28. 1. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Jan Kavan
28. 1. 2005

Podporujme tradiční sociálnědemokratickou politiku

vystoupení na pražské krajské konferenci ČSSD 22. 1. 2005

Měli bychom se snažit obnovit politickou diskusi o hodnotách, kvůli kterým jsme šli do politiky. O vizích, které nás tehdy motivovaly. Dnes nám velmi chybí. Proč? Jsme unaveni vládou? Nebo věčnými koaličními ústupky? Zápas o názory a myšlenky, který je veden důstojně a slušně by neměl být zatlačen do kouta jakousi soutěží volného trhu o výhody a malé či velké pašalíky. Nebo chceme třeba v zájmu pohodlí schválit ceník na zakoupení jednotlivých funkcí?

Chtěl bych reagovat jednak na vystoupení úřadujícího předsedy Stanislava Grosse a částečně i na vystoupení předsedkyně Petry Buzkové. Když jsem v poslední době jednal jako člen ÚVV za pražský kraj o vývoji ve straně s různými členy a funkcionáři naší pražské organizace, dočkal jsem se až příliš často odpovědi, že to stejně nemá cenu, protože dnešní konference nebude jednat o současné politické situaci, natož o dalším směřování stranické politiky. Vyslechneme prý jenom povinné zprávy a projevy, pak podle před dohodnutých podpor vhodí delegáti do uren určené hlasy a půjdeme domů.

Nechce se mi tomu věřit a stále doufám, že dnešní jednání by se mohla vyhnout manipulaci a být konstruktivní. Myslím si, že je všem jasné, že prožíváme vážné období hledání své vlastní tváře. Pokles volebních preferencí, klesající obliba vládní politiky i našich politiků samozřejmě nejsou bez příčiny. Jsme na jakémsi symbolickém rozcestí: Máme si vybrat: liberální střed nebo tradiční levice. Samozřejmě souhlasím s modernizací sociálního státu, ale tato opatření můžeme podporovat jen do té míry, do níž se nebudou kompromitovat, oklešťovat či dokonce odstraňovat základní hodnoty, na nichž byl evropský sociální stát budován. Pro mne to například znamená odmítnutí školného i jakýchkoli plateb za standardní zdravotní péči. A to dnes i v budoucnu. Ale touto problematikou se bude jistě zabývat programová konference. Dnes chci jen zdůraznit své přesvědčení, že jestliže opustíme program tradiční sociálně demokratické levice, ztratíme patrně i značnou část svých tradičních voličů. Máme kým je nahradit? Drobné živnostníky z této skupiny středových voličů patrně nezískáme. Živnostníci budou spíš naslouchat slibům o zrušení registračních pokladen než volit sociální demokracii.

Prosazováním politiky liberálního středu bude strana tažena stále více doprava. Pro mne to by to znamenalo vystoupit z vlaku a počkat si na něj, až se budete vracet z vandru domů. Napravo od středu a na pravici bychom se už střetli o voliče přímo s Občanskou demokratickou stranou. Chceme je přesvědčit, že pravicovou politiku dokážeme dělat lépe a efektivněji než pravicová strana? Tohle nám asi pravicový volič uvěří jen velmi těžko. Levicového voliče tím ovšem definitivně ztratíme. Buď bude volit komunisty, anebo nebude-li pro něj KSČM dostatečně reformovaná, tak zůstane doma. Předpokládám, že takových voličů bude asi nejvíce. Máme tedy i tento praktický důvod zůstat věrný tradičním hodnotám sociální demokracie -- sociálnímu státu, solidaritě i sociální spravedlnosti. Mimochodem největší růst byl v západoevropských zemích zaznamenán právě v době rozmachu evropského sociálního státu. Nedivím se, že dnes například i v Británii zahrnuje vláda do své politiky stále více keynesiánských prvků.

To samozřejmě neznamená, že odmítám spolupráci s lidmi, kteří uvnitř sociální demokracie mají jiné názory na to jak realizovat náš program, jak budovat sociálně spravedlivou a prosperující společnost. Vítám ujištění Stanislava Grosse, že si nepřeje jednobarevné vedení strany. Každá velká a skutečně demokratická levicová strana byla vždy pluralistická a tolerantní vůči svým různým názorovým proudům, organizovaným často ve frakcích, což by nemělo být pejorativní slovo. Zažil jsem to v britské labouristické straně, vím jak to funguje třeba ve francouzské socialistické straně.

Jsem přesvědčen, že bychom se měli snažit, aby konference reprezentovala pestrost sociálně demokratických přístupů řešení a aby podle toho byli voleni i delegáti. Tedy ne podle toho, koho jsou ochotni podporovat. Měli bychom se snažit, aby KVV na základě výsledků konferencí skutečně tvořil politiku ČSSD v Praze v souladu s celostátním programem strany a s přihlédnutím k pražským specifikům tehdy, kdy se jedná o odlišné potřeby pražských občanů -- voličů.

Měli bychom se snažit o nápravu vnitrostranických poměrů. I názor, s nímž nesouhlasím, respektuji více než bezobsažné kupčení s hlasy. I v Praze znám příklady, kdy je porušován princip plurality, respektování názorů druhých, což je integrální součástí vnitrostranické demokracie -- například obvodní konference ČSSD v Praze 13. Je pochopitelné, že byla proti ní podána stížnost k ÚKK.

Měli bychom se snažit obnovit politickou diskusi o hodnotách kvůli kterým jsme šli do politiky. O vizích, které nás tehdy motivovaly. Dnes nám velmi chybí. Proč? Jsme unaveni vládou? Nebo věčnými koaličními ústupky? Zápas o názory a myšlenky, který je veden důstojně a slušně by neměl být zatlačen do kouta jakousi soutěží volného trhu o výhody a malé či velké pašalíky. Nebo chceme třeba v zájmu pohodlí schválit ceník na zakoupení jednotlivých funkcí? Vnímáme, že do lodi teče voda a na horní palubě se stále jen tančí? Pokud se nevzpamatujeme sami a to ihned, tak to za nás nikdo jiný neudělá!

A dejme si pozor, abychom třeba po programové konferenci za týden neměli schválený poměrně dobrý program, ale na druhé straně také reálnou praktickou politiku, která by byla s tímto programem v nezpochybnitelném rozporu! Vybavuji si výrok Henryho Adamse, který upozornil na to, že "slibujeme vzhledem k našim nadějím, ale pak činíme vzhledem k našim obavám". Snažme se pracovat tak, aby se naši voliči nemuseli obávat, že nebudeme vycházet vstříc jejich očekáváním a nadějím.

                 
Obsah vydání       28. 1. 2005
30. 1. 2005 Gross "vysvětlil" a "doložil" své příjmy na nákup bytu Štěpán  Kotrba
30. 1. 2005 Proč se nepátrá po majitelích bytů v hodnotě 10-15 milionů?
30. 1. 2005 Jednání ÚVV bylo opět neveřejné...
30. 1. 2005 Volby v Iráku byly prohlášeny za "úspěšné"
30. 1. 2005 Britské vojenské letadlo havarovalo v Iráku
30. 1. 2005 Vytvořte konečně nezávislý mechanismus pro vyšetřování stížností na policisty
30. 1. 2005 Dámy z Prahy, ne z Ipanemy Fabiano  Golgo
30. 1. 2005 10. září jako Den proti chudobě? Fabiano  Golgo
29. 1. 2005 Americké velvyslanectví v Bagdádu se stalo terčem útoku
29. 1. 2005 Vaše srdce obrostlo tukem, takže jste slepí a hluší, vaše srdce je tvrdé a necitlivé Zdeněk  Bárta
29. 1. 2005 Anti-Davos: "Karneval utlačovaných" Fabiano  Golgo
30. 1. 2005 Škromachův Smer -- sociálná demokracia Štěpán  Kotrba
29. 1. 2005 Gross: Chceme "aktualizovat" a "modernizovat" Stanislav  Gross
29. 1. 2005 S čím půjde tým Stanislava Grosse do voleb
28. 1. 2005 Podporujme tradiční sociálnědemokratickou politiku Jan  Kavan
29. 1. 2005 Michael  Marčák
28. 1. 2005 Sociální model České republiky Petr  Miller
28. 1. 2005 "Moderní" neznamená ještě "dobré" Václav  Potužník
27. 1. 2005 Globalizace funguje, ale s tržními principy by se to nemělo přehánět
28. 1. 2005 Pozlátková slova: "moderní", "progresivní", "zeštíhlit" a "pružný" Ivan  David
28. 1. 2005 Michael  Marčák
28. 1. 2005 Mezinárodní organizace na ochranu novinářů kritizuje šikanování televize Al Džazíra
28. 1. 2005 Bush by měl jet do Evropy a měl by tam mlčet
28. 1. 2005 V Americe je už půl páté odpoledne
28. 1. 2005 Kdykoliv britští intelektuálové předpovídají úpadek Ameriky, Američané se jen smějí
28. 1. 2005 Michael  Marčák
28. 1. 2005 Kouření je jen projev svobodné vůle - nic víc Bohumil  Kartous
28. 1. 2005 Michael  Marčák
28. 1. 2005 Palasova modrá šance Robert  Vašíček
28. 1. 2005 Vysokoškolské vzdělání -- bezplatně, či za školné? Miroslav Václav Steiner
28. 1. 2005 Sebeoběť pro vyšší princip mravní je dnes bezpředmětná? Vladimír  Línek
28. 1. 2005 Dnes nepotřebujeme mučedníky, ale sebevědomé občany Karel  Dolejší
28. 1. 2005 Největšími Čechy jsou Jan Palach a Jan Zajíc Petr  Jánský
28. 1. 2005 Policie varuje filmem děti před internetovými pedofily
28. 1. 2005 Egypt otřesen sexuálním skandálem, svědčícím o tamějším postavení žen
28. 1. 2005 Na Ukrajině to Západ udělal správně, v Iráku špatně. Jak to dopadne s Íránem?
28. 1. 2005 Jak zachránit staré videonahrávky
27. 1. 2005 Čtyřka z Guantánama "je stále hrozbou", tvrdí USA
27. 1. 2005 Ropné společnosti financují kampaň, popírající podnebné změny
27. 1. 2005 Co si Iráčané myslí o volbách
26. 1. 2005 Podvodníci okrádají středoevropské uchazeče o zaměstnání
22. 1. 2005 Hospodaření OSBL za prosinec 2004
22. 11. 2003 Adresy redakce