5. 11. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 11. 2002
Po třech letech exilu a dvou letech právních bojů byl v pondělí bývalý britský agent MI5 David Shayler shledán vinným, že v roce 1997 porušil britský zákon o utajovaných skutečnostech tím, že novinářům předal tajné dokumenty. Soud se odmítl zabývat Shaylerovou motivací. Kromě toho, soudce před soudním líčením rozhodl, že Shayler, který se během procesu sám obhajoval, si musí předem nechat u předsedy soudu a u žalobce schválit, co chce říci porotě.

Porota pak shledala Shaylera vinným, že zveřejnil dokumenty, které měl k dispozici jako pracovník MI5, že zveřejnil informace získané odposloucháváním telefonů a že publikoval dne 24. 8 1997 utajované informace v článku, který napsal pro deník Mail on Sunday.

5. 11. 2002
Podivnou fraškou se stal v pátek v Londýně proces s Jamesem Burrellem, někdejším majordomem princezny Diany (která zahynula při autonehodě v srpnu 1997). Burrella začala stíhat britská policie, že prý Dianě ukradl množství jejích soukromých věcí, a nepravdivě dokonce tvrdila, že je prodával. Burrell skončil u soudu, avšak proces proti němu se v pátek 1. 11. zcela rozložil, když se ukázalo, těsně před tím, než se Burrell chtěl začít u soudu obhajovat - a jeho obhajoba měla být podle jeho právníků "velmi zajímavá", že se rozpomněla britská královna Alžběta na svůj někdejší rozhovor s Burrellem. Přiznala, že ji Burrell před lety informoval o tom, že některé osobní věci princezny Diany u sebe uloží až do doby, kdy její synové budou starší. Celá historie tohoto fiaska obsahuje řadu charakteristických rysů: tajnůstkářství, slepou úctu k autoritě, peníze, soupeření mezi královskými dvořany a slepou loajalitu - jedovatý koktejl tolika fetišů, které jsou typické pro britský establishment už celá staletí, napsal v neděli týdeník Observer.
5. 11. 2002

K zajímavé rebelii došlo včera v britské Dolní sněmovně mezi poslanci Konzervativní strany, z nichž osm hlasovalo proti přání vedení této strany. Mezi nimi byli Michael Portillo a Kenneth Clarke, kteří jsou stále ještě význačnými kandidáty na šéfa Konzervativní strany a ohrožují tím dnešního, bezbarvého šéfa konzervativců, Iana Duncana Smithe.

Osm konzervativních rebelů se připojilo k vládě a k liberálním demokratům a podpořili hlasováním zákon, dovolující nesezdaným dvojicím a homosexuálním dvojicím partnerů adoptovat děti. Dolní sněmovna zákon schválila většinou 2:1, avšak očekává se, že zákon znovu odmítne horní komora britského parlamentu.

(Podrobnosti v angličtině viz zde.)

5. 11. 2002
Kdysi dávno, ještě jako dítě, jsem viděl v televizi německou komedii, jejíž jméno si už nepamatuji, ze které mi však utkvěla v paměti jedna scéna. Odehrává se jakýsi soud a celá soudní síň vře vzrušením. Soudce prudce udeří kladívkem do stolu, načež spadne znak SRN, zobrazený na zdi za soudcem, a objeví se hákový kříž, který byl znakem překrytý. Dosadíme li na místo hákového kříže rudou hvězdu, respektive lva s rudou hvězdou na hlavě, zjistíme, že se jedná o nádhernou metaforu naší současnosti.
5. 11. 2002
Konec funkčního období Václava Havla v čele státu vyvolává otázky, kdo bude příštím presidentem České Republiky.

Chci navrhnout jednoduchý, levný a efektivní způsob, který se nebude asi kandidátům líbit, ale díky racionálnímu jádru by mohl být přijatelný a výhodný pro celý národ s výjimkou některých politiků. Doufám, že se lidé aspoň zamyslí nad tímto návrhem.

5. 11. 2002
Irák je nedemokratická země, která krutě potlačuje lidská práva vlastního obyvatelstva. Je velkým nebezpečím pro země v regionu. Vzhledem k velmi vysokému riziku, že Irák tajně vyvíjí zbraně hromadného ničení, je nutné tvrdě zakročit. Politika usmiřování se nám již jednou krutě nevyplatila například s nacistickým Německem. Toto je stručný souhrn argumentů obhájců nutnosti vpádu do Iráku. Podívejme se na tuto argumentaci blíže.
5. 11. 2002
Bujarým veselím, tancem a ohňostrojem Brazilci nadšeně přivítali svého nového prezidenta Ignacio "Lulu" da Silvu představitele Strany pracujících (PT). Do čela vlády se tak poprvé po čtyřiceti letech postaví levicová strana. Triumf levice však už méně vítají zahraniční investoři a nadnárodní korporace.
4. 11. 2002
My vám dáme peníze dopředu, vy zvelebíte majetek "golfové" společnosti a pak nám prodáte její třetinový podíl. Vyděláme všichni a naši střadatelé dostanou úroky. Střadatelé, ale nic nedostali, protože zvelebovaná společnost porušila dohodnuté podmínky a navíc nevrátila ani peníze. Obchod se nepovedl, nebo investora "golfisté" podvedli?
4. 11. 2002
Tímto slavným zvoláním, dobově ovšem upraveným, je nutné začínat každou úvahu v těchto dramatických dnech. Na jihu se opět zvedá říše zla, která drze a troufale provokuje síly dobra. Náš slavný rodák Švejk, jehož bojovný pokřik jsem si dovolil použít v názvu článku, dnes stojí ruku v ruce s jiným, neméně slavným rodákem římským, který soudil, že Kartágo, římský to Bagdád, musí být zničeno.
4. 11. 2002
"Ten 'hodný terorista', co s ním Petra Procházková dělala interview, nyní potvrdil, že on zosnoval útok na moskevské divadlo", napsala nám jedna čtenářka.

A vskutku: na stránkách zpravodajství BBC v angličtině čteme:

Čečenský válečný magnát se přihlásil k odpovědnosti za útok na divadlo. Čečenský válečný magnát Šamil Basajev převzal zodpovědnost za útok na moskevské divadlo před deseti dny, kdy bylo zajato množství rukojmí, a uvedl, že další útoky budou následovat. Basajev také rezignoval na svou funkci v povstaleckém vedení Čečenska a požádal povstaleckého šéfa Aslana Maschadova za odpuštění, že ho o moskevské operaci neinformoval.

V prohlášení, které zveřejnily hlavní internetové stránky čečenských rebelů Kavkaz-Centr, obhajoval Basajev útok na divadlo tak, že argumentoval, že to "poskytlo všem Rusům informace z první ruky o krásách války, kterou rozpoutalo Rusko a že [jsme tak] válku vrátili tam, odkud přišla."

Tento veterán - válečný magnát, který se proslavil tím, že osobně v roce 1995 vedl útok na město Buďonnovsk za účelem získat rukojmí, při čemž zahynulo více než 100 civilistů, konstatoval, že v budoucnu nebudou čečenští rebelové "vznášet žádné požadavky a ani nebudou brát žádná rukojmí". Jejich "hlavním cílem bude zničit nepřítele a napáchat mu maximální škody," uvedl Basajev v prohlášení, formulovaném islámským stylem.

Basajev požádal Maschadova, vedoucího představitele čečenských separatistů, aby ho uvolnil ze všech funkcí kromě velitelské funkce "průzkumového a sabotážního praporu mučedníků Rijadus-Salikchin".

9. září 1999 publikovala Petra Procházková v Lidových novinách rozhovor, který nyní nalezneme v angličtině na muslimských internetových stránkách (viz zde). Z něho vyjímáme:

4. 11. 2002
Čímpak to je, že černoši v americkém městě Indianopolis měli navzdory intenzivnímu rasismu většinové americké společnosti až do šedesátých let dvacátého století velmi aktivní a ekonomicky úspěšnou občanskou společnost. Ta se v posledních desetiletích absolutně rozložila a mezi černošským obyvatelstvem města vládnou nezaměstnanost, drogy a kriminalita.

John H. McWhorter argumentuje v článku, jehož hlavní myšlenky shrnujeme (anglický originál viz zde), že se černošská společnost, navzdory tomu, že se její podmínky v posledních desetiletích v Americe zlepšily, propadla ideologii vzdorné lítostivosti a začala považovat většinovou americkou společnost vůči sobě za utlačitelskou, a tedy nelegitimní.

Paralela se vztahy mezi Romy a bělošskými "Čechy" jse zdá téměř absolutní. Ze začarovaného kruhu vzájemného nepřátelství a sebeobviňování obou komunit by bylo možno vykročit pouze, kdyby se obě komunity vůči svým jednotlivým členům dokázaly programově chovat přátelsky, přičemž by zároveň bylo podle vzájemné dohody přísně trestáno asociální a trestné chování obou stran. Jak toho ale docílit, když se mnozí příslušníci romské komunity záměrně chovají tak, aby to bylo pro bělošskou komunitu naprosto nepřijatelné, a když propadají mnozí příslušníci bělošské komunity (jak to například demonstrují zdejší fóra, ale nejen ona) hysterickým rasistickým výlevům při každém užití slova "Rom" v pozitivním kontextu...

Mělo by se však uvažovat o cestách k nápravě nynější situace, tvrdošíjné potvrzování nynějšího stavu slepé uličky nikam nevede. (JČ)

Citujeme z kritiky amerického autora:

4. 11. 2002
Začátek listopadu. Jak se blíží ku Praze příbojová vlna představitelů států sdružených v zájmové a silové organizaci NATO, vzrůstá četnost úvah o tom jak na to, s tím NATO: zda je to nervózní pohrobek studené války, obranná aliance (jak je oficiálně deklarováno) nebo transformující se ekonomický nástroj rozvoje atlantické ekonomické sféry. Domnívám se, že NATO je na to, abychom si udrželi svůj dosavadní celkem pohodlný (doslova atlantský) způsob života.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

5. 11. 2002
Níže zveřejňujeme přehled hospodaření Občanského sdružení Britské listy za říjen 2002. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet č.: 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1. Variabilní symbol pro příspěvky 2002 (ti, po nichž chce banka konstantní symbol, mohou použít 0558).Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2002 Brazílie: Ohňostroj pro rudou hvězdu Nikola  Bukajová
5. 11. 2002 Kde jsou hranice demokracie Petr  Baubín
4. 11. 2002 Všichni se radují, všichni jsou šťastní, pro občana se ale nemění nic Štěpán  Kotrba
4. 11. 2002 O "hodném teroristovi" Petry Procházkové Jan  Čulík
4. 11. 2002 Veterinární správa: V Hukvaldech k týrání zvířat skutečně docházelo   
4. 11. 2002 NATO v 21. století a stará hašteřivá Evropa František  Roček
4. 11. 2002 Mediální víkend: Strakonice (ne)ukázaly, co voliči oceňují Josef  Trnka
4. 11. 2002 Na Bagdád, paní Müllerová... Milan  Valach
4. 11. 2002 Asociální chování "barevných" způsobuje jejich "ideologie resentimentu"   
2. 11. 2002 Karlín volá o pomoc   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2002 Kde jsou hranice demokracie Petr  Baubín
23. 10. 2002 Nová kniha o bin Ladinovi   
18. 10. 2002 Měl by být svržen Saddám Husajn? Jan  Čulík
16. 10. 2002 Bude po masakru v Bali dalším terčem Británie?   
16. 10. 2002 Masakr v Bali musí znamenat, že se skoncuje s válkou proti Iráku   
9. 10. 2002 Amerika: národ, který nechce jít do války   
8. 10. 2002 Američané se už osm let snaží zabránit řešení irácké krize   
7. 10. 2002 Klíčovým faktorem při jednání Rady bezpečnosti o Iráku je ropa   
7. 10. 2002 Afghánistán: rok po zahájení války   
7. 10. 2002 Irák: Je to peklo: pohřbívají tam lidi zaživa pod asfalt   

Povodně a změna klimatu RSS 2.0      Historie >
2. 11. 2002 Karlín volá o pomoc   
21. 10. 2002 Prosba o pomoc Jiří  Svoboda
19. 9. 2002 Co chcete vědět o ochranném systému metra a bojíte se zeptat   
16. 9. 2002 IBC Pobřežní: Libor Ambrozek svým způsobem uspokojil Jaromíra Kohlíčka Štěpán  Kotrba
12. 9. 2002 Akademicky trvalá udržitelnost Topí  Pigula
11. 9. 2002 Co vlastně znamenaly nedávné záplavy Eugen  Haičman
11. 9. 2002 Obavy se potvrdily: Dioxiny ze Spolany jsou v Labi   
9. 9. 2002 Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich Jan  Zeman
9. 9. 2002 Pražské metro: Subterra čerpá tam, kam ji poslalo město Praha Štěpán  Kotrba, Radek Mokrý

Školství RSS 2.0      Historie >
30. 10. 2002 (Britské) univerzity "potřebují vybírat vysoké školné, mají-li obstát v mezinárodní konkurenci"   
11. 10. 2002 NATOidní normalizace? Účast na politickém školení je zase povinná... Václav  Votruba
9. 10. 2002 Škola včera, dnes... a možná ještě zítra Darius  Nosreti
23. 9. 2002 Skandál se známkováním britských maturit   
3. 9. 2002 Učitelé, zvedněte hlavu! Výzva k vyhlášení stávky   
2. 9. 2002 Klubko zmijí
aneb zneprůhlednění veřejné zakázky MŠMT na školení ICT koordinátorů
Jan  Wagner
30. 8. 2002 Učitelé nemohou hradit škody po povodních ze svých platů Radek  Sárközi
8. 8. 2002 Kritické myšlení   
3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
21. 10. 2002 Sex nebo vztah?   
2. 10. 2002 Ženy v Iráku jsou svobodnější než v jiných arabských zemích   
29. 9. 2002 Feminismus - zbraň ženské emancipace Jean Bethke Elshtain
23. 9. 2002 Feminismus jako "mediální bublina" Eva  Presová
22. 9. 2002 Británie: další smrt malého dítěte, další selhání sociálních služeb   
17. 9. 2002 Nečisté kšeftovanie s právami žien Lubomír  Sedláčik
16. 9. 2002 Prostitutky: jsou terčem obrovské míry násilí   
5. 9. 2002 "Ale já nejsem žádná feministka" Jan  Čulík
28. 8. 2002 Postavení žen Vojtěch  Polák
19. 8. 2002 Velká Británie: Velký růst domácího násilí - a co v ČR?   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2002 Programovým komorníkům v České televizi Vítězslav  Čížek
18. 9. 2002 Jaké byly včerejší Události v České televizi? Jan  Čulík
17. 9. 2002 "Nová" Česká televize Fabiano  Golgo
17. 9. 2002 Britská vláda vynucuje od nového digitálního televizního okruhu přísné programové podmínky   
16. 9. 2002 Skandál v BBC? Jan  Čulík
23. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Česká televize se lepšila postupně Jan  Paul
22. 8. 2002 Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize Zdeněk  Duspiva
15. 8. 2002 Tragický Klepetko Filip  Rožánek
15. 8. 2002 Dobrá Markéta Fialová   
14. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Povodňový pragocentrismus České televize? Jan  Paul