30. 6. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
30. 6. 2003

"Pozitivní" lobbisté do Evropského parlamentu a morální identita kandidáta

Jaká doporučující kritéria také bude požadovat ČSSD od svých kandidátů v nadcházejících evropských volbách. Zpracoval je vedoucí zahraničního oddělení ČSSD Vladimír Müller pro poslední zasedání ústředního výboru strany. Co slovo, to perla.

Vedle kvalifikačních předpokladů (jazyková znalost - angličtina či francouzština na úrovni NATO STANAG 3, FCE - upper intermediate či české státnice, odbornost v jednom či více oborech - politikách EU, vzdělání v zahraničí, zkušenost z práce zahraničních institucí, "zásluhy" a osobnostní předpoklady sociálního demokrata) se jako kritérium v materiálu uvádí schopnost komunikace v médiích, nevládních organizacích, businessu (pozitivní lobbing, odborech a regionech. Jako další kritérium - zvýrazněno autorem materiálu - musí mít kandidát dobrou vazbu na poslance národního parlamentu a přestavitele dalších institucí v ČR. Poslanec musí být také fyzicky neopotřebovaný. Čili ideál. Mladý, krásný, inteligentní, čestný a vlastenecký, neúplatný sociálnědemokratický lobbista.

Nejvíce zaráží právě ona zkušenost z lobbismu. Protože hájení zájmů privátních firem není otázkou služby veřejnosti, ale úplatnou činností k dosažení maxima zisku pro privátní subjekt. Jeto činnost poškozující a deformující veřejné zájmy, které podřizuje zájmům privátním. Navíc - jediní kandidáti, kteří ji dokonale splňují, jsou mimo sociální demokracii. Senátor Jozef Zieleniec (r.č. 460428/211) má svou lobbistickou firmu v Bruselu už dávno registrovanou, i když se v ní po nástupu do Senátu podle svých slov "vzdal jednatelství", přesto zůstal 76% podílníkem. Pan ex-ministr byl totiž prozíravý muž a nasadil do firmy "zástupného jednatele" - partnera s 5% podílu, 32 letého Dana Michala, nyní dokonce oznámil zájem firmu JZ&P (IČ 25709801) "definitivně opustit". Nevíte jak se opouští firma, nesoucí "neoficiálně" celé jméno opouštějícího'? Stane se z nní zřejmě firma Anonym Bezejmený ;-). Druhá poradenská firma (IČ 40685365) ZIeleniecovi přitom zůstane, neb je psána na fyzickou osobu jako živnost... Tu opustit nemůže, leda zrušit a nebo se přejmenovat. Druhý takový podnikatel - politik Jiří Lobkowicz, zakladatel Cesty změny se poradenstvím (lobbismem ve prospěch zájmů zahraničních firem v Česku) dokonce stále ještě úspěšně živí. O dalších polistopadových ministrech z pravicových stran ani nemluvě. Také nestrádají a nikdo z nichj nehází lopatou. Přitom stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil nedávno na Neviditelném psu pokládal čtenářům záludně manipulativní, přeci jen ale řečnickou otázku:

Na internetových stránkách Evropského parlamentu (EP) lze najít mimo jiné i seznam lobbyistických organizací, které jsou u EP oficiálně akreditovány. V seznamu najdeme také společnost "Jozef Zieleniec + partners", zabývající se právními, politickými a ekonomickými analýzami a konzultacemi, zaměřenými na trhy kandidátských zemí. Jedním z jednatelů této společnosti je český exministr zahraničí a zástupce českého Senátu v Konventu EU, který tak rád verbálně bojuje za očistu našeho politického života od nešvarů. Věděl vůbec Senát o tomto zajímavém "vedlejšáku" svého člena předtím, než jej do Konventu nominoval ?

Poradenská, konzultační a lobbyistická činnost je sice naprosto legálním druhem obživy, pochybuji však, že tím nejvhodnějším pro doposud aktivního politika. A účast aktivního politika/jednatele lobbyistické firmy v jedné osobě na jednání Konventu, kde mohl přímo spoluovlivňovat budoucí podobu EU, je v tomto kontextu obzvláště pozoruhodná.

... Aby mi bylo dobře rozuměno - nepovažuji za nic nemorálního ani lobbyismus a poradenství ohledně EU, ani případnou účast na nejrůznějších programech a grantech EU apod. Na štíru s morálkou se podle mého názoru tyto věci ocitají ve chvíli, kdy je dotyční před veřejností pečlivě tají, aby zároveň v roli "nezávislých" analytiků, glosátorů, pozorovatelů či dokonce aktivních politiků horovali pro ten nebo onen konkrétní aspekt evropské integrace. Pak teprve přichází neodbytná pachuť podezření z možného střetu zájmů a upřednostňování osobního prospěchu.

Neviditelný pes, 19. 6. 2003

Cíl Zahradila je vcelku jasný - poškodit svého možného soka a nakopnout eurooptimistické politiky v jejich možné motivaci. Stylem - na každým šprochu... Ale neuvědomil si ve své namyšlenosti, že totéž platí i pro euroskeptiky, spekulující na kurzové, celní či jiné rozdíly cen v mnoha českých firmách či pobočkách zahraničních subjektů, využívajících celních bariér či jiných výhod k maximalizaci svého zisku. Po vstupu do EU se budou muset z vyspělé České republiky stěhovast - možná na Ukrajinu... Co se stane s českou euroskeptickou pravicí pak?

Ale zpět k materiálu ČSSD. Pokud by měli být poslanci Evropského parlamentu za sociální demokracii nejprve lobbisté - zástupci privátních zájmů, a pak teprve až pak zástupci voličů a současně i VŠECH OSTATNÍCH občanů České republiky, docházelo by zde k privatizaci veřejného prostoru - poslední vlně privatizace, jejíž výsledek by znamenal faktický konec parlamentního systému - spěl by k outsourcingu exekutivních i legislativních agend.

Ušetřili bychom za volby, nominovali bychom lobbisty k hájení SVÝCH PRIVÁTNÍCH zájmů a doufali bychom, že budou možná někdy také hájit i ty zájmy NAŠE. Zájmy voličů, zájmy občanů.

Svatá boží prostoto... A to si dovolí pan Müller napsat do oficiálního materiálu s č. j. 2ÚVV/37/03, který pak zůstane pohozený na chodbě nějakým delegátem ústředního výboru vládní strany jako kus papíru na vytření zadnice. Přitom na jiném místě se vedoucí zahraničního oddělení ČSSD nestydí napsat, že významnou roli v těchto volbách sehraje morální identita kandidáta.

Už i my vstupujeme do období rozkvětu doublespeaku, v němž každé slovo znamená i svůj protiklad. A vůbec si nedělám iluze, že v jiných politických stranách je to jinak.

                 
Obsah vydání       30. 6. 2003
30. 6. 2003 Mnémosyné Jakub  Žytek
30. 6. 2003 Informaci o závažné ústavní žalobě veřejnoprávní rozhlas a televize neuveřejnily
30. 6. 2003 Za přípravu vraždy dostal Srba osm let Štěpán  Kotrba
30. 6. 2003 Stínový box politici zvládají, v profi ringu jsou nuly Josef  Trnka
30. 6. 2003 Monitor Jana Paula: Jak se kreslený vtip stane "uměním",
aneb malá úvaha nad česko-slovenskou expozicí 50. ročníku Bienále v Benátkách
Jan  Paul
30. 6. 2003 Superkukurica
Na Slovensko sa začnú dovážať geneticky modifikované potraviny
Radovan  Geist
28. 6. 2003 Británie a Irák:
"Když se vysílají lži!" Zuřivý Campbell se vnutil do televizního studia
28. 6. 2003 Británie a Irák:
BBC Campbellovi: Vedete mstivou kampaň proti naší novinářské práci
29. 6. 2003 Reportér BBC chce žalovat britského ministra
27. 6. 2003 Jak "vysvětloval" problém s kontroverzní zprávou o iráckých zbraních Jack Straw
29. 6. 2003 Irácký odpor byl plánován?
27. 6. 2003 Odsouzení policistů: čeho se bojí orgány státu?
27. 6. 2003 Srba bude mlčet Ivan  David
30. 6. 2003 Deset ministrů musí stačit... Štěpán  Kotrba
30. 6. 2003 Tráva, Mareš a Komorous Michael "xChaos" Polák
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
30. 6. 2003 "Pozitivní" lobbisté do Evropského parlamentu a morální identita kandidáta Štěpán  Kotrba
30. 6. 2003 Pozadu o 38 rokov? Andrej  Sablič
30. 6. 2003
30. 6. 2003 Achnaton, Henry Ford, Ernesto "Che" Guevara - traja revolucionári Peter  Greguš
30. 6. 2003 EU vs. Rakousko-Uhersko Petr  Homoláč
27. 6. 2003 Poslední knížecí rada z Vysočiny Miloš  Zeman
27. 6. 2003 Česká BBC: "Věřte policejním odhadům..." Štěpán  Kotrba
27. 6. 2003 Jak se čistila strana
aneb konec Pseudozelených v Čechách
Pavel  Pečínka
27. 6. 2003 Technické změny v Britských listech
31. 5. 2003 Hospodaření OSBL za květen 2003
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech