25. 7. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 7. 2008

DŮKAZY VLÁDNÍCH LŽÍ

Ministerstvo zahraničí připouští v odborném materálu umístění amerických raket v Česku, připouští i 13,5 km ochranné zóny

Americká raketová základna na území Česka  - TÉMA BLPokud vládní politici, včetně ministra zahraničí Schwarzenberga (Zelení), místopředsedy vlády Vondry (ODS) či premiéra Topolánka (ODS) tvrdí, že v jednání s Američany jde jen o radar, a pokud ministryně obrany Parkanová (KDU-ČSL) tvrdí, že radar bez raket by zásadně měnil situaci a vedl by k přehodnocení celého projektu, tak lžou. A oni lžou. Bezostyšně, drze válcují názory občanů. Silou, Katuško, silou....

Odborný informační materiál ministerstva zahraničí už z října 2006 nazvaný "K otázce zapojení ČR do systému obrany proti balistickým raketám" připouští možnost instalace amerických raket na území České republiky spolu s americkým radarem a hovoří zcela nepokrytě o drastických omezeních pro život občanů v okruhu 13,5 km okolo základny. Ve skutečnosti bude pásmo omezení daleko větší.

EXKLUZIVNÍ INFORMACE ZDE

MZV 2006: "K otázce zapojení ČR do systému obrany proti balistickým raketám" ARCHIV BL

Radary i rakety - cynismus politiků za zády občanů

ČR v úvodní fázi jednání nabídla tři perspektivní lokality v ČR, které by z technického hlediska vyhovovaly požadavkům pro umístění protiraket i radaru: vojenské prostory Libavá, Boletice a Jince. ... ... K zajištění provozu radarového zařízení včetně obsluhy, bezpečnosti a logistické podpory je potřeba přibližně 200 osob, u odpalovacího zařízení do 400 osob. V případě umístění obou prvků v jedné lokalitě by provoz zajišťovalo celkem maximálně 500 osob -- včetně vojáků, vládních úředníků a soukromých subdodavatelů. Rozlohu zařízení lze na základě zkušeností s obdobnými stavbami na území USA odhadnout na 275 ha, zabrala by tedy zhruba jednu setinu až jednu padesátinu plochy jednoho z existujících vojenských výcvikových prostorů v ČR

Takto stroze popisuje materiál budoucnost. K ochraně zařízení neplánují USA rozmístit žádné další raketové systémy. Před eventuálním útokem ze vzduchu se buď ochrání rakety samy, anebo by reagovala Armáda ČR jako při jakémkoli jiném narušení vzdušného prostoru ČR, tvrdí materiál. Zjvnou nesmyslnost tohoto výroku dotvrdila i bezpečnostní ředitelka MZV Šmigolová, když prohlásila zcela absurdně, že Česko ochrání starý systém S-300 či Gripeny. Šmigolová si neuvědomila, že ruský systém protivzdušné obrany S-300 v té verzi, kterou mělo Československo, neochrání před raketami letícími daleko vyšší rychlostí než jakékoliv stíhačky a navíc Česko po rozpadu ČSFR pohrdlo veškerým hi-tech vybavením z Ruska a systém S-300 se ocitl na Slovensku. Představa, že by Slovensko chránilo Česko a v něm americký radar, je směšná. Materiál MZV zároveň bez mlžení připouští i vliv amerického radaru na životní prostředí Brd i obyvatele, když říká (takřka pravdivě, shodně s některými technologickými informacemi získanými z vojenských zdrojů v USA, které má redakce BL k dispozici), že vznikne okolo základny široký sanitární kordón, ve kterém budou striktní omezení pro obyvatele i personál základny.

BL 4. 2. 2008: Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám ZDE

BL 31. 1. 2008: Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají ZDE

Ochranná pásma až do stratosféry

Radar vyžaduje vytvoření bezletové zóny, která by v žádném z navrhovaných míst významně nepřesáhla hranice již existujících bezletových zón nad vojenskými újezdy a nenarušila by letecké koridory. Podmínky bezpečné zóny kolem radaru znamenají, že v okruhu 13,5 km od radaru není přípustné v létajících prostředcích transportovat výbušné látky, v okruhu 8,6 km se nesmějí ve vzduchu pohybovat nechráněné osoby (např. na rogalu) a v okruhu 4,5 km nesmějí létat žádné dopravní prostředky. Po zemi se neautorizované osoby nesmějí pohybovat v okruhu jen cca 0,5 km.

Materiál MZV ovšem byl zpracován někým, kdo neví, jak vysoko sahají jednotlivé bezletové koridory nad vojenskými újezdy a jak blízko jsou Brdy pražským letištím. Ve výsledku by se jednalo o zásadní omezení ruzyňského letiště, neboť právě ono je na trase paprsku, vedoucího k severu - na balistické spojnici od kosmodromu Pleseck do Yorkshiru (Fylingdales) , Washingtonu, či New Yorku. Na rozdíl od leteckých koridorů ve tvaru válce či kvádru jsou ony "radarové" koridory polokulového tvaru až k zemi, takže ten největší sahá až do výšky 13,5 km. Zmínka o 2° náklonu radarového paprsku je nesmyslná, neboť to se týká softwarových omezení elektronického vychylování paprsku, nikoliv hardware technologie radarové platformy. Materiál ovšem neříká, že ona vzdálenost 13,5 km se netýká jen transportu výbušných látek, ale existence výbušných látek na palubě vozidel či letadel. Málokdo ví, že explozivní pyropatronu má na palubě každé letadlo s vystřelovací sedačkou pilota nebo výbuchem odstraňovanými dveřmi či externí palivovou nádrží, nemluvě o vojenských strojích s raketami. Stejně tak je výbušným zařízením odpalován každý airbag v každém automobilu... Pravdivý je ovšem údaj o 3 km kordónu pro veškeré dopravní prostředky... Smutné je, že hranice vojenského újezdu ke kótě 718 tuto vzdálenost nerespektují. Nejbližší lidská sídla a silnice jsou daleko blíže radaru, než onen ochranný koridor. Další důkaz o tom, že premiér Topolánek lže, když sliboval občanům brd zdravotní nezávadnost radaru.

BL 28. 7. 2007, Štěpán Kotrba: Premiére, lžete. A Britské listy mají důkaz. ZDE

Materiál MZV ovšem vychází z veřejně dostupných údajů, odpovídajících 20let staré technologii GBR-T na atolu Kwajalein, mající T/R prvky o výkonu 2W. Radar EBR, plánovaný do Brd, bude mít ovšem daleko modernější vybavení včetně elektronického vychylování paprsku a nesrovnatelně vyšší impulsní výkon T/R modulů, byť kompatibilních s 300 tunovou ocelovou konstrukcí otočné platformy z Kwajaleinu. Hovoří se o zvýšeném výkonu 34-40W na jeden T-/R modul, v úvahu připadají i T/R prvky s přídavným chlazením o výkonu až 1 kW!

To je zvýšení výkonu na 20 násobek až 500 násobek oproti nyní deklarovaným hodnotám 170kw average/4,5MW peak. Logickým důsledkem je i to, že příslušným způsobem se fakticky rozšíří i jednotlivá pásma ochrany.... Existence letecké dopravy v Cesku je zásadně ohrožena, stejně jako prodej Letiště Ruzyně se tak stává podvodem na budoucím investorovi.

BL 17. 5. 2008, Milan Hlobil: Zásadní pokrok ve vývoji nových prvků fázovaných řad radarů ZDE

BL 4. 5. 2008, Štěpán Kotrba: Raytheon dostal za úkol řešit zahřívání polovodičů u vysoce výkonných radarů ZDE
BL 11.10.2007, tisková zpráva Greenpeace: Konec mlžení komise expertů prostřednictvím plukovnické prezentace ZDE
BL 9. 11. 2007 Vládní pravda o radiolokátoru EBR ZDE
BL 9. 10. 2007 Výsledky ověřování hygienické studie ministerstva obrany na Marshallových ostrovech jsou nevěrohodné ZDE
BL 5. 9. 2007, Ludvík NERAD: Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů ZDE

Informovanost vlády ČR aneb přiznání ztěžuje zapírání

Česká strana disponuje konkrétními údaji o parametrech uvažovaných zařízení -- jak radarového (velikost, frekvence, příkon, výkon, dopadu na okolí), tak odpalovacího (velikost sila, velikost a hmotnost raketového nosiče).

To je nejzávažnější tvrzení z celého materiálu. Podporuje domněnku mnoha poslanců, že česká vláda lže i zákonodárcům, neboť údaje, které prozatím doručila do Sněmovny, jsou nepravdivé, nelogicky zmatené a evidentně mají zakrýt pravdu o technických možnostech a možných způsobech použití amerického radaru.

BL 5. 9. 2007 Studie "Předběžné posouzení vlivu radiolokační stanice EBR (European Based Radar) na zdravotní stav populace v okolí vojenského újezdu Brdy" -- posouzení východisek a relevance z nich vyvozených závěrů ZDE

BL 24. 8. 2007, Štěpán Kotrba: Vládní "odborník na radary" uvedl nesprávné informace v online rozhovoru iDnes ZDE

BL 2. 6. 2008, Štěpán Kotrba: EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru ZDE

Řízení a velení základny vojenským velením NATO

O odpálení protirakety rozhodne vrchní velitel armády Spojených států či jím pověřená osoba. Představitelé země, kde bude zařízení umístěno, budou mít k dispozici on-line informace o útočící raketě i protiraketě a vedení státu bude o odpálení protirakety včas informováno. Složitější rozhodovací mechanismus není prakticky možný: hypotetická útočná střela z Íránu by dorazila do Prahy za pouhých 15 minut, do Londýna za 18 minut a do Washingtonu za necelých 30 minut. O odpálení protirakety, má-li být účinné, tak musí být rozhodnuto do několika málo minut.

To je další z nesmírně závažných tvrzení tohoto dokumentu, striktně vylučující splnění požadavků Zelených na řízení a velení základny vojenským velením NATO. Už v roce 2006 tento fakt byl znám, přesto se kolem požadavku Republikové rady Zelených hrají politické rituální tanečky.

BL 22. 5. 2008, Stanislav Kaucký: Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? ZDE

BL 23. 4. 2008: Polsko chce, aby byly Spojené státy třetím sloupem jeho bezpečnostní strategie ZDE
BL 5. 4. 2008 Jiří Tutter: Greenpeace: Otázky, jimž se Bursík vyhýbá ZDE
BL 23. 2. 2008 Daniel Solis: Radar nebude pod velením a řízením NATO, říká generál Obering ZDE
BL 20. 2. 2008, Milan Hlobil: Volební program Strany zelených a realita elektromagnetických zbraní ZDE
BL 15. 1. 2008, Philip E. Coyle III.: Překážky pro plánované budování systémů protiraketové obrany v Evropě ZDE

Materiál MZV tvrdí, že "žádná vojenská základna USA v zahraničí se zatím nestala terčem většího útoku." To je další lež. Útok na loď USS Cole, ke kterému došlo v říjnu 2000 v jemenském přístavu Aden, byl útokem na americké výsostné území. Téměř šedesát amerických rodin však zažalovalo právě Súdán, a to kvůli finanční pomoci, diplomatickým pasům a výbušninám, které teroristům poskytl. Stejně tak jsou nebezpečné a navíc téměř na denním pořádku raketové útoky na americké vojenské základny v Iráku. V asymetrické válce proti stínům není koho trestat za napadení vojenských instalací pravidelných armád. Útočníci jsou rozptýleni ilegálně po různých státech, a ty v žádném případě nenesou odpovědnost za jeho výskyt na svém území.

Trosky po celé Evropě

Trosky z útočící rakety po zásahu interceptorem dopadají díky vysoké kinetické energii rakety daleko za místo střetu (ve směru letu rakety). Trosky raket vypálených na USA by spadly do severního Atlantiku nebo Severního ledového oceánu; na evropskou pevninu by dopadly pouze trosky rakety, která byla z území Blízkého a Středního Východu vypálena právě na Evropu.

V každém případě by k případnému sestřelení došlo ve výškovém rozpětí od 150 až do 1000 km nad zemským povrchem. V případě, že by antiraketa nezasáhla cíl, řítil vy se EKV/MKV rychlostí 25 Mach zpět do atmosféry po křivce, která by byla předem nepredikovatelná. Ničivé trosky by zasahovaly v okruhu několika tisíců kilometrů od předpokládaného střetu s ničivými účinky, ne nepodobnými střetu Země s meteoritem. Je trapné, když člověk cituje sám sebe, ale už v roce 2007 jsem na zákaldě informací z amerických armádních zdrojů psal o tom, jak zamoří trosky střetu americké rakety půl Evropy. Materiál MZV to potvrzuje. Ten, kdo si to stále nepřipouští, je modrozelený ministr životního prostředí Bursík.

BL 3. 9. 2007, Štěpán Kotrba: Podle amerických údajů zamoří úlomky střetu antirakety s hlavicí tisíce kilometrů čtverečních ZDE

BL 14. 9. 2007: Protiraketový štít: 10 až 15 procent trosek rakety by dopadlo na zem ZDE
BL Štěpán Kotrba: Nelehká úloha z trigonometrie, aneb proč není radar někde úplně jinde? ZDE
BL 13. 3. 2007, Stanislav Kaucký: Spadnou nám zbytky raket na hlavy? ZDE
                 
Obsah vydání       25. 7. 2008
26. 7. 2008 Kohoutovy a Jasného Zářijové noci: pozoruhodně zralý a promyšlený film Jan  Čulík
26. 7. 2008 Letošní Letní filmová škola jako sociologický materiál pro studium české společnosti Jan  Čulík
27. 7. 2008 LFŠ a Jiří Králík Boris  Cvek
26. 7. 2008 Výrok dne (včerejšího): Armáda USA chce napochodovat do Polska
26. 7. 2008 Baracku Obamovi o Íránu
26. 7. 2008 Platnost smlouvy o omezení strategických raket vyprší v příštím roce a USA ji nemají v úmyslu prodloužit
26. 7. 2008 Strašný let Ruska? Miloslav  Štěrba
26. 7. 2008 Space War: Naše nynější krize William S. Lind
26. 7. 2008 Posilní sa závislosť EÚ od Gazpromu?
25. 7. 2008 Výsledek policejního šetření a Vstupenka do bezdomoví Jan  Kadubec
25. 7. 2008 Mezi právem a spravedlností je stále větší propast Štěpán  Kotrba
25. 7. 2008 Občanskoprávní spor Věra  Říhová
25. 7. 2008 RIA Novosti: Rusko může na protiraketovou obranu v Evropě odpovědět raketami na oběžné dráze Karel  Dolejší
25. 7. 2008 Krutý úsměv budoucnosti: mediální scénářování alternativ vývoje a možná realita Štěpán  Kotrba
25. 7. 2008 Skotská nacionalistická strana překvapivě vyhrála nad labouristy v bezpečném labouristickém okrsku
25. 7. 2008 Proč máme armádu, když vařit a zabíjet je rozdíl Miroslav  Polreich
25. 7. 2008 Trapný Schwarzenberg zapomenutý ve střižně České televize Lubomír  Lédl
25. 7. 2008 Co se stane, když otočíte vypínačem? Mirek  Topolánek
25. 7. 2008 Co by měla podle závěrů Pačesovy komise dělat vláda?
25. 7. 2008 Komu posloužil Kubice? Jiří  Paroubek
25. 7. 2008 Výrok dne: Pornokomix za milión, no nekupte to
25. 7. 2008 Výrok dne: americký kosmonaut se seznámil s informacemi o UFO
25. 7. 2008 Schwarzenberg prý není vlastizrádce, dí státní zástupkyně Ivona Horská
25. 7. 2008 Ministerstvo zahraničí připouští v odborném materálu umístění amerických raket v Česku, připouští i 13,5 km ochranné zóny Štěpán  Kotrba
25. 7. 2008 Ufff, to jsme si oddechli.... Chávez ani Castro Rusy nepozvali...
25. 7. 2008 CDI: Program "okamžitého globálního úderu" je pochybený a jeho realizace zvýší riziko jaderné války Karel  Dolejší
25. 7. 2008 Ktarak se darebácký stát mění v přítele z nejvěrnějších
25. 7. 2008 Zpráva dne: V novozélandském Aucklandu studenti vypsali odměnu za zatčení Riceové
25. 7. 2008 Režisér pořadu České televize Kosmopolis Koula se brání: Neožrali jsme se
25. 7. 2008 Obama triumfoval v Berlíně - není to ale pro domácí americkou politiku kontraproduktivní?
24. 7. 2008 Šéf amerického onkologického ústavu varuje před užíváním mobilních telefonů
25. 7. 2008 Aktuální Nesmrtelnost Milana Kundery Hana  Tomšů
25. 7. 2008 Zákaz tašek z umělé hmoty, aneb O životním prostředí a o pohodlnosti Uwe  Ladwig
25. 7. 2008 444. karikatura Michaela Marčáka v Britských listech
25. 7. 2008 Vysoké ceny v ČR se zdaleka netýkají pouze supermarketů a samoobsluh
25. 7. 2008 Český lid je uvědomělý a ví, že kapitalisté musejí vydělávat
25. 7. 2008 Sako levné v Nizozemí, drahé v Praze
24. 7. 2008 Drahota v ČR a láce v Evropě III.
24. 7. 2008 Lidl je "levný", ale ne v ČR
24. 7. 2008 Drahota v ČR a láce v Evropě II.
25. 7. 2008 Hysterie v Britských listech
24. 7. 2008 Sluneční energie ze Sahary by mohla zásobit elektřinou celou Evropu, konstatuje Evropská unie
24. 7. 2008 Rada Českého rozhlasu opět škodí Českému rozhlasu Štěpán  Kotrba
25. 7. 2008 Úmysl a efekt
25. 7. 2008 Zrození "liberálního fašismu" ve Francii Miloslav  Štěrba
24. 7. 2008 Americký generál varuje před tankováním na Kubě, Chávez nabízí Rusům prostor pro základny Štěpán  Kotrba
24. 7. 2008 Velkohubé žádosti o granty a voliči zelených Štěpán  Kotrba
23. 7. 2008 Immanuel Wallerstein: Zabrala v Iráku "vlna"? Immanuel  Wallerstein
24. 7. 2008 Obecní noviny: zkušenost nejen zlínská Miloslav  Štěrba
24. 7. 2008 Jak říci "ANO", anebo "NE", jde-li o účast na olympiádě? Miloš  Dokulil
24. 7. 2008 Příspěvek k politické kultuře Stanislav A. Hošek
23. 7. 2008 Snažíme se rychle dohnat Evropu, svět i zdravý rozum Olga Anna Sedláčková
19. 7. 2008 Hospodaření OSBL za červen 2008

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
25. 7. 2008 Ministerstvo zahraničí připouští v odborném materálu umístění amerických raket v Česku, připouští i 13,5 km ochranné zóny Štěpán  Kotrba
25. 7. 2008 Krutý úsměv budoucnosti: mediální scénářování alternativ vývoje a možná realita Štěpán  Kotrba
25. 7. 2008 RIA Novosti: Rusko může na protiraketovou obranu v Evropě odpovědět raketami na oběžné dráze Karel  Dolejší
23. 7. 2008 Slabí jedinci v čele Československa a České republiky Petr  Nachtmann
22. 7. 2008 Jistě, paní ministryně: argumentační agónie Vlasty Parkanové Radek  Batelka
22. 7. 2008 BASIC: Osud íránského raketového programu závisí na mezinárodních kontrolních režimech   
22. 7. 2008 Mluvčí MO ČR: Nedokážu odpovědět   
20. 7. 2008 Test protiraketové obrany: Šaškárna pro české publikum Jakub  Rolčík
18. 7. 2008 USA, Rusko. Proč pořád "s někým"? Ondřej  Šlechta
18. 7. 2008 Zůstal věren své smečce... Jan  Neoral
16. 7. 2008 Ruský prezident Medvěděv obnovil napětí s USA ohledně raketové obrany   
15. 7. 2008 Co by mělo Rusko dělat proti americké raketové obraně v Evropě   
11. 7. 2008 Radar je správný krok: Pohádky MF Dnes Jakub  Rolčík
11. 7. 2008 "Jsme otevřeni konstruktivní debatě, ale v případě vybudování základny v ČR zajistíme vlastní bezpečnost vojenskými prostředky"   
11. 7. 2008 Russia on the signing of the Czech-US treaty on missile defence   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
25. 7. 2008 Ministerstvo zahraničí připouští v odborném materálu umístění amerických raket v Česku, připouští i 13,5 km ochranné zóny Štěpán  Kotrba
25. 7. 2008 Krutý úsměv budoucnosti: mediální scénářování alternativ vývoje a možná realita Štěpán  Kotrba
22. 7. 2008 Druhá karibská krize anebo PSYOPS? Štěpán  Kotrba
14. 7. 2008 Mnoho řečí, ale otázka "Proč radar?" stále nezodpovězena Lubomír  Peške
14. 7. 2008 Bude odpovědí Ruska na radar v Česku rozvinutí systémů Iskander u Kaliningradu?   
10. 7. 2008 "Speciální schopnosti" raket Šaháb Štěpán  Kotrba
9. 7. 2008 Missile defense deal Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Opakuji, že jste lhář, pane Topolánku, a ohrožujete občany -- a tady je další důkaz Jan  Neoral
7. 7. 2008 Kvůli radaru 20 hektarů lesa padne, 85 hektarů prořídne, přiznal Bursík Štěpán  Kotrba
2. 7. 2008 KSČM: Budeme hlasovat proti smlouvě o umístění amerického radaru v Brdech Vojtěch  Filip
28. 6. 2008 Paroubek: Nepronesený projev k radaru na jednání parlamentu Jiří  Paroubek
24. 6. 2008 Uhradí česká vláda škody na majetku občanů? Radar v Brdech již sráží ceny nemovitostí Petr  Nachtmann
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter