27. 2. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Benjamin C. Bradlee
27. 2. 2003
Vlády většinou lžou a novináři, kteří je citují nekriticky, tyto lži tím šíří. Před válkou v Perském zálivu: nevěřte ani slovo, co vám tvrdí.

Poctu nestoru americké žurnalistiky, Benu Bradleemu, šéfredaktorovi amerického deníku Washington Post v době vlády prezidenta Nixona, jehož se tomuto americkému listu podařilo odhalením aféry Watergate svrhnout, publikoval ve středu londýnský večerník Evening Standard. Jednaosmdesátiletý Bradlee sice z amerického deníku odešel před dvanácti lety do důchodu, působí však nadále mezinárodně jako "světový velvyslanec" tohoto listu a jeho přístup neztratil nic ze své někdejší intelektuální pronikavosti. Bradlee byl šéfredaktorem deníku Washington Post v době, kdy dva reportéři tohoto deníku, Bob Woodward a Carl Bernstein, objevili a publikovali podrobnosti o aféře Watergate, která vedla k odvolání Richarda Nixona z prezidentského úřaadu.

27. 2. 2003
Ano, jde o prezidentskou volbu. Nebudu se pokoušet o porovnávání obou kandidátů. Není přiměřená možnost (ani klima) ke srovnávání životních cest; nemá-li to pouze komplikovat portrét. Kupodivu se z minulosti něco vytáhne jen tehdy, může-li to šance zmíněného snížit (nikoli naopak). Minimalizujme pro další úvahu osobní zřetele.
Jan Sokol
27. 2. 2003
No, v první řadě za opisování povinné četby. Normálně by člověk na univerzitě čekal, že se stanou studované texty odrazovým můstkem k samostatné diskusi a k rozvíjení vlastních studentových názorů. Tak tomu však zjevně není na jinonické fakultě humanitních studií Jana Sokola a Zdeňka Pince.

Myslel jsem, že filozofie má vést k diskusi a k tříbení schopností utvořit si samostatný názor. Běžnou univerzitní praxí je, že na základě studia doporučené četby student vypracuje samostatnou práci, v níž projeví vlastní schopnost úsudku a originální názor.

Jinak bych se domníval, že když někdo učí dějiny filozofie, měl by asi ve svém kursu v rámci plurality užívat i jiné přehledové učebnice než ty, které sám napsal.

celý článek BL
26. 2. 2003

Široce se v minulých dnech zabývaly britské sdělovací prostředky případem dvaasedmdesátiletého důchodce Dereka Bonda, který se s rodinou vydal na třítýdenní dovolenou do Jihoafrické republiky, ale namísto zimního koupání v moři a polehávání na plážich byl na nátlak americké FBI zatrčen a strávil skoro celé tři týdny v Jižní Africe ve vězení. FBI tvrdila, že je Derek Bond mezinárodní finanční podvodník a nenechala se přesvědčit ani tím, že - jak v úterý v hlavních večerních zprávách ukazovala televize BBC - vypadá Derek Bond úplně jinak než hledaný muž. Teprve ve středu přiznala FBI, že byl důchodce zatčen omylem a byl z jihoafrického vězení propuštěn. Mezitím totiž FBI našla pravého podvodníka...

Podrobnosti v angličtině např. ZDE

27. 2. 2003

Postupná agónie, rozpad veřejnoprávní České televize, která by měla být národním "rodinným stříbrem", jednou z nejvýznamnějších hodnot české demokracie, sdělovacím prostředkem, který se efektivně zastává zájmů obyčejných občanů vůči politikům, pokročila ve středu zase o něco dál tím, že slabá a neschopná Rada České televize nezvolila nového generálního ředitele.

Celá záležitost s generálními řediteli ČT je ovšem fraška: co si myslet o takto cenné instituci, která se zbaví čtyř ředitelů za pouhé čtyři roky? Situace je jasná: řadoví zaměstnanci mají v ČT sinekuru, ty nikdo nemůže vyhodit, i kdyby byli jakkoliv špatní. Naproti tomu každý vedoucí pracovník, jmenovaný konkursem, může být kdykoliv, kdy se řadovým zaměstancům (a pánům "odborářům"!) nehodí, vyhozen. Na co je to asi recept? Na udržování setrvalého neumětelského stavu.

Za této situace je vůbec s podivem, že se někdo na funkci generálního ředitele ČT vůbec hlásil. Prý jde "o prachy, o moc a o slávu," dovídám se od lidí, kteří tomu rozumějí. Skutečně? Jsou to tak velké prachy, moc a sláva, že to těm lidem za to stojí?

Ale vážněji: kdy a kdo někdy v České republice učiní kroky v tom směru, aby Česká televize začala vykonávat řádně svou veřejnoprávní roli - a že jí je v této zemi zatraceně zapotřebí. Nebo si čeští občané dobrou televizi nezaslouží?

Česká televize a veřejnoprávní média TÉMA

27. 2. 2003
Obidve predchádzajúce neúspešné voľby prezidenta v Čechách mali svojho prirodzeného favorita. Čaro tretej voľby je v tom, že má favoritov hneď dvoch. Nedá sa vylúčiť, že v piatok bude zvolený druhý prezident ČR.

Toto konštatovanie môže po dvoch neúspešných voľbách znieť prehnane optimisticky, ale obaja kandidáti -- Václav Klaus a Jan Sokol -- disponujú tímami, ktoré sú na prvý pohľad schopné vystavať v parlamente potrebnú väčšinu.

27. 2. 2003
Bylo by naprosto marné nadcházející volby prezidenta považovat za nepolitické. Každý napjatě čeká, jak to dopadne, kdo usedne na uvolněný prezidentský stolec, aby pokračoval v dobře rozehrané rošádě a dovedl český stát do sjednocující se Evropy. Bohužel problém je v tom, že uchazečů je příliš mnoho a vůle politických stran příliš málo. Prezidentská funkce láká totiž nejrůznější i nejhrůznější povahy.
27. 2. 2003
Vymknutá z kloubů doba šílí! Nevíme jak se vyrovnat s ekologickými katastrofami, záplavami, vodou poničeným metrem, s postupující globalizací, s mezinárodním terorismem, se stoupajícími daněmi, státním dluhem a s civilizačními problémy všeho druhu? Kdo se v tom vyzná? Rozdrásaným nervům nabízíme čtení na pokračování! Měla to být "Babička". Nikoliv z lásky ke klasické české literatuře, ale z důvodu promlčených autorských práv. Převážila myšlenka, kterou dávno razil akademik Zdeněk Nejedlý. Vrátili jsme se k Jiráskovi! Pojďte a poslyšte Nové pověsti české!
Fidel Castro
27. 2. 2003
Svébytnost myšlení Fidela Castra a hrdé lpění "ostrova svobody" na nezávislosti v duchu u nás již téměř zapomenuté zásady, že "chudoba cti netratí" neujdou pozornosti ani zastíněny Fidelovým zaujetím pro socialismus a vládu jedné politické strany.

Proto se Kuba a její charismatický vůdce těší autoritě rozvojových zemí a zvláště Latinské Ameriky v míře, která je vzhledem k vojenskému a ekonomickému potenciálu země neuvěřitelně vysoká. Nemusíme s názory současné služebně nejstarší hlavy státu souhlasit, ale nemůžeme popřít jejich hlubokou promyšlenost, přehlédnout jejich osobitost a racionálnost vidění problémů současného světa. Pověstné Castrovy projevy mohou být někdy inspirující právě svou myšlenkovou svérázností také pro Středoevropana, hovícího si v podmínkách režimu parlamentní demokracie a lpícího na respektování lidských práv. Hrozí nám totiž stejná nebezpečí, ať jsou rozdíly mezi našimi a Castrovými myšlenkami mělké či hluboké.

26. 2. 2003
Amerika zastává [vůči Evropě] ohledně dvacátého století velmi nadřazený postoj a je to jistě opodstatněné. Ve Washingtonu je v těchto dnech docela jasně cítit pohrdání: "Dvakrát jsme vás nesobecky zachránili a teď, když vás potřebujeme, nemáte odvahu nám pomoci. Ale nám je to jedno."

Avšak na dlouhé, temné měsíce od září 1939, kdy došlo k nacistické invazi do Polska a listopadem 1941, kdy teprve po japonském útoku na Pearl Harbor vstoupili Američané do války, se v této interpretaci historie jaksi zapomíná. Nikdo se nezmiňuje o tom, že když Československo, Polsko, Belgie, Holandsko, Francie a balkánský poloostrov padly do rukou nacistů, americké veřejné mínění se jednotně stavělo nepřátelsky proti této "evropské občanské válce".

Člověk má pocit, že je, třináct let po pádu komunismu, svědkem další dějinné události. Spojené státy se rychle vyvazují ze svých dosavadních závazků a je zjevné, že budou zanedlouho jednat zcela samostatně, bez ohledu na to, co si myslí mezinárodní společenství. Velmi zajímavě se nad tím v listě Guardian v úterý zamyslel známý reportér rozhlasu a televize BBC Alan Little, jehož hlavní myšlenky shrnujeme.

Kompletní článek ZDE
26. 2. 2003
Moje cesta na Východní Timor začala vlastně už v roce 2000, kdy jsem náhodně potkal v Darwinu Timořana Jima Mellora. Tento sympatický mladý muž mi vyprávěl o potížích, které musí jeho čerstvě nezávislá země překonávat. Za jeden z hlavních problémů považoval vysoký stupeň negramotnosti, nedostatek učitelů a prostředků na vzdělávání. Mluvili jsme o tom, že rozhlas je jedním z nejvhodnějších způsobů jak poskytovat lidem užitečné informace. Jenže my máme i nedostatek lidí, kteří by nás učili jak se rádio dělá, posteskl si Jim A tak mne napadlo, že bych mohl využít svých mnohaletých zkušeností v této oblasti a nabídnout svoji pomoc.
27. 2. 2003
Hlavní město státu Timor leste se jmenuje Dili. Z letadla je na město pohled impozantní. Leží na severním pobřeží, rozprostírá se podél dlouhé pláže a v pozadí je lemováno malebným pohořím, kde nejvyšší hora dosahuje asi 1400 metrů. Na první pohled zdá se to být skvělá poloha. Netrvalo mi dlouho a zjistil jsem, že ta posice vůbec není výhodná. Slunce od rovníku praží do této kotliny a město je výhní, kde teplota podstatně neklesá ani v noci.
27. 2. 2003
Zatímco válka v Iráku se chystá, ve Spojených státech již občanská válka běží na plné obrátky. Je to válka se standardními parametry:
  • Jako střet starého s novým.
  • Jako symptom střídání jednoho typu ekonomiky (s jeho rolí při generování elit, s jeho dominantním ekonomickým sektorem, s jeho typem růstu) jiným, historicky vyšším a progresivnějším typem ekonomiky (s jeho rolí při generování elit, s jeho dominantním ekonomickým sektorem, s jeho typem růstu).

Je to občanská válka doprovázející přechod od posledního a úpadkového stádia vývoje průmyslové společnosti, tzv. postindustriální společnosti, ke vzniku rané fáze vzdělanostní společnosti.

Únor 1948, Staroměstské náměstí
27. 2. 2003
Radovan Geist, Martin Muránsky
Pochmúrne počasie, sneh padal na zhromaždené davy. Vo fabrikách čakali milicionári, keby náhodou niečo "neklaplo". A na balkóne stál budúci prvý robotnícky prezident a oznamoval veľké víťazstvo. Avantgarda ľudu prebrala moc parlamentnou cestou bez toho, aby prehovorili zbrane. Tieto obrázky si väčšina z nás pamätá len z nezreteľných fotografií. No ich odkaz mal prežívať ďalej. A skutočne prežíva -- v nečakaných reinkarnáciách.
27. 2. 2003
Ani jedno odpočúvanie v tejto ťažkej dobe nazmar, tak by sa asi najvýstižnejšie dala charakterizovať súčasná situácia alebo skôr chaos s odpočúvaním na Slovensku. Udalosti posledných dní na domácom poli i v susedných Čechách už ani jedného triezvo uvažujúceho človeka nenechali na pochybách, že niečo nie je s odpočúvaním v poriadku a je načase čosi urobiť. Preto paradoxne vyznievajú posledné tvrdenia ministra vnútra Vladimíra Palka, podľa ktorého v súčasnosti nie je dôvod meniť zákon upravujúci spôsob používania informačno-technických prostriedkov (ITP), ľudovo označovaných ako odpočúvanie. Šéf vnútra so stoickým pokojom verejne konštatoval, že on sa o svoj mobil nebojí.
27. 2. 2003

Slováci a Česi desať rokov po

Peter Zajac
Keď predseda KDH a slovenskej vlády Ján Čarnogurský navrhoval v roku 1991 odložiť rozhodnutie o osude Československa na referendum v období vstupu do Európskej únie, odmietli to rovnako české aj slovenské politické elity. Pritom šlo o korektný a rozumný návrh. Obrusoval totiž hrany vtedajších zdvihnutých emócií a ponechával rozhodnutie o osude štátu na vôľu občanov.

Rozdelenie Česko-Slovenska sa odohralo ináč. Nie referendom, ale politickou dohodou ODS a HZDS, ktoré zvíťazili v parlamentných voľbách v roku 1992 a vysvetlili si to ako vôľu svojich voličov rozdeliť spoločný štát. ODS to pritom nemala vôbec vo volebnom programe a HZDS to malo implicitne obsiahnuté v požiadavke "medzinárodnej subjektivity" Slovenska, ale zároveň ju verejne, aj keď zavádzajúco, prezentovalo ako "lepšie usporiadanie spoločného štátu".

Jazyk matematiky
27. 2. 2003

Keith Devlin: Jazyk matematiky - Jak zviditelnit neviditelné, Argo a Dokořán, 2002, 343 strán, cena 350 Kč

Matematika má medzi vedami v mnohých smeroch výnimočné postavenie. Stačí si len napríklad uvedomiť, že akokoľvek dlho sa ju v škole učíme, po maturitu sa v podstate nedostaneme ďalej, než kam sa matematika dostala pred 250 rokmi.

Nie že by sa odvtedy v tomto odbore nič nedialo, naopak, ťažkosť je skôr v tom, že pokročila tak ďaleko, že nie je v silách (a ani potrebe) všeobecného vzdelania pokryť ani torzo jej neskorších výsledkov. No a vysvetliť laikovi problémy, ktorými sa zaoberá v súčasnosti, tak, aby získal zmysluplnú predstavu i o cestách, ktorými sa uberá k ich riešeniu, to veru už vôbec nie je jednoduché. To môže byť jedna z príčin, prečo populárnych kníh o matematike, zvlášť tých dobrých, vychádza o poznanie menej než o prírodných vedách.

PDF, 573kB UKÁZKA
26. 2. 2003
Vážený pane předsedo,

Britské listy přetiskly ZDE v těchto dnech názory paní Ireny Válové z Media Observatory ČR .

Čtenář jmenovaných internetových novin má tak možnost seznámit se s dokumentem, který byl určen Stálé komisi pro sdělovací prostředky Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Potud by bylo vše v pořádku.

Kristián Chalupa, ředitel odboru tisku a informací v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže píše Jaromíru Talířovi, předsedovi Stálé komise pro sdělovací prostředky v Poslanecké sněmovně ČR:

25. 2. 2003
Stát bude i nadále bojkotovat právo. Na každého, kdo se tento stav odváží komentovat, pošle stížnost do Parlamentu. Stát si stěžuje státu na občana. Snad aby bylo navždy jasné, proč stát nakonec při svém rozhodnutí právo bojkotovat jednoduše musí.. Aby se neřeklo, že podlehl "tvrdému nátlaku" tohoto jediného občana. Přestává být bezpečné žít v tomto státě.

Je český tisk ještě český? TÉMA

Své odhodlání ignorovat zákony dává stát na vědomí písemně prostřednictvím Úřadu pro hospodářskou soutěž. Ředitel odboru tisku Úřadu pro hospodářskou soutěž Kristián Chalupa píše předsedovi Stálé komise pro sdělovací prostředky Parlamentu ČR Jaromíru Talířovi, že "antimonopolní úřad nemá ve své kompetenci ochranu svobody slova". Jinými slovy, český antimonopolní úřad při svém rozhodování nehledí, nerespektuje, nebere v úvahu ani ústavní pořádek této země ani Evropskou úmluvu o lidských právech, kde je Česká republika jednou z Vysokých smluvních stran.

Media Observatory se podle toho zařídí: překlad stížnosti antimonopolního úřadu na Media Observatory předává Komisaři pro lidská práva při Radě Evropy, který je tento týden v ČR a již s Media Observatory jednal.

26. 2. 2003

Omluva. Jan Čulík se koncem tohoto týdne účastní na pozvání Evropské unie konference European University Institute o sdělovacích prostředcích zemí připravujících se na vstup do EU, která se koná ve Florencii. Pokud se mu nepodaří zajistit si na místě internetové připojení, páteční Britské listy vyjdou v omezenějším rozsahu

26. 2. 2003
Tisková informace

Po letech důvěřivého a následně odevzdaného mlčení jsme se rozhodli vystoupit s přímočarým požadavkem na okamžité radikální zvýšení našich mezd. Zdráháme se uvěřit, že máte o jejich úrovni pravdivé informace. Ty lze nejlépe získat přímo z našich výplatních pásek, které Vám v případě zájmu rádi zašleme. Lze z nich vyčíst zřetelné podhodnocení pedagogické, vědecké a umělecké práce univerzitních zaměstnanců. Většina z nás je proto stále naléhavěji nucena uvažovat o odchodu ze školství do jiných sfér, kde jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé ohodnoceni v průměru až několikanásobně lépe. Upozorňujeme, že toto krajní rozhodnutí již řada našich, především mladých, vysoce kvalifikovaných kolegů v poslední době uskutečnila. Denně pociťujeme rovněž nezájem nadějných absolventů i renomovaných odborníků o působení na univerzitách. Nám, kteří i přesto zůstáváme, často nezbývá než přivydělávat si mimo hlavní pracovní úvazek.

Vyzýváme fakulty všech českých vysokých škol, aby se k našemu apelu připojily. Domníváme se, že náš protest je poslední možnou výzvou k nápravě současné situace, která podle nás směřuje k otevřené personální krizi na všech tuzemských vysokých školách.

Minimální mzda odborného asistenta by podle našeho názoru měla převyšovat průměrnou mzdu v České republice

Další informace ZDE
25. 2. 2003
Souhlasím s Michaelem Brennerem a Jeffem Rigsbym, kteří poukazují na skutečnost, že si americká diplomacie sama v posledních týdnech podvrátila vlastní postoj a zcela uvěřitelný argument -- že je totiž Saddám Husajn skutečnou hrozbou a že by byl svět na tom lépe bez něho, argumentoval na stránkách blueear.com londýnský historik Martin D. Brown.

Autor pokračuje: Účastnil jsem se také demonstrace v Londýně v předminulou sobotu, částečně v důsledku svých vlastních pochybností ohledně současných plánů na válku proti Iráku a v důsledku toho, že dosud neexistují žádné plány ohledně toho, co se má stát po invazi. Částečně jsem chtěl tuto pozoruhodnou demonstraci vidět. Byla to skutečně akce, která dělala na člověka obrovský dojem, ať už má člověk jakékoliv politické názory, a myslím, že se to týká samého jádra složité otázky ohledně interakce mezi veřejným míněním a tvorbou zahraniční politiky. Je to otázka, o níž se ve většině demokracií debatuje už padesát let: jde o to, zda by měli vedoucí politikové poslouchat názory veřejnosti, anebo zda by měli veřejnost naopak vést. V dnešním světě nalezneme obojí metodologii.

5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
4. 2. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. Za nesmysly, které vycházejí např. v Mladé frontě dnes, vydáte ročně cca 3000 Kč. Proč nepodpořit menší částkou, rozdělenou na drobné splátky, nezávislou žurnalistiku Britských listů? S finančním rozpočtem bychom mohli dělat daleko podstatnější práci než dosud.

Všichni spolupracovníci časopisu na něm pracují ve veřejném zájmu zadarmo, případně ho dotují z vlastních zdrojů, někteří velmi podstatně. Finanční dary nám umožní dělat více práce ve veřejném zájmu s větším počtem spolupracovníků a profesionálněji.

Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet č.: 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1. Variabilní symbol pro příspěvky 2002 (ti, po nichž chce banka konstantní symbol, mohou použít 0558).Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2003 Prezident pre ťažké časy Oskar  Krejčí
27. 2. 2003 Ben Bradlee: Politikové dnes lžou líp než kdy předtím Jan  Čulík
27. 2. 2003 Prezidentská volba: Počítám, počítáme...kdo je nejlepší? Miloš  Dokulil
27. 2. 2003 Pohlednice z Timoru II. Jaroslav  Kováříček
27. 2. 2003 Za co se udělují zápočty na škole, kde učí Jan Sokol a Zdeněk Pinc Jan  Čulík
27. 2. 2003 Chceme byť v Európskej únii sami sebou alebo sa v nej chceme rozpustiť? Peter  Zajac
26. 2. 2003 Jsme svědky rozkladu atlantického společenství?   
26. 2. 2003 Pohlednice z Timoru I. Jaroslav  Kováříček
26. 2. 2003 ÚOHS: Tvrdý nátlak paní Válové z Media Observatory by byl bojkotem práva   
26. 2. 2003 Za závazek banky poskytnout úvěr se platí Jindra  Vavruška

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2003 Ben Bradlee: Politikové dnes lžou líp než kdy předtím Jan  Čulík
25. 2. 2003 Konflikty roku 2003 Viktor  Kovaľov
25. 2. 2003 Jak americká diplomacie sama sebe ochromuje Martin D. Brown
25. 2. 2003 Telemost mezi studenty v Bagdádu a ve Virginii Ivana  Bošinová
25. 2. 2003 Krize v Radě bezpečnosti   
24. 2. 2003 Americká strategie národní bezpečnosti a Projekt pro nové americké století   
24. 2. 2003 Turecko, Kurdové, sankce a morální válka proti Iráku   
24. 2. 2003 DOKUMENT: Návrh rezoluce USA a Británie k problematice Iráku   
21. 2. 2003 Budou čeští odpůrci války v Iráku proti vstupu do EU? Štěpán  Kotrba
21. 2. 2003 DOKUMENT: Strategie národní bezpečnosti USA   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2003 Vysvědčení Jaroslav  Hutka
28. 1. 2003 The significance of Jan Hus for Czech history Kathryn  Murphy
28. 1. 2003 Zemřel profesor Alexander Stich Jan  Čulík
28. 1. 2003 Sebrané spisy básníka Miroslava Holuba   
28. 1. 2003 České postoje: Hus i Švejk jako obrana proti útlaku Kathryn  Murphy
27. 1. 2003 Čulíkův "básník trapnosti" Kathryn  Murphy
22. 1. 2003 Finančnice - na motivy K.J. Erbena   
21. 1. 2003 O (české) literatuře v Britských listech   
20. 1. 2003 Co číst a k čemu to vést Jan  Čulík
20. 1. 2003 Třicet let bojů s Ladislavem Štollem
aneb Jak s tím můžete žít?
Martin  Štoll

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
24. 2. 2003 Sterilizácia Rómok: Rasizmus a diskriminácia vo slovenských nemocniciach? Martina  Ferenčíková
24. 2. 2003 O sterilizácii rómských žien Lubomír  Sedláčik
21. 2. 2003 Vagina monology v Brně   
12. 2. 2003 Saddám Husajn a "profesionálne ženy" Lubomír  Sedláčik
28. 1. 2003 Muži jsou nemožní, prezidentka by pomohla Marie  Haisová
15. 1. 2003 I na ženách se teď zkouší viagra...   
7. 1. 2003 Z vězení v Afghánistánu do vězení v Americe   
27. 11. 2002 Nigérie: má být popraven novinář   
27. 11. 2002 Feminismus, muslimský fundamentalismus a soutěž Miss World - už jen v třetím světě   
26. 11. 2002 V Londýně nebo v Africe, soutěž Miss World je stále ponižující   

Školství RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2003 Za co se udělují zápočty na škole, kde učí Jan Sokol a Zdeněk Pinc Jan  Čulík
26. 2. 2003 Hejtman Moravskoslezského kraje považuje slova Jaroslava Rösslera za urážlivá Jaroslav  Hlaváček
12. 2. 2003 Nemyslím, že by byl Jan Sokol špatným prezidentem Vojtěch  Polák
1. 2. 2003 Schůzka nespokojených pedagogů - výsledky z jednání Radek  Sárközi
27. 1. 2003 Čeští učitelé jsou na tom špatně, ale ani nevíme jak Ivo V. Fencl
17. 1. 2003 ŠKOLSTVÍ: Nízké platy učitelů odnesou především žáci Radek  Sárközi
14. 1. 2003 České školství versus Charta učitelů z roku 1966 Radek  Sárközi
14. 1. 2003 České a britské školství: Stačí srovnávat Jaroslav  Vávra
8. 1. 2003 O čekání na důstojné učitelské platy, na důstojné hodnocení učitelů, ale nejen o tom Jaroslav  Vávra
3. 1. 2003 Čeští studenti: "Skotská pohádka" Jan  Čulík

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2003 Agónie v České televizi pokračuje Jan  Čulík
24. 2. 2003 Zlatá éra sa skončila, Rybníčkov "očisťovací" tím v STV začal svoju kúru Martina  Nemethová
16. 2. 2003 Redaktoři ČT se porvali s odvolaným ředitelem: "Sesadili jsme Balvína a teď mu můžeme dát ještě přes držku" Jan  Čulík
16. 2. 2003 Ukradená televize aneb co na obrazovce nebylo Petr  Štěpánek
13. 2. 2003 Monitor Jan Paula : Česká televize účelově zkreslila Romanův příběh Jan  Paul
30. 1. 2003 Rybníček chce vybudovať konkurenciu Markíze, ale...
Zrušil jedinú konkurencieschopnú reláciu!
Jana  Matúšová
18. 1. 2003 Národní knihovna má problém s chápáním svého poslání v digitální době Štěpán  Kotrba
6. 1. 2003 Inzerát (na dům, ve kterém už nechci bydlet) Jiří  Koubek
16. 12. 2002 Digitální média veřejné služby III. Zdeněk  Duspiva
16. 12. 2002 Soudnost, pane Berko, soudnost! Štěpán  Kotrba