11. 2. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Je český tisk ještě český?  - TÉMA BL
11. 2. 2003

Vltava-Labe-Press bylo před volbami vázáno smlouvami vůči politikům?

Vladimír POŘÍZ, generální ředitel Vltava-Labe-Press:
Blížily se komunální volby, kde naše deníky mají významné postavení. Byli jsme i vázáni spoustou smluv vůči politikům, politickým stranám a z tohoto důvodu se sešlo představenstvo a rozhodlo, že pokud se nesjedná náprava, tak ukončíme spolupráci s Mediaprint&Kapa.

To jsou slova z pořadu Klekánice, který Česká televize vysílala těsně před vánocemi 2002. Bez sebemenší odezvy v tom předvánočním čase. Komentáře dnes netřeba...

Společnost Vltava-Labe-Press vznikla z tiskových závodů Mír. Vladimír Poříz byl konce roku 1994 místopředsedou představenstva firmy, od loňského roku jeho předsedou, předtím vedl pražský odštěpný závod Mír, dnes vede odštěpný závod Praha. Společnost Vltava-Labe-Press vznikla sloučením společností Vydavatelství Vltava, Vydavatelství Labe, PNpress, Pragoprint a A-B Immoinvest. Tato společnost měla jediného vlastníka - Pol-Print GmbH &Co. Medien KG se sídlem v bavorském Passau. V roce 1997 se společnost potýkala s dluhy, se kterými jí pomohla IPB, která nad jejími aktivitami částečně převzala kontrolu.

Vltava-Labe-Press jako vydavatel Deníků Bohemia či Deníků Moravia je dnes, spolu s vydavatelem Mladé fronty a Lidových novin MAFRA (Rheinisch-Bergische Druckerei) ; vydavatelem Blesku a Sportu RINGIER ; vydavatelem Bravo, Dívky, Žena a život, Tina BAUER Verlag ; vydavatelem Vlasta, Praktická žena, Květy, Story, Ring SANOMA spolumajitelem PNS, dříve státního podniku Správa pošt a telekomunikací Praha, s.p. odštěpný závod PNS Praha a Ústřední distribuce tisku. Personálně - přes místopředsedu představenstva Economie a prokuristu ing. Zdeňka Mrkvu v dozorčí radě PNS - je tento distribuční moloch propojen i s vydavatelem Hospodářských novin, Obchodního věstníku, Marketing & Media a Ekonoma ECONOMIA.

Kompletní přepis pořadu BL

NEBEZPEČÍ MONOPOLU NA VYDÁVÁNÍ A ŠÍŘENÍ TISKU

Vydáno 19. 12. 2002   ČT 1, 22:25 Klekánice


Petr BOHUŠ, moderátor:
Dobrý večer. Tři největší vydavatelé novin a časopisů v České republice mají šanci ovládnout celý novinový trh. Vydavatelé se totiž zároveň stali nejsilnějším distributorem, takže budou moci sami rozhodovat, komu noviny a časopisy prodají a komu ne. Sami by také mohli rozhodnout, jestli na trh pustí jiné než vlastní noviny. Někteří novináři a mediální odborníci i z Evropské unie se propojení vydavatelů s distributorem obávají. Je to jen běžný obchodní spor nebo může být u nás ohrožena svoboda slova?

Irena VÁLOVÁ, Media Observatory ČR, organizace při Evropské federaci novinářů:
My prostě v tuto chvíli hovoříme o vznikajícím monopolu na vydávání a šíření informací a myšlenek v této zemi.

Pavel DOSTÁL, ministr kultury:
Já vám to řeknu upřímně, co si o tom myslím, v této chvíli je to pro mě zcela banální, obyčejný obchodní spor.

Radomil JUDA, generální ředitel PNS, a.s.:
PNS nikdy neusilovala, ani neusiluje o monopol.

Milan KOPECKÝ, novinář a bývalý vydavatel:
Podle mého názoru se v současné době tak, jak to vypadá, schyluje k jasné monopolizaci, teď bych mluvil o oblasti distribuce. Vidím to jako nešťastné řešení.

Redaktorka:
Vydávání novin a distribuce jsou dvě rozdílné, ale na sobě úzce závislé činnosti. Sebekvalitnější noviny či časopis jako by neexistovaly, kdyby si je čtenáři v tom svém stánku nemohli koupit! V České republice jsou už pouze dva distributoři tisku. První novinová společnost, tedy PNS, která vznikla z předlistopadového monopolu Poštovní novinové služby a získala veškerou síť trafik. Vedle PNS vznikla soukromá firma Mediaprint&Kapa. Až dosud měly trh rozdělen přibližně napůl, 55% permanentně ztrátová PNS a 45% neustále prosperující Mediaprint&Kapa. Jenomže postupem času se největší vydavatelé tisku stali majiteli PNS. Je to vydavatelství Vltava-Labe-Press se svou sítí regionálních deníků, vydavatel Mladé fronty a Lidových novin MAFRA a Blesku RINGIER.

Aleš PEJCHAL, právník Mediaprintu:
Postupně čtyři největší vydavatelé denního tisku v této republice koupili akcie dříve monopolní Poštovní novinové služby, jak se jmenovala dříve, nyní První novinové společnosti, a.s., a v současné době sveho prakticky jediného soupeře tito vydavatelé vytlačují z distribučního trhu.

Redaktorka:
Všechno začalo letos v říjnu. Vydavatelství Vltava-Labe-Press takřka ze dne na den vypovědělo smlouvu na distribuci svých regionálních deníků společnosti Mediaprint, nejdříve v západních Čechách.

Ivan KAUFMANN, jednatel Mediaprintu:
My jsme obdrželi výpověď, samozřejmě jsme chtěli okamžitě jednat. To jednání se i uskutečnilo a my jsme nabídli mimořádně výhodné podmínky za účelem obnovení spolupráce.

Redaktorka:
Veškeré pokusy o jednání však nikam nevedly. Vydavatelství nabízené podmínky nepřijalo. Výpověď Vltava-Labe-Press zdůvodňuje snahou o úspory.

Vladimír POŘÍZ, generální ředitel Vltava-Labe-Press:
Ty celkové náklady na distribuci tvoří řádově třicet procent veškerých nákladů společnosti. Z tohoto důvodu jsme ke konci září dali výpověď společnosti Mediaprint&Kapa s tím, že jsme si tam chtěli vyzkoušet jiný model distribuce a také jsme chtěli vědět, kolik by nás to do budoucna mohlo stát.

Redaktorka:
A po této výpovědi v západních Čechách jako by na truc odebral Mediaprint od vydavatelství o osmdesát procent novin méně než doposud.

Ivan KAUFMANN, jednatel Mediaprintu:
Toto je následná reakce na to, co se odehrálo před tím. Dostali jsme v jeden den v rozmezí čtyřicet minut dvě výpovědi od dvou nezávislých deníků, shodou okolností všechno akcionářů PNS a dva dni poté třetí avizovaná výpověď od dalšího deníku, shodou okolností také akcionář konkurenční PNS.

Redaktorka:
Vedení PNS nevidí nic neobvyklého na tom, že vlastníky společnosti jsou sami vydavatelé. Obchodní podmínky podle nich nedodržel Mediaprint.

Radomil JUDA, generální ředitel PNS, a.s.:
V této situaci jsme byli naléhavě požádáni vydavatelstvím Vltava-Labe-Press, abychom zajistili distribuci těchto osmdesáti procent nepřevzatého nákladu.

Vladimír POŘÍZ, generální ředitel Vltava-Labe-Press:
Blížily se komunální volby, kde naše deníky mají významné postavení. Byli jsme i vázáni spoustou smluv vůči politikům, politickým stranám a z tohoto důvodu se sešlo představenstvo a rozhodlo, že pokud se nesjedná náprava, tak ukončíme spolupráci s Mediaprint&Kapa.

Redaktorka:
A tak se také stalo. Vltava-Labe-Press začalo své noviny rozvážet do stánků a obchodů pouze prostřednictvím PNS. Mediaprint zažaloval vydavatelství u tří Krajských soudů v Ústí nad Labem, Hradci Králové a Českých Budějovicích. A ve dvou případech daly soudy Mediaprintu zapravdu a vydaly předběžná opatření. V Hradci a Budějovicích tak musí nakladatelství zatím distribuovat tisk i prostřednictvím Mediaprintu. 7. listopadu v noci si přijeli s rozhodnutím soudu v ruce pracovníci Mediaprintu do Hradce Králové pro výtisky. Místní divize vydavatelství jim však odmítla noviny vydat.

Ivan KAUFMANN, jednatel Mediaprintu:
Oznámili jsme všem našim partnerům, co se tady stalo, co se děje, co se děje s vydavatelstvím Vltava-Labe-Press a dostali jsme první podněty z trhu, kde samotní prodejci říkali: "Za těchto podmínek chci zkrátit dodávku, nedodávejte mi."

Redaktorka:
Stánkaři a další prodejci pochopitelně spolupracují s tím distributorem, který je schopen vozit všechny požadované tituly.

Ivan KAUFMANN, jednatel Mediaprintu:
Na prodejce byl vyvíjen tlak, že pokud nepodepíší smlouvu s PNS, bude jim ukončena dodávka novin a tím pádem nebudou moci pokračovat.

Redaktorka:
Do této chvíle se celá věc může jevit jako spor dvou byznysmenů. Vydavatele Vltava-Labe-Press a distributora Mediaprint Kapa. Jenomže po výpovědích ze strany nakladatelství Vltava-Labe-Press následovaly výpovědi další, připojila se další velká vydavatelství: Mafra, vydavatel Mladé fronty a Lidových novin a také Ringier, vydavatel Blesku.
Která nakladatelství a které deníky vám přestaly dodávat?

Ivan KAUFMANN, jednatel Mediaprintu:
Když si vezmete složení akcionářů PNS, tak vyjma vydavatelství Ekonomie všichni.

Redaktorka:
Domluvily se tyto konkurenční firmy na společném postupu? Uzavřely takzvanou nedovolenou kartelovou dohodu? Vydavatelé to popírají, výpovědi zdůvodňují tím, že když začal spor mezi Mediaprintem a nakladatelstvím Vltava-Labe-Press, znejistěli.

Aleš PEJCHAL, právník Mediaprintu:
Ona možná existuje představa, že kartelové dohody jsou někde napsané nebo zvukově zaznamené a tak dále. Pravý opak je pravdou. Kartely vždycky vznikají tak, že se někdo někde dohodne, samozřejmě beze svědků, samozřejmě bez toho, že by z toho existoval jakýkoliv zápis. Už jenom ta skutečnost, že čtyři největší vydavatelé denního tisku skoupí po dohodě akcie distributora tisku, který ovládá víc jak padesát procent distribuce, hovoří za všechno.

Radomil JUDA, generální ředitel PNS, a.s.:
Ne všichni vlastníci PNS se rozhodli vypovědět smlouvu firmě Mediaprint&Kapa, to za prvé. Za druhé je třeba říct, že i nevlastníci PNS, neakcionáři se rozhodli tuto smlouvu s Mediaprint&Kapa vypovědět.

Irena VÁLOVÁ, Media Observatory ČR, organizace při Evropské federaci novinářů:
Pokud v této zemi bude jediná distribuční společnost, která distribuuje denní a jiný tisk, společnost, která je současně vlastněná nejsilnějšími vydavateli, tak to znamená, že takováto společnost v rámci tohoto monopolu, který právě vzniká, má kontrolu nad veškerými obchodními smlouvami, které uzavře, má kontrolu nad cenami, to znamená, že zpětně tímto způsobem ovlivňuje obsah tisku a určuje, kdo na trhu s informacemi a myšlenkami zůstane a kdo z něho zmizí.

Redaktorka:
A k monopolu PNS by skutečně mohlo dojít. Pokud totiž Mediaprint nebude schopen do stánků a obchodů dodávat požadované tituly, nebudou s ním prodejci novin spolupracovat. A bude mít pak v budoucnu šanci nějaký jiný distributor?

Radomil JUDA, generální ředitel PNS, a.s.:
Nemyslím si, že výpovědí dvou, tří vydavatelů by mělo dojít k monopolizaci.

Redaktorka:
Ovšem pokud až do této doby vysoce úspěšný Mediaprint zkrachuje, skutečně hrozí monopol ztrátové PNS. A s Mediaprintem za této situace odmítají spolupracovat stále další a další vydavatelé. Zrovna, když jsme ve firmě Mediaprint natáčeli, přijeli tam pracovníci Mladé fronty a vypověděli smlouvu.

Ivan KAUFMANN, jednatel Mediaprintu:
Vy jste z Mladé fronty, že jo?

Osoba:
Ano.

Aleš PEJCHAL, právník Mediaprintu:
Já si dovolím tvrdit, pokud dojde k té situaci, kterou měli ti největší vydavatelé tisku naplánovanou a ke které přikročili, že už tady žádný relevantní trh v oblasti distribuce tisku nebude.

Milan KOPECKÝ, novinář a bývalý vydavatel:
Už v této situaci je naprosto vyloučeno, aby se na tomto trhu někdo rozhodl, že začne vydávat jakékoliv periodikum, které by současného velkého vydavatele mohlo jakýmkoliv způsobem ohrozit.

Aleš PEJCHAL, právník Mediaprintu:
Pokud nebude tento deník vzat do distribuce jediné fungující distribuční firmy, vlastněné vydavateli, tak samozřejmě nemá šanci vydavatelům úspěšně konkurovat a zkrachuje.

Redaktorka:
Kvůli podezření z nedovolené kartelové dohody mezi vydavateli se situací začal zabývat brněnský antimonopolní úřad. Zatím však nerozhodl.

Josef BEDNÁŘ, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS):
Není možné očekávat od úřadu strukturální konečné řešení daného problému. Úřad může v jednom případě rozhodnout, že porušen zákon byl, pokud nashromáždí řádné důkazy. Pokud nikoliv, tak může rozhodnout, že zákon porušen nebyl.

Milan KOPECKÝ, novinář a bývalý vydavatel:
Toto propojení jednoznačně, ať se to někomu líbí nebo ne, predikuje možnost totálního ovlivnění současného trhu a myslím si, že by si to ta republika měla včas uvědomit a že by tuto situaci vůbec neměla připustit.

Josef BEDNÁŘ, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS):
Je pravdou, že k problematice distribuce tisku se náš úřad vyjadřoval v roce 1996, kdy poukazoval na to určité riziko, které souvisí s vlastnickými právy, to znamená s propojením mezi vydavateli a mezi distribuční společností, tehdy fungující PNS.

Radomil JUDA, generální ředitel PNS, a.s.:
Já si to prostě nemyslím, že toto nastane. Nicméně všude tam, kde z nějakých důvodů se časem, z historických důvodů vyvinul monopol, v těchto případech tyto organizace jsou pod společenskou kontrolou.

Irena VÁLOVÁ, Media Observatory ČR, organizace při Evropské federaci novinářů:
Monopol, který bude mít absolutní kontrolu nad veškerými obchodními a jinými smlouvami a dohodami, může velice lehce například uzavřít smlouvu s politickou reprezentací této země.

Zde je zapotřebí malé připomentutí předešlé repliky ředitele Vlatava-Labe-Press:

Vladimír POŘÍZ, generální ředitel Vltava-Labe-Press:
Blížily se komunální volby, kde naše deníky mají významné postavení. Byli jsme i vázáni spoustou smluv vůči politikům, politickým stranám a z tohoto důvodu se sešlo představenstvo a rozhodlo, že pokud se nesjedná náprava, tak ukončíme spolupráci s Mediaprint&Kapa.
poznámka editora BL

Vladimír POŘÍZ, generální ředitel Vltava-Labe-Press:
Já to tak absolutně nevnímám. Je potřeba si uvědomit, že konkurence mezi jednotlivými vydavateli je obrovská a v podstatě jedná se o každodenní boj o čtenáře. Nedokážu si představit, že by vydavatelé udělali kartelovou dohodu a že by tento boj nějakým způsobem byl porušen. Ten boj je každodenní a každý den se pereme o čtenáře.

Redaktorka:
Přestože většina aktérů hovoří o běžném obchodním sporu, o situaci se už začínají zajímat novinářské organizace i z Evropské unie a politici.

Michal DOKTOR, poslanec ODS:
Postupuje-li jeden z distributorů, jehož podíl na trhu je padesát procent, tímto způsobem, pak je to evidentní snaha o převzetí monopolu.

Pavel DOSTÁL, ministr kultury:
Já si vyčkám, až rozhodne úřad pro hospodářskou soutěž. V okamžiku, kdy úřad pro hospodářskou soutěž rozhodne, že jde o monopolizaci, bude nutné, aby se tím zabývala vláda. Zřejmě bude třeba upravit zákony, týkající se hospodářské soutěže.

Josef BEDNÁŘ, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS):
Není nutné čekat na rozhodnutí úřadu, je nutné se zabývat otázkou, zda samotné toto propojení vlastnických práv nezakládá určitá rizika v chování těchto subjektů.

Milan KOPECKÝ, novinář a bývalý vydavatel:
Otázka distribuce není vůbec řešena tiskovým zákonem. Tiskový zákon podle mě má pojmout tiskovinu jako takovou.

Pavel DOSTÁL, ministr kultury:
Vše, co mám na stole, říká, že to neupravují tiskové zákony, ani mediální zákony, ale právě zákony týkající se hospodářské soutěže.

Aleš PEJCHAL, právník Mediaprintu:
Většina vyspělých evropských zemí hodnotí tisk zcela jinak než jiné komodity a je tam zvláštní ochrana pro veškeré média, kde podmínky pro fúze, podmínky pro kartely, dohody a tak dále, jsou daleko přísnější než třeba u prodávání bot nebo u pěstování brambor.

Irena VÁLOVÁ, Media Observatory ČR, organizace při Evropské federaci novinářů:
Skutečně ten tisk je strategická komodita ve smyslu šíření politických a jiných názorů.

Michal DOKTOR, poslanec ODS:
To naše právo zatím neřeší. My jsme tady zkušenost s podobnými praktikami neměli. Musím říct, že v Evropě je zrovna tak neobvyklé, spíše zakázané, aby v souladu postupovala vydavatelství a distributoři.

Irena VÁLOVÁ, Media Observatory ČR, organizace při Evropské federaci novinářů:
Tak jako v demokracii nemůže existovat diktatura jedné strany, nemůže v demokracii existovat diktatura jedné firmy.

Redaktorka:
Na první pohled běžný obchodní spor přerostl v kampaň na obranu svobody slova. Spor vrcholí a způsobil lavinový efekt. Před pár dny rozvázala smlouvy s Mediaprintem další dvě vydavatelství, které vydávají časopisy. Kvůli nejisté situaci rozvázala smlouvy i vydavatelství, která nejsou akcionáři PNS. Organizace při Evropské unii Media Observatory vyjádřila své znepokojení. Nejde o krach jedné firmy, pokud třeba pracuje špatně, ale bude mít pak na trhu šanci nějaká jiná distribuční společnost? Je celá věc pouze obchodním sporem nebo jde o ohrožení svobody slova?

Milan KOPECKÝ, novinář a bývalý vydavatel:
Tady mluvíme o velice důležitých věcech, jako je veřejné mínění, a to nemůžeme nechat na libovůli trhu.

Irena VÁLOVÁ, Media Observatory ČR, organizace při Evropské federaci novinářů:
Tento stát přenesl svoji povinnost zajistit občanům pravdivé a úplnné informace na soukromé firmy a nelze si vytvořit na toto právo monopol.

Milan KOPECKÝ, novinář a bývalý vydavatel:
Opravdu ta moc těch distribučních monopolů je bezmezná. Kdyby někdo z nich řekl, "budete ty noviny tisknout hlavou dolů," tak to tak bude, protože oni mohou všechno, to podstatné totiž drží v ruce oni. Bez nich nebo dokonce proti nim se nikdo ke čtenářům nedostane, žádná nežádoucí informace, žádná myšlenka...

                 
Obsah vydání       11. 2. 2003
11. 2. 2003 Hrozba terorismu anebo válečná psychóza?
11. 2. 2003 Media Observatory varuje před monopolizací českého tisku
11. 2. 2003 Vltava-Labe-Press bylo před volbami vázáno smlouvami vůči politikům? Štěpán  Kotrba
10. 2. 2003 Krize v NATO "nepovede k odložení války"
11. 2. 2003 Bez jednoty nemají NATO ani OSN budoucnost
11. 2. 2003 Platobné karty na Slovensku a vo Veľkej Británii David  Singer
11. 2. 2003 Brežněvova doktrína omezené suverenity? Jan  Čulík
11. 2. 2003 Svrhovat Husajna stovkami raket a tunami třaskavin? Miloš  Kaláb
8. 2. 2003 Evropská unie nechce monopoly: Pfizera vyšetřuje Evropská komise, jeho akcie klesají Radek  Mokrý
9. 2. 2003 Jan Sokol na Hrad: orgie průměrnosti nezatížené vkusem Štěpán  Kotrba
11. 2. 2003 Bitva o americkou demokracii Mojmír  Babáček
11. 2. 2003 Proč se odlišují postoje "staré Evropy" od postojů "nové Evropy"? Lenka  Vytlačilová
11. 2. 2003 Postoje "staré" a "nové" Evropy Milan  Kynický
11. 2. 2003 Jak to hučelo v devadesátých letech Marek  Fak
9. 2. 2003 Významné výroky Donalda Rumsfelda
10. 2. 2003 Britská soda
11. 2. 2003 Labouristický poslanec vykázán z parlamentu za kritiku "výzvědné" zprávy
8. 2. 2003 Britská vláda opsala svou aktuální zprávu o Iráku ze studentské práce
11. 2. 2003 Američané v ČR: Nesouhlasíme s válkou proti Iráku
9. 2. 2003 Irák: Tony Blair ohrožuje své politické postavení
11. 2. 2003 Abychom řekli ne
11. 2. 2003 Ne válce!
9. 2. 2003 Powellova irácká "továrna na jedy" neexistuje
11. 2. 2003 Predstava vojny na vlastnú päsť znižuje hodnovernosť politiky USA na minimum Martin  Muránsky
11. 2. 2003 Sýrie chce usilovat o mírové řešení irácké krize
11. 2. 2003 Demokracia znamená chaos? Andrej  Sablič
11. 2. 2003 Já - 2233 slov pro (psycho)analytiky
11. 2. 2003 Dnešná farma zvierat Radovan  Geist
11. 2. 2003 Miloslav Luther, režisér: Kde chýba konkurencia, chýba aj kontext hodnôt Anna  Gregorová
11. 2. 2003 Priveľké pokušenie zradiť Európu Eduard  Chmelár
11. 2. 2003 Otravujeme lekárov na pohotovosti? Jana  Matúšová
10. 2. 2003 Zaostřeno na islám: pouť do Mekky - hadždž Štěpán  Kotrba
11. 2. 2003 V Praze vzniká sbor luterské evangelické církve Eduarda  Heczková
11. 2. 2003 Anarchisté: Žádnou další válku !
5. 2. 2003 Pošta redakci
4. 2. 2003 Hospodaření OSBL za leden 2003 Jaroslav  Štemberk
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2003 Media Observatory varuje před monopolizací českého tisku   
11. 2. 2003 Bitva o americkou demokracii Mojmír  Babáček
11. 2. 2003 Vltava-Labe-Press bylo před volbami vázáno smlouvami vůči politikům? Štěpán  Kotrba
30. 1. 2003 ČR opět používá zákon, který je totalitním přežitkem Jan  Čulík
11. 1. 2003 Sobota podvečer: přímá akce proti pochodu "hnědé špíny" Štěpán  Kotrba
13. 12. 2002 KAUZA: Ostravská ČT   
6. 12. 2002 Levicové bědování - ale s novými informacemi a s noblesou Jan  Čulík
28. 11. 2002 Plnění úkolů projektu, který předložil Jiří Balvín do "výběrového řízení na generálního ředitele České televize v  2001" Jana  Dědečková
19. 11. 2002 Kult Holubové Aničky očima "nezatížené" generace Michal  Jurza
19. 11. 2002 Případ Šafránková: Zrušte trestní stíhání za pomluvu Jan  Čulík
12. 11. 2002 Media Observatory ČR k nejvážnější situaci tisku v ČR od roku 1989   
18. 10. 2002 Zákon tvrdé ruky aneb konec demokratů v Čechách Štěpán  Kotrba
11. 10. 2002 Chce vláda ČSSD poručit větru, dešti? Filip  Rožánek
8. 10. 2002 Česká média v průběhu zasedání MMF/SB 2000 nebyla nestranná Eva  Kunzová
2. 10. 2002 MFD právem vystupuje proti trestnímu stíhání za pomluvu   

Je český tisk ještě český? RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2003 Media Observatory varuje před monopolizací českého tisku   
11. 2. 2003 Vltava-Labe-Press bylo před volbami vázáno smlouvami vůči politikům? Štěpán  Kotrba
14. 1. 2003 PODIVEN: Manipulace s dějinami první republiky Věra  Olivová
17. 12. 2002 Co nebylo v novinách: jak psaly o válce proti Afghánistánu některé české a britské deníky Nellie  Woods
12. 12. 2002 Media Observatory ČR protestovala Evropské komisi proti monopolním praktikám v ČR   
12. 11. 2002 Media Observatory ČR k nejvážnější situaci tisku v ČR od roku 1989   
23. 10. 2002 Aktivistická česká publicistika za okupace aneb příběh záhadně zmizelého novináře Jaroslava  Čajová
8. 10. 2002 Česká média v průběhu zasedání MMF/SB 2000 nebyla nestranná Eva  Kunzová
6. 9. 2002 Fiasko MFD: Obvinění Karla Srby začíná vypadat nejistě, tak MFD organizuje novou skandalizační kampaň Štěpán  Kotrba, Jan Čulík
15. 7. 2002 Benešovy dekrety: podivná diskuse Jaroslav  Valenta
8. 7. 2002 Zemřel Josef Hanzal, historik, kterému ležel na srdci osud českého tisku Jaroslava  Čajová
28. 6. 2002 Antimonopolní úřad se vyjadřuje ke skupování českého tisku   
21. 6. 2002 Mít tak jen české noviny Emil  Šíp
24. 5. 2002 Autocenzura Jaroslav  Formánek

Media Observatory RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2003 Media Observatory varuje před monopolizací českého tisku   
11. 2. 2003 Vltava-Labe-Press bylo před volbami vázáno smlouvami vůči politikům? Štěpán  Kotrba
12. 12. 2002 Media Observatory ČR protestovala Evropské komisi proti monopolním praktikám v ČR   
12. 11. 2002 Media Observatory ČR k nejvážnější situaci tisku v ČR od roku 1989   
28. 3. 2002 Spolek pro Media Observatory: "Michal Zítko zřejmě půjde do vězení"   
14. 3. 2002 Media Observatory: Kodex České televize nesmí podepsat profesionál hodný toho jména   
13. 12. 2001 Media Observatory ČR: Policie zřejmě obvinění proti Pecinovi uměle vykonstruovala   

Německo dnes RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2003 Vltava-Labe-Press bylo před volbami vázáno smlouvami vůči politikům? Štěpán  Kotrba
4. 2. 2003 Německé zemské volby: zazvoní hrana sociální demokracii? Miroslav Václav Steiner
30. 1. 2003 Je Dzurinda zodpovednejší ako Chirac či Schröder? Ivan  Štefunko
15. 2. 2002 Tolik potřebné Rakousko Miroslav  Polreich