3. 3. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Mánes - historická budova, dnes výstavní síň SVU
3. 3. 2003
I po roce 1989 je české prostředí zasaženo morální rozpolceností. Na jedné straně Zákon o protiprávnosti komunistického režimu, na straně druhé zachování právní kontinuity s předlistopadovým obdobím. Stát alibisticky deklaroval etická schémata, která jsou pro nemožnost svého naplňování pro mnohé skupiny obyvatel jen výsměchem a prázdným kusem papíru. Zákon o protiprávnosti komunistického režimu se stal pózou, neboť většinu z toho co deklaruje, nelze vůbec použít. Nerovnost občanů před tzv.nezávislými soudy, jakož i elitářství politických stran je bohužel v této zemi nadále skutečností.
3. 3. 2003
 • Na této konferenci ve Florencii o sdělovacích prostředcích zemí, chystajících se na vstup do EU, jste opakovaně hovořil o tom, co považujete za ideální požadavky a očekávání od Evropské unie v oblasti médií pro středoevropské země. Avšak postoji Evropské unie jste zklamán. Co chcete, aby Evropská unie pro sdělovací prostředky udělala?
 • Rozhovor s Karolem Jakubowiczem vedl na mediální konferenci ve Florencii Jan Čulík. Karol Jakubowicz je expertem Národní rady Polska pro vysílání, je to bývalý viceprezident polského rozhlasu a televize a v současnosti je předsedou inspekční rady polské televize. Zároveň působí už řadu let jako představitel Rady Evropy, v současnosti jako náměstek předsedy Výboru pro sdělovací prostředky. Je autorem četných zpráv Národní rady Polska pro vysílání týkajících se mediální problematiky.

  3. 3. 2003
 • Říkal jste na mediální konferenci ve Florencii, že je Evropa v současnosti na rozcestí. Mohl byste to podrobněji vysvětlit?
 • Profesor Colin Sparks: Je zjevné, že my všichni v celém světě jsme v současnosti na rozcestí.Svět, který jsme znali za posledních deset let, se důležitým a zásadním způsobem mění. Zdá se, že Evropa a budoucnost Evropy jsou jen malou součástí těchto celkových, hlubokých proměn.

 • Je to zdržená, druhá část hlubinných změn, k nimž začalo docházet v roce 1989 při pádu komunismu?

  S Colinem Sparksem hovořil pro Britské listy ve Florencii Jan Čulík. Colin Sparks je profesorem mediálních studií a ředitelem Centre for Communication and Information Studies na University of Westminster v Londýně. Je snad jediným západním odborníkem s podrobnými znalostmi problematiky kolem Vladimíra Železného a televize Nova. V březnu roku 1999 předpověděl ve své přednášce na mediální konferenci ve slovinském Piranu, že Vladimír Železný se bude chtít s televizí Nova od americké firmy CME odtrhnout: předpovídal však tzv. "mangement buyout", totiž že si Novu Železný od společnosti CME odkoupí, a to mu doporučoval...:) Přinesli jsme o tom tehdy v Britských listech informaci ZDE.

 • 3. 3. 2003
  Pracovní setkání některých představitelů Evropské unie s osobami, zabývajícími se problematikou sdělovacích prostředků v postkomunistických zemích, které se o minulém víkendu konalo ve Florencii, bylo nakonec o dost plodnější, než se dalo původně předpokládat. Z předem publikovaného programu a seznamu účastníků se zdálo hrozit nebezpečí, že půjde o sebepochvalnou akci, na níž budou různí byrokrati z ústředí Evropské unie obecně vykládat analytikům z jednotlivých středo a východoevropských zemí, jaká je v mediální oblasti v jejich zemích podle jejich názoru situace, aniž by této situaci ve skutečnosti rozuměli, zejména proto, že bruselští byrokraté nehovoří jazyky střední a východní Evropy, a většinou je jim tedy přístup k domácímu diskursu zcela uzavřen.
  Václav Klaus prezidentem
  1. 3. 2003
  Motto: Mohl to být také Karel Gott...

  Celý páteční večer jsem dostával do Florencie z Čech esemesky: "Prezidentem je Klaus. Je to tragédie." Občas i v hodně jadrnější verzi. Má Česká republika takového prezidenta, jakého si zaslouží?

  Podle čtvrteční Mladé fronty Dnes by za prezidenta zvolilo Václava Klause více než šedesát procent českých občanů, kdyby existovala přímá volba. Takže vlastně politikaření a čachrování v parlamentě splnilo "vůli lidu", pokud byl ve čtvrtek publikovaný průzkum veřejného mínění spolehlivý. Proč takové množství českých občanů chtělo za prezidenta osobu, která je zjevně nepříliš důvěryhodná, nemá hlubší porozumění vnějšímu světu, její názory jsou založeny na ideologických stereotypech a znepřátelila si velkou část zahraničních spojenců České republiky?

  1. 3. 2003
  Česká republika má nového prezidenta - bývalého předsedu ODS Václava Klause. V průběhu zdánlivě dramatické, ve skutečnosti ovšem pečlivě prokalkulované volby byl oběma komorami Parlamentu ČR zvolen až na symbolický "třetí pokus": ve třetím kole třetí volby. V hektickém pátku 28.února ve Španělském sále pražském Hradu se pořád zdálo, že větší šanci má Klausův vládní protikandidát Jan Sokol, nicméně už předchozí náznaky hlavně ze strany KSČM dávaly tušit, že daleko větší naději má právě Klaus. A to se také potvrdilo.
  Václav Klaus teprve teď pochopil, co se mu stalo - stal se desátým českým prezidentem
  3. 3. 2003

  ANALÝZA

  Projev Václava Klause před začátkem třetí volby prezidenta napověděl to, co informovaní už věděli dříve - že postoj čestného předsedy k vlastní straně už není svázán každoddení nutností "shánět smečku do houfu" a Václav Klaus si může dovolit už naplno říkat názory Václava Klause - stejně jako v době diskuzí v Prognostickém ústavu či debat ve Vědeckotechnické společnosti na Novotného lávce. Klause to učinilo madším a dyamičtějším, daleko emancipovanějším. Protože on je z té staré gardy, co měla kompetence vždy svázány s odpovědností.

  Václav Klaus dnes už není ODS a ODS to ještě nepochopila. Proto ho nominovala a proto ho volila. A proto ho - byť za pomoci několika lidovců, desítky sociálních demokratů a velké části komunistů - zvolila. Prozření může pro ty inteligentní přijít brzy a může být pro emocionální vazby k bývalému předsedovi stejně kruté, jak kruté bylo prozření té části sociální demokracie, která si na místě prezidenta přála Miloše Zemana.

  Ten ovšem splnil, co slíbil - nastoupil až do druhé volby. Jako starý parlamentní taktik znal satrou gamblerskou zásadu, že "první vyhrání z kapsy vyhání" a věděl, že "orel much nelapá". Věděl, že první kolo bude "očuchávací" a nikdo nevyhraje. Chtěl se ujmout řízení strategie i taktiky své kampaně sám, což mu politické grémium strany nakonec znemožnilo. Proto to tvrdohlavé lpění na Burešovi, který byl směšným outsiderem.

  Zatímco ale Miloš Zeman byl vůči druhým nevděčným a tudíž osamělým sólistou vždy a o jeho tragických personálních krocích si média vyvořila nové pověsti české, Klaus odkojený nutností smiřovat daleko větší touhy, ambice a ekonomickou dravost členů bývalé vládní koalice, kterou vyvolal počátkem devadesátých let, měl situaci nepoměrně lehčí. Na své nejbližší okolí nazapomínal a věděl, že role vůdce smečky je i v ochraně smečky a uživení smečky. Nedával almužny, ale odkrýval příležitosti "k lovu". A na jednotlivcích pak zůstalo, zda se těch příležitostí chopili skromně a poctivě (Voleník) nebo dravě, bezskrupulózně a bezohledně (Mach a další). Kdo chceš s vlky žíti, musíš s nimi výti...

  ODS dokázala v posledním měsíci přes všechny rozdílnosti a individuální zájmy výt unissono a o svém kandidátovi nezapochybovat. A výsledek se dostavil. Rozhádaným sociálním demokratům s "odbojným předsedou" nebyl po chuti Miloš Zeman, kterého si přitom nechali vybrat v "referendu", pak "posvětit" ústředním výborem a tak museli prohrát. Protože se Špidlou se nedalo o ničem vyjednávat - měl jen jeden hlas. Svůj.

  Kultivovanost, vyváženost, politická umírněnost, vize státnické reprezentativnosti a rozhledu, dokonalý přednes i osobní noblesa předurčily dojem, který kandidát Klaus zanechal ve většině volitelů. Budoucnost "s novým Klausem" mnohým z nich připadla přes všechny výhrady a vzpomínky na minulost snesitelnější, než budoucnost "se starým sokolem". I když si mnozí ještě na Hradě říkali pták jako pták a konejšili tak rozbolavělé svědomí...

  Na krajní levici panovala odevzdaná trpělivost tří kol se stále menšími požadavky (Kříženecký - Zeman a nakonec Klaus v situaci, kdy hrozilo opakování ve čtvrtém kole, do kterého chtěl tvrdohlavý Špidla opět katolického filosofa s univerzitním baretem) střídaná s tichým zoufalstvím nad neumětelstvím sociání demokracie, na pravici i středu pak už jen tiché, nedospělé zoufalství havlovských koryfejů, nevědoucí si představit svou politickou existenci "bez Vaška" a "s druhým Vaškem". Klausův pragmatismus a vidění světa přes složitosti redukující ekonomické kategorie byl pro ně nestravitelný. Pravda a láska nebo solidarita nad sobectvím MUSÍ zvítězit - vítězí přeci v každé pohádce...

  Analýza politiky ČSSD v kontextu prezidentské volby ZDE
  Plné znění projevu Václava Klause před prezidentskou volbou ZDE
  28. 2. 2003
  Ve dnech od 19. 2. do 23. 2. 2003 proběhl v Ostravě již 7. ročník Festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR. Podobně, jako tomu bylo již v minulých letech, mohli diváci zhlédnout sled několika představení čtyř ostravských činoherních divadelních souborů - Národního divadla moravskoslezského, Divadelní společnosti Petra Bezruče, Divadla loutek a Komorní scény Aréna.
  3. 3. 2003
  Na konci ledna vyšla v nakladatelství Votobia kniha dvaatřicetiletého psychologa Petra Bakaláře Tabu v sociálních vědách. Tři hlavní témata rozvedená na třech stech stránkách - genetické rozdíly mezi rasami, sociální strategie židů a eugenika - vyvolaly diskuse o politické korektnosti a odborných kvalitách knihy.

  "Je to zvláštní: zvolíme prezidentem Klause a vyjde taková, patrně rasistická a antisemitská kniha! Je to tady asi divoce postkomunistické. Čeká nás biblických 40 nebo 50 let bloudění po poušti, než dojdou naše děti do "země zaslíbené"? ptá se Vojtěch Polák na okraj své recenze.

  3. 3. 2003

  Petr Bakalář, autor kontroverzní knihy Tabu v sociálních vědách, už nevede žádné semináře na FHS UK, jak uvedl původně Vojtěch Polák v úvodu ke svému článku ZDE, ani s touto fakultou externě nespolupracuje. Jeho krátká externí spolupráce s FHS UK mu byla před třemi lety ukončena, upozorňuje Jaroslav Novotný.

  3. 3. 2003
  Vážený pane prezidente Klausi,

  okamžitě po svém zvolení jste vyzval k budování důvěry občanů ve stát a jeho orgány.

  Protože vím, že jste byl v minulých letech velmi pracovně vytížen, dovoluji si Vám naznačit, čeho jste si nemohl všimnout a sice, jak přišla důvěra občanů ve stát cugrund.

  3. 3. 2003

  Moravskoslezský hejtman Tošenovský: "Nepřijatelný postup vlády a státu"

  Červencový termín zahájení výstavby dálnice D-47 do Ostravy je znovu vážně ohrožen. Upravené podmínky realizační dohody o její výstavbě z Lipníku nad Bečvou přes Ostravu k polským hranicím budou zřejmě známy nejdříve až v květnu. Na pátečním odborném semináři k projektu dálnice D-47 v Ostravě to oznámil náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek. Prohlásil, že ministerstvo dopravy bude žádat vládu o dvouměsíční odložení definitivního rozhodnutí.
  3. 3. 2003

  Jsem zastáncem hájení. Mladých panen, dokud jsou příliš mladé, kolouchů v době, kdy je neefektivní je střílet (myslivci dobře vědí, že starší paroháči jsou na výstavách cenění lépe) a dokonce i politiků, dokud se nestačili rozkoukat ve funkci.

  Ale to, co vyřkl novopečený prezident v Sedmičce, je pokus o to zjistit, co všechno mu projde. Vadí mi, když ze mě (a v televizi ze všech diváků) prezident, kterému se jeho zvolení do úřadu počítá v hodinách, dělá blba. Na poměrně přímou otázku moderátorky Bobošíkové v nedělní Sedmičce, co slíbil komunistům za jejich hlasy odpověděl, že pokud si někdo myslí, že se jedná o kupčení s hlasy, tak je na omylu. Je prý to nedůstojné.

  Co je na směnném obchodu, který stál na úsvitu lidské civilizace, nedůstojného?

  Ale prý tomu tak není. Jsem opravdu velmi rád, že mě vyvedl z omylu. Já hlupák si myslel, že se jedná systémem něco za něco. "My ti, Vašku, dáme hlasy, ty nás sem tam pozveš na Hrad, aby veřejnost věděla, že jsme slušná strana, která se nemá za to stydět a čeho se zříkat, " řekne náčelník kmene Rudochů. V jiných kmenech se prohodí cosi o šamanech moderně nazývaných kněží, jinde zase o důchodech vyplácených v buvolích kůžích. Takže všichni prezidentští kandidáti konají obchůzky v tee pee poslaneckých klubů jen proto, že jdou náhodou okolo a staví se z pouhé slušnosti na kus řeči, na který jindy, než před volbami nezbývá čas. Tak si jen popovídat. Co za co a kdy.

  3. 3. 2003

  Chtěl bych Vám vkázat, především panu Mašitovi a panu Čulíkovi, každý má jistě právo, na vlastní názor, ovšem to, co jste předvedli na sobotních stránkách (též v pondělním vydání BL, viz výše, pozn. red.) je poněkud nefér. Můžete mi sdělit, pane Mašito, jací a jak velká kupa komunistických jestřábů působí a působila v ODS? Něco takovéhoto pronášel i pan Sládek a jemu podobní, styl: Něco plácnout, hlavně ať to bolí!

  Dále nevím, kde berete tu jistotu pane Čulíku, že Václav Klaus je problém pro naši zahraniční politiku atd. Je to samozřejmě Váš názor, ale už mě tyto soudy, ať už se jedná o Karla či Petra, které jsou podložené pocity nebo novinovými články v evropském tisku lezou na nervy.

  Dle mého názoru, nevědí zahraniční novináři o české politice skoro nic, dokázal mi to asi před rokem do Reflexu píšící pan Green?

  Děkuji za pozornost a jsem s pozdravem.

  3. 3. 2003
  Vnímáno prizmatem polistopadového vývoje, volba Václava Klause prezidentem, svým způsobem znamená logické završení celého dlouhého období. Za Klausem šli od počátku ti, kdož potřebovali silného vůdce a které on akceptoval. Tedy uznal za schopné plnit jeho představy. Na Zemana tak zbyli většinou ti, kteří nebyli draftováni v prvním kole (někteří nechtěli být). Kdo chce zapalovat, musí hořet!
  2. 3. 2003

  Diletantnská transformace státního monopolu

  Pavel Řezáč
  S výměnou na křesle ministra dopravy po loňských volbách se zmrazil proces transformace české železnice. Přetvoření Českých drah na prosperující podnik užitečný pro naší republiku a její postavení v Evropské unii se odkládá. Dlouho a odpovědně se prováděly přípravy, jednalo se s Evropskou unií, podrobně se posuzovaly různé varianty, než se dospělo k přijetí zákona a k založení akciové společnosti České dráhy. Teď by se to mělo s respektováním zákonů realizovat. Mám svůj podíl na přípravě schválených řešení, a proto nemohu mlčet k tomu, jak jsou výsledky práce odpovědných lidí znevažovány dříve, než se mohly uplatnit v praxi. Myslím, že i naše veřejnost by měla být lépe informována o počinech významných pro rozvoj naší republiky i pro využívání prostředků, s nimž stát hospodaří a na něž přispívají. Pozornost občanů je však spíše odváděna k různým senzacím a osudům jedinců.
  3. 3. 2003
  Minulý týden upozornil afgánský prezident Hamid Karzai amerického prezidenta Bushe, že zřejmě nebude splněn americký slib o hospodářské pomoci a přestavbě afgánského hospodářství, protože je nyní pozornost celé americké vlády upřena na Irák. Prezident Karzai vyslovil svoje obavy den poté, co prezident Bush rozšířil svoje rozhodnutí odstranit Saddána Husseina slibem, že Spojené státy pomohou Iráku zotavit se z chystané války částkou mnoha miliard dolarů, která bude rozvržena na mnoho roků dopředu.
  3. 3. 2003
  Bohužel, zatímco většina oficiálních medií svým čtenářům předkládá informace v poměru deset obrázků ozbrojeného Saddama ku jedné objektivní analýze, tlak válečného štábu z Bílého domu sílí. Pomozme si tedy sami a situaci si urovnejme. Irácký krutovládce dostal od poťouchlého (ale přec žíznivého) vychovatele Bushe zlomyslný úkol. Dokázat, že hračky, které mu předešlí vychovatelé dali, sám zničil. Ukažte někdo důkaz, že něco nemáte...

  Jelikož prokázat neexistenci hmoty je logická zběsilost, kníratému krutovládci byly do říšičky nasazeni tzv. zbrojní inspektoři, aby našli něco, co by pánům s demokracií v ústech umožnilo výlet do Baghdádu prý za účelem jejího šíření. Zbrojní inspektoři pracují pod diplomatickým tlakem a myslím, že lze docela dobře předpokládat, že díky nim má Pentagon již teď přehled o všech důležitých objektech v Iráku včetně Saddamovy oblíbené ledničky. A to je špionáž. Kdo se pozastaví nad takovýmto porušením mezinárodních konvencí? Nikdo, obecně je považováno za nutné zlo.

  3. 3. 2003

  V článku o čtvrtečních českých novinách, napsaném ve Florencii v noci ze čtvrtka na pátek, viz ZDE, jsem omylem považoval ironickou parodii způsobu vyjadřování Jana Sokola, z pera Martina Komárka v příloze MFD, (podle mého nepříliš jasně označenou za parodii) na základě vlastních zkušeností s vyjadřováním Jana Sokola, za autentický Sokolův text. Martinu Komárkovi i Janu Sokolovi se omlouvám :) JČ

  3. 3. 2003

  Po návratu z Florencie do Prahy se mi nepodařilo z časových důvodů včas zpracovat pro pondělní vydání všechny autorské příspěvky, které jsme během víkendu obdrželi. Autory prosíme o strpení, texty budeme vydávat postupně. Omlouvám se všem těm, kterým jsem už napsal, že jejich text vyjde v pondělí, posléze se však ukázalo, že to nakonec časově nebylo možné. Děkuji za pochopení. (JČ)

  3. 3. 2003
  Vážený pane redaktore,

  jakožto student FHS bych se rád vyjádřil k vašemu článku v Britských listech z 27.2.2003, pojmenovaném "Za co se udělují zápočty na škole, kde učí Jan Sokol a Zdeněk Pinc", viz ZDE.

  Jednak se v něm, domnívám se, vyskytují jisté faktické nepřesnosti (což se může stát každému, jsme jen lidé), a jednak mi připadá, že je poněkud příliš zaměřený jednostranně a nelze v něm spatřit ani náznaky snahy porozumět druhé straně.

  3. 3. 2003
  Jaroslav Novotný
  Následují článek se snaží uvést na pravou míru některé zásadní omyly, kterých se ve svém "kritickém" článku dopustil Jan Čulík, viz ZDE.

  Jeho článek lze zhruba shrnout do věty, že vedení FHS UK vyžaduje od svých studentů opisování povinných učebních textů a přednášek, a to především textů představitelů fakulty. Toto jádro sdělení je dále rozvedeno argumentací o tom, že za takovýchto podmínek nemůže student rozvíjet samostatnou diskusi a své vlastní názory. V celém pojetí je několik zásadních omylů:

  3. 3. 2003

  Je mi skutečně líto, že pan Čulík píše jen to, co se mu hodí do krámu. Když již tedy píše článek o tom, "Za co se udělují zápočty na škole, kde učí Jan Sokol a Zdeněk Pinc", viz ZDE, nebylo by vhodné se zmínit, za co se udělují zápočty např. ze sociologie, ekonomie, historie či jiných předmětů?

  Pokud mu tedy prominu, že se v nadpisu článku zapomněl zmínit o tom, že se bude věnovat pouze filosofii (a to ještě udělení zápočtu za filosofii pouze v PRVNÍM semestru školy - již v druhém semestru je třeba složit ústní zkoušku a o dalších letech ani nemluvím!!!) neprominu mu výrok: "Jinak bych se domníval, že když někdo učí dějiny filozofie, měl by asi ve svém kursu v rámci plurality užívat i jiné přehledové učebnice než ty, které sám napsal."

  Připadá mi, jako by pan Čulík nikdy na žádné vysoké škole nestudoval. Řekla bych, že je zcela obvyklé, že univerzitní profesoři vydávají své učebnice a skripta ne? Navíc kniha profesora Sokola rozhodně není jediným učebním textem pro filosofii na FHS UK.

  Věcných chyb je v tomto článku daleko daleko víc a je opravdu smutným obrázkem toho, jak novinář dokáže z holé kusé informace napsat článek s urážlivým podtextem.

  3. 3. 2003
  Rádi bychom využili možnosti poskytnout širší veřejnosti pohled jedné z protestantských církví na aktuální politické dění v souvislosti s přípravami ČR na referendum o vstupu do Evropské Unie. Předesíláme, že jsme církví, která respektuje víru v Boha jako osobní a dobrovolné rozhodnutí člověka. Jsou nám proto vzdáleny snahy o využití křesťanství ve prospěch dosažení politických cílů, které jsou podle nás v rozporu se samotnou podstatou Evangelia.

  Takováto politizace křesťanství popírá Kristova slova "mé království není z tohoto světa".

  Nesdílíme proto přesvědčení, že by se církve měly zhostit politické agitace, která dává novinářům mandát ke zveřejňování článků typu "Kampaň pro EU odstartují faráři" (MFD, 26. února 2003). Naše církev se od tohoto postoje veřejně distancovala na společném setkání Ekumenické rady církví a České biskupské konference dne 17. února a vydala stanovisko, které bylo českými médii téměř ignorováno. Snad i proto, aby mohl být vytvořen nepravdivý dojem, že křesťané jako celek podporují vstup do EU.

  5. 2. 2003
  Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
  Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
  18. 6. 2004

  Ceník reklamy na BL

  Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
  3. 3. 2003 Svět na rozcestí Jan  Čulík
  3. 3. 2003 Jak se Evropská unie snaží vnímat východní Evropu pomocí právních předpisů a statistik Jan  Čulík
  3. 3. 2003 Monitor Jana Paula : Tunelování Mánesa se státním dohledem? Jan  Paul
  3. 3. 2003 Klausova šance: kdokoliv bude lepším prezidentem než Havel, kdokoliv je lepším politikem než Špidla Štěpán  Kotrba
  3. 3. 2003 Karol Jakubowicz: Evropská unie nám nepomůže Jan  Čulík
  1. 3. 2003 Železný trumf nového prezidenta ČR? Karel  Mašita
  1. 3. 2003 Má ČR takového prezidenta, jakého si zaslouží? Jan  Čulík
  28. 2. 2003 Bůh, pašovaný do paragrafů evropské Ústavy Štěpán  Kotrba
  28. 2. 2003 OST-RA-VAR: Dobré hry na ostravském divadelním festivalu Jitka  Peřinová
  27. 2. 2003 Prezident pre ťažké časy Oskar  Krejčí

  Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
  3. 3. 2003 "Nezapomeňte na Afgánce" požádal Karzai Bushe Miloš  Kaláb
  3. 3. 2003 Co s Východem Michal  Jurza
  27. 2. 2003 Ben Bradlee: Politikové dnes lžou líp než kdy předtím Jan  Čulík
  25. 2. 2003 Konflikty roku 2003 Viktor  Kovaľov
  25. 2. 2003 Jak americká diplomacie sama sebe ochromuje Martin D. Brown
  25. 2. 2003 Telemost mezi studenty v Bagdádu a ve Virginii Ivana  Bošinová
  25. 2. 2003 Krize v Radě bezpečnosti   
  24. 2. 2003 Americká strategie národní bezpečnosti a Projekt pro nové americké století   
  24. 2. 2003 Turecko, Kurdové, sankce a morální válka proti Iráku   
  24. 2. 2003 DOKUMENT: Návrh rezoluce USA a Británie k problematice Iráku   

  Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
  27. 2. 2003 Agónie v České televizi pokračuje Jan  Čulík
  24. 2. 2003 Zlatá éra sa skončila, Rybníčkov "očisťovací" tím v STV začal svoju kúru Martina  Nemethová
  16. 2. 2003 Redaktoři ČT se porvali s odvolaným ředitelem: "Sesadili jsme Balvína a teď mu můžeme dát ještě přes držku" Jan  Čulík
  16. 2. 2003 Ukradená televize aneb co na obrazovce nebylo Petr  Štěpánek
  13. 2. 2003 Monitor Jan Paula : Česká televize účelově zkreslila Romanův příběh Jan  Paul
  30. 1. 2003 Rybníček chce vybudovať konkurenciu Markíze, ale...
  Zrušil jedinú konkurencieschopnú reláciu!
  Jana  Matúšová
  18. 1. 2003 Národní knihovna má problém s chápáním svého poslání v digitální době Štěpán  Kotrba
  6. 1. 2003 Inzerát (na dům, ve kterém už nechci bydlet) Jiří  Koubek
  16. 12. 2002 Digitální média veřejné služby III. Zdeněk  Duspiva
  16. 12. 2002 Soudnost, pane Berko, soudnost! Štěpán  Kotrba

  Školství RSS 2.0      Historie >
  27. 2. 2003 Za co se udělují zápočty na škole, kde učí Jan Sokol a Zdeněk Pinc Jan  Čulík
  26. 2. 2003 Hejtman Moravskoslezského kraje považuje slova Jaroslava Rösslera za urážlivá Jaroslav  Hlaváček
  12. 2. 2003 Nemyslím, že by byl Jan Sokol špatným prezidentem Vojtěch  Polák
  1. 2. 2003 Schůzka nespokojených pedagogů - výsledky z jednání Radek  Sárközi
  27. 1. 2003 Čeští učitelé jsou na tom špatně, ale ani nevíme jak Ivo V. Fencl
  17. 1. 2003 ŠKOLSTVÍ: Nízké platy učitelů odnesou především žáci Radek  Sárközi
  14. 1. 2003 České školství versus Charta učitelů z roku 1966 Radek  Sárközi
  14. 1. 2003 České a britské školství: Stačí srovnávat Jaroslav  Vávra
  8. 1. 2003 O čekání na důstojné učitelské platy, na důstojné hodnocení učitelů, ale nejen o tom Jaroslav  Vávra
  3. 1. 2003 Čeští studenti: "Skotská pohádka" Jan  Čulík

  Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
  24. 2. 2003 Sterilizácia Rómok: Rasizmus a diskriminácia vo slovenských nemocniciach? Martina  Ferenčíková
  24. 2. 2003 O sterilizácii rómských žien Lubomír  Sedláčik
  21. 2. 2003 Vagina monology v Brně   
  12. 2. 2003 Saddám Husajn a "profesionálne ženy" Lubomír  Sedláčik
  28. 1. 2003 Muži jsou nemožní, prezidentka by pomohla Marie  Haisová
  15. 1. 2003 I na ženách se teď zkouší viagra...   
  7. 1. 2003 Z vězení v Afghánistánu do vězení v Americe   
  27. 11. 2002 Nigérie: má být popraven novinář   
  27. 11. 2002 Feminismus, muslimský fundamentalismus a soutěž Miss World - už jen v třetím světě   
  26. 11. 2002 V Londýně nebo v Africe, soutěž Miss World je stále ponižující