Ministr práce: Kdo dá výpověď sám, nedostane podporu
6. 8. 2010 / Jindřich Bešťák
Pokud dá zaměstnanec výpověď sám, nedostane podporu v nezaměstnanosti, firmy budou moci řetězit smlouvy na dobu určitou po dobu pěti let místo dvou a počet hodin pro práci na dohodu se zvýší. To jsou hlavní body, které chce prosadit do konce roku ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).
Nad vítězným usměvem ministra práce J.Drábka na mě po přečtení pouhé zprávy ze serveru Seznam.cz dýchl jakýsi smradlavý závan a snad jsem ještě lépe pochopil, co Jan Keller i někteří západní sociologové myslí pod pojmem - neofeudalismus - viz kniha Jana Kellera - Teorie modernizace z roku 2007.
Autor zde např. na str. 173 uvádí: "Již při zběžném pohledu lze v současné době zahlédnout řadu rysů, jež nápadně připomínají poměry, za nichž se dařilo klasickému feudalismu. Zeslabování moci státu vytváří mocenské vakuum a v něm narůstá prostor pro zvýraznění vlivu soukromých subjektů moci... Stagnace středních vrstev vede k dualizaci společnosti na málo početnou privilegovanou elitu, která žije vysoce mobilně, a nižší vrstvy, jejichž život je mnohem více lokalizován. (resp. zatlačován do služebnémo průměru a daleko spíše podprůměru, pokud je vůbec o služby dotyčného pracovního subjektu/alias lidského zdroje na pomezí jakéhosi "neonevolnického" postavení vůbec zájem - poznámka JB).
Nenachází se snad (??) někde zde úhelný kámen toho, oč současné politické koalici de fakto jde (i když možná v těchto pojmech ani neuvažuje?).
Vezměme např. dnešní zprávu o tom, že ministr Radek John počítá v příštím roce s propouštěním i řadových policistů. Není tím jaksi, možná nechtěně, ale až nápadně ukázáno na tendenci, která je pro výše zmíněné procesy jakési postupné refeudalizace společnosti podstatná? - Totiž vytváření prostoru pro další rozhodující privátní subjekty, zde např. v oblasti "bezpečnosti", pro novopečené nadřazené elity? S tím bezpochyby souvisejí i další plánované kroky v oblasti zdravotnictví, penzijních reforem, školství ...etc.
Myslíte, že se v tomto názoru, který je zatím spíše určitým "impresionisticky" formulovaným pocitem z dnešního dění u nás (a nejen u nás), velice a zcela zásadně mýlím?
VytisknoutObsah vydání | Pátek 6.8. 2010
-
7.8. 2010 / Nezvládnutelné požáry v Rusku zuří dál7.8. 2010 / Internet končí?7.8. 2010 / K programu a záměrům nové Nečasovy vlády7.8. 2010 / Jak jsem poznal Milana Paumera já7.8. 2010 / Saúdská Arábie zrušila zákaz komunikačních přístrojů typu BlackBerry, kanadská firma se jí podvolila7.8. 2010 / Členové supervýznamné bezpečnostní organizace ASIS International jmenováni do nové české vlády6.8. 2010 / Karel DolejšíO kormidle admirála Karla, státnictví mafií a compradores, smyslu české státnosti a podobných pošetilostech6.8. 2010 / Jaroslav UngermanPůjčky na studium a školné se sotva mohou stát tím, co od nich tvůrci očekávají6.8. 2010 / Nadešel čas opustit pojem "globální oteplování"?6.8. 2010 / Vládní dotace fosilních paliv ve světě jsou desetkrát vyšší než dotace obnovitelných zdrojů6.8. 2010 / Mašínové prospěli pouze sami sobě5.8. 2010 / Co nevyřeší nařízení nosit kravatu4.8. 2010 / NATO v Afghánistánu "prohrává válku s Talibanem"3.8. 2010 / Hospodaření OSBL za červenec 2010