Wikileaks odhalily ve Španělsku vážný korupční skandál
Americké velvyslanectví v Madridu hrubě ovlivňovalo celé španělské soudnictví
5. 12. 2010
Ve Španělsku vyvolaly informace, obsažené v amerických diplomatických depeších, zveřejněných na Wikileaks velký skandál. Dominují zpravodajství už tři dny. V čele zpravodajství stojí autoritativní list El País, a jeho celostátní konkurence, deník Público.
Pozornost médií se soustřeďuje na tři věci, všechno to jsou případy, jimiž se má zabývat španělský soud pro národní bezpečnost, Audiencia Nacional:
- vyšetřování smrti španělského kameramana José Cuosa, kterého usmrtil americký tank, když omylem začal střílet na bagdádský Hotel Palestina,
- vyšetřování mučení španělských občanů, zadržovaných v Guantánamo
- vyšetřování užívání španělských základen a letišť pro americkou dopravu vězňů do třetích zemí, včetně letu, který odvezl r. 2003 Khaleda El-Masriho do Bagdádu a pak do Afghánistánu.
Americké depeše, zveřejněné na Wikileaks, odhalují rozsáhlé, intenzivně koordinované úsilí amerického ministerstva zahraničí vytvořit překážky při trestním vyšetřování těchto činů.
Vysocí američtí činitelé, jako bývalý předseda Republikánské strany Mel Martinez, senátor Judd Gregg a ministryně domácí bezpečnosti Janet Napolitano byli součástí tohoto úsilí. Varovali španělské politiky, že trestní vyšetřování by bylo "špatně pochopeno" a poškodilo by španělsko-americké styky.
Američtí diplomaté také vyhledávali a přímo komunikovali se soudci a prokurátory a snažili se, aby byly tyto případy předány do rukou soudců, které si vyberou oni. Z amerických diplomatických depeší také vyplývá neuvěřitelná shoda mezi americkým velvyslanectvím v Madridu a španělskými prokurátory, kteří opakovaně plnili příkazy amerického velvyslanectví.
Takto o tom píše El País:
Z tajných amerických depeší vyplývá, že americké velvyslanectví dostávalo podrobné informace o připravovaných případech, informace, které nebyly veřejně přístupné a které byly k dispozici jen prokurátorům a soudcům, kteří se těmito případy zabývali. Americké velvyslanectví vedlo podrobné diskue se španělskými úřady o konkrétních soudcích, kteří tyto případy zpracovávali a nejméně v jednom případě docílilo toho, že případ byl přesunut k soudci, považovanému za přátelštějšího vůči USA. Šlo o případ, v němž byli potenciálně obžalovanými americký generální prokurátor Alberto Gonzales, bývalý šéf štábu amerického viceprezidenta David Addington, John Yoo, Jay Baybee, Douglas Feith a William J. Haynes. Španělští prokurátoři jednali přesně tak, jak to předpověděly tajné americké diplomatické depeše.
Z amerických depeší také vyplývá americké znepokojení, že španělští a němečtí prokurátoři - kteří zkoumali případ únosu a mučení Khaleda El-Masriho - budou navzájem sdílet své informace a zahájí trestní stíhání. K této spolupráci skutečně došlo (obdobně jako spolu v několika dalších případech, týkajících se leteckého převozu vězňů, zorganizovaného CIA, spolupracovali španělští, němečtí a italští prokurátoři) a americké znepokojení, že americké úsilí tyto případy zastavit bude neúspěšné, se potvrdilo. Jakmile Amerika vyvinula politický tlak na Německo, aby zrušil vydané zatykače, okamžitě je znova vydali španělští soudci, kteří byli více chráněni před politickou manipulací
Diplomaté běžně sledují právní případy, které se týkají národních zájmů jejich země, a posílají o nich informace. Z tajných amerických diplomatických depeší odeslaných z amerického velvyslanectví v Madridu vyplývá, že tamější americké velvyslanectví hrubě porušilo svůj mandát a podařilo se mu řídit průběh trestního vyšetřování, výběr soudců a chování prokurátorů. Zveřejnění těchto dokumentů vyvolává hluboké znepokojení o nezávislosti soudců ve Španělsku a o tom, že cizí mocnost hrubě zmanipulovala celé tamější soudnictví.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 3.12. 2010
-
5.12. 2010 / WikiLeaks: Katar podle amerických diplomatů zneužívá televize al Džazíra k prosazování vlastní zahraniční politiky5.12. 2010 / Britské listy poskytly mirror serveru WikiLeaks5.12. 2010 / Assangovi právníci jsou pod dohledem tajných služeb5.12. 2010 / Wikileaks: Assangův právník odmítl v britské televizi švédský zatykač jako "politický trik"5.12. 2010 / Reportéři bez hranic hájí Wikileaks5.12. 2010 / Nabídky spojenectví s WikiLeaks se množí...5.12. 2010 / Je za Wikileaks Mossad? "Zprávy jsou proizraelské"4.12. 2010 / Wikileaks: Hackerský útok proti Googlu "zosnovali dva členové čínského komunistického politbyra"5.12. 2010 / Věta k zamyšlení4.12. 2010 / Wikileaks: Jemenský prezident nabídl Američanům "volnou ruku" k útokům na al Kajdu na jemenském území3.12. 2010 / Assange: Servery Wikileaks jsme umístili v Americe záměrně, abychom otestovali jejich podporu svobodě projevu3.12. 2010 / Americká firma zrušila jejich internetovou adresu3.12. 2010 / Online chat s Julianem Assangem3.12. 2010 / Facebook: Osvoboďte Juliana Assangeho!2.12. 2010 / Wikileaks: Američané chtěli biometrická data a údaje o zkorumpovanosti a zranitelnosti středoevropských politiků3.12. 2010 / Rusko vrací úder?3.12. 2010 / EU a Irsko: Ubohé selhání3.12. 2010 / Ruská televize potlačila informace Wikileaks o Rusku3.12. 2010 / Igor PleskotŠkrtám, škrtáš, škrtá -- aneb dobrá hospodyňka musí pro pírko přes plot skočit3.12. 2010 / Kongres USA schválil zákon o školním stravování2.12. 2010 / Zpráva o kolonoskopii a jedné pražské nemocnici2.12. 2010 / Wikileaks: Rusko je "mafiánský stát"2.12. 2010 / Wikileaks: Britská vláda tajně umožnila Američanům dál skladovat v Británii kazetové bomby2.12. 2010 / Česká pošta: Doručování letáků politických stran do příjemcovy schránky na jeho žádost nezrušíme1.12. 2010 / Čtyři scénáře pro krizi v eurozóně1.12. 2010 / Moskva údajně usiluje o umlčení WikiLeaks1.12. 2010 / Bradley Manning: Bude zřejmě odsouzen na 52 let1.12. 2010 / Štěpán Kotrba"Kdo - kromě podplacených - by se tu mohl divit hněvu podvedených voličů?"4.12. 2010 / Hospodaření OSBL za listopad 2010