7. 11. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 11. 2002
Bylo to tenkrát 7. listopadu 1917 prosté. Nejdřív rána kanónem do vzduchu, pak proud vojáků a dělníků dobyl ústav šlechtičen alias Zimní palác. Revoluce vyhrála a socialismus byl na světě. Nejdřív v Rusku, pak se nastěhoval i k nám do střední Evropy a bylo mu tady moc fajn. Tolik oficiální zlidovělá historie. Ale kdo vlastně tenkrát uprostřed první světové války tiskl noviny a platil miliony letáků, aby "proletáři věděli již dnes, co mají dělat zítra?" Kdo vymyslel jak získat takovou hromadu peněz? Byl to Izrael Lazarevič Helphand, stranickým jménem Parvus. Muž, který financoval Lenina.
7. 11. 2002
Nečekejte, prosím, že budu psát proti kouření anebo se trefovat do kuřáků. Rád bych se jen zamyslel nad svobodnou volbou ve věci kouření. Ke svobodné volbě totiž potřebujeme dostatek informací o věci, pro kterou se rozhodujeme. A o věci tak důležité, jako je placení pomalé sebevraždy, je potřeba rozhodnout o to kvalifikovaněji.
7. 11. 2002

"Kontrola policie je důležitá. V České republice to bohužel není vůbec zvykem. Vůbec nejde třeba o to, že teď při pražském summitu budou nějací anarchisté protestovat proti NATO, ale je to jedna z nebezpečných situací, kdy může docházet k překračování pravomocí policie. A policie si na to potom zvyká."

"Poskytujeme právní pomoc v konkrétních právních případech. Lidé se na nás obracejí, jak už jsem řekl, v případech porušování dětských práv, domácího násilí, porušování otcovských práv a podobně. Nejkontroverznější jsou případy policejního násilí. Přijímáme případy, v nichž se občan nebojí vystoupit proti tomu, že na něm bylo pácháno násilí zejména na policejních služebnách. Samozřejmě, že to jsou velmi těžko dokazatelné případy. Všude ve světě jsou tímto jednáním postihovány menšiny - ať už to jsou lidé jiné barvy pleti, Romové, sociálně slabší skupiny, bezdomovci nebo osoby vyjadřující menšinové názory, účastníci demonstrací. Dosud se na nás nejvíce obraceli právě účastníci demonstrací a Romové. V nich je těžké vůbec vzbudit důvěru v právo. Takové případy řešíme po celé republice. V Brně jde třeba o případ Roma, který zahynul po pádu z okna policejní stanice v Králově Poli. Bez nás by tento případ vůbec nebyl dále vyšetřován. Jsem zmocněncem i v případu, kdy pět policistů v Karlových Varech bezdůvodně zbilo Roma, zavezli ho do lesa a močili na něj. S těmito policisty bude nyní soud. Očekáváme, že by možná poprvé po roce 1989 mohli být za takto závažný případ odsouzeni policisté."

Jihomoravská mutace Mladé fronty Dnes (škoda, že se na to nezmohl celostátní deník) publikovala rozhovor s Jiřím Kopalem z Občanských právních hlídek a z Ligy lidských práv. Hovoří v něm o snad nejdůležitějších tématech v dnešní České republice. Plný text rozhovoru je zde.

7. 11. 2002
Důvod, proč by mělo být dovoleno bývalým členům rozvědky a výzvědných agentur publikovat informace ve veřejném zájmu je daleko šírší než případ bývalého britského špiona Davida Shaylera, argumentoval Shaylerův obhájce John Wadham a ředitel brtiské organizace Liberty společně s novinářem Richardem Nortonem-Taylorem v listě Guardian. Občané mají právo vědět, že jejich výzvědné agentury pracují efektivním způsobem, že mají povinnost se ze své činnosti zodpovídat a že jsou co nejotevřenější. Britský Zákon o utajovaných skutečnostech zakazuje všem současným i minulým členům výzvědných služeb bez povolení nadřízených říci veřejně cokoliv o své práci. Avšak to je zákaz, který zabraňuje i poukazování na nekalé praktiky.

Shayler kritizoval rozvědku, že je příliš měkká a není schopna dostatečně rychle chytit teroristy, dále ji ale také kritizoval, že porušuje zákon a práva občanů na soukromí.

7. 11. 2002

Vedoucí představitelé Čínské komunistické strany schválili tento týden na přípravné schůzi před 16. stranickým sjezdem, který začne v pátek, že do strany budou přijati kapitalisté. 30 podnikatelů bude na nadcházejícím sjezdu Čínské komunistické strany delegáty. Stanovy strany schválí novou podstatnou změnu: od nynějška budou v Čínské komunistické straně i kapitalisté.

Schůze ústředního výboru Čínské komunistické strany tento týden schválila na návrh prezidenta Jianga Ze mina (76) změnu stanov, takže od nynějška budou moci být členem komunistické strany kapitalističtí podnikatelé.

Mezi novými členy Čínské komunistické strany je například Šen Wen Rong (56), jehož majetek dosahuje hodnoty 100 milionů liber. Šen Wen Rong žije podle svých slov i nadále skromně, ale je přesvědčen, že až se bude konat příští sjezd Čínské komunistické strany, mezi jeho delegáty bude ještě daleko více kapitalistů než dosud.

List Daily Telegraph poznamenává, že smlouva, v jejímž rámci mají být kapitalisté přijati do komunistické strany, umožňuje kapitalistům, aby v Číně podnikali tak, jako je to zvykem na Západě, ale zároveň jim zabraňuje, aby se někdy postavili proti vládě komunistické strany.

Tím, že Čínská komunistická strana přijme do svých řad kapitalisty, podřídí je stranické disciplíně. Naproti tomu kapitalisté získají přístup k vlivným státním činitelům.

(Podrobnosti v angličtině viz zde.)

7. 11. 2002

Američtí Republikáni vyhráli na celé čáře ve volbách do amerického Kongresu, které se nyní konaly uprostřed současného funkčního období prezidenta Bushe. Získali nadvládu nad Senátem a posílili si svou většinu ve Sněmovně reprezentatntů.

Znamená to, že pro prezidenta Geroge W. Bushe bude jednodušší prosadit svou agendu snižování daní a vnitroamerických bezpečnostních opatření. Zároveň získal tímto volebním vítězstvím další podstatnou podporu pro "válku proti terorismu".

Republikáni získali ve středu večer nejméně 51 křesel ve stočlenném Senátě. Prezident Bush je teprve třetím americkým prezidentem za posledních sto let, který zaznamenal zvýšení volební podpory při volbách uprostřed svého funkčního období. Stalo se to Franklinu Rooseveltovi v roce 1934 a Billu Clintonovi v roce 1998.

(Podrobnosti v angličtině jsou např. zde.)

7. 11. 2002

V sobotu 16. listopadu ve 14.30 se koná v Praze na náměstí Míru před kostelem mírová ekumenická bohoslužba. Boží cesty k míru jsou zcela jiné, než bombardování... Srdečně zve platforma Křesťané za mír.

7. 11. 2002

(tisková zpráva)

Studentská Unie ČVUT, nezisková organizace při Českém vysokém učení technickém v Praze vyhlašuje "Call for papers" pro třetí ročník akademické konference OpenWeekend, konající se ve dnech

15.-16. března 2003

na Českém vysokém učení technickém v Praze 6 - Dejvicích.

Konference si klade za cíl vzdělávat a informovat širokou veřejnost v oblasti otevřených technologií.

7. 11. 2002

Pod tímto sloganem pořádá sdružení anarchisticky orientovaných organizací ANTINATO úvodní setkání s odpůrci NATO a kapitalismu v neděli 17. 11. ve 12.00 na Albertově. Právě odtud před třinácti lety vyšel průvod vysokoškolských studentů a svazáků (pořadateli bylo hnutí České děti a Vysokoškolská rada MV SSM), aby byl na Národní třídě brutálně zastaven. Tehdy začala "sametová revoluce", která o několik dní později vyvrcholila pádem husákovského "reálného socialismu". Vyvrcholení perestrojky se tak trochu jedné části pořadatelů zvrtlo... Zastaví i dnes policisté oficiálně ohlášenou demonstraci mladých odpůrců "kapitalismu a války", nebo zůstane jen u symbolů a vzpomínek?

Další anarchistická shromáždění se mají konat 20. 11., 21. 11. a 22. 11. (šok)

6. 11. 2002
V týdnu od 4. do 8. listopadu sbírá občanské sdružení NESEHNUTÍ Brno podpisy pod petici proti rušení přechodů pro chodce. Informační stánky, u kterých mohou občané připojit svůj podpis, se budou postupně objevovat v blízkosti několika už zrušených přechodů především v centru Brna. Nesouhlas s postupem Odboru dopravy Magistrátu města Brna, už vyjádřilo několik stovek občanů, především těch, kteří v okolí zrušených přechodů bydlí či pracují. Zatím bylo zrušeno celkem 103 přechodů pro chodce, další mají následovat v blízké budoucnosti. -

Toto je tisková zpráva Nesehnutých; dodejme, že politika brněnského magistrátu je v přímém rozporu s civilizovanou politikou, běžnou ve velkoměstech západních zemí. Tam se poslední dobou stále více upřednostňují chodci, cyklisté a veřejná doprava před dopravou soukromou: vznikají nové přechody pro chodce, speciální jízdní pruhy jen pro autobusy, jízdní kola a taxíky; od příštího roku budou některá britská města řidičům soukromých automobilů účtovat za každý vjezd do městského centra podstatné poplatky. Je ovšem na občanech samotných, aby se za svá práva zasadili. (JČ)

7. 11. 2002

Chodci nemají ve Velké Británii před automobilisty na přechodech přednost, s výjimkou speciálních přechodů pro chodce, vyznačených výrazně nejen pruhovanou "zebrou" přes vozovku, ale na obou chodnících také blikajícími žlutými lampami (tzv. Belisha beacons).

Ve většině případů jsou však přechody pro chodce opatřeny semafory. Ty jsou řešeny tak, že nikdy neodbočuje automobil do davu chodců na přechodu, jimž "má dát přednost". Dopravních semaforů je v britských městech možná až příliš. Čtyř nebo vícefázové semafory na hlavních křižovatkách vedou k dlouhému čekání a zpomalují provoz - což, mám dojem, je součástí záměrné, složité politiky komunálních úřadů, které se snaží automobilistům co nejvíce znepříjemnit vjezd do měst, aby svá auta nechali doma

Před přechodem pro chodce i za ním je vozovka při svém kraji na vzdálenost cca 10 metrů označena šikmými pruhy, na nichž se nesmí parkovat, aby byl z obou stran na přechod řádný výhled. Bílé značení je často obnovováno, a je tedy jasně viditelné. (JČ)

5. 11. 2002
Konec funkčního období Václava Havla v čele státu vyvolává otázky, kdo bude příštím presidentem České Republiky.

Chci navrhnout jednoduchý, levný a efektivní způsob, který se nebude asi kandidátům líbit, ale díky racionálnímu jádru by mohl být přijatelný a výhodný pro celý národ s výjimkou některých politiků. Doufám, že se lidé aspoň zamyslí nad tímto návrhem.

6. 11. 2002
Není vítězů. Jeho Veličenstvo český volič, z něhož se rok od roku stává ryzí homo apaticus, se rozhodl poctít svým hlasem častěji ty, kteří nejsou v úzkém napojeni na stranické sekretariáty a jejich těžké páky. Nadchází stmívání stranické politiky? Ne, ta neměla dosud čas se zakořenit.
6. 11. 2002
V Britských listech vyšel dne 22.10.2002 článek Mirka Šuty "Philip Morris: "American best killer" na dobré cestě?" Rád bych na něj krátce reagoval.
6. 11. 2002

V úterý 3. prosince 2002 se bude v České televizi vysílat úplně poslední diskusní pořad z "Klubu Netopýr". S Antonínem Přidalem v něm budou o aktuálních otázkách diskutovat František Novotný z Neviditelného psa a Jan Čulík z Britských listů.

5. 11. 2002
Níže zveřejňujeme přehled hospodaření Občanského sdružení Britské listy za říjen 2002. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet č.: 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1. Variabilní symbol pro příspěvky 2002 (ti, po nichž chce banka konstantní symbol, mohou použít 0558).Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2002 Shaylerův případ: "Dokazuje, že špioni musejí mít právo poukázat na chyby rozvědky"   
6. 11. 2002 Čečensko: Velký herec se stal rukojmím špinavé války   
6. 11. 2002 Ředitel nadace VIA: Philip Morris nevadí, důležitý je účel poskytovaných peněz Jiří  Bárta
5. 11. 2002 Brazílie: Ohňostroj pro rudou hvězdu Nikola  Bukajová
5. 11. 2002 Kde jsou hranice demokracie Petr  Baubín
4. 11. 2002 Všichni se radují, všichni jsou šťastní, pro občana se ale nemění nic Štěpán  Kotrba
4. 11. 2002 O "hodném teroristovi" Petry Procházkové Jan  Čulík
4. 11. 2002 Veterinární správa: V Hukvaldech k týrání zvířat skutečně docházelo   
4. 11. 2002 NATO v 21. století a stará hašteřivá Evropa František  Roček
4. 11. 2002 Mediální víkend: Strakonice (ne)ukázaly, co voliči oceňují Josef  Trnka

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
6. 11. 2002 Britský ministr zahraničí Jack Straw: Nemusí dojít k invazi do Iráku   
6. 11. 2002 Útok na Irák bude posuzován jako agrese Petr  Vařeka
5. 11. 2002 Kde jsou hranice demokracie Petr  Baubín
23. 10. 2002 Nová kniha o bin Ladinovi   
18. 10. 2002 Měl by být svržen Saddám Husajn? Jan  Čulík
16. 10. 2002 Bude po masakru v Bali dalším terčem Británie?   
16. 10. 2002 Masakr v Bali musí znamenat, že se skoncuje s válkou proti Iráku   
9. 10. 2002 Amerika: národ, který nechce jít do války   
8. 10. 2002 Američané se už osm let snaží zabránit řešení irácké krize   
7. 10. 2002 Klíčovým faktorem při jednání Rady bezpečnosti o Iráku je ropa   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
21. 10. 2002 Sex nebo vztah?   
2. 10. 2002 Ženy v Iráku jsou svobodnější než v jiných arabských zemích   
29. 9. 2002 Feminismus - zbraň ženské emancipace Jean Bethke Elshtain
23. 9. 2002 Feminismus jako "mediální bublina" Eva  Presová
22. 9. 2002 Británie: další smrt malého dítěte, další selhání sociálních služeb   
17. 9. 2002 Nečisté kšeftovanie s právami žien Lubomír  Sedláčik
16. 9. 2002 Prostitutky: jsou terčem obrovské míry násilí   
5. 9. 2002 "Ale já nejsem žádná feministka" Jan  Čulík
28. 8. 2002 Postavení žen Vojtěch  Polák
19. 8. 2002 Velká Británie: Velký růst domácího násilí - a co v ČR?   

Školství RSS 2.0      Historie >
30. 10. 2002 (Britské) univerzity "potřebují vybírat vysoké školné, mají-li obstát v mezinárodní konkurenci"   
11. 10. 2002 NATOidní normalizace? Účast na politickém školení je zase povinná... Václav  Votruba
9. 10. 2002 Škola včera, dnes... a možná ještě zítra Darius  Nosreti
23. 9. 2002 Skandál se známkováním britských maturit   
3. 9. 2002 Učitelé, zvedněte hlavu! Výzva k vyhlášení stávky   
2. 9. 2002 Klubko zmijí
aneb zneprůhlednění veřejné zakázky MŠMT na školení ICT koordinátorů
Jan  Wagner
30. 8. 2002 Učitelé nemohou hradit škody po povodních ze svých platů Radek  Sárközi
8. 8. 2002 Kritické myšlení   
3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   

Povodně a změna klimatu RSS 2.0      Historie >
2. 11. 2002 Karlín volá o pomoc   
21. 10. 2002 Prosba o pomoc Jiří  Svoboda
19. 9. 2002 Co chcete vědět o ochranném systému metra a bojíte se zeptat   
16. 9. 2002 IBC Pobřežní: Libor Ambrozek svým způsobem uspokojil Jaromíra Kohlíčka Štěpán  Kotrba
12. 9. 2002 Akademicky trvalá udržitelnost Topí  Pigula
11. 9. 2002 Co vlastně znamenaly nedávné záplavy Eugen  Haičman
11. 9. 2002 Obavy se potvrdily: Dioxiny ze Spolany jsou v Labi   
9. 9. 2002 Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich Jan  Zeman
9. 9. 2002 Pražské metro: Subterra čerpá tam, kam ji poslalo město Praha Štěpán  Kotrba, Radek Mokrý

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
6. 11. 2002 Jan Čulík vystoupí v posledním pořadu "Netopýr" České televize   
20. 9. 2002 Programovým komorníkům v České televizi Vítězslav  Čížek
18. 9. 2002 Jaké byly včerejší Události v České televizi? Jan  Čulík
17. 9. 2002 "Nová" Česká televize Fabiano  Golgo
17. 9. 2002 Britská vláda vynucuje od nového digitálního televizního okruhu přísné programové podmínky   
16. 9. 2002 Skandál v BBC? Jan  Čulík
23. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Česká televize se lepšila postupně Jan  Paul
22. 8. 2002 Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize Zdeněk  Duspiva
15. 8. 2002 Tragický Klepetko Filip  Rožánek
15. 8. 2002 Dobrá Markéta Fialová