5. 8. 2002
Jak už jsme se zmínili, minulou středu 31.7. 2002 se konala na Letní filmové škole při příležitosti publikace vydání knihy A.J. Liehma Ostře sledované filmy beseda o tom, zda jsou česká kultura a konkrétně film a filmová kritika v současné době lepší nebo horší než v šedesátých letech. Filmoví historici a kritici A.J. Liehm a Galina Kopaněvová argumentovali, že je situace nyní podstatně horší než v šedesátých letech; jiní, zejména mladší lidé, s tím nutně nesouhlasili. Někteří účastníci se vyjádřili, že v šedesátých letech, a to nejen v české kultuře, ale i mezinárodně, "bylo něco ve vzduchu", jakési podivné, originální, inspirační, neopakovatelné fluidum. Je tomu skutečně tak?
|
5. 8. 2002
"Ondřeji přestaň se flákat a koukej vydělat nějaký prachy, tady máš inzerát, už jsem ti to dohodla a frč, sakra čekáme rodinu." S těmi slovy vyprovodila těhotná Jana Š. svého partnera a budoucího tatíka.
|
5. 8. 2002
Koncem minulého týdne české sdělovací prostředky přinesly "šokující" zprávu o tom, že z pokusu o spáchání vraždy Sabiny Slonkové z MFD obviněný Karel Srba byl obviněn z dalšího trestného činu: nedovoleného ozbrojování. A nic dalšího. Jak intenzivního "nedovoleného ozbrojování" se Srba měl dopustit, tedy od jaké zákonné trestní sazby se toto další obvinění odvíjí, o tom se už skoro nic víc neobjevilo. Což je vskutku pozoruhodné. Neboť to naznačuje, že vyšetřovatelé si s obviněním z pokusu o vraždu nejsou moc jistí a "preventivně" přihodili další obvinění. Skandál o tom, že Srba si objednal vraždu Slonkové tedy pro Srbu možná potichu končí - a to další v něm (přitom nesmírně závažnější) se veřejnost už asi nemá mnoho dovídat.
MFD si v létě zvedla náklad, její propagace "skrzevá" Slonkovou byla tak masivní, že by si ji v takovém rozsahu možná ani nedokázala zaplatit, a pomalu nastává jakési plíživé ticho. |
5. 8. 2002
Arim Mimory, Ládis Kylar, Štěpán Kotrba
Czechtek 2002 Začínají vznikat kulturní akce nové generace - technoparty. Konají se jak jednonoční koncerty, tak i několikadenní festivaly. Mezi mladými lidmi je nejvyhlášenějším festivalem asi Czechtek. Letos se konal v obci Višňová. |
5. 8. 2002
Osvoboďte se od duševního otroctví"Scéna DIY jsou lidé, kteří jsou
současným systémem otrávení a chtějí být samostatní - ať už tím, že se
budou sami bavit, sami si vyrábět potraviny nebo energii. Prostě nečekat,
až jim to všechno někdo poskytne. Scéna DIY je založená na tom, že lidé
dělají vše bezplatně. Fungujeme podle zcela jiných pravidel - většina
nemá za svou práci nic, kromě dobrého pocitu, že dělají něco pro druhé.
Nemusíte poslouchat jenom rave - jsou mezi námi třeba i básníci a podobně.
Setkávají se tu lidé s různými životními osudy, a to je právě to, o co
tu jde. Chtěli bychom společnost bez problémů a bez násilí,
ovšem ona se cítí těmito pěti milióny dětí, se kterými nedokáže nic udělat,
ohrožena. Její obvyklé podfuky už na nás neplatí. Máme prostředky, jak
tancem slavit naši svobodu, a ona nemůže popřít, že to, co děláme, děláme
s vědomím vzájemné sounáležitosti, a to nejen o víkendech na rave parties
- ale že se toto vědomí snažíme promítnout i do našeho běžného života. "
|
5. 8. 2002
"New Age Travellers" se stalo novým označením pro tisíce lidí, kteří se rozhodli pro
polokočovný způsob života a porůznu se shromažďují okolo letních festivalů. Tito "novověcí
kočovníci" se stávají příčinou rostoucího morálního pobouření. Dříve se na ně pohlíželo
jenom jako na neškodnou tlupu hippies, ale dnes se na ně snáší smršť mnohem bohatších a
pejorativnějších názvů - jsou to špinavci, pobudové, pivaři a trhani. Stávají se terčem
nepřátelských a často velice nesmyslných pomluv.
Nikdo dnes nemá přesnou představu, o kolik lidí se ve skutečnosti jedná. Nikdo se ostatně
ani nepokusil spočítat všechny ty desetitisíce lidí, kteří se pro tento způsob života rozhodli.
|
5. 8. 2002
V raném mládí mi bylo řečeno, že každý má svého anděla strážného, já že rovněž mám takového anděla a je třeba se k němu modlit: "Andělíčku, můj strážníčku, opatruj mi mou dušičku ...", dále si text nepamatuji. Pak se dlouhá léta andělé vytratili z mého povědomí, vyjma těch, které bylo možno vidět na obrazech, nebo v kostelech. Zvláště malé buclaté andělíčky si vybavuji, kdykoli je řeč o baroku.
|
5. 8. 2002
Evropská unie navrhuje nový zákon, podle něhož mají být řidiči automobilů odpovědni za všechny nehody s cyklisty, a to i v případech, kdy cyklista porušil dopravní předpisy a je v neprávu. (Podrobnosti v angličtině viz zde.) Očekává se, že to v Británii vyvolá velkou kontroverzi. Řidiči automobilů totiž budou muset podle nového zákona platit odškodné za všechny nehody s cyklistou. V Británii to znamená, že se roční pojištění za automobily bude muset v přepočtu zvýšit v průměru o 2500 Kč.
|
4. 8. 2002
V známej českej komédii o študákoch a kantoroch, skúmal pán profesor vnútro gymnazistov napríklad prostredníctvom predmetov, ktoré stratili pri bitkách. Čo si zdvihli zo zeme slovenskí voliči po šarvátkach svojich politikov, to skúsil zistiť sociológ Michal Vašečka z Inštitútu pre verejné otázky. Prezentujme a okomentujme niektoré jeho postrehy, ktoré dotvárajú obraz voličského, ale aj politického správania sa občanov SR ako celku, v zaujímavom kontraste ku českým občianskym postojom.
|
5. 8. 2002
Združenie Internet pre všetkých a iniciatíva mimovládnych organizácii Rock volieb'02 spolocne protestujú proti dalšiemu zvýšeniu poplatkov za internet od 1. augusta 2002 zo strany Slovenských telekomunikácii, a. s. (ST). Domnievajú sa, že ide o neprimerané zvýšenie, ktoré zo svojich penaženiek opät zaplatia bežní slovenskí surferi. Od vlanajšieho leta sa cena internetu na Slovensku v slabej prevádzke zvýšila už o 66 percent, a to bez toho, aby sa internetovým užívatelom rozšírila ponuka služieb (ako v Ceskej republike a Madarsku). ST to zdôvodnovali vysokými nákladmi a tým, že internet musia krížovo financovat z iných služieb, ale svoju nákladovú štruktúru doteraz nezverejnili. Obávame sa, že takýto postup ST bude mat vážny dopad na rozšírenie internetu. Pre väcšinu bežných ludí na Slovensku sa stane menej dostupným, co je v rozpore s dlhodobými záujmami Slovenska a jeho clenstva v EÚ. Najmä po tom, co sa Slovenská republika oficiálne pripojila k programu eEurope+ , ktorého hlavnými cielmi sú aj lacnejší a dostupnejší internet.
Toto je tisková zpráva združenie Internet pre všetkých a iniciatívy Rock volieb '02 |
5. 8. 2002
MIT, Stanford University ve Spojených státech a Cambridge University v Británii jsou tři světově nesmírně významné vysoké školy. Jak na to poukázal komentátor týdeníku Observer, jejich společnou charakteristikou je, že odborníci na těchto univerzitách kolem nich vytvořili velké množství úspěšných soukromých firem nejmodernější technologie, čímž produkují bohatství pro ekonomiku regionu i celého státu. Většinu prosperity amerického státu Massachussetts financují technologické firmy, které založili zaměstnanci MIT anebo jeho bývalí studenti. Všechny tři tyto univerzity měly dosud nesmírně liberální postoj vůči autorským právům. V podstatě zastávaly dosud názor, že veškeré patenty, vynálezy a další tvůrčí dílo, které vytvoří jejich zaměstnanci, patří jim samotným, pokud nejde vyloženě o práci, kterou si objednala sama univerzita. Tím jsou tyto univerzity radikálně odlišné od soukromých firem, které si přivlastňují veškeré intelektuální vlastnictví, které vytvoří jejich zaměstnanci.
|
5. 8. 2002
Zatímco Vladimíru Železnému věnují čeští novináři nadstandardní pozornost - koneckonců vcelku zaslouženou, druhá strana sporu o TV Nova, reprezentovaná Ronaldem Lauderem, se zájmu našich hlídacích psů demokracie netěší. Vše tak vlastně probíhá v režii a ke spokojenosti Michala Donatha a jeho P. R. agentury, jehož si Lauder najal k mediálnímu zastupování CME. Přitom se vůbec nedá říci, že by nebylo o čem psát.
|
2. 8. 2002
S dojetím jsem ve čtvrtek po poledni vyklopýtal z uherskohradišťského Klubu kultury po téměř tříhodinovém promítání Formanova a Shafferova Amadea. Film zůstává vynikajícím, výjimečným uměleckým dílem i po osmnácti letech po jeho vzniku (byl dokončen v roce 1984) a rád jsem propadl na téměř tři hodiny jeho intenzivnímu kouzlu. Nikterak nevadilo, že kopie filmu, promítaná v Uherském Hradišti (prý nyní jediná v České republice) byla lety zahnědlá a poškrábaná, se spoustou slepek, na jednom místě se zřejmě v důsledku poškozené perforace asi pět minut cukal obraz, že bylo velmi nevyvážené dolby stereo, takže anglické dialogy nebylo skoro slyšet, zato Mozartova hudba byla někdy až příliš silná. Paradoxně přichází právě nyní v anglosaských zemích Amadeus znovu do kin v technicky zdokonalené, digitálně upravené a nově sestřihané, o dvacet minut prodloužené verzi. V Británii se nově uváděnému Amadeovi dělá v současné době v médiích velká reklama.
V Uherském Hradišti film uvedl kameraman Miroslav Ondříček: kvitoval s uspokojením, že sál je plný mladých lidí, mnozí z nichž v době vzniku filmu vlastně ještě nebyli ani na světě. Závěrem svých několika vět se na diváky obrátil s dotazem, kdo film Amadeus uvidí při této příležitosti poprvé. Překvapivě se zvedly ruce téměř poloviny sálu. Přemýšlel jsem o tom pak po zbytek dne. Je pozoruhodné, že k mnoha mladým lidem se silným zájmem o kulturu jsou zřejmě dodnes nejlepší úspěchy české kultury ze sedmdesátých a osmdesátých let (třeba Kunderovy romány či Formanovy filmy) víceméně nepřístupné. |
1. 8. 2002
Ve středu v podvečer se v přeplněné a dusné, i když pěkně restaurované budově uherskohradišťské Reduty konala krátká debata k českému vydání knihy rozhovorů o filmech šedesátých let od známého filmového a kulturního publicisty Antonína J. Liehma. Jde o soubor textů, které většinou vyšly časopisecky v Československu v šedesátých letech a pak poprvé knižně v angličtině r. 1974. Nyní Liehm výbor rozšířil a Jan Lukeš ho doplnil filmografickými údaji.
V úvodu se A. J. Liehm rozhovořil relativně dlouze o tom, že bychom neměli pomíjet skutečnost, že i za komunismu, a to zejména v šedesátých letech, ale i jindy, se točily v Československu velmi dobré filmy a existovala i pozoruhodná kultura. |
31. 7. 2002
Vznikají skutečně závažné ubytovací problémy. Uherské Hradiště nemá dostatečnou infrastrukturu pro ubytování hostů a zdá se, že se problémy s ubytováním řeší tím, že se při příjezdů "významnějších" hostů přesunují "méně významní" na poslední chvíli jinam, nebo na ulici...:) Jeden filmový režisér, který v úterý měl na zdejší filmové škole prezentaci svých filmů, dostal ubytování až ve tři hodiny ráno v noci z úterý na středu, totéž se týkalo i dalšího účastníka, který byl ze svého hotelového pokoje v úterý ráno vystěhován, aniž mu bylo sděleno, kam bude přesunut. Sám jsem zažil ve středu několik minut před 15 hodinou zábavnou scénu. Poskytoval jsem telefonicky delší interview o případu "Slonková" jednomu švýcarskému publicistickému magazínu, když do mého pokoje vrazila pokojská, s tím, že se musíme okamžitě přestěhovat jinam a to, že dělám nějaký rozhovor, ji nezajímá: jí končí pracovní doba v 15.00. Je trochu obtížné se soustředit při vysvětlování situace na české mediální scéně švýcarským novinářům na odnášení zavazadel jinam, ale to nevadí. Byli jsme přesunuti na pokoj k někomu jinému. Režisér, který byl v úterý v noci ubytován teprve kolem třetí hodiny, nevěděl ještě ve středu v 17.00, kde bude spát následující noc. |
29. 7. 2002
Nemohu než vyslovit poctu letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti, organizované péčí jejího ředitele Jiřího Králíka. Ač se koná po osmadvacáté, a pod Králíkovým vedením letos po desáté, mám příležitost účastnit se jí osobně letos poprvé. Je to tu velmi dobré.
|
1. 8. 2002
Obvodní soud pro Prahu 4 před týdnem rozhodl, že generální ředitel České televize Jiří Balvín byl do své nynější funkce loni v říjnu zvolen v rozporu se zákonem. Dle soudu k tomu došlo na základě nerovného přístupu rady ČT k dalším uchazečům, čímž tato rada porušila zákon o České televizi. Soud proto její usnesení o zvolení Balvína generálním ředitelem ČT zrušil. O těchto skutečnostech informoval veřejnost ve čtvrtek 1. srpna odpoledne Jaroslav Vaško, právní zástupce Evžena Hlinovského, který je jedním z neúspěšných kandidátů na post generálního ředitele ČT a který návrh na zrušení usnesení rady ČT soud podal. - (Britské listy podaly na nezákonnou volbu Jiřího Balvína dne 1. listopadu 2001 žalobu, text žaloby je zde.)
|
23. 7. 2002
Dominik Joe Pantůček zprovoznil chronologický archiv, obsahující jednotlivé články starších vydání Britských listů, viz zde a pravý horní roh stránky BL nad kalendářem (který vám umožňuje, kliknutím na jednotlivá data, také přístup ke starším vydání časopisu). |
17. 6. 2002
Nový správce redakčního systému Britských listů Dominik Joe Pantůček nyní energicky dokončuje různé dosud nedodělané funkce redakčního systému, za což mu velmi děkujeme. Právě byl zprovozněn seznam článků podle autorů, zatím od 1. 10. 2001. Klikněte na Autory Britských listů a v seznamu pak u každého jména na uvedený počet článků: zobrazí se vám odkazy na všechny texty, které jednotliví autoři pro BL napsali od loňského října. |
14. 5. 2002
Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována. Pište prosím na tuto adresu redakce. Děkuji. Šéfredaktor. |
21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
|
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
5. 8. 2002 | Pozoruhodné nové obvinění Karla Srby | Karel Mašita | |
5. 8. 2002 | Monitor Jana Paula : Dělá si Václav Havel z George Bushe legraci? | Jan Paul | |
5. 8. 2002 | Na Slovensku platíme za internet dvojnásobne viac ako v Českej republike | ||
5. 8. 2002 | Andělé a ďáblové | Josef Veger | |
5. 8. 2002 | Naposledy z Uherského Hradiště: zamyšlení nad českými filmy | Jan Čulík | |
5. 8. 2002 | Autobus pitomců na rajčatech | Radek Mokrý | |
5. 8. 2002 | New Age travellers - nomádi nového tisíciletí | ||
5. 8. 2002 | Do It Yourself: Techno scéna a ilegální parties | ||
5. 8. 2002 | Czechtek 2002 - zpráva z festivalu | Arim Mimory, Ládis Kylar |
Školství | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
3. 7. 2002 | Vysvědčením se nemají děti trápit | Pavel Bráborec | |
20. 6. 2002 | Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství | ||
13. 6. 2002 | Agresivní lidé mají velký strach | ||
10. 6. 2002 | Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol | ||
4. 6. 2002 | O českém biflovacím školství | Fabiano Golgo | |
29. 5. 2002 | Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy | ||
22. 5. 2002 | Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? | Aleš Žďárek | |
17. 5. 2002 | Učitelia ako ovce | Lubomír Sedláčik | |
14. 5. 2002 | Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství | Michal Rusek | |
10. 5. 2002 | Učitelé, pomozte nám s novými internetovými stránkami! | Radek Sárközi |
Genderová nerovnost ve společnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
22. 7. 2002 | Jak dnes žijí ženy v Afghánistánu? Drsně | ||
16. 7. 2002 | Koniec živnosti "plodenie detí" ? | Lubomír Sedláčik | |
8. 7. 2002 | Znásilňování žen jako válečná zbraň | ||
5. 6. 2002 | Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí | ||
6. 5. 2002 | George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě | ||
23. 4. 2002 | Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! | Jan Čulík | |
11. 4. 2002 | Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? | Anna Wintrová | |
8. 4. 2002 | Tak máme novou miss 2002... | Daniela Pilařová | |
26. 3. 2002 | Další žena v Nigérii odsouzena k ukamenování | ||
25. 3. 2002 | Anarchistky zatčeny za účast na protipotratové demonstraci | Štěpán Kotrba |
Volby 2002 | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
25. 7. 2002 | DOKUMENT: Programové prohlášení vlády České republiky | ||
22. 7. 2002 | Volby 2002: Konflikt představ. Tušení stínů. | Jiří Svoboda | |
22. 7. 2002 | S novou sněmovnou nejspíš nuda nebude | Karel Mašita | |
22. 7. 2002 | Volby 2002: Okamžik kouzla zbavený | ||
15. 7. 2002 | Benešovy dekrety: podivná diskuse | Jaroslav Valenta | |
15. 7. 2002 | ODA se prodává Kaslově seznamu | Štěpán Kotrba | |
15. 7. 2002 | DOKUMENT: Analýza volebního nezdaru ODS podle pracovního týmu | ||
15. 7. 2002 | DOKUMENT: Analýza neúspěchu ODS viděná očima V. Klause | ||
12. 7. 2002 | Zaorálek napodruhé aneb výuka v 101hlasém řízení demokracie | Štěpán Kotrba | |
11. 7. 2002 | (Ne)zapomeňme... | Martin Kunštek |
Sdělovací prostředky | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
1. 8. 2002 | Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize | Karel Mašita | |
1. 8. 2002 | Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize | Karel Mašita | |
3. 7. 2002 | Rasismus v Čechách: Lidé s menšinovou sexuální orientací opět ostrouhali | Daniela Pilařová | |
3. 7. 2002 | Hovory pana Jakla s panem Táchou v hospodě U magistra Kelleyho 13. ledna 2001 | Radek Mokrý | |
27. 6. 2002 | Balvín instaloval odposlechy na Kavčích horách | Petr Jánský | |
20. 6. 2002 | RRTV: Digitální média veřejné služby | Zdeněk Duspiva | |
16. 6. 2002 | Uspávající B. Klepetko neprojevil nejmenší schopnost usměrňovat první povolební diskuzní pořad | Daniela Pilařová | |
12. 6. 2002 | Méně té vody, chlapče! Méně té vody! | Petr Štěpánek | |
7. 6. 2002 | Konec katů v Čechách | Martin Štumpf | |
7. 6. 2002 | Bude Katovna nahrazena něčím lepším? | Jan Čulík |
Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
22. 7. 2002 | Dekrety a EU | Bořivoj Čelovský | |
15. 7. 2002 | Benešovy dekrety: podivná diskuse | Jaroslav Valenta | |
11. 7. 2002 | Edvard Beneš a jeho dekrety - (sudeto)německý problém | Hans Henning Hahn, Eva Hahnová | |
21. 6. 2002 | Karma a komunismus | Michal Rusek | |
13. 6. 2002 | Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů | ||
11. 6. 2002 | O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit | Václav Žák | |
6. 6. 2002 | Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty | Štěpán Kotrba | |
5. 6. 2002 | KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům | Pavel Macháček | |
3. 6. 2002 | "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein | Lubomír Sedláčik |