21. 10. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 10. 2002

Voliči v Irské republice schválili smlouvu z Nice, rámec pro rozšíření Evropské unie do střední a východní Evropy, konstatovaly v neděli odpoledne irský rozhlas a televize RTE. Po sečtení všech hlasů, odevzdaných v sobotním referendu, vyšlo najevo, že smlouvu z Nice podpořilo 62,89 % voličů. Ne řeklo 37.11% voličů. Loni v obdobném referendu Irové tuto smlouvu odmítli. Kdyby bývali nyní irští voliči smlouvu z Nice neschválili, vážně by to ohrozilo proces rozšiřování Evropské unie o 10 nových členských zemí, především ze středovýchodní Evropy. I když má být výsledek referenda oficiálně oznámen až v neděli večer, irský premiér Bertie Ahern už nyní prohlásil, že je tento výsledek "jasným vítězstvím".

Irští vládnoucí politikové však přijímají výsledek referenda jen s ulehčením než jako triumf. Účast voličů v referendu byla 48,45 %, byla asi o třetinu vyšší než v loňském referendu. Tehdejší nízké účasti voličů se přičítalo, že Irsko tehdy smlouvu z Nice odmítlo.

Sobotní referendum obsahovalo - ve srovnání s původním loňským referendem - dvě dodatečné otázky. Jedna z nich požadovala, aby voliči schválili, že o budoucích krocích směrem k integraci se bude stejně jako v ostatních evropských zemích rozhodovat při volbách. Druhá otázka požadovala, aby voliči schválili, že má irská vláda právo přičlenit se k vznikající evropské armádě bez předchozího referenda.

(Podrobnosti v angličtině jsou např. zde či zde.)

21. 10. 2002
V úterý 15. října vydaly Policie ČR a české ministerstvo vnitra informace týkající se připravovaných bezpečnostních opatření k nadcházející vrcholné schůzce NATO, která se má konat v Praze. Liga lidských práv která nedávno vznikla v České republice vyčleněním z nevládní organizace Ekologický právní servis, jehož Občanské právní hlídky se zabývají obranou lidských práv už dlouhodoběji, objevila v prohlášení Policie ČR a ministerstva vnitra některé závažné rozpory. Příspěvek připravil Jan Čulík.

Tento komentář Jana Čulíka se vysílal v pátek 18. října v 18.10 v pořadu Názory a argumenty stanice Český rozhlas 6.

21. 10. 2002

Hamilton (Bermudy)/Praha 21. října 2002 - Společnost Central Media Entreprises Ltd. (CME) dnes oznámila, že amsterodamský obvodní soud zamítl veškeré nároky Vladimíra Železného, kterými požadoval zvrácení rozhodnutí amsterodamského arbitrážního tribunálu. Tím byl odsouzen k zaplacení částky 27,1 milionů dolarů společnosti CME. Soud zamítl Železného požadavky v plném rozsahu a nařídil mu, aby uhradil náklady soudního řízení. (Citováno ve zkráceném znění z tiskové zprávy společnosti CME.)

Arbitrážní rozsudek z 9. září 2001 shledal Vladimíra Železného vinným z porušení smlouvy o prodeji akcií mezi ním a CME. Arbitrážní tribunál mu nařídil, aby společnosti CME zaplatil částku 23,35 milionů dolarů a úroky. Bez ohledu na toto rozhodnutí mezinárodního arbitrážního tribunálu Železný déle než osmnáct měsíců povinnou částku neplatil. Nedávno však CME na úhradu Železného dluhu obdržela od společností CET 21 a MEF Holding částku 28,9 milionů dolarů. Železnému tak zbývá zaplatit ještě náklady na soudní řízení a dále náklady na výkon amsterodamského arbitrážního rozhodnutí v Rakousku, Francii, USA a v České republice.

21. 10. 2002

Pokud vás zajímá debata s místopředsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, kterou jsme v pondělí večer absolvovali s Karlem Hvížďalou za moderování Radka Kubička, bude se vysílat zítra, v úterý v 15.10 na frekvencích ČRo 6, tedy 1233 nebo 1287 kHz (střední vlny), či na internetu. Repríza je v sobotu také v 15.10. Pořad se jmenuje "Média v postmoderním světě", píše Václav Žák.

21. 10. 2002
Předminulou neděli došlo při fotbalovém zápase Anglie-Slovensko v Bratislavě ze strany slovenských fanoušků k rasistickým incidentům, angličtí fanoušci se zase chovali násilně. Anglická Fotbalová asociace se v této věci octla minulý týden v ohnisku kontroverze, jak o tom v sobotu informoval list Guardian: "Pokus anglické Fotbalové asociace vysvětlit chování anglických fanoušků v Bratislavě [tím, že prý byli k násilí vyprovokováni až rasismem Slováků] se jí zle vymstil. [Britský] tisk na to reagoval s pohrdáním a, což je vážnější, anglická Fotbalová asociace se dostala do kontroverze s policejní institucí, jejímž úkolem je bojovat proti chuligánství:"
21. 10. 2002
Ve své týdenní příloze o tom, co a jak píše mezinárodní tisk, se v sobotu deník Guardian vrátil k rasistickému skandování při fotbalovém zápase Anglie-Slovensko o předminulém víkendu. List k tomuto tématu cituje ze slovenského i z mezinárodního, především britského tisku. Přehled zahraničních názorů překvapivě neodpovídá předsudkům některých čtenářů Britských listů, kteří se domnívají, že "Británie kritizuje Slovensko za rasismus" v důsledku "nadřazené arogance". Názory kupodivu i nejbulvárnějšího britského tisku byly jiné:
20. 10. 2002

Fatální chybu činí pražská radnice a radní pro dopravu Hejl, když otvírá autobusový pruh na magistrále pro auta po zprovoznění pouhých tří stanic metra z původních 23 zatopených stanic. 20 stanic metra je stále mimo provoz. Kapacita magistrály s autobusovým pruhem byla 300 000 přepravených osob (230 000 v pruhu pro autobusy a po 60 - 70 000 v každém pruhu pro automobily).

Po otevření autobusového pruhu automobilům je její kapacita pouze 100 000 přepravených osob. Motoristům radnice dává falešný signál, že je Praha průjezdná.

Nesjízdná nebo uzavřená je přitom většina nábřežních komunikací a pruh pro autobusy na magistrále je často jediným volným pruhem pro průjezd hasičů, záchranky i policie. Systém přepravy autobusy ze Severního města se osvědčil a bylo by dobré jej zachovat minimálně do postavení metra na Severní město.

Pruh pro autobusy užívali rovněž přepravci provozující linky z oblastí na jih a na sever od Prahy. Budou-li mít Středočeši jistotu, že se autobusem dostanou z okraje Prahy za 15 minut do centra po preferenčním pruhu namísto hodinového popojíždění automobilem, budou využívat veřejnou hromadnou dopravu a nechají auto spíše doma.

Sdružení nezávislých - Strana zelených - SOS (Moderní město) vyzývají město, aby zachoval pruh pro autobusy na magistrále jako trvalé dopravní opatření a zavedl linky na Severní město jako pravidelné, vzhledem k jejich oblibě mezi Pražany. www.modernimesto.cz

Toto je tisková zpráva výše uvedených organizací. - Dodejme, že v západoevropských městech se pruhy výlučně pro autobusovou dopravu z okraje do centra měst stále více zavádějí. Je to běžné opatření a jejich rušení je retrográdní, neinteligentní a zaostalý krok.

21. 10. 2002
Poněkud inflační Cyril Svoboda v sobotu ve Šponě i v nedělní Sedmičce prokázal, že ČT 1 a Nova své pořady a jejich účastníky nekonzultují ani nekoordinují. Špona si všímala vazeb na EU, z nichž jedno téma je již minulostí (referendum v Irsku). Přesto si zmínku zaslouží to, co jsme se v této souvislosti dozvěděli: Asistentka Jana Zahradila, prvního z diskutujících partnerů ministra zahraničí, byla s Mladými konzervativci v Irsku, a ti tam nosili transparenty s nápisy: "Mladí Češi říkají NE!". Zahradil prohlásil, že si s ní o tom promluví...
21. 10. 2002
Sdružení pro obnovu a rozvoj severní Moravy a Slezska zorganizovalo už posedmé setkání starostů a primátorů Moravskoslezského kraje. Ti se minulý pátek sešli v Jodových sanatoriích v Klimkovicích na Novojičínsku. Tentokrát ústředním tématem jejich jednání byl blížící se zánik okresních úřadů a převody jejich kompetencí na krajský úřad a pověřené obce. Za nejvážnější problém představitelé krajského úřadu Moravskoslezského kraje považují přechod některých zadležených nemocnic pod působnost kraje.
21. 10. 2002
Šéf tiskového úřadu izraelské vlády Daniel Seaman vyvolal mezinárodní kontroverzi, když tvrdil, že zahraniční reportéři z BBC, CNN, tiskových kanceláří Reuters a Associated Press a z amerických televizí ABC a CBS jsou všichni pod přímou kontrolou Palestinské správy Jásira Arafata. Seaman také uvedl, že britský Guardian a kanadský list Toronto Star byli izraelskou vládou donuceni, aby odvolali své reportéry z Izraele. Proti tomu protestovali čelní představitelé obou těchto deníků.
21. 10. 2002
Vrátila jsem svému bývalému milenci status partnera pro sexuální styk. Jsem s tím velmi spokojená, i když v minulosti jsem od něho vždycky chtěla víc než jen sex a končilo to zklamáním. Takže jak si mohu dál hrát s (velmi vzrušujícím) ohněm a přesto být otevřená novým vztahům?

Článek Marielly Frostrupové "Hra s ohněm", který vyšel v neděli v magazínu týdeníku Observer, a který se snaží vysvětlit, proč jsou ženy postojem mužů k milostnému vztahu většinou frustrovány, se zdá být zajímavý. Funguje to takto i v České republice? Anebo tam ženy dosud nesebraly odvahu, aby začaly hovořit o těchto věcech takto otevřeně?

21. 10. 2002

mediální analýza Newton IT

Ve dnech 7.-14.10.2002 vyšlo ve čtyřech celostátních denících (v Právu, v MF Dnes, v Lidových novinách a v Hospodářských novinách) celkem 67 příspěvků, které se zmínily o možnosti kandidatury Václava Klause na funkci prezidenta ČR. Počet příspěvků výrazně stoupl poté, co Klaus dne 10.10.2002 oznámil, že v souvislosti s možnou prezidentskou kandidaturou již nebude kandidovat na funkci předsedy ODS. Komentáře byly buď negativní, nebo neutrální. Pozitivní nebyl jediný...
21. 10. 2002

V západních zemích bývá právní povinností, provozujete-li restauraci či kavárnu a prodáváte-li veřejnosti jídlo, pití a občerstvení, že poskytujete zákazníkům také možnost dojít si v podniku zadarmo na záchod.

To, jak se zdá, neplatí v restauraci McDonald na brněnském náměstí Svobody. Tam, i když si zakoupíte celý oběd, po vás tvrdě vyžadují 5 Kč za použití záchodu. Leda, pravil jednomu našemu čtenáři o víkendu svůdně zaměstnanec restaurace, kdybyste si koupili ještě jeden oběd, pak bychom vás na záchod pustili zadarmo...

Že je vybírání pětikoruny za toaletu dosti nestandardní praxí, se v brněnském McDonaldu projevuje zřejmě už i tím, že namísto stvrzenky za těch pět korun dostal zákazník o víkendu paragon s nápisem "poukaz na slevu". (O žádnou slevu nešlo.)

Jestli by se do brněnského McDonaldu neměli podívat místní pracovníci komunálního úřadu či hygienické služby... (JČ)

V Británii jsou veřejné záchodky (s výjimkou těch, které provozují kontroverzní a nepříliš funkční, zprivatizované a zanedbané železnice) zásadně zadarmo. Do restaurace, která požaduje od zákazníka platbu za záchod, nechoďte - chovejte se tržně!

21. 10. 2002
Jakmile v Česku začne něco řádně fungovat, hned to také leckomu překáží a chce to zničit. Příkladů je nespočet a už se to týká i tuzemského vymáhání práva. Ačkoli se napřed zdálo, že od loňského léta platný zákon o soudních exekutorech a o jejich činnosti (exekutorský řád) vnese do této oblasti pořádek, nyní už mnoha jedincům a institucím nejspíš hodně vadí. Buďto mu totiž jakoby nerozumějí, nebo mu rozumět nechtějí, poněvadž jejich aktivitám a "podnikání" lépe vyhovovala neproniknutelná džungle dohasínajícího komunistického bezpráví. Mezi nejhalasnější odpůrce tohoto zákona patří TV Nova.
Vergilius
21. 10. 2002
Nejpodstatnější není gramatika, ale četba dodnes nesmírně aktuálních - starořeckých a starořímských literárních textů.

Řecké i latinské příběhy jsou přitom plné archetypů lidského chování: hrdinů i zbabělců, vůdců i bezbarvých členů tlup, mudrců i pitomců, žen hrdých, vzdorujících, i těch, které se vždy podřizují, křiváků a lidí čestných, pokorných i pyšných, tvůrců i ničitelů. Homérovi hrdinové jsou tak dnešní, ať bohové či lidé; Eurípidova Médeia silou zabít vlastní děti ochromuje, při Sókratově řeči v Platónově Obhajobě leckde mrazí. Plautovy hry jsou legrační, Ciceronovy řeči proti Katilinovi odvážné, Caesarovy Zápisky ve své úspornosti pozoruhodné, Ovidiovy milostné verše dokážou inspirovat, Martialovy epigramy rozesmát, Marcus Aurelius přimět k zamyšlení.

Člověk, který je v současnosti znalý latiny a staré řečtiny, ten, kdo se zabývá antickou literaturou, je považován přinejlepším za podivína, za osobu, která snuje v potemnělém podkroví za svitu svící své (velkolepé) dílo, jemuž nikdo nerozumí a které nikomu nepřekáží. Řečtinář a latiník je v obecném povědomí skleníkový tvor, vycházející ven jen do universitních knihoven a za nákupem potravin, tajnůstkář, žijící obklopen svým Homérem, Platónem, Catonem a Vergiliem, bytost mrzutá, nemotorná, nepřátelská a ve světě naprosto neuplatnitelná.

Příčina tkví jednak v mizivé znalosti těchto dvou jazyků u dnešních generací (zkuste si sami zjistit, kolik lidí si je vůbec vědomo, že existuje nějaká stará a nová řečtina), jednak v přerušení kontinuity, vazby mezi starověku kulturou a kulturou soudobou.

21. 10. 2002
Už na letišti jsem se klepal strachy. Moje první cesta letadlem a hned s přestupem v Amsterodamu, jednom z největších letišť v Evropě. Moje obavy ještě zvýšila poznámka slečny z odbavovacího oddělení, která mi s úsměvem na tváři prozradila, že u mojí letenky nelze zařídit palubní lístek pro cestu Amsterodam - Glasgow. "Musíte si v Amsterodamu zajít k přepravní přepážce," usmála se na mě.

Modlil jsem se ke všem svatým, abych poznal během hodiny, kterou jsem měl na amsterdamském Schipholu na přestup, co to vlastně ta přepravní přepážka je a abych věděl, co že po její obsluze mám vlastně chtít.

21. 10. 2002

Vážení přátelé,

obracím se na Vás s naléhavou prosbou o jakoukoliv finanční pomoc pro mou 73-letou maminku, invalidní důchodkyni, na zajištění oprav a pořízení vybavení jejího bytu a domácnosti, které zcela zničila povodeň, která v jejím bytě sahala do výše 2 metrů.

Finanční pomoc je možné předat osobně nebo poštou na adresu:

Marie Svobodová
Litoměřická 23,
411 48 Křešice
( okr. Litoměřice)

Všem, kteří nám můžete tímto způsobem pomoci z celého srdce děkujeme. Jiří Svoboda - syn (telefon: 602/932307 nebo 416/735435).

PS: Neuvádím žádné číslo konta - je to příliš anonymní. Každý, kdo bude mít zájem pomoci, může zajet na uvedenou adresu a na místě posoudit pravdivost mých slov a přesvědčit se na vlastní oči, co voda dokáže.

Velice uvítám i možnost, pokud můj dopis předáte i dalším dobrým lidem, kteří mohou pomoci.

Ještě jednou srdečné díky.

21. 10. 2002

Představuji svůj pátý krůček:

Při tomto krůčku je snadné klopýtnout, neboť jde o reformu policie. Selhání v tomto bodě by ukončilo nastoupenou cestu předčasně.

Vzpomínám si na slova někdejší předsedkyně Nejvyššího soudu ČR Elišky Wagnerové, pronesená před několika lety ke krajanům, že policie v ČR je "beznadějně nekontrolovatelná".

  • Členové SNB, kteří po únoru 1948 uprchli do ciziny, byli přesvědčeni, že po návratu demokracie bude celý policejní sbor vyměněn. Jak víme, toto se nestalo - a stát nemohlo.

    O důsledcích se dočítáme skoro denně na prvních stranách novin.

  • PŘEDCHOZÍ DÍLY:    I.     II.     III.     IV.

    18. 10. 2002
    Zkušený americký novinář Jack Shafer argumentoval v minulých dnech v časopise Slate (české shrnutí viz zde), že daleko lepší, než chodit do "pokleslých" novinářských škol, je opsat si na stroji několik děl skutečně velkých novinářských autorů. Sám jsem v té souvislosti doporučil v českém kontextu dílo Ferdinanda Peroutky, Josefa Škvoreckého a Josefa Jedličky. Možná ne ho jen opisovat (jedna studentka poukázala na to, že opisování může být mechanické, bezmyšlenkovité), ale studovat ho a třeba se i určité pasáže učit nazpaměť.

    Napsal jsem v minulých dnech, že nemáme v Čechách v současnosti zrovna silnou tradici dobrého novinářství, avšak posléze jsem si uvědomil nad svým nynějším kursem exilové české literatury na Glasgow University, že lze doporučit ke studiu novinářským adeptům daleko víc než jen Peroutku, Škvoreckého a Jedličku.

    Existuje slavná publicistická kultura nejlepších českých exilových časopisů, dvojměsíčníku Svědectví, vycházejícího od roku 1956, čtvrtletníku Proměny, časopisu který dlouhá léta vydávala Československá společnost pro vědy a umění v Americe, evropských Listů či mnichovského Obrysu. Jsou to dlouhé řady tlustých svazků: otevřete-li je na jakémkoliv místě, je to dodneška napínavé čtení. A velmi dobře napsané.

    Před několika dny jsem psal doporučení na jeden grantový projekt v Akademii věd ČR: kdosi se - záslužně - chystá umístit na internet soubor určitých klasických literárních děl v češtině. Myslím, že by se hodně učinilo pro současnou českou vyjadřovací kulturu, kdyby Akademie věd financovala i umístění kompletních řad nejvýznamnějších českých exilových časopisů na internet. Proč tam máme mít jenom Cibulkův seznam?

    Ukazoval jsem studentům časopis, který byl do určité míry v podstatě předchůdcem dnešních internetových Britských listů. Od roku 1982 do roku 1989 vydával - vedle množství dalších svých aktivit - A.J. Liehm časopis 150 000 slov. Vycházel třikrát do roka a obsahoval české překlady nejzajímavějších politologických, sociologických a ekonomických textů své doby - to, o čem se v Čechách tehdy nemluvilo. Zaujala mě Liehmova předmluva, která by mohla být doslova mottem současných Britských listů:

    18. 10. 2002
    Mám problém s diktátory, kteří utlačují a vraždí obyvatelstvo svých zemí. Proč by to měli dělat beztrestně?

    Rozhodnete-li se vtrhnout ve své ulici se zbraní v ruce do sousedního domu a začnete-li tam z touhy po moci nebo v důsledku svých sadistických choutek zotročovat, případně vraždit jeho obvyvatele, dlouho to dělat smět nebudete - policie s vámi učiní krátký proces. Uvnitř jednotlivých států - většinou - na světě existuje právo a zákonnost: kdo poruší zákon masakrováním druhých, je potrestán.

    Jste-li však diktátor, který s hrstkou stoupenců uchvátí ve své zemi moc a začne její obyvatelstvo terorizovat či vraždit, nepotrestá ho nikdo - svým vlastním režimem je oslavován jako hrdina a ze zahraničí na něho nikdo nemůže. Koncept mezinárodní spravedlnosti a lidských práv nefunguje a je velmi slabý - nebo spíš donedávna příliš nefungoval.

    18. 6. 2004

    Ceník reklamy na BL

    1. 10. 2002
    Občanské sdružení Britské listy (OSBL) děkuje sponzorům, kteří na nás ani v tomto složitém období nezanevřeli a i nadále poskytovali prostředky na udržení chodu Britských listů.

    Budeme vděční za každý drobný příspěvek, který je možno zaslat na účet č.: 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1. Variabilní symbol pro příspěvky 2002 (ti, po nichž chce banka konstantní symbol, mohou použít 0558).Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

    Všichni spolupracovníci Britských listů pracují pro časopis bezplatně; dotují časopis podstatným pracovním popř. i finančním nasazením z vlastní kapsy.

    V rámci plnění slibu, že o stavu hospodaření Vás budeme pravidelně informovat, předkládáme přehled o hospodaření OSBL za září 2002.

    Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
    21. 10. 2002 Kundera zkoumá exil a návrat   
    21. 10. 2002 Kundera, Nevědomost: Nikdy nevstoupíš dvakrát do téže země   
    21. 10. 2002 Vyhněte se McDonaldu na brněnském náměstí Svobody   
    21. 10. 2002 Tiskový mluvčí izraelské vlády: "západní média jsou pod přímou kontrolou Jásira Arafata"   
    21. 10. 2002 Příčiny potíží českých soudních exekutorů Karel  Mašita
    21. 10. 2002 Ještě o Bratislavě: anglická Fotbalová asociace uprostřed kontroverze   
    21. 10. 2002 Rasismus na fotbale - na Slovensku i jinde   
    21. 10. 2002 Kdy vyšetří Policie ČR nezákonnosti svých příslušníků, jak to požadují mezinárodní organizace? Jan  Čulík
    21. 10. 2002 Z Třebíče do světa Milan  Krčmář
    21. 10. 2002 I skladník ve šroubárně může si přečísti... Jakub  Žytek

    Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
    18. 10. 2002 Měl by být svržen Saddám Husajn? Jan  Čulík
    16. 10. 2002 Bude po masakru v Bali dalším terčem Británie?   
    16. 10. 2002 Masakr v Bali musí znamenat, že se skoncuje s válkou proti Iráku   
    9. 10. 2002 Amerika: národ, který nechce jít do války   
    8. 10. 2002 Američané se už osm let snaží zabránit řešení irácké krize   
    7. 10. 2002 Klíčovým faktorem při jednání Rady bezpečnosti o Iráku je ropa   
    7. 10. 2002 Afghánistán: rok po zahájení války   
    7. 10. 2002 Irák: Je to peklo: pohřbívají tam lidi zaživa pod asfalt   
    4. 10. 2002 Válka v Iráku: Cílem je globální nadvláda USA   
    3. 10. 2002 Bush: "Jdeme do války jen tehdy, je-li to nutné v zájmu bezpečnosti a spravedlnosti"   

    Školství RSS 2.0      Historie >
    11. 10. 2002 NATOidní normalizace? Účast na politickém školení je zase povinná... Václav  Votruba
    9. 10. 2002 Škola včera, dnes... a možná ještě zítra Darius  Nosreti
    23. 9. 2002 Skandál se známkováním britských maturit   
    3. 9. 2002 Učitelé, zvedněte hlavu! Výzva k vyhlášení stávky   
    2. 9. 2002 Klubko zmijí
    aneb zneprůhlednění veřejné zakázky MŠMT na školení ICT koordinátorů
    Jan  Wagner
    30. 8. 2002 Učitelé nemohou hradit škody po povodních ze svých platů Radek  Sárközi
    8. 8. 2002 Kritické myšlení   
    3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
    20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
    13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   

    Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
    21. 10. 2002 Sex nebo vztah?   
    2. 10. 2002 Ženy v Iráku jsou svobodnější než v jiných arabských zemích   
    29. 9. 2002 Feminismus - zbraň ženské emancipace Jean Bethke Elshtain
    23. 9. 2002 Feminismus jako "mediální bublina" Eva  Presová
    22. 9. 2002 Británie: další smrt malého dítěte, další selhání sociálních služeb   
    17. 9. 2002 Nečisté kšeftovanie s právami žien Lubomír  Sedláčik
    16. 9. 2002 Prostitutky: jsou terčem obrovské míry násilí   
    5. 9. 2002 "Ale já nejsem žádná feministka" Jan  Čulík
    28. 8. 2002 Postavení žen Vojtěch  Polák
    19. 8. 2002 Velká Británie: Velký růst domácího násilí - a co v ČR?   

    Povodně a změna klimatu RSS 2.0      Historie >
    21. 10. 2002 Prosba o pomoc Jiří  Svoboda
    19. 9. 2002 Co chcete vědět o ochranném systému metra a bojíte se zeptat   
    16. 9. 2002 IBC Pobřežní: Libor Ambrozek svým způsobem uspokojil Jaromíra Kohlíčka Štěpán  Kotrba
    12. 9. 2002 Akademicky trvalá udržitelnost Topí  Pigula
    11. 9. 2002 Co vlastně znamenaly nedávné záplavy Eugen  Haičman
    11. 9. 2002 Obavy se potvrdily: Dioxiny ze Spolany jsou v Labi   
    9. 9. 2002 Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich Jan  Zeman
    9. 9. 2002 Pražské metro: Subterra čerpá tam, kam ji poslalo město Praha Štěpán  Kotrba, Radek Mokrý
    6. 9. 2002 Spolana: Místo seriózní odpovědi přišla snaha o diskreditaci Štěpán  Kotrba

    Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
    20. 9. 2002 Programovým komorníkům v České televizi Vítězslav  Čížek
    18. 9. 2002 Jaké byly včerejší Události v České televizi? Jan  Čulík
    17. 9. 2002 "Nová" Česká televize Fabiano  Golgo
    17. 9. 2002 Britská vláda vynucuje od nového digitálního televizního okruhu přísné programové podmínky   
    16. 9. 2002 Skandál v BBC? Jan  Čulík
    23. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Česká televize se lepšila postupně Jan  Paul
    22. 8. 2002 Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize Zdeněk  Duspiva
    15. 8. 2002 Tragický Klepetko Filip  Rožánek
    15. 8. 2002 Dobrá Markéta Fialová   
    14. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Povodňový pragocentrismus České televize? Jan  Paul