 let dál a už nestojíme o samostatnost. Chceme být dálkově řízeni. Co se tady vlastně změnilo a v čem je EU jiné, lepší než RU ?
Miloš Zeman už jako důchodce z Vysočiny
27. 6. 2003

Návrh kariérního řádu pro politickou stranu a několik vysvětlivek

Miloš Zeman
přetištěno bez svolení autora z vnitrostranického "odbojného" listu 3D

Problém našich politických stran
je problémem jejich vůdců

T. G. Masaryk

Úvodem -- již několik měsíců odmítám desítky žádostí o rozhovory a jiná veřejná vystoupení, protože nechci poškozovat sociální demokracii. Marně. Deník Právo nedávno na titulní stránce publikoval můj údajný interview, v němž jsem měl oznámit svůj úmysl vrátit se znovu do politiky. Pravý opak je pravda, a žádný interview se nekonal. Vzpomínám si na výrok z totalitních dob "lže jako Rudé právo", a zdá se mi, že tradice zůstává zachována...

Vladimír Špidla hypnotizuje demonstranty
27. 6. 2003
Když v pondělí demonstrovali odboráři před Strakovou akademií, vznikl spor o to, zda jich přišlo Milanem Štěchem avizovaných pět tisíc, nebo méně.
27. 6. 2003

Hádanice hasičů z Formanova filmu Hoří, má panenko, nebo posezení strejdů ze Svazu chovatelů drobného zvířectva - podobně vypadaly sjezdy české Strany zelených, dlouhodobou izolací vysušené jako treska. Pasivita, šeď, rekapitulace chronických neúspěchů, žádná jiskra, sem tam získaný mandátek na malém městě, pár dominantních zvláštních person, bezostyšně orajících s postarší unavenou členskou základnou. Očekávaný mimořádný sjezd SZ kontrastoval s touto chmurnou tradicí už pár metrů za dveřmi Kongresového centra brněnského Výstaviště, kam se 5.- 6. dubna 2003 sjely promluvit si o partajní pokladně a dalším směřování strany dvě rozdurděná křídla SZ - staří demokraté a přivandrovalí pučisté podle jedněch, tuneláři a tmavozelení reformisté podle druhých.

27. 6. 2003

BL procházejí v současnosti podstatnými technickými změnami. V jejich důsledku rušíme přes prázdniny dosavadní diskusní fóra, od září zavedeme v rámci nového redakčního systému diskusní fóra nová, ale jinak koncipovaná. Omlouváme se čtenářům, kteří respektovali základní pravidla slušné diskuse na fórech Britských listů, že jsou tímto dočasným opatřením postiženi. Prosíme, posílejte své názory na zveřejněné texty na adresu redakce@blisty.cz, autorovi či přímo šéfredaktorovi culik@blisty.cz.

31. 5. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2003 Mnémosyné Jakub  Žytek
30. 6. 2003 Tráva, Mareš a Komorous Michael "xChaos" Polák
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
30. 6. 2003 Monitor Jana Paula: Jak se kreslený vtip stane "uměním",
aneb malá úvaha nad česko-slovenskou expozicí 50. ročníku Bienále v Benátkách
Jan  Paul
28. 6. 2003 Británie a Irák:
"Když se vysílají lži!" Zuřivý Campbell se vnutil do televizního studia
  
28. 6. 2003 Británie a Irák:
BBC Campbellovi: Vedete mstivou kampaň proti naší novinářské práci
  
27. 6. 2003 Wow, Viewegh! Petr  Fiala
27. 6. 2003 Srba bude mlčet Ivan  David
27. 6. 2003 Pilulka, která "snižuje počet infarktů o 80 procent"   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
26. 6. 2003 PNS ovládá distribuci tisku ze 75 procent. Je to už monopol ?   
20. 6. 2003 Ďábelská iridologie Štěpán  Kotrba
19. 6. 2003 Monopol je nebo není monopolem?   
13. 6. 2003 Další hrátky v ČR s verbálními trestnými činy Jan  Čulík
12. 6. 2003 Konec legrace i demokracie:
policie Bobošíkovou vyšetřuje stále!
Štěpán  Kotrba
9. 6. 2003 Postihy novinářů: již neheroldovat, lébrž nutno konat Karel  Mašita
6. 6. 2003 Bobošíková už snad může být klidná, Válová ještě nikoliv Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Dokumenty v kauze Válová: "Hon na svobodu slova" má už šest ulovených zajíců Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Faksimile trestního oznámení na Irenu Válovou Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 BHHRG: Czech media representatives harassed as EU referendum draws near   

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2003 EU vs. Rakousko-Uhersko Petr  Homoláč
30. 6. 2003 Pozadu o 38 rokov? Andrej  Sablič
25. 6. 2003 Evropská ústava: smlouva, která ukrývá občany Josef  Brož
25. 6. 2003 Optimistická "řecká" ozvěna a její možná falešná echa Miloš  Dokulil
25. 6. 2003 Koniec polstoročného manželstva Radovan  Geist
19. 6. 2003 EKONOMICKÁ STUDIE: Snížení daně z příjmu právnických osob a podpora investování Miloš  Pick
18. 6. 2003 Vyšetřuje se chybějící milion euro   
16. 6. 2003 Češi schválili vstup do EU   
16. 6. 2003 Občanství vyžaduje aktivní participaci - aneb nejsme ovce Štěpán  Kotrba
16. 6. 2003 Jak to také mohlo dopadnout... Štěpán  Kotrba

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
29. 6. 2003 Reportér BBC chce žalovat britského ministra   
28. 6. 2003 Británie a Irák:
"Když se vysílají lži!" Zuřivý Campbell se vnutil do televizního studia
  
28. 6. 2003 Británie a Irák:
BBC Campbellovi: Vedete mstivou kampaň proti naší novinářské práci
  
27. 6. 2003 Smějí novináři užívat anonymní zdroje?   
27. 6. 2003 Britská vláda útočí na sdělovací prostředky   
27. 6. 2003 BBC ostře odmítla útok od britské vlády   
27. 6. 2003 Jak "vysvětloval" problém s kontroverzní zprávou o iráckých zbraních Jack Straw   
26. 6. 2003 Koncentrační tábor dnešních dnů Tomáš  Linhart
24. 6. 2003 V Belgii nebudou moci soudit George Bushe   
23. 6. 2003 "Neukázněná BBC" v táboře v zálivu Guantánamo   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2003 Rumsfeld kritizoval belgické soudy   
2. 6. 2003 Paranoja Radovan  Geist
15. 5. 2003 Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny Michael  Ehrke
12. 5. 2003 O motivaci útoku na Irák   
30. 4. 2003 Vyslanci virtuální reality v Iráku Mojmír  Babáček
30. 4. 2003 Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda Štěpán  Kotrba
25. 4. 2003 Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! Petr  Baubín, Štěpán Kotrba
4. 4. 2003 Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané?   
28. 3. 2003 Ropa je príčinou, ekológia alternatívou Martin  Nevada

Názory a argumenty ze Slovenska RSS 2.0      Historie >
25. 6. 2003 Koniec polstoročného manželstva Radovan  Geist
16. 6. 2003 Zrada penzijných fondov na dôchodkoch   
13. 6. 2003 Rybníček: Splnil sa mi sen Martina  Nemethová, Damas Gruska
13. 6. 2003 Ako udržať prostredníctvom prerozdelenia čo najspravodlivejší dôchodkový systém?   
29. 5. 2003 BSE: Nielen krava, ale aj ovce môže byť šialená... Peter  Greguš
28. 5. 2003 Do kedy...? Tibor  Moravčík
28. 5. 2003 (Z)diskreditovaný štát Damas  Gruska
27. 5. 2003 Dvadsaťpäť hodín pred zrkadlom Filip  Samuel
26. 5. 2003 Na zdravie, páni sudcovia, poslanci a ministri! Peter  Takáč

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2003 Wow, Viewegh! Petr  Fiala
18. 6. 2003 Dousková je červená knihovna Jiří  Škuba
17. 6. 2003 Maminka Irena  Dousková
17. 6. 2003 Mother Irena  Dousková
17. 6. 2003 Ještě jednou Irena Dousková Jan  Čulík
16. 6. 2003 O tom, jak život uplývá mezi prsty Jan  Čulík
16. 6. 2003 Doktor Kott přemítá Irena  Dousková
13. 6. 2003 Šlendrián v BL je snad horší než SARS Petr  Fiala
6. 6. 2003 Divoké víno ještě po 39 letech   
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery