Palestina není daleko
18. 6. 2010 / Josef Mikovec
Brasília, hlavní město Brazílie, mívá časy, kdy trpí inflací demonstrací, manifestací a stávek, takže masmédia si mohou a chtějí vybírat. Kromě toho nebývá nouze o velmi časté projevy radosti i neradosti různými způsoby hluku, ohňostroji, vlajícími klubovými prápory, autopromenádami a podobnými vžitými formami skupinové reflexe a zvyklosti provázející a následující fotbalová utkání. Protože Brazílie je zemí přistěhovalců téměř z celého světa a mladá Brasília je město přistěhovalců z celé Brazílie, jsou zde tedy stoupenci a příznivci všech jedenáctek a tudíž se slaví permanentně.
Mistrovství světa v Jižní Africe působí takřka citové exploze a společensky únosné šílenství. Radost z vitězství Brazílie nad Severní Koreou byla v naší klidné čtvrti projevována po několik hodin. Investice do sportu se vždycky vyplatí, jak věděli už staří Římané. Chléb a hry je miléniově vyzkoušený princip vládnutí a zlhostejnění mas, které je třeba vytvořit z občanů a lidu, aniž by si toho povšimli. Poslední vojenská diktatura se zde v tomto směru snažila nemálo. V současnosti však politickou účinnost sportu poněkud neutralizuje nekupírovaná jižanská vitalita, kultura "tristes tropiques" a bolestné problémy, které už nelze takto banálně přehlušit a nadlouho odsunout. Díky těmto problémům byla Brazílie dlouho ponořena do sebe a její zahraniční politika málokdy přesáhla kontinent. Klíčový byl vztah k sousedům, především k Argentině a pochopitelně ke Spojeným státům. Přízeň USA musela být uchovávána, udržována a získávána, i když to bylo zjevně proti zájmům země a cítit na dálku servilitou. Dlouhodobé odnárodňování brazilských elit, jejich kooptace, provázání s multinacionálními korporacemi, finanční infuse, pronikání do struktur a oslabování národní kultury byly po dlouhou dobu účinné. Dokonce i když představitelé jiných zemí Latinské Ameriky protestovali proti politice dolarových roubíků a dělových člunů, brazilští politici se dávali slyšet demonstrativním aplausem. Pokusy o odstranění neokoloniálního postavení a nezávislost končívaly tragicky pro zemi i její presidenty. Nejznámější je osud nejednoduchého presidenta G.Vargase zvaného "O Pai dos Pobres", Otec chudých a João Goularta . V akci Operace Condor, též ZDE, byl pravděpodobně zavražděn také populární president Juscelino Kubitschek, zakladatel hlavního města Brasília. Spící gigant, jak byla Brazílie nazývána, se však začal probouzet a napřimovat. Už nemůže být komandován, pouze využit, koupen plně integrován do Systému nebo uveden do konfliktu. Což samozřejmě brazilská vláda nemůže nevědět, i když o tom pochopitelně nemluví.
"Brazil has understood the essence of the game plan of the United States. The Pentagon has dedicated to Brazil the same strategy it uses to contain China: to fan the fires of conflict on its borders in order to destabilize and prevent its ascent. It is the same logic which has transferred the center of military gravity from Iraq to Afghanistan and Pakistan. Seen in this context, it is easier to understand what is happening in Latin America, of which the massive militarization of Haiti is the latest chapter. Haiti is the first step in the operations of the 4th Fleet.... Latin America is marching toward an unprecedented increased militarization of international relations which, with the exception of Brazil, it is neither psychologically nor physically prepared to defend itself from. "
Vojenská smlouva mezi USA a Brazílií není přeceňována a není tím, čím má být. Brazílie přesto sotva opustí Venezuelu a Chaveze povýšeného na univerzálního padoucha.
Brazilský president Luiz Inácio da Silva řečený Lula, "nejpopulárnější muž planety", jak byl presidentem Obamou nepřesvědčivě označen, sice ze svého slovníku i programu vypustil vše levicové, co by překáželo přijetí do "Rady bohů" bez ztráty její tváře, ale přesto irituje Spojené státy i globalizované mocenské souručenství. Hillary Clinton dokonce několikrát vyjádřila své znepokojení. Na říjnových volbách tedy bude záležet nejen v Brazílii.
Jedním z neuralgických bodů je Irán. Dalším Izrael a Palestina. Brazílie jednoznačně podporuje vznik skutečného Palestinského státu.
Prohlásil Lula při své návštěvě Palestiny. Navštívil dokonce Arafatovo mausoleum, čímž vzbudil značnou nediplomatickou nelibost a byl bojkotován izraelským ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem, který se s ním odmítl setkat.
V přistěhovalecké Brazílii žijí Arabové i Židé bez problémů.
John Fitzpatrick ZDE
Uplatňují se v kultuře, politice i podnikání.
Masakr v Gaze i nedávné události sotva vyvolávají nezúčastněnost, ale k nijakým střetům nebo projevům animosity nedošlo ani z jedné, ani z druhé, ani žádné další strany. Brazilie pochopitelně, stejně jako většina zemí Latinské Ameriky, naprosto jednoznačně odsoudila izraelský útok v mezinárodních vodách na civilní lodě s humanitární pomocí.
Demonstrace, které proběhly světem i Prahou:
se konaly i v Brazílii. V hlavním městě, na universitě UnB (Universidade de Brasília) demonstrovali 9.června palestinští a brazilští studenti proti porušování mezinárodního práva, okupaci Palestiny a blokádě Gazy Izraelem. Demonstrace odpovídala temperamentu demonstrantů a tomu, proti čemu se demonstrovalo. Mluvilo se tedy o fašismu, apartheidu, etnickém čištění, rasismu, státním tereorismu a lidských právech. Poté se 11. června konala demonstrace před budovou Kongresu a Ministerstva zahraničí. Konala se však nevhodně v době, kdy se jí hodně lidí nemohlo zúčastnit. A protože Brasília, mívá časy, kdy trpí inflací demonstrací, manifestací a stávek. Průběh byl v rámci zákonů i politické kultury, takže účast policie nebyla nutná. Pouze jedno policejní auto zpovzdálí dohlíželo. Symbolický strážce doplňující a osvěžující barvami uniformy kompozici modernistické, niemayerovské budovy ministerstva ožil, přestože většina studentek a aktivistek, včetně Brazilek, měla pro názornost zahalenu tvář. Kolemjedoucí auta obvyklým troubením vyjadřovala souhlas. Protože demonstrace se v Brazílii neobejdou bez hudby, zněla tentokrát ponejvíce palestinská. Mezi demonstrujícími byli také zástupci aktivní studentské organizace Movimento Estudantil Popular Revolucionário (MEPR), organizace revoluční mládeže Aliança da Juventude Revolucionária, která je součástí trockistické strany Partido da Causa Operária, PCO, a anarchistů.
Ostatní řeknou fotografie.
Palestina není od Brazílie daleko.
Vytisknout
Obsah vydání | Pátek 18.6. 2010
-
20.6. 2010 / Brutální škrty, které navrhuje vláda, jsou nesmyslné19.6. 2010 / Německá vládní koalice je na pokraji kolapsu19.6. 2010 / 2000 mrtvých v Kyrgyzstánu18.6. 2010 / K případu West Dean18.6. 2010 / Státní dluh jsou peníze, které vláda dluží nám!18.6. 2010 / Kalkulační pochybení Paula Segala18.6. 2010 / Banky a ratingové agentury18.6. 2010 / Daniel VeselýObamova vláda je spoluviníkem při zamlčování informací o katastrofě v Mexickém zálivu18.6. 2010 / Izrael zmírní blokádu Gazy18.6. 2010 / Pěší cesty do školy rozvíjí aktivní životní styl18.6. 2010 / Pavel PečínkaCo Romům přinesou výsledky parlamentních voleb? A jak jste případně hlasovali vy, a s jakým očekáváním?17.6. 2010 / Žadatelé o azyl, kteří mají k přežití 300 Kč týdně17.6. 2010 / Rezidence Erasmus - místo kolejí VUT komerční byty16.6. 2010 / Komunikační systémy na planetě Zemi budou zřejmě od r. 2013 ochromovány slunečními magnetickými bouřemi16.6. 2010 / Čína podpořila zadlužené Řecko2.5. 2010 / Hospodaření OSBL za duben 2010