Izoluje se Británie od světa v důsledku krize ve výuce cizích jazyků?
2. 9. 2010
To je v posledních dnech v Británii aktuální téma, poté, co vyšlo před čtrnácti dny najevo, že výuka cizích jazyků na britských středních školách dále poklesla a univerzity v rámci své "modernizace" ruší katedry cizích jazyků.
Na toto téma se konala v anglickém Sheffieldu ve dnech 1. a 2. září interdisciplinární konference, které se účastnili univerzitní učitelé z Británie, kteří vyučují středo a východoevropské jazyky, arabštinu, japonštinu a čínštinu. Hlavní referáty přednesli Sir John Boyd, bývalý britský diplomat (mj. dlouholetý britský velvyslanec v Číně), profesor James Dickins z University v Leeds, profesorka Anne Pauwels z londýnské Školy orientálních a afrických studií a Jan Čulík z Glasgow University.
Ve svém příspěvku, nazvaném Britain: Overcoming isolation in international discourse se zabýval Jan Čulík celou řadou případů, kdy v důsledku neznalosti češtiny a domácího kontextu britský tisk interpretoval události, odehrávající se v ČR, naprosto opačně, než jaký mají význam. Zmínil se v této souvislosti o rebelii v České televizi na rozhraní let 2000 - 2001, kterou britská média, pokud si jí povšimla, interpretovala jako "boj za demokracii" - BBC si vůbec nevšimla, že rebelie se vzedmula proti jmenování dlouholetého zaměstnance BBC, který do ČT plánoval zavést principy profesionality BBC; o široce publikované zprávě, že nové české poslankyně vydaly "erotický kalendář", což některá anglosaská média paradoxně interpretovala jako "vzrůst vlivu žen v české politice" (ve skutečnosti ve vládě žádné ženy vůbec nejsou), vyzval výzkumníky z vnějšího světa, aby podrobněji analyzovaly příčiny zuřivého klimaskeptismu v České republice a středoevropských zemích vůbec, a ptal se, zda britské vládě nevadí, že premiér z ODS (ODS je partnerem britských konzervativců v poslaneckém klubu v Evropské unii) jmenoval do funkce poradce pro lidská práva Romana Jocha, který pohrdá demokracií. Čulík připomněl, jakým způsobem klip "Přemluv bábu" byl typickou českou verzí amerického klipu komičky Sarah Silvermannové a že je tato změna důkazem, že české prostředí přijme jen takové hodnoty, které už v něm existují, ostatní odfiltruje. Závěrem pohovořil o tom, jak západní média po zrušení Bushova projektu výstavby amerického radaru v Brdech drtivou většinou informovala, že Češi jsou zrušením tohoto projektu "zklamáni", zatímco realita je zcela jiná, jak dokazuje např. film Klusáka a Remundy Český sen, promítnutí tohoto klipu, které vyvolávalo salvy smíchu v sále, zakončilo Čulíkovo vystoupení v Sheffieldu.
Čulíkův příspěvek, přednesený na konferenci v Sheffieldu, je ZDE
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 2.9. 2010
-
2.9. 2010 / Karel DolejšíStudie Bundeswehru varuje před katastrofálními dopady ropného zlomu na západní svět2.9. 2010 / Jan KohoutKohout: Česká republika by měla aktivně podpořit mírový dialog mezi Izraelem a Palestinou2.9. 2010 / Zahájení kampaně proti protiraketovému centru2.9. 2010 / Blair o manželské nevěře politiků2.9. 2010 / Přehodnocení amerických opcí vůči Íránu2.9. 2010 / Jsem pro jednotné maturity2.9. 2010 / Jak by naše životy vypadaly, kdyby nebyla válka2.9. 2010 / BBC má stávkovat kvůli starobním důchodům2.9. 2010 / Já si po nehodě na kole taky nic nepamatoval2.9. 2010 / Jako na Hungaroringu2.9. 2010 / Více než čtvrtina populace si někdy zahulila...2.9. 2010 / Maminky společně s Greenpeace bojují za zákaz nebezpečného bisfenolu A v kojeneckých lahvích1.9. 2010 / Svět čelí globálnímu oteplení o 3,5°C1.9. 2010 / Ministr Bárta vydírá stavební firmy1.9. 2010 / Iniciativa ProAlt chce zodpovědnou energetickou politiku zahrnující úspory a decentralizovanou výrobu31.8. 2010 / Může být svět poháněn solární a větrnou energií?31.8. 2010 / Iráčané chtějí, aby americká vojska neodcházela3.8. 2010 / Hospodaření OSBL za červenec 2010