KAFKOVSKÁ ÚROVEŇ SLUŽEB:

Jak se Britské listy staly otrokem firmy T-mobile Czech Republic

29. 12. 2009

Britské listy mají od prosince 2007 smlouvu s firmou T-mobile Czech Republic na používání modemu 4G pro mobilní internetové připojení. V prosinci 2008 byla smlouva prodloužena do prosince 2010. Za toto mobilní internetové připojení, které mnohdy funguje velmi neuspokojivě (na mnoha místech ČR je mobilní síť přeplněna, připojení je pomalé, případně vypadává) platí Britské listy firmě T-mobile částku 1189 Kč měsíčně (pro srovnání, ve Velké Británii platíme za broadbandové připojení rychlostí 10 Mbit/sec 500 Kč měsíčně). Ve Velké Británii mají Britské listy také mobilní internetové připojení, v principu totožné, avšak stabilnější a rychlejší, od britské firmy "Three". Toto britské mobilní připojení stojí 450 Kč měsíčně, zatímco T-mobile si v ČR účtuje 1189 Kč měsíčně.

An English version of this article is in CLICK HERE

ZÁKONY V ČR?

Služba nefunguje? Nevadí, musíte platit

29. 12. 2009 / Petr Wagner

Kdysi jsem měl připojení od Czech online tuším od jakési odnože Telecomu. Je to cca deset let, píše Petr Wagner. Jednoho dne mi přestal fungovat modem a já urgoval opravu. Po půl roce bez opravy jsem se rozhodl službu neplatit a oznámil jsem centrále, že nezaplatím, pokud neopraví.

Neopravili, já nezaplatil a ve finále z toho byla exekuce na 100 000 Kč.

Možnost odvolání nulová a dle mých právníků jediná možnost zaplatit. Jinak mi totiž jsou oprávněni vzít vše.

Tož tak u nás v Čechách.

Pozn. JČ: Jak je možné, že v zákoně chybí podmínka, že služba, za niž zákazník platí, musí být funkční? :)

Čína popravila duševné postiženého britského pašeráka drog

29. 12. 2009

A britská vláda zuří. Jenže: podívejme se na to realisticky: Británie nemá na velké globální hráče v jednadvacátém století ve věcech, v nichž o něco jde, naprosto žádný vliv, píše editor Channel Four News Alex Thompson v pondělím emailovém avizu na večerní zpravodajství jeho stanice. Thompson pokračuje: Jak se ukazuje při nynějším pokračujícím Chilcottově vyšetřování okolností ohledně invaze do Iráku, je šokující, že v týdnech před invazí neměli britští politikové ve Washingtonu absolutně žádný vliv - Američané je prostě neposlouchali.

Totéž se týká této nejnovější deprimující epizody ve vztahu k Číně, kdy britská vláda ve věci britského odsouzeného intervenovala v Pekingu sedmadvacetkrát. Nedosáhla naprosto ničeho. Měli bychom být překvapeni? píše novinář. Vůbec ne. Čínská vláda otevřeně lhala Mezinárodnímu olypijskému výboru, že prý zlepšují situaci v oblasti lidských práv, jen proto, aby mohla realizovat své (obdobně děsivé) olympijské hry. A po jejich ukončení? V oblasti lidských práv se nezlepšilo nic. A to v tomto případě Číně o něco šlo.

Britská vláda nyní v Londýně povolala na kobereček čínského velvyslance. Tedy, lidi - ten se britských diplomatů musel opravdu bát... poznamenává ironicky editor Channel Four News.

Deník Guardian cituje jednoho nejmenovaného britského odborníka, který poukazuje na to, že Čína údajně nechtěla podrobněji zkoumat, že popravený Brit byl "duševně chorý", protože "většina osob, popravovaných v Číně je duševně chorá a případ by tak odhalil špičku ledovce".

Pokud tomu tak je, je ovšem politováníhodné, že se o tom začne hovořit až tehdy, kdy čínské "boží mlýny" semelou občana západní země - rozsáhlé popravy místních lidí nikoho nevzrušují, že? (JČ)

Teoretická demokracie praktického mocnářství, aneb "gesunder Sinn"

29. 12. 2009 / Karel Dolejší

Je mi opravdu velkou záhadou, jak to, že šepoty a výkřiky Matěje Šustera publikované na pokračování v několika periodicích budí takové pozdvižení. Šuster si přirozeně kvůli svému odmítání jisté části literární vědy nepřeje zavést přímou demokracii o nic více, než si ji kdysi přály c. a k. úřady ve své štvanici na hegelovskou filosofii. Zdravý rozum poddaných, ve státoprávních věcech monarchie považovaný v lepším případě za irelevantní, v horším za a priori podezřelý, byl nicméně vyhlášen za úřední normu ve věcech ducha. Čím se tedy v praxi pohrdalo, z toho se současně v teorii udělalo závazné měřítko, v jehož jméně byli souputníci a následovníci darmožoutského neužitečného exklerika Augustina Smetany doháněni na pokraj smrti hladem, zatímco erár vztyčoval sochy pomazaných Herbartů a jemu podobných gigantů. Tak vypadala církevnická vláda, jejímž hlavní modlou byl zdravý rozum.

Plebs a intelektuálové

29. 12. 2009 / Milan Valach

Neštěstím českého národa je jeho nízká soudržnost. Jedním z jejích projevů je přetrvávající odcizení intelektuálů od veřejnosti, oněch tak zvaných prostých lidí. Nebylo tomu tak vždy, ale je tomu tak nyní zase, a to ke škodě obou stran. Veřejnost je bez intelektuální reflexe skutečnosti slepá a snadno manipulovatelná, intelektuálové bez veřejnosti upadají do falešné sebeiluze o vlastní výjimečnosti na pozadí své faktické naprosté bezmocnosti. Ale nejen to. Ztráta vztahu s praktickými starostmi a potřebami těchto "obyčejných" lidí je ztrátou předmětu jejich vlastního zkoumání a vede je do uzavřeného světa jejich vlastních slov. Tyto jazykové hry svým opakovaným recyklováním v první, druhé, třetí a x-té knize se stávají natolik vyprázdněnými, že ztrácejí jakýkoliv reálný obsah.

Vláda práva a svobody má zajišťovat občanům takové prostředí, v němž mohou rozvíjet své schopnosti

29. 12. 2009 / Boris Cvek

Přečetl jsem si články Martina Škabrahy a Jana Kellera a souhlasím s jejich kritikou Matěje Šustera, který z mi zcela nepochopitelného - ideologického - důvodu mluví o hlasování občanů o užitečnosti těch či oněch oborů vzdělanosti.

Copak panu Šusterovi není zřejmé, že hlasovat o tom, co se bude/nebude učit na akademické půdě, je donebevolající pitomost?

Šusterovo pravidlo

29. 12. 2009 / Jan Keller

Přiznám se, že pokud by se neblížil Silvestr, necítil bych potřebu reagovat na názory Matěje Šustera o tom, jak financovat některé univerzitní obory typu literární vědy či genderových studií.

Z jeho názorů, které - zcela proti tržním pravidlům - poskytuje naprosto bezplatně, však na mne dýchl silvestrovský duch tak mocně, že prostě neodolám a budu na chvíli sledovat jeho pozoruhodnou myšlenkovou linii.

Musím se zastat Matěje Šustera, ale...

29. 12. 2009 / Jan Čulík

Píše-li Matěj Šuster

Pokud budou lidé ochotni tyto směry bádání financovat dobrovolně, nevidím v tom jediný problém. Dokonce bych nic zásadního nenamítal ani v případě, že by tyto obory byly financovány z daní, pakliže by s tím souhlasilo velmi vysoké procento občanů (např. alespoň 80 %). Jediným smysluplným testem toho, zda občané pokládají financování daného oboru za "užitečné", totiž může být jejich (téměř) všeobecný souhlas".

je pravda, jak na to poukazuje Jan Keller, že je to argumentace hodně výběrová.

Údajný dokument o íránském vývoji jaderné zbraně odhalen jako podvrh

29. 12. 2009

KD│ Renomovaný bývalý důstojník americké CIA Philip Giraldi komentoval dokument, o němž 14. prosince informoval list Times of London. Tento dokument obsahoval údajný íránský plán na experimenty s "neutronovým iniciátorem" pro jadernou bombu. Podle Giraldiho, který měl na posouzení dokumentu údajně celý rok, se jedná o podvrh, jehož nejpravděpodobnějším původcem je Izrael, i když není zcela vyloučena ani britská účast, napsal pro Inter Press Service Gareth Porter.

Podzim republiky?

29. 12. 2009

Dostal se náš demokratický systém skutečně pod kontrolu korporátní Ameriky?

KD│ Sklouznou Spojené státy někdy během příští dekády k pologramotnému, polarizovanému, prefašistickému státu, který dovolí hamižným oligarchům a korporátním elitám převzít vládu? Dvě knihy, které jsem nedávno četl, nabízejí dostatečně přesvědčivé důkazy a argumenty, že k tomu dojde, a třetí tvrdí, že Američané, pokud nerozvinou svoji schopnost uvažování, s podporou Internetu mohou podlehnout diktátorské mentalitě. Každá z knih přináší informovanou diagnózu nebezpečí, která pro americkou demokracii představují široce rozšířená ignorance a ideologická polarizace, ale žádná nenabízí účinnou terapii této nemoci, napsal Kirk Nielsen na serveru Miller--McCune.

Gaza rok poté: Bilance, přetrvávající ekonomická blokáda a kritické hlasy narážející na hradbu ignorace

29. 12. 2009 / Daniel Veselý

Uplynul rok od zahájení izraelského útoku na uvězněnou a od zbytku světa separovanou populaci pásma Gazy, jenž byl zahájen po ukončení několikaměsíčního příměří mezi Izraelem a hnutím Hamas. Ačkoliv Hamas podle vyjádření mluvčího izraelského premiéra Marka Regeva v průběhu té doby na Izrael nevypálil ani jednu raketu, Izrael příměří přerušil loni v listopadu bombardováním jednoho ze stovek "pašeráckých" tunelů v Gaze.

O šlechetném Vilíkovi a jeho spektakulárním, leč neužitečném činu

29. 12. 2009 / Jiří Jírovec

BL předložily svým čtenářům zprávu o tom, jak princ Vilík okusil slast spánku na ulici coby dočasný bezdomovec.

Proč ale dělat slávu z toho, že se někdo chová "jako". Před nějakou dobou jsem četl o člověku, který chtěl zkusit, co obnáší život žebráka. Tak si sedl na ulici, klobouk před sebe a do kapsy kalhot kreditní kartu -- tak, pro všechny případy. S ní mohl svůj experiment kdykoli přerušit, přespat v hotelu, osprchovat se a najíst mezi "slušnými" lidmi. Tedy udělat něco, co žebrák jen tak nemůže.

O vlasti...

28. 12. 2009 / Ladislav Žák

V reakci na jeden svůj letošní příspěvek jsem byl vyzván, zda bych nedokázal něco napsat na téma vlast. Nešlo o nic z jeho strany o nic konkrétního, o žádnou objednávku, ale bylo patrné, že se ten člověk domnívá, že bych mohl o vlasti napsat něco, co by eventuelně mohlo stát za přečtení. Přemýšlel jsem o tom a pak jsem si to uložil jako domácí úkol na Vánoce, že se pokusím si uspořádat myšlenky na toto téma a nějak je prezentovat. Možná, jak zpívá Janek Ledecký, že "sliby se mají plnit o Vánocích", možná proto, že atmosféra a klid Vánoc je k takovým počinům v mých očích zvláště příznivá.

Nevím jak vy, ale já jsem od Pálavy

28. 12. 2009 / Karel Dolejší

Ladislav Žák se ve vánočním čase lehce zjihle rozepsal o vlasti a vlastenectví. Nechci se s ním o svátcích o jeho článek přít, už proto, že má v mnohém zajisté pravdu - nicméně musím se přece jen zastavit u jedné pasáže, která jakoby byla ukázkovým příkladem šamanské operace, s jejíž pomocí lze z babiččiny Stračeny vyrobit družstevní kravín.

Politická ekologie kolapsu, část třetí:

28. 12. 2009 / John Michael Greer

Za tím vším leží centrální politický fakt mezí růstu: Omezení států Prvního světa na životní styl Třetího světa, které by bylo nevyhnutelným důsledkem přechodu ke světu po ropném věku, ať už by byl takový přechod úmyslný nebo neplánovaný. Metafory o slonech v obývácích se politické výbušnosti tohoto faktu ani zdaleka nepřibližují, stejně jako předstírání lidí napříč politickým spektrem, že tomu tak není. Avšak ponechejme stranou sebeklamy v podobě zázračných nových energetických zdrojů, které se vynořují v zásadě proto, že si je přejeme - a je nemožné se zmíněnému faktu vyhnout.

KD│ Výsledky kodaňských jednání o změně klimatu nemohly být lépe uzpůsobeny k ilustraci závěrů, k nimž jsem se snažil dospět v posledních dvou esejích. Když se prach usadil, to co zůstalo po všech ohromných nadějích a přehnané rétorice je fakt, že se jede dál - močálem černým kolem bílých skal.

Kluci-politici a poctivci-úředníci

28. 12. 2009 / Vladimír Blažek

V nás lidech se perou mnohé tendence, mající hlubší evoluční význam a příčiny. Při pohledu na politickou sféru mi vynikají zvláště dvě protichůdná snažení, v každém jednotlivci jinak a s větší váhou jednoho nebo druhého. Tento vnitřní svár platí především pro mužské představitele, což má také svůj důvod a specifické souvislosti (pozor nejsem ani femininista, ani antifemininista, ani sexista, jak snad vyplyne dále...). První z těchto dvou směřování je snaha o získání vyššího sociálního statusu, tedy vyššího postavení ve společenské hierarchii a spolu s tím lepšího přístupu ke zdrojům, vyšší šance k získání partnerky a tím možnosti mít potomky (v dřívějších dobách -- více potomků) a šířit své vlastní geny do dalších generací společně s osobními názory a způsoby chování. Kdo by nechtěl více peněz, aby se měl on a jeho blízcí lépe?

ANALÝZA

Zemní plyn a energetická bezpečnost

28. 12. 2009 / Jaroslav Ungerman

předneseno na mezinárodním kolokviu "Energetická bezpečnost: reakce na krizi", organizovaném Vysokou školou mezinárodních a veřejných vztahů v Praze 9.12. 2009

O významu zemního plynu pro zásobování České republiky energií v budoucnu se vedou stále diskuse. Je tomu i proto, že nasazení stále většího množství netradičních zdrojů energie vyžaduje mít pohotovou zálohu výkonu. A tu lze v současnosti zajistit především využitím zemního plynu. Proto se podle mého názoru zvýší i jeho postavení v energetické bilanci země a bude nutně potřeba rostoucí pozornost věnovat i jeho úloze při zajištění energetické bezpečnosti země.

O postavení zemního plynu v budoucí české energetické bilanci se ovšem vedou spory.

STENOGRAM SNĚMU KRÁLOVSTVÍ ČESKÉHO

Křižácká výprava Švarcenberků proti husitům léta Páně 1889

28. 12. 2009 / Pavel Barák

Schwarzenberg (Czech: ze Švarcenberka) is the name of a Frankish and Bohemian aristocratic family.

Dne 10. října 1889 se poprvé sešel nově zvolený český sněm. Klub Národní strany svobodomyslné (mladočechů) podal dva dny poté návrh adresy císaři, požadující „uvedení v plnou platnost státního práva Koruny české“. Návrh zdůvodňoval 24. října Julius Grégr. Po něm vystoupil staročech Ladislav Rieger, který sice předem pochyboval o vhodnosti návrhu, ale „vzhledem k jeho závažnosti“ doporučoval prozkoumat jej ve zvláštní komisi. Ta vzhledem k jeho „nevčasnosti“ navrhla, aby sněm přešel k dennímu pořádku. O návrhu komise sněm jednal ve dnech 7. -9. listopadu 1889. Historik Otto Urban o jednání píše jako o „tragikomedii české liberální politiky“ (Urban 1982: 391). Většina sněmu (ten se skládal z 58 staročechů, 39 mladočechů, ostatní přítomní vesměs za aristokratické strany velkostatku, když poslanci za českoněmecké liberály se od roku 1886 zasedání sněmů neúčastnili) návrh státoprávní adresy v poměru 123: 37 zamítla.

Tím trápení staročechů neskončilo. Dne 25. listopadu 1889 vznesl mladočech Šíl dotaz, proč sněm rozhodl, že na nové budově Národního muzea nebude umístěna deska Jana Husa. Sněmovní debata o Husovi se brzo změnila v rozpravu o husitství vůbec. Nové křižácké tažení proti husitům zahájil tehdy Karel Schwarzenberg mladší, uvádí Urban a cituje jeho slova o tom, že se husité „zvrhli v tlupu lupičů a žhářů“ (Urban 1982: 391). Nikdo ze staročechů se proti tomu neozval a naopak mladočeši nejenže prosadili změnu původního rozhodnutí o pamětní desce Jana Husa, ale právě tehdy začali velkou kampaň za vybudování Husova pomníku v Praze.

V Britských listech se o uvedeném konfliktu nedávno zmínil Ivo Šebestík v jednom z nejčtenějších článků týdne i měsíce.

Rasistický článek ze serveru Eurabia.cz byl odstraněn

28. 12. 2009

Odkazem z Britských listů, kde vyšly články "Mám do vaší knihovny dál chodit?" Lukáše Zelenky, "V knihovně nestraší!" Tomáše Řeháka a "Nesnášenlivost vůči jinakosti v Čechách" Lukáše Lhoťana jsem se dostal na článek "O strašidle v knihovně -- jak mne vyděsila knihovnice v hidžábu" anonymní autorky píšící pod pseudonymem Červená Karkulka, zveřejněný na portálu eurabia.cz.

Článek mne nadzvedl ze židle a jeho obsah mne přiměl k odeslání mailu šéfredaktorovi eurabie.cz panu Edvardu Steinskému, píše čtenář Petr Klásek.

Kapitalizmus, socializmus a politický režim

28. 12. 2009 / Karol Krpala

Tento text je príspevkom do diskusie o tom, aké vlastne zriadenie bolo v bývalej ČSSR, ktorá sa na BL rozprúdila v reakcií na článok Jakuba Rolčíka. Niekoľkodňová diskusia na BL o tom, aký spoločenský systém sme vlastne mali pred rokom '89, rieši objektívne v podstate banálny problém, a evidentne vyplýva z či už úmyselného, alebo neúmyselného nepochopenia základných pojmov. Preto bude tento článok z prevažnej miery o vysvetľovaní pojmov, kategórií a vzťahov medzi nimi. Keďže ide o skutočnosti z nejakého dôvodu u nás tabuizované až prekrúcané (ináč by na BL nemohla vzniknúť takáto téma ako problém a zodpovedajúca diskusia okolo neho), myslím, že článok tým neutrpí na svojom význame a zaujímavosti. Určite nejde o pokus niekoho mentorovať, je to len nevyhnutné. Keďže sa tejto, u nás veľmi nepopulárnej (či skôr z pohľadu oficiálnych autorít nepopulárnej) "ideologickej" a v nadväznosti na ňu "systémovej" problematike venujem odborne, chcel by som týmto prispieť do uvedenej diskusie.

Ještě k novému pražskému územnímu plánu

28. 12. 2009 / Petr Kužvart

V předchozím textu jsme probrali, jak vlastně takové politické panstvo funguje a v čem je největší, protože plošné selhání úřednictva, které se účastnilo vytvoření konceptu územního plánu Prahy a rovněž posouzení vlivu tohoto konceptu na "udržitelný rozvoj území". Ukázali jsme si, jak je možno ošvindlovat otázku nadlimitní zátěže území a tak připravit pro další desetiletí opět zahušťování a intenzifikaci komerčního vykořistění území bez ohledu na zákonné požadavky i reálné dopady, tedy alergie, astma a další podobné choroby u dětí a cévní i nádorová onemocnění u starší populace, s nevyhnutelnou vyšší úmrtností v nižším věku. Jde o hluboce zavrženíhodnou ruskou ruletu se zdravím a životy nás všech, kdo jsme pražskými občany a trávíme v tomto městě naprostou většinu svých životů, jsouce vystaveni trvalé expozici různých imisí, velmi často v nadlimitních hodnotách.

Turkmenbaši s čínskou delegací.

Nekonečný příběh o zemním plynu: Další díl

25. 12. 2009 / Jindřich Kalous

Bez většího zájmu evropských médií, která byla v té době zcela vytížena klimatickou konferencí v Kodani, proběhla událost, která může mít neočekávané a dalekosáhlé důsledky pro další vývoj exportu ruského a středoasijského zemního plynu do Evropy a rusko-evropských vztahů obecně. 14. prosince se na turkmensko-uzbeckých hranicích sešli presidenti Číny, Turkmenistánu, Uzbekistánu a Kazachstánu, aby slavnostně spustili provoz plynovodu, který bude dodávat turkmenský zemní plyn do Číny.

Zdroje ZDE ZDE ZDE

VÁNOČNÍ ČTENÍ

Nová rada

23. 12. 2009 / Smil Flaška z Pardubic

Bylo to už dávno kdysi.
Lev, král zvířat, usmyslí si
Poslat posly do všech stran.
Každý poddaný i pán,
Ať je velký nebo malý,
Má se dostavit ke králi.
Tak lev chtěl a tak rozkázal,
I knížeti orlu vzkázal,
Aby s všemi svými ptáky
Dostavil se k dvoru taky,
Vždyť ho všichni poslouchali
A horlivě na to dbali,
Slyšeti královské slovo
- Tehdy též panství orlovo,
V časech, kdy se toto dálo,
Výsosti lvu podléhalo.
A tu orel bez váhání
Na to královské vzkázání
Přivedl svých věrných pluk,
Když už zvířat velký shluk,
Horlivě pobíhající,
Svému králi k disposici
Připraven byl na rozkazy.
Zástupem si cestu razí
A lev s velkou laskavosti
Vítá hned své milé hosti,
Nejdřív s orlem objímá se,
Pak pokyne jeho chase
A orlovi vzdává díky
Za oddané služebníky.
Už se utišili všude,
Všichni čekají, co bude.

Vánoční a novoroční vydání Britských listů

22. 12. 2009

Vánoce roku 2000 byly zcela pohlceny rebelií v České televizi.

Vánoce, svátky míru a konzumerismu TÉMA BL

Vánoční přání

23. 12. 2009 / Milan Dubský

Očistit se ne přemírou dárků, ale pohlazením,
které jsme dlouho neučinili.
Tichým zamyšlením nad vším,
co jsme správného neudělali
a nad tím, co jsme udělali špatně.
Kde jsme se odvrátili od někoho,
kdo potřeboval pomoci a šli jsme tam,
kde jsme něco lacino získali,
ač nám toho nebylo zapotřebí.
Rozsviťme vedle symbolických svíčiček

Když Čína vládne světu I.

23. 12. 2009

KD│ Čína se stává nejmocnější a nevlivnější zemí světa, tvrdí proslulý žurnalista bývalého časopisu Marxism Today, expert na asijskou modernu působící na London School of Economics a hostující na několika asijských univerzitách - Martin Jacques. Podle oficiálních prognóz bude čínská ekonomika v roce 2050 dvakrát tak velká jako americká. Co bude Peking se vší tou mocí a vlivem dělat? S Martinem Jacquesem si o tom za redakci magazínu Truthdig povídal Robert Scheer. Přinášíme překlad první části rozhovoru věnované kulturním rozdílům mezi Čínou a Západem. Další části rozsáhlého rozhovoru budou následovat.

Robert Scheer: Má první otázka: Vaše poslední kniha nese název "When China Rules the World: The End of the Western World and the Birth of a New Global Order" (Když Čína vládne světu: Konec západního světa a zrod nového globálního řádu). Jste snad agent provokatér? Ten titul jste zvolil kvůli zlepšení prodejnosti? Vy tomu nevěříte, nebo snad ano?
Martin Jacques: Samozřejmě, že Čína nebude vládnout světu o nic více, než mu posledních šedesát let vládly Spojené státy, nebo předtím Británie. Ale mám za to, že se Čína časem stane nejmocnější a nejvlivnější zemí světa, a když píšu o světovládě, myslím právě tohle.

Došlo k závažné geopolitické změně: Žijeme v čínském století

Kodaňský summit zlikvidovala Čína

23. 12. 2009

V Kodani se stalo toto, píše v deníku Guardian Mark Lynas: Čína zlikvidovala rozhovory, mezinárodně znemožnila Baracka Obamu a trvala na nepřijatelné "dohodě", aby si západní politikové odnesli břemeno viny. Vím to, protože jsem byl přítomen v místnosti a viděl jsem, jak se to děje.

Strategie Číny byla jednoduchá: Blokovat čtrnáct dní vyjednávání a pak to narafičit tak, aby dohoda uzavřená za zavřenými dveřmi vyvolávala dojem, že se Západ znovu vykašlal na chudé země. Všichni jim na to skočili. Bylo to ale přesně obráceně. Byl jsem svědkem toho, jak se Obama zoufale snaží dohodu zachránit, a čínský delegát neustále opakoval "ne".

Nevěcná debata o Kodani aneb Čínské mučení

26. 12. 2009 / Karel Dolejší

"...místo triumfální nálady je tu nejistota a národy, které se od Evropy emancipovaly, nevstupují do nové doby vítěznou branou. Přicházejí na zemi dalekosáhle zchudlou a vyloupenou, kterou ještě nepřevzaly do skutečného a výlučného vlastnictví, majíce přitom v úmyslu nadále ji vykořisťovat a masovým užíváním ještě více pustošit."
Patočka, J.: Osnova dějin. In: Evropa a doba poevropská. Lidové noviny, Praha 1992. ISBN 80-7106-017-8. S. 116

Na rozdíl od Jana Rovenského se přece jen domnívám, že prvotní chybu a zmatení debaty o roli Číny na kodaňské konferenci bychom neměli hledat v textu Martina Groha, ale již v článku Marka Lynase. Ne že bych se chtěl hlásit k vyprávění o zlém Západu, nicméně Lynasův text o čínském belzebubovi pokládám za neudržitelně jednostranný - a hned vysvětlím, proč.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za listopad 2009

4. 12. 2009

Nesmírně zavazující byla reakce čtenářů na náš nedávný apel, že potřebujeme dva nové servery. V listopadu 2009 přispělo finančně na Britské listy 348 osob celkovou částkou 123 717.57 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 10. 2009 částku 148 397.73 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a