5. 3. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 3. 2003
Pro Statewatch připravil profesor Steve Peers z Human Rights Centre, University of Essex

Přístupové smlouvy o přístupu k EU pro zamýšlené brzké rozšíření EU jsou zatím nejkomplexnější a nejambicióznější v historii EU. Při čtyřech předchozích rozšířeních přijala EU celkem devět nových členů, zatímco nyní se plánuje přijmout deset členů najednou.

V oblasti justice a vnitra a ve volném pohybu osob obětovaly uchazečské státy hodně. Volný pohyb pracovníků a služeb mezi novými a starými členskými státy bude odložen o sedm let a doba plné aplikace schengenských pravidel dokonce není na určito stanovena. Avšak zatímco úplné zrušení hraničních kontrol mezi starými a novými státy bude trvat mnoho let, od nových členských států se očekává uplatňování kontrol na vnějších hranicích EU a také vízového režimu (až na drobné výjimky) EU okamžitě. To odřízne lidi na východní hranici budoucí EU od svých sousedů, se kterými jsou spojeni tradičními obchodními a lidskými vazbami.

Navíc jsou závazky nových členských států co se týká justice a vnitra poněkud nejasné a možnost uložit jim sankce za porušení těchto závazků jsou též nejednoznačné jednak v tom, za jaké kroky mohou být uloženy a jednak v konkrétní náplni těchto sankcí. Je zřejmé, že budou muset aplikovat pravidla EU pro určení, který členský stát je odpovědný za bezprostřední vypořádání žádosti uprchlíků, zatímco možnost jejich vlastních občanů žádat o azyl bude dramaticky omezena.

Nové členské státy tím pádem budou řadu let v "druhé třídě" evropské integrace.

Informaci v češtině připravila Helena Svatošová, originál a další informace jsou ZDE
Sloupek

Vedlejší silnice vinoucí se nekonečnými pastvinami a prériemi v Nebrasce a Jižní Dakotě jsou hustě lemovány nápisy "Livestock", tedy "Pozor, stádo". Zvířat ani farem tam už ovšem moc vidět není. Spíš je to tam už jen pro ozdobu. Anebo jako vzpomínka na doby, kdy se prériemi proháněla stáda buvolů, v patách s Indiány kmene Siouxů nebo Cherokézů.

Anebo ovšem jako připomínka toho, ze stáda buvolů nahradila stáda moderních lidí, kteří sice neběhají po prériích, ale docela uspěšně si jako stáda počínají. A to nejen v Jižní Dakotě. Tady na kontinentě všude, kam se vemluví televize CNN nebo Ministerstvo pro ochranu vlasti.

Organizované nakupování náplastí na utěsnění oken před antraxem a podobnými potvorami je v situaci, kdy drtivá většina amerických domů je dřevěných, vachrlatých, nepořádně izolovaných a ostatně také nevábných, něčím z říše fantazie asi jako ti dávní Siouxové v prériích. Ale Homeland Security se postará a připadá si důležitě. Pán v Bílém domě také.

CNN také, anebo spíš nas utahá proudem zaručených zpráv, o nichž se nediskutuje, ale které se papouškují.

Že se tu našlo dost set tisíc lidí, kteří se před dvěma týdny procházeli po městech a pravili, že s pány Bílého domu nesouhlasí a nehodlají být stádem, asi nejspíš mohou v Bílém domě sami, protože taková koncentrace natvrdle zastaralého myšlení jako tam je i na místní poměry famózní, zejména pokud si vystačí s kolovrátkem povídání o ochraně zdejších zájmů. Livestock.

V české kotlině těch upozornění na stáda není tolik, ale zdá se, ze je nejvyšší čas je tam umístit. Protože atmosféra presidentské volby a toho, co jí předchazelo, si upozornění na zesílený výskyt stádního myšlení zaslouží.

Kolovrátkové rozprávky o čitelnosti, ochraně národních zájmů, zkušenosti a čem všem ještě ukázaly, ze česká společnost se v zarážející míře bojí sama sebe a samostatného myšlení, které ovšem bolí.

Je snazší všem těm řečem uvěřit, silácky se urazit na pana Chiraka namísto projevu noblesního odstupu, a semknout se.

Není důvod k semknutosti ani k ochraně zájmů, je důvod ke zdravému rozumu a k samostatnému myšlení namísto stádního.

Nový president a jeho čitelnost jsou produktem a ztělesněním společnosti, jaká je -- tedy čitelný pouze v tom, ze rozhodující je vlastní moc a postavení.

Nemůže za to a volitelé i společnost to o něm i o sobě vědí. Je to jednoduché a semknuté společnosti očividně imponuje, ze se někdo ujme její ochrany.

Protikandidát tuto "čitelnost" nemohl nabídnout a namísto toho nabídl vlastní názor, noblesu a ochotu naslouchat.

Ve společnosti, která predstavitele akademického světa i "díky" stádní mediální kultuře nezná, neváží si jich a pokládá je za neschopné, neb neměnící názory kvůli získání a uchování moci, je to málo.

Ve společnosti nestádní by to bylo hodně.

České ústavní pojetí prezidentského úřadu na rozdíl od amerického (kde se formální politická zkušenost vyžaduje) a potažmo skutečnost minulých 13 let dávala společnosti na takového kandidáta šance.

Takového, ktery je čitelný osobností a nikoli funkčním postavením. Škoda. Společnost toho nevyužila, a tak až bude před světem bránit ty národní zájmy, měla by si opatřit nějaké ty nápisy "Livestock" a postavit je na hranicích.

Samozřejmě popsané česky: "Pozor, stádo."

Kopie mapy Soukupovy cesty ke Kábulu z německého týdeníku News
5. 3. 2003
David Soukup
Skoro rok a půl se za mnou vláčí otázka: "Kde vlastně byl?" A zároveň jsem po celou tu dobu napadán některými (to zdůrazňuji) žurnalisty, nechybějí urážky a osočování, které jsou legitimizovány tím, že se nebráním (jak také, že?). Pravdě a férovému jednání se přibouchly dveře. Skupinka lidí, třeba někteří lidé v ČT, si prostě vytvořila monopol na pravdu a určují, komu se věřit v téhle zemi má a komu ne, kdo má pravdu a kdo ji nemá.

Naposledy minulý týden vyplula znovu na povrch již klasická otázka, která se přidává v novinářských kruzích k lepšímu: "Kde byl reportér deníku Super David Soukup při reportážích z Afghánistánu?" Novináři Soukupovi začali celkem vtipně přezdívat "Volá Kábul" a ještě dlouhé měsíce vyvstávaly pochybnosti, jestli náhodou neležel v pákistánském hotelu a články o afghánské realitě si necucal z prstu. Minulý týden v pořadu ČT Média si rýpnul i publicista Jan Urban. Soukupa přímo nejmenoval, ale z kontextu vyplývalo, kdo má být tím srabem, který byl podle Urbana 150 km od Kábulu.

Davida Soukupa to už docela štve. Jeho vyjádření vyšlo už krátce po prvních spekulacích na podzim roku 2001 na Světě Namodro, ale poznámky neutuchaly. Investigativci z Fakt přispěchali s objevnou reportáží, která zapadala do tehdejší drsné kritiky Superu - v tom samém vydání Fakt totiž Superu věnovali hned dvě reportáže, druhá byla o lživém obvinění herečky Šafránkové, že je alkoholička. Soukup podle svého vyjádření nemohl vědět, jak jeho kolegové v pražské redakci překroutí jeho slova. Pracovní poměr v deníku také kvůli tomu ukončil k 31. prosinci téhož roku.

David Soukup v reakci na vystoupení Jana Urbana napsal následující dlouhé vysvětlení, v němž podrobně popisuje, kde všude v Afghánistánu byl, co tam dělal a s kým se setkal. Jeho text doplňují přepisy z Televizních novin TV Nova, do kterých telefonoval své aktuální postřehy a z pořadu Volejte řediteli, vysvětluje Filip Rožánek.

5. 3. 2003

Jak lze založit impérium s tisícem dolarů v kapse

Jsou lidé, kteří si nedovedou představit život bez Vaška a druzí, kteří si jej nedovedou představit s Vaškem. Příjmení si dosaďte libovolné...

Jsou lidé, kteří tvrdí, že za dvanáct let od "sametové revoluce" se nic nezměnilo, kromě jmenovek premiérů na dveřích. A pak jsou lidé, kteří tvrdí, že do politiky nemusí sami chodit, protože si koupí vždy ty politiky, kteří volby vyhrají. A až úplně na konec - jsou lidé, kteří se domnívají, že někteří politici se koupit nedají.

Za takového všichni považovali doposud premiéra Špidlu. I přesto, že se obklopil mnoha lidmi, kteří představují typicky českou cestu ke kapitalismu, ačkoliv internacionalizovanou... Prezident Svazu průmyslu a dopravy Kázecký se kdesi nechal slyšet, že jeho svaz mohl poprvé v historii podávat připomínky k vládnímu prohlášení a premiér na ně bral ohled. "Je otevřen názorům, přijímá připomínky, ale hlavně nedělá, že všemu rozumí", tvrdí Kázecký. Má pravdu.

Mimo jiné má totiž k premiérovi přístup i uhlobaron a čerstvý budhista v jedné osobě - Antonín Koláček. Také on je vnímán, jako člověk, který má co říci. Nebo, podle některých sociálních demokratů blízkých Lidovému domu - co nabídnout. Jeho podnikatelskou skupinu Appian znal už dávno před Špidlou i jeho předchůdce Miloš Zeman, který ovšem věděl víc a tak si ho držel od těla... Zřejmě proto, jak mistrně ovládla Koláčkova firma Mosteckou uhelnou společnost a jak v ní stát "bez výstřelu" ztratil majoritu, aby nakonec svůj podíl musel prodat za zlomek ceny. Porážky se neodpouštějí. Ani mezi přáteli. V Mostě se výrazně angažuje předseda odborné komise ČSSD poslanec Hojdar, přezdívaný přáteli i nepřáteli mezi přáteli také - i když kupodivu neoprávněně - "uhlobaron". Angažuje se zde i bývalý "taťka pracujícího lidu", senátor Richard Falbr. Každý má zájmy jiné, ale jedno mají společné. Vnímají dobře mamutí velikost i finanční sílu Mostecké uhelné. Jsou to přeci politici...

V současné době chce Appian koupit i Škodu Plzeň, své aktivity chce tato skupina rozšířit i dalším směrem - uvažuje o koupi ČEZu. Někdo musí vyrábět turbíny dalším elektrárnám a někdo ty turbíny musí kupovat.

To současnému premiérovi ovšem zřejmě tajná služba, na jejíž svodky prý premiér tak dá, zapoměla říci. Stejně jako mu o konglomerátu firem Appian zapoměla říci zřejmě daleko více věcí. Možná proto, že je sama neví. A to už je na pováženou.

Protože žádný finanční mamut onen Koláčkův Appian není. Pouze několik prázdných skořápek, se kterými se dá hrát a které se českým bulíkům a jejich premiérovi jeví jako exotická zlatá vejce, protože je oni sami pomáhají naplnit z volných peněz těch státních podílů a firem, které do podobných zářivých amerických obalů prodávají... Není to jediný takový případ, na který jsme v poslední době narazili. Nedávno to byl uvažovaný prodej Českého Telecomu offshorovému eseróčku C-Tel, předtím prodej čerpacích stanic Petra, kde figurovala údajně americká společnost Chevron Petroleum LCC, o které nikdo nic nevěděl, nejméně však americký Chevron - Texaco ...

Kdo vlastně zprivatizoval za 1 820 064 517 EUR Český Telecom? BL
Eurotank: Podivné okolnosti okolo podivné firmy BL
5. 3. 2003
Marx měl do určité míry pravdu. Myšlenka, kterou převzal od Hegela, že historie v sobě obsahuje vlastní "vestavěnou" dynamiku, je více správná než nesprávná. Kde je důkaz, že jsou tržní kapitalismus a zastupitelská demokracie tak dokonalou formou společenské organizace, že by se nedaly zlepšit? Proč by měly zůstat společenské normy neměnné, vzhledem k tomu, že se ukázalo, že nic jiného v historii neměnné není?

Avšak předvídat, že se kapitalismus změní v něco jiného, je jedna věc. Snažit se tento proces uspíšit, to je věc jiná. Největší chybou komunismu bylo, že si myslel, že společnosti je možno konstruovat. To bylo absurdní, protože společenské vztahy jsou vždy produktem historického vývoje. Vyvíjejí se během času pomalu a většinou zcela neplánovaně.

Zdá se, že to dnešní politikové, ani ti z nich, kteří se stavějí vůči socialismu zcela nepřátelsky, dosud nepochopili. Arogantní pokusy vnutit lidem shora teoreticky vypracované projekty, aniž by byly vzaty v úvahu existující vzorce společenské organizace, znalostí a zkušeností, většinou skončily katastrofou, stejně jako celý stalinský experiment.

Nejdůležitějším poučením z epizody komunismu je to, že společenské reformy musejí být vždycky postupné, pokud mají být úspěšné. Reformátoři totiž nemohou ignorovat moudrost obsaženou v tom, jak se věci dělají nyní. Musejí rozvíjet už existující struktury, nikoliv je radikálně likvidovat.

Týdeník Reflex otiskl ve svém aktuálním čísle vzpomínku Pavla Kohouta na ruského komunistického diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina, při příležitosti dnešního padesátého výročí jeho - možná násilného - úmrtí, k němuž došlo dne 5. března 1953. Bohužel, Kohoutův emocionální článek je spíše výpovědí o něm samotném než věcnou analýzou podstaty stalinismu. Je hlavně pokusem o vysvětlení, proč lidé jako Kohout v mládí Stalinův vražedný režim nekriticky podporovali. Kohout právem poukazuje na to, lidé Stalinův režim milovali, protože to pro ně bylö náboženství.

Jsem přesvědčen, že skutečná, řádná, racionální a věcná analýza toho, co znamenal stalinský režim pro Rusko i pro střední Evropu, by byla při příležitosti dnešního padesátého výročí jeho úmrtí? zavraždění? (viz ZDE) nesmírně užitečná. Byl¨to přece právě Stalin, bez něhož by pravděpodobně vůbec nebylo expanze komunismu do středovýchodní Evropy, a život i v současné České republice by byl zřejmě zcela jíný.

V tomto smyslu se mi zdá do určité míry nešťastné rozhodnutí Reflexu požádat "pamětníka", někdejšího stalinistu, Pavla Kohouta, aby se na diktátora článkem rozpomněl. Těžko totiž od takového článku vlastně čekat víc, než emocionální bití se v prsa - a nic víc jsme se v něm ani nedočetli.

Britský hospodářský deník Financial Times věnoval minulou sobotu (1.3. 2003) padesátému výročí Stalinovy smrti celou víkendovou přílohu. Hlavním jejím článkem byla reportáž dnešního britského novináře, jehož matka, Polka, měla koncem třicátých let to neštěstí, že žila v jižní části Polska, kterou anektoval Stalin a většinu jejího obyvatelstva deportoval na nucené práce do Ruska. Článek jedné historičky srovnal charakteristické rysy Stalina, Kim Džon Ila, Saddáma Husajna (který se silně inspiroval Stalinem a vlastní o Stalinovi celou knihovnu), přinesl rozhovor s nyní pětaosmdesátiletým britským historikem Robertem Conquestem, jehož dílo The Great Terror v šedesátých letech poprvé podrobně popsalo existenci stalinových koncentračních táborů (srovnáním sovětských demografických statistik Conquest tehdy přesvědčivě odhalil, že ze sovětského obyvatelstva záhadně zmizely miliony lidí) a analýzu, které čelné spisovatele Stalin zničil¨.

Avšak nejzajímavější z celé přílohy byl podle mého názoru tzv "opening shot", "úvodní výstřel", redakční komentář od Michaela Prowse. Z něho je úvodní citát k tomuto textu. Důležité je totiž, jak se ze Stalinova dědictví můžeme poučit pro budoucnost. A to právě vynikajícím způsobem vysvětluje Prowse, jehož argumentaci shrnujeme níže. Škoda, že se o něco podobného nepokusil Reflex ani Pavel Kohout.

O životě a "díle" velmi inteligentního, avšak i velmi kontroverzního spisovatele a politického aktivisty Pavla Kohouta vydal nedávno knižní studii Pavel Kosatík. V Britských listech jsme ji recenzovali ZDE
5. 3. 2003
Výročí:

Pojďme dále touto cestou, kterou nás vedl soudruh Gottwald a dále nás vede vpřed soudruh Zápotocký.... (*)

Píši Vám, divadelním pracovníkům, všem, kteří jste se rozhodli svým uměním obětavě a nadšeně, ruku v ruce s lidem budovat socialistickou vlast a vychovávat socialistického člověka. Píši Vám z vděčnosti, protože jste mi svým společným hořem pomohli nést mé srdce naplněné nevyslovitelným a nikdy nepoznaným citem, když jsem ve dnech nemoci J. V. Stalina vycházel na jeviště jako mladý Koba. Vytvořil jsem tuto postavu z nesmírné a čisté lásky ke Stalinovi. Ale ten večer, kdy třiasedmdesátiletý Stalin umíral a já žil na jevišti jeho mládím dvaceti osmi let, v ten nezapome-nutelný večer jsem zvlášť prudce pocítil, jak neskonale drahý je nám Stalin. V ten večer překypovalo mé srdce láskou k němu, ale tušil jsem, že překypuje také lidu v hledišti.

5. 3. 2003
Blížící se válka proti Iráku rozdělila svět na protikladné tábory příznivců a odpůrců tohoto válečného tažení. Tato polarizace názorů se však příliš neodráží ve větší části českého tisku a sdělovacích prostředků vůbec. Lidové noviny, které otiskly celou řadu proválečných komentářů a dopisů čtenářů, ale jen asi tři komentáře opačného zaměření, otiskly také na titulní straně v rubrice "Úhel pohledu" článek Tomáše Pojara "Pacifismus se šíří jako mor". Pojar v něm demonstrující obvinil z toho, že protestují proti politice současné vlády v USA, aniž by dříve či nyní protestovali proti zločinům režimů, které Pojar považuje za levicové. Podle jeho názoru je jedinou pomocí iráckému lidu válka, v níž armáda USA svrhne Saddámův režim a nastolí v Iráku demokracii.
5. 3. 2003

Ruský ministr zahraničních věcí Igor Ivanov nevyloučil, že by Rusko při případném hlasování v Radě bezpečnosti OSN o rezoluci proti Iráku mohlo použít svého práva veta. Zdůraznil však v rozhovoru pro BBC, že by bylo lepší, kdyby bylo v Radě bezpečnosti OSN dosaženo jednohlasnosti. Washington mezitím vyslal do Perského zálivu dalších 60 000 vojáků, takže celkový počet spojeneckých vojáků tam nyní dosahuje 300 000. Tyto vojáci prý podle čelných představitelů americké vlády nebudou zřejmě užiti pro první vlnu útoku, ale pro druhou vlnu, anebo pro udržování pořádku po válce.

Turecká vláda uvedla, že uvažuje o tom, že znovu požádá turecký parlament, aby povolil americkým vojákům vstoupit do Iráku z tureckého území.

Irák mezitím od soboty zlikvidoval 16 ze svých asi 100 raket typu Samoud 2 a výrobnu jiných raket, aby na poslední chvíli dokázal, že odzbrojuje. Dělníci také vykopaly v zemi ukryté bomby, o nichž tvrdí, že obsahují antrax, aflatoxin a botulin a zbrojní inspektoři analyzují jejich obsah. Irák také připravuje dopis určený OSN, v němž navrhuje ověření, že zlikvidoval své zásoby antraxu a VX.

Vedoucí muslimští představitelé přijíždějí na mimořádnou vrcholnou schůzku a rozhodují se, zda budou diskutovat o iniciativě šejka Zayeda bin Sultana al Nahyana, ze Spojených arabských emirátů, který naléhá na Saddáma Husajna, aby odstoupil. Bude to za posledních sedm dní už třetí vrcholný schůzka Organizace islámské konference, která se zoufale snaží odvrátit válku.

Írán vyjádřil požadavek, aby se v Iráku konaly pod dohledem OSN všeobecné volby a aby se rozhádaná irácká opozice smířila se Saddámem Husajnem.

Podrobnosti v angličtině jsou např. ZDE
5. 3. 2003
Triumf. Francouzský prezident Jacques Chirac ukončil včera v Oranu svou třídenní návštěvu Alžírska, vůbec první návštěvu francouzského prezidenta od nezávislosti Alžírska v roce 1962, za mohutné aklamace davu stovek tisíců lidí v zaplněných ulicích. "Bahia" (záře) -- říkají Alžířané.
5. 3. 2003
Zastupující generální tajemník Norské komise Helsinského výboru G. M. Karlsen apeluje v norském deníku Aftenposten na hledání dalšího způsobu řešení irácké krize. Mobilizaci protiválečných snah nazývá unikátní. Varuje však. Pro ochránce míru vzniká dilema: jak bojovat za mír a nepodpořit tím nepřímo hrůzostrašný režim Saddáma Husajna? Na druhé straně stojí před problémem ti, kdo si válku přejí: jak ji nyní zdůvodnit? Informaci z Norska připravila Milena Mrkvánková.
4. 3. 2003
Vážený pane Jouro,

děkujeme Vám za Vaši e-mailovou zprávu ze dne 19. února 2003, ve které nás informujete o možném riziku zneužití počátečního čtyřčíslí kódu PUK 2. K Vašim připomínkám či návrhům bychom rádi uvedli následující:

Publikujeme dopis od firmy T-mobile Romanu Jourovi k jeho kritice, že Radiomobil nezabezpečuje důvěrnost zákaznických informací, viz ZDE, a odpověď Romana Joury.

4. 3. 2003
Co mají společného Libby Davies (federální poslanec Nové demokratické strany za Vancouver East), Deborah Bourqueová (předsedkyně Kanadských poštovních odborů), Steven Staples (ředitel ústavu Polaris) a Mel Watkins (emeritní profesor Torontské univerzity)? Jsou členy mezinárodní skupiny občanů a parlamentních zástupců z 5 zemí, kteří se o weekendu chystali uspořádat svou vlastní inspekci zbraní hromadného ničení - ve Spojených státech. Požádali americkou vládu, aby jim umožnila navštívit "Edgewood Chemical and Biological Weapons Facility" v blízkosti Washingtonu, DC. Svou žádost odůvodnili v tisku takto:

"Odborníci v našem týmu vědí, že tam najdeme zásobu 1500 tun zpuchýřujících látek, které se používají v chemických zbraních. Najdeme také zařízení k testování antraxu, moru a jiných biologických zbraní ve speciálně navržených aerosolových komorách pro výzkum na zvířatech. Jestliže nám vláda dovolí inspekci, potvrdí tím, že takové zbraně hromadného ničení vlastní. Jestliže nám ale inspekci nepovolí, její stanovisko bude pokulhávat za požadavkem, který vytyčily Spojené státy pro Irák. V obou případech bychom se dotázali americké vlády, proč nadále skladuje vlastní zbraně zatímco požaduje, aby se jich jiní vzdali.

5. 3. 2003

"Klaus podporoval Miloševiče v době spojeneckého bombardování Jugoslávie a urazil Němce a Rakušany během loňské volební kampaně." Touto větou přivítala zvolení nového prezidenta České republiky švédská tisková agentura TT a následně hlavní švédské noviny. Ve stručném popisu těsné volby vzbudila pozornost podpora, jaké se konzervativní Klaus dočkal u poslanců komunistické strany. Citován byl také Jiří Pehe, který volbu označil za nešťastnou alianci komunistů a českého kapitálu. Klause charakterizoval jako člověka bez přátel, Klausův odpor k EU by dále mohl ovlivnit blížící se hlasování o vstupu do této organizace.

Z norských novin se nad volbou blíže zastavil jen deník Aftenposten. V krátkém komentáři je zmíněna dlouholetá rivalita dvou Václavů. Nově zvolená hlava státu je popsána jako politik, který "ukázal během své politické kariéry systematicky překvapivě malou snahu o vytvoření si přátel. Jeho arogance je pověstná a dobře udržovaná." Klaus je inteligentní, postrádá však šarm. V pohledu zahraničí pak má mít jen velmi málo z morální autority jaké se těšil jako politik a jako člověk jeho předchůdce. Klaus je však dost ctižádostivý na to, aby se pokusil o vytvoření si srovnatelného respektu.

Dánský tisk byl o něco smířlivější, jen ve stručnosti zdůraznil ceremoniální charakter prezidentské funkce v ČR a Klausovu skepsi k EU. Pozornost jaké se česká volba prezidenta dočkala ve skandinávském tisku byla velmi malá ve srovnání s dlouhými články spojené s odchodem V.Havla ze své funkce, které se nesly v duchu konce jedné epochy. Václav Klaus je oproti tomu severské veřejnosti neznámým člověkem a pro politické komentátory pak až nebezpečně snadno zapadá do jednoduché, ale obsáhlé kolonky "východoevropský nacionalista."

5. 3. 2003
Vstupem České republiky do EU se uzavírá jedna etapa, současně otvírá etapa nová. Ta stará, chýlící se ke konci, je období po r. 1918 do r. 1939, období, vyznačující se hledáním místa tehdejšího "nového" Československa v evropském okolí.
5. 3. 2003
Vážení spoluobčané,

k následujícímu zamyšlení mě vyprovokovalo několik událostí poslední doby, z nichž poslední byla volba prezidenta.

Situace ve společnosti mně připadá vážnější, než by se možná mohlo na první pohled zdát.

5. 3. 2003

..aneb kandidátů na funkci prezidenta jsme měli hned několik

Ve světle posledních kulturních, politických a historicko-společenských událostí, jsme nezaznamenali, jak se zhoršila v této době kvalita života jedné skupiny našeho obyvatelstva. Slepců... Je totiž zima a kromě chladného vzduchu nám čas také přinesl sníženou frekvenci uklízení našich ulic. Budu konkrétní. Sníženou frekvenci uklízení psích exkrementů na ulicích.

Doplácíme na to my všichni, ale snad každý pochopí, že nejvíce ze všech na to doplácí naši slepí spoluobčané...

Minulý týden jsme také u nás měli volbu prezidenta. Ve světle těchto naléhavých událostí, mně tíž zemská, a taky tíže mých myšlenek, přinutila odevzdat papíru těchto pár vět.

4. 3. 2003
Zaujalo mě, když jsem ve vlaku na Moravu listoval včera dopoledne pondělním českým tiskem, jak eticky vyprázdněné jsou články, týkající se zvolení Václava Klause českým prezidentem. Noviny samozřejmě věnovaly tématu velký prostor, ale všechno to byly vesměs dost podružnosti. Mohli jsme se znovu dočíst, kdy a kde si Klaus a Havel jak vynadali, našel jsem množství spekulací o tom, jak se Klaus bude v nové funkci asi chovat (zejména noviny v tomto smyslu citovaly z nedělního rozhovoru Václava Klause v Sedmičce) a přečetl jsem různé úvahy o Klausových osobních vlastnostech (včetně toho, že protože často hraje tenis a "je fit ", občas mívá namožená lýtka:))
4. 3. 2003

Jan Čulík, lektor na univerzitě v Glasgowě říká, že klíčem k budoucímu hospodářskému přežití České republiky v nynějším, bouřlivě se technologicky rozvíjejícím světě, je právě schopnost českých vědců vynalézat nové technologie a efektivně a rychle je realizovat v českém průmyslu (Slovo 2. 5.). To je pro mne téměř absolutně absurdní myšlenka. Vědci většinou nové technologie nevynalézají, domácí vědci nemohou znát - a to ani zdaleka všechny doma používané technologie a určitě není možné, aby sami vědci tyto nové technologie efektivně a rychle realizovali v českém průmyslu.(...)

Pan Čulík navíc dává jako vědě stejný význam Internetu (jak nedávno někdo vtipně řekl infernetu - podotýkám od slova inferno, nikoli od slova fernet) a začíná se obávat, že v naší zemi vzniká nová společenská nerovnost, třída informovaných lidí s přístupem k Internetu a třída nevědomých, jimž je přístup k Internetu odepřen. Proto by se měla česká vláda soustředit na jeho povinné zavádění. Jeli pan Čulík skutečným vědcem, pak by měl vědět, že věda není o informacích, ale o vědění, o myšlení, o schopnosti zobecňovat myšlenky, vytvářet z nich modely a testovatelné teorie, a ty potom testovat. Věda není o Internetu a už vůbec ne o jeho povinném zavádění. "

Václav Klaus, Lidové noviny, 31. 5. 1997

Poznámka JČ: Ze zpětného pohledu je dnes i Václavu Klausovi zjevné, jak silně se v této věci před šesti lety mýlil. Poznají lidé v ČR za dalších šest let, v kolika věcech se Klaus mýlí dnes?

Podrobnosti viz zde BL
Václav Klaus prezidentem
1. 3. 2003
Motto: Mohl to být také Karel Gott...

Celý páteční večer jsem dostával do Florencie z Čech esemesky: "Prezidentem je Klaus. Je to tragédie." Občas i v hodně jadrnější verzi. Má Česká republika takového prezidenta, jakého si zaslouží?

Podle čtvrteční Mladé fronty Dnes by za prezidenta zvolilo Václava Klause více než šedesát procent českých občanů, kdyby existovala přímá volba. Takže vlastně politikaření a čachrování v parlamentě splnilo "vůli lidu", pokud byl ve čtvrtek publikovaný průzkum veřejného mínění spolehlivý. Proč takové množství českých občanů chtělo za prezidenta osobu, která je zjevně nepříliš důvěryhodná, nemá hlubší porozumění vnějšímu světu, její názory jsou založeny na ideologických stereotypech a znepřátelila si velkou část zahraničních spojenců České republiky?

Mánes - historická budova, dnes výstavní síň SVU
3. 3. 2003
I po roce 1989 je české prostředí zasaženo morální rozpolceností. Na jedné straně Zákon o protiprávnosti komunistického režimu, na straně druhé zachování právní kontinuity s předlistopadovým obdobím. Stát alibisticky deklaroval etická schémata, která jsou pro nemožnost svého naplňování pro mnohé skupiny obyvatel jen výsměchem a prázdným kusem papíru. Zákon o protiprávnosti komunistického režimu se stal pózou, neboť většinu z toho co deklaruje, nelze vůbec použít. Nerovnost občanů před tzv.nezávislými soudy, jakož i elitářství politických stran je bohužel v této zemi nadále skutečností.
1. 3. 2003
Česká republika má nového prezidenta - bývalého předsedu ODS Václava Klause. V průběhu zdánlivě dramatické, ve skutečnosti ovšem pečlivě prokalkulované volby byl oběma komorami Parlamentu ČR zvolen až na symbolický "třetí pokus": ve třetím kole třetí volby. V hektickém pátku 28.února ve Španělském sále pražském Hradu se pořád zdálo, že větší šanci má Klausův vládní protikandidát Jan Sokol, nicméně už předchozí náznaky hlavně ze strany KSČM dávaly tušit, že daleko větší naději má právě Klaus. A to se také potvrdilo.
3. 3. 2003
Pracovní setkání některých představitelů Evropské unie s osobami, zabývajícími se problematikou sdělovacích prostředků v postkomunistických zemích, které se o minulém víkendu konalo ve Florencii, bylo nakonec o dost plodnější, než se dalo původně předpokládat. Z předem publikovaného programu a seznamu účastníků se zdálo hrozit nebezpečí, že půjde o sebepochvalnou akci, na níž budou různí byrokrati z ústředí Evropské unie obecně vykládat analytikům z jednotlivých středo a východoevropských zemí, jaká je v mediální oblasti v jejich zemích podle jejich názoru situace, aniž by této situaci ve skutečnosti rozuměli, zejména proto, že bruselští byrokraté nehovoří jazyky střední a východní Evropy, a většinou je jim tedy přístup k domácímu diskursu zcela uzavřen.
4. 3. 2003
V letadle z Itálie jsem dostal v neděli odpoledne několik amerických a britských novin, zajímavý byl kontrast. Pročetl jsem americký ekonomický list Wall Street Journal Europe, pařížský deník International Herald Tribune, jehož vydavatelem je americký list New York Times, a britský hospodářský list Financial Times.

Hned na první pohled je zřejmý základní rozdíl mezi oběma americkými listy a mezi deníkem Financial Times, vydávaným v Londýně. Vyplývá z toho, že IHT i WSJ jsou, v deníky, psané Američany pro Američany ("a ostatní svět nás nezajímá"), zatímco FT je, zdá se, autenticky mezinárodní list, který ve svých analýzách i ve zpravodajství prokazuje odstup.

Václav Klaus teprve teď pochopil, co se mu stalo - stal se desátým českým prezidentem
3. 3. 2003

ANALÝZA

Projev Václava Klause před začátkem třetí volby prezidenta napověděl to, co informovaní už věděli dříve - že postoj čestného předsedy k vlastní straně už není svázán každoddení nutností "shánět smečku do houfu" a Václav Klaus si může dovolit už naplno říkat názory Václava Klause - stejně jako v době diskuzí v Prognostickém ústavu či debat ve Vědeckotechnické společnosti na Novotného lávce. Klause to učinilo madším a dyamičtějším, daleko emancipovanějším. Protože on je z té staré gardy, co měla kompetence vždy svázány s odpovědností.

Václav Klaus dnes už není ODS a ODS to ještě nepochopila. Proto ho nominovala a proto ho volila. A proto ho - byť za pomoci několika lidovců, desítky sociálních demokratů a velké části komunistů - zvolila. Prozření může pro ty inteligentní přijít brzy a může být pro emocionální vazby k bývalému předsedovi stejně kruté, jak kruté bylo prozření té části sociální demokracie, která si na místě prezidenta přála Miloše Zemana.

Ten ovšem splnil, co slíbil - nastoupil až do druhé volby. Jako starý parlamentní taktik znal satrou gamblerskou zásadu, že "první vyhrání z kapsy vyhání" a věděl, že "orel much nelapá". Věděl, že první kolo bude "očuchávací" a nikdo nevyhraje. Chtěl se ujmout řízení strategie i taktiky své kampaně sám, což mu politické grémium strany nakonec znemožnilo. Proto to tvrdohlavé lpění na Burešovi, který byl směšným outsiderem.

Zatímco ale Miloš Zeman byl vůči druhým nevděčným a tudíž osamělým sólistou vždy a o jeho tragických personálních krocích si média vyvořila nové pověsti české, Klaus odkojený nutností smiřovat daleko větší touhy, ambice a ekonomickou dravost členů bývalé vládní koalice, kterou vyvolal počátkem devadesátých let, měl situaci nepoměrně lehčí. Na své nejbližší okolí nazapomínal a věděl, že role vůdce smečky je i v ochraně smečky a uživení smečky. Nedával almužny, ale odkrýval příležitosti "k lovu". A na jednotlivcích pak zůstalo, zda se těch příležitostí chopili skromně a poctivě (Voleník) nebo dravě, bezskrupulózně a bezohledně (Mach a další). Kdo chceš s vlky žíti, musíš s nimi výti...

ODS dokázala v posledním měsíci přes všechny rozdílnosti a individuální zájmy výt unissono a o svém kandidátovi nezapochybovat. A výsledek se dostavil. Rozhádaným sociálním demokratům s "odbojným předsedou" nebyl po chuti Miloš Zeman, kterého si přitom nechali vybrat v "referendu", pak "posvětit" ústředním výborem a tak museli prohrát. Protože se Špidlou se nedalo o ničem vyjednávat - měl jen jeden hlas. Svůj.

Kultivovanost, vyváženost, politická umírněnost, vize státnické reprezentativnosti a rozhledu, dokonalý přednes i osobní noblesa předurčily dojem, který kandidát Klaus zanechal ve většině volitelů. Budoucnost "s novým Klausem" mnohým z nich připadla přes všechny výhrady a vzpomínky na minulost snesitelnější, než budoucnost "se starým sokolem". I když si mnozí ještě na Hradě říkali pták jako pták a konejšili tak rozbolavělé svědomí...

Na krajní levici panovala odevzdaná trpělivost tří kol se stále menšími požadavky (Kříženecký - Zeman a nakonec Klaus v situaci, kdy hrozilo opakování ve čtvrtém kole, do kterého chtěl tvrdohlavý Špidla opět katolického filosofa s univerzitním baretem) střídaná s tichým zoufalstvím nad neumětelstvím sociání demokracie, na pravici i středu pak už jen tiché, nedospělé zoufalství havlovských koryfejů, nevědoucí si představit svou politickou existenci "bez Vaška" a "s druhým Vaškem". Klausův pragmatismus a vidění světa přes složitosti redukující ekonomické kategorie byl pro ně nestravitelný. Pravda a láska nebo solidarita nad sobectvím MUSÍ zvítězit - vítězí přeci v každé pohádce...

Analýza politiky ČSSD v kontextu prezidentské volby ZDE
Plné znění projevu Václava Klause před prezidentskou volbou ZDE
4. 3. 2003
Novináři v postkomunistických zemích také odmítají přijímat za svou práci odpovědnost. "Profesionalismus" nabývá formy defenzivní zaměstnanecké ideologie, založené na odmítnutí každého, kdo by chtěl měřit profesionalitu novinářské práce. Novináři se stavějí s podezřením vůči veřejné regulaci médií a trvají na neomezené svobodě. To, co píší, často odráží hlavně jejich osobní názory a nevyjadřuje to potřeby, zájmy a názory velké části společnosti. Odmítají jakoukoliv kritiku své práce s tím, že je to "ohrožení svobody projevu".

"Vysílání veřejné služby selhalo," tak tvrdě charakterizuje Mihaly Galik situaci v Maďarsku. Poukazuje na to, že politikové neustále zasahují do práce médií veřejné služby, úmyslně aplikují nesprávně zákon o veřejném vysílání a slabá občanská společnost jim v tom nedokáže zabránit. Od vzniku komerční televize v Maďarsku roku 1997 má maďarská veřejná televize jen asi desetiprocentní sledovanost a není schopna vytvořit řádnou programovou politiku. V Bulharsku dochází k opakovaným pokusům ovládnout média veřejné služby. Celkem vzato lze podle argumentace Karola Jakubowicze , přednesené na mediální konferenci ve Florencii ve dne 1. března 2003, tvrdit, že ve většině postkomunistických zemích neplní média veřejné služby řádně svou roli. Jádrem problémů bývá:

3. 3. 2003
 • Říkal jste na mediální konferenci ve Florencii, že je Evropa v současnosti na rozcestí. Mohl byste to podrobněji vysvětlit?
 • Profesor Colin Sparks: Je zjevné, že my všichni v celém světě jsme v současnosti na rozcestí.Svět, který jsme znali za posledních deset let, se důležitým a zásadním způsobem mění. Zdá se, že Evropa a budoucnost Evropy jsou jen malou součástí těchto celkových, hlubokých proměn.

 • Je to zdržená, druhá část hlubinných změn, k nimž začalo docházet v roce 1989 při pádu komunismu?

  S Colinem Sparksem hovořil pro Britské listy ve Florencii Jan Čulík. Colin Sparks je profesorem mediálních studií a ředitelem Centre for Communication and Information Studies na University of Westminster v Londýně. Je snad jediným západním odborníkem s podrobnými znalostmi problematiky kolem Vladimíra Železného a televize Nova. V březnu roku 1999 předpověděl ve své přednášce na mediální konferenci ve slovinském Piranu, že Vladimír Železný se bude chtít s televizí Nova od americké firmy CME odtrhnout: předpovídal však tzv. "mangement buyout", totiž že si Novu Železný od společnosti CME odkoupí, a to mu doporučoval...:) Přinesli jsme o tom tehdy v Britských listech informaci ZDE.

 • 3. 3. 2003
 • Na této konferenci ve Florencii o sdělovacích prostředcích zemí, chystajících se na vstup do EU, jste opakovaně hovořil o tom, co považujete za ideální požadavky a očekávání od Evropské unie v oblasti médií pro středoevropské země. Avšak postoji Evropské unie jste zklamán. Co chcete, aby Evropská unie pro sdělovací prostředky udělala?
 • Rozhovor s Karolem Jakubowiczem vedl na mediální konferenci ve Florencii Jan Čulík. Karol Jakubowicz je expertem Národní rady Polska pro vysílání, je to bývalý viceprezident polského rozhlasu a televize a v současnosti je předsedou inspekční rady polské televize. Zároveň působí už řadu let jako představitel Rady Evropy, v současnosti jako náměstek předsedy Výboru pro sdělovací prostředky. Je autorem četných zpráv Národní rady Polska pro vysílání týkajících se mediální problematiky.

  5. 2. 2003
  Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
  Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
  5. 3. 2003
  Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli.

  Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 100 111 3917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

  Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
  Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
  Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
  18. 6. 2004

  Ceník reklamy na BL

  Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
  5. 3. 2003 Alžírská "bahia" Josef  Brož
  5. 3. 2003 Trabant s karoserií Ferrari aneb kontinuita privatizování v Čechách Štěpán  Kotrba
  5. 3. 2003 Livestock aneb "Pozor, stádo!" Tomáš  Vitvar
  5. 3. 2003 Vztahy Čechů k jejich sousedům a jejich vývoj Miroslav Václav Steiner
  5. 3. 2003 "Klaus podporoval Miloševiče" Tomáš  Linhart
  5. 3. 2003 Proč mě neprávem osočují? O cestě ke Kábulu David  Soukup
  5. 3. 2003 Čeho se bojí Lidové noviny? Milan  Valach
  5. 3. 2003 Jak se poučit ze stalinského teroru pro budoucnost? Jan  Čulík
  4. 3. 2003 Kanaďané chtěli provést inspekci amerických zbraní hromadného ničení Miloš  Kaláb
  4. 3. 2003 T-mobile: proč jsme zpřístupnili kódy mobilů Roman  Joura

  Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
  5. 3. 2003 Čeho se bojí Lidové noviny? Milan  Valach
  5. 3. 2003 Proč mě neprávem osočují? O cestě ke Kábulu David  Soukup
  5. 3. 2003 Ruský ministr zahraničí nevyloučil, že Rusko užije v Radě bezpečnosti právo veta   
  5. 3. 2003 Alžírská "bahia" Josef  Brož
  4. 3. 2003 Nacionalismus versus kosmopolitní postoj? Jan  Čulík
  4. 3. 2003 Turecký parlament neschválil rozmístění amerických vojsk   
  4. 3. 2003 Summit Arabské ligy k Iráku: Ne válce, ano míru a mezinárodní legitimitě Ivana  Bošinová
  4. 3. 2003 Prečo "stará" Európa, a nie USA, ergo Izrael? Daniel  Krajcer
  4. 3. 2003 Kanaďané chtěli provést inspekci amerických zbraní hromadného ničení Miloš  Kaláb
  3. 3. 2003 "Nezapomeňte na Afgánce" požádal Karzai Bushe Miloš  Kaláb

  Česká literatura RSS 2.0      Historie >
  5. 2. 2003 Vysvědčení Jaroslav  Hutka
  28. 1. 2003 České postoje: Hus i Švejk jako obrana proti útlaku Kathryn  Murphy
  28. 1. 2003 The significance of Jan Hus for Czech history Kathryn  Murphy
  28. 1. 2003 Zemřel profesor Alexander Stich Jan  Čulík
  28. 1. 2003 Sebrané spisy básníka Miroslava Holuba   
  27. 1. 2003 Čulíkův "básník trapnosti" Kathryn  Murphy
  22. 1. 2003 Finančnice - na motivy K.J. Erbena   
  21. 1. 2003 O (české) literatuře v Britských listech   
  20. 1. 2003 Co číst a k čemu to vést Jan  Čulík
  20. 1. 2003 Třicet let bojů s Ladislavem Štollem
  aneb Jak s tím můžete žít?
  Martin  Štoll

  Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
  24. 2. 2003 Sterilizácia Rómok: Rasizmus a diskriminácia vo slovenských nemocniciach? Martina  Ferenčíková
  24. 2. 2003 O sterilizácii rómských žien Lubomír  Sedláčik
  21. 2. 2003 Vagina monology v Brně   
  12. 2. 2003 Saddám Husajn a "profesionálne ženy" Lubomír  Sedláčik
  28. 1. 2003 Muži jsou nemožní, prezidentka by pomohla Marie  Haisová
  15. 1. 2003 I na ženách se teď zkouší viagra...   
  7. 1. 2003 Z vězení v Afghánistánu do vězení v Americe   
  27. 11. 2002 Nigérie: má být popraven novinář   
  27. 11. 2002 Feminismus, muslimský fundamentalismus a soutěž Miss World - už jen v třetím světě   
  26. 11. 2002 V Londýně nebo v Africe, soutěž Miss World je stále ponižující   

  Školství RSS 2.0      Historie >
  27. 2. 2003 Za co se udělují zápočty na škole, kde učí Jan Sokol a Zdeněk Pinc Jan  Čulík
  26. 2. 2003 Hejtman Moravskoslezského kraje považuje slova Jaroslava Rösslera za urážlivá Jaroslav  Hlaváček
  12. 2. 2003 Nemyslím, že by byl Jan Sokol špatným prezidentem Vojtěch  Polák
  1. 2. 2003 Schůzka nespokojených pedagogů - výsledky z jednání Radek  Sárközi
  27. 1. 2003 Čeští učitelé jsou na tom špatně, ale ani nevíme jak Ivo V. Fencl
  17. 1. 2003 ŠKOLSTVÍ: Nízké platy učitelů odnesou především žáci Radek  Sárközi
  14. 1. 2003 České školství versus Charta učitelů z roku 1966 Radek  Sárközi
  14. 1. 2003 České a britské školství: Stačí srovnávat Jaroslav  Vávra
  8. 1. 2003 O čekání na důstojné učitelské platy, na důstojné hodnocení učitelů, ale nejen o tom Jaroslav  Vávra
  3. 1. 2003 Čeští studenti: "Skotská pohádka" Jan  Čulík

  Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
  27. 2. 2003 Agónie v České televizi pokračuje Jan  Čulík
  24. 2. 2003 Zlatá éra sa skončila, Rybníčkov "očisťovací" tím v STV začal svoju kúru Martina  Nemethová
  16. 2. 2003 Redaktoři ČT se porvali s odvolaným ředitelem: "Sesadili jsme Balvína a teď mu můžeme dát ještě přes držku" Jan  Čulík
  16. 2. 2003 Ukradená televize aneb co na obrazovce nebylo Petr  Štěpánek
  13. 2. 2003 Monitor Jan Paula : Česká televize účelově zkreslila Romanův příběh Jan  Paul
  30. 1. 2003 Rybníček chce vybudovať konkurenciu Markíze, ale...
  Zrušil jedinú konkurencieschopnú reláciu!
  Jana  Matúšová
  18. 1. 2003 Národní knihovna má problém s chápáním svého poslání v digitální době Štěpán  Kotrba
  6. 1. 2003 Inzerát (na dům, ve kterém už nechci bydlet) Jiří  Koubek
  16. 12. 2002 Digitální média veřejné služby III. Zdeněk  Duspiva
  16. 12. 2002 Soudnost, pane Berko, soudnost! Štěpán  Kotrba