11. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 5. 2006

If I were a rich man...

Nedávno kolem mne projelo terénní BMW řady 5 s naprosto černými okny. Řekl jsem příteli, který se mnou seděl u stolečku na zahrádce před vinotékou, že v tom zase sedí některý z těch zločinců. BMW zastavilo, černé okénko sjelo a řidič na mne volal Ahoj. Byl to jeden hudební skladatel. BMW koupil, jak jsem se později dověděl, v bazaru, nabourané a za velmi nízkou sumu...

Posměch okolí mě přiměl k zamyšlení. Jaké opravdu bohaté lidi vlastně znám?

Nejprve jsem si chtěl definovat, kdo je opravdu bohatý, ale brzy jsem toho nechal. Neuměl jsem najít dolní hranici, zatímco o horní jsem si byl jist, že neexistuje. Kde začíná bohatství, tedy samozřejmě to materiální? Jistě je to relativní a jiné je bohatství v Dolní Voltě, New Yorku a u nás, ale ani čistě domácí měřítka nejsou jednoduchá. Takže, kolik nedefinovaně bohatých lidí vlastně znám? Podotýkám, že "známí" nejsou vždycky totéž, co přátelé.

A. je bývalý zaměstnanec Obvodního podniku bytového hospodářství a samozřejmě někdejší člen KSČ. Nejprve privatizoval domy za úplatky, například stačilo přinést svědectví, že někdejší majitel říkal nějaké dámě dcerunko a už po něm směla dům zdědit jako nemanželský potomek. Z úplatků si potom celou řadu domů pořídil sám a dnes je za vodou. Má zálibu v cadillacích.

B. je bývalý vekslák. V partaji nebyl, vzhledem k intenzivní fluktuaci, jak se nazývaly časté změny zaměstnání, v jeho případě formálních. Pro celkovou duševní prostotu bývá nazýván také Pátá Bé a jeho zbohatnutí připomíná tudíž známou židovskou anekdotu "za sto koupím, za tři sta prodám a z těch tří procent žiju". Nicméně počítat dovede. Je spolumajitelem několika developerských firem, má dům v Praze, v Krkonoších a Toskánsku a jezdí v mercedesech.

C. je muzikant, ale peníze nadělal v pohostinství. Proti těm dvěma předchozím je asi chudší, ale na druhé straně je zase můj přítel a je s ním legrace. Významnou roli v jeho zbohatnutí sehrála skutečnost, že veden správným instinktem, nabídl před patnácti lety městu mnohem vyšší nájem za svou hospodu, než bylo v té době a okolí zvykem, vymínil si ale, že ten nájem se dvacet let nebude zvyšovat. Dnes platí asi o půl milionu měsíčně méně, než jeho sousedi. Má rád ferrari.

D. byl náměstkem ve velké stavební státní firmě, členem KSČ a také se nacházel v seznamech tajné, ne však ilegální organizace. Hned v listopadu 1989 si dohodl s vídeňským partnerem své firmy zaměstnání v Rakousku, tam zůstal deset let, postupně nakoupil akcie a pozemky a dnes je velkým podnikatelem v oboru inženýrských sítí. Má několik domů v několika městech, děti studují v Americe. Jezdí mercedesy.

E. sice byl v KSČ, ale restituoval dědictví po dědečkovi, má rybníky, lesy, zemědělské podniky, postupně byl nucen prodat malou papírnu, výrobnu uzenin a podíly na cukrovaru. Většinu, velkou většinu toho, co vydělá, investuje okamžitě do rybníků, lesů a statků. Jezdí fordem mondeo a jeho děti studují v Praze.

F. se dal hned po převratu na politiku, ale přílišná touha po penězích zastavila jeho jinak slibnou kariéru. Nedá se myslím říci, že své peníze vydělal, protože to předpokládá -- aspoň se mi zdá -- nějakou práci. F. jen tu poradil, tam zprostředkoval, v podstatě jen dával lidi k sobě. Je natolik inteligentní, že se nedopustil ničeho protizákonného, jen všechna jeho podnikání prostě nejsou hezká, jaksi smrdí, protože využíval toho, že v zákonu byla nějaká mezera. Pak se zamiloval do půvabné a navíc bohaté ženy, takže je šťasten. Jezdí mercedesem.

G. je praktický lékař. Jeho dědeček byl vinohradník, jeho otec je vinohradník. Praktický lékař vinohradnictví zvelebil, vybudoval nové nádherné sklepy a penzion, říká, že sice má nějaké dluhy, ale díky své ordinaci může vinohradnictví dotovat a dnes už je víceméně v plusu a značném. Ordinuje, prodává víno, má myslivecký revír. Jeho dítě studuje ve Vídni. Jezdí lagunou, prý nerad exhibuje.

H. restituoval panství po rodičích, ale jedno už měl v Rakousku. Bydlí na jednom ze zámků, střídavě tam i tady, sbírá staré tisky. Navštěvuje dobré restaurace. Prý umí vařit. Auto sám neřídí, má šoféra anebo jezdí taxíkem. Říká, že jeho děti jsou starší než on.

I. nadělal peníze v divokém období trhu bez přívlastků, pokusy ho dostat za mříže se sice konaly, ale nebyly úspěšné, asi také proto, že I. se nezdržuje moc často v Praze a tak není tolik na očích. Ze všeho jeho podnikání ho nejvíc baví bezpečnostní agentury. Jezdí v drahých terénních autech, vždycky jsou s ním dva bodyguardi. Ve všech domech má fitnesscentrum a denně několik hodin cvičí, bodyguardi s ním. Chová šelmy a i když se snaží mluvit jako manažer, každou chvíli mu ulétne "kurva" nebo přívětivé "ty vole".

Přemýšlel jsem o tom,zda je tento přehled nějak signifikantní. Asi není. Ale nejspíše je důkazem pravdivosti prohlášení jednoho teoretika umění, kdysi ještě za ponuré totality. Vykvedlával si právě zlatou speciální kvedlačičkou bublinky ze šampaňského v Klášterní vinárně, jak bylo jeho milým zvykem, když jsem řekl, že půjdu pracovat, protože potřebuju peníze. Teoretik se zarazil a užasle pravil: "Cože? Nikdy jste neslyšel o přírodním zákonu, že se nic nemůže změnit v něco jiného, kromě larvy chrousta? Práce dělá práci a peníze dělají peníze..."

                 
Obsah vydání       11. 5. 2006
11. 5. 2006 Jak nám státní byrokracie zničila podnik Eduard  Vitásek
11. 5. 2006 Německo zvyšuje daně Radek  Vogl
11. 5. 2006 Feminismus jako islám Štefan  Švec
11. 5. 2006 ■ ■ ■ Vladimíra  Čerepková
11. 5. 2006 Promiňte, pane, císař nese komunistickou vlajku... Ema  Čulík
11. 5. 2006 Budyšín poprvé tváří v tvář neonacistům Radek  Mikula
11. 5. 2006 If I were a rich man... Alex  Koenigsmark
11. 5. 2006 Vliv tématu marihuany na mozek novinářův Vladimír  Línek
11. 5. 2006 Vlasov nechtěl pomoci povstání v Praze Richard  Seemann
11. 5. 2006 Beneš Stalinovi
11. 5. 2006 Pohled Stanislava Klimenta na Estonsko a Ukrajinu je zkreslený
11. 5. 2006 Demonstrace proti Univerzitě Karlově
11. 5. 2006 Změna sex ratio u českých novorozenců po černobylské katastrofě Miroslav  Šuta
11. 5. 2006 Stručná poznámka k údajným genetickým následkům Černobylu Ivan  Brezina
11. 5. 2006 Jacques: Paroubkova hra Milan  Daniel
11. 5. 2006 Nový česko-anglický slovník Josefa Fronka Jan  Čulík
10. 5. 2006 Bayrou: Jsem ten, kdo šlechtí dostihové koně francouzské politiky Štěpán  Kotrba
21. 10. 2003 Zjednotenie v rozmanitosti alebo zjednotenie omylom? Ivan  Štulajter
10. 5. 2006 Jak řešit problémy ve zdravotnictví Petr  Wagner
10. 5. 2006 Skutečné problémy českého zdravotnictví - z hlediska soukromých lékařů Bohumil  Kartous
10. 5. 2006 Znal nebe bez mraků Filip  Rožánek
10. 5. 2006 Předvolební kampaň MF Dnes Jakub  Rolčík
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
9. 5. 2006 Prověrku na vnitru? Karel  Dolejší
6. 5. 2006 Hospodaření OSBL za duben 2006