1. 4. 2003
Na nejvyšší úrovni Bushovy vlády vznikly rozpory ohledně nové vlády pro Irák, kterou americká administrativa tajně připravuje v Kuvajtu. Tato vláda má spravovat Irák těsně po pádu Saddáma Husajna. Podle tohoto plánu se má tato vláda pro Irák skládat z 23 ministerstev, v čele každého z nichž má stát Američan. Každé ministerstvo má mít také čtyři irácké poradce, jmenované Američany. Vláda má převzít správu nad Irákem po jednotlivých městech. Oblasti, o nichž generál Tommy Franks prohlásí, že byly "osvobozeny", budou podřízeny dočasné správě, v jejímž čele bude stát Jay Garner, bývalý americký generál, který byl jmenován šéfem okupačního režimu pro Irák. Členové této budoucí vlády začali přijíždět do Kuvajtu. Rozhodování o budoucím složení této vlády pro Irák je zcela v amerických rukou, zejména o tom rozhoduje Paul Wolfowitz, náměstek amerického ministra obrany. To rozhněvalo generála Garnera, který oficiálně má budoucí vládu pro Irák vést, ale který je nucen přijmout jako poradce celou řadu kontroverzních Iráčanů. Nejvíce kontroverzní osobou, kterou navrhuje Wolfowitz, je Ahmed Chalabi, šéf opozičního Iráckého národního kongresu a jeho blízcí spojenci, včetně jeho synovce. Chalabi má dobré styky s americkým Kongresem a Pentagon mu projevuje velké sympatie. Silně Chalabiho prosazuje ministr obrany Donald Rumsfeld. Naproti tomu americké ministerstvo zahraničí a CIA se na Chalabiho dívají s hlubokým podezřením. Chalabi nežije v Iráku už od roku 1956 (s výjimkou krátkého období, kdy organizoval v devadesátých letech na kurdském severu partyzánské akce) a prý nemá v Iráku žádnou podporu. Chalabi se chtěl stát premiérem prozatímní irácké vlády a je zklamán, že americký plán takovou funkci nezahrnuje. Namísto toho má dostat funkci poradce na ministerstvu financí. Americký plán na "přímou americkou vládu" bude velkým politickým problémem pro Tonyho Blaira, který požadoval, aby se na rekonstrukci Iráku podílely OSN a mezinárodní společenství.
Podrobnosti - v angličtině ZDE
|
2. 4. 2003
Málokdo zaznamenal obrovské změny, které způsobila v nynější válce existence televize Al-Jazeera, napsal na stránkách ZetNet Omar Barghouti. Američané prohrávají svou válku o PR daleko drastičtěji, než si kdo mohl představit. Velkou měrou za to "může" Al-Jazeera.
Kompletní článek v angličtině viz ZDE
|
1. 4. 2003
Britský ministr zahraničních věcí Jack Straw varoval v úterý před "příliš zbrklými úsudky" na základě televizního zpravodajství o válce v Iráku. Tvrdil, že by bylo ve věku čtyřiadvacetihodinových televizních zpravodajských okruhů obtížnější vyhrát první i druhou světovou válku. Přiznal, že to, že se televize za posledních dvanáct let zrovna nevěnovaly humanitární katastrofě, jakou způsobil v Iráku režim Saddáma Husajna, oslabilo morální argumenty pro současnou válku. Dodal, že soupeřící tlaky na vládu a na média v době války jsou "obrovské": "Ministři musejí brát při zveřejňování informací o válce v úvahu, že by to mohlo prospět nepřátelům a uškodit našim vojskům. Naproti tomu mají média jiné imperativy, potřebují proniknout válečnou mlhou, potřebují činit definitivní závěry na základě útržků informací a publikovat dychtivé veřejnosti nejnovější zprávy." Za poslední týden je britská vláda nesmírně znepokojena obrovským tlakem, který na vládu vyvíjejí čtyřiadvacetihodinové zpravodajské televizní okruhy a příliš omezeným pohledem reportérů, kteří jsou "svázáni" s jednotkami invazní armády. Straw tvrdil, že masakr civilistů, k němuž došlo minulý týden na tržišti v Bagdádu, zřejmě způsobila irácká střela, a že britská média neférově dospěla k závěru - protože britská vláda konstatovala, že incident bude vyšetřovat - že je západní strana. Straw konstatoval, že by bylo obtížné vyhrát první i druhou světovou válku, protože by působilo demoralizačně, kdyby britská veřejnost viděla reportáže německých vítězství. "Sdělovací prostředky mění způsob vedení válek, nejsou ve válkách už jen reportéry," řekl Straw v neděli týdeníku Observer. Straw však potvrdil, že v moderní demokracii hrají svobodné sdělovací prostředky životně důležitou roli. Kompletní Strawův projev je - v angličtině - ZDE
|
2. 4. 2003
KONTINUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ BRITSKÝCH LISTŮ TURECKO, IRÁK: Ankara podlehla nátlaku
Po naléhání amerického ministra zahraničí Colina Powella, který se dnes sešel s tureckými vpředstaviteli, Ankara nakonec schválila přepravu potravin, léků a paliva pro americké vojáky přes své území. Konvoj však prý vezl i vybavení, které je použitelné k boji , stejně tak byly následně použity k boji i automobily. Americkým jednotkám se tak dostalo nové posily v podobě 40 bojeschopných vozidel, sdělila agentura AP. IRÁK: Kameraman pracující pro BBC byl dnes zabit v severním Iráku. Stal se obětí nášlapné miny. Dvaapadesátiletý nezávislý íránský novinář Kaveh Golestan byl součástí čtyřčlenného týmu, který natáčel reportáže na severu Iráku v oblasti kontrolované Kurdy. Golestan získal Pulitzerovu cenu za novinářskou práci v průběhu íránské revoluce a za zpravodajství o iráckém chemickém útoku na kurdské městečko Halabdžu v roce 1988 během války Íránu proti Iráku.
BRITÁNIE: Válka v Iráku není válkou o ropu, tvrdí "vládní" studie
"V Evropě i na Blízkém východě se rozšířil pocit, že vojenská akce proti Iráku je motivována ropou," konstatuje analytický materiál úvodem. Připouští sice, že ropa hraje v americké zahraniční politice významnou úlohu, nicméně soudí, že "nynější vojenská kampaň, kterou vedou USA v Iráku, není válkou o iráckou ropu". Těžební kapacity Saúdské Arábie jsou trojnásobně významnější a také potenciál Ruska v této oblasti je dvakrát větší, zdůrazňuje RIIA. Dodává, že "pokud by prvotní motivací americké zahraniční politiky bylo energetické zajištění USA a kdyby ropa rovněž byla podnětem k válce, pak by USA intervenovaly ve Venezuele, aby skoncovaly se stávkami proti režimu Huga Cháveze, které výrazně zpomalily výrobu ropy v této zemi". OSN -UNICEF: Záměna nevybuchlé munice s potravinovými balíčky znamená smrt
Dětský fond OSN - UNICEF - dnes vyzval americké a britské ozbrojené síly, aby změnily barvu potravinových balíčků rozdávaných iráckému civilnímu obyvatelstvu, aby se nepletly s malými náložemi z tříštivých bomb. Balíčky i nálože jsou žluté a UNICEF má obavu, aby si je děti nespletly. Je to pro děti ohromné riziko zranění nebo smrti, píše se v prohlášení. IRÁK - Bagdád:
Irácké úřady nařídily občanům, aby "dočasně" odevzdali své satelitní mobilní telefony v obavách, že by mohly být používány "agenty Washingtonu a Londýna" k lokalizaci klíčových iráckých objektů při navádění raket a střel. Podle prohlášení, které bylo dnes odvysíláno v irácké televizi, dostanou Iráčané své telefony "po vítězství" zase zpátky. Odměna v hodnotě asi 1750 dolarů se má dostat těm, kteří poskytnou informace o spoluobčanovi, jenž telefon nadále vlastní.
IRÁK - bojiště:
Od města Kalak, které leží nedaleko Mosulu, byl dnes hlášen postup kurdských jednotek. Irácké oddíly prý v této oblasti ztratily další pozici. Prezident Husajn vyzval dnes kurdské vůdce, aby se nepřidávali na stranu "okupantů" a nebojovali proti iráckým oddílům.
IRÁK - bojiště:
V jižním Iráku byly raketami Patriot sestřelené irácké rakety, odpálené z jihu Bagdádu směrem na Najáf. Americká strana informovala, že irácká raketa směřující na Kuvajt byla také sestřelena. IRÁK - bojiště: Na farmě u středoiráckého města Hilla našli příslušníci první expediční jednotky amerického námořnictva při pozemní operaci dvě zakázané střely Samúd, uvedlo dnes centrální velení americké armády.
|
1. 4. 2003
KONTINUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ BRITSKÝCH LISTŮ Irák - Agentury: Bagdád se stal i 14. noc po zahájení války proti Iráku terčem leteckých a raketových útoků. Útoky se zaměřily na pozice Republikánských gard na okrajích města a na prezidentský komplex ve středu Bagdádu Z komplexu prezidentských paláců tak již podle očitých svědků "moc nezbývá". Cílem útoků na Bagdád se stávají také telekomunikační uzly, což spojenecké velení zdůvodňuje nutností odříznout centrální irácké velení od kontaktu s jednotkami dislokovanými mimo Bagdád. Narušení telekomunikací má ovšem také přímé důsledky pro obyvatele Bagdádu, kteří tak přicházejí o možnost telefonického kontaktu s příbuznými a známými v různých částech města a mimo něj. Bombardování bylo vystaveno také severní město Mosul, kde se útoky neobešly bez civilních obětí. Silné palbě je vystaveno město Basra, kolem nějž se svírá sevření spojeneckých jednotek.
Britské jednotky objevily "důkazy o mučení". Britské jednotky uvádějí, že když obsadily policejní stanici v Abu Al Khasibu, nedaleko města Basry, nalezli ve stole velitele policejní stanice desítky občanských průkazů, které podle reportéra listu Daily Mirror (zaujímajícího ostře protiválečný postoj) patřily mrtvým Iráčanům. Na stanici pracovala Saddámova tajná policie Mukhabarat. Na zdích a na háku na maso, visícím ze stropu, byly stopy krve. V jedné místnosti byl připravený elektrický kabel s odizolovanými konci a dvě pneumatiky, na nichž byl nucen při elektrickém mučení vězeň stát.
|
2. 4. 2003
Navzdory americkým tvrzením se vedoucí představitelé "nové" Evropy distancují od války proti Iráku, napsal včera deník Independent. Některé země, které válku v Iráku nikdy nepodpořily, vyjádřily hněv, že je americká vláda uvedla mezi 45 členy "proválečné" koalice. Ještě před začátkem války začal ustupovat italský premiér Silvio Berlusconi. Ten sice podepsal před začátkem války proamerický Aznarův dopis, avšak minulý týden vysvětloval Berlusconi velmi důrazně, že to, že Spojené státy použily na severu Iráku 1000 parašutistů, kteří byli předtím rozmístěni v Itálii, neporušilo jeho příslib, že italské základny nebudou použity pro válku proti Saddámu Husajnovi. Dánsko, které válku podpořilo, muselo v důsledku opozice v parlamentu snížit už tak malý počet svých vojáků, které vyslalo do Perského zálivu. Holandsko, které sice Aznarův dopis nepodepsalo, ale vyjádřilo vůči němu sympatie, vyloučilo svou vojenskou účast ve válce proti Iráku, protože by to destabilizovalo vyjednávání o vytvoření koaliční vlády. Španělský premiér Jose Maria Aznar, který vyslal do Iráku k humanitárním účelům 9000 španělských vojáků, se octl pod intenzivním tlakem domácí opozice. Když byly v Polsku otištěny fotografie elitních polských jednotek, pózujících s americkými vojáky v Iráku, vyvolalo to rozhořčení. Varšavská vláda sice Spojené státy nadále pevně podporuje, avšak jen 20 procent Poláků zastává názor, že by se měly polské jednotky účastnit bojů. Irsko zpřístupnilo letiště v Shannonu Spojeným státům, ale válku proti Iráku nepodpořilo. Český prezident Václav Klaus varoval, že užití síly ve snaze vnutit Iráku demokracii je myšlenka "z jiného vesmíru" a že to vytváří nebezpečný precedens. Chorvatsko uvádějí Spojené státy jako člena "koalice ochotných", protože vpustilo Američany do svého vzdušného prostoru a na své základny. Avšak chorvatský prezident Stipe Mesič odmítl válku jako nelegitimní, protože nemá podporu OSN. Slovinsko také odmítlo představu, že válku proti Iráku podporuje.
Podrobnosti v angličtině viz ZDE
|
2. 4. 2003
Podle nejnovějšího průzkumu CVVM nesouhlasilo ve dnech 3. -- 10. března 2003 s britsko-americkými vojenskými akcemi proti Iráku 72 procent obyvatel ČR (rozhodně souhlasilo: 6 procent, spíše souhlasilo: 15 procent, spíše nesouhlasilo 34 procent, rozhodně nesouhlasilo: 38 procent, názor nevyjádřilo: 7 procent).
S útokem na Irák bez mandátu Rady bezpečnosti OSN souhlasilo 10 procent dotazovaných, proti bylo 83 procent obyvatel ČR (rozhodlě souhlasily: 3 procenta, spíše souhlasilo: 7 procent, spíše nesouhlasilo: 30 procent, rozhodně nesouhlasilo: 53 procent, názor nevyjádřilo: 7 procent). |
2. 4. 2003
Za nejdůležitější problém současné České republiky považují čeští občané nezaměstnanost (cca tři čtvrtiny respondentů), organizovaný zločin a korupci (70 procent respondentů) a obecnou kriminalitu (66 procent). Asi 60 procent respondentů považuje za důležité vytvořit fungující právní systém, vyřešit problémy zdravotnictví a "sociálních jistot".
|
2. 4. 2003
Člověk je do života zatažen. Nikdo se ho na to neptá. Narodí se a umře. Je to nevyhnutelnost a člověk mezi tím žít svůj život musí. A když už žije, tak zjistí, že i žít chce.
"Já se někdy nad životem tak divím, že se mi to zdá jako zázrak," říkala mi jednou dopoledne Klárka. To jí byly čtyři. Byli jsme doma sami, oknem svítilo slunce, holčička si sedla na kanape a s jakýmsi plyšáčkem pokračovala dál v jakési hře. Já z rozpaků nad tou větou vzal konvičku, naplnil ji vodou a šel zalévat naše domácí kytky. Tehdy jich ještě nejméně polovina byla z emigrace. Sukulenti. Kytky podivných tvarů do nepohody. Byt byl čistý a prostorný, připadal jsem si bezpečně jako ve velkém akváriu. Nebylo nic, co by zvenku mohlo udeřit do naší křehké, tiché a sluncem ozářené domácí pohody. |
2. 4. 2003
Známý americký dokumentarista Michael Moore, který právě dostal Oscara za svůj film Bowling for Columbine, o tom, jak se Američané masakrují zbraněmi v soukromém vlastnictví, se chystá uzavřít dohodu z filmovou společností herce Mela Gibsona a získat tak finance pro dokumentární film "Fahrenheit 911", jímž chce Moore vystopovat kořeny terorismu proti USA. Filmem chce Moore také odhalit údajné dlouhodobé styky mezi dvěma generacemi Bushovy rodiny a rodiny bin Ladenů. "Film se hlavně bude zabývat tím, co se stalo Spojeným státům od 11. září a jak Bushova vláda zneužila této tragické události k tomu, aby prosadila svou vlastní agendu," konstatoval Moore. Dodal, že jeho film "se opravdu zabývá styky mezi Bushem a bin Ladenem" a "vznáší celou řadu otázek, na něž ještě nemám odpovědi, ale zamýšlím je nalézt". Moore už rok dělá research pro svůj nový film. Moore plánuje dokončit film včas pro filmový festival v Cannes na jaře roku 2004 - na podzim téhož roku se v Americe konají prezidentské volby. Gibsonova firma Icon Productions nabídla Moorovi částku ve výši desítek milionů dolarů. Moorův film Bowling for Columbine byl natočen za 3 miliony dolarů a celosvětově vydělal téměř 40 milionů dolarů.
|
2. 4. 2003
Útok proti Iráku ohrožuje základy soužití civilizací. Chybné politické cíle a vojenské plány mohou vézt k tragedii. Americká veřejnost ale válku nadále podporuje.
Smutný je pohled na politiky, kteří věří vlastní propagandě. Po prvních dvou týdnech útoku proti Iráku se ukazuje, že operace byly plánovány v zajetí falešných představ o dvou fatálních slabostech protivníka.
|
2. 4. 2003
POSLEDNÍ ZPRÁVY: Senát schválil zákon o zákazu tabákové reklamy
Senát České republiky schválil zákon, který od poloviny příštího roku razantně omezí propagaci tabákových výrobků na veřejných místech a sponzoring z peněz tabákových výrobců. Senát se k zákonu návrhu zákona kriticky nevyjádřil a ten nyní čeká pouze na podpis prezidenta Klause. Vážený pane profesore Václave Klausi, prezidente ČR, Nejprve mi prosím dovolte, abych Vám poblahopřál k Vašemu zvolení. Píši ale ve velmi alarmující záležitosti. Domnívám se, že v naší zemi je porušována zákonnost a neprobíhá demokratická politická soutěž. Také se domnívám, že Vaše politická strana ODS se na tomto stavu významnou měrou podílí, a tak Vás poprosím o vysvětlení a eventuelní nápravu ve věci. Nerozumím totiž tomu, proč poslanci ODS jednotně hlasovali proti omezení tabákové reklamy, ač přitom právě tabákový průmysl působí v naší malé zemi přes 60, slovy šedesát úmrtí denně . Přitom agresivní tabáková reklama a nechal jsem pro to vystavit i soudněznalecký posudek včetně fotodokumentace (na internetu jsem fotodokumentaci i soudněznalecký posudek spotřebitelské hry pro Vás umístil na tuto adresu), prokazatelně oslovuje děti. |
2. 4. 2003
Pondělní rozhodnutí vlády o vypovězení smlouvy se společností Housing & Construction o výstavbě osmdesátikilometrové dálnice D-47 z Lipníku nad Bečvou do Ostravy a k česko-polské hranici bylo v Ostravě, kam ho přijeli hned po zasedání kabinetu osobně zveřejnit premiér Vladimír Špidla a ministr financí Bohuslav Sobotka, přijato s nadějemi, ale i zklamáním a velkými obavami.
|
2. 4. 2003
Když Bush dost křečovitě sbíral argumenty pro zásah proti Saddámovi, byla to zbytečná ztráta času a energie. Ten nejzávažnější argument, že Saddám spolu s Usámou bin Ládinem organizovali zničení věžáků mezinárodního obchodního centra v New Yorku, se nedá doložit, protože organizátoři zničili všechny stopy, které by k nim vedly. Bush je však subjektivně o tom přesvědčen a proto následuje rady Zbygniewa Brzeziňského, který už dávno postuloval mimořádná práva velmoci, která se nemusí starat o houfy vasalů, zmítanými pochybnostmi.
|
2. 4. 2003
Publikujeme odpovědi Petry Buzkové na čtyři otázky Radka Sarköziho
Proč vlády, ve kterých měla ČSSD většinu, neplní vlastní programové prohlášení z roku 1998, že platy učitelů budou tvořit 130% průměrné mzdy v zemi? Proč povodňové škody hradí především státní zaměstnanci formou nevyplácení 13. a 14. platu v celé výši a opakovaným odkládáním platnosti 16 tarifní platové tabulky? Proč nebyla vypsána rovná povodňová daň, která by se dotkla i podnikatelů a ostatních zaměstnanců? Proč se v plánovaném schodku 111 miliard nenašlo 10 miliard na navýšení platů učitelů, když je školství vládní prioritou číslo jedna? Jaká jiná konkrétní prorůstová opatření jsou z tohoto schodku hrazena, když se na podporu vzdělávání nenašly peníze?
Jakou perspektivu nabízí učitelům vláda v tomto roce? Proč by měli věřit jejím novým slibům, když ty staré nesplnila a ani se nepokusila vysvětlit voličům důvody? Proč by měli pedagogové pracovat ve školství za tak žalostných finančních podmínek? |
2. 4. 2003
Toto je
reakce na odpověď paní ministryně Petry Buzkové iniciativě Počítejte s námi!
(viz ZDE - oddíl Informace/Zprávy)
|
1. 4. 2003
Několik čelných plánovačů v Pentagonu si mi stěžovalo v rozhovorech, napsal v časopise New Yorker S. M. Hersh, že ministr obrany Donald Rumsfeld a jeho vnitřní kruh civilních poradců, kteří především přesvědčili prezidenta Bushe, aby šel do války proti Iráku, trvali na tom, že budou řídit válku až do těch nejmenších podrobností. Rumsfeldův tým převzal klíčové rysy každodenního logistického plánování -- což tradičně dělá velmi dobře armáda -- a Rumsfeld opakovaně rušil rozhodnutí čelných plánovačů v Pentagonu, protože "si myslel, že tomu rozumí líp".
Nejméně šestkrát trval Rumsfeld na tom, aby byl počet pozemních vojsk drasticky zredukován. Rumsfeldovo přesvědčení, že stačí precizní bombardování, a jeho naléhání, aby byly vojenské operace omezeny, vážně ochromily schopnost americké armády bojovat efektivně v zahraničí. Rumsfeld prý chtěl -- podle činitelů Pentagonu -- dokázat, že Iráčané se nezmohou na řádný odpor.
Kompletní článek - v angličtině ZDE |
1. 4. 2003
Takže je to úspěch, že Britové stále ještě "neosvobodili" Basru? Jak je možné, že Iráčané dokáží odpálit střelu scud z poloostrova Faw, který je prý "pod britskou kontrolou" už více než týden? A jak to, že Američané přijdou o vrtulník Apache, který sestřelí irácký venkovan, stráví čtyři dny úsilím překročit mosty přes řeku v Nasiriyahu a pak se stanou obětí prvního sebevražedného atentátníka v Najafu.
Polovina celé angloamerické armády nyní ochraňuje a provozuje zásobovací linii, která probíhá pouští. Bagdád je bombardován, ale není obléhán. Nejnovější vývoj shrnul v úterním Independentu Robert Fisk a pokračoval:
Kompletní článek - v angličtině ZDE |
5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční. |
5. 3. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli.
Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 100 111 3917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu. Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem. |
18. 6. 2004
Ceník reklamy na BL |
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
1. 4. 2003 | Fisk: Monstrum z Bagdádu je nyní arabským hrdinou. Vznikla nacionalistická válka proti imperiální velmoci | ||
1. 4. 2003 | Televize NBC propustila Petera Arnetta | ||
1. 4. 2003 | Rumsfeld "nekompetentně sám naplánoval iráckou válku" | ||
31. 3. 2003 | Úhly pohledu a střet civilizací | Dominik Lukeš | |
31. 3. 2003 | Jsme svědkem toho, že Tony Blair zešílel? | ||
31. 3. 2003 | Blairova politika je sérií selhání | ||
31. 3. 2003 | Nevědí, co dělají, ani proč to dělají | ||
31. 3. 2003 | Chápe Západ, jak tato nenáviděná válka mění arabský svět? | ||
31. 3. 2003 | IRÁK: Co se dostává na povrch dění | Petr Kužvart | |
30. 3. 2003 | Vítejme v pekle: Válka v Iráku začíná být ohavná |
Útok na USA, Afghánistán, Irák | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
2. 4. 2003 | CVVM: Češi jsou rozhodně proti válce v Iráku | ||
2. 4. 2003 | Amerika a islamisté, rozpad Osmanské říše | Miroslav Václav Steiner | |
2. 4. 2003 | Včera, dnes a zítra | ||
2. 4. 2003 | Na shledanou v lepších časech | Jiří Mašek | |
1. 4. 2003 | Rumsfeld "nekompetentně sám naplánoval iráckou válku" | ||
1. 4. 2003 | V Americe vznikly spory o strategii irácké války | ||
1. 4. 2003 | Televize NBC propustila Petera Arnetta | ||
1. 4. 2003 | Fisk: Monstrum z Bagdádu je nyní arabským hrdinou. Vznikla nacionalistická válka proti imperiální velmoci | ||
1. 4. 2003 | Včera, dnes a zítra | ||
1. 4. 2003 | Jack Straw: "S dnešními médii by se první i druhá světová válka dala jen těžko vyhrát" |
Česká literatura | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
7. 3. 2003 | Prague Structuralism and Fictional Worlds: In Honour of Professor Lubomír Doležel's 80th Birthday | ||
5. 2. 2003 | Vysvědčení | Jaroslav Hutka | |
28. 1. 2003 | The significance of Jan Hus for Czech history | Kathryn Murphy | |
28. 1. 2003 | Zemřel profesor Alexander Stich | Jan Čulík | |
28. 1. 2003 | Sebrané spisy básníka Miroslava Holuba | ||
28. 1. 2003 | České postoje: Hus i Švejk jako obrana proti útlaku | Kathryn Murphy | |
27. 1. 2003 | Čulíkův "básník trapnosti" | Kathryn Murphy | |
22. 1. 2003 | Finančnice - na motivy K.J. Erbena | ||
21. 1. 2003 | O (české) literatuře v Britských listech | ||
20. 1. 2003 | Co číst a k čemu to vést | Jan Čulík |
Školství | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
2. 4. 2003 | Petra Buzková o problémech ve školství | Radek Sárközi | |
2. 4. 2003 | Jak Petra Buzková reaguje na petici "Počítejte s námi" | ||
12. 3. 2003 | Počítejte s námi! | Petr Bilík | |
12. 3. 2003 | Maturity bez "matiky" | Miloš Dokulil | |
10. 3. 2003 | Tabu, tabula rasa a ta buranská povaha | Ondřej Hausenblas | |
27. 2. 2003 | Za co se udělují zápočty na škole, kde učí Jan Sokol a Zdeněk Pinc | Jan Čulík | |
26. 2. 2003 | Hejtman Moravskoslezského kraje považuje slova Jaroslava Rösslera za urážlivá | Jaroslav Hlaváček | |
12. 2. 2003 | Nemyslím, že by byl Jan Sokol špatným prezidentem | Vojtěch Polák | |
1. 2. 2003 | Schůzka nespokojených pedagogů - výsledky z jednání | Radek Sárközi | |
27. 1. 2003 | Čeští učitelé jsou na tom špatně, ale ani nevíme jak | Ivo V. Fencl |
Genderová nerovnost ve společnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
17. 3. 2003 | Kontrola ministerstva zakrýva násilnú sterilizáciu | Martina Ferenčíková | |
7. 3. 2003 | 8. březen - mezinárodní den žen | ||
6. 3. 2003 | Mezinárodní den žen - Kostlivec jen ve skříních socanů, nebo i ultra-liberálů? | Ivo V. Fencl | |
24. 2. 2003 | Sterilizácia Rómok: Rasizmus a diskriminácia vo slovenských nemocniciach? | Martina Ferenčíková | |
24. 2. 2003 | O sterilizácii rómských žien | Lubomír Sedláčik | |
21. 2. 2003 | Vagina monology v Brně | ||
12. 2. 2003 | Saddám Husajn a "profesionálne ženy" | Lubomír Sedláčik | |
28. 1. 2003 | Muži jsou nemožní, prezidentka by pomohla | Marie Haisová | |
15. 1. 2003 | I na ženách se teď zkouší viagra... | ||
7. 1. 2003 | Z vězení v Afghánistánu do vězení v Americe |
Sdělovací prostředky | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
12. 3. 2003 | O ČT a o Jiřím Balvínovi: Zdroje a "zdroje" | Fabiano Golgo | |
10. 3. 2003 | Reakce: Ohrožuje ČT přípravou svého digitálního vysílání české komerční televize? | Jan Čulík | |
10. 3. 2003 | Jaké to bylo v České televizi dne 11. září 2001 | Jan Čulík | |
7. 3. 2003 | Dopis České televizi: Nezkreslujte zpravodajství | ||
27. 2. 2003 | Agónie v České televizi pokračuje | Jan Čulík | |
24. 2. 2003 | Zlatá éra sa skončila, Rybníčkov "očisťovací" tím v STV začal svoju kúru | Martina Nemethová | |
16. 2. 2003 | Redaktoři ČT se porvali s odvolaným ředitelem: "Sesadili jsme Balvína a teď mu můžeme dát ještě přes držku" | Jan Čulík | |
16. 2. 2003 | Ukradená televize aneb co na obrazovce nebylo | Petr Štěpánek | |
13. 2. 2003 | Monitor Jan Paula : Česká televize účelově zkreslila Romanův příběh | Jan Paul | |
30. 1. 2003 | Rybníček chce vybudovať konkurenciu Markíze, ale... Zrušil jedinú konkurencieschopnú reláciu! |
Jana Matúšová |
Názory a argumenty ze Slovenska | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
28. 3. 2003 | Byť proeurópsky neznamená byť protiamerický | Ľubomír Petrák | |
28. 3. 2003 | Šok a hrôza v mene slobody | Martin Muránsky | |
28. 3. 2003 | Vízum do kráľovstva nebeského | ||
28. 3. 2003 | IRAK: Po okupácii čaká zemi pravdepodobne partizánska vojna | Peter Greguš | |
28. 3. 2003 | Príčiny rozdielnych názorov USA a ich spojencov na Irak | Leopold Moravčík | |
20. 3. 2003 | Každá vojna nie je nič iné ako štátmi legalizované vraždenie a ničenie predpokladov existencie | Gabriela Šikulíncová | |
20. 3. 2003 | Na obzore Ľudová únia: Budú plniť tkáčovci v parlamente úlohu záložnej jednotky koalície? | Marián Repa | |
20. 3. 2003 | ANKETA: Vládna a verejná mienka na Slovensku | ||
20. 3. 2003 | USA -- Problem N° 1 | Ivan Štefunko | |
20. 3. 2003 | Ultimátum: Bushov prejav definoval budúcnosť | Radovan Geist |