2. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 1. 2006

Co s dluhem rozvojových zemí?

Čas od času přichází na Západě některý politik s návrhem odpustit rozvojovým zemím jejich dluhy. Nedávno byly vánoce a tedy se o tomto návrhu opět diskutovalo. Mezinárodní měnový fond (MMF) navrhl odpustit dluhy 19 nejchudším zemím na světě. Kanadský komentátor George Jonas se nad tímto problémem zajímavě zamyslil.

Koncem každého roku bývají vánoce, mimo jiné jakožto svátky, kdy si lidé nadělují dárky i kdyby se měli zadlužit. Brzy na to přichází konec roku a to znamená inventury čili účtování a snaha dělat některé věci lépe, tedy předsevzetí. Dětem se doporučuje, aby byly v novém roce hodné a pomáhaly rodičům. Hospodářsky rozvinutým zemím se doporučují grandióznější předsevzetí, například odpustit dluhy chudým rozvojovým zemím.

Tyto návrhy se opakují podobně jako slunovraty, ale letos v prosinci konečně schválil Mezinárodní měnový fond (MMF), aby osm nejbohatších zemí na světě (Británie čili UK, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Rusko a USA) odpustilo veškeré dluhy 19 nejchudším rozvojovým zemím podle tohoto seznamu: Benin, Bolívie, Burkina Faso, Etiopie, Ghana, Guyana, Honduras, Kambodža, Madagaskar, Mali, Mozambik, Nikarágua, Niger, Rwanda, Senegal, Tadžikistan, Tanzánie, Uganda a Zambie. Osm nejbohatších zemí je známo pod zkratkou G8. Také se jim říká "elitní klub", který zplodil MMF. Celkový dluh je asi 40 miliard amerických dolarů.

Kanadský komentátor George Jonas se otázal, zdali je to dobrý nápad, odpustit 19 zemím všechny jejich dluhy a hned si odpověděl, že to je zajisté dobrý nápad, byly přece vánoce, tak proč ne? Hned na to ale položil další otázku, zdali to těm zemím pomůže z dlouhodobého hlediska. Přiznal si, že to je otázka jiného druhu než ta první.

Podíval se do minulosti a připomenul rok 1988, kdy se konal světový hospodářský sumit v kanadském Torontu. Tehdejší kanadský ministerský předseda Brian Mulroney tam navrhl, že by mohlo osm elitních států odstartovat hospodářskou obnovu světa tím, že by odpustilo chudým státům část jejich dluhů. Prostě by se dluh odepsal a zapomnělo by se na něj. Měli bychom si uvědomit, že země tzv. třetího světa jsou chudé a že mají velké problémy s tím, aby tento dluh splatily. Vědomí, že dluží Kanadě velkou částku, prý znervózňuje chudé státy a dělá jejich občany nešťastnými. Pan Mulroney se proto obrátil na své kolegy a vyzval je, aby následovali kanadského příkladu. Ta už zrušila dluhy ve výši několika milionů dolarů. Kdyby ostatní elitní země učinily totéž, dluh chudých zemí by se zmenšil o 15%. Bylo na tom snad něco špatného?

"V určitém ohledu", poznamenal pan Jonas, "to bylo v pořádku". Rozvojové země byly chudé - a dosud stále jsou. Měly velké problémy splácet svoje dluhy a ty problémy i ten dluh trvají. Chudé země trpěly v r. 1988 úzkostí, že nebudou moci svoje dluhy splatit. Situace na konci r. 2005 je úplně stejná.

"V určitém ohledu", pokračoval pan Jonas, "může být odepsání dluhů levnější záležitostí než se snažit o jejich vymáhání. Děje se tak i v normálním životě, kdy mohou věřitelé odpustit některé dluhy (nebo aspoň donekonečna odložit jejich splacení). Mohou mít k tomu různé důvody od soucitu k hospodářským důvodům. Někdy je opravdu lepší netlačit na dlužníka, aby nakonec nezbankrotoval. V běžné každodenní ekonomice ale uvažuje věřitel o několika situacích, než se rozhodne k tomu, že dluhy opravdu odpustí. Tak ho třeba bude zajímat, proč nemůže dlužník svoje dluhy zaplatit. Jsou jeho problémy přechodného nebo trvalého rázu? Poskytnula by se mu příležitost zotavit se z problémů, kdyby se mu dluhy odpustily?

Vlády západních - věřitelských - zemí si na tyto otázky nijak neodpověděly, protože ony si takové otázky ani nekladly. Jejich ministerští předsedové a prezidenti jen uvedli, že některé země jsou bohaté a jiné jsou chudé a že to není pouze nerealistické ale dokonce neférové, aby ty bohaté země očekávaly, že jim chudé země dluhy splatí. Účastníci sumitu v r. 1988 neřekli, proč by mělo být nerealistické, aby rozvojové země zaplatily část svých dluhů, ani proč by mělo být realistické očekávat splacení toho "zbytku". Nevysvětlili, proč by mohly země s problémem splatit 15% dluhů snadněji vrátit 85% takových částek.

K čemu by došlo v rozvojových zemích, kdyby jim bohaté země odpustily 15% z jejich dluhů? Vůbec něco nebo naprosto nic? A když nic, proč jim neodpustit celých 100%? V podstatě k tomu došlo během dalších 17 roků. Nic jiného se ostatně nedalo očekávat. Jestliže nebylo spravedlivé očekávat splácení od zemí, které byly chudé, kdy by takové očekávání bylo spravedlivé? Až by se rozvojové země staly bohatými? A jak by vlastně mohlo dojít k tomu, že by ty země zbohatly jinak než tím, že by získávaly další půjčky s tím, že je nikdy nebudou muset vracet?

Dluh není nikdy problémem pro dlužníka - pokud ovšem nechce ten dluh splatit. Jestliže nechce nebo nemůže splácet, dluh se stává problémem pro věřitele. Dluhy rozvojových zemí přestaly být problémem pro ty země už hodně dávno. "Jsou teď naším problémem", napsal pan Jonas, "a naše vlády to vědí. Pokud se ponechá těm dluhům, aby nadále rostly, jednoho dne zničí naše vlastní hospodářství, jakoby to byl domek z karet. Z praktických důvodů bychom měli odepsat všechny dluhy. Ne proto, že by to bylo správné nebo aspoň dobročinné, ale protože nemáme jinou možnost. Jenže odepsání dluhů nebo poskytnutí dalších půjček rozvojovým zemím nepomůže. Ty totiž potřebují totéž, co potřebuje celý svět - stabilní a svobodný sociální systém, který umožňuje tvorbu kapitálu. Země, jejichž dějiny nebo kultura zabraňují tomu, aby u nich vznikl takový systém, se jednoduše nebudou rozvíjet. To, že jim promineme jejich dluhy, naprosto nic nezmění".

Názory pana Jonase jsou pozoruhodné, ale ve svém článku se nedotknul otázky, nač rozvojové země získaly peníze. Mají dluhy proto, že jim západní země daly na dluh svoje zastaralé zbraně, aby se chudí dlužníci ubránili svým sousedům - a tedy podobné půjčky dostali i jejich sousedé? Nebo snad dostávaly ke zbraním navíc  na dluh i přebytky západních potravin a ty se spotřebovaly aniž se zlepšila jejich vlastní schopnost vyrábět své vlastní potraviny? Nasytily dovezené potraviny ty nejchudší občany nebo na nich zbohatli spekulanti? Bylo použito půjčených peněz pro lepší reprezentaci vládnoucích špiček třeba nákupem luxusních osobních aut, letadel, jacht a podobných nezbytností pro místní "elity"? Nebo byly těm zemím poskytnuty na dluh výrobní prostředky a nyní se v nich budují továrny, které budou vyrábět zboží, jehož prodej umožní splácení oněch dluhů?

Jak bychom mohli věřit poslední alternativě, když vidíme v některých bohatých zemích, že odtahují z těch rozvojových inteligenci, která tam vystudovala. Mají si snad vzít rozvojové země další půjčky na dovoz západních odborníků a svoje vlastní odborníky vyvézt do zahraničí? Některé hospodářsky rozvinuté země mají opravdu nedostatek určitých druhů vysoce vzdělaných odborníků, například lékařů, inženýrů a podobně. Například Kanada na jedné straně láká takové odborníky z rozvojových zemí a slibuje jim lepší život než jaký mají doma, ale na druhé straně, když přijedou, nemá pro ně odpovídající zaměstnání. To se dá nejlépe charakterizovat jako mrhání vzděláním i talentem. Akademicky vzdělaní přistěhovalci se tedy živí jako uklízeči, taxíkáři a podobně zatímco doma zanechali své spoluobčany bez toho, že by jim poskytovali služby, k jejichž vykonávání získali příslušné vzdělání. Protože jedny úřady nevědí, co dělají jiné (dříve se říkalo, že "levice neví, co dělá pravice", ale myslely se tím ruce, nikoliv politické směry), nadále trvá v Kanadě nedostatek lékařů ale jejich odtažením z rozvojových zemích je jejich nedostatek i tam. Při tom se nedá zdejší snaha nazvat jinak než parazitismem, o to horším, že bohatý parazituje na chudém. Pan Jonas má ale pravdu, že částečné nebo i úplné odpuštění půjček vypadá pěkně.

                 
Obsah vydání       2. 1. 2006
2. 1. 2006 Americká hospodářská krize, která ohrožuje svět
2. 1. 2006 Od začátku divný rok Bohumil  Kartous
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
1. 1. 2006 Nařídil Castro vraždu JFK? Tomáš  Krček
2. 1. 2006 Změkčilé fňukání a skutečné drama Pavel  Máca
2. 1. 2006 Habent sua fata statuae atque populi Václav  Chyský
2. 1. 2006 Ne Steigerwald, ale Koenigsmark Alex  Koenigsmark
2. 1. 2006 Taktéž jsem se stal terčem diskriminace a "obětním beránkem" zvůle zákonodárců Miloslav  Veselák
2. 1. 2006 V Číně je nejčtenějším zahraničním autorem Milan Kundera Václav  Dušek
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
30. 12. 2005 Ohlédnutí za Johannem Sebastianem Bachem v BBC Jan  Čulík
2. 1. 2006 Záhořovo lože 2005 Karel  Moudrý
2. 1. 2006 Nový rok přinese Palestincům volby a s nimi i velké změny Kristina  Hazbounová
2. 1. 2006 Co s dluhem rozvojových zemí? Miloš  Kaláb
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...
31. 12. 2005 Státem ukradená solidarita Michal  Krčma
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Desetiletka Angely Merkelové Richard  Seemann
2. 1. 2006 Slovensko: Ekonomický rast a chudobnejšie Vianoce
29. 12. 2005 Pražská pohádka pro krále Šalamouna Karel  Moudrý
30. 12. 2005 Noční rozhovory aneb Komunikace s médii Alex  Koenigsmark
2. 1. 2006 Blábol? Snad jen trochu manipulace... Milan  Neubert
31. 12. 2005 Češi: Náš život se letos začal konečně měnit k lepšímu Štěpán  Kotrba
31. 12. 2005 Revoluce 1989: Kdo vyhrál?
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
31. 12. 2005 Autoři by se měli vyhýbat všeobecným neadresným útokům
2. 1. 2006 Může být liberální sociálně prospěšné? Jan  Faltýsek
29. 12. 2005 Pravidlo "Drž hubu a krok" platí stále (ne-li víc než jindy) a ani dnes nezní vtipně "Jana  Veselá"
29. 12. 2005 Chirurg, kterého vyhodili čeští demokratičtí revolucionáři... Miroslav  Polreich
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz
30. 12. 2005 Kapitalismus je boj "Jana  Veselá"
31. 12. 2005 K Novému roku bych přál ČR noviny, které by mělo smysl číst Jan  Žižka
28. 12. 2005 Pane Pehe, novinářovou povinností není stranickost, ale mravnost Jiří  Jírovec
29. 12. 2005 Způsobuje zbožnost bohatství?
29. 12. 2005 Ministr Rath má pravdu -- privatizace nemocnic může představovat velké nebezpečí Jan  Žižka
28. 12. 2005 Jak se bránit proti Českým aeroliním a jiné byrokracii Jiří  Jírovec
28. 12. 2005 Masová mediální kultura je mrtvá...?
27. 12. 2005 2006 - pátrejte více po vlastní identitě Bohumil  Kartous
27. 12. 2005 Američtí konzervativci: Proč nám Evropané nerozumějí a jak to napravit?
23. 12. 2005 Jsem terčem diskriminace Josef  Kovařík
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
1. 1. 2006 Klaus: Ani v roce 2006 se žádných velkých zvratů obávat nemusíme Václav  Klaus
1. 1. 2006 Paroubek: Věřím, že pětiprocentní růst ekonomiky udržíme Jiří  Paroubek
22. 11. 2003 Adresy redakce
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005

Nikaragua a Daniel Ortega RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Co s dluhem rozvojových zemí? Miloš  Kaláb
18. 2. 2005 Realita sweatshopů v Nikaragui   
23. 9. 2004 Biznis teroru   
28. 1. 2004 Jakou zemi vyberete jako vzor pro Kubánce? Chile? Josef  Vít
25. 10. 2001 Pohled z Indie: Americká válka je brutalita namazaná burákovým máslem Arundhati  Roy