27. 4. 2003
Argumentace, že je nutno provést invazi do Iráku, protože je prý nezbytné zlikvidovat irácké zbraně hromadného ničení, byla založena na selektivním využívání výzvědných zdrojů, na přehánění, na využívání zdiskreditovaných zdrojů a na úplných lžích, napsal v neděli týdeník Independent on Sunday. List zajímavě shrnul aktuální informace k tomuto kontroverznímu tématu. Kompletní zdroj - v angličtině ZDE |
Četní čeští novináři a publicisté, kteří o minulém víkendu vystoupili na mediálním semináři na gymnáziu v Příbrami (zhodnocení semináře viz ZDE, internetové stránky semináře ZDE) , si stěžovali, že jedním z hlavních problémů českých médií je (kromě závislosti žurnalistů na PR agenturách) to, že "můžete odhalit, jaký chcete skandál, ve veřejném životě se stejně nic nezmění k lepšímu".
Závislost novin na reklamních agenturách a na inzerci velkých firem, o nichž se nesmí napsat nic kritického, je zřejmě do značné míry vyjádřením podnikatelského zoufalství jejich majitelů a šéfů - mnohá média v ČR si dobře uvědomují, že jejich přežití či nepřežití je závislé na dostatečném množství reklamy, a tedy na blahovůli podniků, které se většinou neodváží kritizovat.
K pocitu bezmocnosti a k chaosu jistě však přitom přispívá i povrchní zpracování informací o nejrůznějších skandálech, které vytváření u konzumenta sdělovacích prostředků pocit bezmocnosti: "všechno je špatně, všichni jsou zkorumpovaní, svět je zlý", ale nemůžeme proti tomu nic dělat, protože žádná média nemají čas jít analyticky pořádně ke kořenům každého problému a jasně odhalit jeho příčiny.
Jaroslav Veis, publicista a poradce předsedy Senátu Petra Pitharta, který má dobré povědomí o anglosaské žurnalistické praxi, nadto vyjádřil ve své úvodní přednášce na příbramském semináři názor, že "česká společnost ráda stále začíná znova", má ráda "tlusté čáry za minulostí", chce smazat minulá příkoří a přečiny a dělat vždycky, jako by se nic nestalo. Hledí do budoucnosti, nikoliv do minulosti.
Jsou-li však čeští novináři frustrováni, že jejich psaní nikam nevede, nemůže být toho důvodem kromě pasivity české společnosti i něco jiného? Třeba, že nepíší o zjištěných skandálech dostatečně razantně, systematicky a dost dlouho? Nebo že na zjištěné kauze mezi sebou sdělovací prostředky nespolupracují tak, že by nezávisle na sobě objevovaly další a další podrobnosti?
Nebo proto, že se neptají, PROČ se nikdy nic nevyšetří a skoro nikdo nikdy není nucen odejít z funkce anebo není potrestán?
Jen tak na okraj, je to symptomatické: Jistě, můžeme se vymlouvat na nedokonalé zákony nebo na chyby v restrukturalizačním procesu, při přechodu od komunismu, přesto je mi však například nepochopitelné, že v důsledku "způsobu práce" jednoho českého mediálního "podnikatele" musí zaplatit Česká republika v důsledku rozhodnutí mezinárodní arbitráže odškodné ve výši deseti miliard korun.
A televize, která je v ohnisku tohoto skandálu, dál nerušeně vysílá, jako by se nechumelilo. A nikdo se nad tím nepozastavuje.
Argumentace, kterou je možno slyšet, že to holt budou muset občané zaplatit, protože to jsou jen "potíže růstu", tak, jako museli zaplatit všechny vytunelované banky a podniky, je pozoruhodná. Nepřijatelná.
V některých zemích se -- přece jen -- po zveřejnění skandálu snad aspoň něco děje. Píšu o tom ZDE
Myslím, že bychom měli zkoumat, proč to jde jinde a proč to většinou nejde v ČR.
(Tento příspěvek se bude, spolu s textem o zlatých padácích pro ředitele bankrotujících britských firem, ZDE a informací o příbramském mediálním semináři, ZDE, vysílat v pořadu Události a argumenty v 18.10 v ČRo 6 v sobotu 3.5.)
28. 4. 2003
Podle průzkumu společnosti CVVM podporovalo angloamerický útok na Irák při průzkumu, provedeném ve dnech 7. -- 14. dubna 2003 stále jen 24 procent českých občanů a 70 procent s ním nesouhlasilo. (Rozhodně souhlasilo 5 procent, spíše souhlasilo 19 procent, spíše nesouhlasilo 31 procent, rozhodně nesouhlasilo 39 procent, nevědělo 6 procent.) S útokem na Irák bez mandátu Rady bezpečnosti OSN nesouhlasilo v první polovině dubna 2003 77 českých občanů, souhlasilo s ním 16 procent. (Rozhodně souhlasily 2 procenta, spíše souhlasilo 14 procent, spíše nesouhlasilo 30 procent, rozhodně nesouhlasilo 47 procent, nevědělo 7 procent). V porování se situací v březnu 2003 počet občanů, nesouhlasících s útokem na Irák mírně poklesl. V březnu 2003 nesouhlasilo s útokem na Irák 72 procent Čechů a souhlasilo s ním 21 procent; útok bez mandátu Rady bezpečnosti OSN odmítalo 83 procent občanů, 10 procent s ním souhlasilo.
|
27. 4. 2003
"Knihovní zákon" ( 257/2001 Sb.) podepsaný jmény Havel, Zeman, Klaus nabyl letos účinnosti a je teprve třetím v pořadí od vzniku československého státu v roce 1918. Zlomili jsme jím nad právní tradicí a praxí "lidové osvěty", fungujícími zde účinně od 19. století, definitivně hůl? Není to ve skutečnosti políček do tváře naší vizi budoucí "vzdělanostní společnosti"? |
28. 4. 2003
Uplatníte-li námitku promlčení, nemusíte platit televizní koncesionářské poplatky po promlčecí lhůtě tří let. Je-li váš příjem nižší než 1,4násobek životního minima, televizní poplatek nemusíte platit vůbec. Česká televize vás o těchto skutečnostech v dopise, vymáhajícím zpětně televizní poplatek za několik let, neinformuje:
|
28. 4. 2003
Sdružení obrany spotřebitelů České republiky zastává jednoznačný názor, že spotřebitel by měl za využitou službu stanovený poplatek řádně uhradit. Jeho výše v případě služeb veřejnoprávních médií vyplývá z platného zákona. Ovšem stejně tak je nepochybné, že poskytnutá služba nemůže být spotřebiteli účtována dvakrát, a je-li koncesionář k něčemu takovému nucen, plným právem podobnou snahu odmítne. Proto SOS doporučuje spotřebitelům, aby nezbytné doklady o úhradě poplatků uchovávali minimálně po celou tříletou promlčecí lhůtu. Pokud spotřebitelé starší platby uhradili, neměli by být nuceni k nové úhradě poplatku ani v případě, že již příslušný doklad o úhradě poplatku nemohou předložit, protože ho spolu se starými písemnostmi již zlikvidovali. |
27. 4. 2003
Před začátkem útoku na Irák se octl britský premiér Tony Blair ve velmi vážné situaci. Hrozilo mu, že přijde o svou premiérskou funkci. Odhaluje to ve svém sobotním vydání britský deník Guardian. List zjistil, že kdyby Blaira pro vojenský útok proti Iráku nepodpořila hlasováním Dolní sněmovna, vyvolalo by to několik rezignací z čelných funkcí jeho vlády, odstoupili by ministr zahraničních věcí Jack Straw i ministr vnitra David Blunkett. Blair měl hrůzu, že se Irák stane jeho "Vietnamem". V posledních zoufalých hodinách před parlamentním hlasováním nedělala britská vláda nic jiného, než že její členové obtelefonovávali potenciální vzbouřence mezi poslanci a snažili se je přesvědčovat, aby hlasovali pro vládu. Varovali je, že jde o budoucnost celé labouristické vlády a že hrozí, že vláda padne. Britský ministr obrany Geoff Hoon varoval svého amerického kolegu Donalda Rumsfelda o možných následcích záporného hlasování v parlamentě: "Vedl jsem s Rumsfeldem dlouhý rozhovor a varoval jsem ho, že jestliže bude parlament hlasovat proti nám, zřejmě už nebudeme moci setrvat ve vládních funkcích. Spojené státy chápaly, že jde o to, že riskujeme v této hře naprosto všechno."
Podrobnosti v angličtině viz ZDE
|
28. 4. 2003
V roce 1998 došlo k jednání o možné spolupráci mezi režimem Saddáma Husajna a organizací al Kajda, podle dokumentů, které objevil ve vybombardovaném ústředí irácké tajné policie Mukhabarat reportér listu Daily Telegraph. |
28. 4. 2003
"Tvář podnikatelské Británie" -- zněl palcový titulek na titulní straně čtvrtečního vydání britského deníku Independent a pak následovaly tři odstavce, tištěné písmem velikosti přibližně půldruhého centimetru. Vedle nich byly fotografie viníků. Zabraly polovinu titulní stránky formátu A2. Pak k tomu ještě následoval backgroundový článek normálním, malým písmem. V atmosféře všeobecného pesimismu ohledně možností současného českého tisku, která vládla o minulém víkendu na mediálním semináři v Příbrami, jsem noviny ukazoval a argumentoval jsem, že člověk nemusí být pesimistou: jsou oblasti na světě, kde novináři píší razantně a neohroženě a jejich psaní má význam. Co publikoval list Independent ve čtvrtek na čtyřech pětinách své titulní strany?
((Tento příspěvek se bude, spolu s informací o příbramském mediálním semináři, ZDE, a tímto sloupkem, viz ZDE, vysílat v 18.10 v pořadu Události a argumenty v ČRo 6 v sobotu 3.5.) |
28. 4. 2003
Pitevní sály soudního lékařství nenechávají nikoho chladným a v lidské duši vyvolávají strach a hrůzu. Vladimíru Faustovi, pro malou a přisraženou postavu, odstávající uši a mírně vytřeštěné bulvy přezdívanému Faustík, se nehostinné a zcela odcizené prostory jevily příjemným, doslova rajským místem k životu.
Mezi rozdrcenými a rozřezanými těly se cítil v daleko větším bezpečí než v okolním světě. Z dobromyslného skrčka měly největší hrůzu pracovnice kádrového oddělení, neboť do všech dotazníků uváděl den i místo svého úmrtí.
|
28. 4. 2003
Kdyby prezident a ministr zahraničních věci tolik nelpěli na svých názorech a potřebě sdělovat je v nevhodnou dobu, nebo nevhodnou formou, nebylo by v sobotu a neděli málem o čem diskutovat. Jako "nosné" téma by zůstaly jen sněmovní byty v Nerudově ulici a premiér jako universální fackovací panák. Ten si už vysloužil takovou pověst, že je kritizován za všechno co řekne, i když to třeba má hlavu a patu. Vystoupení v Kotli bylo nejnovější příležitostí k uštěpačným poznámkám na jeho adresu, zejména v Sedmičce.
|
5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční. |
12. 4. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.
Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 100 111 3917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu. ZMĚNA BANKY:
Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 100 111 3917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem. |
18. 6. 2004
Ceník reklamy na BL |
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
28. 4. 2003 | NOVÉ POVĚSTI ČESKÉ Elifas Levi, Faustův dům a seznamy agentů StB |
Hugo Schreiber | |
28. 4. 2003 | Česká republika: proč to nejde | Jan Čulík | |
27. 4. 2003 | Knihovny a jejich lidé? Zbytkový resort státu? | Ivo V. Fencl | |
25. 4. 2003 | Británie má skandál: nechal labouristický poslanec částečně financovat svou charitativní organizaci Saddámem Husajnem? | Jan Čulík | |
24. 4. 2003 | Nelogická argumentace, totalita bílého muže a slepá víra v samospásnost lidských práv | Štěpán Kotrba | |
24. 4. 2003 | Pohled do historie: Konec železné lady | Jan Čulík | |
24. 4. 2003 | Pohlednice z Číny: "Chci zabít prezidenta Bushe!" | Radim Dvořák | |
24. 4. 2003 | "Jsme jako mouchy na střeše Sixtinské kaple", říká Glen Hansard | Petr Kopecký | |
24. 4. 2003 | Verše z pohledu POHLEDU. Aneb "jarní připravenost sestry v Karviné k hubení plevele zahrady Světa" | Jaroslav Pour | |
24. 4. 2003 | Memento 4. "Vykonává" český prezident zahraniční politiku? |
Miloš Dokulil |
Útok na USA, Afghánistán, Irák | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
27. 4. 2003 | Výzvědné agentury obvinily Bushe a Blaira ze zkreslování a z falšování důkazů | ||
25. 4. 2003 | Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! | Petr Baubín, Štěpán Kotrba | |
25. 4. 2003 | Annan vyvolal kontroverzi tím, že nazval Spojené státy "okupační mocností" | ||
25. 4. 2003 | Británie má skandál: nechal labouristický poslanec částečně financovat svou charitativní organizaci Saddámem Husajnem? | Jan Čulík | |
24. 4. 2003 | Verše z pohledu POHLEDU. Aneb "jarní připravenost sestry v Karviné k hubení plevele zahrady Světa" | Jaroslav Pour | |
24. 4. 2003 | Nelogická argumentace, totalita bílého muže a slepá víra v samospásnost lidských práv | Štěpán Kotrba | |
24. 4. 2003 | Kauza Irák: historie | Petr Schnur | |
23. 4. 2003 | V každém případě je to poněkud nevychované | ||
23. 4. 2003 | Souhlasím s Donaldem Rumsfeldem, ale... | Jan Čulík |
Americká strategie národní bezpečnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
25. 4. 2003 | Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! | Petr Baubín, Štěpán Kotrba | |
4. 4. 2003 | Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané? | ||
28. 3. 2003 | Ropa je príčinou, ekológia alternatívou | Martin Nevada | |
25. 3. 2003 | Blesková válka s.r.o. | Oskar Krejčí | |
12. 3. 2003 | Irák a invaze: Nevěrný manžel Hussein, euro a ropa | Petr Baubín | |
12. 3. 2003 | USA chtějí okupací Iráku dokončit svůj projekt globální nadvlády | ||
24. 2. 2003 | Americká strategie národní bezpečnosti a Projekt pro nové americké století | ||
21. 2. 2003 | DOKUMENT: Strategie národní bezpečnosti USA | ||
17. 2. 2003 | Proč se povede válka proti Iráku |
Názory a argumenty ze Slovenska | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
22. 4. 2003 | Rasizmus, ktorý antirasistom nevadí ? | Lubomír Sedláčik | |
11. 4. 2003 | Atómový útok zastaví slovenská horčica | Lubomír Sedláčik | |
10. 4. 2003 | Osobné značky a politický marketing | Tibor Kružlík | |
10. 4. 2003 | Science fiction a politika | Peter Abelard | |
10. 4. 2003 | Agresia v mene viery | Peter Greguš | |
10. 4. 2003 | Prítomnosť žien v politike prináša iný pohľad na svet | Jana Matúšová | |
10. 4. 2003 | Peniaze, ženy a EÚ | Oľga Pietruchová | |
10. 4. 2003 | Rozšírenie Európskej únie je konečne predo dverami: Cieľ na dosah -- a ďalej? | Lucia Waldnerová | |
10. 4. 2003 | Víťazní buldozéristi | Damas Gruska | |
10. 4. 2003 | Peniaze nesmrdia, vojna je kšeft | Martin Nevada |
Česká literatura | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
24. 4. 2003 | Zrazuji lidi, firmu nebo vlast? | Jaroslav Vejvoda | |
24. 4. 2003 | Lidství na skřipci | Jan Čulík | |
24. 4. 2003 | Verše z pohledu POHLEDU. Aneb "jarní připravenost sestry v Karviné k hubení plevele zahrady Světa" | Jaroslav Pour | |
18. 4. 2003 | Stesk jako paměť domova | Svatava Urbanová | |
7. 3. 2003 | Prague Structuralism and Fictional Worlds: In Honour of Professor Lubomír Doležel's 80th Birthday | ||
5. 2. 2003 | Vysvědčení | Jaroslav Hutka | |
28. 1. 2003 | The significance of Jan Hus for Czech history | Kathryn Murphy | |
28. 1. 2003 | Zemřel profesor Alexander Stich | Jan Čulík | |
28. 1. 2003 | Sebrané spisy básníka Miroslava Holuba | ||
28. 1. 2003 | České postoje: Hus i Švejk jako obrana proti útlaku | Kathryn Murphy |
Milan Kundera | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
18. 4. 2003 | Stesk jako paměť domova | Svatava Urbanová | |
3. 1. 2003 | Milan Kundera a jeho Nevědomost: Láska a odpor k vlastnímu hnízdu | Jan Čulík | |
20. 12. 2002 | Milan Kundera jako "didaktik komiky"? | ||
3. 12. 2002 | O české exilové literatuře: Problém identity mezi domovem a cizinou | Martin Pilař | |
25. 10. 2002 | Byla éra stalinismu dobou "naivní bezstarostnosti"? | Jan Čulík | |
23. 10. 2002 | Neohrabaná nová Kunderova novela | ||
21. 10. 2002 | Kundera, Nevědomost: Nikdy nevstoupíš dvakrát do téže země | ||
21. 10. 2002 | Kundera zkoumá exil a návrat |