20. 3. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 3. 2008

Příští vystoupení Ne základnám už budou jen o radaru

Pavel Čámský opět kritizuje iniciativu Ne základnám. Jako její aktivní člen chci sám za sebe reagovat.

Prý jako "protiradaroví nadšenci" do našeho "svatého boje" "vnucujeme momenty, které pro nás jsou strašně důležité," ale většině společnosti v podstatě lhostejné.

Pan Pavel Čámský je podle autorského medailonku v Britských listech JUDr., tedy se táži, jak si mám vysvětlit, že pro něj jako pro právníka není kromě radaru "strašně důležité" třeba i to, že současné USA porušují mezinárodní právo (invaze do Iráku, pokračující okupace této země a zločiny tam páchané) !?

Není to právě další pádný argument pro odmítnutí radaru !? Že prostě s takovýmito Spojenými státy nechceme mít mnoho společného, nechceme jim dál podřizovat svoji vlastní zahraniční politiku, k čemuž by došlo v případě zapojení ČR do jejich systému raketové "obrany" !?

V úvodu citovaná Čámského výtka se nese celým jeho článkem: na jiném místě aktivistům z iniciativě vyčítá, že "... spolu s radarem vnucují spoluobčanům boj za mír, kritiku imperialismu a kapitalismu vůbec atd. atd."

Na Britských listech bylo přitom již mnohokrát zdůrazněno (a také vytištěno na plakátech zvoucích na sobotní pochod), že akce na Hradčanské je součástí solidárního každoročního celosvětového dne protestů u výročí vylhané invaze do Iráku a obecně proti militarismu a ovšem za mír. Nově se tématem těchto paralelně probíhajících protestů stala i otázka americké raketové obrany. O kapitalismu vůbec nebyla řeč!

Co se týče "imperialismu", ten samozřejmě s invazí do Iráku souvisí. Ale pozor, to slovo nepochází jen ze slovníku "levičáků", o USA jako o novodobé říši uvažuje třeba respektovaný německý politolog Herfried Munkler a řada dalších autorů.

Čámský jde nicméně ještě dál: "Jenže, většina tohoto národa má (přese všechno) plné zuby jejich socialismu a komunismu, zvysoka kašle na pindy o boji za mír."

Odhlédnu-li od použitého slovníku, musím se ptát jakého "jejich socialismu a komunismu"?! Musím se ptát, jak lze něco takového prohlásit, aniž by bylo jakkoliv dokladováno, kdy a jak iniciativa Ne základnám propagovala socialismus a komunismus!?

A pokud radši než příležitostné "pindy o boji za mír" posloucháte neustálé "pindy o šíření demokracie", pak samozřejmě dál "zvysoka kašlete" na iniciativu Ne základnám!

Neubráním se také dojmu, že si Čámský protiřečí, když píše: "Je to možná drsné, ale jsem přesvědčen, že tady u nás si většina lidí nechce pálit prsty (pro nic za nic) ani s nějakými Araby, ani s Afričany, ani s Indiány, ani s Indy, Afgánci, Židy a dokonce ani s Albánci, včetně těch kosovských, ani se Srby a kdoví, s kým ještě."

Fajn, pak by ale přece tito lidé měli protestovat proti západní účasti v Iráku, kde si pálíme prsty (a huntujeme finance -- platí o Američanech) s "nějakými Araby"! Jak v Londýně, tak v USA, tak na Hradčanské bylo jedno z hesel právě "Troops out of Iraq". Většina lidí, kteří si podle Čámského s nikým prsty pálit nechtějí, přesto nepřišla ani na Hradčanskou, ale ani v Londýně na Trafalgar Square, protože prostě důvody občanské (ne)angažovanosti jsou mnohem více strukturálně sociologické a historické, než že by tak strašně odrazovala iniciativa Ne základnám, KSM, či Židé bojující proti svým sionistickým soukmenovcům (případ Londýna).

Nesouhlasím tedy s Čámského mono-kauzálním vysvětlením nízké účasti občanů na protiradarových protestech. Pavel Čámský soudí, že "... proto takový nezájem o účast na demonstracích, pořádaných iniciativou NE, protože i ta nás zase cpe do toho, abychom nadávali na kapitalismus ..., abychom proklínali Ameriku (která, nebýt toho Bushe, by jinak byla docela fajn), plakali nad Palestinci..."

Opět musím autora důrazně požádat, aby doložil, kdy a jak iniciativa Ne základnám veřejnost "cpala do nadávání kapitalismu" / do "proklínání Ameriky" / do "pláče nad Palestinci" !?

Drtivá většina projevů přednesených na akcích iniciativy Ne základnám je dostupná na stránkách téže organizace stejně jako všechny její tiskové zprávy. V žádném z těchto projevů, tím méně v žádné z těchto tiskových zpráv iniciativa Ne základnám ne-nadává kapitalismu ani ne-proklíná Ameriku.

Pokud někdy někdo něco kritizoval (nikoli proklínal), pak to byla současná Amerika a její současná zahraniční politika, byl to americký establishment, nikoli "Amerika". Byl to hanebný způsob, jakým se prohlasovala zásadní reforma veřejných financí (a jakým se prohlasuje radar!?) a její nápadně odlišný dopad na vládní činitele a řadové občany této země. Ti samí lidé, kteří svým méně úspěšným, méně zdravým, méně mladým ... spoluobčanům citelně zvyšují životní náklady (při neodpovídajícím vzrůstu příjmů) jim chtějí sebrat i poslední zbytky jakés takés státní suverenity. Nadále jsme přesvědčeni, že i na toto je třeba (vhodně) upozorňovat.

Pavel Čámský však upozorňuje na něco jiného: "... nestojíme ani o Topolánky a Vondry, kteří prosazováním radaru sledují kdovíjaké možná osobní cíle a zisky, ale nestojíme ani o ty, kteří nám sem zase cpou Rusy a Araby."

Co opravňuje Pavla Čámského bez jakéhokoliv důkazu naznačovat, že snad iniciativa Ne základnám "nám sem zase cpe Rusy a Araby" !? Tak falešné obvinění si zatím nedovolila ani vládní propaganda!

Pro nezasvěcené: můžeme stokrát domlouvat lidem z KSM, aby nechodili na naše demonstrace s přihlouplými transparenty, ale oni si zjevně nedají říct. Pak je můžeme nechat vyvádět policií, což je vždy nepříjemné a zřejmě by po tom hned skočila média nebo se z podia ohradit proti jejich přítomnosti (to se bohužel na Hradčanské nestalo, při jiných vystoupeních ale ano!).

Považuji nicméně za trapné, že pár takovýchto incidentů slouží kritikům Ne základnám za vděčný klacek proti iniciativě jako takové. ODS podporuje řada pravicových extremistů, dokonce byli v řadách této strany, ale nikdy bych to nepoužil jako hlavní argument proti Občanské demokratické straně.

A ještě pro zajímavost: při sobotní demonstraci v Londýně nesli ortodoxní Židé (nikoli neonacisté!) z organizace Neturei Karta transparenty s nápisy "Sionismus je příčinou krveprolévání na Blízkém východě", "Ukončete okupaci Gazy"a dokonce podle všeho i něco ve smyslu "Holocaust v Gaze (?)" /viz fotky Jiřího Dvořáka zveřejněné na Britských listech 15.3./. Jinde bylo k zahlédnutí kubánskou vlajku.

Řekl by tedy Pavel Čámský, že londýnská demonstrace byla pro-kubánská a proti sionismu, že dotyční Židé nutili ostatní zúčastněné "plakat nad Palestinci" !? Já bych to neřekl.

Čámského kritika končí již dobře známými slovy: "... pokud bude Iniciativa patlat spolu s radarem další témata, která jsou tomuto národu v podstatě lhostejná, ne-li přímo protivná, nedosáhne úspěchu."

Tady se hodí připomenout, že za již téměř dvouletou dobu své existence měla iniciativa Ne základnám řadu vystoupení, z nichž pouze to poslední 15. března "spatlalo" spolu s radarem další témata, která ovšem -- slovy Čámského "ať už se to někomu líbí nebo ne" -- s radarem souvisí.

Mohu ale slíbit, že další vystoupení budou čistě jen proti radaru. Blíží se totiž hodina pravdy a nikdo z nás "nedosáhne úspěchu", když místo usilovné práce proti radaru bude psát nebo odpovídat na nekonečné kritiky (platí i pro Milana Valacha).

                 
Obsah vydání       20. 3. 2008
21. 3. 2008 Protiraketová základna v Polsku: Co chtějí Poláci? Karel  Dolejší
20. 3. 2008 Manipulační hysterie v iDnes sílí
20. 3. 2008 ...avšak Májíček dokáže škodit hnutí Ne základnám sám, i bez iDnes Jan  Čulík
20. 3. 2008 Je cílem zviditelnit se, anebo zabránit výstavbě amerického radaru?
20. 3. 2008 Nejde o nepolitické jednání, ale o jednání koncentrované Uwe  Ladwig
20. 3. 2008 Část občanů je zastrašená
20. 3. 2008 Klíčovou roli má strana Zelených František  Řezáč
20. 3. 2008 Ještě jednou, pro hluchý
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
20. 3. 2008 Už se diskuse k něčemu dobrala? Jan  Čulík, Karel  Dolejší
20. 3. 2008 Rytíř z Bezdružic vznešenému pánu Tomáši Burgundskému, kterýžto vrchním náhončím královského hradu Řitka učiněn jest Karel  Dolejší
20. 3. 2008 'Mas rebelde': Návod k sebeobelhávání v sedmi tezích Karel  Dolejší
20. 3. 2008 Příští vystoupení Ne základnám už budou jen o radaru Lukáš  Kantor
20. 3. 2008 Čínský premiér: Čína je ochotna zahájit dialog o Tibetu
20. 3. 2008 Je argumentem dřívější tisícileté porobení pro následné udržení nadvlády nad dříve samostatnou zemí? Miloš  Dokulil
19. 3. 2008 Euroatlantickým "demokratům" nevyšel převrat v Tibetu, i dalajlama troubí k ústupu
20. 3. 2008 Novinářský skvost Jiří  Drašnar
20. 3. 2008 Kdo zapálí svíčky za oběti tibetského násilí Štěpán  Kotrba
20. 3. 2008 Čína a budoucnost našeho světa Dominika  Švecová
20. 3. 2008 Cultural Difference and Study China Programme Dominika  Švecová
20. 3. 2008 Radar: Klíčovou roli bude mít parlament
19. 3. 2008 ...až jak veliké kurvy si může tento malý národ dovolit
20. 3. 2008 X X X Egon  Bondy
20. 3. 2008 George Bush pochválil "vítězství" USA v Iráku
20. 3. 2008 Většina průmyslově vyráběných potravin by měla být označena jako závadné Jan  Paul
18. 3. 2008 Comparing Stalinist terror in East Germany and Czechoslovakia
20. 3. 2008 "Druhá" republika jako ideál Pavel  Janíčko
20. 3. 2008 Sadismus humanistů, neboli Proč člověk nemůže zemřít, kdy se mu zachce Uwe  Ladwig
20. 3. 2008 Američané v Iráku: Členové mé jednotky bezohledně a bezdůvodně stříleli na nevinné civilisty... a pak se tím chlubili Ester  Edr
19. 3. 2008 Ne základnám -- promarněná šance Milan  Valach
20. 3. 2008 Nemilá příhoda na hotelu ve Vestci Michal  Kuklík
20. 3. 2008 Orlové práva Pavel  Kopecký
20. 3. 2008 Kolumbie porušuje mezinárodní právo, ale na vině je Chavez Daniel  Veselý
20. 3. 2008 Nejdůležitější otázky přerozdělování
20. 3. 2008 Katastrofální kontrola z finančáku Wenzel  Lischka
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Můžeme zlepšit politickou kulturu? Šimon  Macháček
19. 3. 2008 Očitý svědek z Tibetu Zdeněk  Jehlička
19. 3. 2008 Hodně zjednodušující příspěvek o Tibetu
12. 2. 2008 Hospodaření OSBL za leden 2008