6. 12. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Ponorka třídy Vanguard
6. 12. 2006

ŽELEZNÁ OPONA PRO 21. STOLETÍ?

Základem světové bezpečnosti nemohou být jaderné ponorky ani střely

Britský premiér slíbil poslancům diskuzi o budoucnosti Británie jako jaderné velmoci. Modernizace ponorkové flotily a střel Trident znamená technologický skok a další kolo závodů ve zbrojení. Zatímco italský či španělský premiér zaveleli k odchodu z Iráku, Blair se rozhodl opačně. Americká základna v Česku, Tridenty na britských jaderných ponorkách i Topoly-M na ruských mobilních základnách znamenají nové kolo jaderného zbrojení.

"Mám pocit, že nemůžeme odpovědně podstoupit riziko vzdát se něčeho, co bylo od války jedním ze základů naší bezpečnosti," řekl premiér poslancům. Stalo se tak za situace, kdy Blair čelí ostudnému neúspěchu "spojenců" v Iráku a jeho politická budoucnost je nejistá.

Ruská armáda si mezitím pořídila první jednotku nových mezikontinentálních raket, odpalovaných z mobilních vypouštěcích zařízení. Nová verze balistických střel Topol-M je podle ministra obrany Sergeje Ivanova schopna "proniknout i mnohastupňovým protiraketovým obranným systémem." Ruské strategické síly mají do roku 2015 dostat 69 raket Topol-M a střely Bulava vyvíjené pro ponorky jako odpověď na ameriký systém NMD, jehož sopučástí by měla být základna v ČR či Polsku.

Po milionových protiválečných demonstracích v Londýně a dalších městech, po selhání britské zpravodajské služby v případu experta dr. Kellyho, irácké třičtvrtěhodinové hrozby a dalších selháních mnozí Britové uvítali, když Blair ohlásil svůj odchod z úřadu.

Nyní udělal Blair krok stranou a domnívá se, že oživování velmocenské ambice Británie z něj udělá znovu přitažlivou figuru - nejen mezi zklamanými labouristy, ale i mezi konzervativci. Další posun doprava, směrem k "jestřábí" politice, podpoře armády a zpravodajské služby či silové politice jaderného odstrašení se mu může stát ale osudným. Jeho Británie i jeho voliči se změnili. Změnila se i New Labour Party. Změnil se celý svět.

Největší odpor proti modernizaci ponorkového loďstava a raket Trident projevují kupodivu někteří poslanci labouristů. Labour Party totiž měla v 80. letech, stejně jako celá západoevropská levice jako svou oficiální politiku úplné a jednostranné odzbrojení Británie. Když už je systém neproliferace jaderných zbraní a matriálů pod tlakem ohrožení vnitřní bezpečnosti v kauze Litviněnko, Británie by měla preferovat možnost vytvořit podmínky pro globální odstranění jaderných zbraní, a ne nahradit existující zbraně ještě modrnějšími - na úkor sociálních škrtů a podpory znalostní společnosti, tvrdí mnohé, nejen labouristické think-tanky. Vstupní pozice liberálů je váhavá. Respektují existenci jaderných zbaní, nemyslí si ale, že nastal čas na přezbrojení. Považují to za vyhozené peníze. Konzervativci existenci i modernizaci jaderných zbraní plně podporují. A to je právě past, která se může stát Blairovi osudnou. Možná prosadí politiku modernizace britského jaderného potenciálu, jeho vláda i jeho strana ale na tomto vítězství padne.

V červnu 2006, Gordon Brown podpořil veřejně nahrazení jaderných nosičů Trident. V jeho výroční řeči k městu Londýnu z 21. června, kancléř řekl, že Británie musí být "silná kvůli boji proti terorismu, podpoře NATO, podpoře ozbrojenchých sil doma i v zahraničí, a udržet si nezávislý jaderný zastrašovací potenciál." Tato řeč vyprovokovala bouři publicity a diskuzi v Parlamentu.

Chancellor of the Exchequer Gordon Brown, 21. 6. 2006: Mansion House speech to the City of London ZDE

Premiér Tony Blair poté oznámil, že rozhodnutí by mělo padnout tento rok a že vláda vydá Bílou knihu (White paper) popisující její rozhodování o budoucnosti britských jaderných zbraní.

30. června 2006 publikoval výbor pro obranu britského Parlamentu zprávu Budoucnost britských strategických jaderných zastrašovacích prostředků (osmá zpráva ze zasedání 2005-06, HC 986). Zpráva obsahuje množství důležitých postřehů a doporučení:

 • Základní politické rozhodnutí musí být v tom, zda by Velká Británie by měl vlastnit strategické jaderné zastrašovací prostředky a nebo ne. Velká Británie by měla zkoumat, zda koncepce nukleárního zastrašování zůstává užitečná ještě i v aktuálním strategickém prostředí a v kontextu existujících a objevujících se hrozeb pro bezpečnost země. Rozhodnutí této velikosti nemůže být učiněno mimochodem. Mělo by být vytvořeno až po úplné veřejné debatě. Nesmí být vládou rozhodnuto v tajnosti.
 • Velká Británie bude také muset zvažovat, jak by měla být britská jaderná síla nastavena vůči nové strategické realitě. Systém Trident byl vyvinut během posledního desetiletí studené války a byl navržen v reakci na hrozby, předestřené velikostí a technickými schopnostmi sovětských strategických jaderných zbraní. Británie potřebuje zvážit, zda současná podoba britských jaderných zastrašovacích prostředků je nejvhodnější vůči současným a zítřejším strategickým výzvám.
 • MoD by měl vysvětlit své chápání účelu a pokračující závažnosti nukleárního zastrašování nyní a během celé životnosti potenciálního nástupce zbraňového systému Trident
 • Dříve, než budou učiněna nějaká rozhodnutí o budoucnosti zastrašujících jaderných prostředků, bude důležité zvážit, zda vlastnictví jaderných zbraní zlepší mezinárodní vliv Velké Británie a zda přispěje k ospravedlnění existence zadržovací strategické jaderné síly. Nejvíce naléhavou hrozbou, která nyní stojí před Velkou Británií je nebezpečí mezinárodního terorismu. Velká Británie nyní nestojí před přímou hrozbou armád vlastnící jaderné zbraně, včetně Ruska, Číny, Indie, Pákistánu, Israele, Severní Korea, Francie či Spojených států. V tom jsou obtíže tkvící v předvídající budoucích hrozeb pro bezpečnost Velké Británie . Dnes není možné předpovídat přesně charakter budoucího strategického mezinárodního prostředí a identifikovat s jistotou hrozby pravděpodobně stojí před Velkou Británií.
 • Veřejná debata o budoucnosti britských strategických jaderných zastrašovacích prostředků by měla sledovat dva cíle
  • nezávislost současného britského systému
  • operační a diplomatický dopad potenciální závislosti na USA u případných budoucích britských jaderných zastrašovacích prostředků.
  Je přitom důležité rozlišovat mezi dvěma různými druhy nezávislosti: nezávislosti získání (independence of acquisition) a operační nezávislosti (independence of operation). MoD musí parlamentu objasnit technickou závislost britského systému Trident na Spojených státech a reagovat na tvrzení, že britský jaderný zastrašovací prostředek není doopravdy nezávislý. Při zvážení významu zachování si samostatnosti rozhodování, pozornost se musí obrátit k lišícím se představám Velké Británie a Francie o nezávislosti.
 • Stanovení hrozby bude formovat jakékoliv rozhodnutí o budoucnosti britských strategických jaderných zastrašovacích prostředků. Parlamentní výbor připouští, že budoucí hrozby jsou nepoznatelné, ale šíření jaderných zbraní by vytvořilo hlubokou nejistotu v mezinárodních vztahách. Z tohoto důvodu, Velká Británie si může přát udržet si strategickou jadernou sílu jako ochranu proti neznámu. Jestliže MoD věří v hodnotu jaderného zastrašovacího prostředku jako pojistky, spíše než v odpověď na nějakou specifickou hrozbu, Parlamentní výbor věří , že toto je důležité říci jasně jako důvod pro existenci zastrašujících prostředeků.
 • Životnost střel by dovolila Velké Británii odložit rozhodnutí, zda nahradit Trident, přibližně do roku 2010 - a prodlužování životnosti stávajících střel by prodloužilo toto období na 14 roky. V tu dobu je možné, že strategické prostředí by mohlo být jasnější.

30. června 2006 - HC 986: The Future of the UK's Strategic Nuclear Deterrent ZDE

Tolik doporučení parlamentního výboru pro obranu. Británie má nyní čtyři jaderné ponorky třídy Vanguard, z nichž každá může mít na palubě až 16 raket Trident s vícenásobnými hlavicemi (až 8 samostatně naváděných střel) a doletem až 12 tisíc kilometrů.

V prosinci 2005, prestižní právní kancelář Matrix Chambers vydala důležitý právní posudek o údržbě a možném nahrazení systému Trident. V tomto názoru, Rabinder Singh QC a profesor Christine Chinkin (LSE) konstatovali, že nahrazení resp. inovace systému Trident pravděpodobně představuje porušení článku VI nukleární smlouvy o nešíření jaderných zbraní - Non-Proliferation Treaty.

19. 12. 2005: Matrix Chambers: The Maintenance and Possible Replacement of the Trident Nuclear Missile System DOC

Beyond Trident project - Acronym Institute, BASIC, Oxford Research Group, WMD Awareness Programme: Does Britain need to replace Trident: You Decide PDF

4. 12. 2006: The Future of the United Kingdom's Nuclear Deterrent: Defence White Paper 2006 (Cm 6994), UK Ministry of Defence ZDE
Tony Blair, 4. 12. 2006: Parliamentary statement on Trident ZDE

3. - 4. 12. 2006: Government White Paper on Trident - Worse than Irrelevant? - Media Advisory, London and Brussels ZDE

22. 11. 2006, Dr Rebecca Johnson, Nicola Butler, Dr Stephen Pullinger: Worse than Irrelevant? British Nuclear Weapons in the 21st Century - Independent new report analyses options for UK's future security ZDEPDF
                 
Obsah vydání       6. 12. 2006
6. 12. 2006 Stáhněme americká vojska z Iráku
6. 12. 2006 Britská firma chce kmenovými buňkami léčit mrtvici
6. 12. 2006 Nevědí naši čtenáři, která bije? Jan  Čulík
6. 12. 2006 Lidi raději čtou to, o čem si myslí, že tomu rozumí
6. 12. 2006 Írán uspořádá konferenci o tom, zda skutečně došlo k holocaustu
6. 12. 2006 40 procent veškerého bohatství vlastní na světě 1 procento lidí
6. 12. 2006 Škodí wi-fi zdraví?
6. 12. 2006 Existují důkazy, že můžete pod vlivem wifi onemocnět?
6. 12. 2006 Pokus o senzaci?
6. 12. 2006 Co má wifi společného s radarem?
6. 12. 2006 Národní alokační podfuk
6. 12. 2006 Velké britské firmy budou muset obchodovat s kvótami uhlíku
6. 12. 2006 Lákavost a zajímavost univerzity Boris  Cvek
6. 12. 2006 Poláci zakládají v Británii polské odborové pobočky
6. 12. 2006 Google považuje Britské listy za "vlivnější" než Lidové noviny a iHned
6. 12. 2006 Základem světové bezpečnosti nemohou být jaderné ponorky ani střely Štěpán  Kotrba
6. 12. 2006 Vstup ČR do Schengenu koncem roku 2007 není automatický Radek  Vogl
6. 12. 2006 Jsme na tom vlastně stejně jako Kofi Annan Vladimíra Al-Maliki Levá
5. 12. 2006 Čína dokončila vývoj vlastního operačního systému pro velké servery Štěpán  Kotrba
6. 12. 2006 Dívka a čtyrlístek Fráňa  Šrámek
6. 12. 2006 Člověk má čtyři pusy a čtyři uši, aneb Jak komunikujeme Uwe  Ladwig
6. 12. 2006 Robert Gates: "USA v Iráku nevítězí"
6. 12. 2006 Jak to bylo s vražděním v nemocnici
5. 12. 2006 Víc otázek než odpovědí Petr  Wagner
6. 12. 2006 Fundamentálny rozdiel medzi fašizmom a komunizmom Peter  Vittek
6. 12. 2006 Fašismus, nacismus a komunismus Boris  Cvek
6. 12. 2006 Exhibicionismus plže a exces jako normalita Miroslav  Vejlupek
5. 12. 2006 Plesová sezóna I. Alex  Koenigsmark
5. 12. 2006 Spin doctoring Mladé fronty Dnes aneb příliš drahá smrt Štěpán  Kotrba
5. 12. 2006 Konflikt o podstatě pod nánosem pomíjivosti Bohumil  Kartous
5. 12. 2006 Jsme tady správně? Renata  Hanušová
5. 12. 2006 Tři pohledy na divadlo Jaroslava Duška Tomáš  Koloc
5. 12. 2006 Více rakoviny v okolí spaloven odpadů prokázala francouzská studie - CNIID žádá spalovnové moratorium Miroslav  Šuta
4. 12. 2006 Biotechnologie v medicíně - Smíme vše, co umíme?
4. 12. 2006 Je redaktor ČT Martin Rusek nemanželským synem Saddáma Husseina? Lubomír  Brožek
21. 11. 2006 Hospodaření OSBL za říjen 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce

Globalizace RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2006 Základem světové bezpečnosti nemohou být jaderné ponorky ani střely Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Multipolarizace zahraniční politiky pokračuje Miroslav  Polreich
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
22. 11. 2006 Veselé globálne Vianoce Radovan  Geist
14. 11. 2006 Nastává smrt demokracie? Michal  Černík
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
22. 9. 2006 60 let Fultonu: poučení ze "studené války" a současnost Sergej Viktorovič Lavrov
14. 5. 2006 Fukuyama: Čemu dnes čelí svět   
7. 1. 2006 Nesmíme se orientovat jen na požitkářství a přepych Zdeněk  Bárta
30. 12. 2005 Ekonomiku ovládajú naše presvedčenia Jaro  Dunaj
29. 12. 2005 Světová ekonomika a globální problémy lidstva Stanislav  Heczko
5. 9. 2005 Osm rozvojových cílů tisíciletí   
3. 8. 2005 K možným souvislostem současné teroristické vlny Petr  Kužvart
11. 6. 2005 Skupina G7 odpustí rozvojovým zemím dluhy ve výši 55 miliard dolarů, avšak rozvojové země potřebují volný trh   

Budoucnost NATO a OSN RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2006 Základem světové bezpečnosti nemohou být jaderné ponorky ani střely Štěpán  Kotrba
28. 11. 2006 O čem musí jednat NATO v Rize?   
27. 11. 2006 Multipolarizace zahraniční politiky pokračuje Miroslav  Polreich
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
13. 10. 2006 Bezpečnost v Asii - alarmující doprovodná akce Fóra 2000 Miroslav  Polreich
22. 9. 2006 Rozpad "Osy zla" : svět chce mír, média a Vondra chtějí krev Miroslav  Polreich
19. 9. 2006 Návrat Diových blesků - laserové zbraně se dočkaly bojového nasazení Štěpán  Kotrba
15. 9. 2006 Koupí si nové země NATO od Američanů staré železo? Štěpán  Kotrba
24. 4. 2006 Pýcha moci Přemysl  Janýr
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
9. 4. 2006 The New Yorker: Bush chce použít jadernou bombu proti Íránu   
5. 4. 2006 Amerika ve válce Oskar  Krejčí
22. 3. 2006 NATO - Rusko v historických a politických souvislostech Miroslav  Polreich
20. 3. 2006 Česká televize uvádí na pravou míru... Štěpán  Kotrba

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2006 Základem světové bezpečnosti nemohou být jaderné ponorky ani střely Štěpán  Kotrba
5. 11. 2006 Prst na spoušti raket v Česku by měl jen velitel armády USA Jiří G. Müller
20. 10. 2006 Server mladých komunistů je mimo provoz Štěpán  Kotrba
13. 10. 2006 Bezpečnost v Asii - alarmující doprovodná akce Fóra 2000 Miroslav  Polreich
12. 10. 2006 Tři pětiny občanů proti americké základně   
19. 9. 2006 Návrat Diových blesků - laserové zbraně se dočkaly bojového nasazení Štěpán  Kotrba
15. 9. 2006 Koupí si nové země NATO od Američanů staré železo? Štěpán  Kotrba
7. 9. 2006 Proměny konceptu vnitřní bezpečnosti a jeho "Kmotři"   
5. 9. 2006 Přízrak "války o vodu"   
4. 9. 2006 Ptačí chřipka Ivana Gabala Štěpán  Kotrba
12. 8. 2006 Terorismus podle MacGyvera Štěpán  Kotrba
10. 8. 2006 Rakety od Boeingů - peacekeepers pro 21. století? Štěpán  Kotrba
7. 7. 2006 Rozdel' a panuj Karim  Chaibi
3. 7. 2006 Dnes ještě zapadá slunce nad Zónou... Vladislav  Černík
1. 6. 2006 Frank: "Neměl jsem o tajných dokumentech o americké základně ani tušení" Robert  Kvacskai