Neuvěřitelná a nenormální zima z pohledu (ne)dávné historie
8. 1. 2010 / Aleš Uhlíř
Letošní zima doprovázená vydatným sněžením v prosinci a lednu se v zemích, jako je Británie, kde sněhová kalamita trvá dva tři dny může zdát něčím neobvyklým (článek Jana Čulíka "Sněhový Kocourkov v Británii). Podobně líčí krutou zimu s přívaly sněhu ve svém příspěvku " Neuvěřitelná sněhová kalamita" v Británii Evžen Svoboda, popisující situaci na pobřeží kanálu La Manche, kde "normálně nesněží a když, tak centimetr či dva a sněhová pokrývka trvá také nejdéle dva tři dny". To, co je dnes neuvěřitelné a nenormální, však vypadalo v poměrně nedávné minulosti jinak.
Kniha Briana Fagana Malá doba ledová -- Jak klima formovalo dějiny v letech 1300-1850 (v roce 2007 vydalo v překladu Pavla Vereše z anglického originálu Nakladatelství Academia) líčí na území dnešní Británie zimy, k nimž má dnešní "neuvěřitelná" a "nenormální" zima hodně daleko.
Malá doba ledová podle Briana Fagana představovala "nepravidelný sled klimatických změn, z nichž málokteré trvaly déle než čtvrt století". Dnešní dlouhodobé oteplení je podle autora anomálií. Jak takové zimy v Evropě vypadaly, ukazuje obraz vlámského malíře Pietera Breughela staršího z roku 1565 -- lovci se psy procházejí vesnicí zavátou sněhem a na rybnících bruslí vesničané. Brian Fagan zmiňuje malíře Abrahama Hondiuse, který v prosinci 1676 namaloval lovce lovící v Londýně lišku na zamrzlé Temži. Popisuje několik týdnů trvající zábavy s kupeckými stánky na zamrzlé řece a čluny plachtící po ledu jako veselice, které bývaly v Londýně pravidelným jevem až do poloviny 19. století. V mimořádně chladných letech 1680 -- 1730, považovaných za nejchladnějí cyklus malé doby ledové bylo vegetační období v Anglii v porovnání s nejteplejšími desetiletími 20. století kratší o pět týdnů a počet dní se sněhem činil v Británii a v Holandsku dvacet až třicet. Byly zaznamenány zimy, v nichž půda v jihozápadní Anglii zamrzla do více než metrové hloubky, moře na pobřeží jihovýchodní Anglie a severní Francie zamrzlo a v Holandsku sahal mořský led až čtyřicet kilometrů od pobřeží.
Jak sám autor knihy uvádí, lze si vzít z malé doby ledové dvojí poučení. To první je skutečnost, že klimatické změny nepřicházejí zvolna, nýbrž náhle, doslova z roku na rok a jejich směr se vymyká naší kontrole. To druhé je poznání, že klimatické změny citelně ovlivňují lidskou činnost a jejich dějiny jsou svědectvím o lidské zranitelnosti.
Pozn. JČ: V Británii, je mírné a většinou deštivé podnebí, protože je ostrov oteplován Golfským proudem. Vyskytla se varování, že globální oteplování zřejmě Golfský proud naruší, což by vedlo k drastickému ochlazení nejen Británie, v jejíchž zejména severních částech by byly klimatické poměry jako na Sibiři, ale i celého evropského kontinentu. V historické minulosti právě k občasnému výpadku Golfského proudu docházelo.
VytisknoutObsah vydání | Pátek 8.1. 2010
-
8.1. 2010 / Státními penězi zachráněné investiční banky vyplatí svým zaměstnancům prémie ve výši 65 miliard dolarů9.1. 2010 / Německo se připravuje na záplavu sněhu8.1. 2010 / Pavel UhlObhajoba: právem občanů je upozornit na selhání státu a postavit se na odpor postupu ohrožujícímu základy společnosti8.1. 2010 / Pavel ČižinskýZhodnocení důkazů obhajobou: zásah policie byl naddimenzovaný a nepřiměřený8.1. 2010 / Když Čína vládne světu III.8.1. 2010 / Co je plagiátorství?8.1. 2010 / Zpráva z West Pointu odhaduje americké ztráty v Afghánistánu na 300 - 500 vojáků měsíčně8.1. 2010 / Uwe LadwigO vlastní odpovědnosti a vydírání státu, neboli Proč by měli Islanďané platit za chamtivost neprozíravých střádalů7.1. 2010 / Neuvěřitelná sněhová kalamita v Británii7.1. 2010 / Uwe LadwigO dosažení předkrizového stavu, neboli Co bude z té už hrozící úvěrové bubliny?7.1. 2010 / Blbí Ostraváci a fakt dobrá inverze7.1. 2010 / Smrad z komínů sousedů6.1. 2010 / Petr KopecVedení Fakultní nemocnice v Ostravě znemožňovalo synům přístup k umírající matce6.1. 2010 / Daniel VeselýPřežila holocaust, drží hladovku a účastní se masového protestu proti izraelské blokádě Gazy9.1. 2010 / Hospodaření OSBL za prosinec 2009