3. 4. 2008
Rozvojové země drasticky omezují vývoz potravin
Ve snaze zabránit sociálním protestům a nepokojům v důsledku drahoty potravin začaly vlády v celém rozvojovém světě radikálně omezovat vývoz potravin ze svých zemí a snaží se posílit dovoz potravin, informuje deník Financial Times.
Saúdská Arábie v úterý snížila dovozní cla na celou řadu potravinářských výrobků. Úplně zrušila dovozní clo na pšenici a podstatně snížila cla z dovozu kuřat, mléčných výrobků a rostlinných olejů. |
V pondělí zrušila Indie svá dovozní cla na jedlé oleje a kukuřici a zakázala vývoz veškerých druhů rýže s výjimkou drahé rýže basmati. Vietnam největší světový vývozce rýže, oznámil, že sníží vývoz rýže letos o 11 procent. Vlády v rozvojových zemích se v poslední době rychle rozhodly přestat chránit své zemědělce, jimž jsou většinou dovozní cla na zemědělské výrobky prospěšné, a namísto toho chrání nyní zákazníky před nedostatkem potravin a rostoucími cenami potravin. Odborníci se však obávají, že tak vzniká riziko, že dojde k zrychlení globální spirály cen potravin, které už v současnosti rostou v důsledku sílící poptávky po potravinách z Indie a z Číny a v důsledku poptávce po zemědělské půdě v důsledku šířícího se pěstování plodin na výrobu pohonných hmot. Indie, která je v potravinách soběstačná od roku 1970, za poslední dva roky dovozla podstatné množství pšenice v důsledku nedostatku pšenice a rostoucích cen. I vysoce efektivní pěstitelé pšenice, jako je Ukrajina, omezují v současnosti vývoz pšenice, který možná uvolní, pokud se letos uskuteční očekávaná dobrá sklizeň. Konflikty ohledně toho, kdo má uhradit rostoucí ceny potravin a kdo a proč má z nich mít prospěch vznikly v poslední době v mnoha rozvojových zemích, protože vedly k podstatnému poklesu kupní síly především u chudinského městského obyvatelstva, čímž vznikl podstatný tlak na vlády. Od nového roku stouply globální ceny rýže o třetinu a vyšší ceny sojových bobů vyvolaly pouliční protesty v zemích, jako je Indonésie.
|