4. 12. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 12. 2007

DOKUMENT

Paroubek píše Filipovi: podpořte Švejnara

"Čím méně se něčím hodláte zabývat, tím více je o tom třeba mluvit...."
... "V jednotě je síla a neshoda znamená prohru."
..."Pokud se nikdo nedoví, co děláte, pak se také nedoví, že to děláte špatně."
Sir Humprey, seriál BBC "Jistě, pane ministře"

V případě zvolení Václava Klause totiž dojde k soustředění prakticky veškeré výkonné moci v rukách pravicových politiků z ODS. Ta již nyní ovládá většinu radnic velkých měst, má až na jednu výjimku všechny hejtmany i primátora Prahy, naprosto ovládla Senát a nyní má i funkci premiéra a prezidenta. Vzhledem ke krokům, které Topolánkova vláda činí především v sociální oblasti a které tvrdě dopadnou na sociálně slabé a důchodce, je nutné si uvědomit, že Václav Klaus jistě nebude bránit těmto neodpovědným experimentům a půjde vládě ODS na ruku. Levice nemá díky přeběhlíkům, kteří jsou i díky převažující moci ODS koupeni vládní koalicí, šanci zabránit vládě prosazovat některé sociálně devastující kroky na půdě Poslanecké sněmovny. Senát ovládla modrá totalita a dá se tak očekávat, že tato komora bude některé excesy spíše iniciovat, popřípadě upravovat do ještě tvrdší podoby, než aby jim bránila.

ŠOK│ Předseda ČSSD Paroubek se rozhodl odpovědět Vojtěchu Filipovi na výzvu po veřejné komunikaci okolo voleb prezidenta. V dopise, který označuje za veřejný, vyzývá poslance KSČM, aby nedovolili zvolení Václava Klause. Není tajemstvím, že i první období čestného předsedy ODS zapříčinili poslanci KSČM, i když se k tomu před svými voliči většinou nepřiznali. Kuhhandl rudých s modrými, před kterým varoval poslanec Ransdorf některé sociální demokraty, měl vést k vyvedení komunistů z ghetta. Když ne levicí (antikomunistický Špidla bránil i elementární spolupráci - i za cenu popření politického programu ČSSD), tak pragmatickou pravicí.

Ing. Jiří Paroubek
předseda ČSSD
V Praze dne 27. listopadu 2007

Vážený pane předsedo,

předem se omlouvám, že se na Vás obracím touto cestou, tj. formou otevřeného dopisu. Jistě však pochopíte důvody, proč tak činím a budete to vnímat jako šanci nastartovat tolik potřebnou veřejnou diskusi o volbě prezidenta republiky. Předejdeme tím také různým spekulacím médií, která by našim jednáním o podpoře prezidentského kandidáta Jana Švejnara ráda přisoudila i jiný, než tento věcný obsah.

Jistě cítíte stejně jako já, vážený pane předsedo, že volba prezidenta republiky postavila českou levici, tedy KSČM a ČSSD před otázku, zda opět umožní zvolit do čela státu čestného předsedu ODS Václava Klause. Otce kupónové privatizace, projektu, který doslova přivedl na buben stovky podniků a firem, vzal práci desítkám tisíc lidí a umožnil zbohatnout mafiánům a podvodníkům. Člověka, který podepsal tzv. reformu veřejných financí, kterou vláda Mirka Topolánka zvýhodňuje bohaté před chudšími. Člověka, jehož názory jsou výrazně pravicové, který velmi často nerespektuje tradice naší ústavy a kterému nevadí, že prezentace jeho osobních názorů poškozuje pověst naší země v zahraničí.

ČSSD si na tuto otázku již odpověděla a to záporně. V zájmu nezvolení Václava Klause dokonce nepostavila svého stranického kandidáta a dala podporu osobnosti, kterou považuje za schopnou získat širší politickou podporu. Nyní by si měla i KSČM odpovědět na otázku, zda je pro levicovou stranu přijatelné, aby buď přímo svými hlasy či svým postojem umožnila zvolení čestného předsedy ODS prezidentem na dalších pět let. Nejen ČSSD, ale především drtivá většina voličů na tuto odpověď netrpělivě čeká.

V případě zvolení Václava Klause totiž dojde k soustředění prakticky veškeré výkonné moci v rukách pravicových politiků z ODS. Ta již nyní ovládá většinu radnic velkých měst, má až na jednu výjimku všechny hejtmany i primátora Prahy, naprosto ovládla Senát a nyní má i funkci premiéra a prezidenta.

Vzhledem ke krokům, které Topolánkova vláda činí především v sociální oblasti a které tvrdě dopadnou na sociálně slabé a důchodce, je nutné si uvědomit, že Václav Klaus jistě nebude bránit těmto neodpovědným experimentům a půjde vládě ODS na ruku. Levice nemá díky přeběhlíkům, kteří jsou i díky převažující moci ODS koupeni vládní koalicí, šanci zabránit vládě prosazovat některé sociálně devastující kroky na půdě Poslanecké sněmovny. Senát ovládla modrá totalita a dá se tak očekávat, že tato komora bude některé excesy spíše iniciovat, popřípadě upravovat do ještě tvrdší podoby, než aby jim bránila. Senát již dávno není díky převaze ODS pojistkou demokracie, ale je spíše vypadlým jističem, který ohrožuje v některých oblastech úroveň naší demokracie. Pokud by se v této situaci podařilo obsadit prezidentský úřad člověkem, který má na některé kroky vlády odlišný názor a jehož názory jsou bližší v mnoha ohledech levici, pak není třeba zdůrazňovat, jak by to nejen v boji o solidární a sociálně spravedlivou společnost, ale i úrovni naší demokracie pomohlo.

Profesor Jan Švejnar takovým člověkem bezesporu je. Samozřejmě, má mnoho slabých stránek, avšak ty se jeví ve srovnání s Václavem Klausem jako malicherné. V prvé řadě je mezinárodně uznávaným ekonomem, jehož akademické renomé je mnohem vyšší, než renomé Václava Klause. Jako poradce radil či radí úspěšně vládám mnoha zemí jak nastartovat ekonomický růst a jak vybudovat prosperující společnost. Má tedy na rozdíl od Václava Klause, který je spíše teoretikem, mnoho praktických zkušeností a může proto mnohem lépe posuzovat některé kroky vlády. S tím souvisí i jeho široký mezinárodní rozhled a orientace v zahraniční politice, kde by jako prezident velmi často působil. Poslední události okolo ostudné prohry s Chorvatskem o volbu nestálého člena do Rady bezpečnosti OSN, ke které přispěl sebestředný a nediplomatický projev Václava Klause na půdě OSN, kdy popřel názory tisíců vědců, jen odhalily, jak je nutné, aby na Pražském hradě seděl konečně člověk, který tuto funkci bude zastávat i s širším vědomím odpovědnosti, než jen vůči své vlastní pověsti. Navíc je nutné zohlednit i fakt, že zatímco první mandát zastával Václav Klaus s vědomím, že chce být zvolen do funkce ještě jednou, tudíž se dá předpokládat, že se v některých ohledech držel zpět, nyní již se jedná o funkční období poslední. Vzhledem k osobnosti Václava Klause a jeho charakteru je skoro jisté, že v mnoha oblastech výkonu prezidentské funkce dá naplno průchod svým stranickým preferencím, extrémním pravicovým názorům a svému egu.

O profesoru Švejnarovi vypovídá mnohé i to, že zatímco Václav Klaus jako prezident tzv. reformu veřejných financí Topolánkovy vlády podepsal a kritizoval na ní pouze to, že mohla být ještě tvrdší, profesor Švejnar odmítl zvýhodňování bohatých před chudými. Je to logický postoj člověka, který již v minulosti kritizoval Václava Klause za kupónovou privatizaci a varoval před jejími negativními důsledky, které bohužel nastaly.

Václav Klaus se jako prezident choval především jako čestný předseda ODS. Ať již to bylo v době, kdy po Stanislavu Grossovi vyžadoval podpisy poslanců, kteří podpoří jeho vládu (ačkoliv tuto podmínku odpustil Mirkovi Topolánkovi) či v době, kdy prakticky posvětil volební faul ODS v podobě tzv. Kubiceho zprávy, až po jeho odmítnutí pověřit představitele levice při druhém pokusu sestavením vlády.

Nezávidím Vám ani Vaší straně, vážený pane předsedo, tu obrovskou odpovědnost, kterou nyní máte nejen za zvolení či nezvolení Václava Klause prezidentem, ale především za budoucnost milionů voličů této země. Bude-li totiž Václav Klaus zvolen, ovládne ODS všechny klíčové funkce a bude prosazovat program, který je výhodný pouze pro úzkou skupinu nejbohatších. V první fázi se to již ODS podařilo a od ledna všichni uvidíme, jak hořké byly volby v červnu 2006.

Ale máme ještě šanci zabránit tomu nejhoršímu, neboť Topolánkova vláda slibuje pokračování. Zkusme postavit společně modré totalitě hráz a překazit jí její plány. Zatím se jí politika podle hesla „rozděl a panuj“ vždy vyplatila. Zkusme se nyní společně, bez ohledu na stranickou legitimaci, zamyslet nad tím, co je pro naše občany lepší volbou.

Vážený pane předsedo, argumenty hovoří jasně. Proto pevně doufám, že nepřeváží jiné důvody.

Vážený pan
JUDr. Vojtěch Filip

Komunistická strana
Čech a Moravy
Politických vězňů 9,
111 21 Praha 1

                 
Obsah vydání       4. 12. 2007
4. 12. 2007 Učitelíčci, stávka a hrobníci české vzdělanosti (politici) Milan  Purnoch
4. 12. 2007 Definitivní výsledky voleb v Rusku: 315 křesel Putinovi
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
4. 12. 2007 VIP books: příživníci na gorilách Štěpán  Kotrba
4. 12. 2007 Výrok dne (včerejšího): kdo ví, kde by byl
30. 11. 2007 Jací jsme
4. 12. 2007 Ekonomická puzzle Miloš  Štěpánek
4. 12. 2007 Paroubek píše Filipovi: podpořte Švejnara
29. 11. 2002 Chanuka: Stal se velký zázrak Štěpán  Kotrba
4. 12. 2007 Zárodky ghett rostou již dnes Milan  Daniel
4. 12. 2007 Že bychom byli v žebříčku ekonomické kompetence před Čínou? Miloš  Dokulil
4. 12. 2007 Podivní štrasburští žalobníci Stanislav  Křeček
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Lidé v ČR mají velké problémy s čerpáním z evropských fondů. Kdo za to může? Aleš  Přichystal
4. 12. 2007 Pohodlný život Oldřich  Wenzl
4. 12. 2007 Detaily mě nezajímají...
4. 12. 2007 Tragédie v Bhópálu Lukáš  Lhoťan
5. 12. 2007 Zelená právní guerilla Štěpán  Kotrba
4. 12. 2007 Vysvětlete, jak EPS brání právními obstrukcemi
4. 12. 2007 Zemřel Karel Mašita Jan  Čulík
4. 12. 2007 Ruský pohled na volby
4. 12. 2007 Čurdová po návratu z Ruska: nebyla jsem náhodou jinde? Štěpán  Kotrba
3. 12. 2007 Evropští pozorovatelé: Volby v Rusku nebyly férové
3. 12. 2007 Silnější Putin a slabá Evropa
3. 12. 2007 O neuvěřitelné brutalitě poslanců i Cizinecké policie ČR
4. 12. 2007 Flame war ohledně muslimů
4. 12. 2007 Nevíte, co občané Saúdské Arábie opravdu chtějí
4. 12. 2007 Opravdu jsem se zasmál nad textem pana Pragera
4. 12. 2007 G4S Cash Services: Certifikáty řízení jakosti ISO 9001, ISO 9002 nejsou všechno Petr  Nachtmann
3. 12. 2007 ODA se nám vysmívá z hrobu Petr  Nachtmann
3. 12. 2007 Cizinci budou i nadále zaplavovat Českou republiku kvůli zkorumpovaným Čechům! Fabiano  Golgo
3. 12. 2007 Chavezova porážka: Hlavním důvodem byla chudoba Fabiano  Golgo
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík
3. 12. 2007 Na jedné straně lidskost a na druhé nežádaná migrace Štěpán  Kotrba
3. 12. 2007 Zelení jsou proti odprodeji státních lesů
3. 12. 2007 Jak jsem dělal logo pro Topolánkovo předsednictví EU Štěpán  Kotrba
3. 12. 2007 Ohrnování nosu nad angloamerickým způsobem vykonávání spravedlnosti není namístě Aleš  Uhlíř
17. 11. 2007 Hospodaření OSBL za říjen 2007

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2007 Paroubek píše Filipovi: podpořte Švejnara   
26. 11. 2007 Listopad 2007: svatý Klaus v Čunkistánu Boris  Cvek
16. 11. 2007 Čtvrtstoletí Ladislav  Žák
14. 11. 2007 Otázky Václava Moravce a Nedělní partie 11. 11. 2007 Vladislav  Černík
13. 11. 2007 Bursík se odmítl bavit s odpůrci základny, Kateřinu Jacques "irituje ironický škleb"   
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Švejnar místo Klause: Osmnáct nebo dvacet bez dvou? Štěpán  Steiger
11. 10. 2007 Nechci tučňačky, Klaus na Hrad Lukáš  Rázl
20. 9. 2007 Madlenka na Hrad aneb úvaha o příštím prezidentském kandidátovi Štěpán  Kotrba
4. 3. 2007 Bída akademické argumentace Bohumil  Kartous
3. 3. 2007 Odpověď od Václava Moravce Václav  Moravec
20. 1. 2007 Tahle partaj je pěkně zkurvená   
25. 3. 2004 "Zapomenutá" privatizace? Ondřej  Čapek
5. 3. 2004 Jde především o kvalitu vysokoškolského vzdělání Radim  Valenčík
15. 2. 2002 Jakub Patočka kdysi: sledujeme začátek frašky