První demonstrace proti raketovému centru v ČR

8. 10. 2010

Tisková zpráva Iniciativy Ne základnám

Iniciativa Ne základnám uspořádá v sobotu 9.října od 15.00 h na Václavském náměstí v Praze demonstraci proti plánovanému zřízení centra raketového systému USA.

Z Václavského náměstí se okolo 16 h vydá pochod k americké ambasádě, kde bude protest ukončen.

Cílem demonstrace je poskytnou prostor pro formulaci a vyjádření občanského nesouhlasu se zamýšleným projektem a poskytnou také argumenty proč jej odmítnout. K dispozici budou materiály Iniciativy i nová petice žádající vyhlášení celostátního referenda v otázce zapojení České republiky do protiraketového systému USA.

Na demonstraci vystoupí kromě představitelů Iniciativy Ne základnám také hosté, mezi nimiž jsou mluvčí iniciativy ProAlt Tereza Stöckelová, poslanci Jaroslav Foldyna a Kateřina Konečná, zahraničně-politický analytik Daniel Solis.

Plánované zřízení raketového centra v ČR nás včlení do dosti problematického systému. Opět jsme strašeni Íránem. Ten na nás měl chtít útočit mezikontinentálními raketami, když se tu někteří politici snažili prosadit radar. Teď to má zkoušet raketami krátkého a středního doletu. Zkrátka Írán je používán jako "univerzální hrozba" pro odůvodnění čehokoli. Jen za záplavy ze srpna tohoto roku snad teheránský režim nemůže.

Stejně jako v případě radaru se i nyní jedná o bilaterální dohodu mezi USA a Českou republikou, o NATO se hovoří jen podmíněně. Navíc se tentokrát bude muset ČR na provozu finančně podílet. V době napjatého rozpočtu jsou však podle našeho názoru naprosto jiné priority, navíc, když neexistuje reálná potřeba takový systém budovat.

Iniciativa Ne základnám vznikla v červenci 2006 a v současné době ji podporuje na šest desítek organizací. Cílem iniciativy je nenásilnou formou bojovat proti umístění základny systému Národní protiraketové obrany Spojených států na území ČR.

Vytisknout

Obsah vydání | Pátek 8.10. 2010