6. 8. 2002
Pozoruhodným dokumentem, svědčícím zřejmě o nesmírné nízké úrovni českých prvoinstančních soudů, je tento rozsudek Šárky Šantorové, samosoudkyně z Obvodního soudu pro Prahu 1, jímž dne 15. 7 shledala aktivistu Petra G. vinným z útoku na veřejného činitele bez přesvědčivých důkazů, pouze na základě tvrzení jediného policisty, který prý ucítil na krku škrábnutí, obrátil se, a protože v jeho blízkosti nestál nikdo jiný než obžalovaný, usoudil z toho, že Petr G. ho fyzicky napadl. Nesmírně nízká právní kultura rozsudku Šárky Šantorové jde ruku v ruce s jeho neuvěřitelnou jazykovou kulturou. Rozsudek se hemží množstvím gramatických chyb ("snažil se ho ztrhnout na zem"; "nedošlo ke kontaktu mezi policistou ani jím"; "dva z toho byli známý obžalovaného") a také skutečně nevšedními stylistickými obraty ("obžalovaný pouze křičel slovní hesla"; "svědek prováděl zákrok svědka"; "obžalovaný měl v té době dlouhé vlasy - dredy a jiné brýle"; "obžalovaný se snažil odtrhnout kolegu od provádějícího se zákroku"; "obžalovaného zadrželi na tom základě, že viděli, a dále ještě jeden svědek Svoboda označil obžalovaného, že se jedná o pachatele"; "akce proběhla spontálně"). Další formulace si vychutnejte přímo v textu. Za správnost rozsudku je odpovědná Andrea Zimmelová, podepsala ho bez námitek Šárka Šantorová, které otřesná úroveň právní i jazyková zjevně nevadila. Musejí občané ČR skutečně ze svých daní platit soudce takovéto úrovně?
Případu Nike se jako precedenční kauze věnujeme již dlouho (zde, zde, zde a zde). (JČ) |
6. 8. 2002
15. července 2002 odsoudila samosoudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Šárka Šantorová za "útok na veřejného činitele" k osmdesáti hodinám obecně prospěšných prací ekonoma Petra G., přestože se tento trestný čin u soudu nepodařilo prokázat. V mimořádně chabém ústním odůvodnění rozsudku soudkyně uvedla, že útoku na veřejného činitele se dopustí každý, kdo napadne osobu v uniformě, konstatoval tehdy Tomáš Pecina, který byl procesu přítomen. Nyní máme k dispozici plný text rozsudku (viz výše). Zdá se, že tento způsob práce soudů přímo ohrožuje základní demokratické svobody v České republice. Svoboda je nedělitelná: není možné, aby občan, který se rozhodne využít svého základního demokratického práva a na veřejnosti demonstrovat za něco či proti něčemu, byl neprávem odsouzen za trestný čin, který mu nebyl přesvědčivě prokázán. Pikantní je, že v tentýž den, 15. července, rozhodl odvolací soud ve prospěch jiného občana, Radka Mikuly, pronásledovaného českými úřady v téže věci. Jak jsem v Britských listech napsali zde, odvolací soud dospěl v případě Radka Mikuly k dvěma nesmírně závažným precedenčním závěrům, totiž že:
1. Kdo při služebním zákroku překračuje svou pravomoc, nepožívá ochrany veřejného činitele. 2. Shromáždění občanů nelze rozehnat jen z toho důvodu, že nebylo ohlášeno. Soudkyně Šantorová se pokusila svým zdůvodněním rozsudku nad Petrem G. verdikt vyšší instance obejít. Je však velmi pravděpodobné, že i její rozsudek nad Petrem G soud vyšší instance také zruší. Všechny tyto soudní případy se týkají akce v pražské pasáži Světozor, která se konala dne 12. května 2001. Skupina aktivistů se tam pokusila sbírat podpisy na protest proti praktikám firmy Nike v třetím světě. Majiteli pasáže Světozor se to nelíbilo a jeho ochranka naléhala, aby policie proti aktivistům, sbírajícím podpisy, zasáhla. K tomuto nezákonnému zásahu ze strany policie také nakonec došlo. Zde jsou podrobnější informace o celém tomto incidentu: |
6. 8. 2002
Závěrečná řeč Petra G.Obhajoba se opírá o výpovědi svědků a o videozáznam zařazený ve spise. Přestože se tento videozáznam pochopitelně nesoustředí pouze na mou osobu, lze z něj rekonstruovat, že od chvíle, kdy jsem měl údajně zaútočit na svědka Svobodu (poté, co se dostal do konfliktu s pány Š. a Z.), jsem se až do doby, kdy jsem z pasáže volně vyběhl za odváděným Š., nedostal s nikým do střetu, ani jsem nebyl kýmkoliv z policistů konfrontován a předveden. Předpokládám, že toto mé tvrzení by bylo potvrzeno i záznamy z kamer průmyslové televize, nebýt toho, že policie tyto materiály zničila.
|
6. 8. 2002
Podstatnou chybou napadeného rozsudku je, že se nedokázal vypořádat ani s argumentací, která je v závěrečné řeči uvedena ohledně právního posouzení projednávaného skutku. Soud v rozsudku uvádí, že "...i kdyby policisté při této akci překročili své kompetence a jednali bez toho, že by požívali ochrany veřejných činitelů, tak svědek Svoboda v tuto chvíli byl v policejní uniformě, tudíž bylo zjevné, že se jedná o policistu, proto násilí ze strany obžalovaného bylo užito v souvislosti s výkonem pravomoci veřejného činitele."
Obžalovaný této argumentaci nerozumí a nechápe, jak může policista zároveň ochrany veřejného činitele požívat a nepožívat. Trestněprávní ochrana je v demokratickém právním řádu přiznána výlučně oprávněnému výkonu pravomoci veřejného činitele, nikoli "osobě v policejní uniformě". Obžalovaný má za to, že prvoinstanční soud se na tomto místě nad svými argumenty dostatečně nezamyslel. |
6. 8. 2002
aneb něco o rizicích polních experimentů s GM rostlinamiAmerický agrochemický gigant, firma Monsanto se pokouší vytvořit si z České republiky lacinou pokusnou laboratoř pro své experimenty s geneticky manipulovanými (GM) rostlinami, které považuje Evropská environmentální agentura (EEA) za středně až vysoce rizikové z hlediska pylem zprostředkovaného přenosu genů[1] . V loňském roce musela česká dceřinná společnost Monsanta na své experimentální základně v Branišovicích na jižní Moravě zaorat políčka s GM kukuřicí a cukrovou řepou. Monsanto totiž nebylo připraveno na nový zákon a nezískalo včas povolení k provozování genetických experimentů.
|
5. 8. 2002
Kdysi Milan Knížák v médiích právem prohlásil, že máme nekulturní vládu. Poukázal na skutečnost, že v oblibě nejvyšších představitelů včetně prezidenta jsou tak druhořadí umělci jako třeba Kristián Kodet a Jan Kristofori. Knížák měl pravdu v tom, že špatný osobní vkus vrcholných představitelů je sice jejich soukromá věc, nicméně jejich reprezentace na veřejností je v tom, s kým se na ní stýkají, docela závazná. Jestliže se tito lidé obklopují špatnými umělci, o naší kulturnosti to příliš nesvědčí. |
6. 8. 2002
Problémy soudobé hudbyO tom, jaká hudba bude znečišťovat naše prostředí a kteří "umělci" stanou se světově proslulými rozhoduje dnes pět mezinárodních vydavatelských společností. Přes čtvrtinu trhu má pod kontrolou společnost Universal, která dala světu mimo jiné zpěváka Eminem. Tento chlapec nedostatek hudebnosti bohatě vynahrazuje vulgaritou a zhovadilou dekadencí. Placen je za to královsky, stejně jako mírně pornografická umělkyně jménem Madonna, kterou obohatila svět firma Warner, ovládající čtvrtinu světového hudebního trhu. Dále jsou tu společnosti Sony, BMG a EMI.
Nedávno jsem se v jedné adelaidské nemocnici zúčastnil symposia svoji přednáškou na téma "hudba a zdraví". Když jsme s jejím ředitelem procházeli nemocnicí, naznačoval ten muž jemně abychom si všimli jak je v jeho instituci čisto a úpravno. Zeptal jsem se ho: "Co byste, pane řediteli, dělal, kdybychom teď zahlédli někoho jak tu s plechovkou barvy čmárá po stěnách?" Odpověď byla předvídatelná, ano, hned by zakročil, vandala nechal zajistit a stěnu očistit. "Nu vidíte," řekl jsem, "bez mrknutí brvy vnímáte vizuální ošklivost, setkali jsme se ale na chodbách s několika zvukovými ošklivostmi a ani uchem jste nestřihl. Ucho neslyšelo hřmotný automat na nápoje, nezareagovalo na nesmyslnou a ošklivou hudbu, pumpovanou do prostoru jídelny. A také to protivné pípání přístrojů vadí mi mnohem více než nějaká čmáranice na zdi. Vizuálním útokům je totiž snadné se bránit, mohu zavřít oči či se dívat jiným směrem. Zvuky však na nás působí i když se je snažíme neposlouchat či nevnímat." |
6. 8. 2002
Děti Země se včera dopisem své předsedkyně Simony Jašové obrátily na nového ministra životního prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL). Upozorňují ho na "rizikový stav těžby vápenců v České republice".
Toto je tisková zpráva Dětí země. |
5. 8. 2002
Včera sa odohralo verejné kolo väčšinou v pozadí prebiehajúceho zápasu medzi trojicou populárnych slovenských hercov, Ľubom Romanom, Milanom Kňažkom a Andrejom Hrycom. Časy, kedy sa táto trojica mohla na obveselenie Slovákov i Čechov stretnúť pred kamerami či na javisku, vystriedalo vzájomné obviňovanie sa z najvážnejšej trestnej činnosti a politických nekalostí. Je dosť dôvodov sa domnievať, že v tomto boji nikto nemá čisté ruky, ale zaplače - ako vždy - nakoniec prostý daňový poplatník. Ide totiž o desiatky miliónov, ktoré mal Roman vytunelovať, snahu nečisto sprivatizovať Kňažkovým klanom jedno z najznámejších slovenských divadiel a rad podobných bonbónikov.
|
5. 8. 2002
Jak už jsme se zmínili, minulou středu 31.7. 2002 se konala na Letní filmové škole při příležitosti publikace vydání knihy A.J. Liehma Ostře sledované filmy beseda o tom, zda jsou česká kultura a konkrétně film a filmová kritika v současné době lepší nebo horší než v šedesátých letech. Filmoví historici a kritici A.J. Liehm a Galina Kopaněvová argumentovali, že je situace nyní podstatně horší než v šedesátých letech; jiní, zejména mladší lidé, s tím nutně nesouhlasili. Někteří účastníci se vyjádřili, že v šedesátých letech, a to nejen v české kultuře, ale i mezinárodně, "bylo něco ve vzduchu", jakési podivné, originální, inspirační, neopakovatelné fluidum. Je tomu skutečně tak?
|
5. 8. 2002
Arim Mimory, Ládis Kylar, Štěpán Kotrba
Czechtek 2002 Začínají vznikat kulturní akce nové generace - technoparty. Konají se jak jednonoční koncerty, tak i několikadenní festivaly. Mezi mladými lidmi je nejvyhlášenějším festivalem asi Czechtek. Letos se konal v obci Višňová. |
5. 8. 2002
"Ondřeji přestaň se flákat a koukej vydělat nějaký prachy, tady máš inzerát, už jsem ti to dohodla a frč, sakra čekáme rodinu." S těmi slovy vyprovodila těhotná Jana Š. svého partnera a budoucího tatíka.
|
5. 8. 2002
V raném mládí mi bylo řečeno, že každý má svého anděla strážného, já že rovněž mám takového anděla a je třeba se k němu modlit: "Andělíčku, můj strážníčku, opatruj mi mou dušičku ...", dále si text nepamatuji. Pak se dlouhá léta andělé vytratili z mého povědomí, vyjma těch, které bylo možno vidět na obrazech, nebo v kostelech. Zvláště malé buclaté andělíčky si vybavuji, kdykoli je řeč o baroku.
|
17. 6. 2002
Nový správce redakčního systému Britských listů Dominik Joe Pantůček nyní energicky dokončuje různé dosud nedodělané funkce redakčního systému, za což mu velmi děkujeme. Právě byl zprovozněn seznam článků podle autorů, zatím od 1. 10. 2001. Klikněte na Autory Britských listů a v seznamu pak u každého jména na uvedený počet článků: zobrazí se vám odkazy na všechny texty, které jednotliví autoři pro BL napsali od loňského října. |
23. 7. 2002
Dominik Joe Pantůček zprovoznil chronologický archiv, obsahující jednotlivé články starších vydání Britských listů, viz zde a pravý horní roh stránky BL nad kalendářem (který vám umožňuje, kliknutím na jednotlivá data, také přístup ke starším vydání časopisu). |
14. 5. 2002
Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována. Pište prosím na tuto adresu redakce. Děkuji. Šéfredaktor. |
21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
|
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
6. 8. 2002 | Bushova válka "dobra proti zlu" dospěla do vesnice Hadžibirgit | ||
6. 8. 2002 | Nasloucháním lze snadno rozpoznat skutečný stav společnosti | Jaroslav Kováříček | |
6. 8. 2002 | Odvolání Petra G.: Soud se nad svými argumenty dostatečně nezamyslel | ||
6. 8. 2002 | Petr G.: Trestného činu jsem se nedopustil; ve výpovědích policejních svědků jsou rozpory | ||
6. 8. 2002 | Pochybný rozsudek | Jan Čulík | |
6. 8. 2002 | Obvodní soud pro Prahu 1: Akce proběhla "spontálně" | ||
5. 8. 2002 | Pozoruhodné nové obvinění Karla Srby | Karel Mašita | |
5. 8. 2002 | Monitor Jana Paula : Dělá si Václav Havel z George Bushe legraci? | Jan Paul | |
5. 8. 2002 | Na Slovensku platíme za internet dvojnásobne viac ako v Českej republike | ||
5. 8. 2002 | Andělé a ďáblové | Josef Veger |
Školství | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
3. 7. 2002 | Vysvědčením se nemají děti trápit | Pavel Bráborec | |
20. 6. 2002 | Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství | ||
13. 6. 2002 | Agresivní lidé mají velký strach | ||
10. 6. 2002 | Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol | ||
4. 6. 2002 | O českém biflovacím školství | Fabiano Golgo | |
29. 5. 2002 | Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy | ||
22. 5. 2002 | Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? | Aleš Žďárek | |
17. 5. 2002 | Učitelia ako ovce | Lubomír Sedláčik | |
14. 5. 2002 | Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství | Michal Rusek | |
10. 5. 2002 | Učitelé, pomozte nám s novými internetovými stránkami! | Radek Sárközi |
Genderová nerovnost ve společnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
22. 7. 2002 | Jak dnes žijí ženy v Afghánistánu? Drsně | ||
16. 7. 2002 | Koniec živnosti "plodenie detí" ? | Lubomír Sedláčik | |
8. 7. 2002 | Znásilňování žen jako válečná zbraň | ||
5. 6. 2002 | Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí | ||
6. 5. 2002 | George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě | ||
23. 4. 2002 | Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! | Jan Čulík | |
11. 4. 2002 | Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? | Anna Wintrová | |
8. 4. 2002 | Tak máme novou miss 2002... | Daniela Pilařová | |
26. 3. 2002 | Další žena v Nigérii odsouzena k ukamenování | ||
25. 3. 2002 | Anarchistky zatčeny za účast na protipotratové demonstraci | Štěpán Kotrba |
Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
22. 7. 2002 | Dekrety a EU | Bořivoj Čelovský | |
15. 7. 2002 | Benešovy dekrety: podivná diskuse | Jaroslav Valenta | |
11. 7. 2002 | Edvard Beneš a jeho dekrety - (sudeto)německý problém | Hans Henning Hahn, Eva Hahnová | |
21. 6. 2002 | Karma a komunismus | Michal Rusek | |
13. 6. 2002 | Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů | ||
11. 6. 2002 | O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit | Václav Žák | |
6. 6. 2002 | Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty | Štěpán Kotrba | |
5. 6. 2002 | KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům | Pavel Macháček | |
3. 6. 2002 | "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein | Lubomír Sedláčik |
Volby 2002 | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
25. 7. 2002 | DOKUMENT: Programové prohlášení vlády České republiky | ||
22. 7. 2002 | Volby 2002: Konflikt představ. Tušení stínů. | Jiří Svoboda | |
22. 7. 2002 | S novou sněmovnou nejspíš nuda nebude | Karel Mašita | |
22. 7. 2002 | Volby 2002: Okamžik kouzla zbavený | ||
15. 7. 2002 | Benešovy dekrety: podivná diskuse | Jaroslav Valenta | |
15. 7. 2002 | ODA se prodává Kaslově seznamu | Štěpán Kotrba | |
15. 7. 2002 | DOKUMENT: Analýza volebního nezdaru ODS podle pracovního týmu | ||
15. 7. 2002 | DOKUMENT: Analýza neúspěchu ODS viděná očima V. Klause | ||
12. 7. 2002 | Zaorálek napodruhé aneb výuka v 101hlasém řízení demokracie | Štěpán Kotrba | |
11. 7. 2002 | (Ne)zapomeňme... | Martin Kunštek |
Sdělovací prostředky | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
1. 8. 2002 | Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize | Karel Mašita | |
1. 8. 2002 | Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize | Karel Mašita | |
3. 7. 2002 | Rasismus v Čechách: Lidé s menšinovou sexuální orientací opět ostrouhali | Daniela Pilařová | |
3. 7. 2002 | Hovory pana Jakla s panem Táchou v hospodě U magistra Kelleyho 13. ledna 2001 | Radek Mokrý | |
27. 6. 2002 | Balvín instaloval odposlechy na Kavčích horách | Petr Jánský | |
20. 6. 2002 | RRTV: Digitální média veřejné služby | Zdeněk Duspiva | |
16. 6. 2002 | Uspávající B. Klepetko neprojevil nejmenší schopnost usměrňovat první povolební diskuzní pořad | Daniela Pilařová | |
12. 6. 2002 | Méně té vody, chlapče! Méně té vody! | Petr Štěpánek | |
7. 6. 2002 | Konec katů v Čechách | Martin Štumpf | |
7. 6. 2002 | Bude Katovna nahrazena něčím lepším? | Jan Čulík |