Vyzmizíkovávání jmen a přejmenovávání ulic v Česku
9. 1. 2010 / Jan Čulík
Kolega mě upozornil, že Jindřich Šídlo cituje v Respektu mou glosu o nedávno zemřelém Ivanu Medkovi:
Zdroj:ZDE
Takovéhle texty jsou pro derridovskou dekonstrukci strašně vděčné. Víte, proč je v textu ten výraz "tradičně snaživě provokativní"? No, pan Šídlo, stejně jako většina pražských novinářů, systematicky čte Britské listy, protože ho upřímně zajímají. Jenže má podprahový pocit, že citovat je "jen tak" v "pravicových" médiích, do jejichž stáje se s hrdostí hlásí, se jaksi nehodí. Má pocit, že musí dokázat, že když už Britské listy nedejbože čte, tak musí kolegům důrazně signalizovat, že se od nich distancuje.
Má pocit, že je nutno citaci, která ho zaujala, ironicky shodit. Zajímavější ale je, že má pan Šídlo také pocit, že citaci musí přizpůsobit svému vidění světa, tedy zkreslit. Proto z ní vyzmizíkoval Jana Kavana.
Můj původní článek totiž zněl takto:
Zdroj: ZDE
Proč vládne v Česku tradice určité aspekty skutečnosti pořád vyzmizíkovávat? To by pan Šídlo nepřenesl přes srdce citovat ten článek bez cenzury? Představte si, kdyby citát nechal bez vlastního ideologického zhodnocení, jen tak, jako názor. To by byla revoluce, že?
Proč musejí lidé jako Jindřich Šídlo mít pocit, stejně jako kdysi bolševici, že pořád musejí ovládat skutečnost? Vždyť ji stejně neovládají - neovládá ji nikdo. Jen to snažení je směšné.
Bohužel, Jindřich Šídlo důvod, proč měl Ivan Medek "status celebrity", ve svém článku nevysvětlil. Zato navrhl, aby se pokračovalo v přejmenovávání ulic. Dobrá místní zvyklost: :)
Kdy už novinář pochopí, že přejmenovávat ulice po tom, kdo je zrovna za daného režimu uznávaný, a každý deset dvacet let ta jména měnit, je trapné? Šídlo předpokládá, že dnešní režim je jediný možný, správný, dobrý a trvalý, tak jako to předpokládali exponenti všech předchozích režimů v Česku o svých režimech. Jenže co když časem dojde k drastickému přehodnocení role disidentů při pádu komunismu a budoucí historikové dojdou třeba k názoru, že jejich role nebyla tak pozitivní, jak se mnohým jeví dnes? Budou se ulice přejmenovávat pořád? To jsem docela raději, že mají v Petrohradě pořád náměstí Diktatury proletariátu, přestože na něm dnes sídlí tvrdě kapitalistické banky. (Rusové argumentují, že nemohou měnit jména ulic a odstraňovat památníky, protože by zpětně měnili historii.) Když už se nemůže ulice jmenovat po jednom člověku pořád, nemohla by se jmenovat třeba Šeříková?
Ani tato glosa není zaměřena nijak proti Ivanu Medkovi, jehož jsem si velmi vážil jako člověka.
Není zaměřena ani proti panu Šídlovi.
VytisknoutObsah vydání | Pátek 8.1. 2010
-
8.1. 2010 / Státními penězi zachráněné investiční banky vyplatí svým zaměstnancům prémie ve výši 65 miliard dolarů9.1. 2010 / Německo se připravuje na záplavu sněhu8.1. 2010 / Pavel UhlObhajoba: právem občanů je upozornit na selhání státu a postavit se na odpor postupu ohrožujícímu základy společnosti8.1. 2010 / Pavel ČižinskýZhodnocení důkazů obhajobou: zásah policie byl naddimenzovaný a nepřiměřený8.1. 2010 / Když Čína vládne světu III.8.1. 2010 / Co je plagiátorství?8.1. 2010 / Zpráva z West Pointu odhaduje americké ztráty v Afghánistánu na 300 - 500 vojáků měsíčně8.1. 2010 / Uwe LadwigO vlastní odpovědnosti a vydírání státu, neboli Proč by měli Islanďané platit za chamtivost neprozíravých střádalů7.1. 2010 / Neuvěřitelná sněhová kalamita v Británii7.1. 2010 / Uwe LadwigO dosažení předkrizového stavu, neboli Co bude z té už hrozící úvěrové bubliny?7.1. 2010 / Blbí Ostraváci a fakt dobrá inverze7.1. 2010 / Smrad z komínů sousedů6.1. 2010 / Petr KopecVedení Fakultní nemocnice v Ostravě znemožňovalo synům přístup k umírající matce6.1. 2010 / Daniel VeselýPřežila holocaust, drží hladovku a účastní se masového protestu proti izraelské blokádě Gazy9.1. 2010 / Hospodaření OSBL za prosinec 2009