Fakta a sny

22. 9. 2006 / Václav Dušek

I v březnu roku 1985 zalezli jsme za kamna a zůstali nejen do dubna, ale i následující měsíce a roky. V tu dobu generální tajemník KSSS Gorbačov pucoval politbyro od starců. Zmizel Grišin, Romanov, Solomencev, Najev, Čebrikov a Dolgich. Sto deset kdysi nezbytných aparátčíků bylo odesláno na zasloužený odpočinek. A v červenci téhož roku podal demisi Andrej Gromyko. Nahradil ho ambiciózní E. Ševardnaze. V září odplul do zapomnění N. Tichonov. V říjnu se z tribuny hřímalo: Je třeba přidat do kroku! V listopadu se setkal Gorbačov s Reaganem; zahájen dialog o odzbrojení (nepodvedlo se jaksi dodnes). Oteplilo se, svět se nadechoval ke změnám -- jen generál Jazov pravil: Prohráli jsme třetí světovou válku bez jediného výstřelu!

Rok 1986 málem vše zhatil, neboť Gorbačov vytáhl do boje proti alkoholu. Připomínalo to prohibici v USA a kvetoucí čas pro mafii. Nejreakčnější část věrchušky vycítila příležitost k odstranění generálního tajemníka -- na štěstí už neměla moc.

V březnu až červnu nejvyšší hospodář země cestoval po ekonomicky zpustošené zemi a burcoval lidi k vyšší odpovědnosti a pracovnímu tempu.

V dubnu došlo k havárii v Černobylské atomové elektrárně. Dva mrzcí soudruzi Ščerbický a Kravčuk nezodpovědně informovali o tragédii a desetitisíce Kyjevanů vyšlo do ulic na prvomájové oslavy! Vlastní rodiny vůdci blahobytu však prý evakuovali z ohroženého města -- Panebože, jak se můžeš koukat na stvůry!

V říjnu se setkali první dva muži světových velmocí v Reykjavíku. Možná, že setkání nesplnilo stoprocentně a bez zklamání všechny vzájemné požadavky, ale... Dohodnuto zahájení odchodu o odchodu sovětských vojsk z Maďarska, Československa a Německé demokratické republiky. Generalita v SSSR tuto dohodu odmítá, ale naštěstí nemá již sílu rozhodnutí změnit. Později to vypadá, jakoby někdo z našich polistopadových hrdinů ty Rusáky hnal až za Ural -- nu což, hrdinové jsou praví nepraví. Chlubení se cizím peřím je nám vlastní.

Prosinec - a ledy se hnuly. Gorbačov ruší vyhnanství akademika a obhájce lidských práv Andreje D. Sacharova a jeho ženy. Mohou se vrátit zpátky do metropole. Všemocná KGB jistě souhlasila.

Rok 1987. V lednu na plénu UV KSSS jsou slyšet mj., formulace: Jednota strany a lidu...kádry vše rozhodují...A je vysloveno slovo glasnosť. Pracovní kolektivy si mají volit vedoucí a kontrolovat jejich činnost -- něco nebývalého, v hrobě rotuje J.V. Stalin. Tohle je další zrádná rána do vazu všemocnosti!

Únor. Gossnab a Gosplan jsou brzdou ekonomického a výrobního pokroku. V řadě podniků se na dopracování vrací 80 až 90 procent celkové produkce. Vedení země vidí řešení problémů v posílení státně - administrativní kontroly nad technologickými řetězci závodů a továren. Červen. Schváleno rozhodnutí o nezbytnosti zásadní přestavby řízení ekonomiky.

Září. Ve Washingtonu se ministru zahraničí SSSR E. Ševardnazemu a prezidentu R. Reaganovi podařilo dohodnout zásady likvidace dvou jaderných raket tříd RSD a OTR.

Říjen. Slova se lehce vyslovují: S přestavbou musí začít každý sám u sebe. Pokud přestavbou projít nechceš, nestůj v cestě, odejdi a nepřekážej. A Gorbačov chtěl měnit a hlásal zlehka evangelia pro prostý lid. O svá privilegia ovšem usiloval: Na Krymu zahájena výstavba jeho "dači" ve Forosu, v Abcházii roste "růžový palác."

Listopad. Hlavní generál perestrojky z tribuny hřímá: V říjnu 1917 jsme se vzdálili starému světu a nenávratně ho opustili. Kráčíme k novému světu -- světu komunismu. Tuto cestu nikdy neopustíme. Jak ošidné hrát si na mesiáše a proroka. Velká slova, hluboká propast. Jelcin se snaží oponovat, protože za dva roky přestavby lid nic nedostal. Aparátníci citují Leninův výrok: Na hysterické výlevy nejsme zvědaví!

Prosinec. Nastává další zlom. Reagan a Gorbačov podepisují ve Washingtonu dohodu o úplné likvidaci sovětských a amerických raket na střední a kratší vzdálenosti: RSD / RMD. Signál pro milovníky starých pořádků, že se opouští stará a dobrá zajetá cesta.

Rok 1988. V Sumgaitu dochází k masovým nepokojům. Arméni jsou vražděni, loupí se. Skuteční organizátoři těchto pogromů jen stěží usednou na lavici obžalovaných. Vyšetřují se trestné činy stranických tajemníků až do úrovně tajemníků UV republikových komunistických stran. Národnostní otázky od počátku zanedbávané náhle vyhřeznou a Náhorní Karabach se stane mementem. Stranicko -- mafiánské klany se staly pátou kolonou přestavby. Něco vám to připomíná? Zapomeňte.

Od února do května odcházejí vojska SSSR z Afghanistánu. Válka tam trvala dvakrát déle než Velká vlastenecká.

Rok 1989 a léta další. Svět vlivu SSSR se postupně v satelitních státech zhroutil. Narodila se svoboda. U nás doma se narodil revoluční samet, i když někteří tvrdili a tvrdit budou, že občas drhnul... Za východní hranicí u bratra se děly ovšem věci hrůzné: V Tbilisi armáda a vojska MV masakrovaly účastníky nepovolené demonstrace. Následoval krvavá řež v Uzbekistánu a vyhnání meschetských Turků. Zemřel akademik Sacharov.

Konflikt Ázerbajdžánu a Arménie. Pogromy v Baku. Srážky v Osetii. Nepokoje v Tádžikistánu, oddělováni pobaltských států, výměny aparátčíků. Prudké změny ve společnosti. Vznik nové společnosti... Novyje rossijci.

Svět se změnil. Změna vyžadovala i lidské životy. Historické skutečnosti by v budoucnu měly ukatovat především fakta, sny přenechávat romanopiscům i poblouzněným básníkům. Svět přišel od velkých změn o mnohé osobnosti, z kukačích vajec narodilo se i mnoho hrdinů a trpitelů. Pokusy na lidech by se měly v budoucnu zakázat přísným zákonem!

Minulé tisíciletí zaznamenalo války, prohry i vítězství, radost i utrpení lidí po celém světě. Naše tisíciletí nezačalo slavně, krev teče, zbraně řinčí, ideologičtí reformátoři a placení proroci vytrubují z věžiček falešné pravdy a lapají do sítí hlupáky, mizery a žoldáky. A svět se točí, podobný veselému kolotoči.

Fakta byla čerpána z knihy Anatolij Alexandrovič Sobčak: Byla jednou jedna komunistická strana, Praha 1999, Fleyberk Publishing, ISBN 8090279007

Vytisknout

Obsah vydání | Pátek 22.9. 2006