14. 9. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 9. 2005

Bývalý zaměstnanec Greenpeace Miroslav Šuta porušuje novinářskou etiku

Britské listy monitorují a kritizují prohřešky české mediální scény. Jsem proto velmi překvapen, že si jejich redakce nehlídá, aby na jejich stránky účelově nepronikaly materiály autorů finančně propojených s různými zájmovými skupinami. Pokud se tak stane, měly by tyto texty být aspoň jasně označeny jako public relations.

Minulý týden Britské listy zveřejnily článek Miroslava Šuty, podle něhož se na americké farmáře řítí pohroma. Pokud prý budou pěstovat geneticky modifikovanou (GMO) pšenici (Roundup Ready) firmy Monsanto, utrpí těžké ekonomické ztráty, protože ji nikdo nechce. Podle Šuty to vyplývá ze studie vypracované Western Organization of Resource Councils (WORC). Na první pohled to vypadá, že nezávislí odborníci zasadili GMO zničující úder. Kteří vědci tu studii vypracovali a jaký je jejich citační index?

Jak významné odborné pracoviště se skrývá za zkratkou WORC? Pokud si otevřete stránky WORC, hned v úvodu na vás vybafnou zelené ideologické fráze o "trvale udržitelném rozvoji". A co o WORC říkají nezávislé zdroje? Podrobné informace se dají najít například na serveru ActivistCash, zabývajícím se monitoringem zdrojů financí a vzájemného propojení různých amerických aktivistických skupin. WORC ve skutečnosti nemá s vědou vůbec nic společného. Je to úzce zaměřená nátlaková střešní organizace, spojující drobné farmáře, levičácké nepřátele velkých korporací a ekologické aktivisty . Důležitou součástí WORC je lobby přívrženců tzv. organického zemědělství (v českém kontextu se používá synonymum ekologické zemědělství nebo biozemědělství), což jsou jak známo úhlavní oponenti GMO. Geneticky modifikované plodiny jsou totiž mnohem levnější než produkty organických zemědělců, takže jim jejich celosvětový nástup podstatně snižuje zisky. Organická lobby WORC přímo financuje. WORC také spolupracuje se zelenými skupiny jako je Sierra Club, Friends of Earth a Greenpeace, pro které je boj proti GMO jednou z nejdůležitějších součástí agendy . "Studie", o které pan Šuta píše, tedy při bližším pohledu není žádným nezávislým informačním zdrojem, ale součástí PR kampaně zájmové lobby s velmi vyhraněnými názory a s velmi komerčními cíli.

Miroslav Šuta dále cituje mluvčího Dacota Resource Council (DRC) Todda Leakeho, který prohlásil: "Nevidím žádnou výhodu pro farmáře, kteří by zavedli Roundup Ready pšenici." Ve skutečnosti ale Leake "nevidí výhodu" hlavně sám pro sebe. Šuta totiž čtenářům zamlčel, že DRC je součástí WORC . Opět je to zcela účelová zájmová skupina drobných farmářů, pěstujících organické produkty. Divíte se pak, že se DRC zapojil do kampaně proti GMO?

"Místo zvyšování hodnoty svých "alternativních" produktů tvrdou prací a inovacemi preferují šéfové DRC "soutěž" založenou na zavádění nadbytečných regulací, na byrokracii a na rozdmýchávání sporů", píše server ActivistCash.com, který DRC označuje za "levičáckou organizaci s malou členskou základnou a s velkými megafony". Jedním z nástrojů této nekalé konkurence byl například neúspěšný pokus DRC prosadit zákaz pěstování GMO na území státu Dakota.

Vztah DRC k objektivním informacím a k vědě vůbec asi nejlépe demonstruje její prohlášení: "DRC... je proti převaze oponentního řízení nad veřejnými komentáři" . Přeloženo do srozumitelné češtiny: o tom, co je a není objektivně zjištěná vědecká pravda o GMO nemá rozhodovat složitý proces posuzování nově získaných poznatků v rámci příslušné odborné komunity (1), ale laické hlasy křiklounů z ulice, kterým se GMO plodiny z nějakého důvodů nelíbí. Třeba proto, že nižší cenou ohrožují jejich ?organický? byznys. Nebo proto, že je vystrašily dezinformační kampaně ekologických aktivistů.

Pan Šuta tedy cituje "studie" skupin, které útočí na samotnou podstatu vědecké metody. Co je ale podstatnější: v pozadí boje DRC proti GMO stojí organizace Greenpeace (2), která také platí jeho předáky. A organizace Greenpeace platila i Miroslava Šutu, který byl dlouhou dobu šéfem toxické kampaně její české pobočky. Pan Šuta tak čtenářům Britských listů zamlčel, že článkem sleduje zájmy svého bývalého zaměstnavatele. O jeho úzké vazbě na Greenpeace se nedočteme ani přímo pod článkem, ani v jeho autorském medailonku.

Jako "nezávislý" publicista propaguje agendu "nezávislých skupin", se kterými je spojen stejným zdrojem financí. Porušuje tím nejzákladnější obecně uznávané principy novinářské etiky: publicista, který pro někoho pracuje, by měl sám sobě uložit doživotní zákaz o něm pozitivně psát a protlačovat do médií jeho zájmy.

V Britských listech to přitom Miroslav Šuta neudělal poprvé. V červenci 2003 psal o připomínkách Greenpeace ke správnímu řízení o povolení pokusného pěstování GMO pšenice (Roundup Ready) firmy Monsanto na českých polích. V květnu 2004 seznámil čtenáře BL se "zajímavou studií", která prý upozorňuje na znehodnocení akcií firmy Monsanto (což je jeden z největších producentů nových GMO rostlin). Čtenář Dalibor Šrámek vzápětí upozornil, že velmi neobjektivní a nepřesnou studii si objednala sama organizace Greenpeace. Že u Miroslava Šuty nejde o ojedinělý případ, ale o dlouhodobou kampaň, dokazuje jeho text ze včerejšího vydání Britských listů, ve kterém autor propaguje názory australské pobočky Greenpeace.

Pana Šutu ale nedoběhla jen novinářská etika. Doběhla ho i realita. Pouhý den předtím, než publikoval svůj propagandistický článek o "studii" WORC, schválila Evropská komise dovoz a zpracování geneticky modifikované řepky olejné GT73, kterou vyvinulo Monsanto . Americké GMO plodiny si zkrátka úspěšně razí cestu na evropský trh. Takže to vypadá, že se tamní farmáři o své zisky bát opravdu nemusejí.

POZNÁMKY:

(1) Jde o proces falzifikace, popsaný K. R. Popperem, který je základem vědecké metody. Každý nově získaný vědecký poznatek se stává terčem kritiky kolegů. Aby mohl být publikován v odborném časopise a všeobecně přijat, musí nejdřív úspěšně projít recenzním řízením, v jehož rámci se ho jiní vědci pokoušejí zpochybnit. Poznatek se považuje za správný jen pokud úspěšně odolává pokusům o vyvrácení. Věda tak má sama v sobě zabudován kontrolní mechanismus, zaručující objektivitu získaných poznatků.

(2) Je zajímavé položit si otázku po kořenech boje Greenpeace proti GMO. Jednu z možných odpověďí nabízí osoba Petera Melchetta, který byl přes deset ředitelem britské pobočky Greenpeace. Tento muž v Norfolku zároveň provozuje velkou "organickou" farmu. Konkurence levných GMO potravin tedy přímo ohrožuje Melchettovy zisky .

Miroslav Šuta reaguje na článek Ivana Breziny ZDE

                 
Obsah vydání       14. 9. 2005
14. 9. 2005 Česká vláda dodá munici egyptské diktatuře
14. 9. 2005 Díky korporacím máme místo demokracie Pobřežní hlídku
14. 9. 2005 Více než 100 osob usmrceno při bombovém atentátu v Bagdádu
14. 9. 2005 Bushova éra skončila
14. 9. 2005 Kdo ještě potřebuje v čele smečky samce Alfa? Štěpán  Kotrba
14. 9. 2005 Český sen trvá Bohumil  Kartous
14. 9. 2005 Autobus 119 Tomáš  Koloc
14. 9. 2005 Děti prý mohou být vegetariány! Bohumil  Kartous
14. 9. 2005 Vegetariánství škodí zdraví Petr  Wagner
14. 9. 2005 Faktory vedoucí k erozi autority v současné české společnosti Petr  Sak
31. 10. 2005
14. 9. 2005 Oranžová přestává být módní Oskar  Krejčí
14. 9. 2005 Hospodská debata jako paradigma české politiky? Karel  Dolejší
14. 9. 2005 Michael  Marčák
14. 9. 2005 Špatná mapa ve vysílání ČT 1 Roman  Staněk
14. 9. 2005 Hurikán Katrina - změna klimatu a toxické znečištění Miroslav  Šuta
14. 9. 2005 Bývalý zaměstnanec Greenpeace Miroslav Šuta porušuje novinářskou etiku Ivan  Brezina
14. 9. 2005 Brezina, PR, GMO a Monsanto: když chybí argumenty, přichází skandalizace Miroslav  Šuta
14. 9. 2005 Nový Orleán Petr  Pospíchal
27. 9. 2005
14. 9. 2005 Kulhánek: Highlander pro klempířské učně Filip  Sklenář
14. 9. 2005 Výsledek německých voleb v mlze Richard  Seemann
14. 9. 2005 Křesťanství a jiná náboženství Karel  Sýkora
13. 9. 2005 Transpoziční deficit českého jazyka v Evropské unii
13. 9. 2005 Paroubek Topolánkovi: podejte trestní oznámení tak jako my ! Jiří  Paroubek
13. 9. 2005 Anička Dajdou napsala šílenou knihu a co s tím mají společného přejetí psi... Ladislav  Kahoun
13. 9. 2005 Jak se zachránit před vydíráním Jan  Rovenský
12. 9. 2005 Člověk zahnaný do úzkých -- otřesný příklad sociálního darwinismu Sylvie  Vařeková
13. 9. 2005 Jak je to se vztahy mezi náboženstvími Jiří  Drašnar
13. 9. 2005 Skutečně už hrozí konec ropné éry?
13. 9. 2005 Poslanci chtějí zrušit ochranu krajinného rázu Vladimír  Burda
12. 9. 2005 Otazníky kolem 11. září
12. 9. 2005 11. září 2001 - jeden velký otazník Petr  Schnur
3. 9. 2005 Hospodaření OSBL za srpen 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce

Monsanto: geneticky modifikované potraviny RSS 2.0      Historie >
14. 9. 2005 Bývalý zaměstnanec Greenpeace Miroslav Šuta porušuje novinářskou etiku Ivan  Brezina
7. 9. 2005 Kontaminace GM řepkou vyhrocuje v Austrálii konflikt o pěstování GMO Miroslav  Šuta
1. 9. 2005 Americká studie varuje před pěstování GM pšenice Miroslav  Šuta
7. 12. 2004 Logické chyby při kritice GMO Jan  Samohýl
6. 12. 2004 Pět mýtů o GMO Martin  Kloubek
5. 12. 2004 Britská studie: Geneticky modifikované plodiny jsou prospěšné   
18. 10. 2004 Prof. Jelínek: Ke genetické manipulaci je používán virus podobný původci hepatitidy B Karel  Vaníček
6. 10. 2004 Nelegální prodej jedlých olejů z GMO na Slovensku Karel  Vaníček
20. 9. 2004 Utajená GM pšenice v Kanadě Miroslav  Šuta
20. 7. 2004 Jan Kopeček o údajné škodlivosti geneticky modifikovaných potravin jen blufuje Ivan  Brezina
16. 7. 2004 Byly obnoveny práce na genetické modifikaci rajčat Miloš  Kaláb
7. 7. 2004 GMO: Čí zájmy hájí zástupkyně Ministerstva životního prostředí? Eva  Tylová
13. 5. 2004 Vliv geneticky modifikovaných potravin na lidské zdraví -- propaganda a skutečnost Jan  Kopeček
12. 5. 2004 Firma Monsanto zrušila plány na prodej geneticky modifikované pšenice   
7. 5. 2004 Greenpeace a genetické inženýrství: Riziko pro objektivitu Dalibor  Šrámek

Greenpeace RSS 2.0      Historie >
14. 9. 2005 Brezina, PR, GMO a Monsanto: když chybí argumenty, přichází skandalizace Miroslav  Šuta
14. 9. 2005 Bývalý zaměstnanec Greenpeace Miroslav Šuta porušuje novinářskou etiku Ivan  Brezina
14. 9. 2005 Hurikán Katrina - změna klimatu a toxické znečištění Miroslav  Šuta
9. 9. 2005 Tak jak je tomu s dioxiny Ivan  Brezina
9. 9. 2005 Toxický "Dárek do života" novorozencům Miroslav  Šuta
7. 9. 2005 Kontaminace GM řepkou vyhrocuje v Austrálii konflikt o pěstování GMO Miroslav  Šuta
26. 8. 2005 Proč? Odpověď je prostá: nehodilo se mu to do krámu Ivan  Brezina
26. 8. 2005 Taggartův pančovaný olej Jan  Rovenský
16. 8. 2005 Globalizace podle Ulricha Becka Martin  Škabraha
29. 7. 2005 Kolik nebezpečných chemikálií má v těle Vaše dítě Miroslav  Šuta
26. 7. 2005 Dioxiny jsou všude   
25. 7. 2005 Ferndando Pereira byl zavražděn! Jan  Rovenský
22. 7. 2005 Černobílé příběhy vždy něco podstatného zatajují a manipulují realitu Ivan  Brezina
20. 7. 2005 Pár otázek Ivanu Brezinovi Jan  Rovenský
18. 7. 2005 Co nám utajil Miroslav Šuta Ivan  Brezina