3. 11. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
3. 11. 2003
Patnáct amerických vojáků bylo usmrceno a jednadvacet zraněno, když byl v Iráku sestřelen americký vrtulník. Zprávu potvrdila americká armáda. Při útoku najednou zahynulo a bylo zraněno největší množství amerických vojáků od doby, kdy podle George Bushe dne 1. května 2003 "hlavní vojenské akce v Iráku skončily."
13. 11. 2003

Dnes ve čtvrtek 13. listopadu v 15 hodin v kavárně v prvním patře knihkupectví Academia na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice v Praze představíme nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují. Vydává ho k letošnímu výročí 17. listopadu pražské nakladatelství Libri ve spolupráci s Občanským sdružením Britské listy ZDE. Výhradním distributorem knihy je firma Kosmas. Objednat si ji můžete už nyní emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání. Kniha stojí 390 Kč.


3. 11. 2003
Publikujeme obsah čtvrtého knižního výboru z Britských listů, který vychází k 17. listopadu 2003.
3. 11. 2003
V sobotu uspořádalo kino filmového umění v Edinburku Filmhouse odpoledne věnované Karlu Jaromíru Erbenovi, skotským a českým baladám a Brabcovu filmu Kytice. Český režisér byl přítomen.
3. 11. 2003
V Anglii a ve Walesu nyní rekordně klesá počet kuřáků. Vedly k tomu zřejmě nejen drastická varování na balíčcích cigaret ("Kouření způsobuje pomalou a bolestivou smrt"), vysoké daně na cigarety (jeden balíček cigaret nyní stojí v Británii kolem 250 Kč), ale i celková kulturní změna: kuřáci jsou dnes obecně považováni za společenské párie.
3. 11. 2003

Od června přišla asi desítka dotazů, jak vlastně ta akce u sochy svatého Václava dopadla. To balení řetězů na rudo. Dopadlo to blbě, prohráli jsme. Řetězy tam budou dál. Přišlo snad padesát lidí a s náhodnými čumily se udělal asi tak stohlavý řídký dav, který sledoval naše pošetilé počínání. Šéf Balbínů vesele promluvil, my jsme s Hladíkem vesele zahráli a díky dvěma nadšencům jsme měli alespoň dostatek červené látky a sovětských praporů, že se ty řetězy okolo sochy zabalily úplně. Jediný nadějný pohled byl na staršího tatínka, jak si s malým synkem do rudého krepového papíru zabalili také svůj kus řetězů.

3. 11. 2003

Začátkem léta vyhlásila vláda zásadní reformu veřejných financí. Je s podivem, že do dnešního dne nebyla schopna sdělit veřejnosti konkrétní cíle a prostředky, jak jich dosáhnout. Víme pouze to, že se musí šetřit, aby plánovaný rozpočtový schodek nepřesáhl astronomickou částku 118 miliard. Jaký bude schodek ve skutečnosti je ve hvězdách, podle zkušeností z minulosti však bude o pár desítek miliard vyšší...

1. 11. 2003
Agentura pro výzkum veřejného mínění CVVM už velmi dlouhou dobu klade občanům - respondentům otázku, jak sami sebe zařazují na škále pravice --- střed --- levice. Mimo jiné se tím dá sledovat i účinnost propagandy a ideologií politických stran. Téměř šest let se křivka pravice / levice téměř nehýbala. Oscilovala kolem středových hodnot, které byly sice trvalé, nevypovídaly vššak nic o tom, které uskupení stran má možnost vyhrát volby... Bylo to fifty fifty. Až doteď. "Pravice" výrazně přibylo. Jak je to možné, když "levice" vyhrála volby a vládne už druhé volební období? Nebo právě proto? Problém je, že "levice" přibylo také - dokonce nejvíce od doby, kdy se tento výzkum začal dělat.
1. 11. 2003

Strategie podnikání na jednotném trhu EU

Václav Šmejkal a kol.

Vypracovat konkurenceschopnou strategii v podstatě znamená vypracovat širší zásady určující, jak bude podnik konkurovat, jaké by měly být jeho cíle a jaká opatření budou nezbytná k dosažení těchto cílů." Tato dvacet let stará charakteristika konkurenceschopné firemní strategie od klasika oboru, Michaela E. Portera, je vhodným úvodem do výkladu, jehož cílem je představit českým manažerům základní podmínky, které by měli zohlednit při plánování dalšího rozvoje svých firem. Pouze firma, která má jasnou představu o způsobu zajištění své prosperity v podmínkách členství ČR v Evropské unii, nebude tápat v tom, jak má konkurovat, jaké cíle sledovat a jaká opatření má přijmout k jejich dosažení.

3. 11. 2003
Na pozadí vojenského zásahu v Iráku se v oblasti Blízkého a Středního východu již delší dobu odehrává též bitva mediální, jejímž bojištěm se stává televize. Čím více se totiž Američanům daří mocensky pronikat do arabského světa, tím méně se jim daří pronikat do srdcí místního obyvatelstva. Spojené státy se domnívají, že na nepřátelských náladách mají lví podíl arabské televizní stanice, které šíří protiamerickou propagandu.
3. 11. 2003
"Když jdete do parku střílet, musíte mít doprovod. Chodím s dlouholetým lesákem panem Valečkou...Nejsem lovec za každou cenu, miluji přírodu a raději ji jen pozoruji, i když i já si občas rád vystřelím."
Senátor Petr Smutný

Není to tak dlouho, co Šumava, i se svým populárním mediálním broukem, plnila denně stránky novin i vysílací časy zpravodajských relací. Poté, co ministerstvo životního prostředí (ing. Ladislav Miko) zveřejnilo novou, tentokrát skutečně ochranářskou koncepci se zcelenými 1. zónami a vyhlásilo záměr vypsat výběrové řízení na nového ředitele, náhle v médiích jako když utne. Kritici dřevorubeckých praktik i milionových krádeží na běžícím pásu trochu předčasně zmlkli, z ministerstva žádná konkrétní zpřesnění o chystaném konkurzu nepřišla a novináři se na něj neptají.

3. 11. 2003
Přímé zpravodajství nebo pořizování záznamů médii v jednacích síních by neměly být možné, jen pokud a jenom potud to výslovně umožňuje zákon nebo příslušné justiční úřady. Takové zpravodajství by mělo být povoleno jen tehdy, když to sebou nenese závažné riziko přílišného vlivu na oběti, svědky, účastníky trestního řízení, poroty (senáty) nebo soudce.

Informace o doporučeních Rady Evropy o tom, jak mají sdělovací prostředky informovat o trestních řízeních, připravil Pavel Barák.

3. 11. 2003
Pohľad na "Manifest komunistické strany pro XXI. století" od Miloša Kvasničku, vydaného SLOVAN PRAHA, 64 stran, brožovaná 30,- Kč , distribuce OREGO

Ak sa pozeráme na oficiálne spoločenské vedy, ako aj masmédia v rukách kapitalistov, tak píšu rozprávky o dnešku, ale predovšetkým o ružovom zajtrajšku. V podstate robia to isté čo za éry komunistov, len to čo bolo včera dobro zamenili zlom a zlo dobrom. Koniec koncov daňový poplatníci a masmedialni zákazníci si za svoje peniaze zaslúžia aspoň pekné rozprávky keď takýto pisálkovia sa na viac nezmôžu.

3. 11. 2003
JČ: Média nemohou vysílat ze soudních síní, stejně jako nemohou přímým přenosem vysílat záběry mrtvol při automobilových nehodách či vojenských katastrofách.

JR: Ehm, já si naopak s odpuštěním myslím, že by se právě záběry mrtvol z autohavárií a vojenských konfliktů v televizi vysílat rozhodně měly (ať už v přímém přenosu či sestřihu), míní Jan Rovenský a pokračuje:

Cyril Svoboda
3. 11. 2003
Premiér v poslední době, jakoby v obavách, že se dalšího roku (ve funkci) nedožije, cestuje po světě jako o život. Ten, kdo to má v popisu práce, tedy ministr zahraničních věcí, putuje naopak po televizních studiích. O přínosu počínání obou (ve vztahu k občanům) lze s úspěchem pochybovat.
31. 10. 2003

V 70. letech jsem razil termín "antisystémové hnutí" jako výraz shrnující dva typy lidových hnutí -- historicky a analyticky odlišných a mnoha způsoby navzájem soupeřících, označovaných jmény "sociální" a "nacionální".

3. 11. 2003
Páteční Televizní noviny na Nově. Reportáž ukazuje rozrytou zahradu. Koukám a říkám si, že tohle přece poznám, je to rozryto od divočáků ... Nicméně vtip celé věci je v tom, že od prasat to sice rozryto bylo, ale údajně od tlupy prasat domácích, která mají patřit farmáři z Dolní Lomnice.
31. 10. 2003
Kouřící diplomaté zejména z Ruska, z Mexika a z České republiky byli šokováni novým zákazem kouření v ústředí OSN a požadovali, aby generální tajemník OSN Kofi Annan toto nové opatření "vysvětlil", informovala tisková kancelář Reuters.
1. 11. 2003

Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v říjnu 2003 na jejich provoz celkovou částkou 4902,60 Kč 15 osob.

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. V současnosti především postupně hradíme účetní firmě výdaje za vypracování finančních zpráv za léta 2001 a 2002.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2003 Osmnáct zásad Rady Evropy: Poskytování informací o trestním řízení v médiích   
3. 11. 2003 Kouř Jaroslav  Hutka
3. 11. 2003 Reforma bláznů Radek  Sárközi
3. 11. 2003 Na šumavské frontě klid? Vladimír  Just
3. 11. 2003 Američané brzy spustí svou vlastní televizi pro Blízký a Střední východ Martin  Kloubek
1. 11. 2003 Pravolevá orientace aneb svět podle CVVM Štěpán  Kotrba
31. 10. 2003 Proamerický kašpárek ODS poslance Jana Vidíma Josef  Brož
31. 10. 2003 Uzenáři pro zisk klamou lidi a vykrádají hovorovou češtinu Radek  Mokrý
31. 10. 2003 Je Srba vinen? - Mne dnes pan soudce nepřesvědčil... Ladislav  Kahoun
31. 10. 2003 Nové revolty proti systému Immanuel  Wallerstein

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
30. 10. 2003 ČT nebude ve svém přímém přenosu nijak komentovat vlastní obsah soudního jednání   
30. 10. 2003 Navzdory vzniklé kontroverzi trvá Šámal na soudním mediálním představení Jan  Čulík
29. 10. 2003 Zajímavá dramaturgie: Božská Ema pro sváteční večer na ČT 1 Jan  Čulík
29. 10. 2003 Srba a ČRo: Mediální bublina roste Štěpán  Kotrba
27. 10. 2003 K čemu povede "televizní přenos" procesu se Srbou Tomáš  Pfeffer
27. 10. 2003 České soudnictví nelze napravit televizním vysíláním Jan  Čulík
24. 10. 2003 České republice se dostane soudního televizního tyjátru: ČT bude vysílat přelíčení s Karlem Srbou! Jan  Čulík
17. 10. 2003 ČT2: Za dveřmi je další revoluce. Digitální revoluce... Štěpán  Kotrba
17. 10. 2003 Veřejnoprávní multiplex: "Česká vysílací" snad navzdory Mlynářovi Štěpán  Kotrba
16. 10. 2003 Český rozhlas: 1,5 miliardy změnilo banku bez výběrového řízení ? Štěpán  Kotrba

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2003 Kouř Jaroslav  Hutka
2. 10. 2003 Eliška Jaroslav  Hutka
23. 9. 2003 Smrt sbližuje, v lidském popelu není rozdíl
80 let od narození Ladislava Fukse
Štěpán  Kotrba
19. 9. 2003 Česká próza za poslední rok: Zklamání, frustrace a marketingová manipulace Viktor  Šťástka
17. 9. 2003 Vynikající Hrabal v Českých Budějovicích - lidi z Prahy to neznali Jan  Čulík
17. 9. 2003 Hrabal je v Budějovicích dobrý, ale město chce omezovat divadlům dotace   
17. 9. 2003 Veb Járy Cimrmana na doméně AT   
28. 8. 2003 Nové číslo Textů   
11. 7. 2003 Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka Jaroslava  Čajová
7. 7. 2003 Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí Petr  Fiala

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2003 Američané brzy spustí svou vlastní televizi pro Blízký a Střední východ Martin  Kloubek
3. 11. 2003 Patnáct Američanů zahynulo v Iráku při sestřelení vrtulníku   
3. 11. 2003 Iráčané mají dobrý důvod k povstání   
22. 10. 2003 Human Rights Watch: Američané od května zabili v Iráku 20 nevinných civilistů   
21. 10. 2003 Pentagon byl varován, že po válce v Iráku vznikne chaos   
20. 10. 2003 Irák: Cesta k šílenství   
16. 10. 2003 "George W. Bush je omezenec a podvodník"   
15. 10. 2003 Poker ajatolláhov a Saddámovi teroristi   
6. 10. 2003 Zdá se, že je to vážné: Sílí kritika proti Bushovi a Blairovi kvůli válce v Iráku Jan  Čulík
6. 10. 2003 Bývalý britský ministr zahraničí:
"Blair před válkou věděl, že Irák nemá ZHN"
  

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
15. 10. 2003 BBC o pedofilii v katolické církvi   
14. 10. 2003 Riziko nákazy virem HIV Tomáš  Linhart
14. 10. 2003 Kondomy: Co dělá katolická církev špatně?   
14. 10. 2003 Katolická církev a Afrika Jan  Čulík
13. 10. 2003 Manipulativní zpravodajství už i v Britských listech? Pavel  Mareš
13. 10. 2003 Keňan s AIDS: Nesmím používat prezervativy, katolická církev to zakazuje   
10. 10. 2003 Vatikán: "Nepoužívejte prezervativy, nechrání před AIDS"   
18. 8. 2003 Vatikán nařídil biskupům, aby utajovali sexuální zneužívání, páchané katolickými kněžími   
12. 8. 2003 Dokument úzkoprsého fanatizmu Radovan  Geist
11. 8. 2003 Cár Mikuláš II. a cisár Karol - čudní svätci Peter  Abelard

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2003 Nigerijka nebude ukamenována   
5. 9. 2003 Pavel Mareš a potraty -- méně argumentů je někdy více Pavel  Urban
3. 9. 2003 Náboženství je duševní choroba   
15. 8. 2003 Odmítání interrupcí - žádný pokrok od roku 1588 Anna  Čurdová
30. 7. 2003 Interrupce - odrhovačka o vraždě neviňátek Anna  Čurdová
10. 7. 2003 Plávajúca potratová klinika Sylvia  Porubänová
4. 7. 2003 Ústav pro čistotu rasy Robert  Pokorný
2. 7. 2003 Interrupce ano, nebo ne? Josef  Veger
23. 6. 2003 Designer babies: Potřebujeme nový morální kompas   
6. 6. 2003 Stoupenci potratů zaznamenali v USA porážku   

Slzy jsou SLANÝ RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2003 Městský úřad Slaný jako provozovatel fóra k "nulové toleranci" internetovou diskuzi ukončil Štěpán  Kotrba
10. 10. 2003 Proč odešli Červeňákovi? Báli se Romů František  Roček
9. 10. 2003 Rómska samospráva ako súčasť reformy verejnej správy? Martin  Muránsky
8. 10. 2003 Slaný: "nulová tolerance" se mění v krutou šikanu Štěpán  Kotrba
7. 10. 2003 Kde domov můj Hana  Kožúriková
3. 10. 2003 Slaný: Vystěhujte se sami, my vás jenom kasírujeme Štěpán  Kotrba
2. 10. 2003 Slaný: Šikana neúspěšná, městští strážníci nepodstoupili konfrontaci Štěpán  Kotrba
30. 9. 2003 Slaný: Další kolo šikany rodiny Horvátových - vystěhování - má proběhnout ve středu Štěpán  Kotrba
29. 9. 2003 Právo ve Slaném: porušení zásad slušné žurnalistiky Štěpán  Kotrba
25. 9. 2003 Most a Slaný: Obecní "koncentráčky" - volební program ODS ? Štěpán  Kotrba