16. 7. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 7. 2004

DOKUMENT

Vážená přítelkyně, vážený příteli...

Stanislav Gross
plný text dopisu designovaného předsedy ČSSD, který Britské listy analyzovaly 15. 7.

Vážená přítelkyně, vážený příteli, obracím se na Tebe v souvislosti s vývojem vnitropolitických událostí ve snaze Ti otevřeně a upřímně sdělit, jak a proč vedení ČSSD postupuje v jednáních o nové vládě. Považuji totiž za naprosto nezbytné, aby k Tobě jako prvnímu dorazily přesné informace, které potřebuješ pro sebe i svou práci v rámci místní organizace naší strany. Hned v úvodu Tě chci ujistit, že děláme vše, co je v našich silách i reálných politických možnostech, aby nová vláda nebyla pouze udržovací, ale naopak byla maximálně akceschopná, dynamická, otevřená lidem a zasloužila si Tvou podporu i důvěru veřejnosti.

15. 7. 2004   Gross: Slibuji, že řadu věcí budeme dělat jinak   ANALÝZA BL

Seznam prosím s obsahem dopisu také členy své místní organizace. Jak jistě již víš, přesně před týdnem prezident republiky Václav Klaus vyhověl nominaci Ústředního výkonného výboru ČSSD a oficiálně mě pověřil jednáním o sestavení vlády. Sociální demokracii se tak podařilo učinit významný krok ke stabilizaci země i k dalšímu odpovědnému prosazování svého politického programu po demisi vlády vedené Vladimírem Špidlou. Vyhráno však ještě zdaleka není.

Prostor, který ČSSD pro vytvoření nové vlády má, je totiž omezen několika mantinely.

První mantinel se týká předčasných voleb. Souhlasím s většinou sociálních demokratů, že předčasné volby by v současné situaci znamenaly hrozbu ještě větší destabilizace země, zablokování nutných reformních kroků a po volbách - s velkou pravděpodobností - předání země do správy ODS se všemi jejími "recepty" a nebezpečnými sociálními experimenty, jež by tvrdě a nemilosrdně dopadly na lidi s průměrnými příjmy, důchodce a všechny sociálně potřebné občany. To nesmíme připustit.

Druhý mantinel stanovila právě ODS, když kategoricky odmítla všechna řešení kromě předčasných voleb. Naše nabídka přitom byla zajímavá a velkorysá. Navrhli jsme ODS transparentní politickou dohodu, běžnou v parlamentních demokraciích založených na poměrném volebním systému. Opozice mohla vykonávat skutečnou kontrolní funkci vůči vládě. Byli jsme ochotni ODS poskytnout prostor v kontrolních orgánech (např. ve vedení NKÚ, v rozpočtovém výboru PS PČR, dozorčí radě FNM, ČKA, SFDI apod.) a aktivní podíl na strategickém rozhodování v řadě oblastí (v zahraniční politice, bezpečnostní strategii ČR, na přípravě důchodovéreformy. Za to vše jsme žádali jediné - umožnit vznik vlády ČSSD a KDU-ČSL nezávislé na komunistické straně. ODS odmítla. Jasně a ve vší nahotě dala najevo, že její dravčí touha po moci je silnější než odpovědnost vůči zemi a lidem.

Třetí mantinel se týká KSČM. Komunisté jsou ochotni podpořit pouze menšinovou vládu ČSSD. Tato varianta řešení vzniklé politické situace je bezesporu zajímavá, znamenala by však pro ČSSD závislost na komunistické straně až do konce volebního období. Historické zkušenosti svědčí o tom, že sociální demokracie na spojení s komunisty politicky tvrdě doplácí. Současně jde také o problém morální. KSČM se dosud jednoznačně nedistancovala od té části své minulosti, která znamenala totalitu a brutální pošlapávání lidských práv. Navíc vzpomeňme na postoj KSČM k referendu o našem vstupu do EU, na její postoj ke stabilizaci veřejných financí, k zabraňování zneužívání sociálních dávek, ke zlepšování podnikatelského prostředí atd.

I proto není divu, že závislost vlády na Grebeníčkově KSČM odmítá nemalá část ČSSD. Není pak vůbec jisté, zda by menšinová vláda sociální demokracie dostala s podporou komunistů důvěru. Těžké otazníky ostatně visí i nad tím, zda by prezident Klaus vůbec umožnil takovou vládu sestavit. Jak uvedl, jmenuje sociálního demokrata premiérem pouze tehdy, pokud vzniklé řešení bude moci vládě zajistit takovou většinovou podporu v Poslanecké sněmovně, jež bude pro něj věrohodná a jež bude pozitivně přijata českou i mezinárodní veřejností.

Vím, že mnozí sociální demokraté doufali ve vznik menšinové vlády s tzv. ad hoc podporou. Je to hezká představa, ale je zřejmé, že není reálná. Takovým způsobem lze sice prosazovat různé zákony, nelze však na něm založit vládní stabilitu, natož stabilitu země. Někdo by totiž musel garantovat, že vládě nebude vyslovena nedůvěra. V dobách Zemanovy menšinové vlády tak učinila ODS podepsáním opoziční smlouvy. To ale dnes není vzhledem k nezodpovědnému postoji Topolánkových občanských demokratů možné. Pokud by garantem měla být KSČM, stala by se tak vlastně hlavním partnerem vlády a ČSSD, na kterém bychom byli do značné míry závislí. A právě v tom je kámen úrazu!

Pro vedení ČSSD není problém s KSČM hovořit o různých záležitostech, dohadovat se na řešení problémů a případně společně hlasovat v parlamentu. Budeme to dělat při komunikaci s našimi koaličními partnery, chceme-li plnit svůj program a to, co od nás lidé očekávají a co potřebují. Ale být na komunistické straně existenčně závislí - a mocensky i programově potenciálně vydíratelní - je jen obtížně přijatelné.

Platí-li tedy všechny tři výše uvedené mantinely, musíme sestavit vládu, jejíž důvěra bude v Poslanecké sněmovně založena na půdorysu vlády současné. Změní se však její personální složení i některé programové cíle. Slibuji, že řadu věcí budeme dělat jinak.

ČSSD bude v koaliční vládě podstatně zřetelnější a razantnější. ČSSD zvítězila v r. 2002 ve volbách do Poslanecké sněmovny a musí to být znát. Každému musí být jasné, že nikdy neuhneme před svou odpovědností vůči lidem, že naopak v maximální možné míře naplňujeme své programové cíle a sliby.

Nechci postavit vládu, která se bude zaměřovat pouze na horizont dvou let do řádných voleb. Mou velkou osobní ambicí je postavit pevné základy pro hlavní politický proud v České republice minimálně na nejbližších šest let. Proud, jenž bude stát na hodnotách solidarity, sociální spravedlnosti, práva a tradici. Proto před Tebe, naši ČSSD, prezidenta i veřejnost předstoupíme s vládou, v jejímž čele budeme schopni plnit náš politický program. S vládou opírající se o dostatečnou parlamentní podporu. S vládou složenou z politiků i renomovaných odborníků. S vládou, která si zaslouží důvěru občanů. Jsem přesvědčen, že Česká strana sociálně demokratická bude mít i prostřednictvím nové vlády výraznou šanci dosáhnout příštích volebních vítězství.

V zájmu země a občanů bude koaliční vláda více komunikovat nejen dovnitř svých stran a s veřejností, ale i s opozicí. Omezíme počet nesmiřitelných a mnohdy i nesmyslných střetů v parlamentu. Nebudeme se bát přijmout pomocnou ruku jedné či druhé opoziční strany. Budeme se lépe připravovat na parlamentní debaty. V zásadních otázkách se nezaměříme na pouhé přehlasovávání opozice díky parlamentní většině, ale budeme ji "přebíjet" věcnými a pravdivými argumenty. V kombinaci takových změn může být a také bude nová česká vláda i sociální demokracie mnohem silnější.

Vážená přítelkyně, vážený příteli, věř mi, že budu upřímně rád za Tvou podporu Tvé vládě a pomoc Tvé politické straně. Právě s nimi pevně počítám: v zájmu všech slušných a poctivých lidí naší země, kteří si nezaslouží temný modrý úděl pravice.

Těším se na spolupráci.

Stanislav Gross

                 
Obsah vydání       16. 7. 2004
18. 7. 2004 ÚVV ČSSD: Šéfe, já to beru... Štěpán  Kotrba
18. 7. 2004 Hojdar: "US-DEU nikoho nezastupuje" Štěpán  Kotrba
17. 7. 2004 Ibl potvrdil, že bylo rozhodnuto zpřístupnit zasedání ÚVV ČSSD novinářům Štěpán  Kotrba
17. 7. 2004 Enron: Věřitelům méně než 20%, investorům vůbec nic Miloš  Kaláb
18. 7. 2004 Americký útok na dům ve Falludži "usmrtil 11 lidí"
16. 7. 2004 Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Václava Klause
17. 7. 2004 Proč je dobré zrušit klece Bohumil  Kartous
17. 7. 2004 Američané se nyní rozhodli postavit svou protiraketovou základnu ne v ČR, ale v Polsku?
16. 7. 2004 Jaderná výzkumná laboratoř ve Spojených státech zastavila kvůli ztrátě dat práci na utajovaných programech
16. 7. 2004 Jak Američané financují brutální režim v Uzbekistánu
18. 7. 2004 Khon, Roubíček, jasná slova, nové tváře a smíření Zdeněk  Bárta
16. 7. 2004 Vážená přítelkyně, vážený příteli... Stanislav  Gross
16. 7. 2004 Český průmysl, uklízeči miliard a prodej odpadu Štěpán  Kotrba
16. 7. 2004 Není svazák jako svazák a není zbrojovka jako zbrojovka Ladislav  Žák
15. 7. 2004 Václav Klaus: "Ať si imperialisté zuří..." Jan  Čulík
16. 7. 2004 Pražské městské úřady proti cyklistům Jan  Čulík
16. 7. 2004 ... a proti chodcům
15. 7. 2004 "Podivín", který se stará o své invalidní dítě Martina  Dostálová
16. 7. 2004 Skuteční hrdinové Petr  Plaňanský
16. 7. 2004 Jak nezastavitelně uniká do atmosféry kysličník uhličitý z rašelinišť
16. 7. 2004 Británie odmítla podpořit americkou politiku sexuální abstinence
16. 7. 2004 Z Izraele přichází výzva ke smíru a uvážlivosti
16. 7. 2004 Sedí-li děti před televizí, poškozuje to jejich zdraví
16. 7. 2004 Byly obnoveny práce na genetické modifikaci rajčat Miloš  Kaláb
16. 7. 2004 Kultura a vojenská technika aneb filosoficky o střetu evolučních systémů Jan  Sýkora
16. 7. 2004 Stephen Hawking zrevidoval svou teorii černých děr
16. 7. 2004 Opusťte bojiště! Michel  Chossudovsky
16. 7. 2004 Co je to smilstvo? Boris  Cvek
16. 7. 2004 Válka, ropa a demokracie Mojmír  Babáček
16. 7. 2004 Americké hospodaření v Iráku
16. 7. 2004 Izraelci stříleli na potravinový konvoj OSN
16. 7. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 8. - 10. července 2004
15. 7. 2004 Skutečnou situaci znají jen ti, kteří ji prožívají Jana  Malá
15. 7. 2004 Gross: Slibuji, že řadu věcí budeme dělat jinak Štěpán  Kotrba
15. 7. 2004 Vládní krize v Česku: Známá jména, nejasný program Oskar  Krejčí
15. 7. 2004 Nausea (nevolnost) Jaroslav  Pour
14. 7. 2004 "Londýn a New York budou zaplaveny"
14. 7. 2004 Britské výzvědné informace o Iráku: "Pochybné a s vážnými nedostatky"
15. 7. 2004 Americká vláda vykupuje pozemky od Indiánů pro provádění jaderných zkoušek
1. 7. 2004 Hospodaření OSBL za červen 2004
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
22. 11. 2003 Adresy redakce
17. 6. 2004 Provizorní umístění starých archivů

Pád vlády Vladimíra Špidly RSS 2.0      Historie >
18. 7. 2004 Hojdar: "US-DEU nikoho nezastupuje" Štěpán  Kotrba
18. 7. 2004 ÚVV ČSSD: Šéfe, já to beru... Štěpán  Kotrba
17. 7. 2004 Ibl potvrdil, že bylo rozhodnuto zpřístupnit zasedání ÚVV ČSSD novinářům Štěpán  Kotrba
16. 7. 2004 Vážená přítelkyně, vážený příteli... Stanislav  Gross
15. 7. 2004 Vládní krize v Česku: Známá jména, nejasný program Oskar  Krejčí
15. 7. 2004 Nausea (nevolnost) Jaroslav  Pour
15. 7. 2004 Gross: Slibuji, že řadu věcí budeme dělat jinak Štěpán  Kotrba
13. 7. 2004 Karty na stole, Damoklův meč nad hlavou Miloš  Dokulil
12. 7. 2004 Koalice: Podpis vlastní krví aneb konec objímání stromů Irena  Ryšánková
9. 7. 2004 Stoprocentní podpora vládě, která ještě neexistuje, a křesťanský "slib věrnosti" Štěpán  Kotrba
1. 7. 2004 Zmýlil se Zeman, zmýlil jsem se já, zmýlil se Gross Ivan  David
1. 7. 2004 Dvakrát "tři Grácie" v české licenci... Jan Bohuslav Akláb
30. 6. 2004 Konkurz na premiéra Oskar  Krejčí
29. 6. 2004 Pád Špidlovy vlády a krize levice Milan  Valach
29. 6. 2004 "Sociální demokracie se nám rozpadá pod rukama"   

Socialistická politika a ekonomika RSS 2.0      Historie >
16. 7. 2004 Vážená přítelkyně, vážený příteli... Stanislav  Gross
15. 7. 2004 Gross: Slibuji, že řadu věcí budeme dělat jinak Štěpán  Kotrba
15. 7. 2004 Vládní krize v Česku: Známá jména, nejasný program Oskar  Krejčí
15. 7. 2004 Nausea (nevolnost) Jaroslav  Pour
7. 7. 2004 Demontáž sociálneho modelu Európy? Ľubomír  Tokár
2. 7. 2004 Sociální stát a globalizace Miloš  Pick
29. 6. 2004 Pád Špidlovy vlády a krize levice Milan  Valach
25. 6. 2004 Vladimír Špidla: "Sociální demokracie na prahu nové civilizační etapy" Vladimír  Špidla

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
18. 7. 2004 ÚVV ČSSD: Šéfe, já to beru... Štěpán  Kotrba
16. 7. 2004 Vážená přítelkyně, vážený příteli... Stanislav  Gross
15. 7. 2004 Vládní krize v Česku: Známá jména, nejasný program Oskar  Krejčí
15. 7. 2004 Nausea (nevolnost) Jaroslav  Pour
15. 7. 2004 Gross: Slibuji, že řadu věcí budeme dělat jinak Štěpán  Kotrba
13. 7. 2004 Karty na stole, Damoklův meč nad hlavou Miloš  Dokulil
12. 7. 2004 Koalice: Podpis vlastní krví aneb konec objímání stromů Irena  Ryšánková
9. 7. 2004 Stoprocentní podpora vládě, která ještě neexistuje, a křesťanský "slib věrnosti" Štěpán  Kotrba
2. 7. 2004 Prezident pověřil Grosse sestavením vlády   
1. 7. 2004 Zmýlil se Zeman, zmýlil jsem se já, zmýlil se Gross Ivan  David
1. 7. 2004 Dvakrát "tři Grácie" v české licenci... Jan Bohuslav Akláb
30. 6. 2004 Konkurz na premiéra Oskar  Krejčí
30. 6. 2004 Aneb: Nesarajevský "atentát" na výdrž Miloš  Dokulil
29. 6. 2004 Pád Špidlovy vlády a krize levice Milan  Valach
29. 6. 2004 "Sociální demokracie se nám rozpadá pod rukama"