Český tisk opět z větší části ignoroval skupinu Bilderberg
16. 6. 2010 / Lukáš Kantor
Jednání skupiny Bilderberg se letos dočkalo překvapivě velké publicity. Alespoň tedy v západní Evropě. Český tisk až na výjimky dodržel bobříka mlčení -- ze stránek tuzemských novin se čtenář o události nedozvěděl téměř nic.
Mladá fronta dnes zveřejnila k tématu pouze jednu krátkou, jakkoli jinak zdařilou glosu ("Indikátor Bilderberg" z 9.6.). Ta se sice zasedání Bilderbergu dotýká, nepřináší o něm ale skoro žádné konkrétní informace. Ocenit proto zaslouží jedině Právo, jež o akci publikovalo regulérní samostatnou zprávu ("Bilderberský klub pro udržení eura" z 9.6.), byť převelice stručnou. Pořád je to však lepší než Lidové a Hospodářské noviny, které se o Bilderbergu neobtěžovaly utrousit ani zmínku.
A přitom bylo o čem psát. Dokazuje to i série článků ve všech hlavních denících Španělska (El Mundo, El País, El Público), Velké Británie (The Guardian, The Independent, The Daily Telegraph, The Times), Francie (Le Figaro, La Liberation, Le Parisien) nebo Rakouska (Die Presse, Der Standard).
Neformální skupinu Bilderberg tvoří vybraní, téměř výhradně liberálně smýšlející příslušníci ekonomické, politické a v menší míře i mediální či intelektuální elity z Evropy, Spojených států amerických a částečně i z Kanady (jedinými nezápadními hosty jsou obvykle turečtí prominenti). Jejich pravidelné, v pořadí již padesáté osmé setkání se konalo tento rok ve Španělsku v luxusním hotelu "Dolce" poblíž Barcelony ve dnech 3. až 6. června. Tradičně utajovanou soukromou schůzku mocných doprovázely nenásilné protesty aktivistů a s tím související zvýšená bezpečnostní opatření, která podle zpráv médií zaplatí španělští občané čelící zrovna připravovaným sociálním škrtům.
Proběhlé konference Bilderbergu se zúčastnilo více než sto předem pozvaných osob, mezi nimi prezident Světové banky Robert Zoellick, matador americké zahraniční politiky Henry Kissinger, Obamův zvláštní vyslanec pro Afghánistán a Pákistán Richard Holbrooke, španělská i nizozemská královna, španělský premiér José Luis Zapatero, rakouský prezident Heinz Fischer, bývalý generální tajemník NATO Javier Solana či evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Z podnikatelů dorazili například Bill Gates a představitelé nadnárodních korporací Siemens, Royal Dutch Shell, Fiat a také farmaceutické firmy Novartis, jež profitovala z nedávné paniky kolem prasečí chřipky.
Všichni dohromady pak diskutovali (a rozhodovali?!?) o současné hospodářské, finanční a rozpočtové krizi, včetně budoucnosti společné evropské měny. Na přetřes ale měla přijít třeba i situace v Afghánistánu a další postup vůči Íránu.
El poder recala en Sitges. El País, 04.06.2010 ZDE
Obsah vydání | Středa 16.6. 2010
-
16.6. 2010 / Komunikační systémy na planetě Zemi budou zřejmě od r. 2013 ochromovány slunečními magnetickými bouřemi16.6. 2010 / Čína podpořila zadlužené Řecko15.6. 2010 / Amnesty International: Firmy snižují náklady za každou cenu, dochází k porušování lidských práv16.6. 2010 / Jak na ztracené občanské průkazy15.6. 2010 / Ondřej NovotnýStojí Čechům za to, aby si někdo takhle pohrával s jejich zabezpečením ve stáří?15.6. 2010 / Pochybné ambice Petra Matějů a Miroslavy Kopicové15.6. 2010 / František ŠkvrndaO možno prvých postmoderných voľbách na Slovensku alebo prečo sa zmena nemôže stať zmenou14.6. 2010 / Důchodová deforma15.6. 2010 / Zachraňte barokní pivovar v Roudnici2.5. 2010 / Hospodaření OSBL za duben 2010