30. 7. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
30. 7. 2003
Velitel amerických jednotek v Iráku vyjářil názor, že smrt synů Saddáma Husajna povede k poklesu ozbrojeného odporu vůči americkým a britským okupačním jednotkám. Ono se to však nestalo. V den, kdy byla oznámena jejich smrt, Iráčané usmrtili jednoho amerického vojáka a šest jich zranili. Následujícího dne usmrtili další tři vojáky, pak během dalšího víkendu jich zabili pět a zranili sedm. Tento týden v pondělí usmrtili jednoho a zranili tři. Co to znamená, ptal se včera ve svém komentáři v listě Guardian George Monbiot:
Sloupek

Některé věci jsou nepřijatelné, ať tvrdí lobbisté v ČR cokoliv. Zmínil jsem se včera komusi ze Západu, že Asociace Public Relations Agentur přizvala k účasti na svém "Profesním panelu PR" (sic!!) jednoho novináře a jednoho univerzitního učitele, zabývajícího se v ČR sdělovacími prostředky, ZDE. Okamžitě zdvihl obočí: "Ale to je přece nemožné, to je přímý střet zájmů!"

Je to pokus o zamlžování toho, co je novinářská práce a co je působení najatých vlivových agentur a marketingově řízené komunikace.

Oslovený novinář si to okamžitě po publikaci našeho článku uvědomil a z "profesního panelu PR" :) bezodkladně odstoupil, ZDE. Za to mu patří jen chvála.

Jak by řekl George Bush senior: "Read my lips! (Sledujte mé rty!)" NOVINÁŘI MUSEJÍ BÝT NEZÁVISLÍ. Nemohou prosazovat vlastní politické názory, ani politické názory nějaké skupiny, ani nemohou být propojeni s PR agenturou.

Tohle je, prosím, naprosto jasná věc. Věnovali jsme v poslední době v Britských listech mnoho prostoru kontroverzi, která vznikla mezi britskou veřejnoprávní rozhlasovou a televizní institucí BBC a britskou vládou Tonyho Blaira, v souvislosti s ostře kritickou reportáží reportéra rozhlasu BBC Andrewa Gilligana, týkající se oficiální zprávy britské vlády o Iráku. BBC se kvůli této Gilliganově reportáži octla pod přímou palbou Blairovy vlády, jíž byla reportáž natolik nepříjemná, že se pokusila zpochybnit celý étos této veřejnoprávní stanice.

Na obranu BBC vystoupil v konzervativním týdeníku Sunday Telegraph o minulém víkendu předseda Rady BBC Gavyn Davies. Ve svém článku konstatoval mimo jiné toto:

"Všechny osoby, které projdou vysoce náročným jmenovacím procesem [do Rady BBC], dosáhly ve svém oboru vynikajících výsledků. I když pocházejí z mnoha oblastí politického spektra, a některé jsou i nepolitické, všechny jsou si vědomy, že musejí odložit své politické názory, stejně jako kabát, před úřadovnou Rady BBC."

Totéž se, samozřejmě, týká i reportérů rozhlasu, televize a internetových stránek BBC. Dovedete si představit, jaký by to byl průšvih, kdyby existovalo jen zrnko podezření, že reportér Andrew Gilligan či tři ostatní reportéři BBC, kteří hovořili s mikrobiologem Davidem Kellym, "kopou" za nějakou PR agenturu, asociaci PR agentur či politické seskupení nebo stranu? Uvědomme si, že obrovská síla a autorita BBC (ano, každý může udělat chybu a dosud není jasné, jestli BBC v této kontroverzi nějakou chybu skutečně neudělala) spočívá právě v tom, jak napsal Gavyn Davies, že je že je "důrazně zjevné, že BBC není hlasem státu".

Uvědomme si, prosím, že pověst neúplatnosti, samostatnosti a osobní integrity poskytuje novináři obrovskou moc. Jakmile se neúplatnosti, samostatnosti a osobní integrity novinář vzdá ve prospěch spolupráce s nějakou vlivovou agenturou, může to zabalit. Stává se karikaturou sama sebe, prosazuje-li politické názory určité vlivové skupiny, stává se o to větší karikaturou, pokud přijme spolupráci s "Asociací PR agentur". V normálním novinářském světě je to neslýchané.

Považujeme mimochodem za neuvěřitelné, že z poradního panelu této Asociace dosud neodstoupil také Jan Jirák. Neuvědomuje si snad, jak ho účast na tomto panelu diskredituje?

Pokud to neví, snad mu k tomu poslouží "weasel words", "úlisná slova" prohlášení, které tato Asociace poskytla Britským listům:

  • článek Štěpána Kotrby byl zjevně napsán se záští v srdci...
  • [Chceme] společnými silami zlepšovat prostředí, ve kterém obě strany působí (tj, novináři i propagandisté z PR agentur!)
  • takové fungování může být prospěšné pro obě strany (hlavně finančně?)
  • snaha o zlepšování vzájemného porozumění a tolerance mezi novináři a PR profesionály byla jedním z motivů založení Profesního panelu PR (ano, snaha o co největší zamlžení nepřekročitelné hranice mezi oběma profesemi!)
  • Naší prioritní snahou je stále zvyšovat standardy oboru Public Relations... (Účelem PR je propaganda, reklama, řízená komunikace.. Jak je možné "zvyšovat standardy oboru Public Relations" jinak než zefektivňováním a zintenzivňováním propagandy, reklamy?!)

PR je uměním manipulativního přesvědčování občana na základě neúplné informace či informace účelově interpretované. Jakékoliv předstírání, že může mít PR cokoliv společného s etickými principy žurnalistiky, je, obávám se, zcela falešné.

Ve snaze naverbovat renomované novináře či univerzitní "mediální odborníky" do panelu Asociace PR agentur jde o nepokryté úsilí dát povrchní nálepku serióznosti a nezávislosti něčemu, co nutně je a vždycky zůstane manipulací veřejnosti.

30. 7. 2003
středa 17:00: Při své pravidelné tiskové konferenci, přenášené televizí, se britský premiér ve středu vyhnul otázkám ohledně smrti odborníka na irácké zbraně hromadného ničení dr. Davida Kellyho, avšak přiznal, že důvěra veřejnosti v jeho vládu je otázkou, jíž se bude muset zabývat. Blair dodal, že jeho touha po moci zůstává "nezmenšena", navzdory jeho nedávným politickým potížím. Uvedl také, že chápe, že ohledně smrti dr. Kellyho je nutno vznášet "velmi legitimní otázky".
30. 7. 2003

Vyjádření APRA k článku Dekonspirovaná nezávislost

V pátek 25. 7. 2003 uveřejnily Britské listy svůj komentář k založení Profesního panelu Public Relations, jehož vznik iniciovala Asociace Public Relations Agentur. Jeho autor, ak. soch. Štěpán Kotrba, v něm napadá myšlenku Profesního panelu PR a zpochybňuje nezávislost některých jeho členů. Ačkoliv článek byl podle našeho názoru zjevně napsán se záští v srdci a bez jakékoliv znalosti problematiky (nebo možná právě proto) považuje APRA za důležité vyjádřit se k jeho obsahu.

30. 7. 2003

Na krutě prožitý song Karla Kryla, který tak nesnášeli všichni nabubřelí papaláši, jsem si vzpomněl při obdržení úlisné reakce APRA (vypracováno v Eklektik Communications) na můj udivený komentář o střetu zájmů profese novinář a "PR profesionál" s názvem Dekonspirovaná nezávislost. Co na tom, že česká média okupují z valné části lidé s porozuměním pro PR, když přeci jde o shodu takřka dojemnou - prezentovanou dokonce jako součást oficiální strategie Asociace. Není nad to konstatovat, že okupanti jsou vlastně přátelé, myslí to s námi dobře a máme s nimi většinu zájmů shodných...

30. 7. 2003
Už je to tady, chtělo se mi zvolat v pondělí 21. července 2003, když vláda České republiky projednávala zákon, který by de facto kriminalizoval lékaře za provedení interrupcí. S návrhem pravidelně v období mediální "okurkové" sezóny do Sněmovny přicházejí lidovečtí poslanci a protože vždy je dobré inovovat, letos se k nim připojil i jeden poslanec ODS, dříve ale člen KDH.
29. 7. 2003

úterý 19.20: Televizní stanice al Arabiya odvysílala v úterý audiozáznam, údajně od bývalého iráckého premiéra Saddáma Husajna, který v něm konstatuje, že jeho dva synové Udaj a Kusaj zemřeli jako mučedníci za Irák.

"Truchlím nad smrtí Udaje a Kusaje a těch, kteří s nimi bojovali. Vy jste ctí tohoto národa," praví se na pásku. "Amerika bude poražena."

Informace - v angličtině ZDE

30. 7. 2003
tisková informace Mezinárodního mírového hnutí České republiky

V neděli 27. července 2003 dva česky hovořící muži útočili na členy Mezinárodního mírového hnutí České republiky (IPMCR) na Jungmannově náměstí na Praze 1.

30. 7. 2003
Vážená redakce,

dovolte, abych se rovněž v krátkosti připojil k reakci pana Konicara na článek "Tudy nemůžete, jede se tu Rallye Pačejov" ZDE, uvedený na vašem zpravodajském serveru.

29. 7. 2003
Když někdo rád drandí v autě, nemá na to, aby druhé omezoval, vůbec žádný nárok. To ovšem pan Koničář asi sotva pochopí. Možná strávil v mládí moc času rychlou jízdou a málo času postupným uvažováním neboli myšlením.

30. 7. 2003
Was ist denn Pudels Kern? Tak zní v originále již třetí století jedna z nejklasičtejších otázek po jistotě, kterou před nás postavil veliký Johann Wolfgang Goethe ve svém geniálním Faustovi. Položení této otázky předpokládá vždy odpověď směřující k podstatě věcí, odpověď často nepříjemnou, nepopulární, provokující, nicméně v maximálně možné míře objektivní a možná, lze-li to tak říci, dokonce snad i pravdivou.
Střet civilizací? - Dominance Západu, nebo dialog světových kultur
16. 4. 2002

Polemika s Huntingtonem

"Představa mezicivilizačního konfliktu je příkladem pesimistické globální prognostiky. Může být pravdivá - stačí, když jí nejvýznamnější státníci uvěří. Podstatné proto je, zda ti, kdo budou odpovědni za zahraniční politiku mocností, budou opírat své rozhodování a jednání o obraz toho, co civilizace odlišuje, nebo o to, co lidstvo spojuje. Hlavní riziko dnes není v rozdílech západní, čínské či islámské kultury, ale v agresivních ambicích Západu vydávat svoji civilizaci za nejvyšší úroveň vývoje lidstva a za univerzální kulturu." To tvrdí politolog, profesor mezinárodní politiky Oskar Krejčí v polemickém příspěvku, který vydal ve sborníku "Střet civilizací? Dominance Západu nebo dialog světových kultur" Evropský literární klub. Dalšími autory sborníku jsou Ivo Budil, Bob Fliedr, Tomáš Halík, Martin Hekrdla, Stanislav Komárek, Luboš Kropáček, Miloš Mendel, Vladimír Nálevka a Zdeněk Zbořil.

Střet civilizací? Dominance Západu nebo dialog světových kultur
Evropský literární klub, Edice Nové směry, Praha, 2002
ISBN 80-86316-31-9

29. 7. 2003

Monitor Jana Paula

"...skoro ho to vzalo," chce se zpívat s Jožo Rážem při pohledu na výraz tváře Václava Havla, kterému George Bush předal presidentskou medaili svobody.

29. 7. 2003
V pražských kinech se stále hraje film režiséra Philipa Noyce Tichý Američan, podle klasického románu z roku 1955 od anglického spisovatele Grahama Greena. Je to vynikající film. Stárnoucí britský herec Michael Caine, který ve filmu hraje hlavní roli Thomase Fowlera, unaveného a cynického reportéra londýnských Timesů, anglického emigranta ve vietnamském Saigonu, v něm zřejmě dosáhl vrcholu své kariéry (byl také letos na jaře nominován za svůj herecký výkon v Americe na Oscara, což je ovšem podružné, komerční ceny neurčují hodnotu filmového díla). Souhlasím také s kritiky, že Noycova nynější adaptace Greenova románu patří k vrcholům filmové tvorby, založené na dílech tohoto anglického spisovatele.
30. 7. 2003

Európa pripravuje spoločnú bezpečnostnú politiku, Slovensko sa cíti ohrozené

Lucia Waldnerová
Tübingen

Výzva akceptovať mnohorodosť (pluralizmus) a vítať rôznorodosť (multikulturalizmus) bola doteraz braná ako urážka slovenskej spoločnosti. Lenže spoločnosť, ktorá si nie je schopná (alebo nechce?) uvedomiť samu seba v širšom kontexte a len spätnými pohľadmi dokáže legitimovať svoju prítomnosť a budúcnosť, si neprávom nárokuje na prívlastok demokratická. Vlastne, možno jej je i zbytočný.

30. 7. 2003

Korene a tradície európskej civilizácie

Odpoveď na otázku, či patríme do Európy, sa javí mimoriadne jednoduchá. Stačí sa predsa pozrieť na mapu. Lenže, patrí pojem Európa iba do zemepisu alebo má aj iný význam? Tu sa otvára druhá stránka problému: slovo Európa znamená aj istú civilizáciu.
1. 7. 2003

V červnu 2003 byla dokončena rekonstrukce účetnictví, která byla dlouho znemožňována jedním bývalým spolupracovníkem. Byly také vypracovány finanční zprávy za rok 2001 a 2002, které budou v následujících dnech na stránkách BL zveřejněny.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

24. 7. 2003
Valná hromada OSBL se uskuteční v úterý 5. 8. 2003 v 18:00 v suterénním salónku restaurace Hybernia, Hybernská 7a, Praha 1.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
30. 7. 2003 Interrupce - odrhovačka o vraždě neviňátek Anna  Čurdová
30. 7. 2003 Chceme kultivovat PR nad rámec povinností a bez nároku na honorář   
30. 7. 2003 Vřelá objetí za provokování a střelbu do dětí Štěpán  Kotrba
30. 7. 2003 Konec novinářství v Čechách? Jan  Čulík
29. 7. 2003 Memento 18
O čem to svědčí?
Miloš  Dokulil
29. 7. 2003 "Zaľubil sa chlapec" Jan  Paul
29. 7. 2003 Účel politické propagandy Štěpán  Kotrba
29. 7. 2003 Tichý Američan: Úspěch jako Kainovo znamení Jan  Čulík
29. 7. 2003 Americká společnost není tak monolitní Jan  Čulík
28. 7. 2003 "Staročeský luncheon meat" od firmy Krahulík je hnus Eduard  Vacek

BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
30. 7. 2003 Konec novinářství v Čechách? Jan  Čulík
30. 7. 2003 Tony Blair se vyhnul otázkám ohledně Davida Kellyho   
29. 7. 2003 Britská vláda bere zpět hrozby proti BBC   
28. 7. 2003 Gavyn Davies: "Blairovo zastrašování zničí BBC"   
24. 7. 2003 BBC má nahrávku rozhovoru s dr. Davidem Kellym   
23. 7. 2003 Gilligan si nechal od Kellyho autorizovat, jaké jeho výroky smí použít   
23. 7. 2003 Blair: "Nedal jsem příkaz, aby bylo Kellyho jméno zveřejněno"   
22. 7. 2003 Jak by to dopadlo s dr. Kellym ve Švédsku?   
21. 7. 2003 Smrt Davida Kellyho: "BBC se neměla nechat vyprovokovat k útočné reakci"   
21. 7. 2003 Smrt Davida Kellyho: Otázky   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
30. 7. 2003 Spojené státy jsou nyní náboženství   
29. 7. 2003 Saddám Husajn "truchlí po svých synech"   
24. 7. 2003 Amnesty International obvinila americkou armádu, že v Iráku porušuje lidská práva   
24. 7. 2003 USA vydaly fotografie mrtvých synů Saddáma Husajna   
22. 7. 2003 Británie: kontroverze o Iráku vedly k poklesu popularity labouristů i Tonyho Blaira   
15. 7. 2003 Saddám Husajn se "skrývá u Bagdádu"   
14. 7. 2003 Co dál v Iráku a po Iráku? Petr  Kužvart
12. 7. 2003 Vinu za falešnou zprávu o irácké koupi uranu na sebe vzal šéf CIA   
11. 7. 2003 Bílý dům "lhal ohledně hrozby od Saddáma Husajna"   
11. 7. 2003 Downing Street: "ZHN budou nalezeny"   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
9. 7. 2003 České soudy kriminalizují i názory vyslovené na internetových diskusních fórech   
5. 7. 2003 Pomluva už nemá být trestným činem Karel  Mašita
26. 6. 2003 PNS ovládá distribuci tisku ze 75 procent. Je to už monopol ?   
20. 6. 2003 Ďábelská iridologie Štěpán  Kotrba
19. 6. 2003 Monopol je nebo není monopolem?   
13. 6. 2003 Další hrátky v ČR s verbálními trestnými činy Jan  Čulík
12. 6. 2003 Konec legrace i demokracie:
policie Bobošíkovou vyšetřuje stále!
Štěpán  Kotrba
9. 6. 2003 Postihy novinářů: již neheroldovat, lébrž nutno konat Karel  Mašita
6. 6. 2003 BHHRG: Czech media representatives harassed as EU referendum draws near   
6. 6. 2003 Málo známá oxfordská lidskoprávní skupina hájí Bobošíkovou, Železného a TV Nova jako "hlas nezávislosti"   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2003 Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka Jaroslava  Čajová
7. 7. 2003 Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí Petr  Fiala
27. 6. 2003 Wow, Viewegh! Petr  Fiala
18. 6. 2003 Dousková je červená knihovna Jiří  Škuba
17. 6. 2003 Maminka Irena  Dousková
17. 6. 2003 Mother Irena  Dousková
17. 6. 2003 Ještě jednou Irena Dousková Jan  Čulík
16. 6. 2003 O tom, jak život uplývá mezi prsty Jan  Čulík
16. 6. 2003 Doktor Kott přemítá Irena  Dousková
13. 6. 2003 Šlendrián v BL je snad horší než SARS Petr  Fiala

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2003 Co psal Toni Negri před rokem:
Obnova italské levice mimo rámec sociáldemokratismu
Toni  Negri
30. 6. 2003 EU vs. Rakousko-Uhersko Petr  Homoláč
30. 6. 2003 Pozadu o 38 rokov? Andrej  Sablič
25. 6. 2003 Evropská ústava: smlouva, která ukrývá občany Josef  Brož
25. 6. 2003 Optimistická "řecká" ozvěna a její možná falešná echa Miloš  Dokulil
25. 6. 2003 Koniec polstoročného manželstva Radovan  Geist
19. 6. 2003 EKONOMICKÁ STUDIE: Snížení daně z příjmu právnických osob a podpora investování Miloš  Pick
18. 6. 2003 Vyšetřuje se chybějící milion euro   
16. 6. 2003 Český Kocourkov ztrácí suverenitu Josef  Trnka
16. 6. 2003 Češi schválili vstup do EU   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
29. 7. 2003 Memento 18
O čem to svědčí?
Miloš  Dokulil
21. 7. 2003 Jak se státi pro některé novináře "renomovaným" "expertem" Štěpán  Kotrba
17. 7. 2003 Jak chci rozvíjet Českou televizi Jiří  Janeček
17. 7. 2003 Pro vedení ČT inspirace z Tolkiena Jiří  Janeček
16. 7. 2003 Stane se ČRo 6 stejně promarněnou šancí, jakou bylo "Rádio Svobodná Evropa"? Jan  Čulík
11. 7. 2003 Reportéři ČT a bezradnost nad jazykem Jan  Čulík
9. 7. 2003 Jiří Janeček zpřesňuje svůj životopis Jiří  Janeček
7. 7. 2003 O nevyjasněných místech v životopise Jiřího Janečka Jaroslav  Sever
3. 7. 2003 Dotaz do České televize Jan  Čulík
3. 7. 2003 Odpověď z ČT